Wallage boort stille reserve leraren aan NODIG! Andere adoptiewetgeving bepleit Meisjes blijven minder vaak zitten dan jongens 'Pro deo-advocaat moet op tijd worden betaald' ZANDZUIGEN IN EGMOND AAN ZEE Ml MOinI Jp - - - vdS 2*» H WD-achterban vierkant achter Ginjaar TREINEN BOTSEN t 'Integreer gezinszorg en kruiswerk' intxtxtuin DONDERDAG 3 MEI 1990 ïlHBMil Plannen om tekort onderwijzers aan te pakken DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Wallage (onderwijs) heeft gisteren plannen gepre senteerd om het tekort aan leraren aan te pakken. Het aanvangsalaris gaat omhoog. Walla ge hoopt vooral mensen aan te spreken die wel een lesbevoegdheid hebben, maar niet voor de klas staan (de "stille reserve"). blijkt dat er bij het lhno, de De Tweede Kamer drong gisteren nog eens aan op een snelle aanpak van het dreigende tekort aan lera ren. Wallage zei in principe bereid te zijn het aanvangsalaris van leraren zowel in het basis- als in het voort gezet onderwijs te verbeteren. De fi nanciële ruimte hiervoor moet vooral worden gevonden- i stapje terug" te doen. ten be- zet. Hij wil dat wachtgelders in het beginnende collega onderwijs op dezelfde wijze worden Mogelijkheden om het dreigende behandeld als in andere bedrijfstak- i onderwijzers op te ken. Naast schoolbesturen ARNHEM (GPD) - De prestaties van leerlingen in de derde klas van mavo liggen veel dichter bij die van leeftijdsgenoten in havo en vwo dan bij de prestaties van leerlingen in de derde klassen van het lager be roepsonderwijs. Dit blijkt uit on derzoek dat het Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) verrichtte in opdracht van het ministerie van onderwijs. Het onderzoek wordt ge- daan om straks na invoering van de technische school. Maar dat basisvorming de invloed verandering in de eerste j het voortgezet onderwijs te kunnen bekijken. De onderzoekers noemen de kloof tussen mavo- en lbo-leerlin- gen 'opvallend', maar kunnen het bestaan ervan niet volledig verkla- het echter beter dan jongens: ze blij- ren. Dat lbo'ers heel wat minder ven bij voorbeeld minder vaak zit- uren les krijgen in Engels, wiskun- ten. Aan het eind van de derde klas de, Nederlands of biologie dan hun havo heeft ruim een kwart van de leeftijdsgenoten uit de avo-sector. jongens. 28 procent, wel eens ge wordt slechts gezien als een gedeel- doubleerd. Bij de meisjes is dat 21 telijke verklaring. procent. Mavo-leerlingen moeten Tussen de ene opleiding voor la- het vaakst een klas overdoen; deze ger beroepsonderwijs en de andere opleiding scoort met 32 procent zit- is het onderscheid niet groot. Wel tenblijvers aan het eind van de der- de klas dan ook het hoogst. Vwo'c slechte vooruitzichten op een gun stige schoolloopbaan'. Dat wil echter niet zeggen dat kin deren van ouders met een goede op leiding het altijd gemakkelijk heb ben op school. Hoe hoger de oplei ding van de ouders, hoe vaker kin deren blijven zitten. De onderzoe kers denken dat deze ouders hun lige huishoudschool, minder talent komen het best uit de bus met 11 kinderen regelmatig naar een ople wiskunde dan op de lagere procent zittenblijvers en leerlingen ding sturen diejiun^krachten^te^bo- wChe school. Maar dat ver- van havo en Ito vormen de midden- die schil laat zich gemakkelijk verkla- moot n\et 24 en 27 procent. De on- ren uit het feit dat meisjes op dat derzoekers vinden doubleren nuttig opgeleide oiJderec terrein altijd minder scoren dan jon- want'zittenblijvers hebben het jaar x gens. Dat geldt voor het hele voort- erop hun leerachterstand wegge- gezet onderwijs. werkt'. Het onderzoek bevestigt dat de het algemeen doen meisjes opleiding van de ouders erg belang rijk is voor het schoolsucces van kind. Kinderen van ouders met i gaat. Zitten kinderen eenmaal op havo of vwo, dan vormt een goed uder echti w dan geen a band meer tussen schoolprestaties en de opleiding van de ouder. Het onderzoek wordt over enkele jaren herhaald om het effect te me ten van de invoering van de basis- vorming. De scholen koesteren in hogere opleiding doen het op elk geval hoge verwachtingen. Tien school ronduit het best en gaan het procent wil onmiddellijk beginnen vaakst naar havo en vwo. En het omgekeerde geldt eveneens. Kinde ren van buitenlandse ouders heb ben het extra moeilijk. Als hun ou ders bovendien een geringe oplei ding hebben, hebben zij 'uitsterst het aanboren meenten moeten ook de arbeidsbu- bij de herplaatsing van onder een onderwijsbevoegdheid die daar wijzers met wachtgeld een actieve geen gebruik van maken. Wallage rol gaan spelen, aldus Wallage. wil wel eerst duidelijk cijfermateri- derwijsbegroting. Dat kan echter aal alvorens definitief te besluiten ge niet "pijnloos", zo stelde hij giste ren in de Kamer. Wallage sloot de mogelijkheid niet uit dat het kabinet besluit extra middelen voor dit doel beschikbaar te stellen. Maar in ieder geval zal van de leraren in het arbeidsvoor waardenoverleg worden gevraagd 'Uit college Peize geweerd vanwege homoseksualiteit' PEIZE (ANP) - De voormalig lijst trekker van de Partij van de Arbeid in de Drentse gemeente Peize. me vrouw J. Harmsma meent dat zij door de plaatselijke partij Gemeen tebelangen bewust uit het nieuwe college van B en W is geweerd van- \vege haar vrouw-zijn en haar lesbi sche geaardheid. Ze heeft dit per brief aan de burgemeester en de raad van het dorp laten weten. Nog een reden die haar benoe ming tot wethouder heeft gedwars boomd. is volgens dezelfde brief dat Meer nog dan geld, merkte Walla- het algemeen op, gaat het er- "stap voor stap" de vertrou- tot maatregelen. Onderwijs ___rr reid zijn geld beschikbaar te stellen wensrelatie tussen overheid voor kinderopvang, voor vooral onderwijs te herstellen. Wallage vrouwen die terug willen in het on- derwijs. Maatregelen waaraan Wallage ■erder denkt zijn het schrappen "behoedzaam" optreden. Al te „krachtdadig" optreden door de overheid heeft volgens hem in het nabije verleden die vertrouwensre- wiskunde uit het pakket van de af- latie teveel beschadigd. gestudeerde havo'er als toelatings eis voor de opleiding voor onderwij zers (pabo) en vrijstelling van diens plicht voor pabo-studenten die een baan hebben gevonden Wallage toonde zich niet uit het veld geslagen door bezuinigingen en financiële obstakels waarmee minister Ritzen en hij zich zien ge confronteerd. De skeletten die uit derwijs. Minister Ter Beek (defen- de kast vallen, zijn sie) zou daartoe in principe bereid deel bekende. Al zijn het er wel veel. iets te doen aan het aantal "wacht- reden om terug te komen op Ritzens gelders" in het onderwijs, leraren en zijn r beleid in te zet- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van justitie moet er zorg voor dra zij niet als autochtoon wordt erkend gen dat declaraties van pro deo-ad- hoewel zij al twintig jaar in Peize vocateQ tijdig worden verwerkt tvoont. Het i 1945 dat de Partij van de Arbeid geen deel meer uitmaakt van het college in Peize. het eerst sinds het uitbetalen van voorschotten bij toevoegingszaken geen onnodige vertragingen oploopt. Dat advies heeft de Nationale Ombudsman het Harmsma niet tot ministerie meegegeven naar aanlei- ethouder is benoemd, wil ze ook ding van een klacht, ingediend door sociaal advocaat die klaagde vertragingen bij het uitbetalen zijn voorschotten. geen plaats in de gemeenteraad cepteren. maar blijft ze deel uitma ken van de provinciale statenfractie van de Partij van de Arbeid. Die baan had ze bij een benoeming tot wethouder opgezegd. Wethouder mevrouw J.A. En- sing-de Jager ontkent dat de lesbi sche geaardheid van mevrouw Harmsma de reden is geweest om niet met haar te willen samenwer ken. Zij noemt de Partij van de Ar beid Het verweer van het ministerie dat de griffie-afdeling die verant woordelijk is voor die uitbetaling onderbezet is, vindt de Ombuds man niet voldoende. "De minister is er verantwoordelijk voor dat vol doende personeel beschikbaar is alle werkzaamheden tijdig te worden ingediend, vandaar dat in de wet is geregeld dat de griffier van de plaatselijke arrondissements rechtbank twee keer per jaar voor schotten kan verstrekken. In het onderzochte geval diende de klager op 10 november 1988 een declaratie in, maar was die in april van het jaar daarop nog steeds niet vastgesteld. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Orde van Advoca ten zijn deze vetragingen een regel- UTRECHT/DEN matig terugkerend probleem zeel sociale advocaten - Aji deze aanpak, waarbij iedere leerling de eerste jaren veertien vakken moet volgen. Verwacht wordt dat zestig procent van de scholen na drie jaar is overgestapt op de basisvorming. Maij-Weggen wil gebruik 27-MC 'bakkies' vrijlaten GRONINGEN (ANP) - Minister Ma- ij-Weggen (verkeer) vindt veel re gels voor zendtoepassingen in Ne derland overbodig. Haar ministerie onderzoekt de mogelijkheid om machtigingen die nu nog nodig zijn voor een aantal zendtoepassingen te laten vervallen. Het ministerie bekijkt met name of de huidige 27 MC-regeling voor de "bakkies" en voor op afstand bestuurbare model auto's en modelboten kan komen te vervallen. De minister zei dit gisteren in Groningen bij de opening van een nieuwe directie van het ministerie van verkeer en waterstaat. In dit nieuwe kantoor werken 172 men- Volgens Maij-Weggen kunnen liefhebbers van "bakkies", wanneer machtigingen niet meer noodzake lijk zijn, deze gebruiken zonder dat ze eerst naar het postkantoor hoe ven of naar het ministerie van ver keer en waterstaat voor een machti ging. begrijpt dat het daarbij wel om goedgekeurde apparatuur moet gaan. Want vrijstellen is prima, maar dan wel met de zekerheid dat anderen niet worden gestoord", zo EGMOND Rijkswaterstaat is gisteren begonnen aan het inlossen van een belofte in EgmondL aan Zee. Met man en macht wordt gewerkt aan het terugbrengen van zand op het Egmondse strand, zoals hier met een zandzuiger. Het zand verdween in zee tijdens de stormen in februari. Het is de bedoeling dat het strand voor het zomerseizoen weer op z'n oude hoogte is. (foto anp) zei ze' "onbetrouwbare politieke künnen verrichten. In zijn partner" en zegt niets te samenwerking met Harmsma, dat "onze meningen ver uit elkaar liggen" Binnenland kort Operatiestop Het Wilhelmina Kinder Ziekenhuis (WKZ) in Utrecht voert sinds begin vorige week geen hart- en longope raties meer uit. Een tekort aan ver pleegkundigen op de intensive care heeft het ziekenhuis volgens alge meen directeur prof. J.W. Stoop ge dwongen een tijdelijke operatiestop af te kondigen. Spoedgevallen wor den doorgestuurd naar het Acade misch Medisch Centrum in Amster dam. Vrouwenreisjes De busonderneming De Jong gaat in juni en juli reisjes organiseren voor vrouwen die even verlost wil len worden van "de WK-voetbalter- reur" die zich in die dagen aandient. Volgens het bedrijf hebben "nogal wat vrouwen het moeilijk" met alle sportuitzendingen op de televisie de komende tijd. "Daarom willen ze er in die tijd wel een paar dagen tus sen uit," vermoedt een woordvoer der. NAVO-oefening Marine- en luchtmacht-eenheden van zes verschillende NAVO-lan- den nemen van 9 tot 18 mei deel aan een internationale luchtverdedi gingsoefening boven de Noordzee. De Bondsrepubliek, Groot-Brittan- nië en Nederland zetten schepen en vliegtuigen in. Italië en Spanje vaar digen alleen schepen naar de oefe ning af, terwijl België alleen met vliegtuigen deelneemt. Casino's De acht legale casino's die onder de vlag van Holland Casino's opereren hebben vorig jaar een bruto op brengst geboekt van 371,4 miljoen gulden. Daarvan wordt 75,5 miljoen afgedragen aan de schatkist aan kansspelbelasting (58) en btw op speelautomaten (17,5). Na aftrek van salarissen en overige kosten re sulteert van de bruto opbrengst dan nog 64,6 miljoen gulden die volgens afspraak ook in de schatkist ver dwijnt. Dit blijkt uit het jaarverslag van de casino's. Borstkanker Vrouwen die veel vet eten. lopen een groter risico borstkanker te krij gen. Uit een onderzoek van het voe dingsinstituut van TNO in Zeist blijkt namelijk dat borstkanker bij vrouwen met een vetrijke voeding twee tot drie keer vaker voorkomt. Dit blijkt uit een onderzoek dat ir. P. van 't Veer heeft gedaan. Hij oro- moveert vrijdag 18 mei aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht op zijn proefschrift over dit onaerwerp. ging wijst hij er verder op dat de kla ger als sociaal advocaat voor zijn in- karakters komen geheel afhankelijk is van toevoegingszaken. Declaraties van sociale advocaten kunnen pas na afloop van een zaak HAAG (ANP/GPD) - De WD-achterban heeft geen problemen met de wijze ken hebben. "Het ministerie belooft waarop partijvoorzitter Ginjaar wel steeds om stagnatie bij de uitbe- fractieleider Voorhoeve tot opstap- taling op te lossen, maar de berg pen heeft gedwongen. Dat bleek keert telkens weer terug". De orde gisteren op een spoedberaad tussen heeft nog niet van het ministerie ge- de voorzitters van de partijgewes- hoord hoe daar zal worden omge- ten en het WD-hoofdbestuur. Het gaan met het advies van de Om- liberale Tweede Kamerlid Blauw budéman. eist echter "een goede verklaring" Een woordvoerster van het minis- van Ginjaar. Van die uiteenzetting terie liet gisteren weten dat het ad- wil Blauw voortzetting van zijn vies van de Ombudsman onder- steun aan de voorzitter afhankelijk werp van studie is. "In het alge- maken. meen streven we er natuurlijk altijd De voorzitters van de kamercen- het WD hoofdbestuur opgesteld. De nieuwe fractieleider Frits Bol- kestein is opgedragen de fractie tot de orde te roepen. "Het moet afgelo pen zijn met al die onbestemde ge ruchten uit de fractie", aldus Gin jaar zëf, over de roep bij de Tweede- Kamerleden om zijn aftreden. Gii angedrongen op het sluit viel dat Voorhoeve Voorhoeve. die hebben opstappen vj De steun van de partij gewesten voor Ginjaar staat in schril contrast met de kritiek vanuit de kamerfrac tie. Daar worden Ginjaar zijn 'solo- acties' zwaar aangerekend. De ka ken" i achterstanden weg te v «3 OOSTVOORNE - Burgemeester Ed Nijpels van Breda, zelf verwoed speel- trein-hobbyist, heeft gisteren in Oostvoorne het Rail Toy-museum geopend door een locomotief op een personentrein te laten botsen. (foto and trales, de regionale partijgewesten, hebben zich gisteren op het spoed beraad "met unanimiteit" achter Leerstoel voor oorlogsgevolgen AMSTERDAM (ANP) - De stichting Kunstenaarsverzet 1940-1945 wil een bijzondere let stoel transgene- rationele oorlogsgevolgen instellen aan de Universiteit van Nijmegen. Het onderwijs en onderzoek in het kader van deze nieuwe leerstoel moet nadrukkelijk gericht zijn op alle categorieën kinderen van de oorlog en tweede-generatieslachtof fers, inclusief de kinderen wier ou ders tijdens de oorlog "fout" waren. Voorzitter E. Mulder van de stich ting maakte dat gisteren in Amster dam bekend tijdens de'uitreiking in de Nieuwe Kerk van het eerste exemplaar van het boek "Kinderen van de oorlog. Getuigenissen uit de emotionele nalatenschap van '45- '45" aan minister-president R. Lub bers. Het college van bestuur en de universiteitsraad van de Nijmeegse universiteit moeten nog over de aanvraag beslissen. maar erkende dat er "forse ningsverschillen" bestaan tussen netscrisis partij en fractie. dens De voorzitters van de kamercen trales prezen het optreden van Gin jaar, dat leidde tot de val van Voor hoeve, als "zeer prudent en zorgvul dig". De roep uit de fractie om het aftreden van Ginjaar werd tijdens momenten, zoals tijdens de kabi- en jaar geleden en tij- verkiezingseampagnes, achter de schermen kritiek uitte op Voorhoeve. Volgens kamerlid Blauw is hoofdbestuur van de VVD is met het wegsturen van fractievoorzitter Voorhoeve "een brug te 1 het spoedberaad met de regionale gegaan. "Ik heb het hoofdbestuur partijleiders niet meer gehoord "Dat was volstrekt belachelijk",.al dus Ginjaar. Hét zouden vooral de altijd gezien als een plechtanker gaan van solidariteit, betrouwbaarheid objectiviteit. Dat beeld is na Ko- t af treden. red) geschaad", aldus Blauw. Het kamerlid zou het ver standig vinden wanneer het hoofd bestuur heel duidelijk uiteen zet dat men inderdaad "te ver is gegaan" en dat men zich gaat bezinnen "op een systeem waarbinnen dit nooit meer kan gebeuren. Vandaag is het Joris Voorhoeve, wie morgen. Dat kan niet", aldus Blauw. Het kamerlid stelt steun voor Ginjaar afhankelijk van het gesprek dat volgens hem spoedig moet ko men. "Het beeld van het plechtan ker van betrouwbaarheid is bescha digd. Ginjaar krijgt de kans om dat op te poetsen, maar dan zal hij moe ten erkennen dat hij te ver is ge- De fractie kan de voorzitter overigens niet tot heengaan dwin gen, dat kunnen alleen de leden en kamercentrales. Zuidhollandse Kamercentrales zijn ninginnedag (de dag waarop het be- DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) vindt herstructurering, integratie en zo nodig schaalvergroting van de ge zinsverzorging en regionaal vorm kan krijgen. Hij denkt daarbij aan een "convenant" waarin de integratie van het zor- gaanbod en de organisatie van het het kruiswerk markt ook beter de concurrentie kruiswerk en de gezinsverzorging breed scala van huishoudelijke tot en met verpleegkundige activitei ten kan aanbieden. Krachtige orga nisaties kunnen op de thuiszorg- uitermate groot belang. Hij liet met anderen dat gisteren in Den Haag weten bij de opening van een centraal kan toor van het Haags Kruiswerk en d( Stichting Thuishulp. J. Verhoeff, plaatsvervangend di recteur-generaal van de volksge zondheid cretaris dat door i organiseren andere wiize mons 1S ook het geintrekken var HH nulp kanwor- de verschillende eigen bijdragen- den gegeven. Bovendien wordt het gel,ngen n°g aantfl "loketten" voor de cliënt voorwaarde. kleiner als organisatie centraal staat. Het Haagse initiatief zou daarin volgens hem kunnen passen. Het gaat daarbij niet alleen om het sa men onder één dak brengen van beide kruiswerk en thuishulp, maar ook om samenwerken. Er wordt ge streefd naar een Haags "thuiszorg- bedrijf' met een breed diensten- pakket en de oprichting van tien tot noodzakelijke twaalf centra voor thuiszorg in de stad. Het Haags Kruiswerk en Thuis- Simons meent dat de hulpverle- hulp Den Haag hebben sa Het kruiswerk zit als verstrek king in de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten, de gezinsverzor ging wordt via de AWBZ gesubsid eerd. De omschrijving voorzieningen als één verstrekking de st^ïe* moet n°g gebeuren. Volgens S. ae staatsse- - „Qi,;i,(r„i,un de verzekeraars heid op landelijk nive moeten maken die het kader aange- de combinatie kru werk-gezinsverzorging plaatselijk 3.500. budget van ruim 100 miljoen gul afspraken den. Ze verlenen jaarlijks hulp aan 30.000 burgers. Bij het kruiswerk ■erken 700 mensen, bij Thuishulp ADVERTENTIE ziging wordt gebracht in bestaande familierechtelijke betrekkingen. DEN HAAG (ANP) - De huidige een onderscheid te maken tussen adoptiewetgeving moet grondig, adoptie en afstamming en een apar- worden herzien. Er moeten moge- te. nieuwe juridische regeling voor lijkheden worden geschapen om de ouderschap te introduceren. zogenaamde stiefouderadopti feitelijke verzorgers en opvoeders Volgens de huidige wetgeving Een kind dat na echtscheiding (de sociaal ouders) van een kind ook worden bij een adoptie de familie- zijn ouders bij zijn moeder blijft in juridisch opzicht ouder te laten rechtelijke betrekkingen (inclusief geen of slechts zeer storer worden. de juridische afstammingsrelatie) met zijn vader heeft, kan Dat stelt de Raad voor het Jeugd- tussen het kind en zijn oorspronke- bij hebben dat de nieuw beleid in het rapport "Afstamming, lijke ouders verbroken. Daarvoor in van zijn moeder, die vooi irci PPPM adoptie en sociaal ouderschap", dat de plaats ontstaan familierechtelij- ook nog sociaal'en emotioneel als gisteren is aangeboden aan minister ke betrekkingen tussen het kind en andere ouder is gaan functioneren Hirsch Ballin en staatssecretaris de adoptieouders; het is alsof de ge- ook Kosto (justitie). De Raad adviseert adopteerde altijd al kind van de der adoptieouders is geweest. En hoe wel adoptie in 1956 in de wet is op genomen als maatregel van kinder bescherming, steeds meer e afstamming tot stand te brengen In het voorstel van de Raad Het kind dient volgens de Raad i de procedure betrokken te worden. Als voorbeeld noemt de Raad de Volgens de huidige wetgeving moet ADVERTENTIE ZATERDAG 5 MEI GEOPEND van 9.00 tot 17.00 u. Als dan de nieuwe partner ouder lijk gezag en onderhoudsplicht het tegenwoordig krijgt, is aan dat belang voldaan. wettige Maar noch afstamming, noch fami lierechtelijke relaties hoeven te worden gewijzigd. Een wijziging is het Jeugdbeleid is adoptie alleen zelfs in strijd met het recht nog mogelijk als ouders bij of na de kind op de mogelijkheid een indivi- geboorte afstand van hun kind heb- duele identiteit te ontwikkelen, ben gedaan en in situaties waarin de Iri de rechtbankprocedure waarin ouders van het kind niet te traceren juridisch sociaal ouderschap wordt zijn, zoals bij vondelingen. Een kind geregeld heeft de verzorgende ou- kan alleen geadopteerd worden als der een absoluut veto-recht. De het bij opneming in het gezin niet niet-verzorgende ouder heeft alleen ouder is dan zes jaar. in eerste instantie een veto-recht. In de meeste gevallen kan vol- De rechter moet het verzoek dan af- gens de Raad echter worden vol- wijzen. Pas na drie jaar kan een staan met een juridische regeling tweede verzoek worden ingediend, van sociaal ouderschap, waarbij, in waarbij de rechter aan de bezwaren tegenstelling tot adoptie, geen wij- kan voorbijgaan. de rechter kinderen ouder dan twaalf jaar horen, en hebben jonge ren ouder dan vijftien jaar een door- storend contact slaggevende stem. De Raad vindt belang dat dat absolute veto-recht vanaf partner twaalf jaar moet gaan gelden. In Nederland worden per jaar zo'n 1500 kinderen geadopteerd. De meesten komen uit landen in Azié, en Zuid- en Midden-Amerika. Adoptie van Nederlandse kinderen komt nauwelijks voor, meestal gaat het om stiefouderadoptie. In een eerste reactie zei minister Hirsch Ballin dat de noodzaak van zo'n diepgaande verankering in het recht van het sociaal ouderschap hem nog niet duidelijk was gewor den. Volgens de bewindsman kan de vaste verzorging en opvoeding in het algemeen zonder problemen doorgang vinden, en zijn er binnen het huidige recht al mogelijkheden om aan die vaste verzorgingsrelatie bepaalde consequenties te verbin den. Als voorbeeld noemde hij het blokkaderecht van pleegouders en de mogelijkheid de geslachtsnaam van een kind te laten veranderen in die van de pleegouders. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar ILeidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3