TAD LEIDEN Riagg zoekt buiten regio opvang voor bekladder 'Herinrichting Breestraat opnieuw bekijken' Eurosport Bord in de Franse Dordogne verwijst naar Leiden verhuur DODENHERDENKING actief in vrije tijd LEIDSCH - DAGBLAD ZATERDAG 5 MEI 1990 Leidse vrouw weer op vrije voeten LEIDEN - Voor de 26-jarige Leidse vrouw die donderdag ka£ "Kffsc wel op een geschutte - Psychiatrisch ziekenhuis Ende- twee schilderijen bekladde, geest weigert over het geval com- wordt door de Riagg op kor- mentaar te geven. Wel wil de woord voerster kwijt dat agressief gedrag van patiënten nooit een reden is om iemand te weigeren. "Dat is voor een psychiatrisch ziekenhuis nooit een argument om iemand niet op te nemen. Die instellingen zijn wel de gelijk ingericht om dat soort geeste lijk ontredderde mensen op te van gen". te termijn een geschikte op- vangmogelijkheid gezocht. De vrouw werd donderdag nota bene twee keer aange houden. Eerst voor het be kladden van de kunstwer ken en vijf uur later wegens bedreiging van medewer- Geheimhouding kers van de Riagg met een Mensen die acuut worden opgeno- alarmpistool. men moeten ofwel een de omgeving of voor zichzelf vor men, ofwel een indicatie hebben van de huisarts of Riagg. De vraag de vrouw dan niet is opge- kon de woordvoerster we- erbleef al verschillende ke- gens de geheimhoudingsplicht niet dergelijke centra en zorgde beantwoorden. Alle psychiatrische ziekenhuizen weigerden donderdag volgens de politie de vrouw op te De Leiase vrouw Kwam donder dag tot de twee acties omdat zij in geestelijke nood verkeert, aldus de Leidse politie. De Leidse wilde vrij willig in een psychiatrisch zieken huis worden opgenomen. De politie heeft vervolgens bij alle centra in de Leidse regio tevergeefs getracht de vrouw onder te brengen. Na haar ar restatie voor het onderspuiten van twee kostbare schilderijen in De La kenhal, werd zij aan het eind van de middag vrij gelaten. Vervolgens toog zij naar het bu reau van de Riagg aan de Lammen schans weg. Wederom trachtte zij hulp af te dwingen, dit keer door personeel met een alarmpistool te bedreigen. De politie die het wapen afnam trof bij haar ook een doos pa tronen aan. De vrouw is weer op vrije voeten in afwachting van op name in een psychiatrische zieken huis. Vanmorgen vroeg was nog geen oplossing gevonden. door haar agressief gedrag voor veel problemen. Vandaar dat de centra niet stonden te trappelen om de vrouw wederom hulp te bieden. Het Riagg (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg) is nu op zoek naar een ziekenhuis, buiten de regio, dat de LEIDEN - Franse Leidenaar Hans van Dam moest 14 dagen ge leden even zijn ogen uitwrijven toen hij een bord zag met het op schrift': LEIDEN 995 KM. Hij had met zijn zoontje net een bezoek ge bracht aan het kasteel Biron, acht kilometer van het plaatsje Mon- pazier in de Franse Dordogne. Een wat merkwaardige plaats voor een bord dat naar Leiden verwijst. "Ja, ik wist niet wat ik zag. Snap er helemaal niets van", zegt Van Dam die in de buurt van het kasteel een tweede huis heeft. "Ne gen maanden geleden toen ik hier ook was stond het er in elk geval nog niet". Het bord staat volgens Van Dam heel stevig in de grond. De letters Leiden staan in het hout gebrand en zijn daarna zwart ge verfd. Intrigerend aan het geheel is de sticker die boven het getal 995 is geplakt. Daarop staat een hond met een bot in zijn bek met het on derschrift 'Slagerij Van Kam pen'. "In Leiden heb ik als een gek gezocht naar een slagerij met die naammaar niets gevonden". De afstand 995 kilometer wijst er erop dat het bord kennelijk door een fietser daar is geplaatst. De afstand over de autowegen tussen Leiden en Monpazier is on geveer 1200 kilometer. Van Dam: "Neem je echter de binnenwegen dan zou je wel eens uit kunnen ko men op 995 kilometer. De vraag die Van Dam intri- greert is: wie heeft in hemelsnaam dat bord daar geplaatst? Degeen die daarover opheldering kan verschaffen, kan bellen met de stadsredactie van het Leidsch Dagblad, telefoon 161418. foto CDA'er J. Walenkamp nieuwe wethouder voor verkeer: Naar aanleiding van hel Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 LEIDEN - Een wethouder van bootje waarmee hij regelmatig door verkeer die geen rijbewijs heeft, Leidse grachten toert. "Ik heb jaren wat hebben de automobilisten gedacht: ik haal dat rijbewijs nog daar nog van te verwachten? weI eeP keer' maar het is er nooit Joop Walenkamp, de kersverse ^ffr^werkfn^ landpad CDA-wethouder economische ™ds''g^ vrTmaïïrelükv"? hel zaken, werkgelegenheid, ver- openbaar vervoer te bereiken. En keer en bestuurlijke vernieu- als dat niet kon, waren er ook nog al- wing, heeft er geen moeite mee. tijd taxi's. Het stuit mij tegen de "Moet een wethouder onder- borst een auto voor de deur te zetten wijs voor de klas hebben ge- die ik bijna nooit gebruik. Dat vind staan? Moet een wethouder lk «:n slech^ mvestenng. Ik be- volkshuisvesting een huis kun- m,Jn Seld hever er«ens anders nen bouwen?" beantwoordt hij SIecht investeren, dat wil Walen de vraag. 'Bovendien, ik kan kamp 00k niet op verkeersgebied, vanuit mijn huis zo naar het "Er zijn de laatste jaren allemaal ad- stadhuis varen. En met mijn hocoplossingen bedacht voor soms bootje ben ik in tien minuten hele grote problemen. Zware ingre- van het stadhuis bij het stads- Pfn op vejkeersgebiedjvü ik bouwhuis". lopig even uitstellen totdat samenhangend verkeersbeleid op papier is gezet", vertelt Walen kamp. Uitgangspunt kan daarbij de plannen rond het station zijn, waar het verkeer op een geheel andere Walenkamps favoriete vervoermid- wijze zijn weg zal moeten vinden door Henny van Egmond del, het moge duidelijk zijn, is zijn Omdat Walenkamp eerst leidsplan wil hebben, wil hij de her inrichting van de Breestaat ook op nieuw bekijken. "Ik moet eerst eens nagaan wat er met allerlei mensen is afgesproken, want de overheid mag geen onbetrouwbare partner zijn. Maar ik wil zeker nog eens kijken naar de plannen om de Breestraat te herinrichten. Op termijn kan het be lang van en het rendement voor de stad wel eens veel groter zijn als we niet zo snel mogelijk de mooie her inrichting realiseren", aldus Walen kamp. Meer controles Van invloed op de herinrichting is bij voorbeeld het aantal bussen dat door de Breestraat gaat. Ook de vraag hoe de autoluwe binnenstad vorm krijgt, speelt mee. "Het be langrijkste is dat er een helder en duidelijk verkeersbeeld ontstaat in Leiden. Dat is nog veel belangrijker dan bij voorbeeld de aanleg van een vierde parkeergarage". Walenkamp wil het gebied uit- Walenkamp op zijn wethouderskamer in het Leidse stadhuis. De inrichting bevalt hem niet helemaal. breiden i ningen mag worden geparkeerd. Meer controles op de naleving mogelijk striktere regels tacten met Gerrit Brokx (toenmalig laat los, die banken. Ik laat dat 2 staatssecretaris volkshuisvesting, opgeleverd" Haagse contacten Naar aanleiding van het artikel 'In ruilen Eurosport voor Sportnet wekt verbazing' wil ik graag het vol gende opmerken. Volgens de heer Noordermeer heeft dit nauwelijks tot protesten geleid. 'Tien brieven en een stuk of zeven telefoontjes'. Dat is logisch, want als je protes teert of uitleg vraagt over een be paalde beslissing, dan komt onmid dellijk de regentenhouding van de ze club naar boven. Ik heb als ant woord gekregen dat het bestuur be slist en daarmee was de kous diver se malen af! Op mijn vraag hoe het zit met de inspraak van de abonnees, die beta len er tenslotte voor, werd mij het zelfde antwoord gegeven. Ze zijn een stichting en dus besluit het be stuur. Ik begrijp wel dat er een heleboel haken en ogen zitten aan inspraak, want in Nederland speelt iedere pie per zijn/haar deun. Maar ze zouden bij voorbeeld eens een enquête kun nen houden, dan heb je als betaler toch het idee dat je inspraak hebt. Dus de mensen die al eerder heb ben geprotesteerd doen dit niet weer, het haalt immers niets uit en je krijgt een onvriendelijk ant woord terug (dat is mij althans over komen). De heer Noordermeer hoeft dus helemaal niet zo verbaasd te zijn. Er wordt weer voor ons besloten wat we wel en niet mogen zien! Een echte regenten-mentaliteit! M.M.Kervers, Kort Galgewater 35, Leiden. Leidse afdeling Horecabond nieuw leven ingeblazen verstrekken van vergunningen. "De op de achtergrond wel meege- bewoners hoeven niet bang te zijn", speeld. De hoofdreden is veel eer stelt Walenkamp hen gerust. "Maar der dat PvdA, Groen Links en het hoeveel studenten wonen niet hier CDA een soort natuurlijke bondge- in de stad die een parkeervergun- noten zijn. "Het is zo frappant dat ning hebben. Je kunt je afvragen of alle drie de partijen zich zo herken nen in het collegeprogramma. Ze zien dat als een verlengstuk van hun eigen verkiezingsprogramma. Mooier kan het haast niet zijn". Volgens de CDA-leider is die i ties in Leiden, contacten aanhalen allemaal uithalen. Het is één met het bedrijfsleven", somt Walen- red). Die hebben we volledig benut stoffige bende", zegt Walenkamp, kamp zijn taken in de komende pe- dat heeft toen 18 miljoen gulden die afkomstig is van de NMB-Post- riode op. Dat hij na drie perioden als bank waar andere maatstaven gel- oppositieleider zelf wethouder den voor kantoren. worden, lag voor de hand. "Ik ben Hij heeft niet lang nagedacht over twaalf jaar geleden op de lijst gezet LEIDEN - Zes Leidse ondernemers de vraag of hij wethouder zou wor- met als doel de verhoudingen in de willen de Leidse afdeling van Hore den. "Er is veel eer te behalen. Zor- gemeenteraad te normaliseren. Dit ca Nederland, een belangenorgani- gen dat de gemeente weer open- wethouderschap is toch een afron- satie voorde horeca, nieuw leven in staat voor de mensen, ruimte geven ding van iets wat ik twaalf jaar gele- blazen. Op dinsdag 8 mei is er in In aan de maatschappelijke organisa- den ben begonnen". den Leidschen Salon aan de Steen- 1 alleen met vergun- De Haagse contacten van het CDA niet de reden dat de partij nu deel uitmaakt van het Leidse college, het heeft volgens Walenkamp zij die nodig hebben. Maar de vraag is in hoeverre je dit kunt sturen. Je kunt wel veel dingen regelen, maar het moet wel bestuurbaar blijven". Hoewel Leiden niet al te veel geld heeft en de burgers fors moet belas- houdèlijke eensgezindheid 1 straat 2 een middag waarop gespro ken wordt over het gemeentelijk be- sluitingstijden en terrasen. 1 de sluiting branding 1 Walenkamp vasthou- 1 het de vuilver- huidige college ook het grote ver- beleid te fi- schil met de voorgaande coalities eerder sprake Ouderen Operettevereniging De Troubadours uit leid Oegstgeest verzorgt zondag 6 mei een gevarieerd programma voor ouderen bo- Volgens een van de initiatiefne ven 55 jaar. Het is de laatste ontspan- mers p. Hoogeveen, bedrijfsleidster ningsmiddag van het seizoen die is geor- van Café Brasserie Het Huis de Bij- ganiseerd door de ouderen-activiteiten- ien, is het jammer dat de kennis van commissie Leiden. De zaal in het verzor- Horeca Nederland niet wordt ge- gingstehuis Haagwijk. Beethovenlaan 2, bruikt. "Deze organisatie heeft heel is open vanaf 14.00 uur. vee) kennis in huis over belangrijke zaken voor een horeca-ondememer. den aan de stationsplannen. De ge- standshuwelijk. In tegenstelling tot z'in d00r he' hele gobouw aan de Pieter- zon;Jag g w _.ixclzorUoroz-ht O Icx -riort fin dü70 Horton 3 meente houdt rekening met gen bijdrage van 15 miljoen. "We moeten kijken wat we kunnen bij- legeprogramma, dragen uit onze armoede", zegt meer op hoofdlijnen het verleden is ook niet gekozen detail uitgewerkt col- veel ereenstem- Open huis Het Leids schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae zet zaterdag 5 en zondag 6 mei tussen 12.00 en 16.00 uur zijn deuren open voor het publiek. Er wordt een presentatie gegeven van de Bingo Ze hebben juristen in huis die veel de resultaten van cugisten Een maand gratis boodschappen doen is weten over arbeidscontracten, die de prijzen die kun- in de horeca vaak ingewikeld zijn", Walenkamp, die wel zal proberen ming bereikt. Een mogelijke bron worden gewonnen tijdens de bingo aldus Hogeveen van carnavalsvereniging De Spoorbum- bers. In buurthuis 't Spoortje' Bernhardkade wordt om 14.00 Walenkamp kan daarbij goed ge- niet erg als je e Ruilbeurs LEIDEN - Jong en oud herdachten gisteravond de doden die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gevallen. Velen maakten van de mogelijkheid ge bruik om, inmiddels een halve eeuw na het uitbreken van de oorlog, bij het monument naast molen De Valk bloemen te leggen om de slachtoffers te ge denken. Voorafgaand aan de plechtigheid werd in de Marekerk een herdenkings bijeenkomst gehouden waar burgemeester Goekoop en oud-kamervoorzit ter Dolman een rede hielden. Muzikale medewerking werd verleend door het Alma Materkoor, Han Kapaan en Joop Brons. Aansluitend aan de dienst werd een stille tocht van de kerk naar het monument gehouden, al waar twee minuten stilte in acht werd genomen. (foto Loek zuyderduin) bruik maken van zijn Haagse tacten. "Dat kan een voordeel zijn. Maar ik ben niet kieskeurig waar we het geld halen als het hebt dat je er gezamenlijk uitkomt. Op zich is het zelfs beter om niet met een klein groepje onderhande laars in een hele korte tijd alles vast i postzegels, munten. Daarnaast kan Horeca Nederland ook de belangen van de horeca naar de gemeente toe behartigen. Er zijn veel gemeentelijke besluiten, die voor cafébazen ingrijpende gevol gen hebben. Te denken valt komt", zegt de CDA'er, die deze te leggen. Op termijn kun je dan week al rond de tafel zat met staats secretaris Heerma en gelijk de nieu we Leidse wethouder Van Rij aan de bewindsman voorstelde. "Ik ben de contacten met Den Haag aan het verbeteren, maar dat Walenkamp persoonlijk een grote deed ik in het verleden ook al. De overgang. Zijn nieuwe kamer be- Boerhaavezalen zouden er hebben gestaan zonder on: erbij betrekken: ambtenaren, maatschappelijke groeperingen, burgers. Zo krijg je serieuze inspraak". Het wethouderschap Afrika Angèle Jorna treedt zondagmiddag 6 mei op in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg 14. Zij laat het publiek kennis maken met een stukje cultuur van Afrika Verzamelaars door het uitbeelden van Afrikaanse halen. De voorstelling is voor alle leeftij- enzovoort kunnen vrijdagavond den en begint om 15.00 uur. Foto's Woonvormen in de Stevenshof is het the ma van een tentoonstelling die de hele maand mei is te zien in de hal van het stadhuis. De serie foto's van Mare de schaal zijn de hoofdprijzen van een kop- rectie milieu en een ambtenaar van Haan laat zien hoe de bewoners omgaan pelklaverjaswedstrijd die zaterdag 5 mei fe Po»tie- afdeling bijzondere wet- met het karakteristieke van hun woon- wordt gehouden in buurthuis Op Eigen ten- Daarnaast komt ook het ge- De woningbouw in de Stevenshof Wieken aan het Valkenpad 2. Daarnaast t stickers sigarenbandjes, suikerzakjes. |luitingstüden- verordeningen ten enzovoort kunnen vn,dagavond 4 mei aan2ie® v«n terrassen en hinderwet- tussen 19.00 en 22.00 uur terecht op de verf,unnineen ruilbeurs in Buurthuis Het Spoortje aan versunningen- de Bernardkade. Qp de bijeenkomst waar het on- Klaverjassen derwerp Sluitingstijden aangeroerd Een tuinset een servies en een vlees- komen o°k een ambtenaar 1 kent een grote verscheidenheid: eengezinswoningen tot woonboten. zijn ook prijzen te winnen met een loterij. Het klaverjassen begint om 11.00 i STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13