Deur blijft open voor Polen 'Moest Kemp soms roomser dan de paus zijn?' Project 'Wij pikken het niet' al op 500 scholen Lbo- en mavoleerlingen hebben met meeste problemen te kampen DINSDAG 8 MEI 1990 REGIO Advocaat Hazerswoudse ex-vuiltransporteur schuift schuld door naar anderen DEN HAAG - Het dossier Simon Kemp beslaat meer dan duizend velletjes. Zóveel is er geschreven i over de oud-Hazerswoudse afval- transporteur, hoofdverdachte in het Alphense gifschandaal Zeger- sloot. Maar tijdens een eerste zit- ting voor de Haagse rechtbank, •gisteren in de civiele procedure, 'pakte' president A. Holtrop hem op welgeteld twee woordjes. door Gerard Haverkamp "Betaalde u de stortbaas om die smerigheid kwijt te raken?", vroeg de rechter op een manier die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. "Niet alleen", antwoordde de verdachte himself, voor het eerst sinds de onthulling van de gif dump twee jaar geleden volop in de openbaarheid. Op die bekente nis spijkerde Holtrop hem vast. Hij liet het Kemp nog eens herha len: "Niet alleen". Voor zóver dat dus wél zo was, beschikte Holtrop op dat moment over de verklaring dat Kemp steeds op de hoogte is geweest van de schadelijke effecten van zijn omvangrijke chemische af- valdump. Maar zijn advocaat Y. van Boxel greep in. Zij haastte zich te verklaren dat de president en Kemp het over twee verschil lende dingen hadden, voldoende om Kemp te laten beseffen dat hij een uitglijder had gemaakt. Toen Holtrop voor de derde keer naar het doel van de omkoping infor meerde, antwoordde Kemp dan ook dat dat "niets met de aard van het afval te maken had, maar om te bewerkstelligen dat er meer dan toegestaan mocht worden ge stort". Het overtuigde landsadvocaat B. Wubs allerminst. Hij eiste na mens de Staat der Nederlanden tien miljoen gulden schadever goeding voor de vervuiling van de vroegere stortplaats in de Alp hense Coupépolder. Een miljoen voor de kosten die het rijk tot nu toe heeft gemaakt, de rest voor de sanering. Van Boxel zei daar niks van te begrijpen. "Alles wordt nu op het bordje van Kemp geschoven, maar de vervuiling is hem niej to taal verwijtbaar. De overheid is ook schuldig, net zoals de produ centen van het gif. Ik zie niet waar Kemp schuld heeft. Hij heeft nooit een signaal gekregen dat hij iets niet goed deed. Er waren geen voorschriften, er was geen controle. Kemp is een eenvoudi ge jongen die nauwelijks lagere school heeft. Van zo iemand kun nen we toch niet verwachten'dat hij weet welke wetten in de maak zijn. Het enige waar hij mee te ma ken had, was een overheid die al les toestond. Er werd van alles ge stort, ook door die 700 andere wa gens die daar op één dag kwa men. Voor de stortbaas was dat onmogelijk bij te houden. Had Kemp dan maar niet moeten stor ten? Had hij roomser dan de paus moeten zijn?" Volgens Van Boxel kan Kemp nü niet worden gepakt op dingen die destijds onbekend waren. "De producenten zijn de enigen die over voldoende know-how be schikken. Met hen moet de staat een oplossing vinden voor deze erfenis. Van een kleine man als Kemp kun je die deskundigheid niet verlangen. Wat hij deed was de gebruikelijke handeling die ook soortgelijke bedrijven uit voerden", asldus Van Boxel, die zegt een medewerker van de pro vincie in het,voordeel van Kemp te kunnen laten getuigen. "Onzin", reageerde dfe landsad vocaat op de veronderstelde on bekendheid bij Kemp. "Wat man keert hem aan zijn mond? Als je toch niet weet wat wel en niet mag, dan vraag je toch naar de re gels, dan ga je toch niet zomaar storten? In 1976 richtte hij de han delsonderneming Kemp Leiden op. En wat staat daarover in het handelsregister: een maatschap pij voor afvoer en vernietiging van giftige en milieu-verontreini gende vaste en vloeibare afval stoffen. Dan weet je toch waar je mee bezig bent? Kemp presen teerde zich als een ervaren trans porteur die de verantwoordelijk heid nam voor een ordelijke ver nietiging van het gif. Rekende daarvoor ook AVR-prijzen, maar daar kwam nooit iets van het spul aan. Terwijl hem door de bedrij ven wel werd verteld dat het om troep ging dat per se moest wor den verbrand. Billiton en het Aca demisch Ziekenhuis Leiden be dongen zelfs die verbranding. Maar de grote bulk ging naar Al phen, direct of nadat het op zijn eigen terrein met onschadelijk af val was vermengd". Omkoping Vermomming van giftig afval, zo omschreef Wubs het dan ook. Om het kwijt te raken kocht Kemp volgens getuigeverklaringen tot een bedrag van 116.000 gulden de stortbaas en een paar van zijn hulpjes om. "Al heb je dan maar drie wagens, daarmee kun je vele malen per dag dat stukje van Benthuizen naar Alphen rijden. Dat gebeurde ook 's nachts. Ex pres werd over Ter Aar omgere den, zodat ze niet langs het huis van een gemeente-ambtenaar kwamen. Anders zou die wel eens achterdochtig kunnen worden..." Wubs wilde helemaal niks we ten van anderen die mede-verant woordelijk zijn. "En als dat wel zo is, dan komt dat wel naar voren uit het onderzoek in het kader van de Interimwet bodemsane ring. Als het nodig is worden an deren ook aangesproken". Juist omdat de landsadvocaat die mogelijkheid open liet, noem de Van Boxel het aanpakken van Kemp prematuur. Voor Wubs staat het echter vast dat hij de hoofdschuldige is, ook al moet daar de strafzaak nog over die nen. Dat gebeurt .later dit jaar. Wubs: "Maar Kemp zelf heeft al wisselende verklaringen afge legd. En okay, hij was één trans porteur, maar uniek. Hij heeft wil lens en wetens de boel verontrei nigd, geldende regels genegeerd en daar geld aan verdiend. Als hij niks wist, dan had hij maar bij deskundigen moeten informe- Van Boxel hield vol dat Wubs alleen maar een stortvloed van stellingen produceerde. "Alleen vermoedens, geen feiten. Daar voor moet Kemp nu worden op geknoopt aan een boom van tien miljoen, waar ook de gemeente, de provincie, de staat, de produ centen en andere tranporteurs aan moeten worden opgehan gen". De rechtbank doet 27 juni uit spraak. Nu al staat vast dat de ver liezer daartegen in beroep gaat. Akkoord over bekostigen van hoger onderwijs ZOETERMEER - De universiteiten, de hogescholen en het ministerie van onderwijs zijn het gisteren in hoofdlijnen eens geworden over het systeem van bekostiging van het hoger onderwijs. Het systeem komt erop neer dat het op prestaties is ge oriënteerd. Instellingen krijgen pas vergoedingen op het moment dat de door hen opgeleide studenten suc ces leveren. Hoe dat precies in zijn werk moet gaan, wordt nader beke ken. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. Een nieuw systeem is nodig met de komst van de Wet hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek (WHW). Hbo en wo zijn in één wet ondergebracht, daarom moet ook de bekostiging daarvan onder één noemer komen. CONFERENTIE - Zuidhollandse vrouwen praten vandaag, 18 juni en 2 oktober over hun positie op de ar beidsmarkt. Zij doen doen samen met de FNV, VES en de provincie. Op 18 juni komen speciale maatre gelen aan de orde hoe de positie voor vrouwen op de arbeidsmarkt kan worden verbeterd. Later in het jaar, op 2 oktober, wordt aandacht besteed aan een beleidsadvies aan de organisaties die banen aanbie den. Prof. Diekstra bij opening pand sociale wetenschappen: LEIDEN - Lbo- en mavoleerlingen hebben meer te lijden van depressi viteit, eenzaamheid en zelfr moordgedachten dan havo- en vwo- leerlingen. Ook worden ze vaker ge kweld door gevoelens van minder waardigheid en een negatieve kijk op de toekomst. Dit leidt tót alco holgebruik, roken en crimineel ge drag. Deze jongeren hebben ook va ker dan anderen negatieve ervarin gen met hun ouders of worden het slachtoffer van seksueel misbruik. Dat blijkt uit een studie van de universiteiten in Leiden en Rotter dam en het Nibud (Nederlands In stituut voor Budgetvoorlichting). Prof. R. Diekstra onthulde vanoch tend in Leiden bij de opening van het nieuwe gebouw van de faculteit sociale wetenschappen de eerste re sultaten van deze deelstudie. De de finitieve uitkomsten worden dit na jaar gepubliceerd. Diekstra noemde het verontrus tend dat veel problemen samenko- r Prof. Diekstra noemt het verontrustend dat veel problemen samenkomen bij één specifieke groep jongeren, de b o- en mavoleerlingen. De hoogleraar bestempelt hen tot de "meest bedreigde groep jongeren van dit moment". Van twaalf panden naar een LEIDEN Mr. C. Oomen, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit, heeft vanmorgen de officiële opening verricht van de faculteit sociale wetenschappen aan de Wassenaarseweg. De voorzitter blikte vijfjaar terug. Toen viel het besluit het gebouw, tot dan behorend bij het Academisch Ziekenhuis, te bestemmen als huisvesting voor de facul teit. Een goede stap, dacht Oomen, omdat de oorspronkelijke huisvesting over 12 panden was verspreid hetgeen niet bevordelijk was voor onderwijs en onderzoek. Hij toonde begrip dat er nogal wat terughoudendheid was over de overstap, maar voegde er onmiddellijk aan toe dat de tijd van luxe voorbij is. Leskoffertje Leidse universiteit tegen winkeldiefstallen schooljeugd LEIDEN - Het lesproject Wij pikken het niet', dat is ontwik keld door wetenschappers van de universiteit van Leiden om de jeugd van (winkei)diefstal- len af te houden, loopt als een trein. Inmiddels zijn er al 500 koffertjes met het lesmateriaal aan scholen voor basis- en voortgezet onderwijs verkocht. Drs. J.A. Lakerveld, die in het kader van een reeks lezingen, die worden gehouden ter vie ring van de in gebruikneming van het nieuwe gebouw van de faculteit der sociale weten schappen, het project Wij 'pik ken het niet' gisteravond toe lichtte, is zeer tevreden over de belangstelling voor het lespak ket. De Roermondse drukkerij, die het materiaal aanmaakt, moet nu al de werkboekjes in herdruk i De preventie-aetie, die lan delijk is opgezet, vond zijn oor sprong in Sassenheim, waar de middenstand nogal last had van winkeldiefstallen. Politie en onderwijs wilden er wat aan doen en wat aanvankelijk als een plaatselijke actie was be doeld, groeide uit tot een lande lijke aanpak. De universiteit van Leiden werd gevraagd het project van de nodige deskun digheid te voorzien, het Lande lijk Bureau Voorkoming 'Mis drijven was geïnteresseerd en via die weg bleek de rijksover heid bereid subsidie te ver strekken. Vorig jaar werd proefge draaid op vier scholen in Sas senheim, Leiden en Den Haag. Dat leidde tot wat bijstellingen, waarna het lespakket z'n defi nitieve vorm kreeg. Uit onderzoek blijkt dat vanaf 15 jaar diefstal onder jongeren sterk toeneemt. Voor die groep is het preventieproject dus be doeld, maar eigenlijk is men dan al te laat. Daarom is er ook een versie gemaakt voor de 10- tot 14-jarigen. "Je kunt natuurlijk proberen om de jeugd door raiddel van het opbouwen van een goede re latie af te houden van winkel diefstallen. Het beïnvloeden van een attitude duurt echter alleen zo verrekte lang en daar heb je de tijd niet voor. We heb ben daarom gekozen voor een snellere methode, via de weg van de 'onuitwisbare ervarin gen'. Dat blijft de jeugd beter bij", aldus drs. Lakerveld. "Geen dictaten of gemoraliseer, zo van: als je spullen pikt, be taal je het uiteindelijk toch zelf want V&D past de prijzen wel aan. Zo'n economisch argument slaat natuurlijk niet aan bij de jeugd". "Als je jongelui vraagt ver antwoordelijkheid te nemen, moeten ze zich een beetje bloot geven en dat gaat ze niet ge makkelijk af. Met het project wordt daarom begonnen met een afstandelijke aanpak. We behandelen vragen als 'wat is diefstal' en 'meedoen of niet', waarbij we ook ze vertellen hoe het vaak gaat: het meedoen, het erbij willen horen, kinderen hebben hun lot niet altijd in ei gen hand". "Dan komen we aan de vraag toe: 'Waar ligt de grens', dan ko men we langzaam maar zeker dichter bij het individue en de eigen verantwoordelijkheid. Via het zogeheten dilemmaspel wordt jongeren gevraagd, wat ze in bepaalde situaties zouden doen". Cassettebandjes en- vi deo, een docenteninstructie en werkboekjes maken deel uit van het leskoffertje. Of het preventie-project ef fect zal sorteren, is een vraag die Lakerveld wel beantwoord zou willen zien, maar in de praktijk nauwelijks uitvoer baar is. Zelf zijn de samenstel lers er van overtuigd dat het project een goede manier is om het probleem aan te pakken. La kerveld: "Dat blijkt ook uit de reacties van de scholen. Ik hoop dat er ooit nog eens onderzoek wordt gedaan naar het effect van ons preventie-project, maar of dat er van komt, waag ik te betwijfelen". men bij een specifieke groep jonge ren. Lbo- en mavoleerlingen zijn naar zijn oordeel de méést bedreig de groep jongeren van dit moment. Hulpverlening aan deze jongeren en hun ouders moet een hoge priori teit krijgen, zei Diekstra. Volgens de Leidse hoogleraar heeft dit on derzoek aangetoond dat het gedrag van deze groep niet mag wórden ge zien als 'experimenteergedrag' maar moet worden herkend als een uiting van problemen. Uit de resultaten van recent on derzoek van de Wereld Gezond heids Organisatie blijkt dat de psy chische problemen van jongeren de afgelopen 30 jaar aanmerkelijk zijn toegenomen. Die toename houdt verband met sociale ontwikkelin gen als economische onzekerheid, werkloosheid, veranderingen in het functioneren van het gezin, alcohol gebruik en ontkerkelijking. In Nederland werd elke vijf jaar door de twee universiteiten en het Nibud onderzoek naar jongeren ge daan. Vorige week verscheen dat deel van het scholierenonderzoek dat betrekking had op het beste dingspatroon van de jongeren. De drie organisaties zijn van plan dit onderzoek voortaan om de twee jaar te herhalen. "De jeugd gedraagt zich zo grillig dat zeer geregeld on derzoek nodig is om een juist beeld te krijgen", aldus een woordvoerder van het Nibud. UW houdt vast aan vrijwilligerswerk UTRECHT - De Unie van Vrijwilli- gers blijft vasthouden aan het prin cipe van onbetaald vrijwilligers werk. Dat doet zij al 45 jaar en dat wil zij blijven doen. UW kiest voor idealen en niet geld, zo heeft het hoofdbestuur van de landelijke or ganisatie besloten. Vrijwilligerswerk is en blijft het uitgangspunt van de bijna 20.000 medewerksters, die voor de UW werken. Heel bewust wil de UW niet vanwege subsidies afhankelijk worden van overheid of bepaalde organisaties. In Den Haag wordt op 15 mei het negende lustrum gevierd met een congres, dat door minister d'Anco- na vnan WVC wordt geopend. ©uö ilictitos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Almeloo zou het zoontje van de wed. V. een eksternest uitha len, met toestemming van den ei genaar van den boom. Terwijl deze laatste even wegging om eene ladder te'halen, was de jon gen reeds begonnen. Bij ongeluk brak echter een tak, en de knaap sloeg achterover uit den boom op den grond, met het treurige ge volg, dat hij ter plaatse dood bleef. - Te Breslau hebben al de chirur gische studenten zich aan de col leges onttrokken, omdat één hunner zich door den beroemden chirurg Fischer beleedigd acht. Professor Fischer heeft hierop zijn waardigheid als - deken neergelegd en zijn pensioen aan gevraagd. Vijftig jaar geleden: - De Amsterdamsche advocaat mr. L.M.B. is gearresteerd we gens verduistering. Hij zou zich hebben bezig gehouden met het op illegale wijze over de grens brengen van Duitsche vluchte lingen. Daarvoor moesten be langrijke bedragen te zijnen kantore worden gedeponeerd, waarmede o.a. haiidlangers van den advocaat zouden worden betaald. Eenmaal mislukte een transport van een vluchteling, waarna mr. B. weigerde het ge storte bedrag terug te betalen. Dezer dagen heeft de justitie een inval In de woning van den ad vocaat gedaan, waarna mr. B. werd gearresteerd en opgeslo- Er heerscht in geheel Duit- schland een gebrek aan zgn. 'houten schoenen', die in oorlogs tijd zijn ingevoerd wegens het gebrek aan leer. Omstreeks mid den April werden schoenen met houten zolen en een bovenstuk van linnen op de markt ge bracht. Hoewel deze in het alge meen duurder zijn dan lichte, leeren schoenen, werden de win kels bestormd en is de geheele voorraad al uitverkocht. Ondanks aanscherping bollenregeling door minister De Vries: BEGRIP VOOR WOONWAGENBEWONERS DEN HAAG/BOLLEN STREEK De bollentelers kunnen (Jit jaar nauwelijks op legale wijze Polen of an dere werknemers uit nièt- EG-landen in dienst nemen. Minister De Vries van socia le zaken heeft gisteren, met het aanbieden van de nieu we 'bollenregeling' aan de Tweede Kamer, strenge re gels opgesteld voor het wer ven van niet-EG-werkpe- mers voor werkzaamheden in de bollenteelt. Belangrijkste verschil met voor gaande jaren is dat de bollentelers 13 weken voor het begin van het sei zoen bij de arbeidsbureaus moeten melden hoeveel mensen ze voor welk werk, in welke periode en on der welke arbeidsvoorwaarden no dig hebben. De bollentelers moeten met de werknemers die-via het ar beidsbureau worden aangetrokken een arbeidsovereenkomst voor mi nimaal twee maanden en in over eenstemming is met de geldende cao, afsluiten. De werkgever moet voor huisvesting zorgen voor een buitenlandse werknemer en in de arbeidsovereenkomst vermelden •hoeveel deze daarvoor moet beta len. Als de bollenteler al deze gege vens heeft verstrekt en aan de voor waarden heeft voldaan, zoekt het ar beidsbureau eerst onder Neder landse werklozen. Vervolgens wordt gekeken naar werknemers uit EG-landen die hier willen wer ken. Pas als dit alles geen resultaat oplevert, kunnen tewerkstellings vergunningen voor Polen of andere werknemers uit niet-EG-landen worden verstrekt. Alleen bollente lers die zich aan de regels hebben gehouden, komen hiervoor in aan merking. De Vries mikt op Nederlands per soneel en zegt de werkgevers toe dat ze kunnen rekenen op uitgebrei de dienstverlening van de arbeids bureaus. De arbeidsbureaus zullen ook met de sociale diensten afspra ken maken over de inzet van men sen met een bijstandsuitkering. Werkzoekenden met een uitkering die een aanbod tot passend werk zonder een gegronde reden weige ren, zullen door het arbeidsbureau bij de sociale dienst worden ge meld. Die kan dan overgaan tot het toepassen van een sanctie, bij voor beeld een verlaging, van de uitke ring. De Vries suggereert dat het perso neelsprobleem wel eens minder nij pend zou kunnen blijken als ar beidsvoorwaarden, arbeidsomstan digheden en arbeidsverhoudingen beter zouden zijn. Tegen Secretaris externe zaken van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB), A. Vollebregt, is niet gelukkig met de beperking van, zoals hij het uit drukt, 'het gebruik van Polen'. Het in handen van de arbeidsbureaus geven van de werving, is volgens Vollebregt riskant. "Ook zij zullen er niet in slagen voldoende werkne mers te vinden. Een bollenteler die 13 weken voor het seizoen stopt met werven omdat het arbeidsbureau deze taak overneemt, zal bij de oogst bedrogen uitkomen. De kans op een tëkort aan werknemers is le vensgroot". Het werven van buitenlandse werknemers uit EG-landen biedt volgens de secretaris ook geen soe laas. "We moeten voor hen wel reis- en verblijfskosten betalen, maar niemand garandeert ons dat ze ook zes weken zullen blijven. Met Polen ligt dat anders. Zij staan voor hun werk". De oproep van De Vries om de ar beidsomstandigheden te verbete ren, vindt Vollebregt overbodig. "Er wordt over het algemeen vol gens de cao gewerkt en goed be taald. Het blijft natuurlijk buiten werk en dat kan stoffig of juist nat zijn". LEIDEN - Vooruitlopend op de ac tie van vandaag, boden woonwa genvrouwen gisteren aan de Leidse wethouder H. de la Mar een rapport aan waarmee wordt geprotesteerd tegen de stijging van de woonlasten. De wethouder stelde zich in grote lij nen achter de actie. Vandaag trok ken woonwagenbewoners en zigeu ners uit het hele land naar Den Haag om te protesteren tegen het woonwagenbeleia (zie voorpagina (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15