Coalitie oneens over nieuw kernwapen =x Si Voorlopig alleen aanleg Wijkertunnel Volg de stippellijn en u bespaart misschien wel tienduizenden guldens op uwhypotheeklasten. n 4 1 i i lJ Dienstpistool ligt vaak voor het grijpen Anesthesist werkt niet altijd veilig 'Omroep en uitgever moeten reclame samen verkopen' AANVARING MET VOGEL IN BEST FrauAntje Express stopt op station Lisse ér ABN Bank ZATERDAG 5 MEI 1990 Nederland wacht weer rakettendiscussie BRUSSEL (GPD) Nederland en de Navo staat de komende jaren weer een stevige nieu we rakettendiscussie te wachten. Volgend jaar al moet worden beslist of Nederland bereid is om na verwijdering van de verouderde Lance-raketten en de nucleaire artillerie een ge heel nieuwe kernraket in gebruik te nemen. De PvdA wijst dat volstrekt van de hand. Het CDA is 'niet op voorhand' tegen. schrokken van de resultaten. Deze zijn inmiddels in het korps bespro ken en velen hebben maatregelen genomen om het dienstpistool be ter te bewaren. In het Limburgse districtsblad Rep en Roer doet Tubée de aanbe veling het pistool op te bergen in een behoorlijk geldkistje met een cilinderslot en deze te verankeren in een kast of een andere niet direct zichtbare plaats. Volgens de erva ren politieman vinden veel collega's cent). Niet zelden weten de kinde- dit een goede, betaalbare oplossing, ren waar het pistool wordt bewaard Met het huidig aantal woninginbra- (31 procent). Tubée zegt te zijn ge- ken en met het oog op kinderen zou DEN HAAG (ANP) Het dienstpi stool van een politieman ligt vaak zo voor het grijpen. Favoriete plaats voor het bewaren is de la van het nachtkastje. Vaak is de la niet op slot en is het pistool voorzien van patronen en zelfs doorgeladen. Dat is de Limburgse politieman Rinus Tubée gebleken bij een schriftelijke enquête onder zijn col lega's van de Rijkspolitiegroep Born/Susteren. Van de 36 leden van de groep deden er negentien mee aan de enquête. De meeste politie mensen (56 procent) bewaarden het pistool in de slaapkamer, meestal in een niet afgesloten lade (69 pro cent). soms in de meterkast (twaalf procent). Meestal wordt de patroonhouder er niet uitgehaald (75 procent) en is het wapen doorgeladen (62 pro- Tubée het geen slechte zaak vinden wanneer over het bewaren van het dienstpistool ook in andere korpsen wordt nagedacht. "De enquête richtte zich natuurlijk maar op een kleine groep. Maar ik zie niet in waarom de situatie in Bom heel an ders zou liggen, dan in de rest van Nederland" "r zijn strenge voorschriften voor het bewaren van een wapen voor ja gers en leden van schietverenigin gen. De politie controleert dat. Maar UTRECHT (ANP) De geneeskun- hoe gaan we eigenlijk zelf met wapen om? Vandaar die enquête, die overigens al weer maanden gele den is gehouden", aldus Tubée. Het ministerie van justitie beves tigt dat er geen algemene regels zijn voor het bewaren van het dienstpi stool. Wel is een aantal basis-eisen gesteld, waaronder het achter slot en grendel opbergen van het dienst pistool en het verwijderen van de munitie. Het gaat bij het nieuwe wapen om een door vliegtuigen af te vuren kernraket, de TASM ofwel Tactical Air-to-Surface Missile (taktische lucht-grondraket) waarmee zelfs Moskou bereikt kan worden. Vol gens een hoge Navo-functionaris moet de principe-beslissing gend jaar vallen, om in nen beslissen hoeveel geplaatst zullen moeten worden. De TASM zou in 1995 operatio neel moeten zijn, het jaar waarin naar verwachting de Lance-raket ten voor de korte afstand door ver oudering niet meer inzetbaar zijn. Logische plaatsingslanden voor de nieuwe raket zijn Nederland, Bel gië, Duitsland, Engeland, Italië, Griekenland en Turkije. De Navo-functionaris zei gisteren rekening te houden met emotionele discussies in de betrokken landen, zoals enkele jaren geleden rond de kruisraketten. "Discussies over nieuwe kernwapens leiden altijd tot politieke problemen, dat zal nu dus wel niet anders zijn", aldus de hoge ambtenaar. Hij schat dat goed in, want CDA en PvdA verschillen nu al van mening. Volgens PvdA- woordvoerder Stemerdink verzet het regeerakkoord zich tegen nieu we kernwapens: "Daar kan het CDA niet onderuit". Weliswaar zegt het regeerak koord dat kernwapens voor de pen voorzienbare toekomst noodzake- tijd lijk zijn, maar volgens Stemerdink kan daar niet uit gelezen worden dat opbrengsten moeten worden Wat hem betreft kunnen de Lance van de raket, maar het wapen heeft en nucleaire artillerie, tijdens on- het stadium van de tekentafel nog derhandelingen met het Warschau- niet verlaten. pact, door de NAVO-landen worden De hoge Navo-functionaris ont- afgestoten. Maar dat kan pas gebeu- kende berichten in de Britse krant ren nadat een CFE-I-akkoord is be- The Guardian, dat al besloten zou reikt, waarin beide militaire blok- zijn de raketten te plaatsen. De ^en •c*e verm'ndering van de con- krant wist te meldden dat er 389 van 1993 te kun- ventionele (niet-nucleaire) strijd- die raketten zouden komen, waar- krachten hebben geregeld, aldus van elf in Nederland. Zij zouden on- Frinking. der F-16's van de luchtmachtbasis "We zouden in dat geval alleen Volkel gehangen moeten worden, nucleaire bommen en de diepte- De Amerikanen noemen de TASM bommen van de marine overhou- een logische ontwikkeling, zeker nu den in Europa. We moeten dan kij- er geen opvolger komt voor de Lan- ken of we de nucleaire component ce en de nucleaire artillerie ook niet in Europa opnieuw inhoud kunnen wordt gemoderniseerd, geven. De TASM is een mogelijk- De Belgische regering heeft al heid, daar ben ik op voorhand niet verklaard 'op dit moment' geen tegen". voorstander te zijn van de introduc- De ministers van defensie van de tie van een nieuw nucleair wapen. Navo praten volgende week in het Volgens de Belgen dient eerst de Canadese Kananaskis over de hele Navo-strategie te worden her- TASM. Al in 1987 zijn de Amerika- zien, voordat tot een besluit over de nen begonnen met de ontwikkeling TASM kan worden overgegaan. AMSTERDAM (ANP) - De Media- Dat schrijft de Mediaraad in een raad vindt dat de publieke omroe- advies aan de ministers d Ancona uitgevers de reclamezend- (wvc) en Andriessen (economische lokale en regionale omroep zaken). De raad vindt dat een geza- gezamelijk moet exploiteren. De melijke exploitatie tl; "Jt- :<v verouderde systemen als de Lance- raket en de nucleaire artillerie ver vangen moeten worden door een nieuw kernwapen. "Het beleid moet erop worden gericht de kern wapens op de lange termijn uit te bannen. Daar moet het naartoe en in dat kader past een nieuw wapensys teem niet", aldus Stemerdink. Hij wijst er op dat het non-proliferatie verdrag verspreiding van kernwa pens verbiedt. "Beginnen de NAVO-landen met de produktie van een nieuw systeem, dan kan van andere landen, in het Midden- Oosten bij voorbeeld, niet worden verwacht dat ze zich keurig aan het non-proliferatieverdrag houden". CDA-kamerlid Frinking is het ab soluut oneens met Stemerdink. Een kv^rn wapen vrij Europa wijst hij af. Mobil mag niet boren naar olie in Noord-Holland DEN HAAG (ANP) - Mobil mag geen proefboringen naar olie en gas uitvoeren in zuidelijk Noord-Hol land en Utrecht. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft de vergunning vernietigd die de mi nister van economische zaken had verleend. Tegen de vergunning was bezwaar gemaakt door de stichting Natuur en Milieu, de provincie Noord-Holland en Amsterdam en Bloemendaal. De vergunning betrof een gebied in zuidelijk Noord-Holland en in de provincie Utrecht, van 141.000 hec tare. De gevolgen v'an booractivitei- ten zijn volgens Natuur en Milieu vervuiling van bodem en van grond- en oppervlakte wateren. Bo vendien mag niet worden uitgeslo ten dat er iets mis gaat, met zeer na delige gevolgen voor milieu en drinkwatervoorziening. De afdeling rechtspraak heeft de vergunning vernietigd omdat de minister onvoldoende motiveert waarom in sommige delen van het gebied wel, en in andere niet of on der voorwaarden zou mogen wor den geboord. De uitspraak is vol gens Natuur en Milieu van groot be lang voor andere boorvergunnin- gen. Het onbreken van een motive ring vormt namelijk een probleem bij alle boorvergunnineen. Binnenland kort Borsele De politie heeft gistermiddag rond vijf uur vijftien leden van de actie groep Stop Covra verwijderd die zich bevonden op het bouwterrein voor een opslagplaats voor radioac tief afval in het Zeeuwse Borsele. Eén van hen is aangehouden. Het aantal actievoerders in de buurt van de bouwput groeide gisteravond tot ongeveer veertig mensen. Zij willen dit weekeinde of daarna het bouw- verkeer geweldloos vertragen, maar dat zal de politie niet toelaten. Wathey Politiek leider van het Antilliaanse eiland St. Maarten, Claude Wathey, maakt na de voor hem teleurstel lend verlopen verkiezingen geen gebruik van de mogelijkheid weer zitting te nemen in het Antilliaanse parlement. Een ander lid van Watheys Democratische Partij zal nu zijn zetel innemen. Wathey zal zich nu geheel wijden aan de ei landsraadsverkiezingen die vol gend jaar op St. Maarten worden ge houden. deeld tussen omroep en uitgev De zendmachtiging blijft van de publieke omroep. Geen extra geld voor herstel schade duinen DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer en waterstaat) krijgt van het kabinet geen 25 miljoen gulden extra voor het herstel van de schade die de stormen in januari en februari aan de duinen hebben toege bracht. Zij zal het geld binnen haar eigen begroting moet zien te vinden. Dat is door kringen rond het kabinet bevestigd. In totaal is voor herstel van de stormschade aan de kust 55 mil joen nodig. Dertig miljoen is be stemd voor lokaties op Texel, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Bloemendaal. Maij stel de de overige 25 miljoen nodig te hebben voor een aantal ande re plekken (Ameland, Callands- oog, Schouwen, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen). Op al deze plaatsen is de Deltaveiligheid niet meer gewaarborgd. De mi nister kondigde aan zich voor dit extra bedrag opnieuw tot het kabinet te zullen wenden, om dat het niet beschikbaar zou zijn op haar eigen begroting. Ondanks de steun die de Ka mer de minister betuigde, heeft de ministerraad dit verzoek af gewezen. In verband met de ka derbrief zijn slechts enkele claims gehonoreerd en daar hoort deze in elk geval niet bij, aldus een zegsman. de reclame zendtijd de voorkeur verdient bo- exploitatie door een onaf handen hankelijke en dure instelling, zoals de Ster. Voordeel is volgens de raad dat het publieke karakter van de omroep wordt gegarandeerd. Ook komt het model tegemoet aan loka le en regionale mediasituaties. Tot slot maakt gezamelijke exploitatie de discussie overbodig die altijd ontstaat over bestaan en omvang van de schade voor de pers bij de in voering van reclame. BEST De NF-5 straaljager v lijk in aanvaring gekomen met e komen. De piloot wist zich met z ongeluk. n de luchtmacht die gistermorgen in Best op een weiland stortte, is waarschijn- n vogel. Volgens een woordvoerder van Defensie is het dier inde motor terechtge- i schietstoel te redden. De gemeente Best wil van Defensie opheldering over het (foto ANP) dige hoofdinspectie zal de Neder landse ziekenhuizen opnieuw wij zen op de adviezen die de Gezond heidsraad heeft uitgebracht over de anesthesiologie. Aanleiding is een onderzoek dat de inspectie vorig jaar uitvoerde in vijftien ziekenhui zen in de provincie Utrecht. Het on derzoek leidde tot verontrustende bevindingen. Volgens de Gezondheidsraad bleek bij alle stadia van een operatie en bij de registratie en verslagleg ging iets op de organisatie van anes- thesiologische zorg aan te merken. Er is geen reden om aan te nemen dat de situatie in de andere provin cies beter is. Het komt nog steeds voor dat de anesthesist de patient voor de in greep niet ziet. In bijna alle zieken huizen ontbreekt voorafgaande aan de operaties gestructureerd overleg tussen chirurgen en anesthesisten. Hetzelfde geldt voor schriftelijke af spraken over controle van de appa ratuur door anesthesist en het ge bruik van "checklists". In slechts drie van de vijftien zie kenhuizen wordt gewerkt met een continue elektronische registratie van de vitale functies van de patiënt (ademhaling, bloedsomloop en der gelijke) gedurende de hele operatie. De verkoeverkamer, waar de pa tiënt direct na de operatie terecht komt. blijkt in ziekenhuizen de zwakke schakel. Er is onvoldoende deskundig personeel en de registra- tie-apparatuur is ontoereikend. Ook op de verkoeverkamer ontbreekt het aan overleg tussen anesthesist en verplegend personeel. De inspectie heeft ook vastge steld dat de FONA-commissies (fouten, ongevallen en bijna-onge- vallen) wat de anesthesiologische zorg betreft in geen enkel zieken huis optimaal functioneren. Posi tief was wel dat er geen ziekenhuis meer is waar nog éen anesthesist aan meer dan twee operatietafels te gelijk werkt. leen de Wijkertunnel bij Beverwijk 21 van de Nederlandse Spoorwegen te leggen. De procedure rond wordt versneld uitgevoerd. Vooral gevorderd dat treinen over lange afstanden zullen verdere afspra- veel sneller rijden dan nu, als straks de rail-infrastructuur is aangepast. De komende jaren wordt daar 13,7 gestopt. Maij laat )or de Hoge Snel- tunnel bij Rotterdam wordt eind dit heids Lijn richting België gedeelte die tunnel over de aanleg ken met particuliere beleggers kun nen worden genmaakt. Over de De Mediaraad kiest er voor het sa menwerkingsverband (dat moet zorgen voor de gezamelijke exploi tatie) per regio of lokale gemee- schap te organiseren. Het bestuur zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van lokale of regionale jaar beslist. Er komt wellicht een lijk private financiering mogelijk i i-i-: i—i-"" - De pvdA heeft positief gerea geerd op de plannen en spreekt over Dat heeft minister Maij-Weggen bet van een trendbreuk. Al NOB Wegtransport, een organisatie van beroepsgoederenvervoerders, noemt het besluit "bedroevend". Ook verladersorganisatie EVO is te leurgesteld dat de definitieve be sluitvorming over de tunnelbouw "weer is uitgesteld". De Rotterdamse burgemeester Peper is teleurgesteld. Hij vindt dat niet alleen de tweede Beneluxtun- nel, maar ook de Blankenburgtun nel bij Maassluis moet worden aan gelegd. De Schiedamse wethouder Zijderveld (milieu) vindt het "goed nieuws" dat er nog geen besluit is genomen over de tweede Benelux- tunnel. Hij vreest dat de aanleg van nieuwe tunnels en uitbreiding van het wegennet alleen maar zullen lei den tot groei van het autoverkeer. omroep en kleinschalige uitgevers in het verzorgingsgebied. Bij z samenwerkingsverband moeten quisiteurs in dienst komen om clame-items voor de omroep te u ADVERTENTIE (verkeer en waterstaat) gisteren be- leen de mogelijkheid tot (tijdelijke) kendgemaakt. Het kabinet heeft 1"™e"ngJ "dV/" sPltsbe'asting ook besloten de benzme-accijns op stult blJ db^vdA °P grote bezwa De Mediaraad beschouwt recla me-opbrengsten als "aanvullend", naast inkomsten via gemeentelijke en provinciale subsidies, belastin gen en opbrengsten van kabelnet ten. Om een sterke afhankelijkheid van reclame te voorkomen vindt de raad een duidelijke verhouding ge wenst. Net als voor de landelijke omroep, zou de verhouding om roepbijdragen ten opzichte van re clame-inkomsten maximaal 2:1 moeten zijn bij de kleinschalige om roep. De Mediaraad vindt dat zendtijd toewijzing en controle een over heidstaak moeten blijven. Anders dan d'Ancona in haar donderdag gepubliceerde beleidsnotitie vindt de raad dat de rol van lagere overhe den beperkt dient te blijven tot die van (mede)financier en van advi seur van de omroepinstelling. 1 november met 8 cent te verhogen. De accijnsverhoging geldt niet dieselolie. De tarieven voor openbaar vervoer gaan de komende jaren jaarlijks met 3,5 procent om hoog om de exploitatielasten niet al te hoog te laten oplopen. Het CDA heeft daar geen pro blemen mee, als de spitsbelasting tenminste praktisch uitvoerbaar is. De WD is ontevreden. De reke ning wordt voornamelijk bij de au tomobilist gelegd, zo meent de par tij; accijnsverhoging Maij gaat verder studeren op een manier om op de snelwegen in de Randstad tol te heffen. Die tolhef fing komt rijden dat WD onaanvaardbaar. De fractie van Groen Links ziet in tegenstel ling tot de PvdA geen trendbreuk. plaats van het rekening Een nieuwe tunnel stimuleert de de Kamer weinig steun automobiliteit, brengt r ondervindt. Gaat het te lang ling met zich mee. aldus de partij. duren om tolheffing dan wordt wellicht tijdelijk teem van spitsbelasting ingevoerd in de Randstad. Maij schatte giste ren dat de spitsbelasting 25 procent t de normaal te betalen motorrij- D66 vindt dat de plannen positieve sys- elementen bevatten, maar verwacht er weinig heil van als het om terug dringen van autoverkeer gaat. NS hebben tevreden gereageerd tuigenbelasting zal bedragen. Hef- op Maij's plannen. Stichting Natuur fing en controle gebeuren op dezelf de manier als met motorrijtuigen belasting, per girobetaalkaart. Milieu noemt het besluit vooralsnog één tunnel te bouwen "een stap in de goede richting". (door Jeroen Dirks) LISSE - Het is spitsuur gen op station Lisse. Om elf uur ar riveert de trein van de Belgische Spoorwagen uit Oostende. Een uur later wordt de Frau Antje Express uit de Bondsrepubliek Duitsland verwacht. Beide treinen zitten naar verwachting bomvol met toeristen voor de Keukenhof. Maar het mo ment dat de gewone Lissenaar de trein weer kan nemen is nog steeds niet bekend. Een woordvoerder van Neder landse Spoorwegen vindt niet dat er in Lisse sprake is van iets bijzon ders. In principe kan iedereen "voor een paar duizend gulden" een trein huren. Die trein stopt waar de huur der wil. Dat kan op het oude station in Lisse zijn. maar ook midden op een fabrieksterrein. "We rijden overal naar toe. We halen ook wel eens een directie op, op kantoor. Het komt voor dat we het Botlek-ge bied inrijden, op plaatsen waar nor maal nooit een passagierstrein komt", aldus de woordvoerder, "als er maar rails liggen". De Keukenhof is in België en de Bondsrepubliek Duitsland zo in trek dat er daarvandaan speciale treinreizen naar Lisse worden geor ganiseerd. In België gebeurt dat door de Belgische Spoorwegen, vanaf elk station in Belgiëwoor 665 frank (nog geen veertig gulden). Reisbureaus in de Bondsrepubliek zorgen ervoor dat de Frau Antje Ex press geregeld naar Amsterdam rijdt. In het voorjaar wordt de route verlengd tot aan Lisse. De woordvoerder van Nederland se Spoorwegen kan zich voorstellen dat ook in Nederland treinen wor den gehuurd die naar Lisse rijden, ook al is er een snelbusdienst tussen Station Lisse. Voo station Leiden en de Keukenhof, sident Ploeger dat de bollenstations Tot nu toe is dat echter nog niet ge- mogelijk weer in gebruik worden beurd. genomen, maar het is nog onbe- Voorlopig is nog geen sprake van kend wanneer dat gebeurt. "In ie- heropening van station Lisse voor der geval niet dit jaar. Ook volgend iedereen. Begin dit jaar zei NS-pre- jaar wordt station Lisse niet in de dienstregeling opgenomen", aldus NS. Maar in theorie is het natuurlijk goed mogelijk dat inwoners van Lisse samen een trein huren en die gewoon op station Lisse laten stop pen. Coupon Naam/voorletterts): er de ABN Spaarhypotheek. eik met belangstelling tegemoet, Ik ben ABN-cliënt bij kantoor: Deze aanvraugcoupon opsturen naar. of afgeven bij. een ABN-kantoor in Iuw buurt. Of de coupon in een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar: m ABN Bank, Antwoordnummer 1555. ^1000 PA Amsterdam. QT De ABN heeft een aantrekkelijke hypotheek voor u: de ABN Spaarhypotheek. Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypotheek is gekoppeld aan een speciale levens verzekering. Daardoor ontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maande lijkse hypotheeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maarliefst zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheek op deeinddatum dan wel direct bij eventueel voor tijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f35.000.-. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis. ABN Spaarhypotheek, de hypotheek in uw voordeel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3