TAD LEIDEN CDA-wethouder Hettinga verkoopt zijn bouwbedrijf 'Als ze ons lastig doen we ons werk goed' Bord in Franse Dordogne een grap van twee Leidse studenten Nieuwe directeur over werk Stichting Welzijn: Justitie geeft apparatuur Freewave mogelijk terug LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 MEI 1990 Eerste ambitieuze plan al van tafel geveegd LEIDEN - Hij is nog maar net wethouder en het eerste ambi tieuze plan is door hem al van tafel geveegd. Het gaat om de CDA'er Wilbert Hettinga, die vanaf 1 mei verantwoordelijk is voor de portefeuilles personeel en organisatie, welzijn en sport. door Henny van Egmond Het plan dat voorlopig weer in een bureaula verdwijnt, betreft het zwembad De Zijl. De directie sport en recreatie heeft een plan laten ma ken voor de overkapping van De Zijl, waarbij een recreatiebad ont staat met allerlei voorzieningen, maar waarbij ook ruimte blijft voor de zwemsport. "Het is een aardig plan", zegt Het tinga, die het zag tijdens zijn kennis makingsbezoek, "maar er is geen geld voor. Zelfs al zouden we op de ligweiden woningen bouwen dan blijft er nog een fors tekort. Als dat uit het geld moet worden betaald dat voor alle zwembaden beschik baar is dan betekent het de sluiting van De Vliet. En daar ben ik niet voor. De overkapping van De Zijl heeft voor mij dus geen prioriteit. Tenzij ik er een andere financiering De sport heeft Hettinga's grote voorkeur. "Vanaf het eerste mo ment dat er werd gesproken over de verdeling van de portefeuilles lag sport op mijn bordje en dat is zo ge bleven", vertelt Hettinga, zelf ooit actief hockeyer bij Roomburg, maar door een meniscusblessure al weer lang van de speelvelden ver dwenen. Dick Tesselaar, de voorganger van Hettinga op dit terrein, heeft veel goeds gedaan. "In zestien jaar Tesselaar zijn veel en mooie dingen gerealiseerd. Het is eigenlijk het zelfde als met de stadsvernieuwing waar veel is gebeurd. Nu gaat het om het in stand houden van mini maal de huidige kwaliteit", meent Hettinga. "In Leiden is niet echt meer ergens accommodatienood, al zijn natuurlijk overal nog verbete ringen denkbaar". Behalve met sport houdt Hettin ga zich ook bezig met personeel en organisatie, vooral het laatste is sinds de schouwburgaffaire een po litieke belangrijke zaak. Uit het on derzoek van de Commissie voor de Rekeningen bleek dat de ambtelij ke organisatie en dan vooral de in terne controleniet echt functio neerde. Organisatie Klappen voor vragensteller LEIDEN - Nadat een 26-jarige Leidenaar gisteren op de Kai- serstraat aan een skin-head vroeg wat het teken aan zijn ket ting betekende, kreeg hij meteen klappen tegen zijn borst en een schop tegen zijn been. Bovendien bedreigde een ande re man hem zwaaiend met een ijzeren ketting. De Leidenaar kon aan zijn belagers ontkomen door op zijn fiets weg te spurten. Een antwoord op zijn vraag heeft hij nooit gekregen. blijven wil Hettinga ook proberen opvang te regelen voor vrouwen die onregelmatig werken. "Laatst las ik een artikel waarin vrouwen die in de verpleging of bij de politie wer ken, klaagden dat ze geen opvang voor hun kinderen kunnen vinden voor de avond of nacht als ze dienst hebben. Ik wil in ieder geval de be hoefte aan dergelijke opvang eens onderzoeken. Het lijkt me echt iets voor een experiment". Hettinga verheugt zich op de vele contacten die hij als wethouder zal hebben. "Ik vind dat ontzettend leuk. Vooral op het gebied van sport en in welzijn werken enorm veel vrijwilligers. Ik wil de contacten met hen aanhalen, zodat de vrijwil ligers in ieder geval de aandacht krijgen die ze verdienen", aldus de CDA-wethouder Hettinga trekt zich terug uit de bouwwereld. Hij heeft bewust voor de politiek geko zen. (foto Wim Dijkman) CDA'er, die nog voor zijn wethou dersbenoeming daarmee begon. "In plaats van naar het circus te gaan waar afscheid werd genomen van Tesselaar, ben ik langs geweest bij de voetbalclubs UVS en Docos die kampioen waren geworden". Offer De 43-jarige Leidenaar moest vol gens CD A-fractieleider Van Bocho- ve een 'bijzonder offer' brengen voor het aanvaarden van het wet houdersschap. Van Bochove doelde daarmee op het bedrijf dat Hettinga nu heeft: het aannemingsbedrijf Bekooy. Hij zal zich terugtrekken uit de bouw, zo heeft Hettinga toe gezegd. "Als je je terugtrekt uit een be drijf gaat dat niet van de ene op de andere dag, daar heb je wel wat tijd voor nodig. Omdat het niet alleen voor mij persoonlijk maar ook voor de partij van belang is dat er ach teraf niet gewezen kan worden, heb ben we burgemeester Goekoop ge vraagd te kijken of het allemaal gaat zoals het hoort te gaan". Goekoop zal regelmatig zijn bevindingen rap porteren aan het college. De overgang van het bedrijfsle ven naar een politieke loopbaan is door Hettinga bewust gemaakt. "Op deze leeftijd heb ik nog de veer kracht daarvoor. En na twintig jaar in de bouw en makelaardij wil je wel eens wat anders doen. Ik vind de politiek ook leuk en begin het steeds leuker te vinden", zegt Het tinga. De komende jaren wil hij in zijn - zoals hij het zelf noemt - 'geleende baan' vooral streven naar goede contacten met alle raadsleden. Hij vindt dat de discussies met D66 tot de verleden tijd moeten behoren. "We moeten samen die stad bestie- En de tijd dat collegepartijen een informatieve voorsprong hadden op de andere fractie is wat hem be treft voorbij. "Wij weten namelijk wat het is als andere partijen wel in formatie hebben en jij als niet-colle- gepartij niet". Maarten Ooms (rechts) en Hank Boot bij een origineel bord LEIDEN - Het mysterie is opge lost. Het is duidelijk wie het merkwaardige bord heeft ge plaatst, dat Leidenaar Hans van Dam in de Franse Dordogne aan trof met het opschrift: LEIDEN 995 KM. Een pijl verwees de toe rist welke kant hij moest opgaan om in deze stad te komen. Boven dien was er een sticker opgeplakt met de tekst Slagerij Van Kam pen. Dat moest het werk zijn ge weest van studenten... Talloze lezers vertelden dat Sla gerij Van Kampen de naam is van een bekende slagwerkersgroep uit Eindhoven. Zij traden twee jaar geleden in Leiden op tijdens de Lakenfeesten. In torens rond de Hoogstraatkelders trommel den zij er op los. Woordvoerster Mies Weibrink hoort van het ver haal over het bord op. "Vreemd, wij hebben helemaal geen stic kers". Van een bord in de Dor dogne weet ze dan ook niets. "Ik vind het wel een komische ge schiedenis". Maar daar kwamen wij niet ver der mee. Gelukkig belden er ook mensen die meldden dat twee studenten dit op hun geweten hebben. De twee makers, de stu denten Maarten Ooms en Hank Boot, van het bord kwamen zelfs naar de redactieburelen om een verklaring af te leggen. Het verhaal is als volgt. Zij pas ten in de omgeving van het kas teel Biron bij het plaatsje Monpa- zier op een huis van Nederlan ders. "We hadden daar weinig te doen. In de laatste week van ons verblijf, dat in totaal vijf weken duurde, hebben we ten slotte dat bord gemaakt. Dat vonden we wel een goede grap. We vinden Leiden zo'n mooie stad. Iemand die dit bord ziet weet hoe ver hij daar nog van verwijderd is", al dus Hank Boot. Ze hebben het bord heel solide gemaakt. De letters zijn uitgebei teld en daarna zwart ingekleurd. "Ja het is een heel karwei ge weest. Het zou goed zijn als het er over 100 jaar nog zou staan", zegt Maarten Ooms zonder in de lach te schieten. De afstand van 995 ki lometer hadden ze geschat met behulp van een plattegrond. De sticker behoort tot aan een jaarclub van Minerva, waarvan de twee studenten lid zijn. De naam Slagerij Van Kampen is afkom stig van de strip Kuifje. In een van afleveringen wordt kapitein Had dock bij voorbeeld voortdurend verkeerd doorverbonden en krijgt 'Slagerij Van Kampen' aan de lijn. De slagwerkersgroep is overigens op diezelfde aan de naam gekomen. Speel-o-theek in Stevenshof LEIDEN - Speel-o-theek De Blok kendoos in de Stevenshof opent ko mende zaterdag de deuren. De offi ciële opening wordt om 10.00 uur verricht. Ook kinderen zijn zater dag welkom, zij kunnen worden ge grimeerd en meedoen aan een te kenwedstrijd. Vanaf 15 mei is de speel-o-theek elke woensdagochtend van 9.15 tot 11.30 uur geopend en elke vrijdag middag van 15.00 tot 17.00 uur. Van de Blokkendoos, die is on dergebracht bij buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindt- straat, kunnen kinderen lid worden van nul tot zes jaar en speelgoed le nen, maar er kan ook in de speel-o- theek worden gespeeld. Duizend gulden smartegeld voor bedreigingen LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar die tien jaar lang allerlei bedreigin gen stuurde naar een bekende van hem hoeft niet de gevangenis in. Hij krijgt de kans zich te beteren. In dien hij de komende twee jaar geen bedreigingen meer uit, hoeft hij niet tien maanden de cel in. Doet hij dat wel, moet hij de straf geheel uitzit ten. De Haagse rechtbank vindt dat de man eigenlijk de cel in moet. Maar omdat hij nooit in aanraking is ge weest met justitie en omdat hij in een rapport ontoerekeningsvatbaar wordt verklaard heeft de rechtbank anders besloten. Bovendien staat de man onder toezicht van de re classering. Wel moet de man 1000 gulden betalen aan het slachtoffer als een soort smartegeld. De bekende van de man ontving dreigbrieven, zijn eigen overlijdens advertenties, enveloppen met scheermesjes en bedreigende tele foontjes. Ook nadat de man verhuis de, wist de Leidenaar hem opnieuw te vinden. De veroordeelde ver klaarde voor de rechter dat ie be kende ook "zijn leven heeft ver ziekt". Meer licht werd tijdens de rechtszaak niet op de kwestie ge worpen om reden van privacy. "Ik heb het signaal van de Commis sie voor de Rekeningen goed laten doorklinken. Maar hoe ik dat moet invullen, daarvoor moet ik toch eerst beter inwerken. Ik ben wel van plan de organisatie te stroomlij nen, maar dat zal niet zomaar ge beuren. Ik praat niet meer over bak stenen maar over mensen. Daar moetje voorzichtiger mee omsprin gen", zegt de uit de bouwwereld af komstige Hettinga. Hij wij de orga nisatie verbeteren 'in alle zorgvul digheid met alle mogelijke in spraak'. "Ik ben ook van plan het mogelijk te maken dat mensen van plek veranderen, waardoor ze nieu we uitdagingen krijgen". Het derde onderdeel in zijn porte feuille is welzijn met uitzondering van alle zorginstellingen, die onder collega Bordewijk vallen. Zo wordt Hettinga verantwoordelijk voor de kinderopvang, het beleidsterrein waarvoor de komende vier jaar het meeste extra (rijks)geld beschik baar is. Hettinga heeft 2,7 miljoen gulden te vergeven. "We hebben heel nadrukkelijk gestreefd naar een deel van de por tefeuille welzijn, omdat er ontzet tend veel CDA-punten in zitten. Ook in de kinderopvang. Sommi gen in het CDA twijfelen er aan of kinderopvang wel zo belangrijk is. Ik vind van wel. Het is dé manier om vrouwen een kans op de ar beidsmarkt te geven". Behalve aan een uitbreiding van het aantal plaatsen in kinderdagver- LEIDEN - "Als instellingen en organisaties de Stichting Wel zijn lastig vinden, betekent dit eigenlijk dat we ons werk goed doen. Wij zijn er voor de men sen en niet voor de officiële in stanties". door Roy Klopper Carla van Dijk (40) is sinds 1 mei in functie als directeur van de Stich ting Welzijn Leiden (SWL). In grote lijnen heeft Van Dijk inmiddels een beeld van het reilen en zeilen van de stichting, maar ze weet nog niet pre cies wat er allemaal omgaat. De di recteur heeft zichzelf een half jaar gegeven om zich goed in te werken, eind dit jaar wil ze zover zijn dat ze sturend kan optreden. Van Dijk woont nu nog in Vlaar- dingen, ze werkte tot voor kort bij de Stichting voor Maatschappelijke Man bedreigt agenten met fles benzine LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar bedreigde vanochtend twee politie agenten op de Haven met een fles benzine. De politie wilde hem aan houden, omdat getuigen hadden ge zien dat hij op de Oude Singel tegen auto's had geschopt. Bij het zien van politie liet hij zich bliksemsnel vanuit een boot in het water zakken. Nadat de politie hem uit de singel had opgevist, vertelde de man dat hij in het water was ge vallen en zich 'toevallig' aan een voorbijdrijvend bootje kon vastgrij pen. Terwijl de politie bekeek of er schade was aan de auto's, nam de Leidenaar snel de benen. Op de Ha ven werd hij in zijn kraag gevat na dat hij de politie had bedreigd met de fles benzine. Na aandringen van de politie gooide hij die in het water. Het is nog onbekend hoe groot de schade aan de auto's is. Bovendien is nog niet duidelijk of de Leidenaar eigenaar is van het bootje. Dienstverlening in Delft. Een ver huizing naar Leiden zit in de pen, ook al omdat het een voorwaarde was bij haar aanstelling. "Een te rechte eis. Juist voor dit werk, waar bij je zo betrokken bent bij alles wat in een stad gebeurt, is het noodzake lijk in de buurt te wonen". Die betrokkenheid van de Stich ting Welzijn is sommigen juist een doorn in het oog. Ze verwijten de stichting dat ze te ver gaat in haar begeleiding van burgers. De mede werkers zouden mensen wijzer ma ken dan ze zijn, op ideeën brengen waar ze zelf nooit opkomen en altijd dwarsliggen. Van Dijk bestrijdt dat laatste. "Het is geen kwestie van dwarslig gen. Wij helpen mensen die bij ons Gedenksteen in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een vierkoppige Japan se delegatie uit Misumi, onder wie burgemeester Hitoshi Yoshida, brengt deze dagen een bezoek aan Leiden. Vanmiddag uur onthulde Yoshida een gedenksteen ter ere van Ir. A. Rouwenhorst Mulder die van 1879 tot 1890 in de steden Misu mi en Tokyo heeft gewerkt aan ha vens en kanaalwerken. Hij werd door de Japanse keizer voor zijn verdiensten gedecoreerd en benoemd tot officier in de orde van de 'Heilige Schat'. De onthul ling had plaats op de plek van het geboortehuis van de ingenieur in de Haarlemmerstraat waar nu het pand van de Hema staat. Ook werd zijn graf in Nijmegen bezocht. Donderdag heeft in het Leidse stadhuis een uitwisseling plaats van kindertekeningen. Burgemeester Yoshida geeft 329 tekeningen van Japanse kinderen aan groep acht van basisschool De Zonnewijzer en neemt net zoveel tekeningen in ont vangst van de Leidse leerlingen. Het is de bedoeling dat een perma nent uitwisselingsprogramma van kindertekeningen wordt opgezet. Naast het bezoek aan Leiden neemt de Japanse delegatie een kijkje in Flora Rijnsburg, de haven van Rotterdam en de jachthaven van Scheveningen. aankloppen, hun wensen kunnen wel eens loodrecht staan op die van bij voorbeeld een woningbouwver eniging". Dat mensen informatie krijgen toegespeeld over zaken die ze zon der hulp van de stichting nooit on der ogen hadden gekregen, vindt ze in principe geen bezwaar. "Dan moet zo'n instelling de beschikbare l informatie maar meteen verstrek ken aan alle betrokkenen". In theorie kunnen problemen ontstaan indien burgers advies in winnen over stappen tegen de ge meente. De stichting is namelijk fi nancieel afhankelijk van diezelfde gemeente. Van Dijk: "De gemeente weet ook wel dat wij slechts ons werk uitvoeren. Sterker nog, ik kan me voorstellen dat het college sten nis maakt indien we de gemeente niet aanpakken. Men kan ons er dan terecht van beschuldigen dat we on ze taak verzaken". Die financiën baren Van Dijk vooralsnog niet al te veel zorgen. "Er is de afgelopen jaren flink be zuinigd, nu lijkt weer een beetje groei mogelijk". Ze laat wel nadruk kelijk weten dat een nieuwe bezui nigingsronde zeker aan de stichting moet voorbijgaan. "Anders kunnen we ons werk niet meer naar behoren uitvoeren". Van Dijk is ervan overtuigd dat momenteel wel goed wordt ge- Bewakingsdienst Haarlemmerstraat 2 maanden later LEIDEN Invoeren van een bewa kingsdienst in de Haarlemmer straat is voorlopig met een of twee maanden uitgesteld. De partuculie- re bewakers zouden aanvankelijk op 1 mei aan het werk gaan, maar volgens L. Palm, voorzitter van Lei den Leeft, zijn er nog wat organisa torische problemen. Zo zijn de aan meldingsformulieren pas twee we ken geleden aan de winkeliers ver stuurd. Palm verwacht nu dat de bewa kingsdienst op 1 juni of op 1 juli aan de slag kan. werkt. Ze roemt haar voorganger Joop Kamphuis. "Hij heeft een goed geoliede organisatie op poten gezet, waar nauwgezet en hard wordt gewerkt". Van Dijk verwerpt het geitenwollen sokken-imago dat de stichting hier en daar heeft. "De werksfeer is bijna zakelijk, er wordt naar resultaat gestreefd. Alle mede werkers leggen verantwoording af en worden door elkaar gecontro leerd". Op dat gebied denkt Van Dijk weinig te hoeven regelen, ze heeft andere prioriteiten op haar taken- lijst. Wat betreft de interne organi satie wil ze de ongelijkheid tussen de verschillende medewerkers weg nemen. Sommigen vallen onder de cao voor welzijnswerk, anderen on der de arbeidsovereenkomst voor gemeente-ambtenaren. Daardoor zijn er verschillende rechten en plichten voor medewerkers die de zelfde functie hebben. "Een vreem de situatie, waar ik zeker wat aan wil doen". Beleidsmatig ziet Van Dijk een grote uitdaging in de aangekondig de sociale vernieuwing. "Het is me nog niet helemaal duidelijk hoe dat beleid er precies gaat uitzien, maar als 't doorgaat denk ik dat wij een belangrijke schakel kunnen zijn". DEN HAAG/LEIDEN - Veel ap paratuur en platen die in beslag zijn genomen bij het oprollen van de radiozender Freewave, in maart 1987, worden wellicht te ruggegeven aan de eigenaar. Dat kan althans de goedkeu ring wegdragen van de procu reur-generaal bij het Gerechts hof in Den Haag, waar gisteren de zaak in hoger beroep werd behan deld. De eigenaar van de spullen, een 25-jarige inwoner van Noordwijkerhout, hoorde procu reur-generaal mr. H. de Groot tot zijn opluchting zeggen dat de in beslagname die de rechtbank eer der had opgelegd wel erg ver ging. 'Ik wil alleen de spüllen ver beurd verklaren waarvan vast staat dat ze voor de uitzendingen zijn gebruikt', aldus De Groot. Indien het Hof die eis over neemt. betekent dit dat de man uit Noordwijkerhout 1700 lang speelplaten, waaronder vele die niet meer te koop zijn, meer dan 100 geluidsbanden en een indruk- weWcende hoeveelheid opname- - apparatuur terugkrijgt. De man verklaarde tijdens de zitting dat hij niet rechtstreeks betrokken was bij de illegale uit zendingen. 'Ik verzorgde alleen de banden en die werden dan op gehaald. Ik heb er ook nooit geld voor ontvangen', liet hij weten. Overigens eiste de procureur- generaal ook een boete van dui zend gulden. Dat is het dubbele van wat de rechtbank heeft opge legd. De Groot voegde er aan toe dat hij de verdachte rekende tot de 'verslaafden' op dit gebied, zo dat hij met met genoegen kennis nam van het feit dat de man zich binnenkort hoopt bezig te gaan houden met legale uitzendingen van de lokale omroep in Leiden. De uitspraak van het Hof wordt over twee weken bekend ge- maaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13