Fletse presentatie nekte Voorhoeve Bolkestein: 'We zien wel of het goed gaat' Godsdienstwet in Sovjetunie klaar' i REPORTAGE i 'Voorhoeve is natuurlijk niet de grootste lolbroek9 dat wisten we De langzame en toch verrassende val van een politiek leider WOENSDAG 2 MEI 1990 GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG - WD-partijvoor- zitter dr. Leen Ginjaar zit zichtbaar stuk Hij heeft zojuist samen met Voorhoeve en Bolkestein (de gaan de en komende man van de WD- fractie) een turbulente persconfe rentie gegeven. "Ik wist niet uit ei gen ervaring hoe persconferenties met de parlementaire pers gaan. Die indringende manier van vragenstel len...". zegt hij na lange aarzeling. Het is niet dan met grote tegenzin dat hij een interview geeft. Hij be grijpt wel dat iedereen het naadje van de kous wil weten, nu fractie voorzitter Joris Voorhoeve zo plot seling heeft besloten de pijp aan Maarten te geven. Maar leuk vindt hij het allerminst. Vragen over zijn eigen toekomst als voorzitter ontwijkt Ginjaar. "Ik ben gekozen voor de periode tot mei 1992 en dat ben ik herkiesbaar", zegt hij. Daarmee geeft hij overi gens nog niet aan. of hij ook inder daad zo lang zal blijven. Dat hangt dan ook niet van hem maar van de achterban van de VVD af. Over ruim twee weken is er een algemene ledenvergadering in Zwolle. Tot die tijd leeft de partijvoorzitter nog in onzekerheid. Genuanceerd Vorige week woensdag heeft Gin jaar, samen met enkele andere le den van het partijbestuur, een ge sprek gehad met Voorhoeve. Gin jaar wil niet zeggen wie de andere leden van het hoofdbestuur waren. Het blijken later vice-voorzitter Op stelten en penningmeester Resse- naar te zijn. Het gesprek leidde uit- eindelijk tot het aftreden van Voor hoeve. Het was een "genuanceerd ge sprek". waarin lang "heen en weer werd gepraat over de problemen". En meer wil hij er niet over kwijt. Ginjaar: "Zo'n gesprek is niet zwart-wit weer te geven. Als je dat doet, worden mensen persoonlijk geschaad en dat wil ik niet. Dan kom je op het gebied van bescher ming van de persoonlijke levenss feer". zegt hij duidelijk geëmotio neerd. De problemen binnen de WD draaien volgens de voorzitter duide lijk om de presentatie van het be leid. "We zijn er onvoldoende in ge slaagd het praktische beleid over het voetlicht te brengen. Dat is het standpunt van het hoofdbestuur van het begin af aan geweest. Onze achterban heeft dat vele malen la ten blijken. We vonden dat we die opmerkingen uit de achterban moesten doorgeven aan Voorhoe- Bijval Dat was dan ook de reden dat afge lopen woensdag het gesprek met Voorhoeve plaatsvond. "Niet met het hele hoofdbestuur, maar infor meel. Al eerder waren dit soort ge luiden in de partij aan de orde ge- Ginjaar: "Er is maar één beroep nog zwaarder dan dat van politiek leider, het beroep van coach in de eredivisie..." (foto ANP) weest. Onlangs nog, op de partij raad in Amersfoort". Op die bewus te vergadering heeft de Groningse Commissaris van de Koningin, Henk Vonhoff, luid en duidelijk zijn kritiek op Voorhoeve verwoord. Kritiek die veel bijval ontving. "Tijdens gesprekken in het land komt het punt van de presentatie van het beleid altijd ter sprake. Ik zeg dan steevast: 'We moeten niet zeuren. Toen Joris Voorhoeve frac tievoorzitter werd, wist iedereen dat hij niet de grootste lolbroek was'. Ik ben dat ook niet. Ik kan ook niet 700 mensen in een zaal tot jubel brengen; wel tot applaus, één keer zelfs tot een staande ovatie, maar dat is iets anders dan jubel". Ginjaar voelt er overigens niets voor de slechte presentatie van de VVD tot onderwerp van openbaar debat te maken. "Dat maakt geen moer uit. Dat is meer een stukje Zelfkwelling", zégt hij. "Als ik roep dat alle neuzen dezelfde kant uit moeten, wordt mij autoritair optre den verweten. Maar wat ik bedoel is dat er niet zo moet worden getoe terd over personen". Individu Volgens Ginjaar heeft de partij dui delijk laten blijken dat ze wil dis cussiëren over inhoudelijke onder werpen. De steeds weer oplaaiende discussie over personen is men zat. Hij analyseert overigens dat het wel een beetje inherent is aan een libe rale partij als de WD, waar het indi vidu nu eenmaal belangrijker is dan in andere partijen. Het gevaar be staat dat periodiek discussies over personen de kop opsteken. "De partij heeft de afgelopen ja ren veel te veel over personen gedis cussieerd. Helemaal over is dat nog niet, maar ik constateer dat het erg ste voorbij is. De mensen willen het niet". "De neuzen staan in de partij wei eens verschillende kanten op. Dat geeft het beeld van een innerlijk verdeelde partij". Ook van de dis cussie over etiketten (de WD rechts, midden of links) moet Gin jaar niets hebben. "Zolang degenen die die discussie voeren (Vonhoff bij voorbeeld) er niet bij zeggen wat er onder het etiket zit, zegt mij zo'n discussie niets". Over de vraag hoe Ginjaar rea geerde op het bericht dat Voorhoe ve het fractievoorzitterschap wilde neerleggen, moet Ginjaar heel lang nadenken. "Ik denk wel dat ik het besluit van Joris begrijp", zegt Gin jaar. "Hij heeft vier jaar lang enorm z'n best gedaan. Ik kan dan ook niet negatief doen over dat besluit". Tragisch Na een lange stilte besluit hij: "Ver bazing kwam er niet bij me op. Meer een gevoel van... hoe zal ik het zeg gen, je wordt zo gauw melodrama tisch. Meer een gevoel van 'wat tra gisch'. Er zitten enorme persoonlij ke elementen in. Er is maar één be roep nog zwaarder dan dat van poli tiek leider, het beroep van coach in de eredivisie...". DEN HAAG - Het klonk zo manhaftig, zo ferm. Op 19 maart, twee dagen voor de ge meenteraadsverkiezingen, ver klaart Joris Voorhoeve aan te zullen blijven als fractievoorzit ter, ook als zjjn partij een ver kiezingsnederlaag lijdt. Die ne derlaag komt er, zij het dat de schade beperkt blijft, en Joris Voorhoeve een paar dagen later de unanieme steun van zijn Tweede-Kamerfractie krijgt. Er lijkt geen vuiltje meer aan de lucht. Over wat er daarna gebeurd is, ver schillen de aanhangers en tegen standers van Voorhoeve hartgron dig van mening. Degenen binnen de WD die Voorhoeve, ondanks alles, een goed hart toedragen, menen dat er eigenlijk niets is gebeurd. Een paar dagen na de gemeenteraads verkiezingen komen de regionale partijbonzen, de voorzitters van de kamercentrales, bijeen om de ne derlaag in kaart te brengen. Er wordt wat nagepraat over hoe de WD zo diep heeft kunnen zinken, er is wat gemopperd over de geringe wervingskracht van Voorhoeve. En dat is het. Een maand later, op 21 april, ko men de voorzitters van de partijre gio's weer bijeen, maar vallen even min veel onvertogen woorden. Me nen althans de aanhangers van Voorhoeve. De Limburgse WD-lei- der Breukers: "Ik betreur het dat de indruk ontstaat dat de verpakking belangrijker is dan de inhoud van een politieke boodschap. Ik ben ge neigd, als ik een cadeau krijg, de verpakking weg te gooien". Bezieling De tegenstanders van Voorhoeve zeggen daarentegen dat de golven eind maart en in april zó hoog gin gen, dat het partijbestuur wel moest ingrijpen. "Hij miste het vermogen om de nodige bezieling, die in de partij echt leeft, te verwoorden", zegt de Utrechtse voorzitter De Jon ge. De Rotterdammer Van Walt Meijer: "De kritiek kwam niet van vandaag of gisteren, maar speelde al langer. Iemand die de moeilijkhe den in gaat, raakt er steeds verder in verstrikt". De Haarlemse WD-lei- der Selman: "Er bestonden bij mij al wat twijfels over het nut van het gedrag dat leidde tot de kabinetscri sis. Maar er is niet in conspirerende zin gepraat over de positie van Voorhoeve". Voorhoeve ging gebukt onder een 'presentatie-probleem', vat de De VVD'ers Bolkestein en Voorhoeve in de kamerbankjes. "Is dit nou de oppositie?" Leidse voorzitter Haafkens de kri tiek van zijn collega's samen: "Het gebeurde zo vaak dat ik dacht: 'goed verhaal', maar later consta teerde ik dat het niet was overgeko- Op 7 april, tijdens een partijraad, uit de Groninger Commissaris der Koningin Henk Vonhoff nog kri tiek. De WD zit teveel aan het CDA vastgeklonken, en de PvdA is te vroeg als coalitiepartner uitgeslo ten. Ook dat wordt als kritiek op Voorhoeve persoonlijk gezien, al noemt een andere WD'er het op treden van de Groningse liberaal "een daad van politieke dementie". Krediet verspeeld Het overleg op 24 maart en 21 april van partijbestuur met lokale partij voorzitters was, zo benadrukt ieder een, strikt vertrouwelijk. Voor- en tegenstanders van Voorhoeve me nen dat daar niet over zijn lot beslist is. Maar de scheidslijnen tekenden zich wel af: in de randstedelijke dis tricten (Utrecht uitgezonderd) en in Friesland had Voorhoeve zijn kre diet verspeeld. Drie mensen gaan de 'signalen' uit de partij overbrengen aan de fractievoorzitter. De 'beul' Luteijn, die vorig jaar zo vakkundig Nijpels en Smit-Kroes had aangepakt, blijft thuis. Partijvoorzitter Leen Ginjaar, ondervoorzitter I.W. Opstelten, en penningmeester P. Ressenaar doen het dit keer zelf. De samenstelling van dit gezelschap wilde de WD gisteren het liefst geheim houden, evenals de inhoud van het bespro kene. Geen wonder, want het drie tal vormt een heuse jury. Na anderhalf uur praten met Joris V. vat Ginjaar de stemming samen: "Er is zoveel kritiek op je, datje be ter kunt aftreden". Ze besluiten het besprokene geheim te houden. Voorhoeve zal zelf de knoop door hakken. Het aftreden mag niet 'te geforceerd' lijken. Pret Buiten dat selecte gezelschap heerst op dat moment, we schrijven de laatste dagen van april, nog altijd de stemmige rust die pal na de ge meenteraadsverkiezingen intrad. Wie verwacht er nu een aftreden van Voorhoeve? Niet de CDA-minister Van den Broek of premier Lubbers, twee po litici die de stemmingen aan het Binnenhof toch nauwkeurig aan voelen. Geconfronteerd met de nieuwe oppositieleider Frits Bol kestein, gistermiddag, kunnen ze hun pret nauwelijks onderdrukken. Bij de binnenkomst van Bolkestein schampert Van den Broek: "Is dit nou oppositie?" En Lubbers doet er nog een schep bóvenop: na 'zijn' oud-minister gefeliciteerd te heb ben. De premier: "Ik zag het van morgen in de krant en dacht 'Is het nou 1 mei of 1 april?" Niet alleen buiten de WD is er verbazing. Ook binnen de liberale partij is het vertrek van Voorhoeve ingeslagen als een bom. Zaterdag ochtend bereikt de fractieleden uit de Tweede Kamer een vriendelijke uitnodiging zich op Koninginnedag in hotel-restaurant Spulderbos in het Gelderse Garderen te melden. Er dient over de opvolging van Frank de Grave, de financieel woordvoerder van de partij, te wor den gepraat. Wonderlijk, moet me nig WD'er hebben gedacht: kan dat niet op een andere dag dan de 30ste april? Eensgezindheid De vergadering is, 's middags om twee uur, nog niet goed en wel op gang, of Voorhoeve meldt zijn frac tievoorzitterschap ter beschikking te stellen. Als de verbijstering wat is weggeëbd, probeert de fractie Voor hoeve te bewegen zijn besluit in te trekken. Opeens wordt de grote eensgezindheid gepredikt: Joris moet blijven. Het lijdend voorwerp is onder de indruk van de oproep. Aan zijn be sluit valt eigenlijk niet meer te wrik ken, maar toch neemt Voorhoeve een paar uur om zich nader te bera den. Maar als dan het laatste woord van Voorhoeve is gevallen, wordt fluks een commissie van twee sa mengesteld. Dees en Koning zijn de leden, Voorhoeve zelf is voorzitter op afstand. Partijvoorzitter Ginjaar dient de commissie van advies. Op een openbare of schriftelijke stemming laten de WD-kopstuk- ken het niet aankomen. De stemver houding zou zeker uitlekken naar de pers, die de WD onmiddellijk in twee of meer kampen zou indelen: de voor- en de tegenstanders van de Nee, elk fractielid mag in de be slotenheid van een belendend ka mertje zeggen wie de nieuwe voor zitter moet worden. Als de commis sie de koppen heeft geteld, blijken Hermans en Bolkestein hoge ogen te gooien. Er is echter een pro bleem. Hermans (die bovendien het burgemeesterschap van Zwolle zou ambiëren) wil alleen met een una nieme fractie achter zich en anders is hij geen kandidaat. Daarom wordt Frits Bolkestein naar voren geschoven. Die wordt vervolgens 'bij acclamatie' uitge roepen tot de nieuwe leider. Voor deel van de gevoerde procedure is dat de partij er naar buiten toe eens gezind opstaat. Nadeel is dat de kandidatuur Bolkestein is voorge kookt: er is geen andere naam in stemming gebracht. Opgelucht De volgende ochtend, dinsdag 1 mei, breekt het 'finest hour' voor Bolkestein aan. Voorhoeve presen teert zich ogenschijnlijk vrolijk aan de pers. "Het is mij een groot genoe gen aan u te kunnen voorstellen de nieuwe fractievoorzitter van de WD, mijn vriend Frits Bolkes tein". Voorhoeve zelf meldt "opge lucht" te zijn dat de loden last van het WD-leiderschap van hem is af gevallen. Daarna volgt de verplich te reeks interviews. 's Avonds komt Voorhoeve nog één keer aan de telefoon, om het res terend raadsel op te lossen. Was dat aftreden wel zo vrijwillig? Heeft het partijbestuur de 'signalen' uit de WD wel zo goed verstaan? Joris Voorhoeve: "Alles wat ik zeg, wordt gelezen in het licht van mijn aftre den. Dan kan de klacht komen dat ik achteraf gelijk wil hebben. De le den van het hoofdbestuur hebben gemeend hun eigen verantwoorde lijkheid in te moeten vullen op de wijze waarop zij dat hebben gedaan. Hun conclusie stond haaks op de conclusie van de fractie. Dat dilem ma moest ik oplossen door mijn functie ter beschikking te stellen. Als ik dat niet had gedaan, was er een onmogelijke situatie ontstaan die de VVD geen goed had gedaan". Hij moest gewoon weg. DEN HAAG - Hij steekt op bescheiden wijze van wal. Mr. drs. Frits Bolkestein heeft de functie van fractievoorzitter van de VVD "niet geambieerd". Pas toen zijn collega-ka merleden maandagavond tegen hem zeiden dat hij Joris Voorhoeve moest opvolgen als fractievoorzitter, ging hij overstag: "Dan zeg ik niet dat ik niet thuis ben. Ik doe het dus. En we zien wel of het goed, redelijk of matig gaat". Voor de titel van 'tussenpaus' is de WD allergisch. Het is een stempel dat veel voor aanstaande liberalen, na het afscheid van de onnavolgbare Wiegel, kregen opgedrukt. Jo ris Voorhoeve moest in het begin van zijn fractievoorzitterschap met Rudolf de Korte in de slag om het 'politiek leiderschap'. Bolkestein werd gisterochtend al in som mige kringen bestempeld als een 'over gangsfiguur', die de rust in de WD-tent zou moeten herstellen in afwachting van een nieuwe voorman, en voor het overige zijn ambities moest temperen. Een van de laatste daden van Joris Voorhoeve was dat etiket met kracht wegscheuren: "Frits Bolkstein is geen tussenpaus, maar de politiek leider van de WD". De oud-minister van defensie is zelf wat la conieker over zijn politieke toekomst. De proeftijd voor een lijsttrekker duurt nu een maal een paar jaar: "We zien wel. Ik ben frac tievoorzitter voor de komende jaren. Ik zal een correcte maar zeer duidelijke oppositie voeren tegen dit kabinet. Daar is alle aanlei ding voor, als u kijkt naar de sociale vernieu wing, de koppeling, het rekening-rijden, het Nationaal Milieubeleidsplan. Als de partij oordeelt dat ik dat redelijk goed heb gedaan, ben ik beschikbaar als lijsttrekker bij de ka merverkiezingen. Maar als de partij zeg: 'ni ce try maar jammer', vind ik het ook goed". Bolkestein zal een zware klus hebben aan het verbeteren van het beroerde imago van de WD. Aan de presentatie van het beleid schort teveel. "De objectieve maatstaf vormt een aantal verkiezingsuitslagen", merkt hij nuchter op over de reeks opeenvolgende ne derlagen. Dat het misschien de inhoud van de politieke boodschap van de WD is die de kiezers minder aanspreekt, wil Bolkestein niet geloven. "Er bestaat over de inhoud van onze poli tieke koers weinig discussie binnen de par tij. Er wordt wel gepraat over 'sociaal-libera- lisme', naar het midden, naar links of naar rechts, maar dat is allemaal heel vaag. Dat zijn termen die verdampen als je er over door praat. De WD vaart al een flink aantal jaren een constante koers, met als trefwoorden een krachtige defensie, gezondmaking van de overheidsfinanciën en individualisering. Daarover bestaat een grote mate van eensge zindheid binnen de partij. Wij zijn niet over stag gegaan, zoals de PvdA, of hebben ons beleid bijgesteld, als het CDA". Het is "veel zinniger" te praten over poli tieke zaken dan over personen, erkent hij. Maar Bolkestein heeft niet de indruk dat de WD echt hunkert naar een diepgaand debat over de koers van de partij. "Het gaat om beeldvorming. Het tv-tijdperk projecteert meer een atmosfeer, een imago, dan feiten. Die veramerikanisering van de politiek is een nadeel, maar het is nu eenmaal zo. Aan die beeldvorming heeft het bij de WD ge schort. Ik kan me niet anders presenteren en voordoen dan ik ben. Dat gold overigens ook voor Joris Voorhoeve, die een zeer verstan dig beleid presenteerde overeenkomstig zijn aard. En ik zal u voor zijn, want nu gaat u vra gen: 'en wat heb jij dan voor uitstraling'? Dat kan ik u niet vertellen. Maar mijn ambitie is hier na de volgende verkiezingen met meer dan 22 kamerleden te zitten". - Misschien gaat achter de roep om een an dere koers ook wel schuil dat een deel van uw achterban vindt dat de WD zich teveel rechts van het CDA profileert en aan die par tij zit vastgeklonken? "Dat is een andere vraag, namelijk naar de strategie en de coalitievorming. Mijn stelling is: wij buigen niet naar rechts en niet naar links". - Maar wel voor het midden, het CDA. "We zijn dit keer in de formatiebesprekin gen niet goed aan bod gekomen. Er is in het verleden, ik geloof in 1982, een keer een mo gelijkheid geweest om met de PvdA te pra ten. Misschien was het beter geweest als we dat gesprek waren aangegaan. Ik meen dat we als VVD geen enkele grote, serieuze par tij mogen uitsluiten als coalitiepartner. Ik praat met iedereen; zeker met de PvdA, maar ook met het CDA en D66". Volgens weekblad 'Moskou Nieuws': MOSKOU (KNA-EPD) Het ontwerp van een nieuwe gods dienstwet in de Sovjetunie is volgens het weekblad 'Moskou Nieuws' na een voorbereiding van vier jaar klaar. Volgens het blad heeft een commissie van de regering op 24 april de laatste hand gelegd aan het nog niet gepubliceerde ontwerp. Het blad citeert het hoofd van de op te richten. Inmenging van de afdeling buitenland van het Mos- staat in kerkelijke aangelegenhe- kouse patriarchaat, aartsbisschop den moet helemaal uitgesloten Kyrill, die zegt dat de Russisch- worden, aldus Kyrill. De controle Orthodoxe Kerk al twee keer op de naleving van de godsdienst- voorstellen voor de nieuwe wet wet moet op dezelfde manier zijn heeft gedaan, maar dat deze niet geregeld als die op de andere Sov- hun weerslag hebben gevonden jetwetten. in het voorliggende ontwerp. Ky- De nieuwe wet vervangt de sta- rill heeft volgens het blad vorige linistische wet van 1929, die al week de vergadering van de com- buiten werking is gesteld. Deze missie bijgewoond om de voor- wet gaf het atheïsme een voor stellen van zijn kerk te verdedi-keursbehandeling. Voor de ker- gen. ken betekende dat een ernstige De heilige synode van de ortho- inbreuk op hun sociale en missio- doxe kerk heeft in een brief aan naire slagvaardigheid. Met hun premier Nicolaj Ryzjkov ge- groeiende activiteiten hebben de vraagd haar voorstellen alsnog in kerken in de Sovjetunie echter al- het ontwerp op te i De Russisch-Orthodoxe Kerk wil een gelijkstelling van religie en atheïsme en de erkenning van alle parochies als rechtspersoon, zodat zij grond en gebouwen kan aankopen. De kerk verwacht ook een garantie voor het 'onbetwist bare recht' op het geven van gods dienstonderwijs op scholen. De kerk eist ook het recht op om een eigen uitgeverij en media lang de oude wet ondergraven. Alleen de wettelijke basis ont brak nog. De nieuwe wet is door juristen van de 'Raad voor Religieuze Za ken' opgesteld in overleg met ver tegenwoordigers van de verschil lende godsdiensten. In februari van dit jaar heeft de 'ideologie commissie' van het Centraal Co mité krifiek geuit op het wetsont werp. Dat heeft waarschijnlijk tot aanscherping van de wet geleid. OJEC wil gesprek Raad van Kerken in Midden-Oosten ROTTERDAM (ANP) - Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) wil een gesprek met de delegatie van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten die later deze maand een bezoek aan Nederland brengt. Het OJEC heeft de Raad van Kerken in Nederland schrif telijk gevraagd daarvoor in het programma van het bezoek ruim te te openen. Dat heeft rabbijn H. Rodrigues Pereira, tweede voorzitter van het OJEC, laten weten. De Raad van Kerken in het Midden-Oosten staat bekend om haar kritische houding tegenover het beleid van Israël in de bezette gebieden. De delegatie, waarvan .de samenstel ling op dit moment nog niet be kend is, is van 19 tot en met 24 mei in ons land. Een afvaardiging van het OJEC heeft er gisteren bij het bestuur van de hervormde synode op aan gedrongen het verzoek bij de Raad van Kerken te bepleiten. Het hervormde synodebestuur heeft geen toezeggingen gedaan, aldus Rodrigues Pereira. De OJEC-delegatie heeft gewe zen op de teleurstelling in joodse kring over de voorgestelde tekst ter wijziging van artikel VIII, lid 2 van de hervormde kerkorde. Dit artikel heeft betrekking op de re latie van de Hervormde Kerk met het jodendom. Volgens de huidige tekst zal de hervormde kerk zich tot de joden richten om hun uit de Heilige Schrift te betuigen, dat Jezus de Christus is. De synode stemde in november 1988 in eerste lezing in met een nieuwe formulering, waarin wordt omschreven, dat het tot de roeping van de kerk be hoort het gesprek met het joden dom te zoeken. Het gaat hierbij om een gesprek over "het ver staan van de H. Schrift, in het bij zonder betreffende het Konink rijk Gods en het getuigenis dat Jezus de Christus is". De classes (regionale kerkvergaderingen) beraden zich op dit moment over deze tekst. MEXICO - In Mexico-Stad wordt voor de grote kathedraal de laatste hand gelegd aan een enorm beeld van paus Johannes Paulus II, die zondag een bezoek aan Mexico brengt. De paus wordt als een staatshoofd ontvan gen, hoewel het land al 130 jaar geen diplomatieke betrekkingen met het Valicaan onderhoudt. Dit keer kan de paus direct na aan komst de bevolking toespreken; bij zijn eerste bezoek aan Mexico in januari 1979 zijn eerste bui tenlandse reis werd de paus uitsluitend als privé-persoon ont vangen door de toenmalige presi dent, José Lopez Portillo. (foto AFP) Universiteit in Moskou krijgt joodse studies NEW YORK (AFP) - In het na jaar van 1991 'zal, voor het eerst in 50 jaar, een programma voor jood se studies aan de Universiteit van Moskou gevolgd kunnen worden. Dit heeft het Joodse Theologi sche Seminarie in New York gis teren bekendgemaakt. Op basis van een akkoord, dat vandaag getekend zou worden, kunnen studenten zich voor drie jaar inschrijven aan het Histo risch en Archivalisch Instituut te Moskou en een vierde jaar volgen op het Seminarie te New York en het Instituut voor Joods Onder zoek. Professoren die aan deze beide Amerikaanse instituten zijn verbonden, zullen ook colle ge geven in Moskou. Belasting. De belastingvrijstel ling van de Amerikaanse RK Kerk hoeft niet te worden inge trokken. Het Hooggerechtshof heeft de uitspraak van een federa le rechtbank in New York beves tigd, dat een aanklacht van voor standers van legalisering van abortus tegen de belastingvrij stelling niet ontvankelijk is. Ac tiegroepen voor legalisering van abortusklinieken maakten er be zwaar tegen, dat de kerk het geld dat niet aan de belastingen hoeft te worden betaald, gebruikt voor de financiering van acties tegen legalisering van abortus. Godsdienst. 'Godsdiensten in meervoud' is de titel van een cur sus die op twee zaterdagen (19 mei en 9 juni) in het zendingsin stituut in Oegstgeest zal worden verzorgd. De cursus, onder lei ding van missioloog drs. J. D. Gort, wil bijdragen aan een beter begrip tussen de godsdiensten. Deelname kost vijftig gulden. Op gave bij het secretariaat van het instituut, Leidsestraatweg 11, 2341 GR Oegstgeest. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Am- stelveen-Buitenveldert F. H. Breukel- man Zaandam, te Breukelen (toez.) D. Heikoop Vreeswijk, te Hagestein J. L. Schreuders Tange-Alteveer, te Stads kanaal D. M. van de Linde Hattem; aangenomen naar Hattem D. J. van Bart Schoonhoven; bedankt voor Tho- len en Sint Maartensdijk J. B. Beijer Colijnsplaat. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nijverdal drs. J. J. van Dij ken Rottevalle, naar Nieuweroord drs. H. de Haan Ezinge.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2