Sociaal-rechercheurs halen 300.000 gulden boven water in streek Bezwaren tegen bouw stal, dienstwoning en koetshuis op landgoed Oud-vliegers droppen voedsel in recreatiezaal verzorgingshuis Nieuwe ombudsvrouw Zoeterwoude luistert naar alle problemen Dodenherdenking in regio Wassenaar stimuleert historisch onderzoek PAGINA 14 DONDERDAG 3 MEI 1990 Dertig onderzoeken naar sociale fraude DUIN- EN BOLLENSTREEK/OEGSTGEEST - De twee sociaal-rechercheurs die in dienst zijn van de tien gemeen ten in de Duin- en Bollenstreek en Oegstgeest, hebben vo rig jaar voor een bedrag van 286.225 gulden aan sociale ver zekeringsfraude boven water gehaald. Alleen al in Noord- wijk en Hillegom werd bijna voor twee ton gefraudeerd. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1989. De opsporingsambtenaren hebben vorig jaar dertig onderzoe ken ingesteld. In de helft van de ge vallen werd geen fraude geconsta teerd. Van elf gevallen werd aangif te gedaan. In twee zaken was de fraude van geringe omvang en is in tern een regeling met de daders ge troffen. In twee gevallen in Hille gom en Lisse moet nog een beslis sing van het college van burgemees ter en wethouders worden afge wacht. Het fraudebedrag is in Hillegom ruim 99.000 gulden (vier processen- verbaal) en in Noordwijk ruim 97.000 (slechts één procesverbaal). In beide gemeenten zijn nog vijf fraudezaken in onderzoek die vorig ijaar niet konden worden afgesloten. Op de derde plaats 'prijkt' Lisse, waar voor ruim 41.000 gulden (drie processen-verbaal) aan fraude werd ontdekt. Daar zijn voor 1990 nog twee onderzoeken af te ronden. Lis se wordt gevolgd door Oegstgeest met ruim 18.000 gulden (één proces verbaal). In deze gemeente zijn twee onderzoeken voor dit jaar overge bleven. In Noordwijkerhout werd voor ruim 16.000 gulden gefrau deerd (één proces-verbaal) en ook daar moeten nog twee onderzoeken worden afgerond. Datzelfde geldt voor Sassenheim, waar vorig jaar meer dan 11.000 gulden (één proces verbaal) boven water werd gehaald. Gering was de fraude in Voorhout: 2156 gulden. Eén zaak moet daar dit jaar nog worden afgerond. Uitkering In Katwijk, Valkenburg en War mond werd in 1989 geen onderzoek afgesloten. In Rijnsburg werd één onderzoek ingesteld, maar daar bleek geen sprake te zijn van frau de. Wel zijn er dit jaar nog zéven on derzoeken in dit dorp af te hande len. In Katwijk zijn eind vorig jaar nog vier zaken aangemeld, die dit jaar zullen worden afgewikkeld. Voor Valkenburg zijn er nog drie uit te voeren onderzoeken overgeble ven. In totaal zijn er dit jaar nog 33 zaken af te ronden. In de helft van het aantal gevallen gaat het om verzwegen inkomsten uit arbeid. Mensen doen beroep op een uitkering, maar werken intus sen om een extraatje binnen te ha len. In tién gevallen ging het om het niet opgeven van een zogenaamde 'economische eenheid'. Als mensen met een uitkering gaan samenwo nen heeft dat namelijk gevolgen voor hun inkomen. Van de dertig af gesloten onderzoeken zijn er vier in gesteld nadat de uitkering was be ëindigd. In vijf gevallen bedankte de betrokken pèrsoon tijdens het onderzoek voor het voortzetten van de uitkering. Als gevolg van de onderzoeken werden zes uitkeringen direct be ëindigd. De som van de zes bruto- uitkeringen bedraagt ongeveer 108.000 gulden. De ambtenaren merken in hun jaarverslag op, dat vragen op inkomstenverklaringen vaak niet worden beantwoord of dat vragen op aanvraagformulieren om bijstand niet door de betrokkene zelf worden ingevuld. Als later blijkt dat er een verkeerde voorstel ling van zaken is gegeven, wordt het juridisch gezien moeilijk om vals heid in geschrifte ten laste te leggen als niets door de persoon zelf is in gevuld. Verder merken de ambtenaren tot hun teleurstelling op, dat na de inwerkingtreding van de Wet Per soonsregistratie in 1989, het opspo ringsonderzoek onnodig bemoei lijkt wordt door instanties die wei geren informatie te verstrekken. 'Duivenvoorde wordt te gelde gemaakt' Oud-vlieger J. Wedster dropt biscuits in de recreatiezaal i ZOETERWOUDE - In het Zoeter- woudse verzorgingshuis 'Huize Emmaus' werden gistermiddag her inneringen aan de voedseldrop- pings in de Tweede Wereldoorlog opgehaald. Twee Engelse en twee Amerikaanse vliegers haalden, sa men met een Nederlandse oud- luchtmachtaalmoezenier, herinne ringen op aan operatie 'manna' (brood). Tijdens de laatste maanden van de oorlog wierpen geallieerde bommenwerpers voedsel uit boven hongerend Nederland. Volgens de aalmoezenier volgden de vliegers gewoon hun bevelen op, toen ze te horen kregen dat ze wer den ingezet voor de operatie: "Dat ze zakken met voedsel moesten uit: werpen in plaats van bommen inte resseerde de piloten weinig. Ze had den niet het minste benul van het grote belang van de acties voor de hongerende bevolking". Leidenaar berooft oude werkgever OEGSTGEEST - Een 16-jarige Leidenaar heeft bekend gistermorgen vroeg gereedschap te hebben gestolen uit een bouwloods in de Oegstgees- ter nieuwbouwwijk Haaswijk. De jongeman pleegde de diefstal samen met een vriend door gebruik te maken van een voor het personeel bestem de sleutel, die op een geheime plaats bij de loods was verborgen. De jongen wist de sleutel te vinden omdat hij tot vorige week op de bouwplaats werkte. Omdat hij was ontslagen verdachten zijn oud-colle ga's hem al snel. Zij bezochten de Leidenaar thuis, waarna hij al snel be kende. De politie heeft zijn mededader nog niet gepakt. Ook de gestolen spullen zijn nog niet teruggevonden. De Stichting voedsel en vrijheid heeft de oud-vliegers naar Neder land gehaald om ze kennis te laten maken met mensen die van de voedselpaketten hebben geprofi teerd. Die kennismaking gebeurt in bejaardencentra, omdat daar veel mensen wonen die in de oorlog het voedsel hard nodig hadden. "Soms leidt de kennismaking tot emotio nele taferelen", vertelde de aalmoe zenier gisteren, "zowel bij de bejaar den als bij de vliegers. Pas nu gaan de vliegers beseffen wat de waarde was van hun operatie". In Emmaus bleven echte emoties uit, omdat de Zoeterwoudenaars niet al te veel honger hebben gele den. In de oorlog woonden zij im mers temidden van een (toen nog) grote boerenstand. Wel kwamen er vele verhalen over het leven onder de bezetters naar boven. Ter herin nering kreeg elke bewoner van Hui ze Emmaus een minicontainer met biscuits, gebakken volgens een re cept uit 1945. VOORSCHOTEN/WASSE NAAR - De Werkgroep Milieu beheer Leiden heeft een be zwaarschrift ingediend tegen plannen om een traditioneel stalgebouw, een koetshuis en een kleine dienstwoning te bou wen aan de Laan van Duiven voorde op het gelijknamige landgoed in Voorschoten. Het is de bedoeling dat in het koets huis historische koetsen wor den gestald, waarmee ook echt wordt gereden. Bezoekers van het kasteel zouden de voertui gen kunnen bezichtigen. Het landgoed Duivenvoorde heeft geen eigen historische koetsen. De voertuigen komen uit particulier bezit en moesten onlangs verdwij nen uit het Wassenaarse attractie park Duinrell. De Stichting Duiven voorde is al langer voorstander van een historisch koetshuis met ruimte voor zo'n tien tot vijftien koetsen. "Het is de bedoeling dat er een speciale stichting wordt opgericht, die zich richt op het instandhouden van oude historische rijtuigen en al les wat daarbij hoort, zoals kleding en tuigage", vertelt rentmeester P.H. Pels Rij eken van de Stichting Duivenvoorde. Wanneer de plan nen doorgaan, zullen er op termijn wellicht andere koetsen bij komen. Het koetshuis wordt in oude stijl gebouwd en voorzien van een ge deelte waar de verzorger van de paarden kan wonen. De oude land- bouwschuur vlakbij de jachtopzich terswoning wordt ervoor aange past. In de vroegere schuur komen de historische wagens. In twee aan gebouwde vleugèls komen stallen waar vijf tot zeven paarden kunnen staan. Ook deze dieren zijn op dit moment gestald op Duinrell, waar ze gebruikt worden voor de oude koetsen. Volgens een gemeente woordvoerder moet de bestaande ruimte voor de nieuwbouw raet on geveer 150 vierkante meter worden uitgebreid. Geld Voor de bouw van het koetshuis en dé stallen moet het bestemmings plan ter plaatse wordën gewijzigd. Dat gebeurt via een versnelde pro cedure waarbij de gemeente vooruit loopt op een aanpassing van het be stemmingsplan. Het bouwplan ligt nog een dag ter inzage in het ge meentehuis. Alleen de Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft tot nu toe een bezwaarschrift ingediend. De werkgroep ziet de noodzaak van de bouw niet in. De versnelde procedure die de gemeente wil doorvoeren, vindt de werkgroep 'helemaal overbodig'. De milieu groepering vreest voor de directe en indirecte gevolgen voor het land goed en ziet niet in welke functie de nieuwe gebouwen kunnen hebben voor de instanhouding van het land goed. 'Het plan lijkt slechts aan te sluiten bij een hele reeks van eerde re plannen waarmee men natuur en landschapswaarden ter plaatse te gelde wil maken', aldus het be zwaarschrift. 'Het besef dat het gaat om een uniek natuurgebied in een zeer sterk bedreigd deel van de buf ferzone Den Haag-Leiden schijnt maar moeilijk door te dringen', al dus de milieugroep. Rentmaester Pels Rijken was nog niet bp de hoogte van het bezwaar schrift en kan nog niet reageren op de beschuldigingen. "Ik kan alleen maar hopen dat het doorgaat, het wordt geen jan-boer-fluitjes-rijde- rij, maar alles gebeurt in oude stijl. De koetsen, kleding tot en met de zwepen". Levensgevaarlijk gewond in duinen WASSENAAR - Een 56-jarige inwo ner van Wassenaar is gisteravond le vensgevaarlijk gewond geraakt bij een aanrijding op het fietspad in de duinen van zijn woonplaats. Bij een onvoorzichtige passeermanoeuvre van een hardrijder raakte deze de schouder van de 56-jarige, die ten val kwam en een schedelbasisfrac- tuur opliep. Het slachtoffer is opge nomen in het Haagse Westeinde zie kenhuis. 'Het leven is te ingewikkeld geworden' REGIO - In de Leidse regio zullen burgemeesters, verzetsstrijders en ande re burgers morgen weer kransen leggen bij de verschillende oorlogsmonu menten. In Leiderdorp wordt om 19.00 uur een herdenkingsdienst gehou den in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat. Na afloop volgt om 19.40 uur een stille tocht naar het herdenkingsmonument op de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. De Van der Does-Liethorpgroep verzorgt de vlagge- wacht. Drumfanfare Tamarco zorgt voor muzikale omlijsting. In Voorschoten kan iedereen morgen om 19.50 bij het monument aan de Koningin Julianalaan bijeen komen. Muziekvereniging Laurentius ver zorgt toepasselijke muziek. Om 20.30 uur geêft het Voorschotens Christe lijk Vocaal Ensemble in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Kerk plein een herdenkingsconcert. In Oegstgeest is een sobere plechtigheid bij het monument in het Bos van Wyckerslooth. Net als in de andere gemeenten wordt om 20.00 uur twee minuten stilte in acht genomen. In Wassenaar wordt vanaf 19.30 op de Schouwweg ter hoogte van de Nagtegaallaan een stoet gevormd, die zich even voor achten zal opstellen bij het oorlogsmonument aan de Schouwweg. Het gedeelte van de Schouwweg tussen Nagtegaallaan en Rust en Vreugdlaan wordt van 19.30 tot ongeveer 20.30 uur afgesloten voor het verkeer. Muziekvereniging Ex celsior zal de muziek verzorgen. In Warmond wordt om 19.15 uur een herdenkingsdienst gehouden in de Hervormde Kerk aan de Herenweg. Om 20.00 uur volgt een plechtigheid bij het monument bij het gemeentehuis aan de Herenweg. In Zoeterwoude-dorp is om 19.00 uur een korte plechtigheid in de Ne derlands Hervormde Kerk. Om 19.40 uur vertrekt een stille tocht vanaf de kerk naar het gemeentehuis, waar bij de gedenksteen kranzen worden ge legd. LEIDERDORP - Leerlingen uit groep acht van de openbare ba sisschool De Vogelweid uit Lei derdorp maakten deze week in de Count Down studio in Bus- sum video-opnamen voor een musical, die later op school wordt opgevoerd. De musical is voor een deel door de leerlingen zelf geschreven en gaat over twee schoolkinderen. ,6lgen,0l0) Inbraken in regio VOORSCHOTEN/WARMOND - In brekers hebben vannacht in Voor schoten waardepapieren buitge maakt. Zij drongen vier woonhui zen binnen in de bloemenbuurt. Een poging een vijfde woning bin nen te dringen mislukte. Uit een winkel aan de Warmond- se burgemeester Ketelaarstraat zijn vannacht watersportartikelen ont vreemd. Een omwonende waar schuwde de politie nadat hij glasge rinkel had gehoord. Ook zou hij twee met bivakmutsen vermomde personen hebben gezien. ZOETERWOUDE/WASSE- NAAR - "Ik wil een soort inlich tingenkantoor zijn, waar men sen met alle mogelijke vragen terecht kunnen". Mevrouw I. Mantel, de nieuwe ombuds- functionaris van Zoeterwoude, hield vanmorgen haar eerste spreekuur. De 39-jarige Wasse naarse heeft vier jaar ervaring als oproepkracht bij de Haagse ombudsfunctionaris en is ook werkzaam bij de afdeling slachtofferhulp van de Leidse gemeentepolitie. In het afgelopen jaar ontving de vorige Zoeterwoudse ombudsfunc tionaris zeven klachten, terwijl zij 37 keer kon verwijzen naar instan ties die de vragers verder konden helpen. Mantel vindt dit een nor maal aantal voor een kleine ge- meénte: "De lijnen tussen burgers en ambtelijk apparaat zijn vrij kort, zodat nogal wat moeilijkheden di rect met de ambtenaren kunnen worden afgehandeld". Toch vindt de ombudsfunctionaris, dat de ver houding tussen overheid en bur gers er een is van macht tegenover onmacht. Zo kan het handelen van de ge meente, na het horen van alle partij en, worden beoordeeld als laks, on zorgvuldig of misleidend. "Als het ambtelijk apparaat behoorlijk met de mensen omgaat, zullen er echter weinig klachten komen", denkt Mantel. "Eigenlijk moet de om budsfunctie zichzelf op den duur kunnen opheffen". Overigens vindt ze dat ze meer moet doen dan het behandelen van klachten over het optreden van ambtenaren, burgemeester, wet houders en raadsleden. "Het leven in Nederland is zo ingewikkeld ge worden dat de mensen het spoor vaak bijster zijn. Ze weten niet bij wie ze moeten zijn als ze met een probleem zitten. Dit kan variëren van moeilijkheden met huishoude lijke apparaten tot problemen met de gezondheidszorg". In alle voor komende gevallen is de ombuds vrouw bereid de mensen op het goe de spoor te zetten. Mevrouw Mantel is elke donder dag van 10 tot 12 uur te bereiken in het gele gebouwtje bij het gemeen tehuis. Elke maandagavond is zij tussen zeven en negen uur telefo nisch bereikbaar (01751-16751). De Wassenaarse ombudsvrouw van Zoeterwoude, "Eigenlijk moet de ombudsfunctie zichzelf op den du Opheffen "De overheid kan de organisatie nog zo goed in orde hebben, maar het werk wordt door mensen ge daan en dan worden er fouten ge maakt", constateert Mantel. Als de fouten zo ernstig zijn dat de om budsfunctionaris om hulp wordt gevraagd, dan is zij de persoon die beoordeelt of de gemeentelijke overheid behoorlijk heeft gehan deld. Het probleem is dat er voor die beoordeling geen duidelijke nor men bestaan. De ombudsfünctiona- WASSENAAR - Om onderzoek naar de historie van Wassenaar te stimuleren heeft de gemeen te een historieprijs ingesteld. Voor een scriptie of artikel met 5000 tot 21000 woorden wil ze 1000 gulden beschikbaar stel len. Het kan hierbij gaan om een oorpronkelijke, niet gepubli ceerde studie op het gebied van sociale, economische, architec tonische, medische, bestuurlij ke, letterkundige of topografi sche geschiedenis of aan een geologische, geografische, bio grafische, archeologische of kunsthistorische studie. Het werk, dat bij voorkeur geba seerd is op archiefonderzoek, wordt beoordeeld door vijf ju ryleden. De vijf zijn: emeritus hoogle raar dr. J.L. van der Gouw, neerlandicus en archivaris drs. H. Eijssens, voorzitter van de Historische Vereniging Wasse naar drs. J. van de Marei, voor zitter van de Stichting Histo risch Centrum Wassenaar P.G. de Geus en emeritus hoogleraar prof. dr. J.W. Schulte Noordholt. Op basis van het jury-rapport beslissen B en W wie de histo rieprijs. Als de jury meer histo rici in de prijzen wil laten val len, kan de prijs in ten hoogste twee gelijke delen worden ge splitst. Als de jury niemand wil laten winnen, vindt er geen toe kenning plaats. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd en het eerste werk moet voor 1 maart 1991 worden ingezonden. DONDERDAG 3 MEI Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord-Noord-Oost, aanvang Leiden halve finale Leids Cabaret Fes tival. aanvang 20.00 uur in de Leidse Schouwburg. jubileumvoorstelling Saint La- zare (Vereniging voor Franstalig Toneel van de Leidse Universiteit, aanvang 20.30 uur in het LAK- Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Ta marco. Splinterl. 89a, 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. Frerikshof, 20.00 uur. Noordwijk ledenvergadering CDA met verslag gemeenteraadsprogram ma 1990-1994. aanvang 20.00 uur i De Vinkenhof, Achterzee weg. VRIJDAG 4 MEI Alphen ontmoetingsavond Stichting De Boterbloem. Leiden dodenherdenking* in de Mare- kerk, aanvang 19.00 uur, aanslui tend Stille Tocht om 19.45 uur. voorstelling 'Ploutos' door Vak groep Klassieke Talen, aanvang 21.00 uur m het LAK-Theater, Cle- veringaplaats. Noordwijk prijsuitreiking in kaartcompeti- tie HSV De Sportvisser, aanvang n het clubgebouw. Bos- herdenkingsconcert door Christelijk Vocaal Ensemble, aan vang 20.30 uur in de Dorpskerk. ZATERDAG 5 MEI 9.00 tot 16.30 uur in Manege Pretfort, Aarlanderveen- se Achtermiddenweg. Oudshoornse kerk, aanvang 20.00 uur. solo-optreden van achteur Hel- mert Woudenberg met: 'Zwarte kunst', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden band Harro van Dijk, aanvang 21.00 uur. Dorpshuis, Aarlanderveen. Hazerswoude Unicefloop over 4. 6 en 10 km bij clubgebouw Avanti, Sport parklaan, van 10.00 tot 12.00 uur. Hoofddorp dia-lezing over 'hommels en wespen' door Henk Vallenduuk, aanvang 14.30 uur in de Hei manshof, Wieger Bruinlaan. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 16.00 uur. finale Leids Cabaret Festival, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp demonstratie Bowls op gras veld aan de Eikenlaan, van 10.45 tot 12.00 uur. open dag Manege Liethorp, met rondleiding, proeflessen en demonstraties, van 12.00 tot 1-7.00 uur in De Bloemerd. Noordwijk vogelexcursie Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming, aanvang 7.00 uur bij parkeer plaats Duindamseslag. kindermarkt, vanaf 11.00 uur, Gat van Palace, Palaceplein. officiële ingebruikstelling rol- stoeltouring^ar Stichting Organi satie Gehandicapten, mmv 'Cre- sendo', om 14.45 uur, Kon. Wilhe- mina Boulevard. film: 'Sand Castles', aanvang 20.00 uur in De Ark. Picképlein. nachtegalen-excursie boswachterswoning. Duinweg 81. Noordwijkerhout live-optreden 'Wagon Trail', op Country-dansavond bij Party Cen-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14