Sproetenbus trekt nu ook het land in Beenmergdonor hoeft niet langer familielid te zijn|| Voorlichting bedrijven over toenemende rage elektronisch betalen Demente oudere zoekt uit gevoel van angst naar vertrouwd persoon Om vroegtijdig huidkanker op te sporen ZATERDAG 5 MEI 1990 PAGINA 17 REGIO - De Stichting Informa tica Kring Rijnland organiseert op 22 mei een voorlichtings avond over elektronisch beta len. Binnen de detail- en groot handel staan op dit gebied grote veranderingen voor de deur. nu zowel giro als banken de eerste stappen zetten naar het 'papier loze tijdperk'. Volgens Jeroen Braun, voorzitter van de Kring, is het vooral voor kleine onder nemers van belang om op de hoogte te zijn van de mogelijk heden die het 'plastic geld' biedt. "Ook het kostenaspect komt hierbij om de hoek kijken. De communicatie tussen onder nemer en bank/giro wordt nu begroot op een kwartje per transactie. Dat is nogal wat. Maar de PTT denkt op het ogen blik na over goedkopere moge lijkheden in de buurt van vijf a tien cent per transactie". De Stichting Informatica Kring Rijnland is in mei vorig jaar opgericht door de Kamer van Koophandel met ais doel bij tc dragen aan de verbetering van de kwaliteit van het infor matiebeheer bij het Rijnlandse bedrijfsleven. De kring verzorgt onder meer informatica-opleidingcn en de eerste 128 studenten zullen in augustus hun diploma op zak hebben. De voorlichtingsbijeenkomst op 22 mei begint om half zeven in de Stadsgehoorzaal. Bree- straat 60 in Leiden. Op het pro gramma staan onder meer een uiteenzetting over elektronisch bankieren door P.J. Leeman van de Amro-bank en een lezing over elektronische betalings vormen en de administratie. De avond wordt afgesloten met een paneldiscussie onder leiding van Jeroen Braun. Aan het bijwonen van de bij eenkomst zijn geen kosten ver bonden. Deelnemers wordt ver zocht zich van tevoren aan te melden bij het Leids Congres Buro, telefoon 071-275299. Psycholoog Miesen van Warmonds verpleeghuis Mariënliaven: WARMOND/NIJMEGEN - De mente ouderen zijn vaak op zoek naar hun (al lang overleden) ouders, met name naar de moeder. Hoewel deze ouder-fixatie steeds gezien is j als. een geheugenstoornis, is het 3 waarschijnlijker dat het .zoeken naar een vertrouwd persoon te ma- ken heeft met gevoelens van onvei- B ligheid en. angst bij dementerende ouderen. Dat stelt drs. Bère Miesen, psycholoog bij de Stichting Ver pleeghuis Mariënhaven in War mond. Drs. Miesen is gisteren aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen gepromoveerd op het proefschrift 'Gehechtheid' en dementie. Ouders in de beleving van dementerende ouderen'. Miesen heeft bij 40 demente ou deren in Verpleeghuis Mariënha ven, die lijden aan SDAT (seniele dementie' van het Alzheimertype) onderzoek gedaan. De patiënt be schouwt de* opkomende dementie aanvankelijk als een 'vreemde situ atie', die langzaamaan permanent dreigt te worden. Miesen ontdekte bij zijn onderzoek dat het demente ringsproces niet alleen voor de naaste omgeving van de patiënt ge voelens van onrust en verwarring oproept, maar dat het vooral voor de patiënt zelf beangstigend is. Vanuit die angst is het te begrijpen dat ze vaak 'naar huis' willen. De ouderen gaan op zoek naar hechting aan een vertrouwd persoon. Daarmee ho pen zij hun greep op de buitenwe reld te behouden. Miesen stelt dat gevoelens van onveiligheid een we zenlijk onderdeel van het demente ringsproces zijn. Ouder-fixatie hoort daarbij als een soort eeuwig durend rouwproces, aldus de pro movendus. Volgens Miesen moeten de emo ties, die de oudere ondergaat in zijn ziekteproces, als algemeen mense lijk worden gezien en is niet speci fiek het gevolg van de dementie. In tegenstelling tot wat steeds is aangenomen, is ouder-fixatie niet specifiek voor het ziektebeeld. Daaruit concludeert de psycholoog dat er meer in demente ouderen om gaat dan werd gedacht. Hulpverle ners zouden daarop moeten inspe len. Om dat mogelijk te maken zou de personele begeleiding zodanig moeten worden uitgebreid dat per patiënt één hulpverlener beschik baar is. Miesen: "De ouderen gaan op zoek naar hechting aan een vertrouwd per- 500n. Daarmee hopen zij hun greep op de buitenwereld te behouden Commissaris Patijn: 'Herdenking is bittere noodzaak' DEN HAAG - "Heeft het wel zo veel zin om stil te staan bij het verle den? De dag dat de Duitsers ons land binnen vielen ligt al 50 jaar achter ons. De mensen die de oorlog nog bewust hebben meegemaakt zijn zelf de halve eeuw gepasseerd", aldus commissaris van de koningin S. Patijn van de provincie Zuid-Hol land. Patijn hield gistermiddag tijdens een herdenkingsplechtigheid voor de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog een toespraak in het provin ciehuis in Den Haag. Patijn plaatste de herdenking in een actueel kader. "Mijn antwoord op de vraag of een herdenking zinvol is ligt voor de hand. Het is voor mij niet eens een vraag. Het is niet alleen goed de oor logsperiode en de slachtoffers te herdenken, het is bittere noodzaak. De vraagstukken van oorlog en vre de, van onderdrukking eri vrijheid, van racisme en schending van de mensenrechten, die vraagstukken zijn meer dan ooit actueel". In zijri toespraak pleitte 'hij 'voor een verhoogde mate van waak zaamheid ten aanzien van ultra rechtse elementen in onze samenle ving.. "Ultra-rechtse krachten bun delen zich en hebben zich bij de jongste verkiezingen in de gemeen teraden in de grote steden weten in te nestelen. Daarom zeg ik: Het is meer dan ooit belangrijk te herden ken wat in dê jaren '40'-'45 is ge beurd". LEIDEN - De sproetenbus gaat weer rijden. De bus, waarin zonnebaders zich zonder kos ten op huidkanker kunnen laten onderzoeken, trok vorig jaar voor het eerst langs de Zuid hollandse stranden maar gaat deze zomer ook het land in. Voor de financiering van het pro ject wordt nog onderhandeld met een sponsor. De sproetenbus is een initiatief van het Integraal Kankercentrum West (IKW). Artsen controleren in de bus bezoekers onder meer op mela- zwel kost amper vijf minuten blijkt in vrijwel alle gevallen af- eenvoudig op te sporen doende. huidkanker die zich ma- Een belangrijke oorzaak van iria ppn kwaadaardige melanoom is een overmaat aan ul tra-violette straling, afkomstig v programma is afhankelijk van hoe de onderhandelingen met de spon sor verlopen". Over de wetenschappelijke resul taten van het onderzoek vorig jaar wil Poelman geen mededelingen Een lange rij wachtenden voor de sproetenbus, Duizenden badgasten lieten zich vorig jaar controleren op huid kanker. (foto Loek Zuyderduin) mét melanoom is de laatste tien jaar de zon of kunstmatige bruinappara-doen. Die worden gepubliceerd verdubbeld. Melanoom kan uitein- tuur. Daarom besloot het IKW delijk tot de dood leiden r BOLLENSTREEK/LEIDEN - Ge meente Leiden en de provincie ope nen volgende week zaterdag offi cieel zes kanoroutes in de bollen streek en in Leiden. In Leiden worden de stads-kano- routes 1 en 2 in gebruik genomen. Route 1 is een singelroute van zes kilometer lang en gaat langs de voormalig bolwerken. Route 2 is een grachtenroute van 4,5 kilometer Kanoroutes in bollenstreek en Leiden aanbidders vorig jaar in de gelegen w heid te stellen zich te laten controle- deren verbiedt De 10.000 gulden voor het pro-p het hart van de histori sche binnenstad van Leiden langs tal van monumenten, musea en ter rassen. De routes worden geopend door CDA-wethouder J. Walen kamp van economische zaken. Walenkamp kanoot zelf ook een stukje mee. Zuid—Holland neemt de routes 3 Route 6, de Rembrandt-route, sluit aan op de Leidse routes. De Rem brandt-route maakt samen met de Beken-route, de Keukenhof-route en de Teijlingen-route déél uit vah het zogenaamde provinciale groene netwerk dat bestaat uit wandel-, ka- ject werd op tafel geiegd door no- en fietsroutes in Zuid-Holland, firma in huidverzorgingsproduk- In Ter Aar is de kanoroute op 24 ten. april al in gebruik genomen. Deze Duizenden badgasten brachten route gaat via de Ringsloot Éj Leidse vaart naar de Langeraarse bus. "De proef rig jaar een bezoek aan de sproeten- Het IKW hoopte dat dit jaar de overheid met een subsidie over de brug zou komen. Dat is niet ge beurd. "Er is nog veel discussie over deze vorm van onderzoek naar huidkanker. Is het wetenschappe- rt^x70heel bjk verantwoord? Is het geen 1 antwoordelijkheid de huis door diegenen die niet het gehele traject van 13 kilometer willen leggen. AZL organiseert Europees congres in Den Haag maakt. plassen. Onderweg kunnen zoge- positief verlopen", zegt IKW- RffPiffii! RUC1U naamde 'lussen' gemaakt worden, lichtster Anneke Poelman. "Daar- arts"" ^verkï^rt Poelman de terug u„. „u.,. om is bêsloten het project dit jaar in houde'nde 0pSteiiing van de over- een uitgebreidere vorm te herhalen. j^ejd We beperken ons nu niet tot een De kosten van het project vallen dit jaar hoger uit dan vorig jaar, is de verwachting. Reden daarvan is dat de artsen niet langer hun vrije tijd kosteloos willen opofferen maar een passende vergoeding vragen. Poelman schat de kosten op enkele tienduizenden guldens. De sproe tenbus vertrekt in de loop van juli I rijdt vermoedelijk gedurende weekenden. Het routeschema wordt eind deze maand bekend ge- LEIDEN Beenmergspecialisten zijn meer en meer in staat om trans plantaties te verrichten met been merg van donoren die geen naaste familie van de ontvanger zijn. Voor waarde is echter wel dat de weefsels heel erg op elkaar moeten lijken om te voorkomen dat het transplantaat wordt afgestoten.- Dit is één van de nieuwste ont wikkelingen bij het toepassen van beenmergtransplantatie.. Deskun digen - zo'n 750 - uit alle delen van Europa wisselen van 6 tot 9 mei re sultaten uit op een congres in het Haagse Congresgebouw, dat het Academisch Ziekenhuis Leiden (af deling hematologie en beenmerg transplantatie) organiseert. door Jan Westerlaken Het valt overigens niet mee een donor te vinden wiens beenmerg dat van de ontvanger zo dicht moge lijk benadert, vertelt prof.dr. R. Wil- lemze, hoogleraar hematologie in Leiden. De kans op een dubbelgan ger, zegt hij, is heel klein. Bij Europ- doner, de Nederlandse beenmerg- bank, staan 3000 tot 4000 vrijwilli gers ingeschreven die bereid zijn beenmerg af te staan indien dat no dig mócht zijn. Voor hen geldt al leen het risico van de narcose als het oogsten van het merg aan de orde zou zijn. Europdonor heeft nauwe banden met de belangrijkste beenmergban- ken in Amerika en Europa. Het tota le bestand bestaat uit 200.000 dono ren. De schatting is dat niet meer dan twintig procent van hen ge schikt is als donor. "En dat geeft een indicatie hoe moeilijk het is om een zogenaamde dubbelganger te vinden", aldus prof. Willemze. Hoe wel de kans klein is, noemt hij het zoeken toch de moeite waard. De deskundigen weten nog niet of er ook van donoren gebruik zou kun nen worden gemaakt van wie het beenmerg een beetje op dat van de ontvanger lijkt. Tien transplantaties In het Academisch Ziekenhuis Lei den zijn inmiddels tien transplanta ties uitgevoerd met beenmerg dat niet afkomstig was van naaste fami lieleden. Drie transplantaten lever de Europdonor, de overige zeven kwamen uit Engeland. Over de re sultaten wil prof. Willemze slechts kwijt dat er nog maar anderhalfjaar op deze manier wordt gewerkt. "Maar ons idee is dat de complica ties die kunnen optreden niet veel ernstiger zijn dan wanneer het beenmerg van een naast bloedver want zou zijn geweest: ze liggen bij elkaar in de buurt. En dat houdt in dat je je 'mogelijkheden kunt uit breiden. Duur is het wel. Bovenop de transplantatie, die 180.000 gul den kost, komt nog eens een bedrag van 20.000 gulden voor het zoeken naar een geschikte donor". Leukemie-patiënten (kwaadaar dige bloedkanker) die voor een beenmergtransplantatie in aanmer king komen, mogen niet ouder zijn dan vijftig jaar. Kinderen tot vijftien jaar worden voor deze aandoening in de kinderkliniek van het AZL be handeld. In totaal worden er jaar lijks tussen 35 en 45 beenmergtrans plantaties in Leiden uitgevoerd Over de overlevingskansen zeg prof. Willemze: "Het probleem bij beenmergtransplantaties is het pro bleem van de af stoting en de afweer tegen infecties. En dat hebben we lang niet altijd in de hand. Tegen het binnendringen van bacteriën zijn we aardig bestand, maar tegen virussen bepaald nog niet. Een griepje kan bij deze mensen al heel veel kwaad doen. Wat we eveneens niet in de hand hebben is dat de ziekte kan terugkomen. Dit zijn de drie oorzaken waaraan patiënten die een beenmergtransplantatie hebben ondergaan overlijden. Maar 40 tot 50 procent van de patiënten overleeft de ingreep". Prof. Willemze ervaart het als 'te leurstellend' dat er in de laatste tien jaar zo weinig verbetering overlevingskansen gekomen. Aan het einde van de jaren zeventig overleefde ook 40 tot 50 procent van de patiënten de transplantatie. De vraag waarvoor de deskundigen zich zien geplaatst is op welke ma nier kan worden voorkomen dat de ziekte terugkomt en het getrans planteerde beenmerg beter werkt tegen de bloedkanker. Antwoord op de vraag of dat kan worden ver sterkt is nog altijd niet definitief ge vonden. "We zitten ergens tegenaan Prof. Willem ze: "Beenmerg transplantatie betekent voor veel patiënten de beste kans op volledige gene zing". (foto Wim Dijkman) dat de voortgang stagneert. Er zijn heel wat nieuwe zaken ontdekt, steeds hadden ze toch weer een schaduwzijde. Maar we hebben nu aanwijzingen dat donorcellen zoda nig kunnen worden gemanipuleerd, dat de leukemie minder vaak terug komt. Ik praat over laboratorium proeven, waarvan het nog wel enke le jaren duurt alvorens ze in de praktijk, kunnen worden toege past". Hoopgevend zijn de resultaten met bloedhormonen die in staat zijn de vroegste beenmergcellen om te zetten in bloedcellen. Prof. Willem ze: "Dat is heel belangrijk. Want het zijn dé hormonen die nodig zijn om infectie te bestrijden. De farmaceu tische industrie heeft kans gezien om ze in grote hoeveelheden aan te maken. Dus kunnen ze ook in grote hoeveelheden worden toegediend. De kans op infectie wordt op "die manier kleiner en de patiënt hoeft minder lang in isolatie te verblijven. De ontwikkeling op dit terrein is veelbelovend. Leiden speelt hierin wereldwijd een belangrijke rol. Het kijkt niet uitsluitend toe, maar is er daadwerkelijk mee bezig. Als eerste mag Leiden het bloedhormoon op patiënten toepassen. Werkt het zoals in het laboratorium en bij proefdieren is aangetoond, dan mo gen we best van een heel leuke ont wikkeling spreken". Chemotherapie Betekent dat dat we voor goed van de chemotherapie kunnen afstap pen? Prof. Willemze: "Nee, dat niet. Ie mand die aan leukemie lijdt, heeft ongeveer een kilo aan leukemiecel- len in zich. Binnen de kortst moge lijke tijd moetje die tot één gram te rugbrengen om de patiënt in leven te houden. Daarvoor blijf je de che motherapie nodig hebben. Maar ze krijgt wel steeds een andere rol. Chemotherapie zal in combinatie met andere mogelijkheden worden toegepast. Hoe vervelend het ook klinkt, maar met chemotherapie schiet je met een kanon op een muis. Eigenlijk is het een veel te groot wapen voor deze ziekte. De chemotherapie doodt dan wel de leukemiecellen, maar ook andere cellen worden beschadigd. En dat is een vervelende bijwerking". (Duöïlirtftuó Honderd jaar geleden stond er in de krant - Te Winschoten ontstond giste ren in den laten avond in eene der hoofdstraten een volksop loop, naar aanleiding van een twist tusschen een kapitein en een luitenant van het heilsleger, over het aanschaffen van een kleedingstuk voor laatstgenoem de. De rust herstelde zich niet al vorens aan de woning des kapi teins-alle ruiten waren verbrij zeld en de deur was ingetrapt. - Ook in de Vereenxgde Staten zijn op 1 Mei betoogingen gehou den voor een algemeene arbeids dag van 8 uren, en verscheidene steden werd het werk gestaakt. Te Philadelphia hielden 3000 timmerlieden met den arbeid op. - TE KOOP GEVRAAGD: een BRIK-OMNIBUS, voor 4 personen, met opgaaf van prijs. Brieven franco letter W aan A. Van RIJN, te Sassenheim. Vijftig jaar geleden:—. Vandaag zijn in de Haarlemmermeer de vlaggen uitgestoken. Want hoe wel de tijdsomstandigheden er toe geleid hebben van een feeste lijke viering af te zien, geheel on gemerkt wil men het feit niet la ten voorbijgaan, dat honderd jaar geleden een aanvang is ge maakt met de drooglegging en inpoldering van de Haarlem mermeer. De minister van Wa terstaat, ir. J.W. Albarda. hield in het Polderhuis te Hoofddorp een rede, waarin hij er op wees dat in dit uitgestrekte gebied honderd jaar geleden nog 'de waterwolf heerste. "Er is geen plaats in ons waterrijke land, die men zoo dikwijls heeft ver- wenscht, als het oude, nu ver dwenen Haarlemmermeer".— De woningbouw-vereeniging 'Eensgezindheid' te Leiden heeft in een der zalen van de Stadsge hoorzaal gerecipieerd ter gele genheid van het vijf en twintig jarig bestaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17