YisumpMcht DDR» Nederland vervalt BH Misdaadexplosie door armoede in Rio Recordoogst leidt tot honger in Bangladesh Italiaanse verkiezingen: opleving racisme en nederlaag communisten biNsbAÜ k MUI Ito Van den Broek: militaire status Duitsland regelen DD1TCCTJT (Van onze correspondent Hans de Bruijn) BKUbbEL Nederlandse reizigers hebben vanaf 17 mei geen visum meer nodig vooreen bezoek aan de DDR. Omgekeerd hoeven Oostduitsers dan ook geen visum meer te hebben om ons land binnen te komen. De twaalf ministers van buitenlandse zaken van de EG spra ken gisteren in Brussel af dat de visumplicht voor de DDR-burgers zo snel mogelijk moet verdwijnen. Elk land mag zelf de datum bepa- Minister Van den Broek liet zich len. Tussen Oost- en West-Duits- gisteren in Brussel uiterst kritisch land bestaat al geen visumplicht uit over het Russische voorstel om meer. Italië heft die morgen, de drie de militaire aspecten van de een- Beneluxlanden en Frankrijk geven wording van de beide Duitslanden het startsein op 17 mei in Den Haag tot nader order uit te stellen. "Ik tijdens een speciale vergadering kan de Russische opstelling wel be- van de zogeheten Schengen-groep. grijpen, maar dit is niet het einde Dat zijn-Frankrijk, de Bondsrepu bliek en de Benelux. Deze vijf pro beren vooruit te lopen op het vrij ver-keer van personen in de EG van na 1992. Hongarije en Tsj echo Slowakije moeten nog even geduld hebben. Alleen Italië schafte de visumplicht voor deze twee landen al af. Dat hangt samen met de aanzienlijke in vesteringen van Rome in die lan den. De Italiaanse minister De Mi- chelis eiste gisteren tevergeefs dat ook alle andere EG-landen direct de visumplicht zouden «opheffen. Hij wil van de DDR geen uitzonde ringspositie maken. Op 2 april deden de twaalf minis ters van buitenlandse zaken ook al een poging de visumplicht voor .DDR-burgers op te heffen. Toen gooide de toenmalige DDR-rege- ring onder leiding het verhaal", aldus de bewinds man. Ook de regering van Helmut Kohl heeft inmiddels de Sovjet- voorstellen afgewezen. Net als Van den Broek vindt Bonn dat over de binnen- en buitenlandse aspecten van de vereniging van beide Duits- landen in samenhang beslist moet worden "zodat er geen ruimte be staat voor onzekerheid". Ook secre taris-generaal Wörner van de NAVO is die mening toegedaan. Hij voegde daar aan toe dat hij vindt dat het herenigde Duitsland niet kernwa- penvrij moet worden. De ministers gaven gisteren te vens hun akkoord om zo snel moge lijk 'humanitaire' hulp (medicijnen enz) te sturen naar Litouwen. Vol gens Minister Van den Broek staat dergelijke hulp helemaal los van de politiek. Modrow roet in het eten door de sumplicht voor Turkije af te schaf fen. Dat had betekent dat Turken vrijwel ongehinderd ook de EG zou den kunnen binnenkomen. Na druk van de regering in Bonn trok de Oostduitse regering het. akkoord Turkije haastig in. Gevechten laaien weer op in Bayrut v opgelaaide strijd in het chris telijke kamp in Libanon heeft nacht minstens 23 mensen het Igvcu gekost. De gevechten begonnen »™n„d,de toen aanhangers van generaal Aoun DHAKA (IPS) - Bijna twee mil- en werden de kleine boeren ge- joen landarbeiders en een miljoen dwongen om hun produkten voor kleine boeren in het noorden van prijzen onder de produktiekosten te rea» Bangladesh en in het noord-ooste- verkopen. De grote boeren hielden Hans 'ijke Jamalpur-district worden met de schuren dicht en sloegen hun honger en ziekte bedreigd door stij- overschotten op gende voedselprijzen. Vooral het betere tijden. graan is veel duurder geworden, zo- De teruglopende vraag aan arbei- dat de amen moeten leven mensen ders in de twee rampgebieden op jamswortel, een soort zoete aard- maakt de problemen nog groter, appel, en andere wortels die onder Een landarbeider heeft gemiddeld normale omstandigheden niet gege- voor slechts twee of drie dagen per ten worden. Er wordt gewaar- week werk. Voor de 50 cent die ze schuwd voor diarree en andere ziek- met een acht-urige werkdag verdie- tes omdat mensen gedwongen zijn nen kunnen ze niet eens een kilo niet-eetbare produkten te eten. Rist kopen. -Om de economische Op aandrang van politieke leiders problemen te ontvluchten trekken is de regering begonnen met voed- mensen inmiddels naar de stad. selprogramma's, hulpacties en de in de afgelopen jaren zijn armoe- BAYRUT (Rtr/DPA/AFP) De op- -openbare verkoop van voedselgra- d6i honger en ondervoeding in de prijsstijgingen in te dam- Bangladesh toegenomen, zo blijkt Maar gevreesd wordt dat de uit een studie onder 62 dorpen door het leven noodsituatie zal voortduren tot vol- het Bengaalse instituut voor ont- gende maand de nieuwe oogst van wikkeiingsstudies (Bids). In de pe- het land komt- riode 1988-89 leefde drievijfde van de haven van JounFeh, 20 kilome- Volgens politici zijn de stijgende de 100 miljoen mensen op het plat ter ten noorden van de hoofdstad, voedselprijzen het gevolg van de re- teland onder de armoedegrens. Vijf een schip met wapens in brand sta- cordoogst van vorig jaar. Toen daal- jaar geleden was dat nog 47,8 pro ken die bestemd waren voor de den de prijzen door het overschot cent. christelijke militie van Samir Gea- gea. Als vergelding werden woon wijken in de omgeving van Aouns legerkazerne onder vuur genomen. Vanmorgen braken in het zuiden van Libanon ook nieuwe gevechten tussen twee islamitische groeperin gen opnieuw uit. Zeker vier mensen raakten gewond toen strijders van de door Syrië gesteunde Amal-be- weging en leden van de pro-Iraanse Hezbollah strijd leverden in zeven dorpen., Buitenland Zuid-Korea Radicale studenten hebben giste ren hét hoofdkantoor van de partij van president Roh Tae-woo be stormd op het moment dat hij voor de televisie het volk opriep een staat van chaos te voorkomen. Ook in zes andere stedeh braken ongeregeld heden uit. De landelijke studenten organisatie en de dissidente Volks alliantie eisen dat de regerende De mocratische Liberale Partij (DLP) van Roh Tae-woo wordt ontbonden. Afvaldumping Het Amerikaanse bedrijf Raremin wil volgens Greenpeace jaarlijks ze ven miljoen ton afval dumpen in Namibië. Directeur Derringer heeft onlangs het land bezocht om naast gewoon afval ook giftig, besmettè- lijk en radioactief afval te kunnen storten. Een groot deel van Afrika is verboden terrein voor de internatio nale afvalhandel zoals onlangs in de Lomé-conventie en in resoluties van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid is vastgelegd. Fujimori De Peruaanse presidentskandidaat Alberto Fujimori is zondag ternau wernood ontnapt aan een bomaan slag. Bij de ontploffing, enkele se conden voordat Fujimori zou passe ren, is een vrouw zwaargewond ge raakt. De aanslag is opgeëist door een van Lichtend Pad afgescheiden splinterbeweging. "Fujimori noch Vargas Llosa vormen een oplos sing, want zij vertegenwoordigen beiden rechts", aldus de terreur groep. Winnie Mandela Winnie Mandela is gisteren op nieuw beschuldigd van mishande ling van vier zwarte activisten in' de cember 1988. Tijdens het proces te gen de leider van haar lijfwacht we gens de moord op een van de vier verklaarde Kenneth Kgase, een van het viertal, dat Winnie Mandela hen herhaaldelijk heeft afgeranseld. De Klerk De Zuidafrikaanse president Frede- rik de Klerk vertrekt vandaag naar Europa voor een staatsbezoek aan negen landen. Hij zal samen met mi nister Pik Botha van buitenlandse zaken Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, België, Griekenland, Ita lië, Spanje, Portugal' en Zwitserland aandoen. Nederland was gepolst, maar beide regeringen besloten dat de tijd nog niet rijp is. Duitsland betaalt 5,5 ton tipgeld voor Schwammberger WEST-BERLIJN (Rtr/AP) - De Hondsrepubliek heeft een half mil joen mark (550.000 gulden) tipgeld betaald voor informatie die heeft ge leid tot de arrestatie van nazi-misdadiger Josef Schwammberger, zo heeft de Westduitse officier van justitie Alfred Strein gisteren gezegd op het eerste Joodse Wereldcongres dat ooit in Duitsland is gehouden. Schwammberger wordt verdacht van de moord op ten minste 5000 joden in de Tweede Wereldoorlog. Hij werd vorige week door Argenti nië aan de Bondsrepubliek uitgeleverd. De 78-jarige oorlogsmisdadi ger, die meer dan 30 jaar in Argentinië ondergedoken heeft gezeten, moet in Stuttgart terechtstaan. De vijf ton tipgeld is verreweg het hoogste bedrag dat de Bondsrepu bliek ooit aan tipgeld heeft uitgegeven. Tot nu toe stond het record op 50.000 mark, al heeft Bonn 250.000 mark uitgeloofd voor informatie die leidt tot de arrestatie van Herbert Heim. Heim was in de oorlogsjaren dokter in het strafkamp Mauthausen en is nog altijd voortvluchtig. ROME - De 20-jarige student Ca- ro Celadon, die dit weekeinde vrij kwam na een ontvoering van twee ënhalf jaar in de Zuiditaliaanse streek Calabrië, is op een gruwelij ke wijze mishandeld en gekweld door zijn maffia-ontvoerders, zo .blijkt uit de eerste details die be kend zijn geworden over zijn 828 da gen durende gevangenschap in een grot in het ondoordringbare bergge bied van de Aspromonte. De Aspro- monte is het gebied waar de Cala- brische ontvoeringsmaffia zijn slachtoffers verborgen houdt. Al die tijd was dé jongen vastge ketend met kettingen om zijn nek Maffia mishandelde ontvoerde jongen 'tot menselijke larf en om zijn enkels. Dag en nacht zat hij in een grot die zo klein was dat hij zijn benen nooit kon strekken. Volgens de doktoren zijn de botten in zijn benen zodanig vergroeit dat het weken zal duren voordat hij weer uit zichzelf kan staan. Verder werd de jongen dag en nacht geplaagd door ratten, vlooien, luizen en slangen. Zijn hele lichaam zit onder de zwéren en de beten. Daglicht heeft hij in 2,5 jaar nooit gezien. "Maar aan water heb ik geen gebrek gehad", vertelt Carlo Celadon: als het regende stond het water tot aan zijn middel. Carlo Celadon-weegt met zijn 1,90 meter geen 40 kilo meer. De manier waarop Carlo Celadon door zijn ont voerders is behandeld wordt in Ita lië vergeleken met de nazi's in de concentratiekampen. "Mijn zoon is volledig kapot gemaakt", vertelt va der Celadon. "Ze hebben hem gere duceerd tot een menselijke larf'. Als de jongen huilde of probeerde MOSKOU - Sovjetveteranen her dachten gisteren in het Kremlin de overwinning op Nazi-Duitsland 45 jaar geleden. Het gezelschap werd toegesproken door onder meer presi dent Michail Gorbatsjov op een mo ment dat de Duitse hereniging in een sneltreinvüart zijn beslag krijgt. Sovjetgeneraal, opperbevelheb ber van het Warschaupact en onder minister van defensie Pjotr Lusjev zei gisteren dat de Sovjetunie in de Tweede Wereldoorlog minstens 27 miljoen burgers heeft verloren, ze ven miljoen meer dan het aantal dat tot nu toe werd gehanteerd. Lusjev zei dat "we vandaag, na grondige analyses, moeten vaststel len dat het werkelijke aantal doden als gevolg van de oorlog zeker op 27 a 28 miljoen ligt". B ij dat aantal zit ten ook de meer dan acht miljoen soldaten die zijn gesneuveld of nooit uit krijgsgevangenschap terugkeer den. Historici uit zowel de Sovjetu nie als andere landen hebben her haaldelijk verklaard dat het officië le dodencijfer van de Sovjetunie veel hoger lag dan de opgegeven 20 miljoen. Zij schatten het dodental op mogelijk meer dan 50 miljoen. 'Jakhals': ontevreden officieren wilden De Gaulle executeren MADRID (AP) - De man die er bijna in slaagde op 22 augustus 1962 de Franse president Charles de Gaulle te vermoorden, heeft onthuld dat een groep ontevreden legerofficie ren de generaal eigenlijk wilde ont voeren, voor de krijgsraad slepen en vervolgens executeren. Volgens Georges Henri Watin, bijgenaamd 'de Jakhals', was het plan'om De r Gaulle bij zonsondergang te kid- nappen in het dorpje Petit Clamart. Het plan mislukte omdat de officie ren de tijd van de zonsondergang hadden berekend volgens de kalen der van het jaar daarvoor, waardoor de autostoet van De Gaulle passeer de vóórdat Watin en de zijnen hele maal klaar waren. Met twee andere huurmoorde naars schoot hij nog de achterban den en de achterruit van de auto van de generaal stuk. "Heel even keek ik hem recht in de ogen. Onze auto bevond zich precies naast de zijne, maar we hadden erop gerekend dat we op een auto zouden schieten die bijna stilstond. Later hoorde ik dat ik hem op twee centimeter na ge mist had", aldus Watin in het Spaanse dagblad El Pais. Volgens hem hebben de gebeurtenissen van toen weinig gemeen hebben met het boek 'De dag van de jakhals', waarmee de schrijver Frederick Forsyth wereldberoemd werd. Watin werkte in 1962 in opdracht van de OAS, een geheime legerorga- nisatie van Franse legerofficieren die het De Gaulle kwalijk namen dat hij Algerije onafhankelijkheid wilde verlenen. In april 1961 pleeg den vier Franse generaals, gelegerd in Algiers en lid van de OAS, een mislukte staatsgreep. De OAS stuurde Watin na de aanslag op De Gaulle naar Zwitserland, waar hij zes maanden later gearresteerd werd. De Zwitsers zouden gewei gerd hebben hem aan Frankrijk uit te leveren omdat hij geen politieke gevangene was. Uiteindelijk wees Zwitserland Watin uit, die daarna via Spanje naar Paraguay ging. (Van onze correspondente Marjon van Royen) ROME - De regionale en plaatselij ke verkiezingen in Italië hebben zondag en gisteren een verrassende winst laten zien voor regionale par tijen. Samen met het grote verlies voor de Italiaanse communistische partij, die een paar maanden gele den besloten heeft van naam te ver anderen en het communisme af te zweren, heeft de stemming een bij na Oosteuropese uitslag gekregen. In Lombardije, de streek rond Milaan, haalde de separatistische Lega Lombarda plotseling rond de 20 procent van de stemmen. De par tij werd jaren geleden opgericht door Lombardijnen die stelden dat de eigen cultuur "onder de voet ge lopen werd door de horden uit Zuid-Italië". Bovendien zouden de vele migranten uit het arme zuiden naar de fabrieken in het noorden slechts "de rijkdom komen opeten". Het racisme in Noord-Italië is al tijd sterk geweest, maar het is de af gelopen maanden gegroeid doordat vele Afrikanen naar Italië trekken. Het verlies van de compiunisti- sche partij (van 30,2 procent bij de regionale verkiezingen van vijf jaar geleden, naar rond de 23 procent nu), was min of meer verwacht. Éénderde van de leden van de partij verzet zich nog steeds tegen het schrappen van de na£ nistisch'. te bidden, werd hij door zijn ont voerders geslagen. Het meest ijzing wekkende is echter de manier waar op de ontvoerders hun slachtoffer psychologisch hebben gebroken. "Al die jaren heb ik geloofd dat mijn ouders me dood wilde hebben'!, vertelt Carlo Celadon. "Ze vertelden me dat mijn vader niet wilde betalen. Ze hebben mé nooit verteld dat mijn vader twee jaar .geleden al vijf miljard lire (7,5 miljoen gulden) aan losgeld heeft betaald. Ze zeiden dat het hem niets kon schelen. Ze zeiden dat hij me dood wou hebben. Ik dacht dat ik door iedereen was verlaten. Ze heb? ben me gek gemaakt. De enigen waarvan ik hield waren mijn ont voerders, ook al sloegen ze me". Drugsbaronnen wilden Stinger raketten kopen WASHINGTON - De politie in West-Florida heeft het afgelopeq weekeinde twee Colombianen gear resteerd die van plan waren Stinger luchtdoelraketten te kopen. Zij wil den die vermoedelijk gebruikeii voor een.aanslag op president Virgi? lio Barco. De arrestatie kwam na geheime operatie van de politié in de buurt van de stad Tampa om potentiële drugsmokkelaars in dé val te laten lopen. Agenten werden vorige maand benaderd door de twee Colombia: nen. Zij boden hen een miljoen dol lar in ruil voor een niet nader gespe-' cificeerd aantal Stinger-raketten. Officieel werd gisteren niet bekend gemaakt tegen wie de Colombia* nen, die banden hebben met het ge vreesde Medellin-drugskartel, dé raketten wilden gebruiken. Maar bronnen binnen de politie zeideri dat de Colombiaanse president Bar co het doelwit was. Stinger-raketten kunnen vanaf de schouder worden afgevuurd, en richten zich op de hitte van de mo-* toren van laag overvliegende vlieg tuigen of helikopters! De Stingers hebben de afgelopen jaren onder meer in Afghanistan hun dodelijkei doelmatigheid bewezen. Barco verklaarde de drugsbaron nen vorig jaar de kartels de oorlog* nadat het Medellin-kartel presi dentskandidaat Galan had ver-! moord. De cocaïnebaronnen begon nen een terreurcampagne, vooraL uit vrees te worden uitgeleverd aan de VS als ze zouden worden opge-; pakt. Na een paar maanden werd de! campagne minder in de hoop dat' Barco zou beloven hen niet uit te le4 veren. Toen die belofte niet kwam' heeft vooral het Medellin-kartel zijn terreurcampagne hervat. Demjanjuk vindt nieuwe getuigen JERUZALEM (AP/DPA/Rtr) - De wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeelde John Demjanjuk (70) mag van het Israëlische Hoogge rechtshof bij het volgende week maandag beginnende hoger beroep twee Poolse getuigen aanvoeren als bewijs voor zijn onschuld. De tot Amerikaan genaturaliseer de Oekraïner werd in april 1988 door een rechtbank in Jeruzalem ter dood veroordeeld omdat hij de gevreesde 'Iwan de Verschrikkelij ke' zou zijn, die in het concentratie kamp Treblinka duizenden joden heeft vergast. Demjanjuk heeft steeds volge houden dat hij het slachtoffer is van een persoonsverwisseling en heeft hij zelf krijgsgevangen gezeten. De nieuwe getuigen, het echtpaar Du- dek uit het Poolse dorpje Volka Ok- grolnik vlakbij Treblinka, hebben verklaard dat de achternaam van Iwan de Verschrikkelijke niet Dem janjuk was, maar Martsjenko. Het echtpaar dreef tijdens de Tweede Wereldoorlog een café in Volka Ok- grolnik, waar Iwan regelmatig kwam. Een steigerbouwer legt de laatste hand aan een indrukwekkende con structie rond het beroemde beeld 'Christus de verlosser' bij Rio de Janeiro. Het beeld wordt gerestaureerd omdat het steen begint af te brokkelen. Het kijkt uit op een stad waar de misdaad ongekende vormen heeft aangeno men. (foto ErA) NOVA IGUACU - Antonio Enrique de Oli- viera richt de loop van zijn splinternieuwe pistool en lost een schot over de heuvels van No va Iguaca, een voorstad van Rio de Janeiro. "Dat is mijn wet", zegt de potige, 26-jarige meca- niciën. "Het is de enige wet die nog werkt in Rio". Steeds meer inwoners van Rio kopen wapens om zichzelf te beschermen. De toenemende ar moede heeft in Brazilië geleid tot een ware golf van misdaad en geweld: de verkoop van vuur wapens is schrikbarend toegenomen, met het toerisme gaat het slecht en winkeliers sluiten üit angst hun zaak. Het aantal geregistreerde moorden is in Rio gestegen van 2924 in 1983 tot 7654 in 1989. Volgens politie-inspecteur Helio Vigio lag het werkelijke aantal echter eerder in de buurt van de,20.000. "De misdaad is nog noo'it zo erg geweest. We voeren gewoon een guerrilla oorlog", aldus Vigio. De misdaadgolf wordt in verband gebracht met de steeds groter wordende kloof tussen arm en rijk. De rijkste één procent van de 150 mil joen Brazilianen verdeitn evenveel als 50 pro cent van de armsten samen. De inflatie van 4853 procent per jaar, de dalende koopkracht en de schrikbarend slechte sociale omstandigheden voeren de spanning verder op. "De elite en het establishment zijn niet langer in staat om de spanningen tussen arm en rijk in de hand te houden", zegt de socioloog Helio Jaguaribe. "De armen zien de misdaad tegenwoordig als vergeldingsmiddel". De verkoop van het aantal vuurwapens steeg in Rio tussen 1987 en vorig jaar van 15.520 tot 22.872. Daarnaast worden jaarlijks naar schat ting van de politie nog eens duizenden uit Para guay en Bolivia het land binnengesmokkelde wapens op de zwarte markt vérkocht. Mensen brengen tralies aan voor de ramen van hun hui zen en schaffen alarminstallaties en waakhon den aan. Buren huren dikwijls gezamenlijk ge wapende bewakers in. Jarenlang beperkte de misdaad zich tot de ar me, dichtbevolkte Noordelijke wijken, ver weg van de chique wijken aan de kust in de Zuidzo ne. De laatste tijd echter breidt het geweld zich uit naar de rijke wijken in Copacabana, Ipane- ma, Lebion en Sao Conrado. Doodseskaders In de Noordzone monden bende-oorlogen uit in slachtpartijen. Kinderen van soms niet ouder dan vijf jaar verkopen in de meer welvarende buurten cocaïne, dagelijks worden lijken op straat gevonden, soms pal voor politiebureaus. Op een zondag in januari werden op een plek de lijken aangetroffen van tien mensen die door het hoofd waren geschoten. Een maand later werd in een weekeinde het recordaantal van 57 lijken gevonden. In Rio's beruchte Favelas, de sloppenwijken in de heuvels, heersen bendelei ders als vorsten. "De sloppenwijken zijn gewapende vestingen aan het worden, van waaruit de stadsguerrilla wordt gevoerd", zegt Eide Trinade, die aan het hoofd staat van een legereenheid die zich spe ciaal bezighoudt met de bestrijding van de geor ganiseerde misdaad. "Als we de heuvels ingaan op zoek naar drugs, lopen we tegen hele nesten van met machinepistolen gewapende bendes De slecht uitgeruste en opgeleide politie is geen partij voor de criminelen, die dikwijls zijn uitgerust met de modernste automatische wa pens. Agenten worden de straat op gestuurd zonder knuppel, holster of kogelvrij vest en moeten hun eigen uniform kopen. Agenten van de stadspolitie krijgen per drie maanden zes ko gels en worden op patrouille gestuurd in dertien jaar oude VW-kevers met kapotte radio's. Als antwoord richten gefrustreerde politie mannen doodseskaders op die in hun vrije tijd het recht in eigen hand nemen. Deze groepen, die in de jaren '50 voor het eerst in Rio versche- al dan niet vermeende criminelen simpelweg uit de weg, in veel gevallen betaald door lokale middenstanders. De moordcom?' mando's tellen nu naar schatting 2000 leden te gen 500 twee jaar geleden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat' vijftien doodseskaders in Rio worden geleid door politiemannen in actieve dienst. "Als je iemand arresteert en hij heeft genoeg geld, is de kans groot dat zijn advocaat de poli tiecommissaris of de rechter omkoopt", zegt een 28-jarige politieman uit Copacabana. "Je vergeet hem wel, maar hij jou niet en als hij wordt vrijgelaten weet hij je te vinden". Bloot Vorig jaar werden in de rijke delen van Rio op meer dan 25 hotels gewapende overvallen ge-- pleegd. In augustus vorig jaar werd een Neder landse arts doodgeschoten door een jonge man die hem van zijn fotocamera probeerde te ber oven. Twee maanden later werd een Braziliaan se Vrouw op het strand van Ipanema dodelijk getroffen door een verdwaalde kogel die afkom stig was van het pistool van een tiener die ruzie had met een leeftijdgenoot. Winkels gaan tegenwoordig vroeg dicht en 's avonds wagen mensen zich niet op straat. De middenstand in de Zuidzone zag vorig jaar zijn omzet met 30 procent dalen, volgens de winke liers door de gestegen misdaad. Het aantal toe risten is in twee jaar tijd met 40 procent gedaald, voor Rio de Janeiro een verlies aan inkomsten van zo'n zes miljard gulden. Vorig jaar ging de stad failliet. De gouverneur van de staat Rio, Wellington Moreira Franco, heeft 600 politiemensen uit de noordzone overgeplaatst naar de rijke buurten, waar zich bijna de helft van de hotels van'Rio bevindt. Volgens de politie heeft de intensieve aanpak succes, maar anderen, onder wie Rio's burgemeester Marcello Alencar, plaatsen vraag tekens bij de gebruikte tactiek. "Het weghalen van politie uit de Noordzone is net zoiets als het laken wegtrekken van de ene naar de andere kant van het bed, waardoor de ander bloot komt te liggen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7