Leidse pers in meidagen: terughoudendheid troef Schade in Leiden bleef beperkt ZATERDAG 5 MEI 19901 fejfoftSSj Het Gemeentearchief heeft de leggers (de ingebonden kranten) van drie Leidse kran ten uit 1940 in bezit: het Leidsch Dagblad, de Leidsche Courant en de Nieuwe Leids- che Courant. Wat de laatste betreft: de leg gers hiervan uit de jaren dertig en veertig zijn zwaar beschadigd doordat een onver laat er ooit vele artikelen en foto's heeft uit geknipt. Toen het Gemeentearchief de leg gers bij de liquidatie van de krant overge dragen kreeg, zijn al die gaten met wit pa pier dichtgeplakt, rnaar er zijn nogal wat be richten die niet volledig meer zijn. De kwali teit van de berichtgeving-in deze krant is het minst van de drie. Het nu volgende is dan ook vrijwel uitsluitend gébaseerd op de twee andere kranten. Daarbij is opvallend dat alle drie dezelfde berichten met vrijwel letterlijk dezelfde tekst hebben opgenomen: het Leidsch Dagblad heeft nog het vaakst een eigen woordkeus gemaakt. door P.J.M.de Baar Het begint in de kranten van 10 mei. De tekst van de Leidsche Courant (inclusief soms wat kromme zinnen): Vannacht te omstreeks 4 uur werden de bewoners van stad en omgeving door eer ste ontploffingen van het luchtafweerge schut uit den slaap gewekt door het mo torgeronk der vreemde vliegtuigen. Al spoedig bleek dat het hier geen toevallige passanten betrof, zooals reeds eerder meermalen was voorgekomen, maar dat het ditmaal bittere ernst was: het Neder- landsche rechtsgebied was door Duitsch- land geschonden. Nederland was in staat van oorlog met Duitschland. Angst en ontsteltenis verspreidde zich alom, toen hetgeen voor ongelooflijk werd gehouden, zekerheid werd. Onder hooge spanning werden de manoeuvres der vliegtuigen gadegeslagen, vooral toen in de nabijheid der stad para chutetroepen werden neergelaten. Wij zullen niet trachten een relaas te geven van hetgeen zich daarna heeft afge speeld, omdat wij het wenschelijk achten de mogelijke officieele berichtgeving daarover te geven". Zelfopgelegd? Deze berichtgeving is blijkbaar nooit ge komen en door deze zelfopgelegde te rughoudendheid moesten de Leidse krantelezers zéér veel informatie missen. Uiteraard zullen de redacties er geen be hoefte aan gehad hebben door publicatie van vage berichten paniek te veroorza ken en waren de van mond tot mond ver telde details al wel gruwelijk genoeg, maar de lezer van nu zit er maar mee. De ze klacht geldt trouwens voor de hele pe riode; of militaire autoriteiten aange drongen hebben op uiterste terughou dendheid bij de berichtgeving, laat zich niet eenvoudig vaststellen. Het bericht ging verder met te melden dat de luchtbescherming volledig actief werd en alle wijkposten en, blokposten voor de brandweer werden- ingenomen. Het eerste werk der politiemhcht was alle staatsgevaarlijk geachte personen te ar resteeren en te interneeren. Dertig a veer tig personen werden hier aldus aange houden. Bovendien werd het gebouw van het Nationale Dagblad - aan de Kaiser- straat - onder bewaking gesteld en de persen verzegeld. Bij de luchtraids, welke vanaf den vroegen morgen en verder ge durende den dag plaats vonden, kwam overal het luchtafweergeschut en de luchtafweermitraïïleurs in actie. Ten gevolge van mitrailleur-kogels werd op de Beestenmarkt het 13-jarige meisje M.B. en in de Sumatrastraat de 30-jarige mej. G.B. getroffen. Het meisje werd door den kogel in den rug gewond, mej. B. liep een lichte verwonding aan den onderarm op. Een andere kogel, maar een die met op zet gericht was, trof een Duitsch militair. Deze was, gestoken in Nederlandsche sol- datenkleerèn, met zijn parachute afge dwaald van de overigen en in den Leids- chen Hortus terecht gekomen. Hij vlucht te naar den Singelkant en hield zich daar schuil in een roeibootje. Door een der manschappen van den bewakingsdietist werd hij vanaf den Witte Singel gesom meerd aan den wal te komen, doch deze sommatie had geen gevolg. Daarom werd een schot op hem afgevuurd, dat hem in den borst trof. Later is de militair in het Diaconessenhuis opgenomen. Op tal van plaatsen zijn voorts mitrail leurkogels en granaatscherven neergeko men. Voor zoover ons bekend vielen deze vooral in het Haagwegkwartier, in de Van Lennepstraat, de Nic. Beetsstraat en de Potgieterlaan. Ook was er nog een oproep van de bur gemeester om toch vooral goed te verdui steren, waarop streng gecontroleerd zou worden. Klachten De krant van 11 mei bevat artikelen als Legerberichten; Kwaadwillige geruch ten tegengesproken; Militair advies voor de burgerbevolking; Stopzetting van de postbezorging (met uitzondering van dagbladen en periodieken) enz. Er wor den klachten over de verduistering mee gedeeld: de verduistering welke gister avond en varinacht voor het eerst plaats Pas na de bevrijding kon de pers weer echt aan het werk. Zonder censuur. Deze foto graaf maakte er di rect dankbaar ge bruik van. (foto-s uit vergoeding in aanmerking kwa men, door de verzekering toch ge dekt zouden worden. De gemeente stuurde alle claims na onderzoek door aan de Regeeringscommissa- ris voor den Wederopbouw in Den Haag of het Bureau Wederopbouw Boederijen in Utrecht. Later gingen de declaraties ook naar de speciale Schade-enquète-commissie van het rayon Leiden, gevestigd aan de Breestraat. In totaal ging het om een tiental claims, waarbij opvalt dat de schade vrijwel uitsluitend is toegebracht door Nederlandse militairen. Neem het geval Aalmarkt 1. Op 12 mei om 18.30 uur werd opeens hevig ge schoten op het gebouw van de Leidsche Spaarbank aan de Stille Rijn, waarin de afdeling Burgerlijke Stand was gevestigd. Dit gebeurde naar aanleiding van het gerucht dat' vanuit het gebouw naar de overkant zou zijn geschoten. Bij de schietpartij werd echter ook het pand Aalmarkt 1 flink ge raakt: tien ruiten kapot, gordijnen beschadigd enz. De rechercheur die proces-verbaal opmaakte vond een granaatsplinter en kreeg er nog een van de bewoners van het pand. Bei de splinters bevinden zich nog steeds in een envelop bij de stukken in het archief. De schade aan de voorgevel en de kap van het pand aan de Stille Rijn werd door de ge meente zelf hersteld voor zo'n 300 gulden. De schade aan het Aal markt-pand werd geraamd op 275 gulden. Op 10 mei werd een motorboot aan de Havenkade getroffen door een niet ontplofte granaat- van het luchtafweergeschut en zonk meteen. De kosten van het lichten, repareren en stomen van het bedde- goed e.d. kwamen op 298,93 gulden. Achter de Os- en Paardenlaan stond een heel rijtje houten tuin huisjes op een complex volkstuin tjes die door Nederlandse militai ren in brand waren gestoken. Hier over kwamen meerdere claims b«n- nen, doorgaans voor vrij lage b' j- gen. Bij straatgevechten de Rijnsburgerweg op 11 me ^rd ook het pand nummer 65 aakt door geweer- en mitrailleurkogels, waar door twee ruiten sneuvelden. Veel schade werd geleden door een aantal eigenaren van panden aan de Witte Singel. Voor de wasse rij van Spronk stond op 11 mei om 17.00 uur een autobus met geïnter neerde of krijgsgevangen Duitsers. Plotseling werd vanuit de Doelen kazerne aan de overkant van de Wit te Singel door Nederlandse militai ren op de bus geschoten. Niet alleen de bus maar ook de omgeving kreeg de volle laag. Vele panden verloren ruiten, goten, regenpijpen, meubels en soms zelfs tussenwanden. Met de directie van de wasserij ontstond nog een verschil van mening over de schade door enige treffers in een geparkeerde bestelwagen: volgens de Gemcentereiniging kon deze voor 250 gulden gerepareerd wor den, maar eigenaar Spronk Schatte de schade op 575 gulden. uvs Ook is nog vermeldenswaardig de schade die een tankafdeling van de Duitse Wehrmacht aanrichtte in een kleedlokaal op het terrein van de voetbalvereniging UVS. De Duitsers gebruikten het lokaal als slaapvertrek. Na hun vertrek wer den vermist een verbandtrommel, een handpomp, een bal, kleedjes, doeken e.d. met een totale waarde van 49,49 gulden en een halve cent. Wanneer dit werkelijk alle schade is die in Leiden is aangericht, valt dit erg mee in vergelijking met omlig gende gemeenten als Valkenburg. Koudekerk en Hazerswoude. Zeeland als enige provincie niet gecapi tuleerd was en doorvocht, wordt nauwe lijks vermeld. Aan de intocht van de Duitsers in Leiden op 15 mei is slechts een kort berichtje gewijd; wel wordt be nadrukt dat de menigte bij het zien van de geweldige massa Duitse soldaten en wapens zeer onder de indruk was. De krant van 16 mei meldt een soort uitgaansverbod 's avonds na 21.00 uur nieuwe tijd, maar dit werd al de volgende dag herroepen. Ook staat er een berichtje in dat het eiland Tholen zich inmiddels overgegeven heeft. Een dag later wordt al meegedeeld dat de bioscopen vermoe delijk op zaterdag weer open zullen gaan, in ieder geval Trianon en Rex. Dé kranten van 18 mei berichten wel over het staken van de strijd op de Zeeuwse eilanden, maar met geen woord wordt gerept over waarom ook Walche ren zich overgegeven had, namelijk van wege eén terreurbombardement op Mid delburg. Pas op 21 mei komen de eerste foto's en langere verhalen over de ver woestingen aan de Grebbeberg en de IJs- sellinie. Dan ook pas kan de Leidenaar lezen dat het in Valkenburg heel ernstig was. maar nog steeds wordt niets verteld over eventuele slachtoffers. Het blijkt bovendien herhaaldelijk dat de radio een bepaald nieuwtje al gebracht had, waar na de pers er blijkbaar geen brood meer in zag dit nog eens uitgebreid te herha len. Kaartje Pas in de krant van 22 mei komt voor het eerst een kaartje van het oorlogsgebied voor, dat dan al in Noord-Frankrijk ligt. Voor het eerste bericht over het bombar dement op Middelburg moet de Leidse krante lezer nog wachten tot 24 mei; de eerste foto's van het verwoeste Middel burg treft hij pas in zijn dagblad van 29 mei aan, en dat zijn dan nog dusdanige foto's dat er meer gespaarde, dan ver woeste gebouwen op te zien zijn. De foto van het volkomen uitgebrande stadhuis was uitgerekend zó genomen, dat men nog de indruk zou kunnen heb ben dat alleen het aanbrengen van een nieuw dak wel voldoende zou zijn. Ook van Rotterdam zijn geen foto's van puin hopen opgenomen, maar.slechts van het wonderwel gespaarde stadhuis. En dat er in Hazerswoude en Koudekerk toch wel iets aan de hand was, meer dan al leen de wat lang uitgevallen lijst overle denen in de rubriek Burgerlijke Stand deed vermoeden, komt op 27 mei tot uit drukking in een verslag van een vergade ring over die situatie. Daarin wordt mee gedeeld dat alleen al in Koudekerk zeker 150.000 gulden schade was. Maar van de tails is geen sprake. Vraag Dit alles overziende kan wel vastgesteld worden dat het bepaald niet de kranten waren die de Leidenaar tot in details op de hoogte van de toestand brachten. Of de Leidenaar gediend was met de buiten gewone terughoudendheid, van hoger hand opgelegd of niet, is ook nog maar de vraag, daar een geruchtenstroom tóch op gang komt en dan vaak amper te stui ten is. Maar hoe wij, gewend aan de meest schokkende beelden op de televi sie, daar nu ook over mogen denken, in die tijd heeft men blijkbaar gemeend zo en niet anders te moeten handelen. Behalve de Luchtbeschermings dienst, waarvan nauwelijks archie ven bewaard zijn gebleven, was de politie in de eerste oorlogsdagen de meest voor het voetlicht tredende gemeentedienst in Leiden. Zeker daar in die tijd de brandweer en de eerste hulpdienst organisatorisch onder politiecommissaris Meijer vielen. Maar wie denkt belangwek kende zaken over de meidagen in het politiearchief te vinden, komt van een koude kermis thuis. Een van de belangrijkste bronnen zijn de dag- en nachtrapporten in de kast bij het Gemeentearchief. Maar het register van 1940 is ingebonden zónder de rapporten uit de periode van 19 maart tot en met 13 mei. Op merkelijk genoeg ontbreken juist die stukken. Opvallend Opvallend is ook hoe weinig schade in Leiden werd aangericht. In de maand mei begonnen de eerste briefjes op het gemeentehuis op het Rapenburg binnen te komen met claims. Dat aantal nam toe nadat er een berichtje in de krant had ge staan dat schade door oorlogshan delingen, die normaliter niet voor vondliet helaas hier en daar nog veel te wenschen over. Een gedeelte der burgerij schijnt nog steeds niet den ernst van den toestand te begrijpen. Nog maar al te veel is hier en daar ondeskundig verduisterd, terwijl maar al te veel onnoodig licht werd ontstoken. De volgende waarschuwing zal waar schijnlijk beter resultaat sorteeren. De militairen hebben n.l. opdracht op de ra men te schieten van de kamers der hui zen, waarvan licht uitstraalt. En verder was het belangrijkste nieuws dat Chamberlain afgetreden was en Churchill de nieuwe premier van En geland geworden was. De krant van dinsdag 14 mei kwam met een grote kop Houdt het hoofd koel! en meldde over de situatie in Leiden slechts: De afgéloopen Pinksterdagen brachten dikwijls sensatie teweeg, door dat nu eens hier dan weer daar bijzonde re maatregelen noodig waren. Straataf zettingen, sterke controle op al degenen die zich op straat bevonden, waren dikwijls noodig om de militaire autori teiten het heft in handen te doen houden. Hier en daar werd er soms duchtig ge schoten, maar dat alles diende om orde en rust te handhaven. Verder was er het advies zich niet on nodig op straat te begeven. Klok vooruit Op 15 mei hadden alle kranten hetzelfde bericht met een uitvoerige beschrijving van de intocht van de Duitse troepen in Den Haag. Over de situatie in Leiden werd slechts gemeld dat het leven zijn loop hernam. Over de gebeurtenissen in Rotterdam: totaal niets. En evenmin iets over de situatie in Valkenburg of de zo zwaar door een bombardement getroffen dorpen Koudekerk en Hazerswoude- Rijndijk met in totaal zo'n 25 slachtof fers. Hét grote nieuws in de krant van 16 mei was dat de klok 1 uur en 40 minuten vooruit gezet zou worden om in de pas te gaan lopen met de Duitse zomertijd. Vooral het erg plotselinge van de maatre gel komt wel goed tot uitdrukking; het schijnt dat de volgende morgen toch nog heel wat burgers door de melkboer uit hun bed gehaald moesten worden. Dat De luister- en typeploeg van een illegaal blad aan het werk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41