Gezinnen draaien voor kosten op bij sluiten twaalf waterwinputten 'Oude plannen nu gestalte geven' Lokale omroep en pers moeten het samen uitzoeken 'Provincie wil putten wel erg snel sluiten' 'Nederland is uniek' 'Grens van toelaatbare bereikt' VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA 15 Groene hart Randstad al lang niet groen meer DEN HAAG - Minister Alders (ruimtelijke ordening) is bezorgd over de aantasting van het groene hart in de Randstad. Het beleid ge richt op het zoveel mogelijk onge rept laten van het. groene hart heeft de afgelopen decennia nauwelijks effect gehad. Dat zei Alders in de Tweede Kamer tijdens het debat over de vierde nota ruimtelijke or dening. De bedrijfsontwikkeling en de woningbouw is in het groene hart juist sneller toegenomen dan in de omringende stadsgewesten, aldus Alders. Voortzetting van deze trend zou er binnen enkele decennia toe kunnen leiden dat het groene hart uiteen valt in deelgebieden, zo vreest de minister. De gevaren schuilen volgens hem vooral in ver stedelijking langs de hoofdverbin dingen en in de groei van de kernen binnen het gebied. In verband met deze dreigende ontwikkeling, overweegt Alders in de vierde nota ruimtelijke ordening de verdere ontwikkeling van wo ningbouw en bedrijvigheid in het' groene gebied van de Randstad aan strenge regels te binden. Eén van de grote opgaven voor de verdere, ont wikkeling van de Randstad is vol gens Alders het vinden van bouwlo caties voor nog eens 500.000 wonin gen voor de periode tussen 1995 en 2015. ^Aanvankelijk werd uitgegaan van een woningbehoefte van nog een miljoen stuks extra tot het jaar 2015. De peildatum daarvoor was echter 1987 en sedert die tijd zijn al 100.000 nieuwe woningen in de Randstad gerealiseerd. Bovendien zullen op locaties die nu al in ontwikkeling zijn of dat binnenkort genomen worden nog eens 200.000 woningen gebouwd kunnen worden, aldus Al ders, die het totaal van een miljoen dus iets naar beneden heeft bijge steld. Een belangrijke opgave bij het plannen van de nieuwe woonloca ties zal volgens Alders zijn het te rugdringen van het autogebruik en de milieubelasting in het algemeen. Goed openbaar vervoér alleen zal hiervoor niet de oplossing kunnen zijn, aldus Alders. Woon- en werklo- caties zullen zo dicht mogelijk bij el kaar moeten worden gevestigd,zo is zijn overtuiging. DEN HAAG/REGIO - Als er bin nen enkele jaren niet 10.000 bus chauffeurs bijkomen, van wie 6000 parttimers voor de opvang van pieken, worden de kosten van het openbaar vervoer veel ho ger dan waar de overheid nu reke ning mee houdt. De streekver voerders zullen dan niet aan de ei sen van die overheid, om meer au tomobilisten tijdens de spits van het openbaar vervoér te laten ge bruikmaken, kunnen voldoen. Dat zei drs. E. Modderman van Streekvervoer Westnederland gisteren tijdens de presentatie van een rapport over werving van parttime buschauffeurs bij de ze ven openbaar vervoerbedrijven in Nederland. Uit het rapport van het Insti tuut voor sociaal-wetenschappe lijk onderzoek in Tilburg blijkt dat vooral onder vrouwen en Streekvervoer heeft 10.000 chauffeurs nodig mensen met een eigen bedrijfje nog veel buschauffeurs te werven zijn. In universiteitssteden als Leiden zouden de vervoerders studenten als parttimers moeten zien aan te trekken. Dan moeten, aldus het rapport, de arbeidsvoor waarden voor part-timers wel aantrekkelijker worden gemaakt. Zo zouden de roosters langer van te voren bekend moeten zijn en zouden de bedrijven ervoor moe ten zorgen dat ook de parttimers meer binding met het bedrijf krij gen. Tevens legt het IVA de ver voerders de mogelijkheid voor om meer te doen aan kinderop vang binnen het bedrijf, zodat het ook voor vrouwen aantrekkelij ker wordt zich als parttime bus chauffeur aan te melden. De streekvervoerbedrijven ver voeren op het moment één mil joen reizigers per dag over afstan den van 15 tot 20 kilometer. In de toekomst zullen dat er veel meer worden, vooral op de spitsuren. Om aan die vraag te kunnen vol doen gaan de vervoerders de ko mende tijd gericht chauffeurs werven. Onder meer zal dat ge beuren door een persoonlijke be nadering van gegadigden door werknemers van de vervoersbe drijven. Ook denkt Modderman eraan om met het goederenver voer samen te werken bij het aan trekken van buschauffeurs. Bloembollen in de Hortus Botanicus LEIDEN - De Oranjerie van de Hortus Botanicus staat tot en met 13 mei in het teken van de bloembol len. Een speciale tentoonstelling geeft een indruk van de verschillen de aspecten van het bloembollen vak. Naast de bloeiende bolgewassen wordt er tijdens de tentoonstelling ook veel aandacht besteed aan het proces dat vooraf gaat aan het mo ment dat bij voorbeeld een bos tul pen thuis op tafel staat. Vandaar dat wetenschappers, keuringsdiensten en promotiebureaus op de expositie aan bod komen. De tentoonstelling is van maan dag tot zaterdag geopend van 9 tot 17.00 uur en op zondag van 10 tot 17.00 uur. LEIDEN/NOORDWIJK Het is niet mogelijk binnen twee jaar een nieuwe waterwin- plaats te vinden waar een miljard liter water per jaar kan en mag worden gewonnen. De Energie- en Watervoorziening Rijnland moet extra water inkopen. Een prijsverhoging van het water als gevolg hiervan is niet uit te sluiten. In elk geval wordt het moeilijker de kwali teit van het water te waarborgen. Voedseldroppers genieten van trip VALKENBURG Nieuwsgie rig kijken de grijze hoofden om zich heen. De Canadese en Brit se oud-strijders en hun familie staan na een bezoek aan het ge meentehuis Valkenburg wat on wennig op de vliegbasis. Op 28 april zijn ze met z'n 225-en naar Nederland gekomen om die plaatsen te bezoeken waar de oud-strijders 45 jaar geleden voedselpakketten dropten vanuit hun gevechtsvliegtuigen. Ook in de regio bezoeken ze verschillende gemeenten. Gisteren was Valkenburg aan de beurt. Sommigen van de be zoekers waren in '83 en in '85 ook al in Nederland. Anderen hebben Nederland 45 jaar lang niet gezien. Voor iedereen geldt, dat het een emotioneel weerzien is met 'old friends'. Eileen Hallen uit Rotherfield in Engeland was 21 jaar oud toen ze voor de RAF het weer ging voorspellen. Ze is naar Ne derland gekomen met twee vrienden. Haar man is vorig jaar overleden. Ilij gooide in april '45 voedsel naar beneden. 'Ope ration Manna' werd de dropping genoemd. "Ik ben overdonderd door de ontvangst in Nederland. Het is erg moeilijk om hier te komen zonder mijn man. Maar ik doe het voor hem. Het weer zien met de Nederlanders is erg emotioneel. Nederlanders zijn echt uniek. Er is geen enkel an der land dat zo goed met oude bekenden omgaat. Anderen willen alles zo snel mogelijk vergeten. Jullie gelukkig niet", aldus mrs. Hallen. Het bezoek is tot in de puntjes geregeld. Van uur tot uur is be kend waar de Canadezen en En gelsen zijn. Toch liep het pro gramma gisteren flink; uit. Ie dereen reageert echtererg laco niek. 'Voedseidropper' Bernie Harris kan het bijna niet gelo ven dat hij op de plek staat waar hij 45 jaar geleden voedsel naar beneden gooide. De nu 65- j arige denkt vaak terug aan dié laatste maanden van de oorlog. 'Tk zie nog dat Nederlandse blonde joch voor me, die met zijn jas en een tas naar me zwaaide. En ook dat ziekenhuis, waar de ver pleegsters en dokters op het dak stonden toen ik overvloog. Zo iets; die blijheid over het voed sel. vergeet jc niet. Ik ben erg blij dat ik zoveel bekenden te rug zie". Bernie Harris en echtgenote: "Ik zie nog dat Nederlandse blonde joch die met zijn jas en een tas naar me zwaaide", (foto Jan Holvast» Omroep Rijnland verheugd over toestaan reclameboodschappen LEIDEN Omroep Rijnland is 'Mij met het besluit van WVC-minister d'Ancona om. het lokale en regiona le omroepen toe te staan met ingang van volgend jaar 'reclamebood schappen uit te zenden. Hierdoor kunnen zes jaar oude plannen ein delijk gestalte krijgen, aldus voor zitter J.R. van-Leeuwen. Maar ondanks die inkomsten blijft Omroep Rijnland toch op ge ruime achterstand van de landelijke en provinciale omroepen. Die heb ben, zegt Van Leeuwen, een vaste bröh van inkomsten uit de luister en kijkgelden. Daarom doet Van Leeuwen de suggestie dat de pro vincie Zuid-Holland eens moet overwegen de helft van de heffing van tien gulden die de burgers is op gelegd om omroepen als Radio West te financieren, ter beschikking van lokale en régionale omroepen te stellen. Rijnland bedient vijftien gemeen ten in de Leidse regio waar zo'n 350.000 mensen wonen. Van Leeu wen rekent voor dat de provincie al leen al uit dat gebied ruim een mil joen gulden uit de tientjes-heffing opstrijkt. Het prikt Van Leeuwen dat ié'Jeréen in Zuid-Holland min of meer wordt gedwongen lid te zajft. van Radio West. Misschien moeten de gemeenten ook maar zo'n soort heffing invoeren, in dit geval om de lokale omroepen te financieren, zo meerit Van Leeuwen. Voorzitter Van Leeuwen zegt dat Omroep Rijnland nu helemaal geen inkomsten heeft. Gemeenten kun nen gebruik maken van het medi um. Rijnland brengt de kosten daar van in rekening. Op de begroting staat een bedrag van 150.000 gulden waarmee de eindjes aan elkaar moe ten worden geknoopt. De lokale omroep zegt 200 vrijwilligers te heb ben die 45 uur radiozendtijd per week vullen en één keer per veer tien dagen een televisièuitzending verzorgen. "Als je hen zou moeten betalen, kost je dat miljoenen. Die hebben" we dus niet, daarom zijn we Voorzitter Van Leeuwen: "We zijn blij dat we nu reclame mogen uit zenden". (archieffoto) blij dat we reclame mogen uitzen den". Lokale omroep, benadrukt Van Leeuwen, blijft amateurwerk. Om subsidie heeft Rijnland niet ge vraagd en wil dat ook niet. Alleen een verruiming van de middelen was een grote wens. En daar komt minister d'Ancona nu aan tege moet Om reclameboodschappen te maken heeft Omroep Rijnland niet de benodigde faciliteiten. Eind vp- rig jaar zocht zij daarom contact niet de uitgever van het Leidsch/Alp- hens Dagblad. Tot concrete afspra ken zijn beide nog niet gekomen. Van Leeuwen zegt niet te weten of het LD geïnteresseerd is. De om roep zou meer pijlen op haar boog hebben'. Bedreigend LD-directeur G. Arnold vertelt dat het standpunt van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) anders is dan dat van de minister. De NDP had graag gezien dat de uitgevers de ex ploitatie voor hun rekening zouden nemen, maar dat mag niet van d'An cona. Arnold' zegt dat het vóór de hand ligt dat er contact komt tussen de uitgever en de lokale- en regiona le omroepen. De discussie in de Tweede Kamer hoeft niet te' worden afgewacht. Reclameboodschappen op de lo kale omroep: bedreigend? "Dat denk ik wel en zo ziet de NDP dat ook. We mogen vrezen dat er re clamegelden wegvloeien waar geen compensatie tegenover staat. d'An cona schrijft dan wel over het be houd van de regionale pers, maar die kan alleen bestaan door middel van inkomsten. Een paar jaar gele den hebben we in Amsterdam de etherpiraten gehad. Wat zag je? Zij zogen alle kleine adverteerders weg. Het is onduidelijk of dat nu ook ten koste zal gaan van de dag- of huis-aan-huis-bladen" Sijthoff, onder meer uitgever van de Leidse Courant, kon vanmorgen geen commentaar op de plannen van de WVC-minister geven. Beide directeuren waren afwezig. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft de ministers Braks (land bouw) en Alders (milieubeheer) gis teren gevraagd nu eens op te schie ten met het nemen van maatregelen tégen met landbouwbestrijdings- middelen vervuild grondwater waaruit drinkwater wordt gewon- AJleen Braks zegde toe dat de Ka mer uiterlijk 1 november een nota krijgt waarin hij zal aangeven hoe de agrarische sector gewassen mag Dat is de reactie van directeurtJ. Ha- ijkens van het EWR op het besluit van milieugedeputeerde Van der Vlist om twaalf waterwinputten in het Langeveld in Noord wijk binnen twee jaar te sluiten. In het grondwa ter van de helft van de putten werd afgelopen weekeinde een afbraak- produkt van bestrijdingsmiddelen, ETU, aangetroffen. Het drinkwater is nog schoon. Haijkens noemt het besluit van Van der Vlist 'uitermate snel en voorbarig'. Eerder al liet de direc teur weten dat er technisch gezien nog voldoende mogelijkheden zijn om te voorkomen dat ETU ooit in het drinkwater terecht komt. Dat is nu ook niet het geval en door öf het gebruik van bestrijdingsmiddelen verder aan banden te leggen, of ex tra zuiveringsstappen in te bouwen, kan dit zo blijven. "Nu al tot sluiten besluiten lijkt me overdreven". In Noordwijk wordt jaarlijks een miljard liter grondwater gewonnen, geheel bestemd voor de Noordwijk- se bevolking. Sluiting van de putten betekent dat er ergens anders een miljard liter water moet worden ge vonden. Omdat grondwater, en ze ker dat in Noordwijk, schoon is, gaat de voorkeur uit naar grondwa terwinning. Vervanging van de Noord wij kse grondwaterbron door een andere grondwaterbron is niet mogelijk, simpelweg omdat die niet voorhanden is. De Katwijkse duinen leveren ook wel wat grondwater op, maar het grootste deel van het Katwijkse wa ter is oppervlaktewater. Uitbrei ding van de waterwinning in Kat wijk is technisch gezien heel best beschermen tegen ziektes en insec ten. Daarin komt een lijst met ver boden bestrijdingsmiddelen. Minis ter Alders zei dat er wat de mate van vervuiling betreft verschillende normen komen voor grondwater di rect onder het bodemoppervlak en voor de onderste laag. Braks en Alders waren het met de Kamer eens dat de grens van het toelaatbare is bereikt en hier en daar is overschreden. Maar beiden wezen zij op de economische belan- mogelijk, maar wordt volgens Ha ijkens door de provincie verboden. "De provincie dwingt ons zelfs de komende jaren de waterwinning daar te verminderen". Verontreiniging Oppervlaktewater is veel gevoeliger voor verontreiniging. Een lozing van 'vieze stoffen' op een rivier of meer heeft direct nadelige conse quenties. De gevaren voor veront reiniging van het water worden door sluiting van de Noordwj kse putten nog eens verder vergroot doordat de afstand die het water moet afleggen, in elk geval gfoter wordt. Het extra ingekochte water moet worden getransporteerd en onderweg kan er heel wat gebeuren. "Het weghalen van lokale water bronnen maakt het totale systeem van watervoorziening altijd kwets baarder", aldus Haijkens. Juist omdat oppervlaktewater meer risico's in zich draagt, studeert de EWR momenteel op de mogelijk heden van op grote schaal toepas sen van diepte-infiltratie van water in de duinen. De duinen dienen hierbij onder meer als opslagreser voir voor water waarop in geval van verontreiniging een beroep kan worden gedaan. Bovendien zorgt het inbrengen van water op grote diepte voor een goede zuivering van water, waardoor met deze manier een goede kwaliteit water kan wor den gewonnen. Samen met het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland wordt op dit moment een onder zoek gedaan naar de milieu-effecten van diepte-infiltratie. Het onder- gen van de agrarische sector. Die maken het volgens hen ongewenst om chemische bestrijdingsmidde len geheel te verbieden. Braks zei dat bestrijdingsmiddelen natuur lijk niet in drinkwater thuishoren. Hij wees er met nadruk op, dat de werkzame stoffen uit de bestrij dingsmiddelen die zijn aangetrof fen in de diepe grondwaterlagen - waaruit we 60 procent van ons drinkwater halen - jaren geleden daarin terecht zijn gekomen. Het verbieden of het alleen maar spaar zaam toestaan van middelen verwij dert deze stoffen niet uit hét grond water. Minister Braks is persoonlijk te gen een verbod op het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen omdat dat volgens hem illegaal ge bruik uitlokt. Een richtlijn van de Europese Commissie daarover zal hij proberen tegen te houden, zo zei hij. Co-assistenten begrijpen vakliteratuur niet goed AMSTERDAM - In artsenopleidin gen wordt onvoldoende aandacht besteed aan het kritisch lezen en in terpreteren van onderzoeksresulta ten in vakliteratuur. Een groot deel van de co-assistenten heeft grote moeite met het begrijpen van publi- katies op hun vakgebied. Dat is ge bleken uit een onderzoek onder ne gentig medische studenten die sta ge liepen op diverse afdelingen van het Academisch Medisch Centrum en het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam. Uit het onderzoek bleek dat 86 procent van de co-assistenten niet voldoende kennis bezat om weten schappelijke literatuur te doorgron den. De onderzochten zijn zich daar zelf niet van bewust. Naar hun me ning is hun kennis "voldoende tot meer dan voldoende". Een neiging tot zelfoverschatting, is dan ook de conclusie in het rapport. (SuyQnmtoj Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gistermiddag werd de jongen heer v. P., met andere kinderen op de Neude te Utrecht, voor het koffiehuis van den heer J. spe- lende, door een van uit dat kof fiehuis naar buiten geworpen schoteltje zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij met een diepe wond, die hevig bloedde, naar de ouderlijke woning aan de Ganzenmarkt gebracht en al daar geneeskundig behandeld moest worden. - De beide bloembollenveilingen op 29 April en 1 mei te Rijnsburg gehouden, hebben bewezen dat er in dezen tak van den handel nog aardig wat te verdienen valt. De prijzen liepen boven verwachting hoog. Voor 43 Rijn- landsche roeden tulpen, zeer ge wone soorten, besteedde men 868 gulden, om van de meer in prijs en in trek zijnde maar niet te spreken. Vooral kweekers uit het Westland deden groote inkoopen tegen hooge prijzen. Vijftig jaar geleden: Nog steeds vertoeft op het ooie vaarsnest te Warmond nog maar één ooievaar. Met groote belangstelling ziet men thans, den mannetjes-ooievaar tege moet. Er bestaat alle hoop, dat de ooievaars toch bezit van het nest zullen nemen. Op grond van de oorlogswet heeft het militair gezag heden nacht 21 personen, geïnterneerd. Het gaat hier om Nederlanders, die niet-pro-Nederlandsch han delen. De minister-president, jhr. mr. D.J. de Geer, zei vanmid dag in een radiorede voor de prohizenders: "Met leedwezen moet ik u meedeelen, dat voor de regeering onomstotelijk is ko- men vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenigen zijn, wier geestesgesteldheid en optre den zoo weinig in overeenstem ming zijn met den neutrailiteits- wïl der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land en dat te gen hen bijzondere maatregelen moeten worden genomen. Onder de 21 bevindt zich één Kamerlid, mr. M.M. Rost van Tonningen. Minister d'Ancona denkt kool en geit te sparen DEN HAAG - "Het publieke loka le en regionale omroepbestel willen wij de kans geven die het verdient, maar niet ten koste van de pers. Wij vertrouwen in de onderhandelin gen tussen beide partijen". Voor minister Hedy d'Ancona lijkt er geen vuiltje aan de lucht. Daar waar de regionale en lokale pers zich altijd fel heeft gekeerd te gen het toestaan van reclame op re gionale en lokale, omroepen, uit vrees voor inkomstenverlies, heeft de bewindsvrouwe een uitweg ge vonden. Het'toverwoord i's: overleg. door Carel Goseling De optie lijkt heel democratisch en zou tussen volwassen mensen ook eigenlijk moeten werken. Daar waar er echter grote zakelijke belan gen in het spel zijn. kan dat wel eens een misrekening blijkeh te zijn. De tijd zal het echter moeten leren. En dat kan een procés van jaren wor den. Alle optimisme van d'Ancona ten spijt. Kier Reclame bij de regionale en lokale omroepen was in feite niet meer te gen te houden. Zoals al eerder een nationale blokkade tegen de com merciële omroep mede dankzij de activiteiten van TV10 en Veronique een utopie bleek. Een wijziging van de Mediawet waardoor een com merciële omroep onder voorwaar den werd toegestaan, was het ge volg. De lijn wordt nu door d'Ancona doorgetrokken naar de regionale en lokale omroepen. Echt commer cieel' worden, mogen zij echter niet. J Nog niet? Réclame voor regionale en lokale omroepen ziet d'Ancona als extra inkomstenbron. Maximaal mag vijf procent van de zendtijd worden be steed aan wervende teksten van on dernemers. Reclameboodschappen moeten in blokken worden uitge zonden, rond de nieuwsuitzendin gen. Dit alles conform de regelingen die nu voor de landelijke omroepen gelden. Daarmee is echter nog niets gere geld ten aanzien van uitgevers van regionale en lokale dagbladen. Hoe beperkt ook, de reclame bij de om roep in de eigen streek zal, zo luidt de redenering, altijd effecten heb ben op het aantal advertenties in de krant. En aangezien de krant, moet draaien op de inkomsten uit die ad vertenties, bestaat er dus een gevaar voor het voortbestaan van 'de krant'. Zoeken Voor d'Ancona noodzaak een uit weg te zoeken. Want de pluriformi teit van de regionale en lokale pers wil de minister, en met haar het hele kabinet, niet om zeep helpen. Het (voorlopig) afwijzen van commer ciële omroep in de provincie of de gemeente was daarvoor niet vol doende. Voor keiharde, van boven af opgelegde regels voelde de be windsvrouwe ook niets. Dat zou ge tuigen van een ongewenst centralis me daar waar het kabinet juist streeft naar decentralisatie en 'het organisaties en burgers laten bele ven van hun eigen verantwoorde lijkheid'. Nu werd d'Ancona wel enigszins geholpen door de uitgevers. Er is zich een kentering in hun stand punt aan het voltrekken. Deelname in de omroep vormt daarbij de inzet. "If you can't beat them, join them", luidt een Engels spreekwoord. Als je ze niet kunt verslaan, sluit je er dan bij aan. Op veel plaatsen in het land is dan ook al overleg gestart tussen omroepen en uitgevers. d'Ancona haakt daar nu op in. Zij wil samenwerking de ruimte laten. Uitgevers kunnen bij de exploitatie van de omroep worden betrokken, programma's voor de omroep gaan maken, deelnemen in de nieuws voorziening van de omroep of sa men met de omroep een blad uitge ven. Het gezamenlijk werven van reclames kan ook. Er is zelfs ruimte om onderling afspraken te maken over financiële compensatie indien er schade wordt geleden door de ac tiviteiten van de ander. Dit alles echter wel onder de voor waarde dat alle verantwooordelijk- heid voor de uitzendingen bij de omroep blijft en dat inkomsten voor de omroep gebruikt zullen worden ten behoeve van de programma's. d'Ancona: "Men moet het verdien de geld in de programma's steken. Dat mag niet naar de aandeelhou ders, want dat is commercie". De minister vindt het logisch dat er per regio en plaats andere afspra ken worden gemaakt op grond van marktverhoudingen, maatschappe lijke en politieke voorkeuren. Een landelijke modelovereenkomst wil d'Ancona niet het licht doen zien. Wel wil zij een bestuurlijk instru mentarium ontwikkelen waarvoor beide partijen worden 'uitgenodigd' met elkaar tot een akkoord te ko men. Een verbod voor kabelkran ten om met reclames te werken, is daar een voorbeeld van. Net als het afsnijden van mogelijkheden voor lokale of reêionale omroepen om de krachten te bundelen, zodat er bo- ven-regionale of zelfs landelijke netwerken ontstaan. Dat het wel eens mis kan gaan voor de uitgevers, lijkt ook d'Anco na te beseffen, gezien haar zeer stel lige mededeling dat het Bedrijfs fonds voor de Pers blijft bestaan voor de ondersteuning van regiona le en lokale kranten. Hoe concurrentie tussen diverse lokale kranten bij de deelname in regionale of lokale omroepen gere geld moet worden, blijkt nergens uit de stukken van de minister. Hoogstens een hint. d'Ancona zou het logisch vinden als lokale en re gionale omroepen de krachten gaan bundelen, zodat een zekere 'verge- westelijking' gaat ontstaan. In de Leidse regio is overigens precies een omgekeerde tendens aan de gang. Lokale initiatieven dreigen de regionale omroep Rijnland in een steeds zwakkere positie te brengen. d'Ancona vindt dat men het zelf maar moet regelen. Vrijheid, blij heid. zoek wordt pas halverwege 1991 af gerond en voor die tijd is uitbrei ding van de diepte-infiltratie onmo gelijk. Door extra water via diepte- infiltratie in de duinen te brengen zou in Katwijk meer goed water kunnen worden gewonnen. Al met al komt Haijkens tot de conclusie dat het EWR genoodzaakt zal zijn over twee jaar extra water in te kopen. Dit is in elk geval opper vlaktewater, aangezien geen enkel waterbedrijf grondwater 'over heeft'. Het water dat in Noordwijk wordt gewonnen is relatief goed koop. Hoewel de EWR-directe,ur het nu nog te vroeg vindt voor een keiharde uitspraak hierover, laat hij wel doorschemeren dat prijsverho ging van het water als gevolg van de sluiting van Noordwijk zeker niet denkbeeldig is. Haykens heeft geen goed woord over voor het besluit van Van der Vlist. Juist omdat grondwater van uitstekende kwalitateit is, moet vol gens Haijkens zuinig worden omge sprongen met de grondwaterbron nen die er nog zijn. Verdere be scherming van het gebied als water wingebied ligt naar zijn mening dan ook meer voor de hand. De komende twee jaar wordt in elk geval nog water uit de Noord- wijkse putten gehaald. Of er gedu rende die tijd extra technische maatregelen nodig zijn om te voor komen dat het ETU toch in het drinkwater terecht komt, valt vol gens Haijkens nog niet te zeggen. "Het mag echter wel duidelijk zijn dat we niet gaan zitten wachten tot dat we ook in het drinkwater ETU vinden". Kamer eist verbod op bestrij dingsmiddelen in landbouw

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15