Kok mengt zich niet in tarieven banken DEMIMESPELERS VAN MONET. OM STIL VAN TE WORDEN. Deskundige kijkt ook in 't koffie-dik Kosten betalingsverkeer vrij gelaten Aantal bi j stands trekkers in '89 tot 550.000 gedaald EG houdt rekening met noodkreet Sovjetunie ZATERDAG 5 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 EINDHOVEN (ANP/GPD) - DAF doet Special Products (SP), de divi sie waarin de luchtvaart- en defen sie-activiteiten zijn ondergebracht, in de aanbieding. Afstoting is voor SP het parool, zo heeft bestuurs voorzitter A. van der Padt gisteren verklaard tijdens de algemene ver gadering van aandeelhouders. Het was de eerste keer dat DAF een algemene vergadering van aan deelhouders organiseerde. De aan delen DAF werden in mei 1989 op de Amsterdamse effectenbeurs ge- stuur kregen introduceerd voor 47 gulden. Giste ren sloten zij op 30,80 gulden. Dins dag moest de onderneming bekend maken dat voor de eerste helft van 1990 een verlies wordt verwacht 'i Luchtvaart en defensie bij DAF in de aanbieding De boze aandeelhouders hadden óf hun aandelen al verkocht óf zij waren thuisgebleven. De raad van de raad van be- gemakkelijke Van der Padt beloofde dat de aan deelhouders volgend jaar op een an dere datum naar Eindhoven mogen afreizen. Een belangrijke factor voor de slechte gang van zaken bij DAF ligt in de grote voorraden in Groot-Brit- tannië. De verkopen van (vooral de utrecht (ANP) Ult de 'd,ssi Tegenkandidaten voor bestuur van Vervoersbond FNV deiU^ bed rljfegroepweg^en water- vervoer van de Vervoersbond FNV hebben zich vijf tegenkandidaten aangemeld voor een nieuw bestuur ten ingestort. Oorzaken daarv zijn de economische malaise en de torenhoge rente (van zo'n 15 pro cent middag. Dat bleek al toen Van der Padt na zijn inleiding, die toch tal van onheilstijdingen bevatte over de lopende zaken, werd getrakteerd luid applaus. DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) is niet van plan in te grijpen nu banken tot on millopn pillflpn Aanrwu "De ernstige klacht v kosten in rekening brengen voor elektronisch betalingsverkeer en giraal betalingsverkeer houders hadden dus alle'reden om deeihouders betrof het voor ondernemers. Dit blijkt uit een groot aantal antwoorden van de minister op vragen boos te zijn. van de kamerleden Schartman (CDA), Van Rijn, Van Gelder en Melkert (allen PvdA), introductie van DAF op de beurs de helft van de aandelen is terechtge komen in de Benelux, dertig pro- cent in Groot-Bri,tannië ën de rëst Sdë"Scên^ fÏÏv slag aangaan met de kandidaten die met instemming van het huidige bondsbestuur zijn voorgedragen de in de Verenigde Staten en Zwitser land. Het Britse belang is sindsdien gehalveerd en overgegaan in Neder landse handen. Ten aanzien van het elektronisch betalen meent Kok dat de toegang tot dat systeem voor iedereen ge makkelijk moet zijn. Er zijn echter 'laagdrempelige' alternatieven, al dus de bewindsman, die verder stelt dat er nu eenmaal kosten gepaard gaan met het verzorgen van elektro nisch betalingsverkeer. Aangezien het systeem kostendekkend moet zijn, zijn ook bij een 'laagdrempeli ge' toegang tarieven aan de orde. Kok wijst erop dat er overleg gaande is tussen de banken en orga nisaties van kleine ondernemers over de kósten van elektronisch be talingsverkeer. De PTT beziet een verlaging van de kosten voor data communicatie, die de kosten vort de banken en wellicht voor de con sument kunnen beperken. Boven dien ontstaan er door invoering,van het elektronisch betalen elders be sparingen voor de banken. Ook dat moet worden meegewogen. Een verlaging van de totale kosten, zit er volgens Kok dik in. Een verdere sa- mènwerking tussen alle betrokke nen kan- dat nog bevorderen. Kok stelt verder dat de onderne- De bewindsman meent verder dat banken in toenemende mate ta rieven zullen invoeren voor betaal diensten. ook voor giraal betalen. Voor ingrijpen is geen aanleiding, mersbrganisaties voldoende tegen- aldus Kok, die zegt geen informat: wicht bieden om ervoor te zorgen dat er geen sprake zal zijn van een zijdig door de banken op te leggen voorwaarden. Wel meldt hij dat er door het Vakcentrum voor de Le vensmiddelen-detaillisten een klacht is ingediend over de tarieven voor elektronisch betalingsverkeer, die momenteel in onderzoek is. Kok zegt nadrukkelijk geen be zwaar te hebben tegen tarieven, ze ker als die leiden tot een betere kos tendekking, andere kosten vermij den en een efficiënt gebruik van het betalingsverkeer stimuleren. De be windsman gaat ervan uit dat de kos ten door de ondernemers worden doorberekend aan de consument. Wat de effecten daarvan zijn, zegt hij nog niet te kunnen inschatten. te hebben die erop wijst dat de ban ken een gezamenlijke, geheime tak- tiek dienaangaande hebben. DEN HAAG (ANP) - Het aantal die langer dan vijfjaar een uitkering bijstandstrekkers daalt. Eind 1989 ontvingen, was 61 procent 40 jaar of ontvingen 550.t)00 personen jonger ouder. dan 65 jaar een algemene bijstands- Het aandeel jeugdigen (jonger uitkering. Dat was 28.000 minder dan 24 jaar) met een uitkering dan eind 1988. Dit blijkt uit voorlo- krachtens de abw bedroeg 7 pro- pige cijfers van het Centraal Bureau cent (12.000 personen); 25 procent voor de Statistiek. van de jeugdigen ontving de uitke- De daling is voornamelijk een ge- ring langer dan twee jaar. volg van een afname met 27.500 Van alle personen met een uitke- personen van het aantal werklo- ring krachtens de abw had 7 pro zen met een bijstandsuitkering cent (ruim 12.000 personen) een (rww). In de gemeenten met minder niet-Nederlandse nationaliteit, dan 100.000 inwoners, waar onge- Lambsdorff wil gangen rijke burge: rs nagaan OOST-BERLIJN (AP) - De Bondsrepubliek moet het ver mogen van rijke DDR-burgers pas omwisselen tegen Westduit- se marken, wanneer is komen vast te staan dat zij hun rijkdom op eerlijke wijze hebben verkre gen en niet door middel van twijfelachtige transacties met het voormalige communistische regime. Dit heeft de leider van de Westduitse liberale partij (FDP), Otto Graf Lambsdorff, gisteren in Oost-Berlijn gezegd. Volgens Lambsdorff moet de herkomst van omvangrijke ver mogens in de DDR worden na gegaan, voordat zij worden ge wisseld in Westduitse marken, zoals is voorzien in de plannen voor de economische en sociale unie tussen Bondsrepubliek en DDR. Leden van de voormalige Oostduitse geheime politie (Sta si) en functionarissen van het oude communistische regime zouden grote hoeveelheden Oostduits geld hebben verdui sterd. vrachtwagens in allerlei soorten en maten vormden het decor waartegen bestuursvoorzit i DAF zich gisteren tot de aandeelhoudersvergadering riqjitte. (foto a De bedrijfsgroep 'Weg en Water' is het niet eens met de kandidaten die FNV-bestuurder J. Draijer heeft genomineerd. Het FNV-bestuur wil de huidige bondsvoorzitter R. Vree man, alsmede de bestuursleden J. Koster, G. Ros en W. Waleson in het nieuwe bestuur laten terugkeren. Daaraan heeft Draijer D. van der Heem (districtshoofd Rotterdam) en A. Jongerius (bestuurder Weg en Water) toegevoegd. Ook J. Verroen (secretaris bedrijfsgroep havens) staat op de lijst van de FNV-be- stuurder. Deze kandidaten zijn vol gens de vakcentrale het best in staat de bond door de crisis te slepen. De bedrijfsgroep vormt bijna de helft van het totale ledenbestand van de Vervoersbond FNV. Het gaat in juni om tussentijdse verkie zingen. In het najaar worden de 'normale' verkiezingen gehouden. Het huidige bestuur heeft steeds gezegd dat het een democratisch recht is om tegenkandidaten te stel len. Het verwacht echter wel dat de kandidaten met overtuiging zullen meewerken aan het rapport 'Onge deeld Verder' dat Draijer enkele maanden geleden heeft opgesteld naar aanleiding van het hoog opge lopen conflict in de bond. In het rapport worden voorstellen gedaan voor ingrijpende personele, financiële en organisatorische maatregelen. In maart heeft een meerderheid van de bondsraad de nota aanvaard. Het gros van de te genstemmers zat bij 'Water en Weg'. r de helft de, daalde het aantal rww'ers met 11 procent. Landelijk nam het aantal rww'ers met 7 procent af. Van de personen jonger dan 65 jaar met een periodieke algemene bijstandsuitkering ontvingen er 370.000 de uitkering met toepassing van de specifieke regeling voor werklozen, de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww). voor de overige ruim 179.000 personen, voornamelijk gescheiden vrouwen, was deze regeling niet van toepas sing (abw algemene bijstands wet). Beide categorieën bijstandsont vangenden, rww en abw, lieten een duidelijk verschil zien in bijstarids- duur. Van de rww'ers kende 24 pro cent (90,000) een bijstandsduur lan ger dan vijf jaar, tégen 37 procent (67.000) van de personen met een uitkering krachtens d£ abw. Het to tale aantal personen dat vijf jaar of langer op een bijstandsuitkering was aangewezen steeg van 143.000 (25 procent) eind 1988 tot 157.000 (28 procent) eind 1989. Van de rww'ers ontving 53 pro cent (195.000 personen) de uitkering eind 1989 langer dan twee jaar. In totaal was 29 procent van de rw w'ers veertig jaar of ouder (109.000 personen). Van degenen die langer dan vijfjaar rww ontvingen, was 49 procent veertig jaar of ouder. Het aandeel jeugdige rww'ers (jonger dan 24 jaar) bedroeg 19 pro cent (70.000 personen). Hiervan was 37 procent schoolverlater, terwijl 50 procent een arbeidsverleden had dat onvoldoende was voor het ver krijgen van een WW-uitkering. Van de jeugdige rww'ers ontving 21 pro cent langer dan twee jaar rww, 61 procent woonde niet bij de ouders. Van de rww'ers had 12 procent (bij na 46.000 personen) een niet-Neder- landse nationaliteit. Onder degenen die langer dan vijf jaar rww ontvin gen, was het aandeel niet-Nederlan- ders geringer (8 procent). Onder de jeugdigen was dit aandeel hoger (15 procent). Van het bestand abw'ers ontving 65 procent (116.000 personen) de uitkering eind 1989 langer dan twee jaar. In totaal was 44 procent Van het bestand abw veertig jaar of ou der (80.000 personep). Van degéneh BRUSSEL (GPD) - In EG-kringen in Brussel wordt er rekening mee gehouden dat de Sovjetunie bin nenkort bij de Gemeenschap zal aankloppen voor economische steun. De lidstaten verkeren nu in verwarring over hoe zij daarop moe ten reageren. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken De Michaelis, die onlangs in Moskou was, heeft zijn EG-collega's de laatste dagen voor bereid op een Sovjet-verzoek. Ook andere politici hebben in Moskou dezelfde geluiden opgevangen. Maandag praten de ministers van buitenlandse zaken van de EG over de hulp aan de landen in Oost-Euro pa. Zij hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat de Sovjetu nie in principe 09k voor hulp in aan merking kan komen. Dat is in de Sovjetunie nog niet het geval, maar Moskou heeft op de conferentie voor samenwerking en vrede in Europa (CVSE), vorige maand in Bonn, wel deze beginse len onderschreven. Of dat voor de EG-landen voldoende is, moet nog blijken. De Sovjetunie zal wel kunnen profiteren van kredieten van de nieuwe Europese Bank voor Weder opbouw en Ontwikkeling van Oost- Europa. De Sovjetunie neemt in die bank deel als geldschieter, maar mag ook verzoeken om steun indie- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, die donderdag in Brussel overleg met de EG-ministërraad voerde, heeft daar laten weten nog niet veel melen voor westerse Dat gebeurde in het kader van de sche hulp aan de Sovjetunie EG-operatie PHARE voor hulp Polen en Hongarije. Die hulp i rige week uitgebreid tot de DDR, Baker vindt dat eerst aan de hui dige onrust in de Sovjetunie een eind moet zijn gekomen. President kandidaat voor Europese hulp. Aan de hulp voor Oost-Europa is wel steeds de voorwaarde verbon den dat in de betrokken landen vrije democratische verkiezingen wor den gehouden, dat er een meer-par- tijenstelsel is en dat er sprake is van een vrije-markteconomie. Banenpools uit ww-premie betalen DEN HAAG (GPD) - Minister De batsjov ge hulp ken. De EG-landen hebben zo hun aar zelingen. Zij wijzen erop dat het een rare indruk maakt dat de Sovjets om hulp vragen, terwijl zij zelf Li touwen een economische blokkade opleggen en bovendien nog steeds hulp geven aan Afghanistan en Cu ba. Om fraude en onregelmatigheden met EG-gelden te voorkomen moe ten de regelgeving en de controle worden verbeterd. Als er fraude is vastgesteld moet de afwikkeling Vries (sociale zaken) overweegt de daarvan eveneens worden verbe- kosten van banenpools te dekken terd. Voorzitter ir. R.J. Tazelaar van door een opslag op de De bewindsman wil ov teem nog deze zomer eer kan pas worden uitgevoerd met instemming het Produktschap voor Vee Vlees schrijft dit in een voorstel voor het bestuur van het schap. Als het bestuur dit overneemt zal Taze laar deze inbrengen in een speciale hoorzitting over fraude die de sociale partners. De opslag op de Tweede Kamer binnenkort houdt. w-premie kan problemen opleve- 1 bij de koppeling i-uitkering1 TBILISI De Georgische hoofdstad Tbilisi (vroeger Tiflis) vormt het to neel waarop actievoerende mijnwerkers protesten laten horen voor meer inspraak in hun arbeidsomstandigheden. Er zijn 250 arbeiders in staking, vawwie een deel de trappen van een regeringsgebouw bezet hield. Zij wil len dat het hoofdkantoor van hun mijncoöperatie wordt verplaatst van Kutpisi naar Tkebuli, waar zij werken. (foto ad De Europese Commissie heeft eerder dit jaar aangekondigd fraude en oneigenlijk gebruik van EG-gel- Bovendien moet worden ge- den harder te zullen aanpakken. De waakt voor een stijging van de las- schattingen over de bedragen die hiermee zijn gemoeid lopen sterk uiteen: van enkele miljarden gul- 1 stijgt tot 150 miljoen in 1994. honderd miljard gulden. ADVERTENTIE Economie k 35 uur werken De Westduitse metaalindustrie krijgt als eerste bedrijfstak in de Bondsrepubliek een 35-urige werk week. Dat zijn de vakbond IG Me- tall en de werkgevers gisteren in Göppingen overeengekomen. De 35-urige werkweek gaat na een overgangsperiode per 1 oktober 1995 in en is afhankelijk gesteld van de economische situatie op dat mo ment in de Bondsrepubliek. Akzo-cao Met een uiterst krappe meerderheid zijn de leden van de Industriebond FNV bij Akzo Nederland (23.000 werknemers) akkoord gegaan met het principe-akkoord over de nieu we cao voor het chemieconcern. Het bondsbestuur van de FNV- bond komt door deze uitslag in een lastig parket. De bestuurders vin den de loonsverhoging die is over eengekomen (5 procent in een twee jarige cao in plaats van de geëiste 7 procent) te laag. U kent Monet van de schitterende sieraden. Maar wat u nog niet kent. is dë mimegroep van Monet die u de nieuwe collectie toont. Na het Londense Harrods is het de Bijenkorf Den Haag die deze groep de gelegenheid biedt op de bijouterie-afdeling voor u op te treden. De data: maandag 7 mei en dinsdag 8 mei a s De tijden: van 11.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 15.00 uur. van 16.00 tot 17.00 uur. De Monet-consulentes ontvangen u graag in de stand om u vakkundig over de getoonde collectie te adviseren. MpNET de Bijenkorf (van onze redacteur Karei Berkhout) LEIDEN - Stel dat voor een aan tal deelnemers het beleggings- spel met aandelen, opties en futu res zo spannend was, dat zij daar na sparen bij een bank voor een goede rente eigenlijk maar saai vinden. Gaan zij dan van het spel werkelijkheid maken, terwijl het zelfde spel hen heeft geleerd dat speculeren op de beurs een zeer riskante bezigheid is? Misschien, maar de kans bestaat dat zij ande ren in een beleggingsfonds met hun geld verder laten spelen zon der zelf al te veel risico te lopen. Op deze kans heeft de Rabo bank waarschijnlijk gegokt met het opzetten van de Studenten Beurscompetitie, die nu bijna op zijn eind loopt. De Rabo-bank heeft immers een groot aantal be leggingsfondsen, waarmee ie mand op een door de bank ver zonnen manier zijn geld kan be steden. Wildgroei De laatste tijd is er een wildgroei aan beleggingsfondsen, die het aantal van 50 inmiddels ver over schrijdt. Een nijvere spaarder, die gokt op stopt (aandelen of onroerend goed), maar ook in welk wereld deel. In Europa waar de EG- markt van 1992 nu al voor 'posi tieve impulsen' (ABN) zorgt? In het Verre Oosten waar snel opko mende landen (Asian Tigers) een snelle groei (Asian Growth) ver oorzaken? Of toch toch wel wat wil gokken kan zijn spaarcenten beleggen in de meest uiteenlopende zaken zoals onroe rend goed, aandelen, goud, zilver, obligaties en fondsen op uitheem se beurzen. De namen klinken exotisch (Florida, Pacific), inter nationaal (Trans Europe), pittig (Asian Tigers) en altijd Engels, i rendement het vertrouwde Amerikaanse roerend goed ('De Nederlander interesseerde zich daar altijd al voor', heet het bij Zom Florida Fund) De ABN koos voor Europa, nog de Berlijnse Muur was geval- dat bleek achteraf goed. In len. waarbij de NMB de klok slaat met het zelfvoldane jaarverslag 1989 de aanduiding Dutch Fund voor van het Trans Europe Fund staat Nederlandse aandelen. De rende- nu een analyse van de Duitse een- menten zijn natuurlijk 'hoog', de wording, nog even snel geschre- risico's 'tot een minimum be- ven voordat het jaarverslag de perkt', de analyses 'deskundig', deur uitging. Zo wordt een goede en de opbrengsten 'fiscaal inte- gok alsnog een visie, ressant'. Deze klinkende termen staan voor een richtingenstrijd in de fi nanciële wereld over de vraag of wat voor een manier je het beste kunt beleggen. De ABN heeft daarbij de meeste pretenties door het beter te willen doen dan de ge middelde rendementsgroei in de economie. De beleggingsspecia listen van deze bank proberen de toekomst te voorspellen door te kijken naar de ontwikkeling van de inflatie, de rente en obligaties. Veel bescheidener zijn de Am- ro en de Rabo die geloven dat you can't beat the market, maar allang blij zijn als de markt hen niet ver slaat. De Amro probeert daarom de risico's te beperken door zeer gespreid te beleggen en dan voor al in fondsen die het in het verle den goed deden. De Rabo analy- jaar seert vooral de ontwikkeling bedrijven er Het Verre Oosten schept min der weidse perspectieven dan de naam doet vermoeden. De Rabo bank zette haar kaarten op de aandelen van de razendsnel groei ende bedrijven die genoteerd staan aan de exotische beurzen. Bij de bloedige onderdrukte stu dentenopstand in China, was de Rabo actief op de beurs van Hong Kong die 7 procent kelderde. In januari van dit jaar zat de Rabo voor 20 procent in Tokyo, die ruim een kwart van zijn waarde verloor. De Rabo had beter de ei gen beleggingsanalyses voor de beurscompetities kunnen volgen en gokken op een paar Neder landse fondsen. De NMB boekte het afgelopen behoorlijk groot succes (rendement ruim 17 procent) met zijn Dutch Fund. Mair. zoals stu dent Max Driessen het uit erva ring zegt: "Het blijft koffiedik kij ken natuurlijk". Na twee weken beurscompetitie stond hij in Lei- Gemiddeld haalden de beleg- den fier op kop met een 'fictief Rendement gingsfondsen van de ABN-bank een rendement van 7,9 procent, terwijl de Amro niet verder kwam dan 3,9 procent. De belegger zijn vermogen van 870.000 gulden. Nu staat hij nog steeds op de eerste plaats, maar wel wat minder fier hij met opties Nedlloyd fors geld uitsmeerde over alle fondsen het schip in was gegaan. de Rabo-bank raakte zelf 2,3 procent daarvan kwijt. Maar ook deze resultaten zijn minder het gevolg van een wellui dende visie dan van een goede gok. De vraag is namelijk niet al leen waarin je precies je geld Hij gaat straks dan ook zeker niet meteen in de beleggings fondsen. "Daar heb ik het geld niet. Bovendien is het toch ris kant. Nee, ik heb voor ongeveer 1000 gulden aan zilver. Maar dat is eigenlijk een vorm van sparen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5