LEIDSCH DAGBLAD FNV: vierdaagse werkweek A LOOK ProVeste NODIG! Fokker bereidt bouw nieuw vliegtuig voor Duitsers roofden kunst van joden uit Lakenhal CNV wil eerst op regionaal niveau afspraken maken Smokkelaars ontdekken gat in Wapenwet Haringrace ter ziele MANNENMODE Aftrekbaarheid verkeersboetes geschrapt 'Tijdens EK '88 team en bestuur uitgespeeld' WOENSDAG 9 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39236 Prijs fl. 1,35 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Nederlandse vliegtuigfabrikant Fokker ontwikkelt de komende ja ren nieuwe versies van de toestellen Fokker 100 en Fokker 50. Met de kennis die daarbij wordt opgedaan, wil Fokker in de nabije toekomst een geheel nieuw vliegtuigtype ont werpen. Dat schrijft Fokker in het jaarver slag over 1989, dat vanochtend is ge publiceerd. Als voorbereiding op de bouw van het nieuwe toestel is Fok ker bijvoorbeeld bezig met de ont wikkeling van de zogeheten 'sand- wich-vleugel'. Dat is een slanke, zeer buigzame vleugel van alumini um en kunststof, die een doorbraak in de luchtvaarttechniek kan wor den. Totdat de tijd is aangebroken om geheel nieuw vliegtuig op de markt te brengen, wil Fokker verbeterde versies van bestaande vliegtuigty pen blijven produceren. Fokker mikt de komende jaren op het bou wen van grote aantallen FokkerS 100 en 50 voor grote maatschappij-, en in vooral Noord-Amerika en Eu ropa. een offerte voor een aanzienlijk aan tal Fokker 100's en voor de Fokker 50 is de vliegtuigbouwer in de slag met American Eagle. De orderportefeuille van Fokker zit vol tot halverwege de jaren ne gentig. Het aantal orders en opties voor de Fokker 100 omvat 382 toe stellen, terwijl het programma pas enkele jaren loopt. (pagina 5: Fokker 100 opvolger le gendarische Frienship) LEIDEN De Duitsers hebben tijdens de Tweede Wereldoor log 89 waardevolle 17de-eëuwse schilderijen uit joods bezit ge roofd uit het Leidse stedelijk museum De Lakenhal. Dat is aan het licht gekomen na onder zoek in het archief van dit mu seum. De schilderijen kwamen terecht in de collecties van Hit- Ier, Goering, Hoffmann en Schaub. Uit documenten van de Stich ting Nederlands Kunstbezit, die zich na de oorlog bezighield met het opsporen en terugbrengen van geroofde kunstwerken, blijkt dat 29 van de geroofde werken nog spoorloos zijn. Nog steeds 29 schilderijen spoorloos De schilderijen, waaronder werk van schilders als Albert Cuyp, Nicolaes Maes, Adriaen van Ostade en David Teniers, behoorden tot de collecties van dr. Alphons Jaffé en de weduwe Larsen-Menzel. Deze joodse verzamelaars gaven in 1939 hun verzameling met het oog op de politieke toestand van die tijd ter bewaring in bruikleen bij De Lakenhal. In 1941 werden hun collecties door de beruchte Dienststelle Mühlmann bij De Lakenhal in beslag genomen als 'vijandelijk vermogen' en daar voor een fractie van de werkelijke waar de aan nazi-kopstukken ver kocht. E. Pelinck, tijdens de oorlog directeur van De Lakenhal, weigert commentaar te geven op de gebeurtenissen uit die tijd. "Ik heb vanaf het dak van De Lakenhal Rotterdam zien branden. Dacht u dan dat ik zin had om met een journalist over de oorlog te praten?" Duo 15 jaar cel in voor moord op bingokoning DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ge rechtshof veroordeelde vanmorgen zowel een 27-jarige Hagenaar als een 34-jarige Belg wegens moord op de Rotterdamse bingokoning John Bestebreurtje tot 15 jaar cel. De pro cureur-generaal had 18 jaar geëist. Een derde verdachte (31) kreeg we gens medeplichtigheid 5 jaar. Bestebreurtje werd in augustus 1988 op de Rotterdamse Kleiweg door twee mannen op een motor doodgeschoten terwijl hij in zijn au to voor een verkeerslicht ston4 te wachten. De executie zou een afre kening zijn voor de moord op een broer van de veroordeelde Hage naar die bij het station Hollands Spoor in Den Haag werd omge bracht na een mislukt 'overleg' over Bestebreurtjes bingo-activiteiten bij Den Haag. De verdediging houdt vol dat de 'dader op het kerkhof ligt'. Een in middels ook vermoorde man zou de echte beramer en uitvoerder van de moord zijn. DEN HAAG (GPD) Het bestuur van de FNV overlegt dit najaar over de invoering van een vierdaagse werkweek. De a vakcentrale moet volgens cao-coördinator J. Draijer dat Chinese staatsluchtvaartmaat- streven nadrukkelijker in beeld brengen omdat het vele schappij CAAC over de levering voordelen voor de werknemers he^ft. van 10 Fokker 100-toestellen. Ver der ligt er bij Northwest Airlines "Vijfendertig uur werken per week voorafgaand aan de cao-onderhan- Bijna miljoen voor Jehova's Getuigen na bloedtransfusie NEW YORK (RNS) - Een gerechts hof in San Francisco heeft het zie kenhuis van de universiteit van Ca- lifornië gelast een gezin van Jeho va's Getuigen 500.000 dollar (bijna 1 miljoen gulden) te betalen. Het zie kenhuis gaf de 3-jarige Casey Luns- daar v r het mogelijk is i delingen in sectoren dagen. Het geeft minder werkdruk, op regionaal het is een duidelijke arbeidsvoor- waardenverbetering en het leidt zichtbaar tot herbezetting in. de be drijven. Want als er vier dagen wordt ge werkt moeten er andere roosters e bedrijv afspraken te In de dit jaar afgesloten cao's zijn maar weinig harde afspraken ge maakt over werkgelegenheid anders samengestelde ploegen ook van loonmatiging is weinig te- worden gemaakt", zei Draijer morgen in een reactie op het voor nemen van de Industriebond FNV om de atv niet altijd meer aan de or de te stellen bij cao-besprekingen. Bekend is dat de Bouw- en Hout bond juist wel arbeidstijdverkor- •echt gekomen, aldus vandaag CNV-cao-coördinator Westerlaken. „In cao-onderhandelingen wordt eerst over loon wordt gesproken en daarna pas over zaken, zoals werk loosheidsbestrijding, scholing en milieu. Wij stellen voor om het om te draaien. Maak eerst op regionaal niveau kwalitatieve afspraken en onderhandel vervolgens in sectoren en bedrijven over de besteding van 6„UU1 6^.wx «xwv.«- j-- -i-r-jde resterende ruimte", aldus Wes- transfusie ontvangen. Het hof vindt beeld de Industriebond FNV heeft terlaken. De FNV staat sceptisch dat het ziekenhuis zich schuldig met verdere arbeidstijdverkorting. /_,1VT" maakte aan bedrog en een onjuiste „Verdere herverdeling van werk is voorstelling van zaken. Het was niet nodig en alle FNV-bonden moeten onder de indriik van het argument zich daarvoor in blijven zetten", al- van de advocaten van het zieken- dus Draijer. huis dat de bloedtransfusie het le- ven van de peuter heeft gered. Zon der bloedtransfusie zou het kind hoogstwaarschijnlijk in coma zijn geraakt. Het hof stelde vast dat de ouders emotionele schade is toegebracht. Het ziekenhuis gaat in beroep. ford een bloedtransfusie, hoewel de ting wil. Qok de AbvaKabo sprak zich gisteren uit voor een 35-urige o_j___ werkweek. Volgens Draijer kan de Jehova's Getuigen mogen op vierdaagse werkweek een antwoord grond van hun geloof geen bloed- zijn op de problemen die bijv De christelijke vakcentrale CNV lanceerde vandaag het idee om VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 hield vanochtend een actie meer loon op de Zwarteweg in Noordwijk. Personeel dat met de au- DEN HAAG (ANP) - Door een on- to naar de stichting kwam, moest volkomenheid in de nieuwe Wet het voertuig in de berm achterlaten wapens en munitie gaat iedereen en verder lopen. Twee automobilis- die probeert een vuurwapen binnen ten wisten door de barricade heen te te smokkelen in Nederland, vrijuit, komen. Het enige dat de douanier kan doen Ook personeel dat NOORDWIJK - Verplegend perso- neelvan^L^p^npfrn^tch«nn? Aanvoer kleine hoeveelheid onrendabel DEN HAAG/KATWIJK - De tradi- de haringrace Estec veui is de politie waarschuwen. Als de ging, ondervond hinder van de niet verleden"tijd° Het'jaarlijkse smokkelaar dan vrijwillig afstand door de vakbonden ondersteunde ment ig doQr het Nationaai Visbu- de maatjes doet van het wapen, kan hij zonder actie. Het verkeerslicht op de Zwar- reau geschrapt omdat de race voor waren er nog bekeuring doorrijden. teweg werd door de actievoerders de deelnemers niet meer rendabel "Ook Per jaar gebeurt het duizenden voortdurend op rood gezet, wo.ar- malen dat de douane in een auto een door een lange file ontstond. De vuurwapen aantreft. Het gaat dan wachtende en soms mopperende au- tomobilipten kregen een stroopwafel en pamfletten in de handen gedrukt. Ook, werden verkeersborden be plakt. (foto lijk i. Voor de rederijen i In de jaren 50 en 60 voeren nog ve- definitief le tientallen schepen op Vlaggetjes dag uit in een poging om als eerste uren. Vorig jaar 8 deelnemers, dit evenement het onmoge- steeds moeilijker te verkopen", al- de vriestrawlers met hun dus Ouwehand. MOSKOU (GPD/AP) - Met een gro te militaire parade op het Rode Plein heeft de Sovjetunie vandaag de 45ste verjaardag van de over winning op nazi-Duitsland gevierd. Zowel de oude tanks waarmee de Russen destijds Berlijn veroverden als het nieuwste wapentuig trokken voorbij aan president Gorbatsjov en de andere leiders die de parade vanaf het mausoleum van Lenin af- Een glimlachende Gorbatsjov stak zijn ineengeslagen handen om hoog en zwaaide naar de parade- gangers. Een heel ander tafereel dan de 1-meiparade toen de Sovjet leider onder spreekkoren tegen zijn beleid het podium voortijdig verliet. Minister van defensie Jazov zei vanmorgen dat de politiek van Gor batsjov heeft geleid tot een vermin dering van de spanningen maar dat "de positieve veranderingen nog niet onomkeerbaar zijn gewor den. Militair gevaar bestaat nog steeds". «foto ad (pagina 15: Aanval van Gorbatsjov op leger) Staatsschuld bijna 20 mille per Nederlander AMSTERDAM (ANP) - De staatsschuld was eind vorig jaar opgelopen tot 299 miljard gulden, tegenover 274 miljard eind 1988. Per hoofd van de be volking steeg de schuld van 18.621 naar 19.838 gulden. Dit staat in het jaarverslag van het Agentschap van Financiën dat belast is met het aantrekken van geld voor de staat. De staat leende vorig jaar 42,9 miljard gulden op de kapitaalmarkt; dit jaar ongeveer 45 miljard. vaak om Nederlanders die of Duitsland, waar de regels soepe ler zijn, een vuurwapen hebben ge kocht. De douanier kan echter wei nig doen. Volgens de nieuwe wet kan hij alleen optreden volgens de Algemene wet douane en accijnzen. Hij laat de grensoverganger wach ten totdat de politie komt. Dan blijkt veelal dat in tegenstelling tot de voorheen gangbare praktijk bij de douane de politieman de "ver dachte" aanbiedt een afstandsver klaring te ondertekenen waarbij strafvervolging achterwege blijft. Het komt vaak voor dat de verdach te op dat voorstel vrijwillig afstand doet van het vuurwapen om vervol gens als vrij man zijn weg te vervol gen. De Douanebond heeft inmiddels het ministerie van financiën en de Kamer gevraagd de wet zo spoeding mogelijk aan te passen. Een ander argument om af te zien in een haringrace is het steeds te- de haven terug te stu- ruglopende aandeel van de Neder- n. landse vloot in de vangst van de De haringrace is de afgelopen ja- maatjes. Van alle haring die bij de ZEG MAAR TEGEN '1ST KAMSTEEG OCCASION feite al een zachte dood ge- stalletjes wordt verkocht, is inmid- storven, erkent de Katwijker L. Ou- dels zo'n 70 procent afkomstig uit wehand van het haringcomité. Er Denemarken. De import is inmid- was een steeds geringer aantal sche- dels al op gang gekomen, pen dat voor het evenement in schreef. Vorig jaar moest de eerste Hollandse Nieuwe zelfs met een he likopter worden aangevoerd om het getjesdag, blijft gehandhaafd begin van de verkoopcampagne wordt dit jaar op zaterdag 19 niet te laten mislukken. eerste nieuwe haring wordt pas op overal in ons land verkocht. Een andere visserstraditie, Vlag- Scheveningen gehouden. Haarlemmerstraat 149, Leiden Met r DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Van Amelsvoort (financi- scheid vraagtekens, ën) stemt in met een voorstel van PvdA en CDA de fiscale aftrekbaar heid van verkeers- en parkeerboe- roepsvoetballerij tes te schrappen. De Staat krijgt gevolg. Boetes daardoor tussen 70 en 80 miljoen gulden per jaar meer in het laadje. Tuchtrechtelijke boetes blijven wel aftrekbaar. Daarbij gaat het im mers om sancties in 'eigen kring', in tegenstelling tot boetes in het straf recht die het algemeen belang die nen, zo houdt de regering staande. de PvdA zet bij dit onder- roepsvoetballer aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. De boetes mo gen echter niet gestort worden in de Deze keuze heeft binnen de be- clubkas en worden bestemd voor de n merkwaardig collectieve spelerspot. Daarvan •ege de werkge- gaan volgens goed gebruik de spe- - bijvoorbeeld wegens te laat ko- Iers eens per jaar feesten. De fiscus men of overtreden van huisregels - betaalt daaraan derhalve in de in- zijn in Nederland, ook voor de be- komstenbelasting mee. Oud-Oranje-coach Michels erkent tijdens gastcollege in Leiden: óók voor de stripverhalen Regen- of onweersbui Af i toe -i i enkele regen- of onweersbui. Vannacht een enkele mistbank en een minimumtempera tuur van omstreeks 10 graden. Middag- temperatuur van 15 graden aan zee tot 20 graden in het oosten van het land. Zwakke tot matige veranderlijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: perioden met zon en een enkele regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden, later iets hoger. 32 PAGINA'S - Rinus Michels LEIDEN - "Tijdens de Europese kampioenschappen van 1988 heb ik de animositeit tussen het team, in clusief de technische leiding en het bestuur van toen op bepaalde ogen blikken uitgespeeld voor de sfeer en motivatie in het team. Al is het misschien niet zo netjes om je als team tegen het bestuur af te zetten, vond ik toen dat het doel de midde len heilgt". Dit erkende Rinus Michels in zijn gastcollege 'Psychologie in de sport', vanmiddag aan de Leidse universiteit bij de opening van het nieuwe gebouw van de faculteit so- ciale wetenschappen. gpd) Michels ging voor een tweede voorbeeld voor het putten van moti vatie uit een conflictsituatie terug naar het WK '82 in Spanje, toen "de Italianen daarvan een mooi staaltje toonden". "Het ging in het begin van het toernooi slecht en er daalde een storm van kritiek op de spelers neer. De spelers en teamleiding be sloten daarop zich volledig te dis tantiëren van alle media en ook geen enkel interview meer te geven. Er was daarmee de gezamenlijke vijand gecreëerd, waaraan getoond moest moet worden hoe het alle maal anders was. Italië werd vervol gens wereldkampioen". Michels signaleerde dat op het terrein van de motivatie ook wel za ken veranderen. Hij stelde het duel Van Basten en Kohier (de voorstop per van Bayern en West-Duitsland) als voorbeeld. "De aanvaller moet in positieve zin worden gemoti veerd, want hij moet proberen zo veel mogelijk doelpunten te maken, maar de verdediger is negatief inge steld. Deze tweekampen stellen aan de spelers bijzondere eisen, die vroeger helemaal niet werden ge vraagd. Hij moet in staat zijn een ge zonde portie agressie in zijn spel te stoppen, maar tegelijkertijd het overzicht behouden. Met dit soort zaken hebben Abe Lenstra, Faas Wilkes en Kees Rijvers helemaal niet te maken gehad". Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15' Wij nemen een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1