Haiingverwerkers kampen met groot personeelstekort Ff iiif tffli i in r*WMi. NIEUW CLUBHUIS SCOUTING Alkemade heeft haast met aansluitingen op riolering Sociale onveiligheid aangepakt actiel in vrije tijd VRIJDAG 4 MEI 1990 Vele tientallen vacatures in maatjesseizoen KATWIJK De Katwijkse ha ringverwerkers kampen met een groot personeelstekort. Aan de vooravond van het nieuwe maatjesseizoen kunnen de be drijven nog vele tientallen per soneelsleden gebruiken voor het sorteren, kaken en verpak ken van de Deense en Holland se 'nieuwe'. Advertentiecam pagnes en overleg met uitzend- en arbeidsbureau hebben tot nog toe nauwelijks respons op geleverd. Door enkele onderne mers wordt al gedacht aan het uitbesteden van werkzaamhe den aan buitenlandse bedrijven of het op grotere schaal inzetten van machines voor de verwer king van haring. In de campagne spelen de Katwijk- se vis verwerkers een belangrijke rol. In deze kustgemeente hebben de import- en exportbedrijven zich zodanig geconcenteerd dat wel van het Europese centrum voor de ha- ringhandel wordt gesproken. "Ze ventig procent van de Nederlandse haringhandel loopt via Katwijk", zegt directeur T. Hoek van de plaat selijke haringhandel Gebroeders Hoek aan de Prins Hendrikkade. Voor deze verwerkende en handels bedrijven begint volgende week het 'hoogseizoen', dat ongeveer loopt tot augustus. In drie maanden tijd moet de haringvoorraad voor het najaar en de winter worden opge bouwd. Het haringfileerbedrijf L. Hoek. eveneens aan de Prins Hendrikka de, verwerkt voor een aantal grote handelaren partijen Deense en Hol landse maatjes. Het tekort aan per soneel wordt door de gelijknamige directeur omschreven als een 'ont zettend groot probleem'. "Ik kan di rect enkele tientallen mensen ge bruiken, maar met al mijn adverte ren heb ik er nu pas zes extra gekre gen", zegt hij. Behalve in de kranten heeft Hoek zijn oproep ook neerge legd bij het arbeidsbureau, maar ook dat leverde weinig tot niets op. "Er komt wel een groep perso neelsleden vrij die bij bollenbedrij- ven actief is geweest. Maar de men sen die ik via het arbeidsbureau kreeg doorverwezen gaven duide lijk te kennen geen zin te hebben in een baan bij een visverwerkend be drijf. De één was allergisch voor vis, de ander ging over twee weken op vakantie naar Turkije en een derde had weer een andere smoes". Om in het hoogseizoen optimaal te kunnen draaien heeft het fileerbe- drijf constant behoefte aan negen tig mensen. Omdat de ploeg waaruit moet worden geput voor een be langrijk deel bestaat uit part-timers, dient Hoek echter minimaal te be schikken over ongeveer 140 krach ten. Als iemand er met mooi weer voor kiest om op het strand te gaan liggen, kan de werkgever hem niet tegenhouden. "De situatie is nu zo dat ik niet optimaal kan draaien", zegt hij. "We zijn er de afgelopen pe riode in geslaagd twee verwerkings- lijnen op te zetten, maar onder de huidige omstandigheden kan ik er daar waarschijnlijk maar één van benutten". Als alternatief kan hij terugvallen op het gebruik van fileermachines, maar daarmee is volgens de Katwij- ker de kwaliteit van het produkt niet optimaal te garanderen. "Ik geef daarvoor toch de voorkeur aan handwerk". Een andere mogelijk- ALKEMADE - Alkemade wil dat op korte termijn meer woningen worden aangesloten op het gemeen telijk rioleringssysteem. De haast vloeit voort uit het gereedkomen van de nieuwe afvalzuiveringsin- stallatie in de polder Het Noord- veen in Nieuwe Wetering. In een ambtelijke notitie over de stand van zaken van rioolaanslui tingen wordt onderscheid gemaakt tussen gebieden waar nog geen rio lering ligt en panden die nog niet zijn aangesloten op het wel aanwe zige riool. Zo kunnen de bewoners van dé Zwarteweg en de Leidseweg in Oud Ade, de Poeldijk in Rijpwe- tering, gedeelten van de Voorweg in Nieuwe Wetering en de Aderweg in Roelofarendsveen hun afvalwater niet lozen op het gemeentelijk riool stelsel omdat het daar ontbreekt. Daarnaast zijn er tientallen pan den die om verschillende redenen niet zijn aangesloten. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om notoire weige raars. Zij zullen met bestuurlijke maatregelen en zonodig met politie- dwang, ertoe worden aangezet hun woning aan te sluiten op het riool. Voor een aantal woningen is aan sluiting op het riool erg moeilijk, omdat de afstand tussen de woning en het aansluitpunt (soms meer dan veertig meter) erg groot is. Aanslui ting brengt daardoor voor de eige naar hoge kosten met zich mee. Het gemeentebestuur wil zich in deze gevallen echter soepel opstellen door ontheffing van aansluiting te verlenen, mits er bij de woning een septic-tank aanwezig is. Daarvoor is echter vergunning nodig van het hoogheemraadschap van Rijnland op grond van de Wet verontreini ging oppervlaktewater. heid is het uitbesteden van werk zaamheden aan bedrijven in Dene marken, maar omdat daar de loon kosten hoger zijn dan in ons land is dat zeker voor een ondernemer ook geen voor de hand liggende keuze. In Denemarken, waar inmiddels zon 70 procent van de haring van daan komt die door Nederlandse bedrijven wordt verwerkt of ver kocht, speelt het personeelsgebrek in elk geval nog niet, weet Hoek. "Een relatie van ons kreeg op een advertentie 200 reacties en heeft daaruit 140 nieuwe medewerkers kunnen selecteren". De Katwijker wijdt dit vooral aan een mentali teitskwestie. "Ons land is kennelijk overgesocialiseerd", zegt hij. Kaakcursus Een woordvoerster van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Leiden kijkt daar genuanceerder tegenaan. "Zodra het gaat om seizoenswerk of het nu de bollensector, de visserij of de horeca betreft is het altijd problematisch om in vacatures te voorzien. In de visverwerkende in dustrie heb je daarbij ook te maken met de aard van het werk: niet ie dereen vindt het prettig om de hele dag in een haringlucht te werken. In het oosten van het land zie je het zelfde met de kippenslachterijen. Als er zich andere mogelijkheden voor werk aandienen, zal men daar voor kiezen". Niettemin is het arbeidsbureau er altijd in geslaagd om, zo goed en kwaad als het ging, in de behoefte te voorzien. "Met het visverwerkend bedrijf Oüwehand hebben we bij voorbeeld hele grote campagnes ge voerd, compleet met introductie- films. Dan heb je wel hele grote groepen werkzoekenden nodig om te komen op het aantal medewer kers datje nodig hebt, maar het lukt uiteindelijk wel". Dat het arbeidsbureau echter geen volledig beeld heeft van de problematiek, blijkt wel uit het feit dat een aantal bedrijven er na te leurstellingen in het verleden in middels niet meer voor kiest om een >r personeel in te die- "Je hebt er ontzettend veel voortbereidend werk aan", zegt een woordvoerder van haringhandel A. Hoek van de Lageweg, "en dan le vert het nog niets op, zo hebben we de afgelopen twee jaar gemerkt". Het bedrijf werkt inmiddels met een vaste kern van part-timers. "Het zijn mensen die elders al een baan hebben en bij ons een centje bij wil len verdienen. Je kunt het wel ver geten datje gedurende het hoogsei zoen mensen voor hele dagen krijgt". Het werken met part-timers is volgens de woordvoerder wel enorm arbeidsintensief. "Je hangt dagelijks lange tijd aan de telefoon om een ploeg bij elkaar te krijgen. Je moet in feite beschikken over een poule van mensen die drie keer zo groot is als het aantal datje eigen lijk nodig hebt". LEIDEN - De scoutinggroep Jan van Galen neemt volgende week een nieuw clubhuis aan het Marowij- nepad in de Merenwijk in gebruik. Het onderkomen, dat ongeveer 80.000 gulden heeft gekost, wordt de thuisbasis van de verkennersafdeling. De scoutinggroep telt momenteel 108 leden, verdeeld over welpen, juniorwacht en verkenners. Met name de laatste groep had te kampen met ruimtegebrek. Nadat de welpen al in 1983 een eigen clubhuis kregen, moes ten de verkenners het doen met een tijdelijke i Door verschillende acties (onder meer een sponsor loop) en steun van gemeente en het Nationaal Jeugd- fonds, kwam genoeg geld bij elkaar om ook voor de ver- kennersgroep te bouwen. Veel stafleden en ouders heb ben geholpen bij dit werk, en er zijn sponsors gevonden die gratis onderdelen beschikbaar stelden. Het clubhuis bij de Zijlbrug bestaat uit een grote zaal, telt twee toiletten, douches, een keuken en twee ruimten voor de leiding. Het nieuwe onderkomen wordt op 12 mei geopend door burgemeester Goekoop. Hoog struikgewas in Alphen verwijderd ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen wil nog dit jaar de onveilige si tuatie rond de flats aan de Lupi nesingel aanpakken. Daarvoor wordt het hoge struikgewas langs het voet/fietspad bij de hoogbouw tussen de singel en het Ericapark gesnoeid. De huidige begroeiing wordt vervangen door gras of laag struikgewas. Op die manier denkt de gemeente de sociale controle in dit gebied te vergroten. Met dit eer ste project in het kader van de socia le veiligheid is een bedrag gemoeid van 45.000 gulden. Over het ambte lijke voorstel moet de gemeente raad volgende maand een uitspraak doen. "Als je nu op dit pad loopt of fietst, word je door niemand vanaf de weg gezien. Er kan van alles ge beuren, zonder dat het door ande ren wordt opgemerkt. Door de in grepen die we nu voorstellen, wordt de situatie veel overzichtelijker. Straks ziet iedereen iedereen, waar door de sociale controle veel groter wordt en men zich veiliger voelt", aldus M. Luijk, die als ambtenaar van de dienst openbare werken deel uitmaakt van de werkgroep sociale veiligheid in Alphen. De werkgroep werd vorig jaar in het leven geroepen. Zij kreeg de op dracht er voor te zorgen dat burgers met een veilig gevoel de straat op kunnen. Bij het inventariseren van de onveilige plekken in Alphen is onder meer gebruik gemaakt van een enquête die de woningbouw vereniging Alphen (WVA) een half jaar geleden onder haar huurders aan de Lupinesingel, de Wederik straat, het Aïdaplein en het Carmen- plein heeft gehouden. Een van de vragen had betrekking op de sociale veiligheid. Luijk: "Daaruit kwam naar voren dat de mensen zich juist in die hoek tussen de Lupinesingel en het Ericapark onveilig voelen en dat de sociale controle veel te wen sen over laat". Om die situatie te verbeteren wordt daarom nu voorgesteld om dit jaar het struikgewas aan te pak ken en volgend jaar de verlichting te verbeteren. De onveiligheid rond de Wederikstraat en onder het com- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Herdenking (I) Vijf scholen in Leiden hebben een vijftal monumenten of ge denktekens in Leiden geadop teerd die herinneren aan het ver zet tijdens de Tweede Wereldoor log en aan de vervolgingsslacht offers. Dit betekent dat een klas leerlingen een jaar lang zorg draagt voor het onderhoud van zo'n monument om het vervol gens aan een volgende klas over te dragen. Achtergrond van de adoptie is dat telkens een andere groep leerlingen vertrouwd wordt gemaakt met de ontstaans geschiedenis van een gedenkte ken en leren begrijpen waarom mensen bereid zijn geweest hun leven in de waagschaal te stellen of op te offeren voor de vrijheid. Jaarlijks worden de scholen ook bezocht door oud-verzetstrij ders of andere betrokkenen die vertellen over de achtergrond van het 'adoptiekind'. De openbare basisschool De Viersprong aan de Timorstraat adopteerde het ge denkteken aan de Driftstraat. Een plaquette 'ter herinnering aan hen die niet weder keerden' met een reeks namen van Leidenaars. Namen die de doorsnee voorbij ganger en zeker de kinderen in de wijk weinig zullen zeggen. Mevrouw Marianne Paalvast- Aukes bezocht deze week De Viersprong om het verhaal achter de namen levend te houden. Haar meisjesnaam, Paalvast, is één van de namen die voorkomt op de pla quette. "Als meisje woonde ik aan de Driftstraat", vertelt ze de groep kinderen van De Viersprong. "Mijn opa en oma hadden een kruidenierszaak op de hoek Drift straat/Lage Rijndijk. Jullie opa's en oma's weten dat vast nog wel". "De Kooi was een gezellige buurt om te wonen. Totdat de oorlog begon. Mijn vader was communist, en dat was de reden waarom hij op 25 juni 1941, op een mooie zomerdag, samen met mijn grootvader en twee van diens broers van huis werd gehaald. Twee Nederlandse politie-agen- ten namen hen mee. Mijn vader was toen 27 jaar, net als mijn moe der. Ik was zelf een meisje van an derhalf jaar", aldus Marianne Paalvast. Harrie Paalvast werd gedepor teerd naar een kamp in Schoorl, daarna zat hij vast in Amersfoort en nog later werd hij doorge stuurd naar Duitsland, naar het concentratiekamp Buchenwald. "Daar begon de lijdensweg", weet Marianne Paalvast. "De Duitsers waren niet van die lie verdjes", vertelt ze de kinderen van De Viersprong. "In het kamp Gross-Rosen, in het huidige Po len, waar mijn vader het laatst zat, werd het heel verschrikkelijk. Hij moest hard werken in een gra nietgroeve. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat steen loshakken. Aan het eind van de dag kreeg hij een kommetje soep". "De meeste mensen in het kamp Gross-Rosen leefden niet lang. Mijn vader, die huisschilder was geweest, mocht op een gege ven moment barakken gaan schil deren. Dat heeft zijn leven iets verlicht. Mijn moeder, die nu 73 jaar is, heeft nog een heel pak brieven die mijn vader in die tijd heeft geschreven. In bijna alle brieven staat hetzelfde: ik ben ge zond en het gaat goed met mij. De brieven zijn in het Duits geschre ven, omdat de Duitsers ze moes ten controleren. Hij kon dus niet schrijven: het is hier een grote rotzooi". "Mijn moeder stuurde hem re gelmatig pakjes. Dan kocht ze groene tomaatjes zodat ze bij aan komst rood waren. Van een kampkameraad van m'n vader, die ik later toevallig heb ontmoet, heb ik gehoord dat de meeste van die pakjes ook zijn aangekomen". Herdenking (2) Zes jaar geleden heeft Marianne Paalvast-Aukes het kamp Gross- Rosen bezocht. "Het is een heel mooie omgeving nu. Als je er rond loopt kun je je niet voorstel len dat er zulke verschrikkelijk dingen zijn gebeurd. Ik wilde er heen om afscheid te nemen". Wat er precies met haar vader gebeurd is heeft Marianne Paal vast lange tijd niet geweten. "Pas vijf jaar na de oorlog kregen we bericht dat hij overleden is. Mijn moeder en ik hebben altijd ge dacht dat hü in Gross-Rosen is overleden. Maar, vorig jaar, tij dens de herdenking in de Drif- straat, kwam er een man naar mij toe die zei: Ik weet wat er met je vader gebeurd is. Die man had sa men met mijn vader barakken ge Marianne Paalvast-Aukes vertelt schoolkinderen van De Viersprong c familieleden is gebeurd tijdens de Tweede Wereldoorlog. r wat er met haar vader en andere schilderd. Hij vertelde dat mijn vader op de trein naar Leitmeritz, een kamp in Tsjechoslowakije is gezet en daar is overleden. Hij is in bed overleden, door uitputting, maar waarschijnlijk had hij ook tbc. Ik heb naar Tsjechoslowakije geschreven en bericht gekregen dat mijn vader op 26 februari 1945 is overleden. Hij ligt begraven op de' erebegraafplaats in The- resiënstad". "Vorig jaar ben ik ook in Tsjechoslowakije geweest. Die plek is heel belangrijk voor mij en mijn moeder. Ik heb Nederlandse - aarde meegenomen en over die plek uitgestrooid. Volgend jaar ga ik er samen met mijn moeder naar toe". "Mijn grootvader. Flip van Eg- mond,. is ook weggehaald en via Amersfoort en Vught in het kamp Bergen-Belsen terecht gekomen. Dat is hetzelfde kamp waar Anne Frank is overleden. Ik had als jong meisje dus geen vader en geen grootvader meer. Onze fami lie is daardoor heel erg bescha digd. Van de twee ooms die wer den weggehaald is er ook één niet meer teruggekomen". Marianne Paalvast laat de schoolkinderen een aantal docu menten zien, zoals een foto waar op zij door haar vader op de arm wordt gehouden. Die foto is haar heel dierbaar. "Het is de enige waarop ik samen met mijn vader sta. Vlak daarna is hij wegge haald. Onder de documenten ook één van de brieven die Harrie Paalvast uit het kamp Gross-Ro- sen schreef en een persoonlijke brief van koningin Wilhelmina waarin deze haar medeleven be tuigt aan de moeder van Marian ne Paalvast. De laatste foto is die van de erebegraafplaats in The- resiënstad. Volgens Marianne Paalvast is de bedoeling van haar verhaal niet alleen om stil te staan bij wat er in vroeger jaren gebeurd is in dat kleine buurtje De Kooi. Ze vertelt de leerlingen van De Vier sprong, waar ook veel buiten landse kinderen op school zitten, dat ze er van kunnen leren dat mensen elkaar moeten respecte ren, naar elkaar moeten luisteren en verdraagzaam zijn. "Als men sen niet meer naar elkaar luiste ren, dan komen er oorlogen en ge beuren er dingen zoals in de Tweede Wereldoorlog. Toen-werd iedereen die anders dacht door de Duitsers vermoord". Marianne Paalvast besluit haar verhaal voor de klas met een ge dicht van Ida Vos die in de oorlog met 35 Joodse kinderen in de klas zat. Van die 35 zijn er maar 4 over gebleven. Het is doodstil in de klas als Marianne het gedicht leest: Zij had een onvoldoende voor aardrijkskunde die laatste dag maar wist een week later precies waar Treblinka lag héél even maar". plex Arena aan de President Kenne- dylaan wordt in een later stadium onder handen genomen. "Het hangt af van de financiële mogelijkheden. Ik ben van mening dat er lijn in moet worden gebracht en dat we met deze aanpak moeten door gaan", aldus Luijk. Het bedrag voor het eerste project wordt grotendeels gehaald uit de pot die de werkgroep sociale veilig heid voor 1990 ter beschikking heeft gekregen: 30.000 gulden. Daarnaast wordt 15.000 gulden ge haald uit de pot van de overkoepe lende stuurgroep 'bestuurlijke pre ventie kleine criminaliteit' die voor dit jaar 60.000 gulden heeft gekre gen. Onder de stuurgroep vallen vier werkgroepen: sociale veilig heid, fietsendiefstal, auto-inbraken en woninginbraken. Luijk: "Er is een rapport gemaakt over kleine criminaliteit. Daarin komt het gebied bij de Lupinesin gel nadrukkelijk ter sprake. Dan denk ik vooral aan auto-inbraken. Vandaar dat de aanvulling uit de pot van de stuurgroep niet zo vreemd is". Dat er met ëën op het eerste oog simpele ingreep als het verwijderen van struikgewas zo'n groot bedrag is gemoeid, is volgens Luijk niet zo vreemd: "Allereerst praten we over een groot gebied. Bovendien is het zo dat het niet blijft bij het oprui men van struikgewas. Er komt gras of ander struikgewas voor in de plaats en er zal grond moeten wor den aangevoerd om het terrein weer te egaliseren. Dan kom je al gauw aan 45.000 gulden". Onderzoek naar vervuiling op Wernink-terrein LEIDEN - De gemeente Leiden ver moedt dat het Wernink-terrein, in het Morskwartier, is "verontreinigd door olie. In het verleden hebben in de bodem een aantal olietanks gele gen die mogelijk hebben gelekt. Ook zijn er aanwijzingen dat bij op slag en recente bedrijfsactiviteiten olie in de bodem terecht is geko- Onlangs is door de gemeente al enige bodemverontreiniging gecon stateerd. Dit heeft het vermoeden aangewakkerd dat er mogelijk meer olie is weggelekt. "We weten het niet zeker", zegt gemeente-ambte naar A. A. van den Berg van de afde ling milieu. "Maar, de kans is aan wezig". De gemeente heeft het Wernink- terrein bij de provincie aangemeld in het kader van de wet bodemsane ring. De bedoeling is nu dat de ge meente samen met de provincie on derzoek gaat doen naar de aanwe zigheid van verontreinigingen in de bodem. Pas als duidelijk is geble ken dat daar sprake van is volgt een nader onderzoek dat antwoord moet geven op de vraag om hoeveel het gaat, waar precies de bodem vervuild is en of er gesaneerd moet worden. Koudekerker (21) slaat over de kop ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 21-jarige Koudekerker is gistermid dag met zijn auto over de kop gesla gen in de bocht van de Goudse Schouw in Alphen. Met een hoof- wond en een schouderkwetsuur is hij opgenomen in het ziekenhuis Rijnoord. De man verloor de macht over het stuur omdat hij waar schijnlijk iets nuttigde en niet goed oplette. Hij vloog uit de bocht, sloeg over de kop en kwam op de andere weghelft tot stilstand tegen een an dere auto. De bestuurder van die an dere auto had de capriolen van de Koudekerker tijdig in de gaten en had derhalve al flink snelheid ge minderd. Diens auto raakte licht be schadigd. Gestolen waar snel terug bij eigenaar ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Leidenaar heeft slechts kor te tijd van zijn gestolen waar kunnen genieten. Hij had gister morgen uit een trainingscen trum aan de Raadhuisstraat in Alphen stereo-apparatuur, een CD-speler en de boxen wegge haald. Echter, de beheerder van het centrum vermoedde dat juist de bewuste Leidenaar de dief was en reisde af naar zijn woonhuis in Leiden. Daar trof hij inderdaad zijn eigendom men aan. De Leidse politie werd ingeschakeld om de gestolen goederen in beslag te nemen en terug te geven aan de rechtmati ge eigenaar. De Kroon in café De Kroon aan de Nieuwe Rijn treedt zaterdag 5 mei de band 'Coldhord Hot Dance Sosiety Band' op. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer/C.E. v.d. Meer, tel: 215510, Stokroos 1, Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen. tel: 213546, Princestraat 5. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely. W. de Bruijne, J. de Bruijne. Huibers, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, tel: 134345, de Lt. de Kanterstraat 32. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lek straat 91a. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Morn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- cherstraat 1 zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Benit. tel: 720404, Kennedylaan 24. Groep 5 Jasperse, Wiersma. Crul, Kooijman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma. tel: 318311 Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, tel: 761754. Vondellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: R.- van Velzen, tel: 891100; zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100; spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: za: J.J. Voorzaat, Boerhaaveplein 19, tel: 177461; zo: G.A. van der Steenhoven, Boerhaaveplein 19. tel: 177461. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo: E. Schotanus. Leidseweg 305, tel- 2356. A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 10834. Wassenaar za: C. Nederpelt, tel: 11844. Van Groenevelt- laan 17; zo: M.F. van Feen, tel: 18309, Hof- campweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 4/5 tot vr. 11/5 door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a. Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Sunnamestraat 7, Leiden, tel: 071-214060; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten, tel: 01717-7957; Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 31715-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling. Plantsoen 23, leiden, tel: 071- 125057. VOor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade, Leiden, tel: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: za: J.l. Brandt, Lekstraat 91b, Lei den. tel: 071-414233; zo: W.J. T|aarda. Zoeter- woudsesingel 27. Leiden, tel: 071-123739; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeierwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar za en zo; T.R. Sp'rey, Voorstraat 36, Voorscho ten, tel: 01717-2477. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en buiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14