TAD LEIDEN Na 8 maanden wethouder af en terug in oppositiebanken Ex-wethouder Van der Nat ook baan kwijt bij Amro Programma 5 mei-viering Mobilisatie militairen had veel invloed op het Leidse stadsleven Lokatiekeuze ecologisch wonen nog deze maand Binnenkort besluit verwarming Slaaghwijf s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 MEI 1990 LEIDEN - Amper acht maan den na het aanvaarden van het wethouderschap is WD'er Theo van der Nat alweer een van de gewone raadsleden. Zijn baan bij de Amro-bank is hij in middels kwijt, maar toch be treurt Van der Nat zijn beslis sing van een klein jaar geleden niet. door Hennie van Egmond "Ik sluit niet uit dat als ik van tevo ren alles had geweten, het toch zou hebben gedaan. Het wethouder schap was voor mij persoonlijk een boeiende ervaring. Een ervaring die ik niet had willen missen", zegt de liberaal, een paar dagen nadat hij zijn functie heeft neergelegd. "Wat mij' betreft had het wel lan ger mogen duren. Het is kort ge weest, maar wel zo lang dat er toch een flink aantal dingen in gang zijn gezet en ook tot afronding zijn geko men. Over het resultaat ben ik-best tevreden", aldus Van der Nat, die inmiddels al weer gesprekken voert over een nieuwe baan in het bankwezen. "Ik ben daar best opti mistisch over". Van der Nat is over een groot aan tal zaken uit zijn eigen portefeuille zeer tevreden. Zonder problemen somt hij op: de uitbreiding van het aantal zenders op het kabelnet, het binnenhalen van JVC Nederland en het afsluiten van contracten met dit bedrijf en Clean Pack over het in dienst nemen van langdurig werk lozen, allochtonen en vrouwen en de verruiming van de erfpachtre- gels waardoor JVC de jaarlijkse ca non voor eeuwig kon afkopen. Blij is Van der Nat ook met het re gionaal economisch onderzoek dat op dit moment wordt uitgevoerd. "Het doet me genoegen in het colle geprogramma te lezen dat de resul taten van dit onderzoek een van de basiselementen wordt om een re gionale samenwerking op poten te zetten", zegt Van der Nat. Verheugd Hij is toch wel verheugd fnet delen van het collegeprogramma. Veel za ken, die hij heeft opgezet, keren in het programma terug, meent de W- D'er. "Het college wil een flink aan tal langdurig werklozen aan het werk helpen. Dat is een prima doel stelling, die in mijn wethouderspe riode al gestalte kreeg door de over eenkomsten die werden gesloten met JVC en dean Pack. Ook de overeenkomst met de binnenstad winkeliers past in dat kader. Elke Speelattributen op binnenpleinen LEIDEN - De gemeente plaatst de komende maanden op verschillen de plekken in de stad speelattribu ten. Er wordt begonnen met de bouw van een tafeltennistafel en een klimrek met glijbaan op het pleintje aan de Baatstraat. Tevens worden twee bankjes neergezet. Op het binnenterrein tussen het Jeltje de Bosch Kemperpad, Neel- tje Kokerpad en de Mary Zelden- rustweg komen een veerwipje en een tafeltennistafel. Dit wordt ove rigens gedaan om het voetballen op het plein tegen te gaan. langdurig werkloze die zij in dienst nemen scheelt de gemeente geld. Daarvan profiteren de winkeliers mee omdat de gemeente een deel van dat geld steekt in het promotie fonds van de winkeliers". "Ik vind dat toch een Leidse uit werking van het begrip sociale ver nieuwing", oordeelt Van der Nat over zijn activiteiten in de afgelo pen acht maanden. "Landelijk is nog niet echt duidelijk wat er met sociale vernieuwing wordt bedoeld. Wat het nieuwe college er mee wil, moeten we ook nog maar eens Spreken sommige onderdelen uit het programma van het PvdA/C- DA/Groen-Linkscollege Van der Nat nog wel aan, dan geldt dat zeker niet voor de manier waarop het col lege zijn plannen voor nieuw beleid wil financieren. Daarvoor is zes mil joen gulden nodig en dat zal worden gehaald uit een verhoging van de onroerend-goedb'elasting. Dat kan oplopen tot een verhoging van 24 procent voor alle Leidse huishou dens. Die verhoging komt nog eens bovenop de honderd gulden stij ging van de reinigingsrechten die elk Leids huishouden - behalve de minima - moet betalen voor de slui ting van de vuilverbranding. "Er is nog vrij veel open in de fi- nanciële*paragraaf. Voor de kosten die gepaard gaan met de sluiting van de vuilverbranding - een goede zaak - hebben wij begrip. Dat is een onontkoombare lastenverhoging. Maar de zes miljoen voor nieuw be leid? Ik vraag me af hoe dat te ver kopen is. Samen met de extra reini gingsrechten leidt dat tot een enor me verhoging van de lasten voor de Leidse burger. En als dat gebeurt via de onroerend-goedbelasting be tekent het dat de lasten voor de ei genaren van woningen en voor de Duitse bezorgt Leidse politie handenvol werk LEIDEN - Een, naar later bleek, 36- jarige Duitse vrouw heeft de Leidse politie en de Eerste Hulpdienst (EHD) gisteravond handenvol werk bezorgd. De vrouw werd rond tien uur aangetroffen in de trein die uit Utrecht kwam. Zij was volledig in de war. Op vragen van de ingeschakelde politie antwoordde de vrouw slechts met 'ja'. Verder zei ze niets. Ze had alleen een plastic tasje bij zich met daarin een pakje Duitse boter en wat broodbeleg. Reden voor de politie om haar mee te ne men naar het bureau voor verder onderzoek. Daar werd de vrouw ook door medewerkers van de EHD onderzocht. Navraag bij alle zwakzinnigenin stellingen in de regio leverde niets op. Inmiddels was ook al contact ge zocht met de Duitse politie in ver band met het pakje boter. Het bleek een schot in de roos, want tegen het middernachtelijke uur kwam de mededeling dat de vrouw in Duits land als vermist was opgegeven. Ze was eerder op de dag weggelopen uit het Landeskrankenhaus in Kle- Na overleg met de instelling werd besloten de vrouw terug te brengen. De Leidse EHD heeft de vrouw daarop naar de grensovergang Berg gebracht waar zij werd overgedra gen aan medewerkers van het Duit se ziekenhuis. r de 5 r viering bestaat dit LEIDEN - Het officiële programma jaar uit de volgende onderdelen: In het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt van 3 tot en met 10 mei de tentoonstelling 'Ergens in Nederland, mobilisatie in 1939-1940' ge houden. Er zijn diverse oude legervoorwerpen te zien uit het begin van de oorlog. Voorbeelden hiervan zijn uniformen, zendapparatuur en een gevorderde personenwagen uit 1927. Aan de wanden hangen lijsten met authentieke foto's. Openingstijden: 3 mei 10.00 tot 21.00 uur, 4 mei 10.00 tot 16.00 uur, 5 mei 12.00 tot 17.00 uur, 6 mei 13.00 tot 17.00 uur. 7 tot en met 9 mei 10.00 tot 17.00 uur en 10 mei 10.00 tot 21.00 uur; In de Pieterskerk begint 5 mei om 10.30 uur een viering waar onder anderen Erik Hazelhof Roelfzema spreekt. Medewerking verlenen voorts: christelijke oratoriumvereniging Ex Animo, orkest Collegium Musicum onder leiding van Wim de Ru en organist Joop Brons; Wandelvereniging Zuid-West Leiden heeft een wandeltocht in el kaar gezet over 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer. Start tussen 9.00 en 14.00 Op het Stadhuisplein geven sportschool Van der Luit en de dans groep Feta van 14.00 tot 17.00 uur enkele demonstraties. De atletiekvereniging De Bataven brengt via een estafetteloop vanuit Wageningen een vredesfakkel naar het stadhuis. De aankomst wordt verwacht rond 16.15 uur. Een aantal historische oorlogsvoertuigen rijdt na 16.15 uur een rou te door het centrum. De stoet start om 16.15 uur op de Wilhelminabrug. Van daaruit voert de route over de Hoge Rijndijk, de Plantagelaan, Le vendaal, Korevaarstraat en de Breestraat. huurders omhoog gaan. Het nieuwe college wil dan wel bepaalde groe pen ontzien, maar het is volstrekt onduidelijk hoe dat moet worden uitgewerkt". Lasten Van der Nat vindt dat er een funda mentele discussie moet worden ge voerd over de vraag of een dergelij ke verhoging van de lasten wel aan vaardbaar is. Bovendien zou er moeten worden bekeken of via een herschikking van middelen geld kan worden vrijgemaakt voor nieuw beleid. Dan zou een deel van de lastenverhoging achterwege kunnen blijven. In nieuwe bezuini gingen ziet hij niets. Volgens Van der Nat is er na de laatste bezuini gingsronde geen 'rek meer in het ambtelijk apparaat'. Als oppositiepartij zal de WD het college niet bij voorbaat altijd aanvallen. "We zullen afzonderlijke voorstellen beoordelen naar slechts één norm: of het goed is voor de stad", zegt Van der Nat. Maar het college hoeft ook op voorhand geen instemming te verwachten voor het collegeprogramma. "Dat is hele maal niet aan de orde. Wij hebben dit college niet gewild, wij wilden een college met de WD". Volgens de liberaal had zo'n colle ge ook kunnen worden gevormd. "De coalitie van PvdA, WD en Groen Links had nog steeds een meerderheid van 21 van de 39 raads- zetels. Dat was zeker een werkbare meerderheid geweest. Andere vari anten, zoals een PvdA, D66 en WD- P.H. Kamphuis bij de Citroen uit '27 die naar verluid in 1939 door het leger is gevorderd om generaals in te vèrvoeren. ,fn,n 1an Ho,v"'n LEIDEN - Een prachtige blinken de Citroen CV uit 1927 is het 'top stuk' in de tentoonstelling 'Er gens in Nederland. Mobilisatie 39/40'. De expositie van de Stich ting 5 Mei Comité Leiden werd gistermiddag in De Waag ge opend en is vanaf vandaag tot en met 10 mei te bezichtigen. De Ci- troën werd tijdens de mobilisatie gevorderd door het leger en werd gebruikt voor het vervoer van een van de generaals. Een mooie wagen dat wel, maar of de expositie in z'n geheel nu zo'n goed beeld geeft van de acht maanden die aan de Tweede We reldoorlog voorafgingen? Er zijn wat foto's te zien van vliegtuigen, wat spullen van militaire her komst en een reeks poppen met uniformen van het Nederlandse leger. Maar ook is een hoek ingericht met materiaal van het Duitse le ger. Duitse uniformen met moto ren en een hele reeks radio's, die overigens afkomstig zijn van de Voorschotense verzamelaar Ton Zitman. Het is een aardige hoek maar het heeft niets te maken met de mobilisatie, waartoe de Neder landse regering in 1939 besloot in een poging het oorlogsgevaar aan onze oostgrens het hoofd te bie den. Volgens P.H. Kamphuis, hoofd van de sectie Militaire Geschiede nis Landmachtstaf, is er in de mo bilisatieperiode in Leiden wel de gelijk iets gebeurd. De stad is van oudsher een garnizoensstad en had toen nog de Doelen- en Mors- poortkazerne binnen de grenzen.. Op een bevolking van 77.000 wa ren aan het begin van de mobili satie zo'n 7000 militairen in Lei den gelegerd. Dat aantal liep wel later weer terug naar 4000. Maar zoveel militairen, dat had weel invloed op het stadsleven. De kazernes waren veel te klein om al die mensen te huisvesten. Verschillende gebouwen werden daarom gevorderd en onderoffi cieren en officieren kwamen bij burgers in huis. In de weekeinden was het op de perrons van het Leidse station een behoorlijke heksenketel van wege al die verlofgangers. Iedere militair had immers recht op twee daggen verlof per twee weken. Maar ook de rest van de stad werd groen gekleurd door de unifor men van militairen. Regelmatig marcheerden troepen over de Rijnsburgerweg op weg naar de schietbanen in de Katwijkse dui- A1 die militairen moesten ech ter ook in de avonduren worden beziggehouden. En dus organsi- eerde de afdeling Ontwikkeling en Ontspanning feestavonden in de Stadsgehoorzaal, opende de universiteitsbibliotheek haar deuren voor leergierige soldaten en gaf het Leidse garnizoen vol gens Kamphuis een eigen solda- tenblad uit. Behalve extra leven digheid was er ook een nadeel. De viering van het Leids ontzet bleef beperkt tot het uitreiken van ha ring en wittebrood. Volgens Kamphuis heeft de mobilisatie in Leiden nooit tot grote problemen geleid. "Milita- ren en burgers schikten zich zon der veel morren in hun nieuwe lot", zo zei hij. De mobilisatie kwam tot een hoogtepunt op de tiende mei toen de Duitsers de aanval inzetten. De burger en militair waren één in hun verontwaardiging hierover en "met enthousiasme werden de Duitse ingezetenen van Leiden in het Pesthuis opgesloten", aldus Kamphuis. Daar had ik wel foto's van willen zien. MEINDERT VAN DER KAAIJ LEIDEN - Eind deze maand wordt meer duidelijkheid verwacht over de mogelijke lokatie van een aantal ecologische woningen in de stad. De initiatiefnemers van het project hebben een aantal plaatsen in kaart gebracht waar de woningen kunnen worden gerealiseerd. Binnenkort staat een fietstocht voor belangstellenden op het pro gramma waarbij de geselecteerde plekken worden aangedaan. Ver volgens wordt een lijst verzonden aan de gemeente met de vraag één van de lokaties aan te wijzen. J. van Rijn, die het plan samen met M. Kathmann heeft gelanceerd, is optimistisch over de kans dat de gemeente wil meewerken aan het project. In het collegeprogramma ziet hij voldoende aanknopingspun ten om met de gemeente in de slag te gaan. "Het nieuwe college wil mogelijk heden onderzoeken om milieu vriendelijke woningen te bouwen. We hopen dat onze ideeën hierbij als uitgangspunt kunnen worden genomen", aldus Van Rijn. Gisteravond werd in het gebouw van de Stichting Welzijn een open bare bijeenkomst gehouden over de plannen. Op de vergadering spra ken enkele archtitecten over ecolo gisch bouwen. Van Rijn en Kathmann streven naar een 25-tal woningen. Ze maak ten de plannen openbaar in novem ber van het vorige jaar. Sinsdien zijn enkele vergaderingen gehou den, die hebben geresulteerd in de oprichting van een stichting. Voor 125.000 gulden schade LEIDEN - Bij de brand op het ter rein van de Stadstimmerwerf, die op dit moment wordt gerestau reerd, is een groot aantal gereed schappen van de aannemer ver nield. Het bouwbedrijf Van Eijk bv heeft bij de politie gemeld dat er voor 125,000 gulden aan gereed schappen en materialen zijn ver brand. De spullen lagen in een hou ten gebouwtje op het terrein dat in vlammen opging. Bij het gereedschap zat onder meer een hydraulische sloophamer, een stoomcleaner en een diesel pomp. Bij het verbrande bouwma teriaal gaat het om een pallet vol met hardhouten wiggen en keggen. Voorts is een aantal projectgroe pen aan het werk gegaan die het plan moeten uitwerken. Zo houdt een groep zich bezig met het leggen van contacten met de gemeente, een andere praat bijvoorbeeld met archtitecten over mogelijke bouw vormen. Het streven is om binnen twee jaar defintief zekerheid te heb ben over de vraag of het mogelijk is een dergelijk plan in Leiden ten uit voer te brengen. Bezoek Russische en Poolse teams LEIDEN - In het kader van de ste denband met Torun komen donder dag 10 mei drie voetbalteams uit Po len en het Russische Novosibirsk aan in Leiden. De ploegen doen mee aan een toernooi van de voetbalvereniging ZLC. Verder omvat het programma een excursie in de stad en een offi ciële ontvangst op het stadhuis. De Russen en Polen worden onderge bracht bij gastgezinnen. Landelijke fietsdag op zaterdag 12 mei LEIDEN - De landelijke fietsdag, op zaterdag 12 mei, kent dit jaar ook weer een Leidse route. Door het he le land zijn diverse fietsroutes uitge zet. De Leidse route heeft als begin- en eindpunt het clubhuis van de ren- en tourvereniging Swift bij het park De Bult (Roomburgerweg). De route voert vervolgens door het prachtige poldergebied van Zoeter- woude, Hazerswoude en Benthui zen en gaat dan via Stompwijk langs het recreatiegebied Vlietland terug naar Leiden. Er kan gestart worden tussen 9.00 uur en 13.00 uur. De laatste fietsers moeten uiterlijk om 16.00 uur in het clubhuis van Swift terug zijn. De routebeschrijving voor deze fietsdag kost 3,50 gulden en is voor af te koop bij de WV-Leiden aan het Stationsplein en bij het ANWB- kantoor aan de Stationsweg. Op de dag zelf is de route alleen te koop bij het startpunt. Zoals ieder jaar gaat de opbrengst van de landelijke fietsdag naar een goed doel. Dit jaar is dat de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. college, lagen meer voor de hand. Maar gezien de snelheid waarmee werd gekozen voor het CDA consta teer ik dat bij de PvdA in ieder geval de wil om door te gaan met de WD niet meer aanwezig was". Dat de schouwburgaffaire, waar door VVD-wethouder Fred Kuijers moest aftreden, een rol heeft ge speeld bij de PvdA-beslissing, ge looft Van der Nat niet. "Dat is niet aan de orde geweest. Fred is uit ei gener beweging afgetreden. Het college met uitzondering van Hans de la Mar vond dat aftreden niet no- kwestieS ston^ wïrder^los ^an*de Ex-wethouder Van der Nat (links) weer terug in de oppostiebanken, net als WD'e VVD". de?i ex-fractievoorzitter Bakker. Enquêteformulieren verstuurd aan 1300 huurders LEIDEN - De enquêteformulieren over de verwarmingsbron in de Slaaghwijk zijn de deur uit. Alle 1300 huurders van de betrokken flats en eengezinswoningen hebben de vragenlijst gisteren of vandaag in de bus gehad. Dit betekent dat over enkele weken een definitief besluit wordt genomen over deze omstre den kwestie. De bewoners kunnen kiezen uit twee mogelijkheden. De eerste is stadsverwarming. Die gaat per adres jaarlijks 90 gulden kosten, maar de verwachting is dat dit geld wordt terugverdiend door een be sparing op de energiekosten. De tweede optie is vervanging van de huidige ketels door soortgelijke nieuwe exemplaren. De ingevulde formulieren moe ten in de loop van volgende week weer zijn ingeleverd. Er wordt ver volgens geteld, waarbij wordt uitge gaan van het principe dat de meeste stemmen gelden. Er wordt niet meer gekeken of een representatief aantal huurders heeft gereageerd. De enquête is opgesteld in op dracht van de gemeente door de Ne derlandse Stichting voor Statistiek (NSS), een onafhankelijk onder zoeksbureau uit Den Haag. Hier wil niemand iets kwijt over de peiling. "Wij werken slechts in opdracht, en daarom is het niet onze taak dingen naar buiten te brengen. Dat moet de gemeente dan zelf maar doen". Vooraf zijn de enquêtes voorge legd aan de betrokken woning bouwverenigingen Leiden (WBL) en De Sleutels. Die zijn tevreden over de inhoud. Om iedere schijn van betrokkenheid te vermijden, is ervoor gekozen de woningbouwver enigingen verder geheel buiten het onderzoek te houden. Begin dit jaar werd trouwens al een opiniepeiling gehouden onder de bewoners. Toen bleek voor geen van de voorgestelde varianten een duidelijke voorkeur te bestaan. Er volgde een lange discussie tussen woningbouwverenigingen en be woners, waarbij ook wethouder Tesselaar was betrokken. De gezamenlijke bewonerscom missies in de wijk kregen het voor elkaar dat een fors aantal zekerhe den is ingebouwd indien de stads verwarming wordt gekozen. Zo wordt gegarandeerd dat deze niet duurder uitvalt dan de toepassing van ketels. Indien de kosten toch stijgen lappen de WBL en De Sleu tels het verschil bij. De gemeente heeft zich hiervoor garant gesteld. Voorts werd overeengekomen dat moeilijk te verwarmen flatwo ningen, bij voorbeeld die in de hoe ken, een extra radiator krijgen. De ze voorwaarden stelden de bewo ners na berichten uit de Juwelen- buurt waar huurders klaagden over koude flats sinds de invoering van de stadsverwarming. Volgens H. Schreuder, lid van de bewonerscommissie, is de uitslag van de opiniepeiling moeilijk te voorspellen. "Wij hebben gepro beerd zo veel mogelijk voor de be woners uit het vuur te slepen. Nu is het woord aan de mensen zelf'. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11