Moeders met veel kinderen boffen maar weer. De stereo-installatie en het zonnedak hoeft u alvast niet meer te financieren. «J 't Wordt steeds leuker bij V&D. 'Wereldoorlog greep dieper in dan voorzien' 'Milieuprobleem heeft psychologische oorzaak' NOS en Veronique staan videobanden verzegeld af Flair ligbed. In 4 standen verstel bare rugleuning. nT, Haking Vision HE. Kleinbeeld compact- camera met ingebouwde flitser, automa- I tisph motortransport en zelfdenkende i flitser. (Want zondag 13 mei is het moederdag.) 119,- Potjes. Met fruitdeksels. 9,95 brRuh Floréal cadeau-set. Doorzichtig tasje met 2 stukken zeep. bodylotion q /t r en talkpoeder. Braun Silencio Hairstyler AS11. Maakt snel en gemakkelijk krullen. Met extra lang snoer Braun-prijs 49.- Onze prijs 39,95 James Last - "Dance Dance Dance". Verzameling van 21 wereldhits zoals La Bamba, Power of Love, Don't Leave Me This Way, Frankie en You Win Again, CD - Krups Espresso Mini. Machine om snel en eenvoudig espresso en cappuccino te maken. In zwart. Inhoud 2 tot 4 koppen. Gemakkelijk schoon te maken, Krups-prijs 189,- Onze prijs 11/j" Mantovani - "The Master- works". Met 20 prachtige, romantische melodieen zoals Charmaine, True Love, La Vie en Rose, Red Roses for a Blue Lady en She. Speelduur ruim 1 uur. CD ^95 45 jaar stichting 1940-1945 AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam heeft de Stichting 1940-1945 ter ere van haar 45-jarig bestaan de 'Ma nifestatie 1990' gehouden. De bij eenkomst werd bijgewoond door onder anderen prinses Juliana en minister-president Lubbers. De stichting behartigt sinds de oprich ting de belangen, materieel en im materieel. van oud-verzetsmensen, vervolgden en hun verwanten. De voorzitter van de stichting, J. Krouwel-Vlam, schetste op de bij eenkomst een 'tweestromenland' (afbouw of ontwikkeling) wat be treft de voortzetting en de bestem ming van de pensioen- en uitke ringswetten voor oorlogsgetroffe nen. "Voor wie zijn deze wetten be stemd en hoelang moeten we hier mee doorgaan?", zo vroeg KrouWel zich af. Haaks op de afbouwvisie staat de ontwikkelingsvisie die de stichting stapsgewijs zegt te willen realiseren. "Mede als gevolg van de vergrij zing wordt de behoefte aan dienst en hulpverlening, zowel op mate rieel als immmaterieel gebied steeds groter. De doelgroep beperkt zich niet. Integendeel, steeds weer organiseert zich een nieuwe groepe ring die om aandacht vraagt zoals bijvoorbeeld de Vereniging van Kinderen van Verzetsdeelnemers. De zich uitbreidende groep vraagt niet in eerste instantie om te wor den toegelaten tot één van de wet ten, maar wel om erkenning als oor logsgetroffene". zo verklaarde de voorzitter. In haar toespraak ging Krouwel verder in op de taak van de stichting in de toekomst. Volgens haar moet in de toekomst de hulpvraag cen traal worden gesteld. "In 1945 is niet voorzien dat de Tweede Wereldoor log veel dieper in het menselijk be staan zou ingrijpen dan wé ooit heb ben kunnen vermoeden. De hulp vraag als uitgangspunt nemen, brengt met zich mee dat het werk van de stichting nog vele jaren zal moeten doorgaan", aldus Krouwel. Lubbers zei de bijeenkomst "ver legen en met enige schroom" bij te wonen. "Ik behoor immers tot de dreumesjes van toen die na de oor log beide ouders nog had." De mi nister-president haalde in zijn toe spraak de hereniging van de beide Duitslanden aan. "Op het neerhalen van de muur in Oost-Berlijn is verheugd gerea geerd. De ontwikkelingen in Oost- Europa baart sommigen van ons echter zorgen. De hereninging van de Duitslanden gaat snel, zeer snel. Mede door het verzet van toen heeft óns kostbaarste bezit inhoud gekre gen: vrijheid in alle opzichten en een goed gebruik daarvan. Ik hoop en verwacht dat dit voor heel Euro pa kan worden gezegd", aldus Lub bers. LEIDEN Milieuproblemen zijn problemen van mensen. Zij ver bruiken energie, rijden auto. pro duceren bergen afval, lozen ille gaal en kopen produkten die af braak van het milieu bevorderen. Om daar wat aan te doen zijn maatregelen nodig die de mens hard kunnen treffen. Die opmerking maakte dr. C. Midden, psycholoog van de uni versiteit in Leiden, gisteravond in zijn voordracht over het 'na-u-ef fect, afwentelingsmechanismen en milieugedrag'. Centraal stond de vraag hoe het gedrag van de mens kan worden beïnvloed om het milieu zo min mogelijk ge weld aan te doen. De lezing werd gehouden in het kader van de of ficiële opening van de faculteit sociale wetenschappen. Midden merkte op dat aan de milieuproblemen een psycholo gisch probleem ten grondslag ligt. De oplossing ervan wordt be paald door menselijk gedrag. De consument, ondernemer en poli tiek spelen daarin een rol. Milieu beheer is niet mogelijk op een louter individueel niveau. Er zijn collectieve beslissingen voor no dig en het beleid moet er op afge stemd zijn. Het milieu is één van de groot ste sociale dilemma's van onze tijd, stelde Midden. Het doet zich voor op verschillende schalen tussen burgers en overheden, maar ook tussen landen op Euro pees-en wereldniveau. De ver woesting van de tropische regen wouden noemde hij als voor beeld. De ramp op wereldniveau van totale verwoesting lijkt onaf wendbaar. Hoge verwachtingen mogen niet worden gewekt over de vraag hoe die sociale dilemma's kunnen worden opgelost. Mensen moeten daartoe hun moraal veranderen, maar dat is een langdurige zaak, zei Midden. Dwangmaatregelen kunnen ook als vorm worden aan gewend om het milieu in bescher ming te nemen: wegen zodanig inrichten dat er maar 50 kilometer per uur kan worden gereden; on gewenste produkten uit de markt nemen enzovoorts. Zoiets kost de samenleving geld. Dwang vereist een gelimiteerde macht waarvoor een draagvlak moet bestaan om haar uit te oefenen. De burgers moeten zich dan wel milieuvrien delijk gedragen. DEN HAAG (GPD) - De NOS en RTL Veronique hebben hun niet- uitgezonden televisie-opnamen van stenen gooiende Molukkers bij de ambassade van Indonesië alsnog aan de politie afgestaan. Dat ge beurde wel onder voorwaarden: de banden zijn verzegeld afgegeven aan de rechter-commissaris en mo gen pas worden gebruikt nadat de raadkamer van de Haagse recht bank uitspraak heeft gedaan over de wettigheid van de beslaglegging. De raadkamer komt volgende week maandag bijeen. Het compromis werd gisteren be reikt tijdens het kort geding, dat de beide omroepen tegen de Staat had den aangespannen. NOS en Veroni que waren door de Haagse rechter commissaris gemaand het beeldma teriaal voor 4 mei af te staan. Tegen die beslissing spanden de omroe pen een kort geding aan. Door het compromis is dat geding van de baan. De raadkamer moet zich buigen over de vraag of Justitie gerechtigd is foto- en filmmateriaal van de pers in beslag te nemen. De pers verzet zich daar hevig tegen, uit vrees te worden beschouwd als verlengstuk van de politie. De politie heeft de banden nodig om de Molukkers te kunnen vervolgen die twee weken geleden verantwoordelijk waren voor de ongeregeldheden bij de Indonesische ambassade. Acht Mo lukkers werden gearresteerd we gens openlijke geweldpleging en aan de rechter-commissaris voorge leid. d'Ancona botst met kamer over krasloten DEN HAAG (GPD) - Minister d'Ancona van WVC weigert de op brengst van de nieuwe krasloterij in zijn geheel te reserveren voor de sport. In weerwil van een overgrote Kamermeerderheid houdt de be windsvrouw vast aan het kabinets besluit om 20 procent van de netto opbrengst van de nieuwe loterij af te dragen aan de staatsloterij, ofte wel de schatkist. Dat komt neer op een bedrag van naar schatting vier miljoen gulden. Minister d'Ancona noemde de trage gang van zaken rond de invoe ring van de instantloterij een 'lij densweg'. Verder uitstel is zeer on gewenst, waarschuwde de bewinds vrouw de Tweede Kamer. Het is de bedoeling dat de instantloterij haar krasloten (kras het nummer weg en zie je prijs) vanaf 1 januari 1990 op de markt brengt. Citroën BX De auto die hoort bij succes, dynamiek en elan. Bewezen betrouwbaar, zuinig en onvergelijkbaar comfortabel 17 modellen, ook Breaks en Diesels. Al vanaf 11. 24 100,-*. Afgebeeld Citroën BX 16 Valve GRATIS ingebouwd in elke Citroën AX en Citroën BX deze Philips stereo radio/cassetteAersterker in slede. P'PL-kwarts digitale tuner met 16 presets 2x9 Watt Compleet met Philips inbouwspeakers GRATIS ingebouwd in elke Citroen AX en Citroën BX 1990 dit hoog waardige Action zonnedak Therma-lite gehard glas met zonre flecterende spiegelcoating Inbraakveilige sluiting Nederlands fabrikaat Citroën AX Je ziet 'm steeds vaker, deze handige compacte Citroën AX. Qua mogelijkhe den doet ie niet onder voor veel grotere auto's. 10 model len, o.a. op Diesel. Al vanaf n. 17.350,-" Afgebeeld: Citroën AX GT injection Als we bij Citroën iets cadeau geven dan is het - net als onze auto's - van perfecte kwali teit. Elke Citroën AX en Citroen BX, modellen 1990, mits vóór 5 juni 1990 besteld* wordt nu standaard gratis afgeleverd met een per fect ingebouwde Philips stereo installatie en een CITROËN Action uitklapzon- nedak. (We hebben NU FINANCIERING TEGEN EXTRA LAGE RENTE: 9,9% te gaan rijden, doen wij u bovendien een zéér aantrekkelijk financieringsvoorstel. Citroën Financiering Nederland leent u maximaal fl. 10.000,- tegen een effectieve rente van slechts 9,9% op basis van 24 of 36 maanden. Alles bij elkaar kan dit u dus een voordeel op leveren van fl. 2.750,- op de Citroën AX en fl. 3.000,- gewoon 'n beetje de zomer in ons hoofd. op de Citroën BX. Ga snel naar uw dealer. Vandaar.) Om u in staat te stellen om op 't ls een hele gulle man. Dat zult u ook zo'n korte termijn een gloednieuwe Citroën merken als het om inruil gaat... Van 8 mei t/m 4 juni kan 't u wel 3 mille schelen bij Citroën. Autopri|zen exclusief afleveringskosten Aanbieding geldt mits de auto vóór 30 juni 1990 op naam is gesteld Financiering volgens de gebruikelijke huurkoopvoorwaarden Prijswijzigingen voorbehouden AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8