Van produktie naar marketing Virussen foppen met DNA vi =i 4 =jwh m Bangkok blijkt een dodelijke aidshaard Nieuw-Zeeland schafte in één klap alle landbouwsteun af Staart komeet Austin Emoties zijn zeer belangrijk om te handelen in onbegrijpelijke wereld WOENSDAG 2 MEI 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS LEIDEN (ANP) - Er zijn oor spronkelijk veel meer lijken in Drentse veengronden gevonden dan het aantal dat nu nog wordt bewaard. De meeste veenlijken werden na ontdekking achteloos teruggeworpen, op een kerkhof begraven, tot geneesmiddel ver malen of verdwenen op één of an dere wijze spoorloos. Hierdoor is waardevolle archeologische in formatie verloren geraakt. Dat concludeert W.A.B. van der Sanden in het proefschrift 'Mens en Moeras, veenlijken in Neder land van de bronstijd tot en met de Romeinse tijd', waarop hij aan de Leidse Universiteit promo veerde. In het Drents Museum in Assen zijn acht -pré-middeleeuw- se- veenlijken bewaard gebleven. Het oudste lichaam dateert uit de midden bronstijd (14e-12e eeuw voor Chr.), het jongste uit de Ro meinse tijd (2de en 3de eeuw na Chr.). Van der Sanden, werkzaam als conservator van de afdeling archeologie van het Drents Muse um, stelt in zijn proefschrift dat bij veenafgravingen in de provin cie Drenthe in totaal enkele tien tallen veenlijken zijn gevonden. Volgens zijn promotor dr. L.P. Louwe Kooijmans -Van der San den was niet voor commentaar bereikbaar- gaat het om mimi- maal 25 en maximaal 48 veenlij ken. 'Papieren' veenlijken omdat -op de acht na- ze niet bewaard zijn gebleven. Van der Sanden spoorde de veenlijken op na raad pleging van 'onder meer oude kranten en dagboeken, oude poli tieberichten en na gesprekken met oudere inwoners van Drenthe. Het aantal van 25 veen lijken (gevonden in de periode 1791-1953) is volgens Kooijmans zeer betrouwbaar; minder zeker zijn de uitkomsten over de vondst van de 23 overige veenlijken. In het geval van de veenlijken gaat het niet om gewone begra vingen of overblijfselen van in het veen verdwaalde personen. Ze moeten gezien worden als men senoffers, als "hoogwaardige ga ven" voor bovennatuurlijke machten en goden. Met de men senoffers werden die geëerd of mild gestemd. Volgens Van der Sanden zijn de mensenoffers in de Drentse venen wat hun functie betreft te vergelijken met de hei ligdommen van de Kelten in het zuiden van ons land en delen van België en Frankrijk. De Kelten hielden zich in de Romeinse tijd ook met bepaalde rituelen en offerpraktijken bezig (van onder meer dieren en krijgs gevangenen). Van der Sanden stelt in zijn proefschrift dat de veenlijken, evenals andere veen- vondsten als wapens, munten, sieraden, aardewerk, houten wie len en resten van dieren, een "sa crale betekenis" hadden. Die voorwerpen maken volgens hem ook duidelijk dat de venen en veentjes van de toenmalige bewo ners van Noord-Nederland "niet zo maar landschappelijke ele menten vormden, maar werden gezien als offerplaatsen". De conservator houdt zich al geruime tijd bezig met onderzoek Zo startte hij in 1987 een uitvoerig onderzoek, waaraan talrijke spe cialisten van diverse wetenschap pelijke instituten uit binnen- en buitenland hun medewerking verleenden. Daarbij werd onder meer vastgesteld dat het bij het bekende 'echtpaar' van Weerdin- ge. een vondst uit 1904, niet gaat om een man en vrouw, zoals altijd werd verondersteld, maar om twee mannen. Dankzij microsco pisch onderzoek van de maagin houd (de laatste maaltijd) kon bij een ander veenlijk het seizoen van overlijden worden bepaald. Bij een derde veenlijk lukte dat door de bij het lichaam aangetrof fen insekten te bestuderen. Wat zal er gebeuren als in de Europese Gemeenschap alle subsidies voor landbouw en veeteelt worden afgeschaft? Deze angstige vraag houdt veel boeren bezig. Een -met de nadruk op een- mogelijk antwoord komt van ver. Een interessante les valt te trekken uit wat er sinds 1984 is gebeurd in Nieuw-Zeeland. In dat jaar trad in dat land een Labour-regering aan die besloot tot een radicale ommekeer de dollar aanmerkelijk in de landbouwpolitiek: in rap tempo schrapte de nieuwe De sociale gevolgen regering alle landbouwsubsidies. vallen van subsidies zal veel minder snel kunnen, maar hoe lang zullen* we nog blijven betalen voor kleine dé steun een scherpe boeren, terwijl andere kleine zelf- stijgen nu weer fors, standigen allang in de bijstand zijn mede door de betere marketing. De beland. Van Europa een gesloten cent en de verwachting is dat 1 pro cent haalbaar is. De landbouwin komsten toonden vlak na de af schaffing daling. Nieuwzeelandse munteenheid iterkte zijn positie ten der gelukkig. De omvang fort maken is geen alternatief ook 1992 zal voor de landbouw wei nig perspectief bieden. Ik wil niet zeggen dat je hier hetzelfde moet de doen als in Nieuw-Zeeland. Maar je plattelandsbevolking werd belang- mag best vergelijken, De resultaten opzienbarend en lang niet alle gatieve zin. De prijzen zijn rijk kleiner. Stress, voorheen Er zijn altijd alternatieven. Na- fXTnT onbekend verschijnsel in het boe- tuurlUk, het platteland zal ontvol- renbedrijf, deed zijn intree. Het zelf- ken. Sommige dorpen zullen moordcijfer onder boeren s'teeg i venant. Maar ook hulpgroepen w tiekosten halveerden in de eerste ja- Die aanpak had kortstondige daling op zijn minst blijkt uit het feit dat de rentebeta- 1984. Dr. Mur- ling in vijfjaar tijd tot de helft zakte, i de 'Edinburgh Dat ging allemaal wel ten koste deren in spookdorpen. Dat zal de Europese Gemeenschap eerst zeeiauuer van uugiiie. icucicca uium van huiihunebi vciuuuuciuc zegt datje zijn land niet mag verge- wel. De stijging van de doelmatig- J J het leven geroepen. Die kon- aal moeten accepteren. Daarom zal en evenwel niet voorkomen dat de afschaffing van de steun hier >'n 30 procent van de boeren het veel langzamer gaan. Land zal r bij r r gooide, het i door Nico Hylkema In het jaar 1984, het jaar dat de La- veestapef(Taaldev; i het vaandel c met succes. Overschakeling De schapenhouderij, vanouds de grootste agrarische poot, zorgde voor een daling van het aantal stuks Het aandeel1 65 pro cent. Men ging Minder snel McGregor ziet vc mogelijkheden 1 drastische maatregelen. "Het weg- braak komen te liggen, de vraag of dat land ooit in produk- Itie genomen had mógen worden. De Europa geen problemen komen toch, verande- dergelijke ringen zijn onontkoombaar. Je maakt geen winst zonder pijn, maar Dr. Murray McGregor: "Wie het roi bovenop." in Nieuw-Zeeland groeit die winst nu toch weer. Alleen is men van een filosofie van verkoop naar een van marketing gegaan". "De boeren maken zich in Europa nu nog drukker om de prijzen dan om de kwaliteit van hun produkten. Van de ervaring in Nieuw-Zeeland kan Europa wat dat betreft één ding leren; Wie de radicale ommezwaai het eerst maakt, komt er als eerste weer bovenop en dat zou wel eens r het eerst omgooit, komt er het eerst gunstiger kunnen zijn dan de boe ren nu dénken. De kennis van de in tensieve landbouw zal niet verder ontwikkelen, so what, ze gaat niet verloren. En wat het verlies aan ar beidsplaatsen betreft, zou vooral een land als Nederland, waar moge lijkheden voor een tweede tak be perkt zijn, eens sterk moeten na denken over inzetten van arbeid in het landschapsonderhoud. Bebos sing van landbouwgrond is niet de slechtst denkbare oplossing". Zeeland 3,3 miljoen land met 27 miljoen hectareopper- schereTBovëndiën innLZS hoogde vlakte. Daarv grasland, waarop 81.000 boeren hun brood poogden te verdienen. De port van landbouwprodukten, produktie! Voor'o'vCTSchakeling op de export van schapen naar het Midden-Oosten. Deze aanpak betekende een fikse daling van het aandeel arbeid i de hele export van het eiland Kenmerkend voor landbouw er veeteelt waren de relatief lage in spanning ten opzichte van een rela- 'UZI0.?.6 ZfcZ'' eXtenSleVe ten^^rd^maakteh'etVerlies andere produkten waren de moge lijkheden beperkt. Een aantal scha- peboeren wierp zich op de herten fokkerij, anderen zochten het in gei- MITAKE (Japan) - De komeet Aus- ±sc lauuuuuw- en Auxvcxxxiwuoiiic tin met zijn Idel van goedkope le- op'^rtnoardéSjk'eiland'blïaaidén 8,75 miljoen landbouwpotendeel voorstond. Dat f leidde tot bijvoorbeeld grote irriga- °"f'*"legde va^de exoortketenl StaaTt af9e' moest^JeMwijnen. Daarvoor fn de -eng- la Dat'was irf de^voorgaande twintig arbeidsplaatsen bij lange jaar gestimuleerd door de regering, die door middel ningen bruikte gebieden. Tegelijkertijd bej gon de regering een politiek van ge garandeerde minimumprijzen er inkomensstabilisatie, naast lage rentepercentages op leningen er belastingreducties. In 1983 produceerden landbou wers en veehoiiders miljoen gulden. Bij: daarvan werd geëxporteerd. Tege lijkertijd verkeerde de economie van het land in deplorabele staat De boeren hadden daar weinig last heid van met hun inkomensgaranties en namVRHPHHSH 0. produceerden naar hartelust zonder js het aandeel van de landbouwex- de foto is ge- plaats kwamen high-tech fabrieken en ging Nieuw-Zeeland over op het zelf verwerken van zijn landbouw produkten. Gingen de vleesproduk- ten vóór 1984 als karkassen het land uit, sindsdien komen de produkten 450 kant en klaar voor de schappen in tweederde suPermarkten uit de fabriek. Marketing Er kwam een grote verscheiden- oog voor de markt. En de ment betaalde. De inflatie bedroeg in tien jaar tijd 263 procent, de rente was astronomisch, maar ook daar merkten de boeren weinig van. port i produkten. De marketing r agressieve wending. Toch tTac^1 JaVan- de gehele export gedaald nomen met van 82 naar 62 procent, maar wordt ee„ Schmidt er meer winst gemaakt. Ging de bulk van de export vóór 1984 naar telescoop Groot-Brittannië, het afgelopen jaar Van 105 cen- hebben de Aziatische landen, Japan timeter lens ciuumwoo. ?n Australië die plaats van Enge- van g minu. land grotendeels overgenomen. De Die situatie maakte het 'land rijp export naar Europa en de Verenig- ien voor naLJ Da de Staten daalde licht. Vier tot 9 mi- )0P Economisch gezien kent de nieu- nuten over meeste subsi- we economische politiek, inclusief hnlfnior tafel, terwijl al- ^e landbouw, successen. De inflatie '(foto AP) rente- iiep terug van 18 procent naar 4 pro- Ommezwaai i radicale Labour-regering maakte schoon schip en veegde de meeste subsi dies in eenmaal leen de steun in subsidie langzaam werd derd. Bij de boeren was de ontzet ting groot. De gevolgen waren dat eveneens. De grondprijzen daalden gestaag. Vooral kleine boeren, maar ook grotere collega's met veel schulden, legden het loodje. Grote maatschappijen, vaak Australische, een enkele keer een Japans bedrijf, profiteerden daarvan en kochten grote stukken land en bouwden daarop net zulke grote bedrijven. De produktiewijze veranderde sterk en werd nog extensiever. Bij de overlevende boeren had verlaging van de schulden priori teit. De hoeveelheid kapitaal in de Risicofactoren voor hart- en vaatziekten UTRECHT (ANP) - Factoren uit de bloedstolling blijken een minstens even hoge of zelfs hogere voorspel lende waarde te hebben voor vaat ziekten en hartinfarct dan het alom bekende verhoogd cholesterol. Dat blijkt uit onderzoek van het Gaubi- us Instituut TNO. Twee van de belangrijkste facto ren zijn verhoogd fibrinogeen en verhoogd PAI (plasminogeen acti vator inhibitor). Fibrinogeen is het eiwit dat bij de bloedstolling aan el kaar kleeft en de bloeding stopt. Dit gebeurt constant in het lichaam, ook als iemand zich niet bewust heeft verwond. Teveel fibrinogeen kan hart- en vaatziekten veroorza ken en heeft een hogere voorspel lende waarde dan cholesterol, aldus de onderzoekers. Na het stoppen van d$ bloeding moet het stolsel worden afgebro ken. Dit proces heet fibrinolyse en PAI is een remmer van dit proces. Teveel PAI vertraagt het oplossen van het stolsel veel te sterk. Het ge halte PAI blijkt een tweede hartin farct te kunnen voorspellen. Tot de AIDS-bevorderende fac toren dient tegenwoordig ook de Nederlandse Fiscus te worden gerekend indien deze instantie meent vennootschapsbelasting te moeten heffen over de winst van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst. (Margot M. Bartelings, Universiteit van Amsterdam) Wie bescheidenheid nastreeft, omdat het een sympathieke ei genschap is, vindt zichzelf meer waard dan hij vindt. (Hugo Streekstra, Universiteit van Am sterdam) De alcoholgebruiker is voor de justitie de zondebok geworden voor de grote groep gevaarlijk rij dende autobezitters. Hierdoor lij ken andere -misschien wel be langrijker- oorzaken van gevaar lijk rijgedrag, zoals medicijnge bruik df onverantwoord gedrag, (Abraham Peper, Universiteit van Am- Het gerucht blijkt waar. Vorig jaar juni ging tijdens de Vijfde Internationale Aids- conferentie, die in Montreal werd gehou den, al het gerucht dat er een ware aidsexplo- sie was in Thailand en in het bijzonder in het sekstoeristische Bang kok. Cijfers waren er niet: het bleef bij een - niet onwaarschijnlijk klinkend - hardnekkig gerucht. Het aantal aidspa- tiënten dat de regering van Thailand begin 1988 aan de Wereld Gezondheidsorganisa tie WHO opgaf, be droeg tien. Het zou om uitsluitend homo seksuele mannen gaan die de besmetting in het buitenland hadden opgelopen. De eerste patiënt met aids werd in augustus 1984 her kend. De Thaise auto riteiten spraken, niet zonder zelfgenoeg zaamheid, over aids als over een typisch buitenlandse ziekte. Juist met verwijzing naar het gevaarlijke mengsel van goedko pe seks en sterk ver breide heroïneversla ving in Bangkok, ver spreidde zich zelfs het sprookje dat Aziaten niet of nauwelijks be vattelijk vooï* aids zou den zijn. Intussen bereikten de Thaise artsen des ondanks, dat er een meldingsplicht voor aidspatiënten kwam. Of dat de cijfers echt betrouwbaar heeft ge maakt, mag worden betwijfeld. Maar vast staat nu wel dat het aantal geregistreerde aidspatiënten er in 1988 omhoog schoot van die gemelde tien naar 2.900 en in 1989 tot 13.600. Het aantal geïnfecteerden (ser- opositieven zonder ziektesymptomen) wordt nu geschat op 30.000, voor 1994 wor den meer dan een mil joen geïnfecteerden geraamd. Het virus maakt nauwelijks on derscheid tussen ho mo- en heteroseksue len. De export van aids via het sekstoerisme is niet in deze cijfers op genomen. Bangkok is - zoals het gerucht vorig jaar al wilde - een dodelijke aidshaard gebleken. Het sprookje dat Azia ten geen aids krijgen is op drastische en gru welijke wijze de we reld uit. Meer dan ze ventig percent van de prostituées in Bang kok blijkt besmet, evenals veertig per cent van de drugsspui- ters. Was de regering van Thailand aanvan kelijk terughoudend met voorlichting over aids, uit angst minder toeristen te trekken, nu worden grote voor lichtingscampagnes gehouden en is de offi ciële politiek zelfs ge richt op het kwijtra ken van het sekstoe- Ter vergelijking: in Nederland waren be gin dit jaar 1074 aids patiënten geteld. Van hen stierven er inmid dels ruim vijfhonderd. Het aantal patiënten verdubbelt zich nu per twintig maanden, maar bij drugsspuiters iedere veertien maan den. Het aantal ser- opositieven wordt ge schat tussen de 10.000 en 20.000. KEES WIESE Op het laboratorium voor Mole- culaire Biologie van Planten van de Groninger universiteit zal bin nenkort een onderzoek van start gaan om via recombinant-DNA technologie champignons te kwe- kên die resistent zijn tegen het champignonvirus. Subsidie voor dit project is verkregen van de Stichting Technische Weten schappen. Het onderzoek wordt gesteund door het Proefstation voor de Champignoncultuur in het Limburgse Horst. Volgens de leider van het pro ject, prof. dr. J. G. H. Wessels, is het de bedoeling om de vermeer dering van het virus in de cham pignoncel te dwarsbomen door de cel een grote hoeveelheid vi ruseiwitten te laten maken. Wes sels: "Het champignonvirus be staat uit tien RNA-moleculen die omgeven zijn door een eiwitman tel. Dringt het virus een champig noncel binnen, dan kan het zich daar alléén vermenigvuldigen wanneer het zijn eiwitmantel heeft uitgedaan. Bevindt zich in de champignoncel echter al een grote hoeveelheid manteleiwitten dan is het virus niet in staat zich van zijn eiwit-jas te ontdoen. En in dat geval kan het zich ook niet vermenigvuldigen". Overproduktie Op het Groninger laboratorium tracht men die overproduktie van manteleiwitten te verwezenlijken door in het DNA van de champig* noncel de genetische code voor het manteleiwit van het virus in te bouwen. "Op zich hoeft dat met bestaande technieken niet al te veel problemen op te leveren. Voorwaarde is wel dat het virus- RNA dat de code voor het mantel eiwit bevat, eerst overgeschreven wordt in DNA. In de kern van de champignoncel (zoals in alle le vende cellen) wordt de erfelijke boodschap geschreven in DNA- taal. Voorwaarde is ook dat de champignoncellen worden ont daan van hun cel wand. Dat laatste is noodzakelijk, aangezien de celwand van planten ondoor- laatbaar is voor (stukjes) DNA", aldus prof. Wessels. Volgens Wessels zal het nog wel de nodige moeite kosten om deze celwandloze champignoncellen (zogenaamde protoplasten) weer op te kweken tot normale cham pignoncellen mèt wand. "Dat is tot op heden nog niemand ge lukt". Niettemin hoopt hij toch binnen ongeveer een jaar met re sultaten op dit terrein op de prop pen te komen. De beschreven me thode om planten via het inbren gen van een stukje virus-DNA re sistent tegen virussen te maken is overigens niet nieuw. Al eerder is dit met succes toegepast bij aard appels om resistentie te verkrij gen tegen het aardappelvirus X. Deze methode lijkt enigszins op die van aids-onderzoeker prof. dr. H. Buck van de Technische Universiteit Eindhoven waarover twee weken geleden zoveel ophef werd gemaakt. De overeenkomst is dat beide methoden aangrijpen op het DNA in de celkern. Maar wie goed analyseert, ziet ook dui delijk verschillen. Dat begint al met het procédé. Terwijl de plantenonderzoekers een stukje virus-DNA inbouwen in het DNA van de plantecel, plakken de aids-onderzoekers een stukje DNA (dat niet van het virus afkomstig is) 'slechts' aan het DNA van de (menselijke) cel vast. Ongeschikt Ook de gevolgen van de DNA-in- greep bij beide procedures zijn verschillend. Terwijl men in een champignoncel juist veel virus- eiwitten wil hebben, is het de be doeling van de aids-onderzoekers te voorkomen dat het virus-DNA in de menselijke cel actief wordt en virusdeeltjes gaat aanmaken. Voor de champignonkwekers, zegt de Groninger hoogleraar, is de ontwikkeling van virus-resis tentie van zeer grote betekenis. "Omdat de kwekers binnenkort geen kompost meer uit paarde- mest en stro mogen bereiden - vanwege de hoge ammoniak-uit- stoot - zijn zij genoodzaakt een nieuwe kompostbereiding in te voeren. Daarbij zal direct, cen traal, champignonbroed worden geënt. Deze nieuwe bereiding vergroot de kans op een virusin fectie echter aanzienlijk. De ge volgen kunnen rampzalig zijn. Met virus geïnfecteerde champig nons zijn totaal ongeschikt voor consumptie," aldus prof. Wessels. HENK HELLEMA Liefde, woede, haat, angst, vreugde, het zijn woorden met een gemeen schappelijke eigenschap: ze vallen onder het begrip emotie. Met de emotie heeft de mens eeuwenlang geworsteld. Plato beweerde al dat emoties irrationeel zijn en in zijn voetspoor zijn velen gevolgd. Emoties, zo leren geleerden ons al eeuwen lang, leiden af van de ratio. Maar wat, als het nu eens geheel an ders ligt, als het juist de emotie is die ons onderscheidt van het dier en dat niet alleen? Onder cognitieve psychologen,, die zich bezighouden met het gebied van de kennis, wint de overtuiging veld, dat emoties minder irrationeel zijn dan wij ple gen te denken. Ze zouden wel eens een heel wat belangrijker rol kun nen spelen bij de beheersing van onze daden en doelen. In de laatste eeuw is het vooral Charles Darwin geweest die ons wat emoties betreft op een negatief spoor heeft gezet. Emoties verge leek hij met het staartbeentje van de mens: ooit heeft het dienst gedaan als begin van een staart, maar nu is het een nutteloos rudiment. Ondanks deze ferme uitspraken deed Darwin wel een concessie. Hij erkende dat emoties voor het men selijk welzijn kennelijk van belang zijn. Helaas zag Darwin teveel over bodige tekens van emotie' tranen die niet tot doel hebben de ogen te bevochtigen of rechtopstaand haar in de nek, dat niets bijdraagt tot de vermogens een aanval af te slaan. Daarmee liet Darwin ons zitten met een probleem: hoe kunnen emoties belangrijk zijn WÊM expressies ervan verschijnen of ze nu een doel dienen of niet, en soms irrationeel lijken. Dat het gedach- tengoed van Darwin zo goed aan sloeg in zijn tijd, zal ongetwijfeld hebben te maken met de al eeuwen sluimerende gedachte dat emoties de mens afhielden van de echte ra tionaliteit. Der moderne psychologen ont dekten dat Darwin wel degelijk een aanzet heeft gegeven tot inzicht in het belang van emoties, alleen heeft hij een belangrijk feit over het hoofd gezien: zoogdieren en vogels bevinden zich vaak in situaties, waarvoor het hun ontbreekt aan een aangepast gedachtenpatroon. Pri mitieve levensvormen als mieren leven in een gesimplificeerde we reld, waar alles volgens vaste regels verloopt en kennen, voor zover wij weten, geen emoties maar slechts geprogrammeerde reacties. Zouden emoties, zo vragen de huidige psychologen zich af, be langrijk zijn als onderdeel van de oplossing van onverwachte proble men? Zouden ze bruikbaar zijn om dat ze ons leiden naar bepaalde ty pes van actie wanneer wij mis schien iets zouden moeten doen, maar een goed aangepaste manier van reageren missen? De laatste twintig jaar neigen steeds meer cog nitieve psychologen naar het ant woord 'ja' op deze vragen. In het Britse tijdschrift New Scientist gaat de psycholoog Keith Oathley diep in op deze kwestie. Wij zijn geen voorgeprogrammeerde mieren, zo stelt hij, maar evenmin alwetende goden. Wij handelen vanuit een mate van vrijwilligheid en rationaliteit, maar omdfit we niet alwetend zijn, hebben onze daden soms gevolgen die we niet hadden kunnen voorspellen. Bovendien hebben wij niet één groot ontwerp, maar veel nogal kleine doelen, die niet altijd even duidelijk omschre ven zijn en evenmin goed op elkaar afgesteld. Om emoties te kunnen begrijpen, moeten we weten wanneer en waar we neigen ze te ervaren. Volgens Oathley zijn dat juist die momenten wanneer iets onverwachts gebeurt, een situatie waarvoor we niet goed zijn aangepast, een voorval waarin twee zaken die ons zorgen baren met elkaar botsen, of wanneer ie mand iets anders doet dan wij min of meer verwachtten. Daarom, zo meent Oathley hebben wij eem me chanisme nodig met drie functies. In de eerste plaats moet het een onverwacht voorval signaleren. Te gelijkertijd moet het ervoor zorgen, dat we onderscheid maken tussen belangrijke en onbelangrijke voor vallen, zodat we kunnen voortgaan met onze activiteiten. Ten tweede moet het mechanisme in staat zijn prioriteiten te veranderen en het probleem oplossen of we en hoe' we van de ene naar de andere activiteit kunnen switchen. Tenslotte moet het, als de voorvallen dringend en belangrijk genoeg zijn, in staat zijn ons helpen onszelf te herprogram meren. Volgens Oathley hebben emoties een aantal karakteristie ken, dat die functies van het ge wenste mechanisme kan vervullen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9