TAD LEIDEN Psychiatrische centra weigeren bekladder schilderijen Lakenhal Wild-west-taferelen in de Leidse Molensteeg Boete 600 gulden voor uitdelen van pak slaag Leids Bevrijdingsbal elk jaar uitgebreider Kamers voldoen niet aan veiligheidseisen ^inftiatuin LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 MEI 1990 LEIDEN/DEN HAAG - Aan een avondje stappen kwam voor drie Leidenaars op 29 mei twee jaar geleden een abrupt einde. Toen zij voor Club '70 aan de Stations weg in Leiden een tiental Hage naars tegenkwamen, werden zij zonder enige aanleiding tegen de grond geslagen. Dat was voor de Hagenaars geen reden om op te houden. Zij bleven trappen en slaan totdat de Leidenaars bont en blauw zagen. Tegen een van de Hagenaars eiste officier van justitie, mr. E. Meijer, gisteren bij de Haagse po litierechter 1200 gulden boete en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. "Maar alleen om dat het al zo lang geleden is", al dus de officier. Anders had zij zonder meer onvoorwaardelijke celstraf gevraagd. De 20-jarige Hagenaar gaf giste ren toe dat hij zonder enige aan leiding had meegetrapt. "Ik schaam me diep, het zal nooit meer gebeuren, legde hij de poli tierechter uit. De jongeman had inmiddels een baan en ging niet meer met de anderen om. De rechter sprak gisteren schande van het feit dat de Hage naar een weerloos iemand in de rug had getrapt, maar wilde toch iets milder vonnissen dan de eis van de officier. Dat deze zaak te gen de Hagenaar pas zo laat is aangebracht, was niet diens schuld, zo sprak de rechter. Ook liet hij in het voordeel van de dachte wegen dat deze nog t blanco strafblad had. Daarom veroordeelde hij de Hagenaar tot 600 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. LEIDEN - De 26-jarige vrouw die gistermorgen twee schilde rijen in museum De Lakenhal ernstig beschadigde, is door alle psychiatrische ziekenhuizen in de Leidse regio geweigerd. Op haar eigen verzoek heeft de po litie geprobeerd de haar ergens onder te brengen. Uiteindelijk is zij gistermiddag vrij gelaten, omdat ze niet langer dan zes uur vastgehouden kon worden. door Meindert van der Kaaij De Leidse vrouw heeft al geruime tijd geestelijke problemen. Met het onderspuiten van twee kostbare schilderijen met autolak wilde zij aandacht vragen voor haar psychi sche nood, zo meldde zij de politie na haar arrestatie. In het bureau is de vrouw door een psychiater on derzocht en deze vond opname in een inrichting dringend gewenst. Alle psychiatrische centra in de Leidse regio weigerden de Leidse op te nemen. In het verleden is zij al een paar keer in verschillende in- Markten gaan door op 5 mei LEIDEN - Zaterdag 5 mei, bevrij dingsdag, wordt in Leiden een ge wone marktdag zijn. Het overgrote deel van de winkeliers zal op deze dag de deuren gesloten houden maar de markten, ook in de omge ving van Leiden, vinden normaal doorgang. Op vele markten zullen zelfs extra feestelijkheden plaatsvinden. Zo zullen op de Leidse markt 10.000 ap peltjes van oranje (sinaasappels) aan de marktbezoekers worden uit gedeeld. De gehele dag door zal er ook een orkest over de markt lopen en voor de kinderen zijneer gratis ballonnen. stellingen opgenomen geweest en heeft met haar gedrag voor veel pro blemen gezorgd. Volgens politie woordvoerder Graveland heeft de vrouw in een van de inrichtingen brand gesticht. Voor de politie was er geen aanlei ding om de vrouw langer dan zes uur vast te houden, omdat het ver hoor geheel was afgerond. Het ver grijp was ook niet zwaar genoeg om haar ingesloten te houden. Grave land zei het betreuren dat de afhan deling op deze manier is verlopen. "Het is nu afwachten hoe de zaak verder afloopt", zo zei hij. Geschokt De twee beschadigde schilderijen van De Lakenhal kunnen zeker weer in oude staat hersteld worden. De vraag is echter nog hoeveel geld en tijd dat gaat kosten. Conservatrice Ingrid Moerman van De Lakenhal is diep geschokt door het voorval. De vernieling van twee schilderijen gistermorgen heeft haar fors aangegrepen. Nog nooit eerder is in het gemeentemu seum op deze wijze schade aan voorwerpen toegebracht. De schil derijen 'Gezicht op de Lakenhal' en 'De Stedemaagd ontvangt de Nee- ring' worden behandeld door een restaurateur die al eerder werk voor De Lakenhal heeft verricht. De dader kwam gistermorgen het museum in en droeg de spuitbus vermoedelijk onder haar kleding. De vrouw nam eerst het doek 'Ge zicht op de Lakenhal' van Susanna van Steenwijck-Gaspoel uit 1642 onder handen. Het schilderij van 97 bij 119 centimeter is praktisch hele maal zwart gemaakt. Een 17de eeuwse kast, een deur uit diezelfde periode en tegels kwa men ook onder de verf te zitten. De ze zijn direct na de aanslag weer schoongemaakt zonder dat dat ver dere schade heeft veroorzaakt. Ver volgens bespoot de vrouw het schil derij 'De Stedemaagd ontvangt dé Neering' dat in de Gouverneurska mer hangt, waarvan zij een deel in de rechter-benedenhoek zwart maakte. De daden van de vrouw werden pas opgemerkt door een groep Fransen die op dat moment in het museum werd rondgeleid. Enkele gealarmeerde suppoosten over meesterden de vrouw en hielden haar in bedwang tot de politie arri veerde. Beveiliging Het is nog niet duidelijk op welke wijze de schilderijen, waarvan de waarde wordt geschat op enkele tonnen per kunstwerk, gerestau reerd worden. Bekeken moet wor den welke bestanddelen in de verf zitten en hoe dat het beste verwijd derd kan worden zonder het doek aan te tasten. In tegenstelling tot rijksmusea zijn de voorwerpen van het stedelijk museum wel verze kerd. Het doek van architectuurschil deres Van Steenwijck is er het erg ste aan toe. Volgens Moerman is daar bijna niets meer op te zien. Dit schilderij heeft voor het museum de meeste waarde omdat het een voor stelling geeft van het huidige pand toen het net gebouwd was in 1640. Het heeft altijd in het stadhuis ge hangen en is vlak na de opening van het museum in 1874 in de Staal meesterskamer terecht gekomen. Het doek 'De Stedemaagd ont vangt de Neering' van de Leidse schilder Abraham van den Tempel vormt een onderdeel van een be langrijke allegorische reeks over de handel. Het schilderij stamt uit 1651. Volgens Moerman zijn vernielin gen zoals gisteren moeilijk te voor komen. Het toeval wil dat het on derwerp beveiliging volgende week op de agenda van de stafvergade ring staat. "Maar je kunt moeilijk al les achter glas plaatsen. Ook met meer suppoosten is dit niet altijd te voorkomen. Met een spuitbus kan elke idioot binnen de kortste keren enorme schade aanrichten", zegt een ontdane Moerman. Zij is blij dat de suppoost die het eerst met de vrouw te maken kreeg en ook bedreigd werd, niets man keert. "Ze had de verf in haar ogen kunnen spuiten en waren we hele maal ver van huis geweest. Een be schadigd schilderij is erg, maar de zijn belangrijker. LEIDEN - Het Bevrijdingsbal begon in 1980 in de Stadsgehoorzaal met één zaal en één orkest. Om 23.00 uur was het over en sluiten. In de loop der ja ren is het feest elk jaar uitgebreider geworden. Alle zalen van de Stadsge hoorzaal worden morgen ingericht om te vieren en te herdenken dat Ne derland 45 jaar geleden bevrijd werd. De vier orkesten die morgen optreden spelen muziek die de bezoekers een beetje de sfeer van die bevrijdingsdagen van 1945 moeten doen herle ven. Zo komt de Bill Baker Big Band uit Den Haag die veel werk van Glenn Miller op het reportoire heeft. Bovendien zijn ze gekleed in unifor men uit 1945. Net als andere jaren treden ook Frits Landesbergen en het combo Muusse/Chauffour op. Nieuw is de 11-mans formatie Jump'n Jive. De organisatie, stichting Jazz On Sunday, vindt dat de naam Bevrij dingsbal niet meer geheel de lading dekt. De nadruk wordt niet meer ge legd op het 'dansen', maar de expositie die in de foyer wordt gehouden is even zeer belangrijk geworden. In de loop der jaren heeft de werkgroep 'Bevrijdingsbal' de hand weten te leggen op steeds meer materiaal. De groep heeft inmiddels zo'n 1800 fo to's over de Tweede Wereldoorlog. Er zij nu 120 paneeltjes met documenta tie en foto's, waarvan maar een deel op het bevrijdingsbal te zien is. Behal ve foto's over de landing in Normandië, affiches van USA-films van 1945 en foto's over Glenn Miller, zijn er ook foto's van Leiden in oorlogstijd. De zalen van de Stadsgehoorzaal zijn vanaf 19.30 uur open. Kaarten zijn tegen betaling van 12,50 gulden aan de zaal verkrijgbaar. Het schilderij 'Gezicht op de Lakenhal' is met zwarte verf geheel onher kenbaar gemaakt. Het unieke kunstwerk is de eerste afbeelding van De La kenhal die in in 1640 werd gebouwd. (foto catalogus De Lakenhal) Amsterdamse politie arresteert verkeerde persoon Onderzoek Noordeinde en omgeving: LEIDEN - Alle woningen in Leiden waarin kamers worden verhuurd moeten worden ver beterd. Aan veertig procent van de woningen moet zelfs voor meer dan een ton worden ver timmerd om ze aan alle veilig heidsvoorschriften te laten vol doen. Deze conclusies trekt de werkgroep kamerverhuur die in opdracht van de gemeente een onderzoek heeft ingesteld naar de opdeling van ge zinswoningen in kamers voor ver schillende huurders. Ze adviseert een systematische aanpak van alle panden die in gebruik zijn voor ka merverhuur. De werkgroep onderzocht in de periode van maart tot juni vorig jaar het gebied tussen Noordeinde, Rembrandtstraat, Groenhazen- gracht en Rapenburg. In totaal wer den 154 panden bekeken, in 35 hier van waren één of meer kamers ver huurd. Dat gebeurde in 28 gevallen in strijd met het bestemmingsplan, 24 verhuurders hadden helemaal geen toestemming voor het opsplitsen van de woning in meer eenheden. De werkgroep verwacht dat de situ atie in de rest van de binnenstad hetzelfde is. De onderzoekers stuitten op een enorme wanorde bij de kamerver- huur. Van slechts twee woningen kan worden gezegd dat ze min of meer brandveilig zijn. Het blijkt dat alle woningen moeten worden ver beterd, voor 17 woningen kan dat voor een bedrag beneden de 50.000 gulden, voor vijf woningen moet tussen de halve en hele ton worden uitgetrokken en in dertien gen moet met gestoken. Overigens spreekt de werkgroep zich niet principieel uit tegen de op deling van woningen in meer een heden. Met name door de verander de eisen aan woningen (veel een- en tweepersoonshuishoudens) is er veel behoefte aan kleine zelfstandi ge eenheden, eventueel met ge meenschappelijke voorzieningen. De werkgroep merkt op dat pan den die op een dergelijke manier worden opgedeeld wel dienen te voldoen aan enkele voorwaarden. Zo moet bij voorbeeld eerst worden bekeken of het pand nog is te ge bruiken voor gezinsbewoning. Als dit niet het geval is moet worden be zien of het financieel haalbaar is om dit weer te bereiken. Pas indien bei- S. Groenewegen verlaat Leiden LEIDEN - Saskia Groenewegen vertrekt als hoofd van de directie economische zaken bij de gemeente Leiden. Samen met Herman Ampt- meijer vormde zij sinds 1986 de tweehoofdige leiding van de econo mische tak van het gemeentelijk ap paraat. Groenewegen wordt met ingang van 16 juli hoofd van de afdeling economische zaken van de gemeen te Enschede. Zij krijgt daar de lei ding over een 15 mensen sterke af deling. de vragen ontkennend worden be antwoord kan een pand worden op gedeeld. Ook de ligging van een huis kan volgens de opstellers van het rap port gelden als criterium. Woningen die door ligging of om andere rede nen minder aantrekkelijk zijn voor gezinsbewoning, kunnen worden gebruikt voor verhuur aan meer De werkgroep doet in het rapport een aantal aanbevelingen. Zo vin den de onderzoekers dat slechts se lectief woningen moeten worden omgebouwd. "Uitgangspunt dient te zijn dat redelijke woonruimte met een interessante huurprijs ge woon blijft behouden voor gezins bewoning". Raadsleden voorzitter? LEIDEN - De WD heeft een voor stel ingediend om het voorzitter schap van raadscommissie niet meer in handen te geven van wet houders maar van gewone raadsle den. De liberalen denken dat de be stuurlijke verhoudingen en de kwa liteit van het raadswerk sterk verbe teren door deze wijziging. Het initiatiefvoorstel wordt vol gende week tijdens de raadsverga dering behandeld. Woordvoerders van CDA, Groen Links en D66 lie ten in een eerste reactie weten wel wat te voelen voor het WD-initia- tief. 5 ZAKKEN BEMESTE TUINGROND Afhaalprijs 10.- griffioen Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-763748 pjrkeem»in»t* LEIDEN - "Methodes die op de Zeedijk misschien goed werken maar in de Leidse Mo lensteeg wat minder effect hebben". Aldus Leidenaar J. Ayong, die dinsdagavond door twee Amsterdamse poli tiemensen in de boeien werd geslagen, in een auto gesleurd en afgevoerd. Een vergissing, zo bleek achteraf. "Alle Azia ten lijken op elkaar", luidt de verklaring. door Roy Klopper Ayong liep dinsdagavond samen met zijn vriend J. Prentice, do cent Indonesisch aan de Leidse universiteit, van hun gezamelijke woning aan de Hoefstraat naar het huis van een kennis aan de Molengracht. Op een gegeven moment hoor den ze van achteren een auto na deren. De wagen reed het duo voorbij, maar stopte enkele me ters verder. Plotseling werden de portieren opengegooid, waarna twee mannen op Ayong afsprint- ten, hem in de houdgreep namen en in de boeien sloegen. "Ben jij Xiang?" vroeg een van de onbe kenden. Deze gaf, totaal verbou wereerd, een onduidelijk ant woord. Hij werd hierop in de auto geduwd. Prentice, die de hele scène stomverbaasd had gadegeslagen, bemoeide zich met de zaak. Hij vroeg de mannen wat de hele toe stand te betekenen had. Een dui delijk antwoord kreeg hij niet. "Ik wist zelfs niet zeker dat het om politiemensen ging. Ik was bang dat het onderwereldfiguren wa- Volgens Prentice zag het duo er ook zo uit. "Brede knapen, niet om ruzie mee te krijgen". De vraag waarvan Ayong werd ver dacht werd evenmin beantwoord. Prentice eiste dat hij mee mocht in de auto om zijn vriend te begeleiden. Om zijn woorden in de Molensteeg minder effect kracht bij te zetten liep hij naar het achterportier, opende dit en wilde gaan zitten. Zo ver kwam het niet, omdat een van de man nen - 'hij heette Romijn of zoiets - hem uit de wagen trok. Prentice liep hierbij een klap op, die hij met gelijke munt terugbetaalde. Er ontstond een handgemeen, waarna Prentice alsnog mee 'mocht'. Wel in de boeien overi gens, verdacht van 'weerspannig heid'. Herrie De wild-west was niet onopge merkt voorbijgegaan - aan de buurtbewoners, met name Ayong had flink geschreeuwd toen hij werd gearresteerd. De kennis aan wie het onfortuinlijke duo een be zoek zou brengen, was inmiddels ook gealarmeerd door de herrie. Hij belde de Leidse politie, die snel ter plekke kwam. De agenten spraken enkele woorden met de onbekende 'overvallers', waarna Prentice naar een politiecel op het bureau werd gebracht. Ayong, die was achtergebleven in de 'gewone' auto, vermoedde inmiddels het slachtoffer te zijn van een persoonsverwisseling. "Ik zei maar steeds dat ik niet Xiang heette". Om hem de gele genheid te geven dit te bewijzen, reden de agenten in burger naar zijn huis met de mededeling 'dat hij dan zijn legitimatie maar moest halen'. Dit was echter on mogelijk omdat de arrestant nog altijd in de boeien zat. Onverrich- terzake werd de auto weer gestart en richting Amsterdam gestuurd. Onderweg brak de twijfel door bij de twee hoofdstedelingen. "We hebben volgens mij echt de verkeerde te pakken", hoorde de arrestant een van beiden zeggen. Daarop zetten ze koers richting Leidse politiebureau, waar Ayong aan de balie werd gezet en Prentice in zijn cel werd opge zocht. De Amsterdammers wilden precies van hem weten hoe de naam van zijn vriend luidde. Ook kreeg hij een foto voorgeschoteld van de man die ze zochten. "De enige overeenkomsten met Ayongs uiterlijk waren de donke re huidskleur en de snor, maar daarmee hield het ook helemaal op". De twee politiefunctionarissen zagen hun fout in en boden schoorvoetend een 'zeer schamel excuus' aan. Volgens Prentice murmelden ze iets over 'dat ze bij hun gevaarlijke werk altijd op hun hoede moesten zijn' en 'dat al die Aziaten moeilijk uit elkaar zijn te houden". Ayong, die de Nederlandse nationaliteit heeft, komt trouwens oorpronkelijk uit de Filipijnen. Stappen De Leidenaars, overigens vol lof over de hulp van de Leidse politie ('onze bevrijders'), nemen met de ze uitleg geen genoegen. Ze zijn gisteravond bij de rechtswinkel geweest, waar wordt uitgezocht welke stappen ze kunnen onder nemen tegen de Amsterdamse politie. Prentice en Ayong willen voorts graag weten of de Amster dammers wel arrestaties moch ten verrichten in Leiden. Volgens hen is dat alleen mogelijk indien de plaatselijke gemeentepolitie hiervan vooraf op de hoogte is ge steld. Voorlichter D. Graveland van de Leidse politie zei vanochtend dat dit ook is gebeurd. Hij liet we ten dat het vrijwel dagelijks ge beurt dat collega's uit andere ste den in Leiden opereren of omge keerd. Graveland bevestigt het verhaal van de twee Leidenaars en noemt het voorval 'betreurens waardig'. Hij weet niet waarom de Amsterdammers een zekere me neer Xiang wilden oppakken. De Amsterdamse politie liet vanoch tend ondanks herhaalde verzoe ken niets van zich horen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDlN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13