'De heilige hosties zijn al twee weken doorgeknipt' Programma festiviteiten 5 mei in de Leidse regio Jaar cel geëist voor inbraken, geweldpleging en vernielingen ZATERDAG 5 MEI 1990 PAGINA 15 Ook in de Leidse regio wordt bevrijdingsdag uitbundig ge vierd met veel oude muziek en liederen, oude voertuigen en sportieve, culturele en ludieke evenementen. In Warmond begint om twaalf uur een fietstocht voor historische fiet sen bij het pleintje aan de pomp. De fietsen zijn daar vanaf elf uur te be wonderen en de fietstocht duurt twee uur. Om tien over vier doet mi litair materieel uit de Tweede We reldoorlog het gemeentehuis aan voor een korte stop. De Brassband verzorgt om half vijf een concert op De Baan en om tien uur speelt de Leidse band de Cream Experience in Ut Sloepie. Aan de Schenkelweg in Zoetcr- woude lost de vrouw van de pre mier, mevrouw M.E.J. Lubbers- Hoogeweegen, om elf uur het start schot voor een sponsorloop. De op brengst komt ten goede aan het kin dertehuis Guleilie, waarover me vrouw Lubbers heeft verteld in een tv-programma. Om twee uur 's mid dags organiseert de sportcommissie van Utopia een zeskamp op het Loetheveld. Het dames- en heren koor Cantate Domino, de blokfluit- groep onder leiding van mevrouw Coenders en de St. Jan's fanfare ge ven om acht uur 's avonds in de Ne derlands Hervormde Kerk een be vrijdingsconcert. Zoeterwoude be sluit 5 mei met een bevrijdingsbal in Don Bosco, met medewerking van de Midnight Specials. De toegangs kaart geldt tevens als deelnamebe wijs voor een loterij. Op het SVLV-sportcomplex aan de Juliana Van Stolberghlaan te Voorschoten geeft atleet Han Kul- ker om elf uur het startschot voor de veertiende parkenloop. Voor kinde ren van zes tot twaalf jaar speelt 'Pl- oef in het cultureel centrum aan de prinses Marijkelaan van half elf tot twaalf uur 'De Piratendochters'. 's Middags om een uur begint op het parkeerterrein van het cultureel centrum een fietspuzzeltocht door Voorschoten en de omgeving. De bevrijdingsoptocht van historische legervoertuigen komt om ongeveer tien voor half een het dorp binnen en vertrekt weer om ongeveer vijf over half twee van de Voorstraat. In diezelfde straat is er 's avonds een door de horeca georganiseerde 'happening'. Leiderdorp begint vijf mei met een bevrijdingsbijeenkomst om half tien in de Scheppingskerk, op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Poelgeestlaan. Op het programma staat onder andere het zingen van oud-vaderlandse liede ren. De karavaan oude legervoertui gen komt om ongeveer tien voor elf via de Achthovenerweg Leiderdorp binnen. Vanaf het Trefpunt in de Ei kenlaan start tussen een en twee uur een bevrijdingsfietstocht. De dag wordt besloten met een show met Nederlandse en Amerikaanse liedjes en een swing-party in De Muzenhof aan de Cor Gordijnsin gel, georganiseerd door de Oranje vereniging. In Oegstgeest organiseren Groen Links en de Oranjevereniging een 'van Berg tot Berg race'. Lopers uit Oegstgeest halen op 'de Berg' in Wa- geningen de plaats waar de Duit sers capituleerden in Nederland - een bevrijdingsvuur en brengen dat lopend met' een fakkel naar Oegst geest. Orh ongeveer tien uur 's avonds komen de lopers aan bij de Van Eysingabrug over het Oegst- geester Kanaal. Daar wordt bij de terrasflats een groot vuurwerk ont stoken. De gehele dag is de De Kempenaerstraat het toneel van een jaarmarkt. Van twee uur tot half vijf speelt daar een orkest muziek van onder andere Glen Miller. Het Heutemakwartet speelt om drie uur in bejaardenoord Hofdijck aan de Hazen boslaan. Ook in Wassenaar wordt het Wa- geningse bevrijdingsvuur ontsto ken. Dat gebeurt om ongeveer tien uur 's ochtends op het Plein. In de dorpskerk begint om kwart over tien een feestelijke bevrijdingsbij eenkomst met muziek en toespra ken. De big band Voorschoten speelt aansluitend melodieën uit de jaren '40 en '50 op het plein bij de dorpskerk. In de kerk videofilms en een expositie te zien. De karavaan oude militaire voertuigen komt om ongeveer kwart voor twee het dorp binnen op de Papeweg en vertrekt een kwartier later weer via de Am- monslaan. Nadat om twee uur een oud Dako- ta-vliegtuig laag is overgevlogen vindt om half drie een dropping van balletjes plaats boven het sportter rein, waar ook de KLM-harmonie zal spelen. Sommige balletjes geven recht op een prijsje. Van twaalf tot vijf uur is er een fotoserie over de oorlog te bezichtigen in buurtcen trum Oostdorp aan de Zonneveld- weg. De burgemeester wordt toegejuicht na de bevrijding. Oorlogsdagboek Zoeterwoudse frater gisteravond gepresenteerd Advocaat wil 18-jarige Wassenaarder alternatief straffen DEN HAAG/WASSENAAR - Een 18-jarige Wassenaarder moet zwaar boeten voor een reeks van inbraken, twee geval len van openlijke geweldple ging en tal van vernielingen. De officier van justitie Van Dijk 'eiste gisteren bij de Haagse rechtbank anderhalfjaar gevan genisstraf tegen de jongen, waarvan zes maanden voor waardelijk. Óok moet hij een schadevergoeding van 1200 gul den betalen aan de gemeente Wassenaar. De jongen maakte in oktober en no vember vorig jaar deel uit van een groep die regelmatig op inbre kerspad ging. Zo werd uit een café in Wassenaar 2000 gulden gestolen en haalden ze eenmaal geld weg bij de Stichting Jeugdherbergen in Noordwijk. In totaal had de 18-jari- ge in vijftien zaken een aandeel. Het openlijk geweld bestond uit het ver nielen van straatmeubilair en het belagen van een automobilist, die WARMOND - De werkzaamheden aan een tweede fietsbrug over de Poelsloot in Warmond zijn in volle gang. Aan kwaad naar een groep bromfietsers de oostzijde ligt al langer een fietsbrug. De brug aan de westkant moet fietsers langs de doorgaande route naar had getoeterd omdat die de straat Oegstgeest meer veiligheid bieden. 'terroriseerden'. Over de aanleg van de brug is veel te doen geweest, omdat het tolhek aan de westzijde verplaatst moet worden jn totaai moesten vijf van de ben- naar particulier terrein aan de doorgaande Oranje Nassaulaan. Het gaat om de tuin van de familie P.C. den Ou- de-leden gisteren voorkomen. Te- den. Mevrouw G.E. den Ouden is fractievoorzitter van het CDA in Warmond. De gemeente heefteen overeenkomst gen drie leden werd de zaak om uit- afgesloten over de aanleg en het onderhoud. (foto wim Dijkman) eenlopende redenen aangehouden tot 1 juni. De laatste, een 19-jarige jongen eveneens uit Wassenaar, hoorde gisteren aan het einde van de dag aanvankelijk een jaar gevan genisstraf eisen, waarvan de helft voorwaardelijk. Na het pleidooi van diens advocaat ging Van Dijk ak koord met een alternatieve straf. Belachelijk Ook bij de 18-jarige Wassenaarder werd om een alternatieve straf ge vraagd, maar hier hield Van Dijk voet bij stuk. Hij vond dat dit ben de-lid te veel ernstige delicten had gepleegd om dienstverlening op te leggen. "Een belachelijke eis. Te gek voor woorden. U moet niet alleen naar de feiten kijken, maar ook naar de per soon en de omstandigheden", beet advocaat Reinders de officier toe. De raadsman noemde zijn cliënt 'niet de allersluwste vis uit de kom' en meldde dat hij vanaf zijn prilste jeugdjaren door anderen was ge leefd. Hem was nimmer enig ver antwoordelijkheidsgevoel bijge bracht. Dat sprak ook uit het reclasse- ringsrapport, waarin om een alter natieve straf was gevraagd. Rein ders: "We bereiken er niets mee wanneer we hem nu voor een jaar opbergen. Hij heeft hulp en begelei ding nodig om zijn houding ten op zichte van de maatschappij te ver anderen. De omstandigheden zijn er: hij heeft een baan, goede contac ten met zijn familie en krijgt bin nenkort een eigen woning. Dan heeft hij weer het gevoel voor vol te worden aangezien. Hij wil afstand nemen van zijn leven van vorig jaar. Als we hem nu in de gevangenis stoppen, weet je zeker dat-ie als een crimineel terugkomt". Van Dijk volhardde echter in zijn eis. Ook vond hij, in tegenstelling tot Reinders, de eis van de gemeen te Wassenaar voor een schadever goeding van bijna 1200 gulden 'vol strekt redelijk'. Wassenaar wil van dalen in het vervolg veel vaker voor de kosten van vernielingen op laten draaien en liet daar gisteren een voorproefje van zien. Raadsman Reinders wierp tegen dat het volstrekt onredelijk is om de schade, 'die door 20, 30 of wel 40 man is aangericht' op slechts een paar daders te verhalen. Juridisch is daar evenwel geen speld tussen te krijgen. Ook de 19-jarige metgezel moet in zijn buidel tasten. Aan de gemeente moet hij een bedrag van 650 gulden overmaken en een bejaarde vrouw is eenzelfde bedrag schuldig. Tij dens het rotzooi trappen had hij vo rig jaar e^p ruit ingegooid bij deze Uitspraak 17 mei. ZOETERWOUDE - 'Noord en Zuid Holland zijn door de Duitsers prijsgegeven. Schuin voor ons huis stond de rood-wit-blauwe vlag al. Op de Hoge Rijndijk staken de vlaggen hoog boven de huizen uit. Toen kwam de werkelijkheid. De Engel sen waren niet in Den Haag, niet in Rotterdam, niet in Rozendaal. Ze waren Ant werpen precies voorbij'. Door Eric-Jan Weteririgs 5 september 1944 ging de geschie denis in als 'dolle dinsdag'. Het ge rucht dat Nederland zou worden be vrijd leidde tot grote vreugde, maar die werd al heel snel weer getem perd, zoals uit het dagboekfrag ment van de in Zoeterwoude ver blijvende pater A.M. van den Eisen blijkt. Van september 1944 tot en met juni 1945 hield deze geestelijke een dagboek bij over de laatste oor logswinter in Zoeterwoude. Van den Eisen volgde van 1943 tot 1945 een deel van zijn priesteroplei ding in het Kruisherenklooster aan de Vrouweweg. Hij had zijn overste gevraagd of hij een dagboek mocht bijhouden, maar toen deze 'nee' zei deed Van den Eisen het stiekem toch. Gisteren verscheen het onder de titel 'Van hongerwinter tot be vrijding' in boekvorm, uitgegeven door de Stichting Oud Zoeterwou de. Burgemeester A.J.M. Houdijk nam gisteravond in het gemeente huis het eerste exemplaar in ont-, vangst uit handen van voorzitter A.C.J. Duindam. -Ruim twee jaar is Duindam bezig geweest met het be werken van zes schoolschriften die in een zeer fijn handschrift de ge beurtenissen in en om Zoeterwou de beschrijven. Met de hulp van ou dere Zoeterwoudenaars verzamel de Duindam foto's en schreef hij verklarende noten bij de tekst. In een voorwoord waarschuwt Van den Eisen dat hij zich bij het schrij ven niet altijd op betrouwbare bron nen kon baseren. 'We waren sinds september 1944 afgesloten van het. bevrijde gebied beneden de grote ri vieren. Alle berichten-fdie doorsij pelden kwamen uit de zovéelste hand en na de oorlog bleek dat veel van die geruchten niet waar waren'. Het leven in het klooster versterk te het isolement verder, vertelt Van den Eisen in zijn voorwoord. 'Fra ters die in opleiding waren, hadden buiten het lesgebeuren weinig of geen contact met de priesters (pro- fesssoren) in onze gemeenschap. Onze 'nieuwsbron' wa^onze magis ter, die de geestelijke zorg had voor de fraters. Wij als fraters hadden geen contact met de buitenwereld'. Wel luisterde hij naar de Engelse radio en reikte zijn blik vrij ver, zo wel letterlijk als figuurlijk. Vanaf het dak van het klooster kon hij de wijde omtrek overzien. De rijksweg A4 moest nog worden aangelegd en Zoeterwoude was in de oorlogsja ren nog een landelijk gelegen dorp, omringd door weidelandschap. Duidelijk kon hij waarnemen hoé vanuit de lanceerbasis bij Wasse naar de Duitsers hun VI raketten op Engeland afschoten. (En regelmatig noteerde hij opgetogen dat lance ringen mislukten). Later meldt hij ook hoe de Duitsers vanuit het be zette gebied V2 raketten afschoten op het al bevrijde Brabant, waar zijn familie woonde. Nalezen Voordat de uitgave gereed kwam heeft Van den Eisen de tekst nog eens doorgelezen, omdat hij sommi ge gedeelten niet voor publicatie ge schikt achtte. 'Ik had mijn bezwa ren. Een oorlog is altijd emotie-gela den, je wordt, of je wilt of niet, beïn vloed door de publieke opinie en je schrijft dingen die je niet altijd ver antwoorden kan. Het verwon derde me dat ik, zelfs na meer dan 40 jaar, zo weinig hoefde te verande- iakt het dagboek melding van geallieerde bombarde- mentsvluchten op Duitsland. Na 1942 werden Duitse steden vrijwel dagelijks door Engelse en Ameri kaanse bommenwerpers bestookt en als zo'n vloot vliegtuigen pas seerde was dat iets waar mensen in bezet gebied hoop uit putten. Op 7 oktober 1944 schreef Van den Ei sen: 'Vandaag hebben we 't mooiste schouwspel beleefd, zolang de oor log geduurd heeft (ik schrijf niet, zo lang de oorlog duren zal, want wat komt er nog?)'. 'Om vijf minuten over 1 namid dags kwam er heel statig een prach tig 4-motorig fort overgevlogen, ge volgd door een tweede, tot negen toe'. Na vijf minuten wachten bleek het kleine eskader de voorbode te zijn van een enorme luchtvloot. Er volgden 'een 1000 forten, die als één eskader overvlogen. We hebben ze geteld tot 797. Het duurde 50 minu ten. Vanavond meldde de radio, dat overdag heel Duitsland was aan gevallen met 5000 bommenwerpers en 1500 jagers. Hier waren er 1500 overgekomen. Onze telling was dus ver beneden de waarheid'. Later, in februari 1945, zou nog een aange schoten bommenwerper een nood landing maken in de Geerpolder, vlakbij de boerderij van Martinus Jansen. dCl' L Honger Van den Eisen staat uitgebreid stil bij de gebeurtenissen in het dorp. De moeilijke omstandigheden van de hongerwinter kondigden zich eind november al aan in het kloos ter: 'Het reeds lang dreigende is on verwacht gebeurd. We hebben in het geheel geen elektrisch licht meer. Daar zitten we nu. Vriezen we dood, dan vriezen we dood. Maar we hebben er al weer iets op gevonden. We krijgen een windmolen op het huis die elektriciteit opwekt'. De windmolen bleek niet altijd te werken, want een dag later meldt het dagboek: 'We moeten ons uit kleden, aankleden, wassen etc. in het duister'. Ook de kerkelijke ritu elen hadden te lijden onder het steeds nijpender gebrek aan voed sel en andere alledaagse gebruiks goederen: 'De H. mis wordt gelezen zonder kaarsen. De H. Hosties zijn al 14 dagen doormidden geknipt, ook al wegens gebrek aan hosties. Op vele 'plaatsen mogen de gelovi gen maar één keer per week de H. Communie ontvangen'. Begin januari 1945 depd de hon gerwinter zich in alle hevigheid voe len. Zoeterwoude kwam er nog be trekkelijk goed van af omdat in het agrarische dorp op veel boerderijen nog wel wat voedsel te krijgen was. Toch noteerde Van den Eisen op 4 januari: 'Er wordt verschrikkelijk honger geleden. Als het zo nog een maand duurt, komen er grote stuk ken. Bij geboorten komt het voor dat moeder en kind sterven. De kin deren zijn allemaal even mager. De dokters twijfelen er nu al aan of, in dien de kinderen plotseling vol doende voedsel krijgen, ze weer he lemaal goed worden. Hun hele li chaamsgestel is verzwakt. We zul len nog wel wat te zien krijgen, eer 't is afgelopen'. Ondanks - of misschien juist dank zij - de miserabele omstandigheden waren er in het dorp mensen actief in het verzet. Toen de Duitsers een meldingsplicht instelden om het ronselen van dwangarbeiders te vergemakkelijken, bleken op 6 ja nuari plotseling alle persoonsregis ters te zijn verdwenen. 'Dat is een goed ding', constateerde Van den Eisen. 'De burgemeester wordt er echter aansprakelijk voor gesteld. Het gevolg is dat ook deze het haze- pad heeft gekozen'. In een toelichting op de tekst ver telt Duindam dat het H.J.M. Siever- ding was die het bevolkingsregister liet 'onderduiken'. Burgemeester Smeets dook onder bij de familie van Diemen aan de Weipoortseweg. Na de oorlog kreeg deze boerderij de naam 'Schuilhoeve'. De Duitsers maakten actief jacht op mensen die zij verdachten van 'illegale actviteiten'. De bekende huisarts Kortmann was een van de verzetsmensen die de bezetters op een gegeven moment in het vizier kregen. Op 19 maart schreef Van den Eisen: 'Een zware dag voor Zoe terwoude. Vanmorgen om 5.00 uur kwamen er een 30 Duitsers langs. Ze gingen recht naar de dokter. Het huis werd omsingeld en tot 9.45 uur onderzocht. De bewoners werden in één kamer opgesloten. De dokter om wie het ging, was weg!! De Duit sers hadden een lijst van personen, die ze hebben moesten. Dus Verra derswerk!'. Een aantal mensen werd opgepakt en later naar Leiden gebracht voor verhoor. In het voorjaar van 1945 begon het Duitse rijk in te storten. 'De teerling is geworpen', schreef Van den Eisen enthousiast op 10 april. De Amerikanen en Engelsen be reikten die dag het IJsselmeer, waardoor 60.000 Duitse militairen waren ingesloten in het westen van Nederland. Alle mensen die de Duitsers eerder in de buurt van Zoe terwoude oppakten, werden vrijge laten. Daarna volgden de ontwikkelin gen elkaar in hoog tempo op. Op 22 april noteerde Van den Eisen dat de Russen Berlijn hadden bereikt en dat Franse troepen Stuttgart bezet ten. Het hongerende Zoeterwoude was nog steeds bezet, maar ook hier gloorde licht aan het einde van de tunnel. Op 25 april vermeldt het dagboek voor de eerste maal voed- seldroppings door de Engelsen. De Duitsers capituleerden op vijf mei. 'Tot onze verbazing zat de kerk vol met mensen', noteerde Van den Ei sen die dag. 'Aardig dat ze Onze Lie ve Heer niet vergaten'. Pater Van den Eisen verliet Zoe terwoude in augustus 1945 en drie jaar later werd hij tot priester ge wijd. Vervolgens studeerde hij M.O. Engels en was hij leraar aan het Col lege van het Heilig Kruis. Hij woont thans in het Noordbrabantse Uden. ZATERDAG 5 MEI Alphen dressuurwedstrijden en', de monstraties Ruitersportvereniging De Ziende, van 9.00 tot 16.30 uur, Manege Pretfort, Aarlanderveen- se Achtermiddenweg. Bevrijdings-zangavond in de Oudshoornse kerk, 20.00 uur. solo-optreden van achteur Hel med Woudenberg met: 'Zwarte kunst', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden band Harro van Dijk. aanvang 21.00 uur,Dorpshuis. Aarlanderveen. Leiden vlooienmarkt in de Gioenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. linale Leids Cabaret Festival met gastoptreden 'Kamagurka en herr Seele'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden 'Coldhorn Hot Dance Sosiety Band', aanvang 21.00 uur in catê De Kroon, Nieuwe Ri|n. Leiderdorp demonstratie Bowls op gras veld aan de Eikenlaan, van 10.45 Noordwijk nachtegalen-excursie in Noordduinen, verzamelen om 20.00 uur. begin fietspad in de dui- Oegstgeest optreden 'Big Band Oegst geest'tijdens jaarmarkt, van 14.00 tot 16.00 uur in de Kempenaer- Voorschoten Parkenloop. start om 11.00 uur bij sportcomplex SVLV, Juliana van Stolberglaan. Warmond optreden van 'Fellows', vanaf 21.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. Zoeterwoude sponsorloop voor project in Ethiopië, startschot om 11.00 uur door mevrouw Ria Lubbers, Mu ziekcentrum, Schenkelweg. ZONDAG 6 MEI Alkemade concert door barokensemble 'Les Nations Amsterdam', aan vang 15.30 uur in de Alkeburcht. Roelofarendsveen. Alphen uitvoering van madrigalen van George Crumb 16.00 uur, Balgerij 1, Kaag. Leiden inloopconcert door een koor, van 13.30 tot 15.00 uur in de Pie terskerk. film: 'Puja-/Hindoeisme, r Volkenkunde, Steenstraat. Leiderdorp dressuurwedstrijden paarden en pony's, aanvang 13.30 uur in Manege Liethorp, De Bloemerd. concert Thérése Steinmetz en Charles Prince, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Lisse koffieconcert (laatste) door In- grid van Veen (cello) met begelei ding van Olivia van Veen-Krenek (piano), aanvang 12.15 uur in de Muziekkapel van het Agat- haklooster, Heereweg. Noordwijk Bollenrit 'In het Gareel', paar- den met bespannen oude rijtui gen. aanvang 17.00 uur, Kon. Wil- helmina Boulevard. het landgoed 'Huys l aanvang 14.00 uur b Herenweg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15