Een ontdekkingsreis achter een dubbele muur van stilzwijgen 'De verhalen zijn nog altijd interessant en boeiend' Met kinderen van oorlogsmisdadigers Middelbare scholieren staan uitgebreid stil bij de oorlog PAGINA 46 EXTRA ZATERDAG 5 MEI 1990 De Israëlische psycholoog dr. Dan Bar-On onderzocht welke sporen de Tweede Wereldoorlog heeft nagelaten op de kinderen van oorlogsmisdadigers. In drie jaar sprak hij in Duitsland met meer dan honderd mensen. Bij de antwoorden die hij kreeg won de werkelijkheid het keer op keer van de stoutste fantasie. Tenzij iemand het 'gewoon' vindt dat de zoon van een fanatieke SS-er nu een orthodoxe rabbijn is in Jeruzalem en dat de neef van de beruchte Gestapo-leider Reinhard Heydrich graag het werk van Duitse joodse schrijvers wil voordragen in Israël, onder het motto: 'Heydrich leest Heine'. door Ad Bloemendaal In de zomer van 1985 vertrok de Israëli sche psycholoog dr. Dan Bar-On (51), naar Duitsland. De reis viel hem niet ge makkelijk. Zijn Duitse ouders kwamen in 1933 naar Palestina omdat zij voor voelden dat ze als joden in Europa geen toekomst meer hadden, en hun zoon had hun geboorteland nooit eerder echt be zocht. Als klinisch psycholoog werkte Dan Bar-On echter jarenlang met kinde ren van overlevenden van concentratie- en vernietigingskampen. En uitgere kend dat werk deed hem uiteindelijk zijn weerzin tegen een bezoek aan Duitsland overwinnen. Want hoe duidelijker het beeld werd van de manier waarop kinde ren van slachtoffers hun verleden ver werkten, hoe meer de vraag zich op drong welke sporen de oorlog heeft ach tergelaten op de nakomelingen van de daders. "Het verbaasde me in 1983, toen ik over een studie begon na te denken, dat er nooit psychologisch onderzoek was verricht naar de uitwerking op de kinde ren van degenen die het uitroeiingspro ces uitvoerden", zegt Bar-On in zijn werkkamer in de moderne Ben Gurion Universiteit van Be'er Sheba. "De mees te daders keerden gewoon terug naar hun gezinnen. Hadden ze geen angsten, geen nachtmerries? En spraken ze over de oorlog met hun kinderen?" Getuigen De enige manier om daar achter te ko men was het interviewen van de nako melingen, maar de Duitse collega's die Bar-On polste, gaven hem weinig hoop. Niemand zou immers willen praten en de weinigen die bereid waren zouden zon der twijfel selectief zijn in hun informa tie. Niettemin plaatste Bar-On adverten ties na aankomst in Duitsland. "Dat was misschien wat naiefgeeft hij toe. "De tekst was zoiets als: Israëlische psycho loog doet onderzoek naar familie-herin neringen aan het Derde Rijk. Willen mensen die tussen dat en dat jaar gebo ren zijn contact opnemen met., enzo voort". Vijfentwintig mensen reageerden. De meesten bleken echter geen kinderen van daders (mensen die direct waren be trokken bij het uitroeiingsproces), maar van getuigen of van ouders die tijdens de oorlog in Duitsland een min of meer ge woon leven leidden. Maar al snel ont stond een sneeuwbaleffect en uiteinde lijk sprak Bar-On in drie jaar met bijna honderd mensen. Slechts tien procent wilde niet meewerken. Onder hen: de dochter van Himmler, een praktiserend neo-Nazi, en de zoon van Heydrich. Bei den weigerden categorisch ieder inter view. Maar Heydrichs neef was wel be reid te praten. Al bij het zoeken van de kandidaten stuitte de Israëlische psycholoog op het bekende verdringingsproces. "Op een dag kwam ik bij een Duitse collega die me graag wilde helpen. Ze vertelde de hele middag over haar eigen ouders, die in de oorlog in Duitsland woonden, maar geen Nazi's waren. Na lang nadenken kwam ze tot de conclusie dat ze me niet kon helpen". "Maar aan het einde van de middag zei ze ineens: 'Wacht eens, ik bedenk me net dat mijn zuster is getrouwd met de zoon van X.' Zij noemde de naam van een zeer hoge functionaris in het uitroeiingspro ces. Daar heb ik veel van geleerd. Ik wist zeker dat ze eerlijk tegen me was, maar ze had die wetenschap volledig verdron gen". Een andere Duitser prikkelde zijn nieuwsgierigheid met het verhaal dat zijn vader in de oorlog machinist was ge weest. "Maar hij reed alleen munitietrei- nen", voegde hij daar ongevraagd aan toe. "Ik vroeg me af waarom hij dat met zoveel nadruk zei en hij vertelde me dat zijn vader hem dat had gezegd". Een week later sprak Bar-On de man weer en ineens bleek deze over meer informatie te beschikken. Hij had het zijn vader nogmaals gevraagd en deze had nu ver teld hoe hij getuige was geweest van de executie van een grote groep Russische krijgsgevangenen. Bar-On: "Ik'vond het opmerkelijk dat ik veel meer onder de indruk was van dat verhaal dan de man zelf. Het was voor het eerst sinds al die jaren dat zijn vader hem iets had verteld van zijn oorlogsher- *Dr. Dan Bar-On: Veel van de mensen die ik heb geïnterviewd hadden er nog nooit met iemand over gesproken, zelfs niet met hun moeder", (foto gpdi inneringen. Een jaar later interviewde ik dezelfde man voor de videocamera en ik vroeg hem of hij zich herinnerde wat hij mij een jaar daarvoor had verteld. Maar hij wist het niet meer. De vader had een gat gebroken in de muur van stilzwijgen, maar het antwoord was hiet doorgedron gen". Stilte Een recent uitgegeven boek waarin Bar- On een aantal van de vraaggesprekken heeft opgenomen, samen met zijn soms heel persoonlijke waarnemingen en con clusies, heeft als titel: Legacy of Silence (Erfenis van de Stilte). "Niet alleen van de kant van de ouders is er sprake van stilte", zegt Bar-On, "ook van de kant van de kinderen. Daar kwam ik al gauw ach ter. Het is een dubbele muur van stilzwij gen. En zelfs als in de loop van de tijd ie mand een gat maakte in zijn muur om de andere kant te bereiken vond hij daar al leen maar die tweede muur. Eigenlijk ben ik op geen enkel geval gestoten waarbij spontaan beide muren zijn afge broken". In het boek wint de werkelijkheid het keer op keer van de stoutste fantasie. Tenzij iemand het voor de hand liggend vindt dat de zoon van een hoge Gestapo- officier trouwt met een Israëlische vrouw die als kind in de Oekraine was ondergedoken. Óf dat de zoon van een fa natieke SS-er nu een orthodoxe rabbijn is in Jeruzalem en als majoor in de Israë lische strijdkrachten dient. En wat te denken van de neef van de beruchte Ge stapo-leider Reinhard Heydrich, die graag het werk van Duitse joodse schrij vers wil voordragen in Israël, onder het motto: 'Heydrich leest Heine"? De meeste geinterviewden toonden zich in hun gesprekken met Bar-On bui tengewoon open. Rudolf, die als fanatiek lid van de Hitier Jugend zijn vader er toe overhaalde zich bij de NSDAP aan te sluiten, las de Israëlische psycholoog huilend een brief voor die hij nooit eer der aan iemand had laten lezen. In die brief, gedateerd 18 mei 1945, schrijft zijn vader, een spoorwegopzich ter en zondagschoolonderwijzer, over wat hij de afgelopen jaren heeft meeg- maakt, onder het opschrift: Onze Schuld. In Rusland zag hij hoe de SS de bevolking van het getto Parafianovo exe cuteerde. "Ik ging zo snel ik kon naar mijn kamer, hoorde hoe de schoten bleven klinken en stortte in elkaar voor mijn bed. Nu was ik alles kwijt. Ik had de Here 28 jaar trouw gevolgd en nu gebeurde dit afschuwlijke. Tot het laatste moment had ik geloofd dat de Here deze mensen (de jo den) zou bewaren, dat hij mijn gebed had verhoord. Maar toen vervloekte ik God en alle mensen". Rudolfs vader stortte na de gebeurte nissen in Parafianovo volledig in moest zich onder psychiatrische behandeling laten stellen. De zoon, beladen door schuldgevoelens, vertelt dat zijn vader tot zijn dood aan hel eind van de jaren ze ventig psychisch had geleden. Óver zijn eigen fanatieke geloof in de Hitier Ju gend zegt hij: "Stel voor dat mijn genera tie, die er psychologisch op werd voorbe reid en er voor klaar stond, op de mens heid zou zijn losgelaten. Dan zou wat er met de joden is gebeurd zijn verbleekt tot iets onbeduidends". Zelfmoord Wreedheid en sentiment gaan hand in hand in het boek. De vader van de in 1933 geboren Helmuth pleegde tegen het eind van de oorlog zelfmoord. Hij was als bio loog betrokken bij het RassenpolitiSches Amt der NSDAP en adviseerde de Racia le Hygiene Commissie iedereen met een joods familielid tot negen generaties te rug tot jood te verklaren. Helmuth herinnert zich in tranen de dag van het afscheid, toen zijn vader hem op zijn schouders mee nam het bos in nam en daar half huilend Duitse volks liedjes zong, dezelfde die hij jaren eerder op zijn harmonica speelde als H. ging sla pen. Al die liederen die hij nu niet meer kan uitstaan "omdat ze te maken hebben met de misdaad, van die blauwogige Duitse lieden". Helmuths eigen zoon, die zich aansloot bij de krakersbeweging in Berlijn, pleegde op 26-jarige leeftijd zelf moord. De cabaretier Thomas Heydrich. is de enige geinterviewde die met naam en toenaam in het boek voorkomt. Hij is de neef van de beruchte Gestapo-leider Reinhard Heydrich, die de bevelen te kende voor de dood van honderdduizen den joden en in 1942 in Praag werd ver moord. Thomas Heydrich, die zegt zich zeer aangetrokken te voelen door het werk van joodse schrijvers als Heine, Tuchol- sky en Mehring, nodigt Bar-On na een lang gesprek uit een voorstelling van hem bij te wonen. Na de pauze zingt Heydrich daarin een lied uit de late jaren dertig, over twee joodse kinderen die, opgehitst door een slager, worden ach tervolgd door een menigte. "Een jong joods meisje. Dood door haar eigen hand. Alleen. Motief voor de zelfmoord: Reden onbekend...", zo eindigt het lied. "Ik begeef me achter het toneel om hem te bedanken", schrijft Bar-On. "en tref hem huilend aan in een hoek van zijn kleedkamer. Hij laat zijn hoofd op mijn schouders vallen en snikt, en ik huil ook. Ineens voel ik het loodzware gewicht van het verleden op onze zwakke schouders. Het is de enige keer tijdens al mijn bezoe ken aan Duitsland dat ik huil samen met een Duitser". Thomas Heydrich geeft Bar-On de naam en het adres van de broer van een vriendin, de zoon van een fanatieke SS- er. De man heeft zich tot het jodendom bekeerd en woont nu als rabbijn in Jeru zalem. Menachems verleden is geen ge heim. Zijn vader zat na de oorlog tien jaar gevangen in een kamp in Siberie. Na te rugkeer leidde hij het nog altijd bestaan de 'Heimkehrerverband' van voormalige Duitse krijgsgevangenen, een mengeling van nostalgie en neo-Nazisme. In tegen stelling tot zijn moeder heeft de vader zijn overgang tot het jodendom nooit kunnen aanvaarden. In 1969, tijdens een bezoek aan Duitsland, haalt Menachem hem af van het station. Hij is in gezel schap van een joodse vriend. "Toen mijn vader zag dat er iemand met me was meegekomen die hij herkende als jood stapte hij niet uit. maar reed hij door".. Nederland In 1988, toen hij zijn onderzoek bijna had voltooid,» organiseerde Bar-On een stu diebijeenkomst in Wuppertal, waarbij een aantal van de geinterviewden aanwe zig was, samen met kinderen van Neder landse collaborateurs die al een aantal ja ren een therapeutische gespreksgroep vormden. De Duitsers besloten het Ne derlandse voorbeeld te volgen en komen nu iedere drie maanden bijeen voor de uitwisseling van ervaringen. Is het makkelijker kind van een nazi te zijn in Duitsland dan in een land dat door de Duitsers was bezet? Bar-On: "Ja en nee. In Nederland zijn de collaborateurs onmiddellijk als zodanig aangewezen. Het was een open zaak, waarover werd gepraat. De kinderen van NSB-ers orga niseerden zich uiteindelijk, zij het pas vanaf het begin van de jaren tachtig. Ze werden zo tot een confrontatie met het verleden gedwongen". "In Duitsland zijn juridische proces sen gevoerd tegen oorlogsmisdadigers, maar er was geen sociaal proces waarbij oorlogsmisdadigers werden geïdentifi ceerd en veroordeeld. Hun kinderen hadden niets om op terug te vallen en nog steeds blijkt dat veel kinderen niet beseffen dat er een relatie is tussen wat hun vader in de oorlog heeft gedaan en de manier waarop ze zijn grootge bracht". "Veel van de mensen die ik heb gein- terviewd hadden er nog nooit met ie mand over gesproken, ook niet met hun moeder. Slechts twee moeders leverden tijdens de oorlog of daarna kritiek op het gedrag van hun man. De meesten waren passief of actief in hun steun. Soms in de trant van: het zijn allemaal leugens van de joden. Dat maakte het voor de kinde ren extra moeilijk. Want als de moeder anders was geweest hadden ze de moge lijkheid gehad zich met haar te identifi- Leeft de Tweede Wereldoodog ook nog bij de derde generatie? Wat weten middelbare scholieren van de bezetting, die hun ouders vaak al of niet bewust hebben meegemaakt? Kortom, wat weten jongeren van een geschiedenis uit grootmoeders tijd?. Leerlingen van een vierde klas atheneum dragen de ant woorden aan. "Waarschijnlijk houden de oorlogsverhalen nooit op. Het is na melijk wel interessant wat er wordt doorverteld". door Tim Brouwer de Koning Leerlingen van klas 4 atheneum van de Louise de Coligny-scholengemeen schap. "Wie zou nu de vijand nog moeten zijn?". <ioto Holvast) Aan het onderwijs zal het niet liggen. De leerlingen van de vierde klas atheneum van de Leidse scholengemeenschap Louise de Coligny zitten, zo vlak voor de meidagen, tot over hun oren in de Twee de Wereldoorlog. "Omdat hel nu een maal verplicht is", zo verzucht een leer ling. "Maar ik vind het ook wel boeiend, hoor", zegt een ander. Martijn meldt aan vankelijk uit (valse?) bescheidenheid dat hij helemaal niets weet van de periode 1939 - 1945, maar daarna ontpopt hij zich als het slimste jongetje'van de klas. De vierdeklassers kunnen dan ook niet camoufleren dat zij in de geschiede nislessen van conrector Ton van de Wolf uitgebreid stilstaan bij eën van de zwartste periodes uit de geschiedenis van ons land. Bij het project Tweede We reldoorlog hoort bijvoorbeeld ook een boekwerk met dagboekfragmenten, brieven, krante-artikelen en pamfletten. Interessant Al die informatie hoeft er natuurlijk niet automatisch toe te- leiden, dat het tijdperk ook leeft bij de jeugd van tegen woordig. "Boeken lezen we wel, maar dat komt omdat dat verplicht is". Het dagboek van Anne Frank hebben ze alle maal gelezen. Ernst-Jan toont duidelijk meer belangstelling: "Ik wil er wel veel over lezen, maar ook weer niet alles". Vooral het medium film blijkt populair. 'Het meisje met het rode haar' is bijvoor beeld bijzonder in trek bij de leerlingen van atheneum 4. Overigens zien zij de Tweede Wereldoor log niet als een louter Nederlandse aan gelegenheid. De moeder van Ernst Jan heeft hem verhalen verteld over wat zij in Nederlands Indie heeft meegemaakt. "Daar staat niet iedereen bij stil, maar daar is het ook oorlog geweest". Anderen horen de oorlogsverhalen van hun groot ouders, want de meeste ouders van de leerlingen hebben de oorlog niet of niet bewust meegemaakt. Waarschijnlijk houden die verhalen nooit op, ook niet als er niemand meer leeft die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt. "Het is namelijk interessant wat er wordt door verteld", zegt Ernst Jan. Lilianne vult aan dat de verhalen volgens haar nooit zullen verstommen, maar dat het gevoel erachter wel zal verdwijnen. Martijn komt op aparte wijze aan zijn informatie over de Tweede Wereldoor log. "Ik doe wel eens klusjes voor een oud mensje. Zij praat dan een beetje ver ward over de oorlog. Ze heeft het over Westerbork en over de Polen, die zij nog meer haatte dan de Duitsers, omdat die in haar eten scheten". Hoe erg de honger in de oorlog was, weten de leerlingen alleen maar uit de boeken, of beter nog, van "de film of tele visie. Voor landverraders, NSB-ers en dat soort personen, tonen zij weinig res pect. Al kunnen de scholieren van van daag zich wel voorstellen dat mensen in de oorlog in een lastige situatie konden worden gemanoeuvreerd. Deirdre: "Zelf zou ik niet zo laf zijn. Maar ik denk dat er ook mensen waren, die graag bij de win naars wilden horen". Een klasgenote stelt dat de mensen toch in elk geval neutraal hadden kun nen blijven. Marco merkt op dat de NSB al voor 1940 bestond. "Het is dan moei lijk om zo maar op te stappen, als de oor log uitbreekt. Bovendien was iedereen bang voor de Duitsers". De mening dat het belang van de naaste omgeving de doorslag gaf bij de keuze voor of tegen de Duitsers wordt door velen gedeeld. "Hoe meer mensen om je heen werden ge dood, hoe moediger je zelf vermoedelijk werd". Wat bij de hele klas verbazing wekt. is dat een persoon een grote groep mensen zo kon beïnvloeden dat zij hem blinde lings volgden. Wat onder Adolf Hitler ge beurde, mag en zal nooit meer worden herhaald, aldus Jacco die op dit punt overigens fel wordt tegengesproken door Imen: "In Iran bestond dat gevaar met Khomeiny ook". Andrea trekt een parallel met de film 'De Golf, waarin een leraar een hele klas meekrijgt naar een soortgelijke situatie als in het Duitsland van destijds. Erg pessimistisch zijn ze op de Louise toch niet. Zo'n wereldoorlog als de twee de komt er toch niet meer. Wie zou de vij and moeten zijn? "Extreem rechts heeft in Nederland alleen succes in achter buurten. Janmaat en de skinheads heb ben gelukkig nog niet zo veel aanhang; ook al zoeken zij, net-als de Duitsers vijf tig jaar geleden, wel naar zondebokken. Destijds moesten vooral joden het ont gelden, tegenwoordig zitten negers, bui tenlanders en homo's vaak in het ver domhoekje". "Maar als Nederland door negers zou worden aangevallen, zouden die de kleurlingen in ons land natuurlijk niet discrimineren", zegt een spitsvondige leerlinge. Ernst Jan denkt dat de vijand het in geval van oorlog vooral op de 'ho gere standen' zal hebben gemunt. Imen signaleert dat de houding ten op zichte van joden sinds de oorlog ingrij pend is veranderd. "Iedereen trekt nu partij voor ze, omdat het zo zielig voor ze was in de oorlog". Ernst Jan voegt eraan toe dat joden nu soms hetzelfde doen als wat Hitier hen heeft aangedaan. Ze wor den in elk geval niet meer zo direct gedis crimineerd als in de oorlog. Bezuinigingen Bang voor een herhaling van de Twee de Wereldoorlog zijn de meesten niet, al blijft waakzaamheid geboden. Ernst Jan acht het Nederlandse leger in een. veel betere staat dan in 1940 en vindt dat dit zo moet blijven. Vooral meisjes pleiten daarentegen voor bezuinigingen op de fensie. "Met het geld dat je daarmee be spaart kun je veel goede dingen doen". Dat argument past goed in de zienswij ze van Martijn: "Als het goed gaat in een land, is de kans op onvrede en op oorlog ook een stuk kleiner. Maar afschaffen van het leger hoeft van mij nog niet. Ja, je moet natuurlijk wel ergens beginnen, maar niet in Nederland". Ernst Jan vindt trouwens dat een leger ook heel goed kan worden ingezet bij bij voorbeeld een watersnoodramp, maar volgens Deirdre komt het Rode Kruis dan ook goed van pas. De meisjes in de klas staan duidelijk niet te popelen om in het kader van de emancipatie ook de mi litaire dienstplicht te gaan vervullen. Het hanteren van een wapen kan weieens van pas komen. "Ik kan het me best voorstellen datje een verrader een kogel door zijn kop wilt jagen". Maar als je in de oorlog begint te schieten, zet dat uit eindelijk toch weinig zoden aan de dijk. "Dan schiet je er honderd dood, nou en?" Voordelen van oorlog kunnen de leer lingen nauwelijks bedenken. "Hooguit de onderlinge Solidai'iteit", zegt Martijn. "Je hoefde toen niet naar school, maar ik denk dat ik maar liever wel gewoon naar school ga", aldus Deirdre. Ernst Jan heeft een originele kijk op de emancipa tie in de Tweede Wereldoorlog: "Vrou wen deden toen ook vaak mannenwerk". Het spektakel van een oorlog, met vliegtuigen, parachutisten en dergelijke spreekt sommige jongens nog wel aan. De meisjes zijn helemaal niet sensatiebe lust. "Jongens komen meer voor de spanning, meisjes zitten meer in de ver zorging", meent een leerlinge. Niemand in de klas heeft overigens ooit te maken gehad met iets wat op oorlog leek. "Een potje rugby, meer kan ik niet bedenken", zegt Martijn. De Tweede Wereldoorlog beleven de leerlingen, ook in deze meidagen, niet al te direct. Ernst Jan gaat met dodenher denking de Waalsdorpervlakte en ieder een nam gisteravond om acht uur twee minuten stilte in acht, uit eerbied voor de mensen die aan de oorlog terugdenken. Verder vinden de televisieprogramma's over de oorlog gretig aftrek bij de leerlin gen. Als het ooit weer oorlog wordt, kunnen we daaraan in Nederland weinig doen, denken ze. Zij verwachten veel van de supermachten Amerika en Rusland, die op het ogenblik 'goed bezig zijn'. Maar vooral het Midden Oosten blijft een brandhaard van conflicten, die gemak kelijk tot een wereldoorlog kunnen uit groeien. Lilianne heeft daar ëën keer se rieus rekening mee gehouden. "Toen de Verenigde Staten Lybië binnenvielen, dacht ik: 'Nu gaat het mis'. i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 46