Arbeidsongeschikte vreest harde aanpak Boskalis samen met Belg in de bagger Daf vrachtwagens krijgt weer deuken Laatsten der Kaapverdianen blijven ontslag aanvechten Van Amelsvoort wil harde aanpak confectie-ateliers Oorlogsgeld voor Marcos WOENSDAG 2 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Aantal wao-trekkers valt mee volgens gehandicaptenraad DEN HAAG (ANP/GPD) Arbeidsongeschikten en gehandicapten vrezen "draconische maatregelen" van de regering om het aantal mensen dat een wao- of een aaw-uitkering krijgt drastisch terug te dringen. De vertegenwoordigende organisaties denken dat een verharding van de huidige aanpak van het kabinet alleen maar zal leiden een verscherping van de normen, waardoor de uitkeringstrekkers het kind van de rekening worden. ROTTERDAM (GPD) - In mei 1983 diende het Rotterdamse trans- portconcern Nedlloyd een aanvraag in voor massa-ontslag van 222 opva renden en 209 man walpersoneel bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een grote groep Kaapverdiaanse varensgezellen, maar ook Spanjaar den, Portugezen, een Chileen en een matroos uit Sierra Leone, ver loor op die manier zijn baan. De op- leend op grond van de nationaliteit koopvaardij veilig moest worden varenden i dat niet en begon- sprake 2 de betrokkenen en daarmee zou gesteld. Van 1960 tot 1987 liep het 1 juridische uitputtingsslag, vechtend voor hun gelijk. Gisteren, inmiddels zeven jaar en een fiks aantal juridische procedu res later, stonden Nedlloyd en een litgedunde groep ex-beman- 1 discriminatie. Voor aantal arbeidplaatsen in deze be de 222 buitenlanders in Nedlloyd- dienst volgde immers ontslag, voor de Nederlanders en officieren werd 1980) tot 428. Nedlloyd moest dus inkrimpen i/roeg voor de 222 buitenlanders lagere rang in dienstbetrekking andere oplossing gevonden. Die stelling vormde gisteren dan ook een deel van de de inzet van het ningsleden nog altijd tegenover el- hoger beroep. Want dit keer eisten ontslag aan. Veel van de opv kaar. Om een hoger beroep tegen de gedupeerde bemanningsleden den werkten toen al tien jaar of lan- ook een collectieve schadevergoe- ger op Nedlloyd-schepen. Met hun ding. Namens Nedlloyd scherpte tussenvonnis van de Rotter damse kantonrechter mr. E. Bos uit te vechten. Die had in juni 1984 be paald dat het ontslag ties in hun verklaring, als het over de kosten gaat. In veel landen hoeft geen premie over de uitkering hoeft beidsongeschiktheidsuitkering het te worden betaald zoals hier. Elders Onlangs trok het ministerie van ciale zaken nog eens aan de bel, c dat het aantal mensen met worden bovendien vroeggehandi- ambtenaren niet meege- Ze pleiten ervoor de zaak tot zijn 1 werkgelegenheid) die gis- juiste omvang terug te brengen, verklaring van de gehandi- Een hernieuwde analyse zal uitwij zen dat er volstrekt geen reden tot paniek is en dat via een minder vrij blijvende aanpak (bijvoorbeeld 1 miljoen zou overschrijden. De zieningen zouden daardoor wel capten eens veel te duur kunnen worden, teld, Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken teren captenraad en wao-organisaties kreeg aangeboden, kondigde "in grijpende wijzigingen" het aantal Nederlanders t collectieve ontslag. Kort gezegd lloyd-vloot te vergroten. diende Nedlloyd zijn koopvaardij- De Nationale Ombudsman mr. vloot uit te dunnen, als onderdeel Rang verfoeide dit overheidsbeleid Van de aanvankelijke beperkte de wagw, de wet die het indienstne- maatregelen betwijfelt het kabinet of ze toereikend zullen zijn. Voor de gehandicapen is de aankondiging de voorbode van een hardere aan pak, die naar zij vrezen een bestrij ding van symptomen zal zijn. Vol gens de organisaties ontbreekt er echter een krachtdadig beleid dat arbeidsongeschiktheid voorkomt: terugkeer in werk (ook onbetaalde arbeid) en een werkgelegenheids beleid. "Zolang dat geen peilers van het beleid zijn, zal iedere poging het aantal wao-ers en aaw-ers te beper ken vruchteloos zijn." Commissarissen schuldig aan ondergang bank BREDA (ANP) - De commissaris sen van de in 1983 failliet verklaarde Tilburgsche Hypotheek Bank zijn groot deel persoonlijk aan- schrik aanjagen door verkeerde cij fers, vinden de organisaties. Welis waar neemt het aantal arbeidsonge schikten toe, maar dat het aantal uitkeringsjaren neemt af, doordat twee °ud"c gedeeltelijk arbeids- Volgens de rechter hadden z,j - met mogen een gisteren uitgesproken 1 de zaak die de curatoren 1 de bank hadden aangespannen ongeschikt zijn: De kosten als per- mogen in de zogenoemde u ir,tomon Kodam-kwestie niet meer vertrou- wen op directeur Bouwman van Kodam, die hen steeds 1 centage van het nationale inkomen worden ook minder en bovendien is het een misverstand dat de uitkerin gen hoog zijn, vinden zij: veelal gaat het om een minimale uitkering. Vergelijkingen met het buiten- ™as opgelopen ioiou miljoen g land gaan mank, aldus de organise- den' 't™^1 het aandelenkapitaal vooruitzichten beloofde. Het be vorderingen op Kodam opgelopen tot 60 miljoen gul afvloeiing was een bedrag miljoen gulden gemoeid. De be drijfsvoering van rederij Nedlloyd - al sinds 1976 op gericht het 1 de zeelieden. Rang: "Het ontslag was in strijd met de Nota Minderhedenbeleid van de minister van sociale zaken en uit spraken van de minister (toen drs. J. de Koning) in de Eerste Kamer. Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam heeft, gesteund door het eigen ministerie, het ontslag on voldoende getoetst aan de Neder landse Grondwet en een serie inter nationale verdragen". Het hoger beroep werd bijge woond door het restant Kaapver diaanse bemanningsleden van Ned lloyd dat in Nederland is achterge bleven. Hun belangen worden on der meer behartigd door het Comité 30 de Decern bro, dat is vernoemd naar de feitelijk ontslagdatum in 1983. Een deel van de 222 opvaren den is inmiddels gepensioneerd, een handjevol wist alsnog aan de slag te komen bij een zusteronder neming van Nedlloyd. Anderen zijn in arren moede teruggekeerd naar hun thuisland: Chili, Sierra Leone, Spanje, Portugal of de Kaapverdi,- sche Eilanden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- atelier heeft aangenomen van een taris Van Amelsvoort (financiën) kledingwinkel. cof>^«Si^ntdHUi De onderaannemers in de confec- king door contectie-ateliers, die ^n^'verMy ve'nde ''rneemdeUngem rnt'helft^nhefwè^i^het^om Ahold krijgt toch Duitse partner van de Tilburgsche Hypo theek Bank niet meer dan ruim 40 miljoen gulden bedroeg. De rechtbank zei dat de commis sarissen in elk geval in de periode van 11 november 1980 tot en met 1 mei 1981 wanbeleid hebben ge voerd. Op die dag verrichtte Justitie in Friesland een aantal huiszoekin gen bij onroerend-goedhandelaren die zaken deden met de THB. Dit later als de Kodam- ROTTERDAN No Dig '90 is de naam van het driedaagse congres dat vandaag eindigt: niet graven dus in 1990. Bezoekers van de Rotterdamse Doelen bekeken ingenieuze apparaten waarmee pijpen en buizen in de grond te leggen zonder de grond te hoeven openbreken. ('®to anp> ministerie samen met dat van justi- hoofdaannemer aansprakelijk kun- tie onderzoekt of de belastingen en worden eesteld Maar Van nnTnndkrUacMcpvTden Verhaald Amelsvoort vermoedt dat dit niet in Dat ^tekent dat warenhuiscon- een waterdlchte °Plos- cerns in de kledingbranche aan- smg 0iedt' sprakelijk kunnen worden gesteld als belastingen en premies niet wor den afgedragen. De opdrachten zou dan ook meer naar bonafide confec- tieateliers gaan, waardoor tevens wordt tegengegaan dat met illegale vreemdelingen wordt gewerkt. Voor Van Amelsvoort hiertoe overgaat wil hij eerst kijken of er geen andree maatregelen mogelijk zijn. Hij overweegt de wetgeving danig ZAANDAM (ANP) - Het detail handelsconcern Ahold heeft een Westduitse partner gevonden voor de marketingcombinatie, waarbij onderzoek onder meer de Franse supermarkt- zaak de geschiedenis keten Casino en het Engelse Argyll Volgens de zijn aangesloten. Het betreft de All- beschikten de kauf-keten te Moenchengladbach, voldoende harde aanwijzingen heeft Ahold vanochtend laten de alarmerende ontwikkeling met betrekking tot de Kodam-posten te (Van onze correspondent Onno Buiter) ROTTERDAM (GPD) - De Ko niet alles tegen wanhoopsprijzen hoeft aan te nemen". De twee baggerbedrijven zullen bij ook naar de mislukte Kunstmestfabriek staakt tegen plan reorganisatie VLAARDINGEN (GPD) - Bij te passen dat belastingen kunstmest- en veevoederfabriek en premies die het atelier moet vol- Hydro Agri, het voormalige Wind- doen, kunnen worden verhaald op mill, in Vlaardingen zijn vanoch- de degene die de opdracht voor dat tend twee ploegen van in totaal tweehonderd man in staking ge gaan. Zij vrezen dat de reorganisatie waarbij 150 van de 570 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen, niet zonder gedwongen ontslagen zal verlopen. De directie van Hydro Agri had de industriebonden FNV en CNV Zelf heeft Boskalis in het afgelo- eerder toegezegd dat niemand king tussen de Hollandse Beton pen jaar zijn capaciteit met een der- zijn baan hoefde te vrezen. Maar ..iriklijke Boskalis Westminster de samenwerking vorm geven door gaat intensief samenwerken met de middel van een wederzijds minder- 1 derde van de vrije wereldmarkt gische onderneming zijn nog niet weten, wr Ahold heeft met verscheidene begrijpen.^ mochten niet kandidaten gesproken in de Bonds- gaan op de mededeling republiek. Vorig jaar had het con- rectie dat er gee cern een voorlopige overeenkomst op de betalingen met Asko Deutsche Kaufhaus. De raf- de di- geen achterstand was de debiteuren, hadden be- in handen, waarop de prijzen wege de overcapaciteit nog steeds cloedt sterk onder druk staan, Volgens topman Verstoep dient ónder te "brengen afgerond. Ze duren lang omdat De- conglomeraat van bedrij- n heeft moeten herstruc tureren om de baggeractiviteiten 1 onderne- de samenwerking vooral jecten buiten Europa, waar de situa tie "grimmig is en de prijzen voor liefde bekoelde echter snel, toen weerd dat zij door de accountant baggerwerk ver onder een verant- 3 A - woord niveau" liggen. De samen- eewerking moet ervoor zorgen dat je de baggersector wel bereikt", rechtstreeks toezicht ook projecten kunt laten lopen en zegt hij. dat de Nederlandse Bank Groep (HBG) en Volker Stevin. de verminderd. Een sleepzuiger volgens FNV-bestuurder P. Daarom zoekt Boskalis het menwerking met kleinere bedrij ven in die sector. "Het kan e eigenlijk sneller, maar 'een stap is beter dan geen stap", zo oor deelt hij c Decloedt. De overcapaciteit in de bagger- procent tot 33 procent, sector zal volgens hem slechts gelei- Boskalis behaalde o delijk afnemen. "We hoeven er niet lopen jaar een winst werd gesloopt, een andere kocht aan een land dat niet interna- 1 moet tionaal werkt. Daardoor is de over- halve capaciteit bij het bedrijf vermin derd van 33 procent tot een kwart r de samenwerking met teruggebracht. Bij de cutterzuigers werd die verminderd Emmenes zijn de scholing en herplaatsing worden gesteld, zo hoog dat veel perso neelsleden die verandering niet aan kunnen. "Het is gewoon een manier om de lastige mensen uit het bedrijf vijftig te krijgen". Het bedrijf wil de komende tijd het afge- alle functies herzien en opnieuw de 19,6 mil- opleidingseisen vaststellen. Vol- bleek dat Asko via de beurs e ïbe- vijftien procent in Ahold meerd zijn, dat de gedelegeerde had verworven. Ahold -verbrak te gen de zin van Asko alle contacten, ming. Verdere stappen op het overna mepad zijn volgens Verstoep niet meer te verwachten. "Boskalis heeft zijn minimum-afmetingen in op te rekenen dat de bedrijven de joen gulden, tegenover 4,9 miljoen gens de bonden komt daarmee snijbrander in hun eigen materieel in het jaar daarvoor. De omzet be- ders baan op losse schroeven te zullen zetten", aldus Van Gelder, droeg 496 miljoen (opgeleverde staan. "Voor herplaatsing en scho- "We rekenen op een natuurlijk ver- werken). Boskalis nam vorig jaar ling wordt maar één aanbod ge loop van de capaciteit. Een baggér- driehonderd nieuwe mensen aan, daan. Wie die functie niet ambieert schip gaat vijftien tot twintig jaar vooral jongeren. In de twee jaren of de opleiding niet aan kan, komt hield t 1 Asko via onvoldoende toezicht heeft gehou- zonder resultaat geble- den. De rechtbank stelt duidelijk dat deze beweringen geen steek houden. Allkauf bezit warenhuizen, meu belzaken, fotowinkels en belangen in reisbureaus. In België neemt de onderneming deel in een keten van fotozaken onder de naam Alltec. Al lkauf heeft vorig jaar ongeveer vijf miljard mark omgezet. Allkauf zal niet deelnemen in ERA (European Retail Alliance), omdat "die wat ons betreft vol zit", aldus Ahold. De Franse Casino, de Britse Argyll en Ahold werken bin nen ERA samen op diverse gebie den. De samenwerking is besten digd door kruisparticipaties. Even min is uitbreiding van AMS aan de orde, aldus Ahold. Onder AMS val len Ahold, Casino, Argyll, Dansk gros (Zwitserland), La Rinascente (Italië), Kesko (Finland) en Mer- cadona (Spanje). Philips en B O EINDHOVEN (ANP) - Het elek- tronica-concern Philips vergroot krijgt greep op de Deense onderne ming Bang en Olufsen, een expert in hoogwaardige consumentenelek- tronika. Philips neemt een minder heidsbelang van 25 procent in een nog op te zetten onderneming, waarin de audio- en video-activitei ten van Bang en Olufsen worden ondergebracht. Philips betaalt voor de nieuwe aandelen van nominal 50 miljoen Supermarked, ICA (Zweden), Mi- «SÏXS Economie kort mensen) zelf wordt een holding neemt voor 75 procent deel in deze dochteronderneming. NEW YORK (UPI/Rtr) - Japan se bedrijven die contracten bin nenhaalden van de Filipijnse commissie voor herstelbetalin gen, moesten miljoenen smeer geld betalen aan de voormalige dictator Ferdinand Marcos. Dit heeft een vroegere mede werker van twee Japanse bedrij ven vérklaard tijdens het proces dat in New York momenteel te gen de echtgenote van Marcos, Imelda, De Filipijnse commissie .kon beschikken over fondsen die Japan betaalde als herstel betalingen voor de Japanse be zetting van de Filipijnen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Pogingen om de baggersector ge ordend te saneren door middel van afspraken tussen de negen bedrij ven, zijn volgens Van Gelder op weer sprake v niets uitgelopen. Hij verwijst daar- teringen zijn. 1 de bouwpiek vond aan het daarvoor v einde van de jaren zeventig plaats, tuatie waa Dus zullen we op termijn evenwicht geen niet bereiken", Pas over vijf tot tien jaar Dat leidde volgens Verstoep tot zal er bij Boskalis om die redenen spanningen, omdat door perso- 1 vervangingsinves- neelstekort niet altijd de juiste op de juiste plaats stond vanwege de slechte si- alsnog op straat te staan. Bovendiï het bedrijf verkeerde kan de directie met willekeur te personeel geworven, werk gaan en bij voorbeeld de labo rant een bezem in zijn handen druk ken of een functieverlaging door voeren met alle financiële conse quenties van dien". Topman Van der Padt verwacht verlies van 20 tot 30 miljoen gulden Defensiebedrijven Vijf bedrijven hebben het Holland Defense Maintenance Consortium opgericht met als doel een sterkere positie te krijgen voor onderhouds- opdrachten van de Nederlandse krijgsmacht. De vijf bedrijven, die samen ongeveer 7.500 mensen in dienst hebben, zijn Radio Holland Group in Amsterdam, Simmonds Precision in Zevenaar, Groenpol In dustrie in Amsterdam, Hydrocare in Boxtel en Van Riemsdijk in Rot terdam. Geen anti-staking De Unie BLHP heeft samen m.et 21 offshore-operators van Placid Oil gedaan gekregen dat de Placid-di- rectie een anti-stakingsverklaring heeft ingetrokken. De operators moesten die in eerste instantie on dertekenen voordat zij vanuit Den Helder per helikopter naar één van de gasplatforms op de Noordzee zouden worden gevlogen. Na enke le uren heen en weer gepraat tussen beide partijen konden de operators vertrekken zonder hun handteke ning te zetten. Reorganisatie KLM De ondernemingsraad van de KLM en de bonden stemmen in met de bedrijfsreorganisatie van de KLM. Vanaf 1 juli zal het bedrijf jn drie di visies worden opgesplitst: Passage, Vracht en Operations. Doel van de reorganisatie is decentralisatie van bevoegdheden. De voorgenomen splitsing van de vliegdienst is van de baan. Vliegers en cabinepeso- neel gaan gezamenlijk over naar de divisie Operations. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. SCHIPHOL (GPD/ANP) De Ne- werd al melding gemaakt van het derlandse vrachtwagenfabriek Daf zware weer voor de trucks in Enge- verwacht in de eerste helft van dit land, maar een terugval van gemid- jaar een verlies te maken van 20 tot deld 25 procent in de eerste maan- 30 miljoen gulden. Een maand gele- den van dit jaar kon volgens Van den nog voorspelde topman Van der Padt niet worden voorzien, der Padt voor dezelfde periode nog Vooral het inzakken van de vraag een winst van ongeveer 70 miljoen naar de zwaarste categorie vracht gulden. wagens (boven 15 ton) met 47 pro- Bij de presentatie van de jaarcij- cent is dramatisch voor hét sterk op fers over 1989, op 4 april van dit jaar, Engeland gerichte concern. -De afgelopen weken is er echter sprake geweest van een forse terug slag in de orderontvangst en daar om trok Van der Padt opnieuw aan de bel op een persconferentie op Schiphol. Daf krijgt harde klappen van de teruglopende verkoop van zware vrachtwagens, die vooral in Engeland dramatische vormen be gint aan te nemen. Van der Padt denkt dat het dieptepunt van de vraaguitval in Engeland, waar Daf- Leyland ongeveer 45 procent van de omzet van het concern realiseert, bereikt is. Zwaar materieel Financieel directeur Baan ziet als belangrijkste reden de rentestan den van 15 procent en hoger in En geland. Deze zijn verantwoordelijk voor het inzakken van de bouw markt en daardoor ook voor het zware materieel. Daarnaast drukt de hoge rente enorm zwaar op de voorraden, waarmee de fabriek ver volgens blijft zitten. De lage belas tingen in het Verenigd Koninkrijk zijn bovendien in tijden van voor spoed bijzonder gunstig, maar ge ven ook een grotere uitslag naar be neden als het tegenzit. Ideaal zou zijn om, met de huidige lage koers van het Britse Pond Ster ling, trucks uit Engeland naar het continent te exporteren. Dat kan echter nog onvoldoende, omdat de Engelse fabrieken niet zijn omge bouwd voor het hele produkten-as- sortiment van de Daf-Leyland- groep. Een proces dat volgens de di rectie nog wel enkele jaren duurt. De voorraden van Daf die met de hoge rente heel duur zijn om te hou den, zijn te groot en om die reden moet de produktie worden ver kleind. Vooral in de recent overge- Leyland-fabrieken in Enge- ting) versneld ingezet kunnen land wordt de produktie fors ver. den. Ook is er volgens Van der Padt laagd. geen personeelsstop, maar een Effect van het terugschroeven "stringent aannamebeleid". Dat be- van de produktie en wegwerken tekent dat de ene vacature niet en van de snel oplopende voorraden de andere wel opgevuld zal worden. - - - Ook in Spanje, waar een kredietbe de overheid de investe- kapitaalgoederen als wordt al in de tweede helft jaar verwacht, zodat de directie 1990 perking v; nog met winst denkt af te kunnen ringen sluiten. Zonder nieuwe tegenvallers trucks afremt, vallen de resultaten belangrijke afzetmarkten, aldus tegen. De "forse hapering" op de directie-voorzitter Van der Padt. Atv Franse markt van vooral lichtere vrachtwagens kan de Daf-directie nog niet verklaren, maar ook de De produktie-verlaging kan zonder concurrenten hebben daar last van. gedwongen ontslagen. In Engeland "Het betekent geen verlies van zal worden geprobeerd met vrijwil- marktaandeel in Frankrijk", aldus lig vervroegd uittreden een reductie Van der Padt. van het personeel met 120 mensen De aandeelhouders die vorig jaar te bereiken. In de Leyland-fabriek enthousiast inschreven op aandelen al met 9 voor 47 gulden zagen in de afgelo- dat moet pen maanden de koers echter zak ken om de laatste weken rond 35 het produktien: procent teruggebracht in juni 13 procent zijn. In B ham zal de groei worden afgeremd, gulden te blijven schommelen. De In Eindhoven, waar vooral de verliezen in de eerste helft van 1990 zware vrachtwagens gemaakt den, hoopt de directie met de socia le partners af te kunnen spreken dat op korte termijn een "beperkt aan tal dagen adv" (arbeidsduurverkor- zullen de koers naar verwachting geen goed doen. Geruchten over een eventuele krachtenbundeling van Daf en Saab-Scania worden door Van der Padt weggewuifd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5