Hot nèws Recordomzet 1989 chemische industrie f 998.- Chemie hamert op milieu-aambeeld Tonnen geëist wegens te grote vangst Urkse vissers '40.000 boeren verdwijnen bij einde protectionisme' Bols geeft likeur nieuwe fles en etiket Protest Industriebond voor 'goede' cao Philips VEERBOOT VAART NIET EG sluit akkoorden met Oostbloklanden SIEMENS 'ACF nieuwe stijlhoudt uitverkoop DINSDAG 8 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 BERGEN OP ZOOM (GPD) De chemische industrie heeft in 1989 een record-omzet be haald van 47,5 miljard gulden. Dat maakte ir. R.E. Selman, voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI), bekend bij de presentatie van de jaarcij fers van zijn vereniging. Ook voor 1990 zijn de verwachtingen volgens hem gunstig. Vorig jaar werd 4 miljard gulden ge- ïnvesteerd. Ook dat is een record. De werkgelegenheid nam met ruim een procent arbeidsplaatsen toe. tbt een hoogte van 92.500 werknemers. Volgens ir. Selman moet de over heid meer ruimte en middelen voor chemie- en techniékopleidingen be schikbaar stellen. Door de stijgertde vraag naar goed opgeleid personeel en de inkrimping van chemische fa culteiten aan universiteiten is het volgens hem waarschijnlijk dat er een forse daling in* het aanbod aan werknemers gaat komen. De voorzitter van de VNCI liet te vens weten dat de chemische indus trie zich terdege is bewust van haar eigen verantwoordelijkheid op milieugebied. Als voorbeelden van de verrichtingen van de chemie- sector om de milieuvervuiling terug ■te dringen, noemde hij het Koolwa- terstofproject-KWS 2000 en de brochure 'Op weg naar integraal kringloopbeheer'. Het Koolwaterstofproject is in 1986 gestart en richt zich op een ver mindering met 50 procent van de koohyaterstoffenuitstoot in het jaar 2000 ten opzichte van 1981. Dit pro ject loopt nog steeds. De brochure 'Op weg naar integraal kringloopbe heer' kwam in oktober van het vorig jaar uit en handelt over het herge bruik van afvalstoffen. Volgens ir. Selman is in het half jaar dat de brochure uit is, al voor 25 miljoen gulden geïnvesteerd in recyclings- capaciteit. De verwachtingen van de chemi sche industrie voor 1990 zijn over het algemeen gunstig, hoewel er een aantal onzekere factoren be staat. De internationale groei lijkt iets geringer te worden, de gevolgen van de veranderingen in Oost-Euro pa kunnen nog moeilijk worden be oordeeld, de geldontwaarding lijkt toe te nemen, terwijl het internatio nale rentepeil en de Nederlandse loonkosten dreigen te stijgen. De bedrijfstak gaat uit van een stijging van het produktieniveau in Neder land met 3,5 tot 4 procent bij gelijk blijvende of iets lagere prijzen en van gelijkblijvende of iets geringere investeringen. (van onze correspondent Dick Horst) ARNHEM - Van Urkse vissers worden tonnen boete en terugbeta ling van ten onrechte genoten in komsten geëist. Voor het gerechts hof in Arnhem omvatte de eis giste ren geldboetes van 75.000 tot 100.000 gulden. Bovendien vorder de de procureur-generaal, mevr. mr Langeler, van de bedrijven bedra gen van 100.000 tot 266.000 gulden, te betalen aan de Staat der Neder landen. Bij het Arnhemse gerechtshof werd het hoger beroep behandeld tegen acht visserijbedrijven uit Urk die zijn veroordeeld wegens over schrijding van de door de EG toege stane vangst van schol en tong. Op 3 juli vorig jaar had de economische politierechter in Zwolle geldboetes van 15.000 tot 66.000 gulden opge legd. Afpakken Tijdens de zitting bleek dat het Openbaar Ministerie destijds heeft afgesproken dat voor het over schrijden van de vis-contingenten in de Europese Gemeenschap wordt geëist dat de helft van de op brengst van de illegaal aangevoerde vis van de vissers wordt 'afgepakt'. Aangezien de maximaal op te leg gen boete van 100.000 gulden te kortschiet, werd om aan deze 'vijf- tig-procent-afspraak' te kunnen vol doen, het 'tekort' aangevuld met een aanvullend bedrag dat aan de staat dient te worden afgedragen. Zo had bij voorbeeld één van de Urkse firma's, in strijd met de regels van de EG en het ministerie van Landbouw en Visserij, voor rond 732.000 gulden aan 'verboden' vis aangevoerd. Bij de haven van Har- lingen stond de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij al klaar om het vissersvaartuig te inspecteren. Eén en ander betekende volgens de pro cureur, dat het betreffende bedrijf de helft van de 'besomming' (366.000 gulden) zou moeten af staan. De eis werd derhalve een geldboete van een ton plus een be- Kosten De eigenaar van dit bedrijf voerde zijn benarde financiële situatie aan om de illegale inkomsten te recht vaardigen: hij zei zich voor 10 mil joen gulden in de schulden te heb ben gestoken om zijn visonderne- ming draaiend te houden. Verkoop van zijn boot was voorts in zijn ge val niet mogelijk, omdat hij sinds enige tijd onder onder Duitse vlag voer, om een groter quotum toeg- wezen te krijgen. "Dat heeft mij veel geld en moeite gekost", aldus de visser. Hij voegde er aan toe "kosten noch moeite te hebben gespaard om niet meer met de justitie in aanva ring te komen". Een andere visser had, om de boe tes te ontlopen, zijn aangeklaagde vennootschap onder firma gesa neerd en zijn schip uit de vaart ge nomen om vervolgens als nieuwe besloten vennootschap verder te gaan. De procureur-generaal eiste tegen de nieuwe bv een ton boete plus 30 mille voor de staat. De procureur wees op het doel van de regelgeving: het voorkomen dat visgronden worden uitgeput. Volgens haar bedroeg de over schrijding van de quota vaak meer dan het dubbele van het toegestane contingent. Zij zei begrip te hebben voor 'de sombere toekomst van veel vissers', maar was tegelijkertijd van mening dat vijftig procent van de 'besomming' een reële straf is. De raadsman van de vissers, mr. W.F. van Zant, wees er op dat de zaak zich grotendeels heeft afge speeld in 1987 "toen Nederland was onderbedeeld met de visquota". Pas na zeven maanden volgde de behandeling van de zaak voor de politierechter en thans, na dertig maanden, volgt het appèl. "Dat is geen redelijke termijn", aldus de advocaat, die vond dat het gerechts hof daarom niet de zaak moest be handelen en het openbaar ministe rie niet-ontvankelijk verklaren. Uitspraak 21 mei. DEN HAAG (GPD) - De komende tien jaar zullen 40 tot 50.000 van de 130.000 Nederlandse boeren ver dwijnen als de liberalisering van de agrarische sector doorzet. Dit zei de landbouweconoom G. van Dijk van de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen gisteren in KRO's Brand punt naar aanleiding van de onder handelingen door de GATT-landen over het ofheffen van beschermen de maatregelen in de landbouw. Van Dijk maakt onder meer deel uit van de commissie Van de Stee, die zich in opdracht van het Land bouwschap heeft gebogen over de toekomst van de agrarische sector. Het toekomstbeeld dat Van Dijk schetst, wordt in grote lijnen onder schreven door voorzitter J. Mares van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuinders Bond (KNBTB). Hij bevestigt dat de ko mende jaren tienduizenden agrari sche bedrijven worden opgedoekt. De toekomst van de Nederlandse boeren is in hoge mate afhankelijk van de onderhandelingen die mo menteel binnen de GATT worden gevoerd. Die onderhandelingen staan zijn er óp gericht om allerhan de beschermende maatregelen voor de agrarische sector op te heffen. Als de GATT-onderhandelaars het eens worden, zouden vanaf 1 ja nuari volgend jaar bij voorbeeld de Economie kort Gasprijs omhoog De gasprijs zal op 1 juli 1990 met 2,5 cent (inclusief btw) omhoog gaan. Dat heeft de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Neder land (Vegin)-gisteren bekend ge maakt. Voor gemiddelde gezinnen zal deze verhoging een extra uitga ve van ongeveer zestig gulden per jaar betekenen. De stijging van de gasolieprijs heeft volgens de Vegin deze verhoging noodzakelijk ge maakt. HCS wordt groot HCS Technology neemt Infotec over van het Westduitse chemie concern Hoechst. HCS brengt de distributie van kantoorautomatise- ringsapparatuur onder in een nieu we onderneming, die in zijn soort de grootste ter wereld wordt. Infotec behaalde vorig jaar een omzet van 460 miljoen mark en had 1500 werk nemers. HCS zette met 1804 perso neelsleden 524 miljoen öm. Volkswagen in China Het Westduitse Volkswagen-con cern gaat naar alle waarschijnlijk heid in China in samenwerking met een Chinese autoproducent, Eerste Automobielfabriek, de VW Golf produceren. Met de produktie wordt begonnen in de tweede helft van dit jaar en tegen 1996 moeten er jaarlijks 150.000 auto's van de band rollen. In Shanghai produceert Volkswagen al zijn Santana-model. Vorig jaar werden daar 15.688 auto's geproduceerd. Dit jaar worden dit er naar verwachting 17.000. Chemische wapens Staatssecretaris Bukman (economi sche zaken) gaat niet over tot een uitbreiding van de lijst van goede ren die niet geëxporteerd mogen worden omdat ze gebruikt kunnen worden voor chemische wapens. Dat bijkt uit het antwoord van de bewindsman op vragen van het Ka merlid Van Es van Groen Links. Zij drong aan op verscherping van het beleid naar aanleiding van een on derzoek door de Economische Con troledienst (ECD) bij Kwint Tech niek in Culemborg. variabele invoerheffingen om de EG-boeren te beschermen tegen la ge wereldmarktprijzen, geleidelijk aan niet meer worden toegestaan. En binnen vijf jaar zouden alle uit- voersubsidies moeten zijn verdwe- Dit betekent voor de boeren dat een groot aantal landbouwproduk- ten scherp in prijs daalt. Een voor beeld: Op dit moment ligt de tarwe- prijs op de wereldmarkt 30 procent lager dan in de EG. Die lagere prijs wordt nu nog gecompenseerd door EG-exportsubsidies. Als die subsi dies worden afgeschaft, zullen veel boeren die tarwe verbouwen, het niet meer kunnen bolwerken. Nu verdwijnt per jaar twee tot drie procent van de bedrijven. Als de bescherming met ingang van 1 januari verdwijnt, dan zal dat aantal verdubbelen tot vijf a zes procent per jaar, aldus Van Dijk. De hardste klappen zullen vallen in die secto ren die tot nu toe door de EG hét meest beschermd worden: de ak kerbouw, de zuivel en de veeteelt. Vooral kleinere bedrijven en bedrij ven met hoge kapitaallasten door investeringen zullen de eerste slachtoffers zijn. N1EUW-VENNEP De baas van Bols leunt op het schaalmodel van panden in Amsterdam waar Lucas ooit een drankénfabriek begon. (fotoANP) NIEUW-VENNEP (ANP) Sterke drank wordt dit jaar een kwartje tot enkele dubbeltjes per fles duurder, heeft drankenfabrikant Bols gisteren aangekondigd bij de presentatie van de jaarcijfers. Bols heeft samen met de sterke drankdochter van Heineken de helft van de Nederlandse markt voor gedistilleerd in handen en dat monopolie geeft Bols de gele genheid de marges te vergroten. Daarnaast gaat de drankfabriek in Nieuw-Vennep de tweede helft van dit jaar de likeuren van Bols "herlanceren". De drankjes ko men in nieuwe flessen met nieu we etiketten en zullen opnieuw worden aangeprezen. Alle flessen krijgen dezelfde vorm. De tradi tionele likeuren, zoals apricot- brandy, komen in een gekleurde fles, terwijl de exotische likeuren met de felle kleurtjes beter tot hun recht komen in een doorzich tige fles. Bols hoopt hiermee op een om- zetverbetering in de likeuren van 10 tot 15 procent. Bols heeft op de Nederlandse likeurmarkt een aandeel van zo'n 10 procent, maar zet het grootste deel van haar 40 likeuren in het buitenland af. Topman Van Helleriberg Hu- bar noemde de joint venture van Bols en Heineken, Bols Benelux, Bols Benelux is een samenvoe ging van de gedistilleerd- en wijnbelangen van beide concerns in de Benelux. Bols heeft van Hei neken 20 miljoen gulden ontvan gen voor haar inbreng in de geza menlijke onderneming. Bols is actief in sterk gedistil leerd (40 procent van de omzet), zwak gedistilleerd (15 procent), wijn (20 procent) en alcoholvrije dranken (25 procent). De omzet van sterke drank neemt al jaren af. Op de Nederlandse markt heeft Bols nooit goede prijzen gemaakt met haar gedistilleerd. De kracht van Bols ligt in de activiteiten in andere landen, Bols wordt ook actiever in wijn en heeft belangstelling voor champagne. Vorig jaar werd de Franse wijnhandel CVBG over genomen, die ruim 40 procent van alle Franse grand crus classés ver koopt. CVBG heeft een omzet van 450 tot 500 miljoen frank (150 tot 165 miljoen gulden). Bols boekte vorig jaar een winst van 83,6 miljoen gulden. De omzet kwam uit op 1,1 miljard gulden. EINDHOVEN (ANP) - In Eindho ven hebben zich gisteren naar schatting 2000 FNV-leden verza meld om te demonstreren voor een goede cao bij Philips. Dat zijn er 1000 minder dan de Industriebond FNV had gehoopt. De onderhande lingen over een nieuwe cao bij Phi lips worden morgen voortgezet. Inzet is een tweejarige overeen komst. Philips is bereid in het eer ste jaar een loonsverhoging te ge ven van 3,75 procent. Verder wil Philips een aantal werknemers uit de middengroepen een extra loons verhoging geven. Ook wil de onderneming de werk nemers in de gelegenheid stellen om zeven atv-dagen te ruilen voor 3 procent loonsverhoging. Op de Fe deratie van Hoger Philips-Perso- neel na zijn de bonden daar tegen. Over de verbeteringen in het tweede jaar van de cao heeft Philips zich niet officieel uitgelaten. Onder handelaar De Haas van Philips heeft wel gezegd dat er waarschijn lijk hooguit een loonsverhoging van 2,5 procent haalbaar is. De bonden hebben voor het tweede jaar vier procent geëist. De demonstratieve optocht door Eindhoven had een rustig verloop. Bij de verschillende Philips-com- plexen die werden aangedaan scan deerden de demonstranten leuzen als 'we willen poen'. Het is voor de eerste keer dat FNV-leden zo mas saal aan Philips laten weten dat ze het niet eens zijn met de cao-voor- stellen van het concern. Philps is boos op de FNV. "De In dustriebond heeft in ernstige mate grenzen overschreden. Dat onjuiste voorlichting is gegeven om deze de monstratie op touw te zetten is vol strekt verwerpelijk", aldus een een woordvoerder van Philips. "De bond geeft een voorstelling van za ken van de stand van het cao-over leg die geen enkele relatie heeft met de werkelijkheid". Eerste bloktrein gaat naar Milaan ROTTERDAM (GPD) - De eerste container-bloktrein vanuit de Rot terdamse haven naar het buiten land is gistermiddag vanaf het Rail Service Centrum van de Nederland se Spoorwegen in het Eem- en Waal havengebied vertrokken. De be stemming van deze 550 meter lange trein met 30 wagons is Milaan. Voortaan zal de trein iedere week volgens een vast schema naar Italië rijden, of er nu voldoende vracht is of niet. BRUSSEL (ANP/AP) - De Tsjechoslowaakse premier Marian Chalfa heeft gisteren in Brussel een akkoord getekend voor handel en economische samenwerking met de EG. Chalfa noemde het akkoord een stap op weg naar het volledig lidmaatschap van de EG voor 1999. De EG tekent vandaag met Oost- Duitsland en Bulgarije gelijKlui- dende akkoorden. De akkoorden gaat uit van demo cratie en markteconomie. Zij zijn tien jaar geldig en regelen de handel in industrie- en landbouwproduk- ten en maken een eind aan beper kingen in omvang. Er zijn tevens ook mogelijkheden voor economi sche samenwerking op het gebied van landbouw en industrie, finan ciële reserves, milieubescherming, beroepsopleidingen en energie, in clusief kernenergie. De Tsjechoslowaakse premier zei dat zijn land in de herfst besprekin gen zal beginnen om handelsven- noot van de EG te worden. Chalfa toonde zich optimistisch over het uiteindelijke volledige lidmaat schap. De nieuwe handelsovereenkomst is nog gunstiger dan degene die in ADVERTENTIE december 1988 vóór de politieke omwentelingen in Praag werd ge sloten. De EG werd het al eerder eens met Polen, Hongarije en de Sovjetunie. Alleen Roemenië ont breekt nog in dit rijtje van Oost- europese landen. Daarmee begin nen binnenkort onderhandelingen. Gast Tsjechoslowakije en Oost-Duits- land zijn gisteren 'gast' geworden in de Raad van Europa, het samenwer kingsorgaan van 23 Europese lan den. De gast-status stelt beide lan den in staat delegaties te sturen naar de Parlementaire Vergadering, een onderdeel van de Raad van Eu ropa, en om overeenkomsten die door de overige lidstaten zijn geslo ten mede te ondertekenen. De gast- status wordt gezien als een aanloop naar volwaardig lidmaatschap, waarvoor Tsjechoslowakije al een aanvraag heeft ingediend. Volwaardig lidmaatschap is pas mogelijk als een land een 'pluralisti sche parlementaire democratie' is. Hongarije, Polen, Joegoslavië en de Sovjetunie hadden de gaststatus al in juni 1989 verkregen. De meeste van deze landen zijn in afwachting van het volwaardig lidmaatschap van de in Straatsburg gevestigde Raad van Europa. ROTTERDAM (ANP) De veerpont tussen Maassluis en Rozenburg vaart vandaag nietdoordat het personeel vanochtend is begonnen aan een staking. Van de veerdienst over de Nieuwe Waterweg wordt vooral gebruik gemaakt door mensen die in de Europoort en Botlek werken. Het personeel heeft gisteren het laatste bod van de directie van SBS, de exploitant van het autoveer, verworpen. De vervoersbond FNV eist namens de 41 werknemers een gagarandeerde onregelmatigheidstoeslag maandelijks bij het loon. Bo vendien eist de bond een loonsverhoging van 2 procent, terwijl SBS niet verder wil gaan dan een 0,5 procent. Afwasautomaat met 3 programma's nu tijdelijk extra voordelig. De nieuwe Siemens afwasautomaat-plus heeft 3 programma's, waarvan 1 spaarprogramma. 2 tem peraturen 65"en 50"C, 4 handige druktoetsen en capaciteit voor 12 maatcouverts. Binnenzijde roest vrij staal. Kortom, kwaliteit waar u jarenlang plezier van heeft. Hot news dus. M E I - A C T I E WINKEL PU BIJ UW SIEMENS HANOI Bèl de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie; Siemens. Doordacht en duurzaam. Farmacie-concern met zware schuldenlast geeft aandelen in onderpand AMSTERDAM (GPD/ANP) - De uitverkoop bij het chemische- en farmaceutische concern ACF in Maarssen is nog steeds in volle gang. Zowat alle deelnemingen zijn het afgelopen jaar van de hand ge daan. Als ACF er niet in slaagt part ners te vinden voor een aantal doch ters, dan worden ook de winstge vende chemische activiteiten in de etalage gezet. ACF kwam vorig jaar vrij plotse ling in de rode cijfers, met een ver lies van 14 miljoen gulden op een omzet van ruim een miljard gulden. Er werd gevreesd voor het voortbe staan van het concern. De redding kwam van 50 procents dochter Bro- cacef, een goed renderende medi sche groothandel. De andere helft van Brocacef kocht ACF vorig jaar van Gist-brocades. Dat kostte echter een hoop geld, dat grotendeels moest worden ge leend. De onderneming had van de ABN krediet gekregen ter waarde van 200 miljoen gulden. Omdat het eigen vermogen echter was geslon ken tot 20 miljoen gulden, eiste de ABN wel zekerheden. De aandelen Brocacef moesten in een onder pand worden gegeven. Van die 200 miljoen is inmiddels al 75 miljoen afgelost door de verkopen, volgens de directie. 'Brocacef Om Brocacef te kunnen betalen, heeft ACF het afgelopen jaar alles wat los en vast zit verkocht. En ei genlijk is er van het oude ACF niets meer over, behalve dan Brocacef. Het zou daarom duidelijker zijn het concern voortaan Brocacef te noe men, temeer omdat de vroegere ACF-directie van het toneel is ver dwenen en volledig is vervangen door van Brocacef afkomstige di recteuren. Toch spreekt de huidige bedrijfs leiding het liefst nog vanACF-nieu- we stijl', zo bleek gisteren op een persconferentie in Amsterdam ter toelichting op de jaarcijfers. Op de persconferentie voerde onder ander C. van Westreenen, voorzitter van de raad van commissarissen, het woord. "De moeilijkheden van vo rig jaar zijn veroorzaakt door een mengeling van pech en slecht management", aldus Van Westree nen, die in zijn beschuldigingen aan de vorige directeur (Koerten) niet verder wilde gaan dan dat zijn management "zeker geen schoon heidsprijs" verdiende. En daarover voerde hij met Koerten en de zijnen 'een aantal indringende gesprek ken', met de nieuwe directie als eindresultaat. Brocacef is de melkkoe waar ACF de komende jaren haar winst uit zal halen. ACF Holding is hard bezig zich terug te trekken op haar sterke punten: dienstverlening aan de ge zondheidszorg en distributie van produkten voor deze sector. Het be leid waarbij ACF in verschillende sectoren actief is, is mislukt en on dernemingen die niet tot de kernac tiviteiten behoren zijn of worden verkocht. In de verkoop zit nu nog een aantal plantages in de Derde Wereld. Rode cijfers De ACF-dochter op het gebied van consumenten-elektronica, Yoko In ternational, is vorig jaar verkocht aan de voormalige eigenaar. Ook de andere ondernemingen in de tech nische sector vonden nieuwe eige naren. Inmiddels is het belang van 15 procent in Utermöhlen (verband- stoffen) afgestoten alsmede een deel van ACF Roterfarma. Ten slot te werd Multiplant verkocht, die zich bezig houdt met weefsel kweekactiviteiten. Het afstoten van deze bedrijven heeft twee positieve neveneffecten. In de eerste plaats verbeteren de re sultaten, aangezien praktisch alle bedrijven waar het hier om gaat in de rode cijfers waren terechtgeko men. Bovendien verminderen de rentelasten. Al met al is, met de ingrijpende reorganisatie zowat achter de rug, ACF nu klaar voor een mooie toe komst, aldus de huidige directeur P. Slagmulder. De groei zal in Ne derland echter beperkt blijven, ver wacht hij, omdat de overheid streeft naar kostenbeheersing in de ge neesmiddelensector. ACF wil dus de Europese markt op, 'ook omdat het gebruik van medicijnen hier Buitenland Een ander bedrijf kopen in het bui tenland kan ACF niet, daarvoor is er te weinig geld in kas. Daarom zijn met diverse collega-bedrijven ge sprekken gaande over samenwer king. Gedacht wordt onder meer aan gezamenlijke inkoop en auto matisering. Slagmulder: "Het is denkbaar dat we zelf zullen overgaan tot het ne men van minderheidsdeelnemin gen in het kapitaal van enkele on dernemingen, die eventueel ook in ACF kunnen deelnemen. Een mo gelijkheid is ook om onderhands nieuwe aandelen te plaatsen, waar voor bij enkele buitenlandse colle ga-bedrijven belangstelling blijkt te bestaan". Hoewel het beslist niet de bedoe ling is, sluit Slagmulder niet hele maal uit dat hij heel het huidige ACF nog eens in de verkoop doet. "Mochten al onze plannen om het bedrijf er weer bovenop te krijgen, mislukken dat valt verkoop te over wegen", zo zei hij gisteren. Ondanks al de reorganisaties is het aantalmedewerkers bij ACF het afgelopen'jaar gegroeid van 2069 tot 2375. Voor dit jaar wordt weer 14 miljoen gulden winst verwacht, dit is dan exclusief de verwachte boek winst op nog te verkopen deelne mingen en bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5