'_VKLQKAAL Indurain laat zijn gezicht alvast zien SpoorptTV Juventus ligt op schema Edberg zoekt naar zijn vorm Bayern stelt de titel veilig Protest van topsporters DONDERDAG 3 MEI 1990 PAGINA 13 MÜNCHEN (DPA) - Bayern Mün- chen mag zich het volgende seizoen opnieuw mengen in de strijd om de Europese beker voor landskam pioenen. De Westduitse club stelde gisteravond de twaalfde titel veilig. De benauwde zege (1-0) op het pove re St. Pauli in het eigen Olympia- stadion maakte de ploeg van trainer Jupp Heynckes twee wedstrijden voor het einde van de competitie onbereikbaar voor de achtervol gers. De kampioenswedstrijd speelde zich af in een klamme en sfeerloze ambiance. Slechts 15.000 toeschou wers waren naar het imposante sta dion gekomen om het mogelijke feestje van Bayern München op te luisteren. Na afloop van de uiterst magere vertoning was van grote vreugdetaferelen op het veld en de tribunes geen sprake. De prolonga tie van de landstitel, de vijfde in de laatste zes .jaar. werd door alle be trokkenen min of meer als vanzelf sprekend beschouwd. De begeerde treffer van Bayern kwam op gelukkige wijze tot stand. Een schot van Pflügler werd in de zestiende minuut door verdediger Gronau van richting veranderd, waardoor invaller-doelman Thom- forde in geslagen positie lag. Tot aan de rust kreeg de thuisploeg le gio kansen de score op te voeren, maar de frontlinie van Bayern toon de zich niet trefzeker. Orkaan Het fluitconcert dat beide teams bij de rust naar de kleedkamers bege leidde, groeide in de tweede helft aan tot orkaankracht. De misver standen en technische foutjes in de verdediging van Bayern stapelden zich op. Met dank aan scheidsrech ter Lower, die het verzwakte St. Pauli twee strafschoppen onthield, haalde de overwinnaar van PSV on geschonden het einde. Borussia Dortmund kwalificeer de zich door een overwinning (3-1) bij Uerdingen voor het UEFA-Cup- toernooi. Dinsdag had FC Köln zich met een royale zege (6-0) op Mannheim al van Europees voetbal verzekerd. De overige twee plaat sen in het UEFA-Cuptoernooi wor den waarschijnlijk ingenomen door Eintracht Frankfurt en Leverkusen. Beide clubs hebben in de laatste twee wedstrijden aan één punt ge noeg om belager Stuttgart onder zich te houden. Leverkusen verloor woensdagavond overigens met 2-0 van Fortuna Düsseldorf. Homburg In de onderste regionen is de beslis sing voor Homburg gevallen. Mannheim lijkt de tweede degra dant te worden. Met slechts drie punten uit de laatste tien wedstrij den is de club naar de voorlaatste positie gezakt, met een achterstand van één punt op Borussia Mön- chengladbach en VfL Bochum. Dinamo Kiev heeft gisteren de voetbalbeker van de Sovjetunie ge wonnen. De ploeg, getraind door bondscoach Lobanovski, versloeg Lokomotiv Moskou, 6-1 (3-0). Salenko speelde een belangrijke rol. Hij maakte drie doelpunten. De overige treffers voor de voormalige winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaar» werden ge maakt door de internationals Mi- chailitsjenko. Rats en Litovsjenko. Uit een strafschop maakte Milesj- kin de enige treffer voor de ploeg uit de hoofdstad. Het was de negende keer dat Kiev de nationale beker Dynamo Bukarest is gisteren door een spectaculaire overwinning (6-4) op plaatsgenoot Steaua voor de zevende keer in het bestaan van de club bekerwinnaar van Roemenié geworden. Voor 20.000 toeschou wers werd Raducoiu met drie tref fers matchwinner. Hij opende de score al in de vier de minuut. Dumitrescu; de grillige aanvaller van Steaua, bracht de stand in de 23ste minuut in even wicht. Doelpunten van Mateut (40), Radicioiu (43). Sabau (48) en Lupu (57) zorgden voor de ruime marge (5-1). Steaua gaf zich echter geen moment gewonnen en mocht door doelpunten van Lacatus en Rotariu nog even op een verrassing hopen. De derde treffer van Radicoiu. acht minuten voor tijd, betekende de de finitieve ontknoping van de beker thriller. Ungureanu bracht zes mi nuten later de eindstand op 6-4. Chili heeft de organisatie toege wezen gekregen van de Copa Ame rica, het toernooi om de Zuidameri- kaanse voetbalbeker voor landen teams. Het evenement, met Brazilië als titelverdediger, vindt in juni en juli 1991 plaats. Voor de spelers van het Oosten rijkse nationale elftal is tijdens de eindronde van het wereldkam pioenschap voetbal naast sportieve roem ook veel geld te verdienen. Elk lid van de selectie kan een pre mie van 160.000 gulden tegemoet zien als het land erin slaagt het toer nooi in Italië winnend af te sluiten. De regering van Thatcher heeft voetbalsupporters die zich in Itahe misdragen gedreigd met een reis verbod van twee jaar. De hooligans zullen in die periode geen wedstrij den buiten Groot-Brittannio mogen bezoeken. De regering kwam tot dit besluit, na overleg met de organisatie van het toernooi om het wereldkam pioenschap. Staatssecretaris Wad- dington lichtte toe: „Van deze maat regelen moet een signaal uitgaan". AC Milan mag de eerste thuis wedstrijd van het volgende seizoen niet in het eigen San Siro-stadion spelen. De Italiaanse voetbalbond heeft de club deze straf woensdag opgelegd. De ploeg van Rijkaard, Gullit en Van Basten werd een wedstrijd ver bannen. omdat bij de bekerfinale te gen Juventus scheidsrechter D'Elia door een uit het publiek gegooid voorwerp aan zijh schouder werd getroffen. Roberto Gallia van Juventus klopt de doelman van Fiorentina voor de eerste maal. In totaal moest de keeper driemaal naar het net. (foto epai TURIJN (ANP) - Juventus ligt op schema na de eerste wedstrijd van de finale van de strijd om de UEFA- beker tegen Fiorentina. De formatie van trainer Zoff won gisteren op ei gen veld met 3-1. Na het winnen van de nationale beker, ten koste van AC Milan, is een tweede hoofdprijs voor de ploeg uit Turijn binnen handbereik. Juventus, dat Fiorentina in de competitie in Stadio Communale met dezelfde cijfers versloeg, beslis te de wedstrijd na rust. Daarvoor had de nummer vier van de ranglijst veel moeite met Fiorentina, dan in de serie A tot voor kort nog tegen degradatie vocht. De druk van de thuisclub in het- tweede deel was echter doorslagge vend. Fiorentina. dat in het toernooi tot dusverre opviel met zwaar de fensief spel, had daarop geen ant woord. Bovendien maakte doelman Lafiducci in de moeilijkste fase voor zijn ploeg een onbetrouwbare indruk. Na de 1-1 bij rust kwam Juventus in de 59e minuut op voorsprong. De treffer van Casiraghi was echter om streden. Duidelijk zichtbaar duwde de aanvaller eerst Pin opzij, om ver volgens de terugkaatsende bal in te koppen. De Spaanse arbiter Soria no Aladren vond het goed. Het offensief van de „Oude Da me" was ingeleid door Aleinikrw. Na de speler uit de Sovjetunie kreeg ook Schillaci een fraaie kans, na een van de weinige goede acties van Rui Barros. Na het omstreden doelpunt van Casiraghi zette Juventus door. Met behulp van doelman Landucci maakte De Agostini de derde tref fer. De routinier verraste de keeper volledig met een niet al te hard schot, dat vlak voor de doellijn op sprong, 3-1. Fiorentina was nog ge vaarlijk door eeri vrije trap van Dun- ga. Juventus lijkt daarmee de UEFA- beker in zicht te hebben. De ploeg won sinds lang geen internationale prijs. In 1985 was de Europese be ker voor landskampioenen het laatste succes, dat internationaal nauwelijks aanzien geniet. De finale tegen Liverpool werd ontsierd door de ramp in het Heizel-stadion, waar bij 39 doden vielen. Fiorentina viel in de eerste helft meer aan dan in alle voorgaande wedstrijden van het toernooi. Slechts tegen Auxerre scoorde de formatie twee keer. Tegen Atletico Madrid. Dinamo Kiev, Sochaux en Werder Bremen was één doelpunt in twee duels steeds voldoende. De formatie van oud-internatio nal Graziani werd in Turijn door de snelle openingstreffer van Juventus tot een offensievere aanpak ge dwóngen. Galia scoorde al na drie minuten, op aangeven van top schutter Schilaci. Het was tevens een van de weinige doelgerichte ac tie voor rust van de thuisclub. Na tien minuten maakte Buso ge lijk. De 20-jarige aanvaller, vorig seizoen afgedankt bij Juventus. kopte vallend in na een voorzet van Di Chiara, 1-1. Het was voor Fioren tina, in de competitie als twaalfde geëindigd, geèn reden om zich ver der op terugspeelballen te gaan con centreren. De verrassende finalist bleef aan vallen en kreeg kansen. De beste was voor Baggio. De international, die volgend seizoen vrijwel zeker bij Juventus speelt, was alleen voor doelman Tacconi echter niet koel bloedig genoeg. Fons Alfons Groenendijk moet in Oran je. mee naar de WK. Niet zomaar een opmerking van een verdwaal de chauvinistische Leidse voet balliefhebber, maar ook elders in den lande een veelgehoorde kreet. De voetbalkwaliteiten van 'Leid se Fons' zijn immers zo langza merhand overal bekend. En het Nederlands elftal kan een goede 'linkspoot' best gebruiken. Van daar. Alleen heeft de 25-jarige voetballer van Roda JC nog nooit iets gehoord uit Zeist. "En dat ver wacht ik ook niet. Ik ben nog nooit gekozen in een vertegenwoordi gend elftal". Dat klinkt nogal resoluut, en dat terwijl de middenvelder sinds hij uit Leiden weg is. steeds beter presteert en de laatste tijd zelfs wekelijks uitblinkt. "Dat is wel zo. De laatste tijd draai ik lekker. In vergelijking met vroeger ben ik een stuk sterker geworden. Er is ook belangstelling van andere clubs. Ja, ook van Tottenham Hotspur en Manchester United, bepaald niet de minste namen. Maar bij Roda JC word ik ook ge waardeerd. Ik heb net een prima nieuwe aanbieding gekregen, voor twee jaar. Daarin is wel de clauside opgenomen dat ik weg mag wanneer ik me sportief en fi nancieel kan verbeteren. Hoewel ik bepaald niet weg hoef uit Kerk- rade, streelt me dat wel, al die be langstelling". "Maar om nou te roepen dat ik in Oranje moet. De verantwoorde lijke mensen in Zeist moeten dat maar doen. Het Nederlands elftal is natuurlijk de absolute top met kanjers als Gullit. Van Basten. Rijkaard', Ronald Koeman, noem maar op. Voor een paar plaatsen komen misschien nog meerdere spelers in aanmerking. Maar dan nog, Roda is subtop. Dat speelt mee. Als je bij een topclub speelt hen jc eerder in beeld. Bovendien Wil iedereen wil mee naar Itahe. En ik ben al 25". Maar Arnold Miihren was al achterin de dertig toen hij moest' opdraven voor de EK en kon nog best meekomen. "Dat is waar. En Arnold is ook hetzelfde type voet baller als ik. Een echte linkshalf, die er een hekel aan heeft om linksbuiten te spelen". Nou dan. dus toch hoog lijd voor een uitverkiezing. "Je hebt nog Richard Witschge. ook een zelfde type speler. Die draait uit stekend bij Ajax. En Erwin Koem- Alfons Groenendijk, hier in duel met John van t Schip: "Ze zitten bij het Nederlands elftal echt niet op mij te wachten". (foto Dirk Linsen) an. Ik had ook nog contacten met PSV, maar daar hebben ze uitein delijk voor hem gekozen. Hij heeft natuurlijk meer ervaring als in ternational. Ze zitten bij het Ne derlands elftal dus echt niet op mij te wachten". In elk geval Jan Wouters niet, als we tenminste afgaan op de beelden van afgelopen zondag. Na net zes wedstrijden schorsing te hebben uilgezeten wegens zijn beroemde elleboogstoot, schopte de Ajacied en international prompt voor het oog van de televi siecamera's in op zijn 'kandi daat-collega'. Fons reageerde en kreeg geel. "Dat is nou weer zoiets. Ik ben geschorst voor de wedstrijd van zondag, de belangrijkste wedstrijd van het jaar omdat we Europacupvoetbal kunnen halen. Maar ik viel gewoon op de bal. Wouters schopte me twee keer voor mijn donder. Tegen een gele kaart kun je geen beroep aantekenen. Bij een rode kaart kan dat wel. Dat vind ik vreselijk. Wouters was na afloop overigens wel sportief. Hij kwam nog even naar de spe lersbus. Hij wilde alleen snel de bal hebben, zei hij. Leuk, maar ik heb er natuurlijk niks aan". HERMAN JOUSTRA GUIJUELO (ANP) - Miguel Indurain, de grote favoriet voor de eindzege in de Ronde van Spanje, liet zich gisteren voor het eerst zien. In de slotfase van de negende etappe fietste Indurain even voorop in een kopgroepje. licht afgescheiden van het peloton. Het leek hem nog te vroeg om op het vlakke terrein naar Guijuelo toe te slaan. De zege ging verrassend naar de Colombiaan Nestor Mora. De 192 kilometer lange rit van Cace- res naar Guijuelo werd gekenmerkt door vier beklimmingen, maar drie daarvan kwamen niet verder dan de aanduiding „derde categorie", waardoor de rit zeker niet leek toe- gesnneden op klimmers uit Colom bia. De laatste klim was gesitueerd op zestig kilometer van de eindstreep. DEN HAAG (GPD) - Veertig Nederlandse topsporters en trai ners hebben in een brief aan de Zuidkoreaanse president Roh Tae-Woo hun bezorgdheid uit gesproken over de mensenrech tensituatie in het land. De brief en de onderteking daarvan door bekende sporters is een initia tief van Amnesty International, dat op grond van verontrusten de informatie sinds januari van dit jaar een nieuwe internationa le actie is begonnen tegen het schenden van de mensenrech ten in Zuidkorea. Na de inauguratie in februari 1988 van president Roh-Tae- Woo trad er volgens Amnesty International een duidelijke ver betering in de mensenrechtensi tuatie op. Maar na afloop van de Olympische Spelen in datzelfde jaar ontving de organisatie op nieuw berichten als zouden massa-arrestaties en martelin gen weer aan de orde van de dag zijn. Om aandacht op de nieuwe actie te vestigen, heeft de Am sterdamse afdeling van Amnes ty veertig sporters en coaches be'rgid gevonden een brief aan president Roh-Tae-Woo te on dertekenen. waarin zij hun be- zordheid uiten en om vrijlating van alle gewetensgevangenen vragen. Alle sporters maakten in 1988 deel uit van de Neder landse ploeg die aan de Olympi sche Spelen van Seoul deelnam. De koers werd gemaakt door Jean-Francois Bernard. Een ver jaardag wil voor wielrenners nog wel eens aanleiding zijn voor een flitsende demarrage of een lange vlucht. Bernard had er twee te vie ren; zelf werd hij 27 en zijn dochter Chaline werd precies den geboren. Op de demarrage van Bernard volgde het antwoord van Indurain, de Belg Nico Emonds, de Fransman Philippe Louviot, de Spanjaard Fe- derico Echave en de latere een twaalf kilometer lange tijdrit, is op 2.08 derde. Ex-wereldkampioen Roche geldt nu als voornaamste kanshebber op de eindzege. Roche was overigens op zijn best in de ochtenduren toen hij met Lemarchand uit de hoofd jaar gele- macht ontsnapte. Het tweetal pakte bijna drie minuten op de rest van het deelnemersveld. Een mislukte poging van de Fransman Bruno Cornillet was aan die machtsgreep vooraf gegaan. Beste Nederlander Jean-Paul van Poppel, die de Mora. De maximale voorsprong be- sprint van het peloton won (vierde), droeg nimmer meer dan 57 secon- Lemarchand mocht de tijdrit ver den. In het zicht van de finish haal- trekken met de roze leiderstrui om de de hoofdmacht de vluchters te- de schouders. Dat Roche in de tijd rug. waardoor de leidende Span- rit 46 seconden moest toegeven op Marie was in feite een teleurstelling. De Ier werd slechts vijfde. Een tel trager was Eddy Schurer, die als ze vende werd geklasseerd. In het al gemeen klassement is Schurer, ne gende, tevens beste Nederlander. id van Emonds kan niet uitsluitend op grond van wieler-technische argumenten wor den verklaard. In het peloton van de Vuelta wordt hardop gefluisterd dat de Belg degene is die in de derde etappe is betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. De organisatoren hebben verklaard dat één van de gecontroleerde ren ners is gesnapt. Een naam werd nog MÜNCHEN (SID/ANP) - Het kunnen toevoegen niet bekendgemaakt. Grand-Prix-toernooi van München drag van 650.000 gulden gemoeid Vo i de rit blijkt voor de favorieten i giste- neembare hindernis. Nadat de vang ontkende hij met klem het ge- eerste ronde al vroegtijdig afscheid sinds begin bruik en verklaarde hij „voor de rit- moest worden genomen van Mi- zege te gaan". Dat voornemen heeft chael Chang en Yannick Noah was ook Luc Suykerbuyk, die vorig jaar het gisteren de beurt aan Stefan Ed- als tiende eindigde, maar nu onder berg. De als nummer één geplaatste meer door stofwisselingsproble- Zweed struikelde binnen 77 minu- men in de algemene rangschikking ten over „Angstgegner" Strelba, die niet bij de eerste honderd staat, ook tijdens de vorige editie van het Langzamerhand herstelt hij van toernooi in München te sterk bleek: zijn lichamelijk ongemak. Over een 6-4 6-1. week zegt de Nederlander zich in staat te achten een ritzege weg te grissen. „Ik ben nooit echt in mijn spel ge komen", meende Edberg. „Alles den nodig wat ik probeerde was gedoemd te jaar mislukken. Dit is mijn eerste terug- slag sinds lange tijd. Gelukkig heb iik voor het begin van het open Fran se kampioenschap op Roland Gar ros nog wat tijd om mijn vorm aan te scherpen. In deze vorm heb ik daar geen schijn van kans." Door de vroegtijdige uitschake ling van de drie favorieten z,it de der, die door actief is geweest, verklaarde „Hoeveel kan gisteren dat de kans dat hij in Parijs gen", vraagt Tiriac zich zijn rentree maakt ook minimaal is in te schatten. „Het is zelfs twijfel achtig of ik op Wimbledon speel", aldus de Zweed gistermiddag voor de Zweedse radio. Wilander: „Het is zeker niet leuk om Parijs dit jaar te missen. Maar het is nu eenmaal geen toernooi datje wel even naar je hand zet. Ik heb zeker twee maan- r met succe rentree te denken." De Nederlandse Nicole Jage: bereikte de derde ronde var toernooi in Hamburg. De A: kaanse Morton werd in twee makkelijk terzijde geschoven: De Ier Stephen Roche, dri geleden winnaar van de Rond Frankrijk, krijgt langzamerhand zijn oude vorm te pakken. Roche voert na de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken het al gemeen klassement aan. Hij heeft een voorsprong van zes tien seconden op de Fransman Francois Lemarchand, die gisteren ganisatie de tweede etappe op zijn naam Beierse hoofdstad schreef. Diens landgenoot Thierry nanciele strop. Om Edberg. Chang zal zijn pupil niet Marie, in de namiddag winnaar van en Noah aan de deelnemerslijst te landgenoten optreden. In venement in de gelijk gemaakt grote fi- bliek. Als het Ion Tiriac, de manager Westduitse tennisvedette Becker, heeft zich weer eens onmo- de Bondsrepu- de geldwolf ligt, r zijn giste- Foreholte aast op Roemeense ex-intemational LEIDEN - Foreholte is kandidaat nummer één om handbalster Nico- leta Boriceanu in te lijven. De voor malige Roemeense international, spelend voor het Arnhemse AAC, kan waarschijnlijk via de Voorhout- se club aan werk komen en dat zou betekenen dat ze een verblijfsver gunning krijgt. Boriceanu dreigt nu nog het land te worden uitgezet. Ze vluchtte ruim een half jaar geleden toen de Roemeense nationale ploeg meedeed aan een toernooi in Schie dam. De 22-jarige speelster kreeg een maand geleden van het ministerie van justitie te horen dat de voorlopi ge verblijfsvergunning niet zou worden verlengd. Ze kan in hoger beroep gaan tegen deze beslissing, maar wil liever werk zoeken zodat een verblijf in Nederland is veilig gesteld. Foreholte is nu druk doen de om een baan te zoeken. Volgens manager An Plug heeft de Voorhoutse eredivisionist diver se goede aanbiedingen. "De vraag is alleen wat zij wil. Ze heeft een be hoorlijke opleiding, is intelligent en spreekt redelijk Nederlands. In de komende dagen willen we met haar de zaak afronden". Vanavond komt de Roemeense, die ruim honderd keer uitkwam voor de nationale ploeg, naar Voor hout om te trainen. Winst Siemerink LEIDEN - Jan Siemerink heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van een Satellite-toernooi in Singapore. De Rijnsburgse tennis ser overleefde het kwalificatietoci nooi onder andere door een over winning op Jacco Eltingh: 6-4, 7-5. In de eerste ronde van het hoofd toernooi versloeg hij de Amerikaan Shiras in twee sets (6-4, 7-5). ren verschenen interview met het blad Quick zegt Tiriac, dat hij Bec- Edbergs landgenoot Mats Wilan- ker heeft aangeraden niet meer in ingelaste pauze al „die Heimat" te spelen. verdra- i het ge- r alle sprek af met de verwijzing i kritiek op Becker, nadat deze had verklaard niet meer in de Davis Cupduels uit te zullen komen. Op de vraag of de met Becker be vriende hoogspringer Carlo Tran- hardt een verkeerde invloed op de nummer drie van de wereld heeft, antwoordt Tiriac: „Als Boris met zijn 22 jaar nog niet heeft geleerd wat goed en slecht is, dan zal hij dat I nooit meer leren." Gabriele Sabatini zal binnen kort optreden in een serie voor de Argentijnse televisie. In de twee 6-3 7- miljoen gulden kostende productie speelt de tennisvedette zichzelf, an de Tennis en de liefde zijn de voor- Boris naamste ingediënten van de soap opera. De eerste beelden zullen worden geschoten half juni in Buenos Aires, vlak na de open Fran se titelstrijd in Parijs. De Argentijn se wordt op 16 mei pas twintig. 20.30-22.30 Sportnet: Update- en i. key. 22 15-22.20 Super Golf 22.30-23.45 Sportnet: Bowlen. 23.00-23.40 RTL V: Match Barend en Van Dorp. 23.45-02.00 Sportnet: Amerikaan?, bas ketbal. VRIJDAG 08.00-10.00 Sportnet: NHL IJshockev 11.30-13.15 Sportnet: Spaans Voeibai 13.15-14.45 Sportnet: Franse Rugby competitie. 14.45-16.00 Sportnet: Bowlen 14.50-16.00 Did 2: Tennis: Open Duitse kampioenschappen voor vrouwen in Hamburg (kwartfinale) 15.20-16.00 BBC 2: Golf Benson Hed ges toernooi. 16.00-17.30 Sportnet: Rugby League.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15