Bier zonder alcohol smaakt naar echt bier Nu 1% korting op een persoonlijke lening. Van zesjarigen 60 procent zonder gaatjes door fluoride Zachte winter bespaart 160 gulden op gas V JAPON NAAR KEUZE HALVE PRQS. MENSEN KOPEN BIJ GAK0 Bel voorde folder 06-0400. POSTBANK Alcoholarm bier wijkt iri smaak heel weinig af van 'gewoon' bier, zo blijkt uit een smaaktest van Konsumenten Xontakt (KK). De proevers merkten weinig verschillen op tussen alcoholarm ol alcoholvrij en gewoon bier. Wel werden de alcoholarme biertjes iets wateriger gevonden. Pas als mensen veel bier drinken merken ze verschillen: ze worden dronken, of niet. Twee jaar geleden liet KK proefper sonen al eens bier proeven. Daaruit bleek dat zij hun favoriete merk niet herkenden uit dc pilsjes die hen werden voorgezét. De kroegverha len van 'bierkenners' dat zij hun merken moeiteloos herkenrien en dat er zo veel verschil in smaak is werden daarmee nog eens doorge prikt. KK liet deze keer gewoon bier, al coholarm (of -vrij) en dry bier proe ven. Dry bier is minder bitter van smaak dan gewoon bieren en bevat jninder suiker. Van de te proeven bieren werd ook de samenstelling onderzocht: de analyses tonen aan dat de alcoholarme- en -vrije inder daad weinig of geen alcohol bevat ten, minder in elke geval dan het door de wet voorgeschreven maxi mum van 0.6 procent. Wel bevatten zij ruim twee keer zo veel suiker als gewoon bier. tussen de 4,1 en 5,4 procent tegen ongeveer 2,3 procent in gewoon bier. Opmars De alcoholarme- en -vrije bieren zijn bezig aan een spectaculaire op mars. In korte tijd hebben ze vier procent van de totale biermarkt ver overd. Terwijl het biergebruik met ongeveer 85 liter per hoofd van de bevolking de laatste jaren vrij sta biel is gebleven. De Belgische en zwaardere bieren hebben verder ook tot gevolg dat er steeds minder gewoon pils wordt gedronken. Heineken heeft overigens met zijn alcoholarme merk Buckler 60 procent van merk de alcoholarme en -vri je handel in handen. De ande re brouwers verdelen de rest: Grolsch heeft Stender, Bavaria brouwt Schutters Free en Bavaria Malt (met 0,04 procent alcohol). Al- bert Heijn heeft huismerk Brou wers alcoholarm. Verder zijn te koop de buitenlandse merken Clausthaler, Gerstel Brau en Axler. Het smaakonderzoek wijst uit dat de brouwers er aardig in zijn ge slaagd bier met weinig alcohol te maken, dat de smaak van gewoon bier goed benadert. Bekend is bij voorbeeld dat Heineken een aantal miljoenen heeft besteed aan het op smaak brengen van Buckler. De proevers van KK vonden wel dat de alcoholarme- en -vrije bieren wateriger vonden dan de gewone en de dry bieren. Clausthaler werd overigens minder waterig dan ge woon bier beoordeeld. Stender en Axler bleken daarbij beduidende minder waterig dan de andere alco holarme- en -vrije merken. Geheimzinnig Het bleek dat brouwers vrij geheim zinnig doen over de bereidingswijze van alcoholarm- en -vrij bier. De produktiemethoden worden stevig afgeschermd met patenten. Zij wil len de buitenwereld en de concur rentie niet laten weten hoe deze bi ervarianten tot stand komen, zo bleek KK. Samenstelling Raymond Peil Gelukkig zijn er ook scheikunde boeken en daaruit blijkt dat er twee veel gebruikte methoden zijn om al coholarme- en -vrije bieren te brou wen. Men kan gewoon bier brou wen en daarna de alcohol er zo veel mogelijk uithalen. Dat kan ook weer op twee manieren: onder ver hitting van het bier en tegelijkertijd vacuum zuigen. De alcohol ver dampt dan. Een belangrijk nadeel van deze methode is dat er ook smaakstoffen verloren gaan. Een andere moge lijkheid om de alcohol uit het bier te halen is het alcoholhoudende bier door een soort filter te laten lopen dat alcohol beter doorlaat dan de andere bestanddelen van het brouwsel. Het brouwsel wordt daar na aangelengd met water. Brouwers kunnen ook door in grijpen in het gistingsproces. Men kan na de eerste gisting van een paar dagen de gisting beeindigen. Dat is mogelijk door de gisten eruit* te filteren of te doden door verwar ming. Zonder levende gisten is er geen gisting. Mout Heineken liet doorschemeren dat cut Buckler geen alcohol wordt ge haald. Dan is de logische conclusie dat de producent de gisting af breekt. Bij Stender beëindigt Grolsch inderdaad de gisting na een week door de gister uit het brouw sel te halen. De gebruikelijke nagis- ting van zes weken vervalt daarmee. Het hogere suikergehalte van de al coholarme- en -vrije bieren doet vermoeden dat deze werkwijze vaak wordt toegepast. Overigens ontstaat tijdens de na- gisting. als ongewenste smaakstof fen worden afgebroken, de kenmer kende biersmaak. Hoe de brouwers desondanks deze smaak aan hun al coholarme en -vrije produkt krijgen is dan ook niet erg duidelijk. Wel licht worden toch weer allerlei smaakstoffen toegevoegd. Net als bij gewoon bier moet de grondstof voor alcoholarm en -vrij voor minimaal 60 procent uit gerste- mout bestaan. De rest van de grond stoffen mag bestaan uit rijst, maïs en/of suiker. Tijdens het brouwen ontstaat wort, een suikerhoudend aftreksel. Het aandeelsuiker en ei wit in de wort wordt aangeduid als het extractgehalte genoemd of het stamwortpercentage. Bestaat de wort voor tussen de 11 en 15,5 procent uit eiwit en suiker dan mag het bier pils heten (catego rie I). Zit er tussen de 1 en 7 procent in dan hebben we categorie III. Be halve Clausthaler en Gerstel vallen alle soorten alcoholarm en -vrij bier in deze categorie. Bieren met een stamwortpercentage tussen de 7 en 11 procent vallen in categorie II. Vroeger was dit bier goedkoper om dat er minder grondstoffen en meer water in zaten. Dit voordeeltje is verdwenen nu de brouwers catego rie II zijn gaan aanduiden als light bier. Eigenlijk zouden alcoholarm ei vrij bier goedkoper moeten zijn: zitten minder grondstoffen in en i wordt minder accijns op geheven, kundig gezien lijkt alcoholarm bier Desondanks liggen de prijzen 15 tot het meest op suikerwater. Het is 20 procent hoger dan gewoon bier. echter geen dikmaker: het levert Clausthaler is met 1,20 gulden per nog niet de helft van het aantal calo- flesje verreweg de duurste. Schei- rieen van gewoon bier. daags metjlu- oride tand pasta poetsen hebben een prettigere uit gangspositie in de stoel van de tandarts tot gevolg. Sinds Nederlandse kinderen fluori de gebruiken, bestaan heel wat la chen uit louter ongeschonden tan den. Liefst zestig procent van de zes jarigen'heeft tegenwoordig geen last meer van tandcaries Fluoride is een stof die het tand glazuur beter bestand maakt tegen tandbederf. Dat bederf begint wan neer bacteriën in de mond suikers uit het voedsel omzetten in zuur. Dit zuur lost het glazuur van de tanden op. Fluoride doet twee dingen: het zorgt dat het glazuur minder snel oplost en laat de bacteriën minder zuur produceren. Het is dan ook zaak zo vroeg mogelijk te beginnen met cariérspreventie door middel van fluoride. Dit betekent niet dat de kinderen zo veel mogelijk fluoride moet ge bruiken. Als ze er te veel van bin nenkrijgen. "kunnen hun tanden verkleuren, in de vorm van witte vlekken of zwarte strepen ('zebra- tanden'). Dit kan geen kwaad, maar mooi is het niet. Voor de ver schillende leeftijdsgroepen zijn de adviezen nu als volgt: Kinderen tot 1 jaar eén fluorideta blet per dag. Om kinderen te laten wennen is het goed alvast te begin nen met poetsen zonder tandpasta. Zodra de eerste kiezen doorkomen wordt het tijd met fluoridepeuter- tandpasta te gaan poetsen. Maar wel de fluoridetablet geven. De fluori detoediening kan het best over de dag gespreid worden: geef het ta bletje daarom niet vlak voor of na het tandenpoetsen. Kinderen van 2 tot 4 jaar twee maal per dag 1 fluoridetablet en twee maal per dag poetsen met fluo- ridepeutertandpasta. Spreid het ge bruik van tabletten en het poetsen over de dag. Kinderen van 5 tot 12 jaar moeten minimaal twee keer per dag poetsen met gewone fluoridetandpasta. In veel gevallen is het gebruik van flu oridetabletten aan te bevelen. De tandarts of mondhygiënist kan in individuele gevallen adviseren geen fluondetabletten meer te gebrui ken. Mensen van 12 en ouder (ook vol wassenen) moeten Minimaal twee maal per dag poetsen met gewone fluoridetandpasta. Geen extra fluo ridetabletten nodig. Dank zij de zachte winter heeft een gemiddeld Nederlands huishouden 160 gulden bespaard op de stookkosten. Deze berekening komt van de energiebedrijven die van oktober vorig jaar tot en met april dit jaar een energiebesparingsactie onder het motto 'Zuinig stoken/zuinig aan' hebben georganiseerd, in het seizoen 1989-1990 voor-een gemiddeld huishouden. Het ging er dan ook warm aan toe. de afgelopen winter: in de actieperiode lag de buitentemperatuur gemiddeld 19 procent boven normaal. Een gemiddeld huishouden verbruikt 2300 kubieke meter gas per jaar, zo rekent men in Apeldoorn bij de Vereniging van Gasbedrijven in Nederland VEGIN). Dit betekent een verbruik iri de actieperiode van 30 weken ten bedrage van 1925 kuub. Als gevolg van de warme winter zal gemiddeld 1580 kuub zijn verbruikt en dat is dus 345 kuub minder dan normaal. Dat mindere verbruik in geld uitgedrukt bespaart dus ongeveer 160 gulden. Hoe kouder het is, hoe meer energiebesparen aantikt. Toch levert zuinig omgaan met energie ook in minder koude perioden geld op, terwijl dit tevens een bijdrage betekent aan een schoner milieu. Bewust omgaan met energie behoort is daaraan net goed een bijdrage en zou net zo vanzelfsprekend kunnen zijn als het deponeren van afvalglas in de glasbak. De komende periode valt er qua energiebesparing aan de stookkosten niet zo veel eer te behalen. Wel natuurlijk nog op het elektriciteitsverbruik, dat vooral afhankelijk van de tijd dat apparaten en verlichting ingeschakeld waren. Producenten doen hun best steeds energiedoelmatiger toestellen te maken. En mede dank zij acties van energiebedrijven kopen steeds meer mensen de (steeds zuiniger wordende) spaarlampen. Ook in de zomermaanden geldt dus 'zuinig aan. dat bespaart stroom'. Slimme mensen komen nu profi teren van een enorme aktie in. japonnen. Op de gehele kollek- tie geldt deze week Keuze uit de gehele kollektie japon nen en pakjes. Schitterend gedessi neerd in aktuele kleuren. Perfekte pasvormen. Maten 36 t/m 54. j Dus ook grote maten. HA ARLEMMERSTRAAT 228-230 LEIDEN Enkêle voc tarieven; wijzigin irbeelden van maximumtarieven en Postbank-tarieven voor persoonlijke lening (huidige jen voorbehouden De cijfers spreken voor zich. Maandelijks te betalen* Bedrag in T handen Terug te betalen in maanden volgens wettelijk maximum bij Postbank incl. 1% korting Totaal voordeel incl. 1% korting f 5.000.- f 10.000,- f 15.000,- f 20.000.- f 30.000.- f 40.000- 12 36 36 60 60 60 f 464,18 (22,4%) ('359,36(19,1%) f 529.90 (17,6%) f 477.31 (16.2%) f 711.80(15.9%) f 942.80(15.6%) f 447,70(14.3%) f 331,97(12,6%) f 497,96 (12.6%) f 444,53 (12.6%) f 666,79 (12.6%) f 889.05 (12,6%) f 197,76 f 986,04 f 1.149,84 f 1.966,80 f 2.700,60 f 3.225,00 Bedragen hoven I'50. •Iiuliv.c tabel staat nis sen haakjes^itc renU- por Ljelijk. Het rentetariefhiervu Op een persoonlijke lening bij de Postbank krijgt u nu 1% korting op de toch al gunstige rente tarieven. Dat kan u honderden guldens extra besparen. Voor leningen zijn wettelijk maximum tarieven vastgesteld. De Postbank is écn van de financiële instellingen die al tarieven onder het wettelijk maximum rekent. Daar gaat dus nog eens Bon voor 1% korting. 1".. naf. Dit unieke aanbod is geldig van 8 tot en met 31 mei 1990. Interessant? Bel dan direct 06-0400 voor de folder 'Persoonlijke lening'. Of haal deze op het postkantoor. Het aanvraagformulier zit daar al in. Voeg bij uw aanvraag wel de hierbij afge drukte kortingsbon. - bij dc- Postbank v

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22