Algengroei in wateren en aantasting drinkwater bijna niet meer te stuiten Topcentra ontnemen onderzoekers lust tot presteren' Fietsroute door jarige provincies Jeugd maakt zich zorgen om milieu en aids 'Meer vrouwen en studenten als deeltijd-buschauffeurs' (gutyjjigutoj Lozen van fosfaten en nitraten moet fors terug UTRECHT/BOLLENSTREEK - De verrijking van het grond- en oppervlaktewater met fosfaten en nitraten, onder meer in de bollenstreek en de veenwejdegebieden, moet binnen enkele jaren met 70 tot 90 procent worden teruggedrongen. Gebeurt dit niet, dan nemen de algengroei in de wateren en de verontreiniging van drinkwater onaanvaardbare vormen aan. Het gebruik van dierlijke en kunst mest moet veel strenger aan banden worden gelegd. Dat schrijft de stichting Natuur en milieu in een brief aan minister Al ders van milieubeheer. De stichting luidt de noodklok voor wat betreft de fosfaatverzadiging van de grond. Eerdere onderzoeken wezen uit dat 270.000 hectare landbouwgrond met fosfaat verzadigd is. Natuur en milieu denkt dat deze schatting veel te laag is. De stichting verwacht dat nader onderzoek van Nederland zal uitwijzen dat 100.000 tot 200.000 hectares extra 'overvoerd' is met fosfaten. De bollenstreek, de veen- weidegebieden en zandgronden in het Westland zijn volgens Natuur en milieu volstrekt verzadigd met fos faat. Zodra op met fosfaat verzadigde gronden, nog meer fosfaten worden gebracht, spoelen deze direct uit. De bodemdeeltjes kunnen de stof niet meer aan zich binden. De fosfa ten spoelen direct uit in het grond water met alle nadelige gevolgen Volgens Natuur en milieu is de wet Bodembescherming, die in 1986 werd vastgesteld, vier jaar later nog steeds volstrekt onvoldoende uitgewerkt. De raamwet moet door middel van uitvoeringsbesluiten in de praktijk worden gebracht. "Tot nu toe is er alleen voor het gebruik van dierlijke meststoffen een regel tje opgesteld. Zelfs dat gaat abso luut niet gepast. Natuur en milieu vindt dan ook dat niet alleen het gebruik van dierlijke mest, doch ook van kunst mest aan banden moet worden ge legd. De veenweidegebieden worden veelal voor veeteelt gebruikt. Het aantal stuks vee per hectare ligt vol gens de stichting veel te hoog. Bo vendien geeft de wet die het ge bruik van dierlijke meststoffen be perkt, alleen regels voor koeie-, var kens- en kippemest. Mest van ande re diersoorten, zoals de veelvoorko mende schapen, is nu 'vrij toepas baar'. "Voor alle mestsoorten moe ten scherpe normen worden opge steld. Die beperkende regels moe ten voor 1 januari 1991 van kracht zijn geworden", aldus een woord voerster van de Natuur en milieu. Hele gebieden Bovendien moet naar de mening van de stichting, de fosfaatveront reiniging niet perceel voor perceel worden aangepakt. Op dit moment kan een fosfaat-mestverbod worden gesteld voor een bepaald perceel. "In streken waar fosfaatverzadiging veel voorkomt, zou voor het hele ge bied beperkende maatregelen moe ten worden gesteld. Perceeltje voor De provincie Zuid-Holland heeft het probleem van fosfaatverzadi ging al in 1988 aangekaart. Met na me in de gebieden met veel bollen teelt bleek al enkele jaren geleden de grond 'overvoerd' te zijn met fos faat. Gedeputeerde Staten, het da gelijks bestuur van de provincie, zouden graag, maar konden niet in grijpen. Er bestond destijds geen wettelijke kader om beperkende maatregelen af te dwingen. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer brengt echter binnen kort een protocol uit, 'Aanwijziging fosfaat-verzadigde gronden'. Het protocol moet duidelijk maken wat verzadigde gronden zijn en welke maatregelen moeten worden getrof fen. Vrom kan het stuk evenwel pas produceren als de te treffen maatre gelen wetenschappelijk zijn onder bouwd. Volgens een woordvoerder van de provincie kan tot die tijd weinig tegen fosfaatbemesting in reeds verzadigde gebieden worden ge daan. "We kunnen hoogstens vrien delijk doch beslist vragen rekening met het milieu te houden". Zuid- en Noord-Holland heeft een gezamenlijke fietsroute gemaakt. Gedeputeerde Van Heemst (rechts) heeft een medewerkster van het Fietsmuseum voorop en de provinciebestuur Van Diepen-Oost (links) heeft een bijrijder achterop de antieke tandem. (foto Dick Hogewoning) DE ZILK Stralend weer en blin kende oude en nieuwe fietsen: dat was gisteren het beeld van de ope ning van de Holland-Route op de grens van Noord- en Zuid-Holland. De fietsroute tussen de provincie hoofdsteden Haarlem en Den Haag is uitgestippeld ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de beide Hollanden. De opening van de fiets tocht werd verricht door P. van Heemst, gedeputeerde van Zuid- Holland en mevrouw F.G. van Die- pen-Opst, gedeputeerde van Noord- Holland. Op speciale 'witte fietsen' ging de stoet genodigden vanuit het Dorps huis De Duinpan naar het aangren zend sportterrein. Van Heemst en Van Diepen fietsten vooraan op an tieke fietsen. De gedeputeerden kregen uit handen van J. Dirks- Knipping van Het Nationaal Fiets museum Velomara uit Nijmegen de folder over de Holland-route uitge reikt. De route leidt fietsers over een afstand van 99 kilometer van Haarlem naar Den Haag, via de dui nen en langs landgoederen, monu menten, natuur- en recreatiegebie den. Volgens Van Heemst is er door de beide provincies, in samenwerking met de ANWB, hard gewerkt aan de fietsroute. "Het resultaat is er dan ook naar", verklaarde hij. "En ik hoop dat het de banden die de beide provincies met elkaar hebben zal verstevigen. De gouden band via de duinen en de groene band door mid del van de natuur". De folder over de Holland-route is gratis verkrijgbaar bij de provincie huizen in Den Haag en Haarlem, de gemeentehuizen, VW-kantoren en bibliotheken. Voor visueel gehandi capten is een beschrijving van de Holland-route op geluidscassette In de bollenstreek wordt naast dierlijke mest, veelal in combinatie met stro gebruikt om het stuiven te gen te gaan, ook veel kunstmest toe- Landbouwschap pleit voor geregeld overleg DEN HAAG/BOLLENSTREEK - Het Landbouwschap wil geregeld overleggen met minister De Vries (sociale zaken) over de gevolgen van het sociaal beleid voor de agra rische sector. Zaken als arbeidsvei ligheid, arbeidsomstandigheden, sociale zekerheid en arbeidsvoor ziening moeten tijdens dat geregeld overleg aan de orde komen. Directe aanleiding hiervoor is een brief van De Vries aan de Tweede Kamer over de gezondheidsrisico's in de bloembollenteelt. Het Land bouwschap is al geruime tijd met verbetering van de arbeidsomstan digheden in de weer. Het Land bouwschap wil met de overheid sa menwerken op het gebied van ar- beidshygiëne en bedrijfsgezond heidszorg. Leidse universiteit werkt mee aan scholierenonderzoek (Vervolg van pagina 1 LEIDEN - De aantasting van het milieu ervaart ruim tweederde van de scholieren als het grootste maatschappelijke probleem. De schooljeugd ziet de ziekte aids als tweede probleem. Opmerkelijk is volgens de onderzoekers dat meer meisjes (25 procent) dan jongens (15 procent) zich daar zor gen over maken. Gemiddeld krijgen scholieren tot en met zeventien jaar 59 gul den zakgeld pér maand. Van de j ongeren van 18 jaar en ouder ont vangt 38 procent gemiddeld 107 gulden per maand. Vergeleken met jongere kinderen blijkt ruim de helft van de ouders de kinde ren niet langer zakgeld te geven als zij studiefinanciering krijgen, zo blijkt het Scholierenonder zoek waaraan ook de universiteit van Leiden heeft deelgenomen. De helft van de scholieren tot 18 jaar heeft tijdens het schooljaar een of meer baantjes. gemiddeld 220 gulden per maand verdienen. Van de groep vanaf 18 jaar heeft ongeveer de helft een baantje, waarmee ze gemiddeld 229 gulden per maand verdienen. In de afgelopen vijf jaar zijn de scholieren gemiddeld drie uur per week meer gaan werken. De inkomsten van meisjes blij ven, evenals in 1984, achter bij die van jongens. Meisjes krijgen min der geld van hun ouders en ver dienen minder met baantjes en vakantiewerk. Daarentegen wer ken ze ook gemiddeld minder uren dan jongens. De wet op de studiefinancie ring heeft ertoe bijgedragen dat de groep scholieren van 18 jaar en ouder meer is gaan (mee-)betalen aan posten als reizen, kleding, schoolartikelen en schoolboeken. Ongeveer achttien procent van de scholieren met studiefinancie ring betaalt kostgeld. In.het Scholierenonderzoek is evenals in 1984 aandacht besteed aan toekomstverwachtingen. Het aantal scholieren dat denkt later geen werk te kunnen vinden is gedaald van 20 naar 4 procent. Dit geldt voor alle leerlingen, onge acht het schooltype. De leerlingen van het lager be roepsonderwijs (lbo) verwachten in de toekomst 2470 gulden per maand te gaan verdienen (bij het vorige onderzoek dachten zij aan 1450 gulden). De vwo'ers menen op 4230 gulden te kunnen reke nen, terwijl zij zes jaar geleden nog met 1790 gulden genoegen De meeste scholieren willen la ter samenwonen en/of trouwen en kinderen krijgen. Over de taakverdeling in het huishouden zijn de meningen verdeeld: meis jes denken het huishoudelijk werk, koken en kinderen verzor gen later samen te doen, terwijl de jongens vaker vinden dat 'de ander' die taakverdeling op zich moet nemen. REGIO - Vrouwen, studenten en mensen met een eigen bedrijf zijn potentiële gegadigden voor een baan als part-time buschauffeur. Vervoersmaatschappijen moeten deze personen op een steeds krap per wordende arbeidsmarkt zien te werven. Het personenvervoer heeft namelijk gebrek aan part-time bus chauffeurs en in de toekomst zal dit probleem alleen nog maar groter worden. Op initiatief van het Verenigd Streekvervoer Westnederland heeft het IVA, het instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek in Til burg, een onderzoek gedaan naar groepen op de arbeidsmarkt die in teresse zouden hebben in de functie van part-time buschauffeur. Andere vervoersmaatschappijen, waaron der Centraal Nederland en de NZH, sloten zich bij het onderzoek aan. Het IVA heeft zich geconcen treerd op de vragen welke groepen het meest in aanmerking komen voor een dergelijke baan, op welke manier deze doelgroepen zo doel treffend mogelijk kunnen worden benaderd en welke maatregelen kunnen worden getroffen om het beroep aantrekkelijk te maken. Hoewel het overgrote deel van de huidige part-timers (93 procent) te vreden is met de functie, hebben de meesten moeite met de krappe planning van de ritten en de onvol doende mogelijkheden om verlof op te nemen. Verder blijkt dat part time chauffeurs zeker niet alleen werken in de spitsuren, maar ook worden ingezet om pieken door sto ringen, verlof en ziekten op te vul len. Om instroom van part-timers te bevorderen en de uitstroom te be perken doet het IVA enkele aanbe velingen. Zo zou het salaris aantrek kelijker moeten worden gemaakt, hoewel hiertoe door de overheid nauwelijks mogelijkheden worden geboden. Het IVA denkt in dit ver band aan een hogere beloning voor werkén op onaangename tijden. Ook zouden de werktijden meer re gelmaat moeten vertonen dan nu het geval is en moet worden ge streefd naar een aantal uren per dag. Bodembescherming vraagt drie keer zoveel ambtenaren DEN HAAG - Voor een goede uit voering van de bodembescherming en bodemsanering moeten er tot 1994 drie keer zoveel ambtenaren komen. Nu zijn dat er 300, in 1994 800. De kosten hiervan liggen tus sen 59 en 96 miljoen gulden. Dat staat in een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van VROM werd uitgevoerd. Provincies hebben zo'n 300 ambtenaren voor bodemtaken in dienst terwijl ge meenten geen officiële taken op dit terrein hebben. Op de afdeling bodembescher ming van de provincie werken nu 15 In het kader van het Nationaal Milieu Beleidsplan is al eerder extra geld aan de provincies en gemeen ten toegekend. Dit geld staat los van de benodigde miljoenen guldens voorde bodemtaken. Voor 1990 is in het kader van het NMP vijf miljoen gulden beschikbaar. Dit bedrag groeit en komt in 1994 uit op 65 mil joen gulden. Van de vijf miljoen gul den voor 1990 heeft Zuid-Holland eenvijfde deel gekregen. Deze pro vincie kent de ergste bodemproble men. Over twee weken neemt zij een besluit over het gebruik van het geld. De Vereniging Nederlandse Ge meenten en het interprovinciaal overlegorgaan hebben minister Al ders een brief geschreven waarin staat dat de 65 miljoen m 1994 vol strekt onvoldoende is. Om de taken naar behoren uit te voeren is het dubbele nodig. Grenzen stellen aan schadevergoeding LEIDEN - Er moeten grenzen wor den gesteld aan de hoogte van uit te keren schadevergoedingen. Dit stelt mr. F. de Vries, die vandaag aan de Leidse universiteit promo veert op het proefschrift 'Wettelijke limitering van aansprakelijkheid'. In zijn proefschrift constateert De Vries dat de laatste tijd steeds hoge re schadevergoedingen worden toe gekend. Maar meer dan eens loopt die schade zo hoog op, dat de verze kering van de aansprakelijke niet toereikend is. De aansprakelijkheid zou zodanig moeten worden be grensd, dat de verzekering die dekt. Het nieuw burgerlijk wetboek, dat op 1 januari 1992 van kracht wordt, kent een bepaling die de re-, gering de mogelijkheid biedt om vast te leggen hoe hoog het bedrag van de schadevergoeding mag zijn. De Vries noemt het gewenst dat er een maximaal bedrag wordt vastge steld voor de aansprakelijkheid van verkeersongevallen, gebrekkige produkten. milieuschade en be roepsaansprakelijkheid voor advo caten en accountants. Juist op op deze terreinen komt het voor dat de verzekering de schade niet kan dek ken. De Leidse onderzoeker stelt dat in drie gevallen het begrenzen van de aansprakelijkheid is gerecht vaardigd. Ten eerste als tegenwicht aansprakelijkheid (aansprakelijk heid buiten schuld); ten tweede in situaties waar schade van catastro fale omvang optreedt en in de derde plaats in contractuele verhoudin gen, waarin de schade in geen ver houding staat tot de beloning van degene die aansprakelijk is. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Op eene weide van B., te Over- schie, is een schaap geslacht, waarna men het vleesch heeft medegenomen, terwijl het ge beente werd achtergelaten. - Het is de politie te Rotterdam gelukt een persoon in handen te krijgen, van wien vermoed wordt, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het op wreedaar dige wijze uittrekken van haar uit de staarten van 12 paarden, toebehoorende aan een hande laar op den Goudschen Rijweg. - Door het gerechtshof te Amster dam is de straf, door de recht bank aldaar aan Christina Goedvolk opgelegd twee jaar), wegens diefstal van twee regen schermen en een stukje zeep, ver minderd tot 6 maanden gevan genisstraf. - Te Katwijk waren gisteren zes schuiten aangekomen met besomming van 25 tot 40. Er waren nogal tongen aange voerd, waardoor de prijs van 55 tot 50 ets. terugliep. Vijftig jaar geleden: - De N.Z.H.T.M. vervoerde gisteren op Hemelvaartsdag uit sluitend op haar lijnen in en om Leiden niet minder dan 90.000 passagiers, exclusief militair vervoer. Hiervan waren op de lijn Scheveningen-V oorburg 23.000 passagiers, Den Haag- Leiden-Katwijk-Noordwij k 29.000, stadslijn 12.000, heiden- Haarlem 26.000. Het vorige jaar bedroeg het vervoer ongeveer 30% minder. Aan het station te Leiden bedroegen de ontvang sten bijna f 4200, d.i. ongeveer f 1500 meer dan het vorige jaar op Hemelvaartsdag. Voegt men daarbij de geweldige aantallen auto's en fietsen, dan laat het zich begrijpen, dat de toestand bij den treinovergang in ver band met den frequenten trei nenloop nog abnormaler was dan anders. Er vormden zich soms files, die aan de eene zijde tot den Rijnsburg er sing el en aan de andere zijde tot nabij den Wassenaarscheweg reikten! Symposium over plan minister Ritzen voor onderzoeksscholen LEIDEN Het plan van minister Ritzen (onderwijs) om het topon derzoek aan de Nederlandse uni versiteiten te stimuleren en te bundelen in hoog gekwalificeer de onderzoeksscholen graduate schoolsheeft in de universitaire wereld voor de nodige beroering gezorgd. De minister heeft een commissie ingesteld om zijn idee ën te toetsen maar vooruitlopend daarop troffen voor- en tegen standers elkaar gisteren op een door de Leidse universiteit geor ganiseerd symposium in de Pie terskerk. door Gert Visser Top-instituten, hoogwaardig onderzoek, ecxellente onderzoe- kers, dat is de terminologie waar in het plan van minister Ritzen is vervat. Het huidige universitaire onderwijs levert te weinig topon derzoekers op, stelt Ritzen. Inter nationaal kan Nederland de con currentie niet meer aan en ook de behoefte uit de maatschappij aan toponderzoek maken de universi teiten niet waar. vindt de minis ter, zelf voormalig hoogleraar aan de Erasmus-universiteit in Rot terdam. Zijn oplossing ligt voor de hand. Zet toponderzoekers en veelbelovende studenten bij el kaar, geef ze extra geld en de re sultaten zullen er naar zijn. Dat extra geld moeten de universitei ten overigens zelf op tafel leggen. De omvang van het benodigde bedrag is nog onduidelijk maar dat de onderwijsbegroting geen mogelijkheid biedt om extra geld uit te trekken, staat niet ter dis cussie. Daarmee staat ook vast dat het aantal onderzoeksscholen beperkt zal zijn. Eerder 10 dan 100, suggereerde de Rotterdamse hoogleraar bestuurskunde' In 't Veld gisteren. Sigaar "De universiteiten krijgen dus een sigaar uit eigen doos gepre senteerd", was de conclusie van prof. H. Adriaansens (RU Utrecht). "Maar het is tenminste een sigaar". Het idee van Ritzen stond hem wel aan, zij het niet zoals de minister het voorstelde. Adriaansens verweet Ritzen al leen oog te hebben voor klinken de resultaten in het toponderzoek en geen aandacht voor verbete ring van het gewone academische onderwijs in de eerste fase. Wan neer de bïtóis ontbreekt, wordt het niets met het toponderzoek dat Ritzen graag ziet, voorspelde Adriaansens. Het was een veelgehoorde klacht gisteren: veel aandacht voor de top, weinig zorgen over wat er aan de basis achterblijft. Rector-magnificus J. Beenakker van de Leidse universiteit waar- - schuwde ervoor dat het toponder zoek zich niet mag isoleren ("het begint met het wegtrekken van excellente staf') en prof. J. Kue- nen (bio-wetenschappen) vreesde voor diskwalificatie van onder zoeksgroepen die uit de boot van het toponderzoek zouden vallen. De grote vraag naar hoog-gekwa- lificeerde wetenschappers was voor Kuenen juist een reden om tegen de onderzoeksscholen te pleiten. "Nederland moet de breedte op de verschillende uni versiteiten behouden, de topcen tra brengen dat in gevaar". Prof. H. Steinmetz, werkzaam op het vakgebied van de letteren, had Andere zorgen. Letteren is niet bij uitstek een terrein dat zich onmiddellijk kwalificeert voor Ritzens toponderzoek. Steinmetz angst was dan ook be grijpelijk: "Een dodelijk gevaar dreigt dat alle sectoren die niet di rect met onderzoeksscholen ver bonden zijn, tot tweederangs in stituties degraderen. Wanneer de gewone onderzoeker nauwelijks gelegenheid krijgt om grotere voornemens te realiseren, wordt de kans op innoverende impulsen aanmerkelijk verkleind". De universitaire wereld reageer- dé gereserveerd op de plannen van deze minister al was het al leen maar omdat de universitei ten zich na de turbulente jaren van Deetman met het zoveelste plan uit Den Haag geconfron teerd. Toch werd Ritzens stelling dat de Nederlandse universitei ten te weinig hoog gekwalificeer de onderzoekers afleveren, on derkend. Minister Rit- ■zen spreekt op het symposium in de Pieters kerk: "Hoge ei sen stellen aan de kwaliteit van Voor het gemak werd gisteren aangenomen dat de kwalifictie onderzoeksscholen - volgens sommigen nogal hoog gegrepen - verbetering van de opleiding tot onderzoeker (de zogeheten twee de fase) betekende. Daarmee bleef de vraag over welke positie deze onderzoeksscholen moeten krijgen - naast of deel uitmakend van de universiteit - en wie de zeg genschap krijgt over de verdeling van het geld. Beenakker pleitte voor een onderzoekersopleiding verspreid over verschillende uni versiteiten. Via een nationale competitie zou het geld over deze 'interuniversitaire instituten' kunnen worden verdeeld. Het voorstel van prof. Drenth (bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Akademie voor We tenschappen) sloot hier bij aan: benoem een commissie van wijze mannen die de minister adviseert over de aanwijzing van onder zoeksscholen en de verdeling van het geld. Maar Adriaansens ging uit vrees voor 'flinterdunne con structies van een dergelijk net werk' en de kans op versnippe ring een stapje verder. Onderzoe kersopleidingen moeten bij vc keur op één plaats gevestigd zijn, stelde Adriaansens, en aange haakt worden bij de grotere facul teiten. Doorslaggevend voor r nigeen is de beschikbare hoeveel heid geld en het aantal onder zoeksscholen dat uiteindelijk wordt opgericht. "Wanneer het gaat om vijf tot tien scholen hoeft het voor mij helemaal niet", c cludeerde Steinmetz aan het slot van het symposium. Eén van 300 deelnemers aan het symposi um deelde zijn vrees voor halfslachtige poging het weten schappelijk onderzoek te verbe teren: "Het komt mij allemaal een beetje voor als een oranje ge kleurde luchtballon, gevuld met schijnbare kwaliteit, die we opla ten en aan het buitenland laten

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13