De tevreden koeien van een Zoeterwoudse kaasmeester Milieubeschermers zetten vraagtekens bij brede A4 Weinig belangstelling voor miKeukeuringen bedrijven Leiderdorp ass»»*» ESSSSSP5 assswHBs Zoeterwoude heeft pluimveebedrijf terecht een dwangsom opgelegd /genda REGIO LEIDEN DINSDAG 8 MEI 1990 Familie Van Leeuwen scoort hoog bij landelijke keuring ZOETERWOUDE - "Hier ben ik heel erg trots op", zegt agra riër Th. van Leeuwen uit de Zoeterwoudse Geerpolder. Hij behaalde samen met zijn vrouw een vijfde plaats bij de landelijke kaaskeuring, die recentelijk in het Zuidhol landse Kamerik werd gehou den. De Bond van Boerderij- zuivelbereiders had 83 kaas makers uitgenodigd die bij 23 regionale keuringen het hoogst uit de bus waren geko men. Drie jury's bogen zich over de kazen. i hard door Jan de Vries Zo'n belegen kaas is vijf a zes maanden oud en weegt 11 kilo. In de eerste plaats wordt het uiter lijk bekeken. Dat moet er mooi verzorgd uitzien: niet scheef, zon der beschadigingen, niet te bol, niette hol. maar mooi rond. Daar na wordt de kaas doorgesneden en bekijkt de jury voornamelijk de gaatjes. Die mogen niet te groot zijn en moeten gelijkmatig zijn verdeeld over het gehele op pervlak. Bij het volgende onderdeel wordt de kaasboor gebruikt. Er wordt een stukje uit de kaas ge haald dat tussen de vingers wordt gekneed. Dat stukje moet 'goed smedig' zijn, niet te taai en niet te bros. De keuring wordt besloten met de beproeving op geur en smaak. Met deze vier onderdelen kunnen 100 punten worden be haald. Samen met vier andere 'zelfka- zers' haalde het echtpaar Van Leeuwen de topscore van 94 pun ten. De burgemeesters uit de vijf kaasgemeenten Woerden, Bode graven, Vlist, Edam en Huizen moesten daarna beslissen over de hoofdprijzen. De eerste burgers letten bij hun beoordeling vooral op de smaak. Uiteindelijk behaal de het echtpaar de vijfde plaats. Ronde buikjes "Deze klassering is loon i werken", zegt mevrouw L. van Leeuwen. Zij maakt al zestien jaar kaas op de boerderij, waarbij zij vooral in het begin de nodige teleurstellingen moest verwer ken. "Als je na een dag hard wer ken de kaas een nacht in het pe- kelbad hebt gelegd en je ziet de volgende morgen die ronde buik jes, dan weet je het ook niet meer". Veel luisteren naar ande ren, gebruik maken van de voor lichtingsdienst van het ministerie van landbouw en vaak meedoen aan keuringen. Dat zijn volgens haar de manieren om het produkt steeds te verbeteren. Daarnaast moet de kaasmaker volgens de Zoeterwoudse con stant letten op de melk. Er moet schoon worden gemolken en het vee dient steeds in de gaten te worden gehouden. "Tevreden koeien leveren goede melk", zegt Van Leeuwen. "Als ze de hele dag staan te loeien in de wei of in de stal, is er iets aan de hand en dat merk je aan de kwaliteit van de melk". Een onschuldige ziekte van de koe, tochtigheid of slecht weer: al die factoren hebben invloed op de melk. Daarom tekent de boerin alle omstandigheden op in het kiasboek, dat zij van dag tot dag bijhoudt. Voor een kaas die ter keuring wordt aangeboden zoekt zij vanzelfsprekend naar de pro- duktiedag met de beste omstan digheden. Ook wordt zo'n kaas nog eens extra opgepoetst. Tevreden Eenmaal per 14 dagen biedt de fa milie Van Leeuwen de kazen aan op de kaasmarkt in Bodegraven, waar de handelaren inkopen. Tachtig procent van de produktie wordt aan de 'handel' verkocht en de overige twintig procent kopen particulieren op de boerderij. Naast de kaasproduktie zijn de Zoeterwoudenaars afhankelijk van de melkproduktie en de teelt van slachtkoeien. Bij de melkquotering moest de familie enkele jaren geleden te rug van ruim 50 naar 35 koeien, maar het bedrijf kwam er boven op door efficiënter te werken en door de dieren te behouden die de meeste melk leverden. De dalen de prijs van het veevoer was daar bij een mooie meevaller. Ook de nieuwe mestregeling heeft veel boeren flink op kosten gejaagd, want de overheid stelde de bouw van gierkelders ver- plipht om de mest in de winter op te kunnen slaan. Het echtpaar Van Leeuwen koos voor een grote kelder met daarop een open front stal. Volgens Van Leeuwen zijn Trots toont de Zoeterwoudse kaasboerin L. van Leeuwen een van haar zelfgemaakte kazen. Rechts op de paal in de boerderij hangt de oorkon de die zij verdiende bij landelijke wedstrijden in het Zuidhollandse Kamerik. de koeien dik tevreden met hun aan één kant open stal. In de win ter zijn ze beschermd tegen slecht weer, maar staan ze toch in de buitenlucht. Tijdens de keuring in Kamerik behaalden ook andere Zoeter woudse boeren goede resultaten. Zo scoorde A. Paardekooper 93 punten, terwijl W. van Veen en N. Kaptein 90 punten verzamelden. Bij een keuring van belegen kaas, waarbij alleen op smaak en geur werd gelet, behaalden Leo en An nie Onderwater een tweede plaats. Gemeente laat zich niet ontmoedigen LEIDERDORP - Weinig Leiderdorpse ondernemers lijken geïnte resseerd in de hinderwetcontroles die de gemeente de komende vier jaar zal uitvoeren. Van de 450 uitgenodigde ondernemers be zocht gisteravond slechts een enkeling een informatie-avond van gemeente, Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV). Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman zei dat de gemeente zich door de slechte opkomst niet laat ontmoedi- Lezers Schrijven Kiezersverraad Na lezing van het artikel in deze krant van woensdag 2 mei jl. over de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad van Zoeterwoude. voel ik grote behoefte mijn gal te spuwen over Progressief Zoeter woude. Gemeenteraadsverkiezingen, 21 maart 1990. De maanden daarvoor gecontroleerd, minder milieu-' heb ik de media in de gaten gehou den om mij een beeld te gen. "Wij gaan door", liet hij weten. De kersverse D66-wethouder. me vrouw J. Veldstra-Van Donk, maak te duidelijk dat de gemeente zich niet vrijblijvend wil opstellen, nu samen met andere gemeenten een regionaal milieubeleidsplan is ge maakt. "De kwaliteit van het milieu eist inspanningen", aldus de wet houder. "Wij nemen de zaak seri eus, gaan geen sancties uit de weg. We zullen de uitvoering van de plan nen tot in het uiterste doorvoeren als dat moet". In 1994 moeten alle ondernemin gen in het bezit zijn van de juiste vergunningen. Het is de bedoeling dat bedrijven die het milieu zwaar belasten een keer per jaar worden 'Prognoses deugen niet en verzet Leiderdorp zal vruchten afwerpen' uilende bedrijven kunnen de c troleurs een keer per twee jaar over de ideeën van de dorpspartij- de vloer krijgen. Zo nodig worden en. Progressief Zoeterwoude viel de ambtenaren vergezeld van des- op, doordat de partij zich met hand kundigen. De gemeente heeft hier- en tand verzette tegen de nierny- 4 j bouw van het raadhuis. Dit vormde voor mij en, zoals ik om me heen hoorde, voor vele anderen de groot ste drijfveer om op 21 maart PZ te stemmen. Verkiezingsresultaat: één zetel winst voor PZ. Tijdens de college-onderhande lingen echter zwaait PZ volledig om. De felheid waarmee de partij voor de verkiezingen de plannen voor een nieuw raadhuis bestreed is verdwenen. Sterker nog, de kosten mogen eventueel zelfs nog stijgen boven het al belachelijke bedrag van drie miljoen. De 1200 handteke ningen van burgers, waaronder on getwijfeld veel PZ-stemmers, wor den arrogant terzijde geschoven. Het doel is immers bereikt; PZ zit in het collége. De vragen die mij bezighouden zijn de volgende. Dit was de eerste grote concessie van PZ aan coalitie partner CDA. Hoeveel zullen er nog tussen milieu e Tegenstand Duidelijk werd dat de controleren de ambtenaren 'niet de boeman wil len spelen', maar behulpzaam wil len zijn bij het aanvragen van de juiste vergunning. Pas wanneer on dernemers afspraken niet nako men, zullen B en W naar het wapen van sancties grijpen. De wethouder verwacht niet op veel tegenstand te stuiten. "De on dernemer is goed doordrongen van het feit dat wij de milieuproblemen met elkaar te lijf moeten gaan. Na tuurlijk zullen wij wel eens tegen over elkaar staan, want wij hebben verschillende belangen, maar sa men zullen wij er altijd uitkomen". A. Berkhout, directeur van de Ka mer van Koophandel, was het met haar eens: "De oude tegenstelling LEIDERDORP - Na burgers.en aanleg van een aquaduct onder de Het openbaar vervoer moet gemeentepolitici zetten ook Oude Rijn en een alternatief tracé ruimte en aandacht krijgen vraagte- ac^ter de gemeente langs. Als aanvullend onderzoek uit- milieubeschermers kens bij de voorgenomen ver- SSSBtt sus volgen? Heeft PZ in de college-on derhandelingen niet veel te gemak kelijk toegegeven om toch vooral maar in het college te komen? Had PZ de eigen troeven niet béter uit kunnen spelen? Want zoals blijkt uit de toelichting van mevrouw Ber- ttmnp'lvari'ant kouwer <CDA) op de college-onder- tunneivariani vervaagt s zijn niet onder de indruk oorkeur door Leiderdorp. Zo meldt de vesting en Ruimtelijke ordening de werkgroep milieubeheer Lei- gemeente dwingt ruimte te maken den in een nota dat niet alle rele vante varianten zijn onder- i verbreding in het bestem.- ïingsplan, kan Leiderdorp daarte- .ocht dewrbredmghetNatio- naai Milieubeleidsplan onder- die strijd wint en leerde de ervaring graaft, beleidsprognoses met jH| de verlengde Landscheidings- kloppen en sommige veronder- weg bij Den Haag dat de minister stellingen in strijd zijn- met het dan alsnog kiest voor een milieu-ef- beleid staat. Het liefst volgen vc zetten Verkeer en Water- fectrapportage. Vertekend ju de werkgroep alle ge- De milieubeschermers vinden dat gen. Als r het milieu op een rijtje Rijkswaterstaat 'luchtigjes heen- "Qri speciale milieu-effect- loopt' over het aantal te slopén rapportage, compleet met onafhan- ningen en geven aan dat de verbre- weg direct buiten beschouwing bllj- kelijke controle en inspraak. Bij een ding de problemen verplaatst: als ven. verbreding is zo'n rapportage niet het verkeer op de rijksweg door- nodig, maar stelt het nieuwe Struc- stroomt, loopt het in de steden vast. PZ, omdat deze coalitie op lük^sto'ffen^oortunnel^rifd^met Mü^fiSden?hleftde een stevige, verende dakconstruc- ^^ch vSgen on^o^fwaar- lie* dig gemaakt. Ik hoop dat ze zich van de hoge snel gaat realiseren dat ze bij de gra- milieubeheer tie van haar kiezers in de raad is ge komen. Want als de partij op deze w „v. manier doorgaat, voorspel ik een alMölrt darde aanleg dramatisch zetelverlies bij de vol- tracé onaanvaardbaar is, Sende gemeenteraadsverkiezingen! Karin v.d. Salm Ambachtsherenweg 12 2381 VN Zoeterwoude De mogelijkheden snelheidstrein wil grondig onderzoeken om altijd duidelijkheid te krij- kunnen de varianten langs de rijks- i het milieu kan beter worden de economie. Financiering van een beter milieu kan worden betaald uit de opbrengsten van productieve ac tiviteiten". LOV-voorzitter J.F. Langelaar deed nog een beroep op de gemeen te. 'Tedere onderneming heeft te maken met het milieu, maar zorgt u alstublieft voor een duidelijk be leid". Duinwandelingen WASSENAAR - Duinkenners van de Stichting Duinbehoud, de Werk groep Berkheide, Staatsbosbeheer en de Katwijkse Vogelwerkgroep verzorgen zondag 20 mei de hele dag excursies in het natuurgebied Berkheide. De aanleiding hiervoor is de aanwijzing van het gebied Berkheide tussen Katwijk en Was senaar tot Beschermd Natuurmo nument. De eerste rondleiding be gint om 9.00 uur, de laatste rond 15.30 uur. De wandelingen duren ongeveer een half uur. tuurschema Verkeer en Vervoer Dé totale reistijd zou daardoor ge- wel zware eisen aan een zorgvuldige lijk blijven en de luchtverontreini- J* OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder van milieuzaken A.JM.F.M. Kohlbeck ontving gisteren de eerste 'boy'. In deze standaard met kratten 'kan papier-, kunststof-, glas-, en textielafval gescheiden worden ingeza- meld en opgehaald. Tot en met september wordt de 'boy' door vijftig ambte haren en raadsleden uit Oegstgeest uitgeprobeerd. Als de proef slaagt gaat .[in Oegstgeest een 'milieutrein' rijden, die huis-aan-huis afval gescheiden .-ophaalt. Naast de wethouder i rj staan op de foto van links naar rechts: J. Hermes, hoofd afdeling openbare werken. F.J. van Heijningen, hoofd algemeen be theer. en mevrouw B.M. Rozemond, voorlichter van dê gemeente Oegstgeest. (foto Elllen Martens) besluitvorming Volgens milieubeheer wordt de hand gelicht met die eisen en hééft de gemeente het volste recht een volledig onderzoek af te dwingèn naar de noodzaak ding en de voors- en tegens relevante varianten. Het nieuwe college ging 2 Volgens de werkgroep geeft de irognose niet aan dat files mensen iet openbaar vervoer in kunnen ja- de" verbre- 8en ?n openbaar vervoer snel- Ier dan de wegenontwerpers voor spiegelen: 'De looptijd naar de halte de prognoses verdubbeld onderschrijft dat de projectstudie wachtti.id bij de halte rnet drie niet alle voor de hand liggende vari- men.Evuld.gd, Het resultaat .s anten heeft onderzocht. De ge meentebestuurders, die vanavond een hoorzitting organiseren, had den bijvoorbeeld meer aandacht verwacht voor de tunnelvariant tus sen de bebouwing door, een andere igvuldigd. Het resultaat een dagelijkse reis van Leiderdorp naar een ministerie in Den Haag een uur en vijfig minuten duurt, terwijl dat in werkelijkheid natuurlijk veel minder is'. [ZOETERWOUDE/DEN HAAG - De gemeente Zoeter- jwoude heeft terecht een dwangsom van 1000 gulden {per dag opgelegd aan pluimveeslachterij en -fokkerij 'E. den Hertog aan de Productieweg. Het bedrijf vol- Jdoet volgens de gemeente niet aan de voorschriften jvan de verleende hinderwetvergunning. Het bedrijf itekende beroep aan, maar de'afdeling voor geschillen Ivan bestuur van de Raad van State heeft de gemeente Jin het gelijk gesteld. De gemeente eiste de dwangsom al in 1988, omdat jhet bedrijf niet zou yoldoen aan de in 1983 afgegeven Ihinderwetvergunning. De omgeving zou te veel stankhinder' ondervinden. Bij de behandeling van de {zaak in maart stelde de gemeente vast dat het bedrijf {\veliswaar een- aantal verplichte voorzieningen had jaangebracht, maar dat geen afvoerpijpen waren aan- igebracht. Verzoeken om alsnog pijpen aan te brengen haalden niets uit en er zou nog steeds sprake zijn van stankoverlast. Ondernemer Den Hertog betoogde bij die gelegen heid dat hij in plaats van de voorgestelde verlenging van de pijpen, een filterinstallatie had aangebracht, een mechanische afzuiging en ventilatie. Hij zou steeds bereid zijn geweest te overleggen met de ge meente over voorzieningen. De dwangsombeschik king was dan ook 'als een donderslag bij heldere he mel' gekomen. Vanochtend wilde Den Hertog geen commentaar le veren op de uitspraak, omdat hij deze nog niet ontvan gen zou hebben. De pluimveeslachter wil eerst over leggen met zijn advocaat voor hq verder op de zaak in gaat. Ook de desbetreffende gemeente-ambtenaar wist vanmorgen nog van niets: 'En burgemeester en wethouders zijn in vergadering'.' Daar staat tegenover dat automo bilisten veel langer moeten zoeken voor ze een parkeerplaatsje hebben en gaan de modellen ervan uit dat van het carpoolbeleid niets terecht zal komen en het 'meerijden' de ko mende jaren zelfs 17 procent zal te ruglopen. Wat de werkgroep mist is een vergelijking van de huidige cij fers en een prognose op basis van oude cijfers: 'Nu is de kwaliteit van het model beoordeeld door het ba sisjaar 1982 achteraf te voorspellen. Zo'n controle is te vergelijken met een penningmeester die de reke ning en verantwoording over een bepaald jaar als begroting voor dat jaar indient'. OEGSTGEEST - De voorbereidingen voor de omstreden bouw van villa's op het Oegstgeester landgoed Endegeest zijn vanmorgen begonnen, terwijl de bezwaarmakers nog geen antwoord hebben ontvangen op hun bezwaar- Veiliger Ook als de weg niet wordt verbreed, schriften. Een gemeentewoordvoeder erkent dat 'bouwer IBB Kondor er heel snel bij is' en dat haar gemeente hit vinden de opstellers van de nota dat Rijkswaterstaat geluidshinder luchtverontreiniging moet terug dringen de weg veiliger dienen te eigenlijk wachten tot dat moment. nisschien iets zorgvuldiger had kunnen zijn'. Morgen ontvangen de bezwaarmakers het bericht dat het provinciebestuur de bouwplannen heeft goedgekeurd dat de gemeente daarom een bouwvergunning heeft verleend. De bouwer krijgt de vergunning morgen en moet maken. Zo pleiten het laten Zodra de bezwaarmakers de formele afwijzing van hun bezwaarschriften ontvangen, kunnen zij de admini- vervallen van de opritten bij de Ho- stratieve rechter verzoeken de werkzaamheden tijdelijk stil te leggen. Raadslid A.M.J. van Eisen kondigde i ge Rijndijk en de aanleg vluchtstrook op de verbrede brug. morgen aan dat zijn Groen Links - een van de zes bezwaarmakers - daar zeker om zal vragen. De uitspraak daar over kan enkele weken op zich laten wachten. (foto Henk Bouwman) DINSDAG 8 MEI Alphen spreekuur Belangenvereniging voorstelling 'Stroomopwaarts', van Alan Ayckbourn, door Het Vervolg, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaarschtiften, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. hoorzitting over A4, aanvang 20.00 uur in Sporthal De Does. voorlichtingsavond Kruisvere niging over 'Dementie', aanvang 19.30 uur in gebouw Berkenkade. voordracht uit eigen werk van dichters Elly de Waard, aanvang 20.30 uur in de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24. Wassenaar schrijversavond met Yvonne Keuls, aanvang 20.00 uur in open bare bibliotheek, Van Hogendorp- WOENSDAG 9 MEI Alphen start Ouderen Thuishulp, dien stencentrum Westérhoven, aan vang 9.30 uur. kindervoorstelling: 'De tranen knallen uit mijn kop', door Kinder theatergroep Amersfoort, aan vang 14.30 uur in het Parktheater. jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. openingsconcert door leerlin gen Streekmuziekschool in de Ad- ventskerk, aanvang 20.00 uur. Leiden lezingencyclus over natuurlijke geneeswijzen en zelfontwikkeling: 'Genezend schrijven', door Mia Meyer, aanvang 20.00 u Leids Volkshuis, t A informatiepunt gemeenschap- i 20.00 tot 21.00 j Centraal Wo- it 20, tel: 121554. theatervoorstelling: 'Alleen', van Luk Wijns. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. r bij Vereniging n, Gerestraat 20, uitvoering door Sempre Cre- sendo, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. kennismaking met de bow- lingsport, van 12.00 tot 15.00 uur in Sportcompln» De Does, Hoog- 13.301 Japanse avond met vertellingen door aanvang 20.00 uur, Scheppings- kerk, Van Poelgeestlaan. i hotel Het Witte Huis. concert door Het Haags Art sen-orkest in het Ontspannings gebouw van Endegeest, aanvang 20.15 uur. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang DONDERDAG 10 MEI Leiden lunchconcert Savka Konjikusic (piano), werk van Beethoven, Skriabin en Prokovleff, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaak van K&O, Oude Vest. solo-voorstelling: 'De vrije val van Victor Thieu', door Bavo Gala ma, aanvang 20.15 uur in de Leid se Schouwburg. voorstelling: 'De dansende man', door Studio's Onafhankelijk Toneel, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13,15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16