LEIDSCH DAGBLAD Fiscus draait slecht NODIG! Moskou effent weg Duitse eenwording SPINAZIE EN RUNDERTARTAAR Z.-Holland handhaaft smogfase-1 Belasti ngiiik( >msten dreigen terug te lopen Rijnsburgse Boys en Ajax kampioen 'Met topdrukte moet strandpost open zijn' Staat eist 10 miljoen van Kemp MAANDAG 7 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39234 Prijs fl. 1,35 Besluit NAVO-lidmaatschap verschoven BONN (GPD/Rtr/UPI/AFP) - De ders. Baker zal Polen officieel uit- Sovjetunie heeft op de 4+2-onder- nodigen om in juli deel te nemen handelingen in Bonn - de gesprek- aan de volgende ronde van het 4+2- ken tussen beide Duitslanden en de overleg over de Duitse eenwording vier geallieerden uit de Tweede We- in Parijs. Tijdens deze besprekin- reldoorlog - de weg geëffend voor gen zal de kwestie van de Poolse snelle Duitse eenwording. De westgrens aan de orde komen. In ju- moeilijke kwestie le Duits lidmaatschap NAVO is naar een later tijdstip schoven. De opstelling van Moskou bracht de Westduitse bondskanse- entue- ni in Oost-Berlijn en begin septem- de ber in Moskou zijn nog twee 4+2- bijeenkomsten gepland. Volgens het huidige plan v HANNOVER/LEIDEN - Een groep Westduitse patiënten, die een hart/longtransplantatie heeft ondergaanis zaterdag in Hannover op de fiets gestapt voor een tocht naar Eurotrans plant in Leiden. Eurotransplant regelt de internationale uitwis seling van donororganen. Zij zullen daar vrijdagmiddag aankomen en worden vervol gens om half vijf die middag ontvangen in het Leidse stad huis. De groep is aan de fietstocht begonnen om te laten zien dat zij na een transplantatie van hart, longen of beide weer normaal kunnen functioneren. Ook wil len zij met deze tocht aandacht vragen voor het nijpend tekort aan orgaandonors. (foto AP) lier Kohl er gisteren toe te spreken 4+2-overleg moeten de resultaten ervan in het najaar worden voorge legd aan een speciale top van de C V- Moskou tegen de SE-Conferentie over Veiligheid en igd Duits- Samenwerking in Europa, die van het a^e Europese landen zonder Alba- x de Plus de VS en Canada, 35 in to- gesprekpartners. Het Kremlin taal. In Oost zowel als West is men staat er nu toch niet langer op dat de het er trouwens in bepaald opzicht Duitsland vast- 31 'historische zaak Duitsland en Europa'. Het verzet westerse eis land lid is van de NAVO' voornaamste struikelblok tussen de landen samengaan. De onverwachte instemming de twee Duits- schaupact bepaalde taken i bereiken van samenwerking op het gebied van veiligheid aan de CVSE Moskou met hereniging voordat het kunnen overdragen. probleem NAVO-lidmaat- Sovjetminister Sjevardnadze i schap is opgelost houdt in dat de buitenlandse zaken sprak ook Duitsers, die al snelle vorderingen maken naar een economische sa mensmelting op 2 juli, nu al de vrij heid hebben zelf te bepalen hoe en wanneer zij vier decennia van split sing zullen oplossen. "Er zijn geen hinderpalen meer op het pad naar de verwerkelijking van het recht van alle Duitsers op zelfbeschikking", zo liet de Duitse bondskanselier Kohl gisteren in een triomfantelijke verklaring we ten. "Na 40 jaar van pijnlijke schei ding, zal de diepe wens van alie Duitsers om samen te gaan in één natie worden ingelost". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker is gisteren uit de Westduitse hoofd stad Bonn voor een kort bezoek in Warschau aangekomen, waar hij overleg zal voeren met de Poolse lei- historische dag. "Het proces van Duitse eenwording zelf is van historisch belang. De Sovjetleiding is bereid in constructieve geest mee te werken om het proces van deze eenwording te versnellen. De Kou de Oorlog is over. Onze planeet, de ze wereld. Europa zijn zojuist een nieuwe weg opgegaan. Dit gaat een vreedzame periode voor ontwikke ling in Europa worden". Koeler t en vroege ochtend plaatse lijk mist.'s Middags en's avonds een enkele regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur rond 10 graden. Mid- dagtcmperatuur van 15 graden aan de kust tot 22 graden in het oosten van het land. Matige wind uit westelijke rich tingen, rond kracht 3. Vannacht weinig wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon. Vooral in het zuidoosten kans op een regen- of onweersbui. Middagtcmpc- ratuur ongeveer 18 graden. 26 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spinazie, kilo Rundertartaar, 1 QQ 100 g ©as®+G9L.O*/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland heeft vanmiddag om 12 uur besloten de smogfase-1, die gister avond werd ingesteld wegens lucht verontreiniging door ozon en stik stofdioxide, voorlopig te handha ven. De concentraties van oxydan- ten in de lucht zijn namelijk nog steeds hoog, zo deelde een woord voerder van de provincie vanmid dag mee. De concentratie aan verontreini ging lag vanochtend gemiddeld nog steeds boven 150 microgram per ku bieke meter. Gistermiddag liep vooral in Den Haag en omgeving de concentratie ozon in de lucht sterk op. Het bureau lucht veiligheid van de provincie kwam vanmiddag om 12.00 uur opnieuw bijeen en be sprak de laatste metingen. Aan de hand van de weersverwachtingen werd bekeken of de smogfase-1 ge handhaafd diende te blijven. In het verleden werd smogfase-1 aangeduid als „waarschuwingsfase voor smog". Sporters, cara-patiën- ten en anderen die daarvoor gevoe lig zijn kunnen van de verhoogde luchtverontreiniging enige hinder ondervinden. Arrestaties in ontvoeringszaak REGGIO DE CALABRIA (AF- P/ANP) - De Italiaanse politie heeft de afgelopen nacht tien mensen aangehouden op verden king van medeplichtigheid aan de ontvoering van de 20-jarige Carlo Celadon, die gisteren werd vrijgelaten na 28 maanden gevan genschap. Tweehonderd man politie kam den het gebied rond Plati, waar de jongeman werd vrijgelaten, uit. De arrestanten hebben alle maal een strafblad. Ook nam de politie 'interessant materiaal' in beslag zoals bankbiljetten in gro te coupures, waarvan zij de her komst wil proberen te achterha len. Celadon werd vrijgelaten in de bergen van het Aspromonte het zuiden van Calabrië, ongeveer anderhalf jaar nadat zijn ouders 5 miljard lire (ongeveer 8 miljoen gulden) losgeld hadden betaald. De jongeman werd verscheide ne maanden vastgehouden in vochtig gat in de grond. Soms kreeg hij drie dagen niet te eten en moest hij lange tijd in zijn ei gen uitwerpselen blijven zitten. Hij is er geestelijk en lichamelijk slecht aan toe. De van oudsher bestaande riva liteit tussen Rijnsburgers en Katwijkers werd gisteren voor de verandering eens op humo ristische wijze vertaald. Sup porters van Rijnsburgse Boys, de ploeg die zaterdag ten koste van Quick Boys het kampioen schap veroverde van de eerste klasse, meenden op originele wijze 'het dorp verderop' alsook de trainer van Quick Boys nog maals de loef te moeten afste ken. Zij huurden twee reclame- vliegtuigjes die de tekst: 'Sorry Raboen, Rijnsburgse Boys kam pioen', meevoerden. Omdat de kuststreek gisteren op die war me dag bomvol zat met dagjes mensen, trok de stunt van de Rijnsburgers veel bekijks. In de eredivsie trok Ajax in de race met PSV om het kam pioenschap van Nederland uit eindelijk aan het langste eind. De Amsterdammers eindigden fier op kop van de ranglijst met 49 punten uit 34 wedstrijden. Sinds de eredivisie uit 18 clubs bestaat scoorde niemand zo laag. Het was de 23ste keer in de historie dat Ajax landskam pioen werd. In 1985 gebeurde dat voor het laatst. Het was typerend dat Ajax er een gênante vertoning voor no dig had om het laatste puntje binnen te halen. Na de ruststand van 1-1 bij NEC stuurden beide ploegen aan op een remise. Op eigen kracht konden de Amster dammers het blijkbaar niet klaarspelen. Het excuus dat de Meer dan 10.000 mensen vier den gisteren met de selectie van Ajax feest op het Leidseplein. Rellen, zoals destijds bij de Europacup-zege. bleven dit maal uit. Op zaterdag daarente gen hielden 'supporters' huis in de Nijmeegse binnenstad. Ook elders in Nederland en Europa was het onrustig. In het Engelse Bournemouth richtten fans van Leeds United een enorme rava ge aan. (foto's Dick Hogewoning en AND TSFM AiSF>L- ANTIERTEH-R fVOA 0\ Hannover-+l_e\Ac:v\ Kritiek VW op Noordwijkse politie NOORDWIJK/KATWIJK - De strand gesurveilleerd", zegt hij. Met Noordwijkse VW heeft ernstige de huidige bezetting van het Noord kritiek op het feit dat de strandpost wijkse korps is het volgens hem on- van de politie tijdens de topdrukte mogelijk om de strandpost eerder te aan de kust voor het publiek geslo- openen dan de afgesproken datum, ten bleef. Volgens directeur W. Ro- Ook in Katwijk was de politiepost vers heeft de plaatselijke korpslei- de afgelopen dagen nog gesloten, ding niet flexibel ingespeeld op het Bij VW-directeur K. Verplancke zomerse weer en te star vastgehou- zijn echter geen klachten over het den aan de geplande datum van 15 ontbreken van toezicht binnenge- mei voor de opening van de post. komen. "De reddingsbrigade was "Er is gelukkig niets gebeurd, wel actief en dat gaf de strandbezoe- maar ik moet er niet aan denken kers waarschijnlijk toch een veilig welke problemen er bij een verdrin- gevoel", aldus Verplancke. kingsgeval hadden kunnen ont- staan'aldus een boze Rovers. Hij IKTrtiT Wpzpftrn O" nvT9 wijst er op dat de politie de strand- AVUI L U^eiUIIg V^OVra bezoekers een slechte dienst heeft MIDDELBURG (ANP) - Enkele bewezen, omdat er bijvoorbeeld tientallen actievoerders bezetten ook geen opvang voor weggelopen vanochtend tot half elf de ingang kinderen was. "Dit kan echt niet", van het Covra-kantoor (Centrale meent hij. voor Opslag van Radioactief afval) Korpschef E.F. Wegman van de in Middelburg. Eerst verzamelden Noordwijkse politie wijst de kritiek zij zich in Borsele om de bouwwerk- dat er onvoldoende politie-toezicht zaamheden voor een opslagplaats is geweest van de hand. "De post voor radioactief afval te blokkeren, was weliswaar niet open, maar we maar het bouwverkeer kwam niet hebben wel met een jeep op het opdagen. (zie ook pagina 10) 8 - óók voor de sportpagina's M Zes dagen per week SI kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missenl Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15* Ik neem een |aarabonnement 1 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) NaamI Adres PostcodeTel1 Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 DEN HAAG (GPD) - De be lastingdienst functioneert als gevolg van toenemend geldgebrek zo slecht dat de inkomsten van het Rijk drei gen terug te lopen. Dit blijkt uit een interne notitie van enkele belastingambtena ren, die de ambtenarenbond AbvaKabo zaterdag naar buiten heeft gebracht. Eerdere geruchten dat het slecht ging met de fiscus zijn zowel door het ministerie van financiën als de AbvaKabo altijd tegengesproken. Uit de interne notitie blijkt echter overduidelijk dat de belasting dienst veel te weinig middelen heeft voor përsoneel, computers en ge bouwen. Door geldgebrek kunnen alleen al dit jaar 400 vacatures niet worden vervuld. Die uitbreiding is echter noodzakelijk om de groei van de hoeveelheid werk op te van gen. Het tekort op het personeels budget bedraagt momenteel 42,6 miljoen gulden en zal stijgen tot 175,8 miljoen gulden in 1994. De fiscus heeft ook geen geld om verouderde computers te vervan gen. Nu al is 57 miljoen gulden no dig om de automatisering te verbe teren. Volgens de interne notitie wordt het tekort in 1994 geraamd op ruim 162,2 miljoen gulden. In ge bouwen van de belastingdienst zou tot 1993 voor 100 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd. De AbvaKabo maakt zich ernstig zorgen over deze stiuatie, omdat de in gang gezette reorganisatie van de belastingdienst hierdoor in gevaar komt. AbvaKabo-bestuurder Van Hinsbergen: "En ook het werk kan onder deze omstandigheden ge woon niet goed worden gedaan". De AbvaKabo verwacht dat een derving van de belastingopbren- sten het uiteindelijke gevolg zal zijn. Volgens Van Hinsbergen zijn maatregelen dan ook dringend noodzakelijk. "Als de politiek niet snel met geld komt, zullen de belas tinginkomsten van het Rijk aan zienlijk gaan teruglopen". Twee nieuwe intercitydiensten UTRECHT - Wanneer op 27 mei de nieuwe dienstregeling van NS ingaat komen er twee nieuwe intercitydiensten: Eindhoven-Utrecht-Amersfoort- Zwolle v.v en Den Haag/Rotterdam-Utrecht-Arnhem. Zij rijden op werk dagen tussen 7 en 10 uur en 15.30 en 18.30 uur. De trein die op 7.52 uur uit Alphen aan den Rijn vertrekt rijdt met ingang van die datum niet verder dan Leiden. De oorzaak is de bouw van twee ex tra sporen van Leiden naar Den Haag en de ombouw van de stationsempla cement in Leiden. Het nieuwe spoorboekje heeft dit jaar een oplage van 425.000 exempla ren en kost f 6,50. In het boekje staat ook informatie over de trein-taxi. SYDNEY - Bij een treinbotsing in het Australische Brooklyn ter noorden van Sydney zijn giste ren zes personen om het leven ge komen. Meer dan honderd trein reizigers liepen bij de treinramp verwondingen op. Door nog on bekende oorzaak botste een trein van Inter Urban Commuter te gen een stoomtreintje met toeris ten. Vermoedelijk was er sprake van een rangeerfout. De ravage was groot en diverse passagiers moesten uit de wrakstukken worden gezaagd. (foto AP) HAZERSWOUDE/ALPHEN - De staat eist van het voormalig trans portbedrijf Simon Kemp uit Ha- zerswoude een schadevergoeding van tien miljoen gulden. Kemp wordt verantwoordelijk gehouden voor het dumpen van chemisch af val op de voormalige vuilstort in de Alphense Coupépolder. Voor de rechtbank in Den Haag begon van daag een civiele procedure. Volgens landsadvocaat mr. W.D. Wubs is de claim gebaseerd op de kosten van bodemonderzoek en de geschatte kosten van sanering. Aan onderzoek is tot dusver bijna één miljoen gulden uitgegeven. De kos ten van beheersmaatregelen, zoals isolatie van de vervuiling op de stortplaats, worden begroot op ze ker negen miljoen gulden. (pagina 9: Definitieve uitspraak rechter in Kemp-zaak wellicht over 7 jaar)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1