v Zweedse scholieren vrij om te tennissen Clouseau: Vlaams fenomeen in voetspoor Doe Maar lec Yvune len 1 ii J3M3 PAGINA VOOR JONGEREN lllSlil Delegatie ook een dagje in Warmond INGEN WOENSDAG 9 MEI 1990 PAGINA 13 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen, Tel: 071 - 161 442. ÊÊÊÊÊËÊÊÊÊM Morfogoet? Mejs W^MOBTSNOHW veacEsC tttlPEM vePMiKlPEÉÊM TOCSr AIS: JPQ?S ZIJN fW- ÊNPEgS" HaPTN'^ €00 <5j06)9 lV\0p)N£NJ 5-puMTS-t£rrE£ Eifce Zweden staat bekend om zijn goede tennissers. De namen Borg, Wilander en Edberg vormen wat dat be treft slechts een topje van de ijsberg. Want behalve deze wereldtoppers her bergt het land nog een on afzienbare stroom talen ten. Zestien van hen deden vorige week Nederland aan. Vanuit hun pleister plaats Rotterdam reisden zij ook één dag naar War mond af. De tennissers uit het district Lei den waren op alles voorbereid. Het Zweedse gezelschap dat zij aantroffen, kende een nogal een zijdige samenstelling: vijftien jongens en slechts één meisje. Thomas Eklund, trainer en bege leider van de afvaardiging uit het Middenzweedse Orebro, legt uit hoe dat komt: "De meisjes tennis sen op dit ogenblik in Denemar ken". Eklund is overigens vol lof over het spelpeil van de Nederlandse meisjes. Waarschijnlijk heeft dat te maken met het feit, dat zijn ei gen land het nog altijd vooral van de jongens moet hebben. Die ko men tot zijn teleurstelling niet al lemaal uit Orebro. "Wij hebben wel goede tennissers, maar we moeten zéér goede tennissers hebben. Jongens zoals Wilander en Nystrm, met wie ik in het ver leden heb samengewerkt". Maar dan hebben we het over het eind van de jaren zeventig, toen Eklund ook al geregeld naar Vijftien Zweden en slechts Bjrn Borg er wel hij. Nederland afreisde. Amsterdam en Castricum kent hij inmiddels op zijn duimpje. "Internationale contacten vinden wij nu eenmaal heel belangrijk. Op die manier le ren kinderen niet alleen tennis sen, maar ook andere culturen kennen. Wij reizen in busjes; dat bevalt ons goed. Soms gaan we nog verder naar het zuiden, naar Zuid-Frankrijk. Maar wat de tem peratuur betreft is dat nu niet no dig. Het kan in Nederland ook lekker weer zijn". Uit het verhaal van Eklund en de hem begeleidende conditie- trainer blijkt, dat het Zweedse scholieren gemakkelijk wordt ge maakt om te tennissen. Voor een weekje Nederland krijgen zij een paar dagen vrij van school in de week van 30 april en 1 mei, twee feestdagen in Zweden. De studie komt in Zweden op het tweede plan. Eklund: "Als kinderen bij on^goed kunnen tennissen, gaat dat voor. Van deze groep denk ik dat er misschien twee de top tien zullen halen. En als zij aan een studie willen beginnen, kunnen zij dat altijd later nog doen". De reis kost de tennissers wei nig. Voor de kosten van de bus wordt een subsidie verstrekt en sponsors dragen bij in andere kosten. In Rotterdam logeren de Zweden in gastgezinnen. Dat is een goede manier om met Neder landers in contact te komen. De tennissers zouden er bijna door vergeten,'waarom ze naar Neder land zijn gekomen. In Warmond wisten ze het weer. Hun tegen standers uit de Leidse regio wa ren er op gebrand om de nieuwe Borgjes en Wilandertjes te laten zien dat zij ook een balletje kun nen slaan. Als het aan Eklund ligt, worden de rollen over een halfjaar omge keerd. "Wij vinden het leuk om te reizen, maar willen ook wel eens als gastheer optreden. Dus als er vanuit Nederland belangstelling is, zullen wij zo'n afvaardiging met open armèn ontvangen". TIM BROUWER DE KONING Een jongen belt totaal overstuur de kindertelefoon. Vanuit een te lefooncel vertelt hij dat hij huis is weggelopen. Toen hij zijn ouders niet naar een pop concert mocht, heeft hij zijn sporttas, wat kleren en zijn spaarbankhoekje gepakt en is hij vertrokken. Naar zijn ouders wil hij niet meer terug, maar waar moet hij dan heen? Wat moet hij doen? Er zijn nogal wat kinderen die het thuis niet naar hun zin heb ben. De hoogte van het zakgeld oj het tijdstip van thuiskomen kun nen oorzaak van ruzies zijn, maar óok de nieuwe partner van vader of moeder kan voor problemen zorgen. Toch lopen de meeste kinderen niet zo snel van huis weg: het is een hele stap om weg te lopen. Gebeurt dat toch, dan ver dient het aanbeveling om eerst te proberen de problemen uit te praten. Tenslotte willen zowel ouders als kinderen doorgaans toch dat het thuis gewoon gezel lig is. Dat uitpraten moei na- 4 tuurlijk niet overhaast gebeu ren. Ook de aanwezigheid van een tussenpersoon is vaak geen overbodige luxe. Het-is bovendien de vraag wat de jongen met weglopen beoogt. Op de parkeerplaats bij disco theek Alcazar drommen puber meisjes rond de auto's met Belgi sche nummerborden. Want wie weet zit hij erin, Koen Wauters, van Clouseau. Een handtekening is toch het minste, na de lange reis Wil hij meer zelfstandigheid o) hoopt hij dat zijn actie een schokeffect teweeg zal brengen? Ook moet het niet zo zijn dat hij, als hij eenmaal weer thuis is, binnen de kortste keren opnieuw wegloopt. Biedt praten met zijn ouders geen oplossing, dan zal de jon gen snel aan onderdak moeten worden geholpen. Informatie daarover is verkrijgbaar bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) of het Jongeren Adviesbureau. Met vragen en problemen kun je de hele week bij de kindertele foon terecht. Van vier uur 's mid dags tot acht uur 's avonds zitten vrijwilligers klaar voor bellers van acht tot achttien jaar. Het nummer van de Leidse kinderte lefoon is 071 - 120611. vanuit Rotterdam, Zierikzee of Dordrecht. Hun stoere vriendjes slaan het schouwspel wat schamper gade vanaf de motorkap van een gepar keerde Mercedes. Zelf gaan ze lie ver naar een stevig hardrock-con- cert. Dit 'zeikerige' groepje vin- den ze maar niks. "Echt iets voor meiden", meent de een. "Nou ja, ze hebben toch best een paar leu ke nummers", zegt een ander op milde toon. In Vlaams-België speelt de band in uitverkochte zalen, tot aan de nok toe gevuld met zwij melende tienermeisjes. Van de eerste lp, 'Clouseau', met daarop de hit 'Daar gaat Ze', waren bin nen enkele maanden al zo'n 160.000 exemplaren verkocht. Koen Wauters, de 22-jarige zan ger, wordt door voorbarige critici zelfs al beschouwd als het nieuwe idool van de jaren negentig, het Belgische broertje van Doe Maar's Hanny Vrienten. Niet gek, als je bedenkt dat Clouseau een half jaar geleden niet meer dan een vrije-tijdsbandje was. Onlangs trad de groep voor het eerst op in Nederland. De bandle den waren enigszins bevreesd voor het Hollandse publiek. Voor de veiligheid had Clouseau een uitgebreide schare Vlaamse fans Jggg lÉggl iggM May-Weggen Dales Lubbers VRAAG 5 Welk woord staat hier? DEN HAAG (GPD) - De hoge scholen en universiteiten zijn toch bereid "constructief mee te denken over verantwoord in voeren" van de ov-jaarkaart professoren studenten iedereen VRAAG 2 Wie is dit? Johan Cruyff Marco van Basten Ruud Krol .UROPA 1 De minister Excellentie Politiek geleuter VRAAG 9 Over welke twee h gaat dit stukje? Het lijkt nog het meest op een uiterst beroerd huwelijk. Beide partijen we ten drommels goed dat het uiteinde lijk op een scheiding uitdraait, en dat ze daar beter over kunnen praten dan vechten. Maar in plaats daarvan zijn ze verwikkeld in een voortdurend es calerende strijd-zonder-wapens, waarvan ze weten dat het uiteinde lijk een strijd mét wapens kan wor den. Dat willen ze niet, maar ze we ten ook niet goed hoe ze het moeten voorkomen. Rusland - Amerika Litouwen - Rusland Nederland - Suriname Feyenoord Ajax FC Groningen VRAAG 7 Welke sport is dit? Voetbal Q. Tennis Golf RTV-Show Opinie Binnenland VRAAG 4 Leslie Nielsen speelt in een film die onlangs op video werd uitgebracht. Wat is de titel? Silver Bullet Internal affairs The Naked Gun OPLOSSING 1. Letter 4 van vraag 10 2. Letter 5 van vraag 6 3. Letter 5 van vraag 9 4. Letter 1 van vraag 5 5. Letter 1 van vraag 4 6. Letter 2 van vraag 9 7 Letter 3 van vraag 7 8. Letter 6 van vraag 1 9. Letter 1 van vraag 8 10. Letter 2 van vraag 10 11. Letter 3 van vraag 1 12. Letter 4 varbvraag 2 13. Letter 2-van vraag 3 14. Letter 4 van vraag 4 i pla- KRANTLEESQUIZ Test je kennis van I de afgelopen weken c tenbon door deze zesde en laatste af levering van de krantleesquiz goed op te lossen. Stuur de oplossing voor dinsdag 15 mei naar het Leidsch Dag blad (redactie Big Deal), postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de goede in zendingen wordt een platenbon van 25 gulden verloot. Veel succes! De oplossing van krantleesquiz nummer vijf is SPOORWEGEN. Rob bert van der Zaag uit Sassenheim is de gelukkige winnaar van een platenbon. opgetrommeld. Dat was niet no dig geweest, zo bleek. Het was warm, druk en overvol in de uit verkochte discotheek. Zelfs de rook- en alcoholvrije ruimte was volledig afgeladen. Het publiek, voornamelijk bestaande uit rijke lijk geparfumeerde schooljeugd, had zich en masse rond het podi um Verzameld. Opmerkelijk: ie dereen deed gewoon, geen mens ging echt uit z'n dak. "Ze moeten niet denken dat we hier een beetje hysterisch gaan doen", liet een zorgvuldig gekapt meisje, naar eigen zeggen een voormalige Doe-Maar-fan, ferm weten. "Ze hebben wel leuke lied jes, maar dat Belgisch klink toch een beetje raar, hoor". Haar vrien dinnen knikten instemmend. De band zette in; een voorzich tig applaus klonk op. Daar ston den ze dan, de droom van alle Vlaamse meisjes. Twee gitaristen die hun tienerjaren ruimschoots achter de rug leken te hebben. Een zwaar zwetende drummer. Toetsenist Kris, de broer van de zanger. Koen Wauters himself. met hese stem, ondeugende oog opslag en een onmiskenbaar uit straling. Na enkele nummers verwissel de het publiek de aanvankelijke afstandelijkheid voor een meer uitbundige houding. De muziek klonk hecht en afgewerkt; mooie ballads, soms afgewisseld door stevige rock. Zanger Koen be woog zich over het podium met beroepsmatige zelfverzekerheid. Zijn professionele charme mist z'n uitwerking niet. Het aantal meisjes dat zich, smekend om een handtekening, rond het podium verdrong, werd allengs groter. Het geluich zwol aan. De eerste aanstekers kwamen tevoorschijn. Bij de eerste tonen van het be kende nummer 'Daar gaat ze' werd het voor het podium drin gen geblazen; een toeschouwster ging onderuit en werd door toe snellende medewerkers fluks af gevoerd. Veel te gauw kwam het einde van het optreden in zicht. De groep gooide er nog een toegift te genaan, waarna de heren defini tief de kleedkamers opzochten. Zichbaar tevreden, omdat de band wist dat het nu ook Neder landse fans had gemaakt. Voor de eerste vaders was het intussen hoog tijd geworden om hun dochters weer op te halen. Ook het eerdergenoemde Doe Maar-meisje stond bij de gardero be te wachten. En: ook zij was ge vallen voor Clouseau. "Wat gaaf waren ze, zeg. En heb je die zan ger gezien". SEATTLE 'Goliath-frogs' heten deze giganten. Vooral de liefhebber van een partij stevige billen wordt met deze reuzekikkers op de wenken bediend. De grootste 'glibber' in de collectie van Andy Koffman uit Seattle weegt maar liefst vier kilo. De anderen wegen gemiddeld zeven pond. Andy verzorgt zijn 'springers' gewoon thuis. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13