'Leiderdorp moet werk aan A4 jaren vertragen' 'Welke oorlogje ook neemt, er zijn alleen verliezers' Verdachte overval Wassenaarse PTT voorlopig uit cel Twee snelkraken in regio PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 4 MEI 1990 Leiderdorpse Wapenbroeders: Rechtbank wil zijn haar onderzoeken i J.J. Rietmulder bij het Leiderdorpse verzetskruis S met je verhaal". (foto Ellen Martens) gen dat oorlog waanzin is. Welke oorlog je achteraf ook bekijkt, er zijn alleen verliezers". Onderlinge saamhorigheid, hulp aan leden, vrijheid, democratie, de fensie en herdenking: de leden zwe ren erbij. Ze twijfelen er niet aan dat de Noord Atlantische Verdrags Or ganisatie (NAVO) - als tegenwicht voor het Warschau-pact - voor de vrijheid heeft gezorgd. F. Bolkenstein heeft, toen hij mi nister was, de bond een late erken ning gegeven en een plaats in het veteranenplatform gegund, waar 17 organisaties zich inzetten voor de geestelijke en materiële nood van oud-strijders. Naarmate de bevrij ding verder achter ons ligt, lijkt dë nood van de ex-soldaten en hun kin deren alleen maar groter te worden: De manschappen komen elke toen minister Pronk tweede vrijdag van de maand bijeeri in het militair tehuis in Katwijk Daar wordt gelezen, biljart ge- Indonesië de hand schudde van een overloper en deserteur, die Nederlandse militai- hinderlaag lokte en af- speeld, een kaartje gelegd en vooral slachtte. Dat doet pijn" 'geouwehoerd'. "Wij zijn net vis- De wa sers. de een heeft het nog erger mee- nog steed gemaakt dan de ander", aldus Riet- Jong, die in deel 13 van zijn ge- mulder. "Zeer belangrijk is dat wij schiedschrijving alle Indiëgangers daardoor geen last hebben van syn- oorlogsmisdadigers noemde. Een dromen. Wij kroppen niets op en praten alles uit. Daarom zég ik te gen iedereen met moeilijkheden: kom uit je huis, vertel je verhaal bij stel kwam er niet ons. Wij zijn daardoor ook gezond Kwaad worden uit de strijd gekomen", vindt Pley. gerechtelijke procedure voor een herschreven en afgezwak te paragraaf, maar algeheel eerher- Pijnlijk "De meidagen zijn dikwijls voor hen die de oorlog aan den lijve "Aan ons de taak dat te signaleren hebben ondervonden", aldus Pley. i de getroffenen te wijzen op de ook emand beweert dat herdenken niet meer nodig is, omdat de Tweede Wereldoorlog zo ver achter ons ligt. Pley: "Wij zullen altijd moeten her- oeilijk denken. De gevallenen hebben voor rijheid gestreden. Er staat hier niet voor niets op de steen: 'La- "Je wordt er soms opeens heel pijn- ten we niet vergeten'. Kernachtiger bijstand die kan worden verkregen! lijk aan herinnerd. Deze week nog kunnen wij het niet zeggen". LEIDERDORP - "De grootste verdienste van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en het Veteranenlegioen is wel dat wij het r voor elkaar hebben gekregen dat er één nationale dodenherden- king is gekomen voor alle slachtoffers, gesneuvelde burgers en militairen, op welk front dan ook", vindt de Leiderdorpse Indië- ganger A.B. Pley. Hij is aangesloten bij de Bond van Wapenbroe ders. Samen met andere oud-strijder zal hij vanavond bij het plaat- selijke verzetskruis op de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg symbool staan voor alle gevallenen. Pley: "Wij hebben nooit gewild dat alleen de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog zouden worden her dacht. Er zijn veel meer strijders voor het vaderland gevallen. Denk maar eens aan de opvarenden van de koopvaardij, die in 1939 al op de Lage Landers kiezen massaal tegen indeling bij Alkemade WARMOND - Vrijwel alle be woners van het Warmondsc Lage Land, aan de overzijde van de Kagerplassen, hebben met een handtekening duide lijk gemaakt bij Warmond te willen blijven. Slechts een en keling is neutraal en wil zich niet binden. Niemand heeft voor Alkemade gekozen. Lage Landbewoner mevrouw P. van Schie heeft de handtekenin gen verzameld en bij het War- mondse gemeentebestuur af geleverd. De Lage Landers hadden meerdere redenen om te teke nen tegen een gemeentelijke herindeling. "Een deel van de mensen uit het Lage Land komt nooit in Alkcmade, om dat ze via Leiderdorp hun ge bied verlaten", vertelt Van Schie. Verder speelt mee dat de bewoners van het Lage Land in Warmond het nodige hebben opgezet, zoals de com missie voor het Lage Land. Van Schie: "Er wordt regel matig vergaderd en we hebben contacten met de gemeente. Dat zouden we met Alkemade allemaal opnieuw moeten op bouwen. Je weet wat je hebt, maar niet wat je krijgt - zo re ageren veel Dat Warmond zich als recre atiegemeente presenteert, zou de keus van sommige bewo ners hebben bëinvloed. Som mige agrariërs in het Lage Land bieden of willen recrea tiemogelijkheden op hun ter rein. Ze lijken beter af te zijn in Warmond dan in Alkemade. Noordzee werden getorpedeerd, de Nederlandse soldaten en burgers die door de Japanners in Indonesië de dood zijn ingejaagd. Denk ook aan de 5000 jongens die tijdens de politionele acties (1946-1950) hun le ven hebben gegeven en aan de man nen die voor de Verenigde Naties in Korea vochten en niet meer terug kwamen". De Bond van Wapenbroeders is in 1979 voortgekomen uit een fusie. De club telt een kleine 5.000 leden, onder wie oud-militairen, verzets strijders en soldaten. In de Leidse regio wonen 125 leden. De meida gen van de oud-strijders worden ge kenmerkt door een overvolle agen da. Ze assisteren bij herdenkingen, spreken op scholen en zijn aanwe zig bij tentoonstellingen om uitleg te geven. Herkenbaar Wapenbroeders zijn direct herken baar. Vanavond bijvoorbeeld, wan neer zij weer de wacht houden bij de vele monumenten in ons land waar gevallenen worden herdacht. Hun pantalon is grijs, hun blazer zwart en de baret rood, groen of lichtblauw, afhankelijk van hun on derdeel. Ter hoogte van het hart dragen ze een trits onderscheidin gen, als tastbare waardering voor getoonde onverzettelijkheid, strijd en moed. door Cees Mentink Pley verbaast zich erover dat Lei derdorp nog steeds geen echt her denkingsmonument heeft. De ge meente heeft onlangs een commis sie ingesteld die uit verschillende ontwerpen van regionale kunste naars een keuze zal maken. "Op 12 oktober 1966 heeft de gemeente-ar chitect Piet van der Sterre al een ontwerp ingediend voor een een voudig kruis met een zuil. Dat kan zo worden gebruikt. Prachtig in zijn eenvoud en niet zo lelijk als die dik ke dame in Leiden". Waanzin Waarom is de Bond van Wapen broeders ontstaan? Pley: "Aller eerst om onze verbondenheid te to nen met al die gevallen kameraden. Maar ook uit dankbaarheid, omdat wij levend het strijdgewoel hebben verlaten. Bovendien hebben wij de taak om de jeugd er van te doordrin- Belangenvereniging is tegen verbreding LEIDERDORP - De leden van de Belangenvereniging A4 in Leiderdorp hebben !zich gisteravond bijna una niem uitgesproken voor een motie van het bestuur. Vol- 'i gens deze motie moet er een veel zorgvuldiger onderzoek komen naar de noodzaak van verbreding van de rijks weg. Mocht blijken dat capa citeitsvergroting onvermij delijk is, dan moet die buiten de bebouwde kom worden gerealiseerd. Een omlegging - dus. De voorstellen van Rijkswaterstaat -werden afgedaan als 'slecht huis werk' en de onderzoek naar geluids overlast en verdere luchtvervuiling kregen een 'dikke onvoldoende' van de strijdlustige leden. Voorzit ter McGillavrij constateerde tot zijn vreugde dat het lobbyen van zijn be langengroepering vruchten begint af te werpen: "Het standpunt van de gemeente is al enigzins gewijzigd. B en W willen nu eerst een milieu-ef fectrapportage (mer) en een onder zoek naar andere alternatieven. Bo vendien hebben raadsleden beloofd pas voorstellen te doen of stand punten in te nemen na overleg met Volgens Rijkswaterstaat is een mer niet nodig omdat er geen nieu we weg komt, maar een verbrede variant. Bij een omlegging van de weg zou een mer wèl nodig zijn. Volgens de leden is de mer geen machtsmiddel, maar maakt het wel ZOETERWOUDE - Buurgemeen te Zocterwoude wil overigens niets weten van een omlegging van de rijksweg, dwars door of vlak achter de wijk Hoge Rijn dijk. Volgens burgemeester A.J.M. Houdijk zijn vooral de ge volgen voor het polderlandschap niet te overzien. Hij houdt het dan ook op een 'volstrekte afwijzing' en vraagt zich af hoe optie is. duidelijk wat de beste mogelijkheid is. Zo zou het zelfs kunnen komen tot een nul-optie, een rijksweg zon der verbreding. Hinderlijk Het echte machtsmiddel zou in han den van Leiderdorp liggen. Door het niet-wijzigen van bestemmings plannen en het opvragen van rap porten voor ieder moertje en iedere steen, zou de gemeente de aanleg ja renlang kunnen ophouden. Het be stuur is ervan overtuigd dat 'poli tiek Leiderdorp' wil luisteren en zegde toe te blijven lobbyen, zo no dig op hinderlijke wijze. Lid J. Kapsenberg verwoordde de gevoelens van de vergadering met de volgende woorden: "Dit is een wijze motie. Voer actie, vraag de gemeente om subsidie en zorg voor publiciteit en deskundigheid. U heeft professionals tegenover u. Wij vormen met elkaar een gesloten front". Na de pauze zou een politieke fo rumdiscussie volgen, maar die ging niet door. De collegepartijen CDA, WD en D66 achtten het niet de juiste tijd en juiste plaats om stand punten uit te dragen. Wel hadden al le partijen raadsleden afgevaardigd en was CDA-wethouder mevrouw C. Kerner aanwezig als toehoorder. Zij is de enige wethouder die de A4 niet in haar portefeuille heeft. Volgende week dinsdagavond is er een hoorzitting in sporthal De Does. Het nieuwe gemeentebestuur wil daar nogmaals de meningen in ventariseren voordat het besluiten neemt. DEN HAAG/WASSENAAR- Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 38-jarige Ha genaar in vrijheid gesteld, die vorig jaar was veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf voor de overval op het postkan toor aan de Groot Hasebroek- seweg in Wassenaar. De Hage naar werd door de Haagse rechtbank schuldig verklaard en veroordeeld, maar hij ging in beroep. De man ontkent elke betrokkenheid bij de overval in september 1988. Hij denkt dat hij er werd ingeluisd om een an der vrijuit te laten gaan. "Wat wordt mij toch aangedaan? Ik heb absoluut niets met die zaak te maken", beklaagde de verdachte zich gisteren bij de president van het gerechtshof, mr. W. van Deth. Hij zit nu al elf maanden in de ge vangenis: "Zoiets ergs kunt u zich niet voorstellen". De politie pakte vrij snel na de overval, waarbij ruim 100.000 gul den werd buitgemaakt, een van de twee daders op. Deze 30-jarige man bekende, kreeg 30 maanden cel en wees na geruime tijd de verdachte aan die gisteren voorkwam. Vanuit de gevangenis wist hij een beschrij ving van de verdachte te geven en kon hij bovendien op een luchtfoto aanwijzen in welke caravan deze woonde. Toen de politie hem een confrontatie liet doen, herkende hij Haar De aanklager bij het hof, procureur- generaal mr. P. Wurzer, riep hem dan ook als getuige op. Hij kwam echter van een koude kermis thuis: de overvaller bleek de verdachte opeens niet meer te kennen. "Ik heb alleen maar tegen de poli tie gezegd dat deze man op hem lijkt", aldus de getuige. Een luchtfo to had de politie volgens zijn zeggen nooit laten zien. Ook een andere ge tuige die de procureur liet opdraven bleek geen kloppende beschrijving te kunnen geven. Deze beschreef een kale man met nog wat zwart- /grijs haar en een baard. De ver dachte is echter in werkelijkheid licht kalend en heeft pikzwart haar. De president van het hof, Van Deth, kwam er gisteren na urenlan ge verhoren niet meer uit. Hij wil daarom de haren van de verdachte op echtheid en kleur laten onder zoeken. Het gerechtelijk laboratori um moet kijken of er misschien ha ren geïmplanteerd zijn. Ook wil de president de politiemensen horen die de eerste getuige de luchtfoto hebben voorgehouden. Op verzoek van de raadsman be sloot de president de verdachte voorlopig te ontslaan uit zijn voor arrest. "Maar dat betekent niet dat u bent vrijgesproken, deze zaak blijft u boven het hoofd hangen". De zaak zal over enige maanden worden hervat. WARMOND - Warmondse raadsleden grepen gisteravond de mogelijkheid aan om na hun installatie sportief met elkaar in de clinch te gaan. De plaatselijke tafeltennisvereniging Steeds Vooruit organiseerde een toernooi voor de raadsleden in sportzaal de Klim Op aan de Weiden. Een fanatiek spelende B. Schavemaker (Progressief Warmond) voelde zich blijkbaar verplicht om revanche te nemen, omdat zijn partij na 16 jaar uit het college werd gestoten door het CDA. (foto Ellen Martens) VOORSCHOTEN - Geboren: Ruben z.v. H. Meines en M.K. Vonk, Alice K d.v. P. Bosma en P.H. Zonderop, Maria H, d.v. R. Visser en G.J.H. van Dinteren-, Saskia d.v. D. Gijsman en J.H. Jansen, Jaimy z.v. C.G. Kloezen en M. Bos, Lisette M.C. d.v. R.N.G. Klaassen en K.C. Samuels Brusse. Jaimy E. d.v. W. Oranje en M.C. Sa- lari; Olivier J. z.v. J.H. Cast en L.L E. Hassel- man; Rosalie E.C. d v. A.V.M. van Zuilen en A.C. Kamperman; Dennis z.v J. Klein en J Nieuwenhuizen; Juliette S. d.v. A L. Nieuwen- huis en A.M.J.Ch. Wolters. Ondertrouwd: C.F.M. Immerzeel met C.H.Th.M. Hendriks. A.N.A. Pieter met K.T. Thiem; A. Ruijs met Y.M.C. Tiggelman. Gehuwd: D. van Berk met M. Hutchison. E Kentie met A.J.C Heijneman. N. Geldhof en Ch.J.M. Graaf. A.B. Wessels met I.J.G. Voort man, A.B. Noordhoek met M.E. Knot. R.W.H.G. Schouten met D.M. Ham- mecher; B.D.L.M. van Eerd met J.E.P. de Haas. Overleden: J.A. van den Berg, oud 69 jaar, C.J. van Veen, oud 79 jaar. J.H Rietman e v Siero, oud 51 jaar. L.A.H.H. Huf. oud 75 jaar, J.J. van der Steen, oud 89 jaar, S A Vertregt w.v. Houtzagers, oud 91 jaar, M. den Hollander w.v. Buurman, oud 93 jaar, J. Overduin, oud 60 jaar. M A. Pronk w.v. Muezerid oud 96 jaar, P.A. Boter oud 68 jaar. OEGSTGEEST/LEIDERDORP - Zeven videorecorders met een gezamen lijke waarde van 25.000 gulden zijn vannacht ontvreemd uit een electroni- cawinkel aan de Lange Vooit in Oegstgeest. Dieven gooiden rond vijf uur met straattegels de ramen van de winkel aan de straatzijde in. Binnen en kele minuten waren zij verdwenen. Een woordvoeder van de politie maakt zich zorgen over de gevolgde tac tiek: "Het lijkt een nieuwe trend om met grof geweld een zaak binnen te komen, snel je slag te slaan om daarna binnen de minuut weer te vertrek ken". Vaak zouden bij deze diefstallen gestolen auto's worden gebruikt om weg te komen. De politie onderzoekt de zaak. Rond middernacht is bij een computerbedrijf in het Leiderdorpse be drijvencentrum Elisabethhof eveneens een snelkraak gepleegd. De daders verschaften zich toegang tot de zaak door een raam in te slaan en namen een computer mee. Botsing door laaghangende zon LEIDERDORP - Een 7-jarige jongen uit Leiderdorp is gisteravond licht gewond geraakt aan zijn been. Hij zat achterop de brommer bij zijn vader, een 28-jarige Leiderdorper, toen deze om zeven uur 's avonds werd aange reden dobr een auto op de kruising Rietschans/Engelendael in Leiderdorp. De 30-jarige automobilist uit Leiderdorp wilde linksaf de Rietschans in rijden, maar zag door de laaghangende zon de bromfiets niet aankomen. Het gevolg was een flinke schuiver van de brommer. Zowel de auto als de brommer raakten flink beschadigd. Wassenaar zamelt WASSENAAR - Naast glas, oud pa pier en klein-chemisch afval, zamelt de gemeente Wassenaar tegenwoor- nu ook plastic in dig ook plastic in. Burgers kunnen het inleveren bij het gemeentede pot aan de Johan de Wittstraat en de rondrijdende chemocar. Om hun gemeente te helpen kun nen burgers het zachte plastic als fo lie en draagtassen scheiden van het harde plastic, ijzer en papier verwij deren, het plastic reinigen en tem pex en schuimplastic in de mini- container gooien. Om ook de bin nenkant van plastic flessen en jerry cans te kunnen' reinigen, worden burgers aangespoord het plastic open te knippen. Dit najaar start in Wassenaarse laagbouwwijken de gescheiden ophaal van groente-, fruit- en tuinafval (gft). VRIJDAG 4 MEI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost. voor Joegoslaven. aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. Leiden dodenherdenking in de Mare- kerk, aanvang 19 00 uur, aanslui tend Stille Tocht om 19.45 uur. Noordwijk prijsuitreiking in kaartcompeti- tie HSV De Sportvisser, aanvang 20.30 uur in het clubgebouw. Bos- Voorschoten herdenkingsconcert door Christelijk Vocaal Ensemble, aan vang 20.30 uur in de Dorpskerk. ZATERDAG 5 MEI Alphen dressuurwedstrijden en de monstraties Ruitersportvereniging De Ziende, van 9.00 lot 16.30 uur. Manege Pretfort, Aarlanderveen- se Achtermiddenweg. Bevrijdlngs-zangavond in de Oudshoornse kprk, aanvang 20.00 uur. solo-optreden van achteur Hel med Woudenberg met: 'Zwade kunst', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden band Harro van Dijk, aanvang 21.00 uur, Dorpshuis, Aarlanderveen. Katwijk spellenkermis voor kinderen. Commandeurslaan. va. 10.00 uur. adiestengala op het Andreas- plein, vanaf 19.30 uur. bevrijdingsconced Vincent de Vries op het Van den Heuvelorgel in de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Hazerswoude Umcefloop over 4, 6 en 10 km bij clubgebouw Avanti, Sport- parklaan, van 10.00 tot 12.00 uur. Hoofddorp dia-lezing over 'hommels en wespen' door Henk Vallenduuk. aanvang 14.30 uur in de Hei manshof, Wieger Bruinlaan. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. finale Leids Cabaret Festival met gastoptreden 'Kamagurka en herr Seele'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp demonstratie Bowls op gras veld aan de Eikenlaan, van 10.45 tot 12.00 uur. open dag Manege Liethorp, met rondleiding, proeflessen en demonstraties, van 12.00 tot 17.00 uur in De Bloemerd. vogelexcursie Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming, bij parkeer- 11.00 uur. Gat van Palace. Palaceplein. officiële .ingebruikstelling rol stoeltouringcar Stichting Organi satie Gehandicapten, mmv 'Cre- sendo', om 14.45 uur, Kon. Wilhe- mina Boulevard. 'Sand Castles', aanvang 20.00 uur, begin fietspad in de dui- van Staatsbosbeheer nabij boswachterswoning, Duinweg 81. prijsuitreiking strandcompetiitie HSV De Sportvisser, aanvang 20.30 uur in clubgebouw, Bos weg. Noordwijkerhout live-optreden 'Wagon Trail', op Country-dansavond bij Party Cen trum Unique, Leidsevaart. Oegstgeest optreden 'Big Band Oegst geest' tijdens jaarmarkt, van 14.00 Voorschoten Parkenloop. start om 11.00 uur bij sportcomplex SVLV, Juliana van Stolberglaan. Warmond optreden van Fellows', vanal 21.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. Zoeterwoude sponsorloop voor project in Ethiopië, startschot om 11 00 uur door mevrouw Ria Lubbers, Mu ziekcentrum. Schenkelweg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16