'Behoefte aan 'n WD die van zich af slaat is enorm' Maffia stort zich nu zelf in de politiek I REPORTAGE i Joris Voorhoeve en het ongeduld van de achterban ZATERDAG 5 MEI 1990 DEN HAAG/NOORDWIJK - Pijlsnel en onverwacht viel begin deze week het doek voor prof. dr. ir. Joris Voorhoeve, de getergde fractievoorzitter en politiek leider van de WD. De man die vier jaar geleden opdracht kreeg de door tweespalt en onrust geteisterde WD naar beter tijden te leiden, ging zelf ten onder. De eerste driejaar van zijn bewind verliepen voorspoedig, daarna raakte Voorhoeve zwaar beschadigd door de kabinetscrisis en de ruzies rond de 'eigen' bewindslieden Nijpels en Smit-kroes. Bij de verkiezingen vorig jaar leed de partij een flinke nederlaag, maar in maart, bij de gemeenteraadsverkiezingen, kreeg de WD eindelijk weer vaste grond onder de voeten. Hij is gestrand in het zicht van de haven, vindt Joris Voorhoeve zelf. Zijn stijl was altijd die van de correcte, enigszins formele, maar immer vriendelijke hoogleraar. Verstandig, zonder grote woorden of opsmuk. De WD waardeerde het wel als hij Lubbers in kamerdebatten koel de les las. Maar J oris Voorhoeve was geen stemmen trekker, en dat telt in de politiek. Zeker voor een partij die wordt verscheurd door ruzies. Vorige week confronteerde een delegatie van het partijbestuur hem, zoals het zo keurig heette, met 'signalen' dat er groeiende kritiek was op zijn 'vlakke' presentatie. Voorhoeve hield daarna de eer aan zichzelf, en stapte op. Een paar dagen na dat vertrek treffen we hem, in een leeg en kaal achterafzaaltje aan het Binnenhof. In nauwkeurig gekozen bewoordingen overziet hij vier jaar WD-leiderschap. Soms klinkt er een spoor van teleurstelling' of lichte verbittering door, soms ook opluchting. "Ik heb er vrede mee". "Fractie en partij staan nu tegen over elkaar, maar ik verwacht dat dat wel wegtrekt. Er was een perma nente strijd ontstaan wanneer ik ge hoor had gegeven aan de oproep van de fractie om niet af te treden. Vanaf dat moment zou de fractie voorzitter zijn werk hebben moeten doen in een verstoorde relatie met het hoofdbestuur, want daar kon ik niet meer rekenen op het volle ver trouwen. Ik ben de fractie erkente lijk voor de steun, maar ik kon dit dilemma alleen maar oplossen door mijn functie ter beschikking te stel len". - Dat klinkt zo afstandelijk. Zo'n gedwongen vertrek gaat toch met emoties gepaard? "Ik heb het besluit af te treden vrijdag genomen. Dat was moeilijk. Maar ik heb er meteen gevoelsmatig afstand van genomen. De actie van het bestuur kwam voor mij vol strekt onverwacht. Ik heb er twee dagen fors over lopen nadenken, met mijn gezin over gesproken, en toen heb ik besloten er een punt achter te zetten. Als je door belang rijke leden van het hoofdbestuur wordt gevraagd je functie ter be schikking te stellen, dan is dat geen vrijblijvende vraag. Als je zegt: 'dat doe ik niet', treedt een situatie in waarin je je taak niet meer goed kunt uitoefenen. Dan is het beter te incasseren wat geïncasseerd moet worden. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan, en de tijd van gaan was duidelijk aangebroken". - Omdat ude twijfels bij de VVD- achterban niet kon wegnemen. "Natuurlijk bespeurde ik bij het kader van de partij twijfel over onze vooruitzichten. We stagneerden in de opiniepeilingen op 22 zetels, en we hebben het afgelopen halfjaar in de oppositie nog niet goed van ons af kunnen slaan. Daar bestaat een enorme behoefte aan bij het kader. Die hoopten dat de tijd van het ka binet-Den Uyl weer zou aanbreken, toen de WD als een vuurpijl om hoog ging in de kiezersgunst. Maar men ziet de grote verschillen met de toenmalige politieke situatie over het hoofd". "We leven niet meer in een perio de van polarisatie. Het kabinet-Den Uyl werd geleid door de PvdA, en bestond verder uit een intern ver deeld CDA. Nu is Lubbers premier, met een zelfverzekerd CDA. Boven dien zat D66 in dat kabinet, droeg opvolger moet komen, kan het be ter nu gebeuren dan in het najaar". - Maar moet er een opvolger ko men bij een partij die de lijn om hoog te pakken heeft? "Dat is een kwestie van inschat ting en beoordeling. Ik kan daar niet uitgebreid op ingaan. Men zou het kunnen misverstaan als bitter heid als ik nu zeg dat de zaken an ders hadden moeten lopen. Het is gebeurd, de aanzet is van anderen gekomen, en daar verandert niets meer aan. Vanaf het moment dat mij het verzoek is gedaan af te tre den, was het niet terug te draaien". - Voor dat beroemde gesprek met het partijbestuur speelde u niet met het idee op te stappen? "Nee. Ik zal jullie eerlijk zeggen dat ik eerder wel met die gedachte heb gespeeld, daar overigens niet toe aangezet door fractie of be stuur". - Wanneer i s dat? Voorhoeve bij de Hofvijver in Den Haag. "Een leider die niet wordt gewaardeerd maar de verkiezingen wint, staat er beter voor dan een gewaardeerd leider wiens naam verbonden is met problemen". verantwoordelijkheid, en raakte zo met de vingers tussen de deur. Ik denk dat Kok een fout heeft ge- maakt bij de vorming van dit kabi net, door niet te vechten voor deel name van D66". "D66 moet eens een gewone partij worden, moet eens verantwoorde lijkheid dragen. Die partij heeft een makkelijke positie, namelijk als commentaarpartij,die profiteert van de sterke media-positie van Hans van Mierlo. Met zijn warme to- neelstem hoeft hij alleen zijn eigen •opvattingen uit te dragen. D66 hoeft geen compromissen te verdedigen, besluiten te nemen, verantwoorde lijkheden te dragen. Dat verklaart waarom die partij gigantisch kan in casseren, terwijl de PvdA de han den aan het regeerwerk vuil maakt". Geduld "Dat zijn allemaal heel belangrijke punten voor onze politieke positie. Deze politieke werkelijkheid kwam echter niet overeen met het ver wachtingspatroon van het partijka der. Onze winst kan alleen maar ko men van het uitdragen van gedegen eigen ideëen, en het met precisie aan de kaak stellen van de fouten van het kabinet. Het geduld om op die winst te wachten, en de erken ning dat die winst niet spectaculair zal zijn maar geleidelijk, dat was er allemaal niet meer. De psychologi sche ruimte was opgeraakt door de tegenslagen van het afgelopen jaar. Tegen die achtergrond, en. omdat mijn gezicht werd geassocieerd met de problemen van het afgelopen jaar, moest er een nieuwe voorman komen". - Terwijl het herstel van de WD zich, niet spectaculair maar heel ge leidelijk toch aftekende. "Ik heb dan ook zwaar lopen twij felen of ik er verstandig aan deed op te stappen. Er waren na de gemeen teraadsverkiezingen twee mogelijk heden. De ene was mijn vertrek, dat is het geworden. In mijn eigen ana lyses overheerste het idee dat we de weg omhoog terug hadden gevon den. We zijn als WD door ongeloof lijk veel moeilijkheden heen geko men. Ik heb drie sterk defensieve verkiezingscampagne^ moeten voe ren, en haalde opgelucht adem toen het bij de gemeenteraden redelijk goed afliep. De mogelijkheid van een aftreden had zich aangediend bij een buitengewoon slecht resul taat. Maar het viel mee. Daar komt bij dat het kabinet, na een lange aanloop, eindelijk toe is aan het doorhakken van knopen, het ma ken van fouten en het uitstellen van zaken. Het voeren van oppositie wordt daardoor vanaf heden een stuk makkelijker. De tijd om te oog sten breekt voor de WD aan. En natuurlijk heb ik me afgevraagd: 'waarom zou ik dat niet voor de WD doen?' Dat is allemaal waar". - Maar... "Maar het verandert niets aan de opstelling van het WD-bestuur. Er is namelijk ook een andere, tegen overgestelde, redenering mogelijk. Volgend jaar zijn er ver-kiezingen yoor de provinciale staten, en daar in speelt de fractievoorzitter een prominente rol. Het vergt enige tijd voor een politicus landelijke be kendheid verwerft. Frits Bolkestein kan nu een paar maanden langer bouwen aan zijn positie. Als er een "Tja. Ik zou die vraag willen laten passeren, en ik wil dat toelichten. Als fractievoorzitter draag je de vol le verantwoordelijkheid voor de be: sluitvorming in de fractie. Dat is een beetje zwart-wit; je kunt geen ener- zijds-anderzijds verhaal ophangen. Het is een goed gebruik als fractie voorzitter je eigen reserves opzij te zetten, en dat betekent dat ik daar later ook niet op terug moet ko- Hij kondigt aan een "heel dig en formeel" antwoord te geven, maar staart gebiologeerd naar de cassetterecorder die de eindeloze stilte integraal registreert. We heb ben Voorhoeve voorgehouden dat, bij ons weten, de kabinetscrisis het enige politiek belangrijke moment was waarop hij van mening ver schilde met zijn fractie. De kamerle-, den wilden de crisis, Joris Voorhoe ve niet. Overwoog hij toen al af te treden? Hij beëindigt de stilte. "Ik heb de verantwoordelijkheid genomen voor die besluitvorming, en dat is het. Ik ben niet toe aan het schrijven van mijn memoires. Ik wil ook geen suggesties wekken. Maar mag ik van de crisis dit zeggen: ik had goe de hoop dat het debat, een jaar gele den, niet tot een crisis maar tot een schikking zou leiden. Ik hoopte dat premier Lubbers de WD tegemoet zou willen komen in een compro mis over het reiskostenforfait. Lub bers had een maand eerder aange boden het hele hoofdstuk over ver keer en vervoer te schrappen uit de milieuplannen, maar ik vond dat niet geloofwaardig. Ik dacht dat we er uit konden komen. We vroegen tijdens het debat om een compro-. mis, maar toen Lubbers daar 'nee' op antwoordde, wist ik dat het over was. Er zijn later wel speculaties ge weest dat de WD het kabinet de wacht aan wilde zeggen, bewust op de crisis heeft aangestuurd. Dat is niet zo. Het is toen gewoon fout ge lopen". "De verhoudingen binnen het ka binet waren overigens al enige tijd zorgelijk. Het liep niet meer binnen de ploeg, en tussen de fractie en de eigen ministers. Als het kabinet het debat over het reiskostenforfait had overleefd, was er later een crisis ont staan. De WD-fractie had het 'reke ning-rijden' bijvoorbeeld nooit ge accepteerd. Er lag een groot con- flictpunt fond de tweede fase 'Dek ker', de plannen met de gezond heidszorg. Als je een steeds maar zwaardere lading op een kameel sta pelt, is het het laatste strootje dat zijn rug breekt". Polemischer Hij hoopt dat de affaire rond zijn persoon de WD niet langdurig nieuwe schade zal berokkenen. Met de keus van de nieuwe voorzitter, Frits Bolkestein, is hij ingenomen. "Mijn opvolger is wat polemischer dan ik, en dat kan de partij goed van pas komen. Frits Bolkestein houdt ervan de tegenstellingen scherp en helder te stellen, en dat is een goede eigenschap voor de leider van de oppositie. Het doet nu even pijn voor de WD, maar .daar moeten we doorheen. Ik hoop dat het niet lang durig narommelt. De club moet ge woon weer omhoog". - En als dat niet lukt, sneuvelt Frits Bolkestein, want in de VVD wordt alles over de band van de lei der gespeeld. "Het is niet aan mij daar voorspel lingen over te doen. Ik zal u een - overigens weinig spectaculair - ant woord geven op de vraag waarom er in de WD zo vaak een personen strijd ontstaat. Dat is omdat de par tij programmatisch homogeen is, en de beginselen onomstreden, oud, klassiek en beproefd zijn. De me ningsverschillen gaan dan over de derde component in de politiek: de beeldvorming. In de politiek telt het resultaat. Een leider die niet wordt gewaardeerd maar de verkiezingen wint, staat er beter vóór dan een ge waardeerd leider wiens naam ver bonden is met problemen". "De eerste drie jaar zeker. Ik had vóbr die tijd 75 procent van mijn energie gestoken in internationale vraagstukken, en kreeg nu een stoomcursus binnenlandse poli tiek, sociaal-economisch beleid en besluitvormingsprocessen. Dat is een bijzondere ervaring in een structureel moeilijke positie, want je zit temidden van een fractie, be windslieden en partijbestuur die elk hun eigen agenda hebben. De macht van een fractievoorzitter is beperkt. Je kunt de algemene lijn uitdragen, en je hebt de overtui gingskracht van de positie. Dat is geen machtsmiddel, maar een psy chologisch mechanisme. Als door tegenslag dat psychologisch over wicht verloren gaat, beklijven je ar gumenten steeds minder. Dat is een uitgebreid antwoord op een simpe le vraag. Ik heb het de eerste drie jaar met plezier gedaan. Begin vorig jaar begon ik me zorgen te maken, omdat de WD weliswaar wat aan trok, maar de spanningen toena men. Nou, de rest van het verhaal is dacht ik bekend". - En nu? "Ik ga me bezighouden met inter nationale milieuvraagstukken. Nu de veiligheidsproblemen interna tionaal waarschijnlijk en hopelijk kleiner worden, is dit een terrein in opkomst. Ik heb gedeeltelijk een natuurwetenschappelijke en een in ternationale achtergrond, en deze nieuwe combinatie trekt me. We kunnen onze milieuproblemen niet alleen nationaal oplossen. Ieder land importeert en exporteert milieuvervuiling, dus zijn er inter nationale maatregelen nodig. De druk. daarvoor moet vanuit de af zonderlijke landen komen. Neder land heeft, omdat de milieuproble men hier gróót zijn, internationaal een taak. Bovendien is ons land al tijd op zoek naar een rol, een missie in de wereld. Welnu, die ligt hier. In onze fractie bestaat duidelijk be hoefte aan iemand die dit oppakt. Ik heb er zin in. Het is iets nieuws. Dat is motiverend. Dat is veel beter dan te gaan.kniezen over wat er niet goed ging. Iets nieuws maakt het le vendig"-. - En hoe lang nog lid van de Ka- Wier jaar, of langer, dat weet ik niet. Ik ben voornemens voort te gaan, maar de uiteindelijke beslis sing hangt van de partij af'. ROME De verkiezingen zondag in Italië voor gemeenteraden, regio nale raden en enkele provinciale ra den worden volledig beheerst door het geweld van de maffia. Moord partijen, aanslagen, bommen en be dreigingen. Zo probeert de maffia, vooral in de Zuiditaliaanse streek Calabrië en in de gebieden rond Na pels, de verkiezingen naar zijn hand te zetten. In de afgelopen paar weken zijn er alleen al elf politici vermoord die kandidaat waren bij de verkiezin gen. Gisteren viel weer een dode: op een verlaten plek in Calabrië werd de 31-jarige Antonio Stellitana in zijn auto in een hinderlaag gelokt en door een moordcomando met ko gels doorzeeft. Stellitana, die ver schillende veroordelingen achter de rug heeft, was kandidaat voor een aan de christen-democraten ver bonden lijst 'in de gemeenteraad van het plaatsje Staiti. "De maffia wil regeren op alle fronten en voert campagne met het geweer, het pistool en de mitrail leur", stelt de voorzitter van de anti maffia-commissie Gerardo Chia- ramonte. "De maffia stelt zich niet meer tevreden met het gebruiken en in de greep houden van politici zoals tot nu toe het geval was", zegt men bij de maffiabestrijding. Stap verder De maffia gaat nu een stap verder. "Ze drukken hun eigen kandidaten door bij de politieke partijen, ze vechten via de verkiezingen hun on derlinge vetes uit en ze gebruiken de verkiezingen om de absolute heerschappij over 'hun' gebieden in het Zuiden voor eens en voor altijd vast te leggen". Geen van de vermoorde politici was, zoals men misschien zou ver wachten, een eerlijke of heldhaftige maffiabestrijder. Mannen die, zoals de held uit de beroemde televisie film de 'Octopus', de strijd aan wil den binden tegen de 'Godfathers', en daarom door de maffia zijn 'op geruimd'. Het tegendeel is waar. Alle poli tieke kandidaten die de afgelopen weken in Italië zijn vermoord, had den problemen met de justitie en banden met dezelfde maffia waar door ze zijn vermoord. In Italië wekt dit geen enkele verbazing meer. Al sinds jaar en dag, zo weet men hier, is de politiek in dit soort gebieden volledig in dienst van de maffia De maffia heeft de politiek nodig om de miljarden guldens aan over heidssteun binnen te halen, die sinds de grote aardbeving van 1980 naar het Zuiden toestromen. De an- timaffia-commissie heeft onlangs berekend dat zo'n 70 procent van al deze gelden direct of indirect ver dwijnen in de zakken van de maffia. Een burgemeester, een wethouder of een gemeenteraadslid in het Zui den die zich tegen deze corruptie zou willen verzetten, is niet meer dan éen levensmoeie gek. Veroordelingen Een van de christendemocratische kandidaten die vorige week bij Na pels werd vermoord, had dan ook een reeks veroordelingen op zijn naam staan vanwege het verduiste ren van overheidsgelden, zwendel met bouwvergunningen en het le veren van een vals identiteitsbewijs aan een voortvluchtige maffiaboss. Toch werd hij vermoord door dier zelfde maffia. De politie vermoedt dat de moord heeft plaatsgevonden omdat de po liticus zich niet uit de verkiezings strijd wilde terugtrekken ten gun ste van een meer 'betrouwbare' kan didaat van de maffia zelf. Een ander voorbeeld is de moord, twee weken geleden, op het eveneens christen democratische raadslid van de ge meente Fiumara in Calabrië. Het 29- jarige raadslid was een neef van een machtige maffiaboss uit die streek, bijgenaamd de 'bloeddorstige dwerg'. Als gemeenteraadslid had het neefje braaf de gebruikelijke hand- en spandiensten verleend aan de clan van de 'bloeddorstige dwerg'. De neef maakte echter de onver geeflijke fout om bevriend te raken met de pastoor van het dorp. Tij dens een zondagsmis 'voor de vrede in het dorp' sprak hij zich uit tegen het vele bloed dat er de afgelopen maanden was gevloeid in de machtsstrijd tussen de clan van de 'dwerg' en een rivaliserende clan. Dit had de neef nooit mogen doen. Op het marktplein voor de kerk werd hij beschoten door zijn eigen clan. Door een wonder overleefde hij de aanslag, maar twee dagen later werd hij in zijn ziekenhuisbed als nog doorzeefd met kogels. De scho ten van hetautomatisch geweer vuur moeten tot in de wijde omtrek te horen zijn geweest, Toch heeft niemand van het'ziekenhuisperso neel, of van de vijf patiënten die bij de neef op de kamer lagen, ook maar iets gezien of gehoord van de moordaanslag. Zo gaat dat met de maffia. Door geweld en intimidatie houdt de maffia de bevolking in zijn greep. De mensen zijn bang, en daarmee wordt ook de greep op de politiek steeds meer verstevigd. Een stem biljet wordt in het arme Zuiden al In de afgelopen weken zijn elf politici vermoord die van oudsher niet meer gezien als bij de verkiezingen morgen. kandidaat stonden (foto GPD) een middel waarmee je je voorkeur uitspreekt voor deze of gene politie ke opvatting. Blanco cheque Een stembiljet wordt gezien als een blanco cheque die je uitschrijft aan degeen die het meeste biedt. Het 'verkopen' van je stem in ruil voor de belofte óp een baantje bij de overheid, een vergunning, of een plaatsje in het ziekenhuis is voor veel mensen in het Zuiden de enige manier om aan hun trekken te ko men. Zo komen de Italiaanse chris ten-democraten, en sinds een aantal jaar ook de socialisten aan hun enorme verkiezingsoverwinningen in het Zuiden. Het verzamelen van stemmen wordt de laatste jaren echter steeds vaker 'uitbesteed' aan de maffia clans. Een maffiaboss belooft een politicus een x-aantal stemmen en in ruil daarvoor moet de politicus dan zorgen dat de maffiaboss een bepaalde dure bouwopdracht krijgt, of dat er een clanlid wordt vrijgelaten. Zo meldde het communistische dagblad l'Unit gisteren dat een be langrijke maffiaboss is opgepakt met zakken vol propagandamateri aal voor de uit Napels afkomstige Italiaanse minister van binnenland se zaken Antonio Gava. Natuurlijk ontkent de minister iets met de ma- fiaboss te maken te hebben. Toch is het voorval tekenend voor de on doorzichtige banden die er in Italië bestaan tussen de maffia en de poli tiek. Niet toevallig lopen er alleen al in de provincie Napels tegen .meer dan 190 politici juridische procedu- Wat bij deze verkiezingscampag ne echter volledig nieuw is, is dat de maffia nu voor het eerst op grote schaal 'in de eerste persoon' deel neemt aan de verkiezingen. In S.Ci- priano bij Napels voert de schoon zoon van de locale boss de lijst aan. In de stad Avellino staat de maffia boss 'himself op de lijst, en voor de regio Campania doet de man mee die door de justitie wordt aange duid als 'het financiële brein van de beruchte clan Nuvoletta'. Volgens een zwartboek dat on langs is uitgegeven door de Italiaan se communistische partij - in Italië nog steeds de enige partij die z'n handen niet vuil heeft gemaakt aan de maffia - zou in een twintigtal Zui ditaliaanse gemeenten het aantal kandidaten waarop men kan stem men even groot zijn als het aantal plaatsen in de gemeenteraad. Ook dit, zo stellen de communisten, is het werk van de maffia. "Het ziet er naar uit dat de maffia in bepaalde streken in het Zuiden de politiek, en datgene wat er nog van de overheid over is, willen uitschakelen", schrij ven de communisten in hun zwart boek. Links Het beloofden de verkiezingen van links te worden, nadat de grote Itali aanse communistische partij begin april besloten had van naam te ver anderen, en een 'nieuwe niet-com- munistische progressieve partij' in Italië op te richten. Nu zijn het de verkiezingen van de maffia gewor den. Als een soort spiegeleffect komen nu in het Noorden, in streken als Milaan, Turijn en Venetië de zoge heten 'regionalistische' partijtjes op. Partijen die het Noorden 'los' willen maken van Italië en van het 'maffiose zuiden'. Het verjagen van alle Zuiditalianen en het stopzetten van de betalingen aan Rome staan hoog op hun programma. De ver wachting is dat deze partijtjes bij de verkiezingen van zondag rond de 10 procent zullen halen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2