LEIDSCH DAGBLAD Hogere rente goed voor Nederland' NODIG! Deel FNV laat atv vallen Blieven Gerard Reve in Leiden geveild Positie bedrijven volgens Amro sterker DRINGEN VOOR DE BUS Dodenherdenking Lubbers: milieubewuste consument nog ver weg WOENSDAG 2 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39231 Prijs fl. 1,35 Van Gennip terug in kernploeg HAARLEM (GPD) - Yvonne van Gennip bindt de schaatsen weer on der. De 26-jarige, drievoudig olym pisch kampioene keert na afwezig heid van een jaar, terug in de da meskernploeg van de KNSB. Van Gennip reed op 12 februari 1989 in Calgary haar laatste wedstrijd (World Cup) en bedankte daarna voor het keurkorps van bondscoach Jan Wiebe Last. Ze trad per 1 mei 1989 in dienst bij het verzekeringsconcern Equity Law en wilde voorlopig aan haar maatschappelijke carrière voorrang verlenen. Van een definitief af scheid wilde de Haarlemse ec|J|rp nog niét weten, daarvoor was ze nog te veel met hart en ziel aan de schaatssport verknocht. Na het Europees schaatskam pioenschap in Heerenveen over woog Yvonne van Gennip, die van ochtend als pr-vrouwe naar Florida is vertrokken om daar de start van de laatste zeiletappe van de White- bread race om de wereld bij te wo nen, al een come-back tijdens het Nederlands allround-kampioen schap. Hartsvriendin Marieke Stam gooide echter roet in het eten. Van Gennip, die op de Kennemer Kunstijsbaan in Haarlem een 3000 meter wilde rijden om inzicht te krijgen over haar mogelijkheden van dat moment, verdween met Stam naar het ziekenhuis nadat de Egmondse tijdens een 500-meter start zwaar geblesseerd was geraakt aan haar enkel. Van Gennip liet daarop de bond weten af te zien van deelname aan het NK-allround. - Yvonne van Gennip. LEIDEN Een unieke collectie nog ongepubliceerde brieven van Gerard Reve aan de Leidse schilder en gepensioneerd le raar Aldert Koop zal in Leiden te koop worden aangeboden. Antiquariaat Burgersdijk en Niermans aan de Nieuwsteeg zal op de voorjaarsveiling, van af 21 mei, de brieven inzetten op vier- tot vijfduizend gulden. Koop raakte aan het begin van de jaren zeventig met Reve be vriend. Hij maakte enige alle gorische schilderijen die op het oeuvre van de 'volksschrijver' gebaseerd waren. Later hielp Koop de in Zuid-Frankrijk wo nende auteur met de verbou wing van zijn huis aldaar. De vijfendertig brieven, samen zo n vijftig kantjes, zijn tussen 1972 en 1979 geschreven. Koop werd door Reve i wigd in het gedicht 'Kunst', dat begint met de regel 'de schilder Aldert K. te R.'. Koop woonde in de periode waarop de brieven betrekking hebben in het Drentse Rolde. De vriendschap tussen Reve en Koop verwater de aan het eind van de jaren ze ventig. Koop noemt de tijd, waarin hij met Reve bevriend was "interessant, maar voor mij is het nu een afgesloten periode. Reve heeft gezegd dat ik ze mocht verkopen, wanneer mijn vrouw een nieuwe jas nodig had. Welnu, mijn vrouw had een nieuwe jas nodig". Ook het Leidse antiquariaat AioloZ aan de Aalmarkt heeft iets voor de verzamelaars van 'Reviana'. Het heeft namelijk beslag weten te leggen op de Reve-collectie van de psychia ter dr. C.J. Schuurman. Reve heeft gezegd dat de hulp van de inmmiddels overleden Schuur man van waarde is geweest aan het begin van zijn schrijvers- AMSTERDAM (ANP) De renteverhoging die alom wordt gevreesd bij de economische eenwording van Duitsland, is juist heel gunstig voor het Nederlandse bedrijfsleven. De concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven wordt door een hogere rente sterker en daardoor neemt de export naar Duitsland fors toe. Dat schrijft de Amro-bank in een vanochtend gepubliceerdrapport, dat aanzienlijk optimistischer is dan de meeste uitlatingen over de gevolgen van de Duitse eenwording voor Nederland. Verwacht wordt dat de Duitse centrale bank de waarschijnlijk forse inflatie in Duitsland zal proberen te bedwin--' gen met een renteverhoging. Omdat de Nederlandse gulden gekoppeld aan de Duitse mark, opzichte van Duitse bedrijven. Nederlandse export n Daardoor kan de export groeien, de groei van de vraag omdat de Nederlandse produkten Duitsland zal overtreffen' naar verhouding goedkoper zijn. De concurrentie-positie van Ne- de Amro. De negatieve invloeden derland wordt bovendien versterkt Duitse eenwording, zoals de inflatie door de verwachte grote inflatie Duitsland. Door de wisselkoers op één komen er in jul: heel veel marken waar ■nauwelijks meer goederen te genover staan. De consument kan moet ook de Nederlandsche Bank dus minder kopen dan die wil met Oost-Europa de komende ja: de rente verhogen. Volgens de als gevolg prijsstijgingen. "De bloei doormaken", schrijft de Amro renteverhoging, zullen boven dien van tijdelijke aard zijn. De po sitieve gevolgen zijn volgens de Amro blijvend. "Naar verwachting zal de handel tussen Nederland en de landen in meeste deskundigen is dat heel gunstig voor Nederland, dat met een percentage van 2 procent de laagste inflatie ter wereld heeft. Een hogere rente betekent immers dat bedrijven duurder geld moeten le nen voor investeringen. De Amro-bank tekent daarbij echter aan' dat een Nederlandse ren teverhoging steeds later komt dan die in Duitsland. Dat betekent dat de concurrentie-postie van het be drijfsleven hier sterker wordt ten 'Duitsers zullen EG-partners blijven passeren' DEN HAAG (ANP) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is niet gerust op de herhaalde toezeg ging van de Bondsrepubliek dat het over alle stappen naar de hereni ging vooraf zal overleggen met de EG-parners. "Er zullen momenten komen dat wij weer worden verrast en dat wij zullen zeggen: had dit niet anders gekund", aldus de be windsman gisteren in de Tweede Kamer. De Bondsrepubliek heeft de an dere EG-landen "enigszins overval len" met haar besluit dat de mone taire unie met de ÜDR op 2 juli een feit moet zijn. De EG-ministers van financiën en economische zaken werden pas een dag na het besluit op de hoogte gesteld. Minister Kok (financiën) omschreef zijn positie als "meer waarnemer dan deelne- Met name de kleinere partijen van links en rechts, maar ook tot op zekere hoogte de PvdA, toonden zich tijdens het debat over de top van Dublin niet geheel gerust over de manier waarop Bonn de andere EG-hoofdsteden consulteert. 'Donorbloed op hepatitis testen' GRONINGEN (GPD) - Zo spoedig mogelijk moet elke bloeddonatie worden getest op anti-stoffen tegen het hepatitis-c-virus (hcv). Dat advi seert de Gezondheidsraad. Naar schatting lopen jaarlijks zo'n 1600 mensen na een bloedtransfusie een infectie met het hcv op. De helft ontwikkelt vervolgens een chroni sche virusinfectie, die bij 10 procent tot een (al of net ernstige) ver- bindweefseling van de lever (lever- cirrhose) leidt. Het vermoeden be staat dat het virus ook bijdraagt tot het ontstaan van leverkanker. Westduitse draait al op die verder kort is over ontwikkelin- Zonnig en warm Zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middagtempcratuur ongeveer 23 graden, maar in het noor delijk kustgebied enkele graden lager. Matige oostenwind. volle toeren", schrijft de Amro kan de vraag daardoor niet; aan. Nederland levert dan dus de goe deren die de Duitse bedrijven niet dan in de DDR, omdat meer kunnen produceren omdat ze westerse aan de grens van de activiteit zitten. "De verbetering van de concurren tiepositie die daarvan het gevolg is zal ertoe leiden dat de groei van de gen in de rest van het Oostblok. "De ontwikkelingen in de andere lan den zullen minder spectaculair zijn geen grote ze als het 'adopteert'. Wel zal de vraag uit deze landen groeien, waarvan ook Nederland zal kunnen profite- Freek de Jonge uit showbusiness LEIDEN - Freek de Jonge zal zich "voorgoed uit de showbusi ness gaan terugtrekken". Dat schrijft hij in het nawoord van zijn, onlangs bij uitgeverij De Harmonie verschenen bundel Tets rijmt op niets'. In deze vër- zamelbundel bracht De Jonge zijn liedjes uit de periode 1967- 1990 bijeen. Een woordvoerster van de ca baretier bevestigt het bericht, zij het met enige aarzeling in dé stem: "Inderdaad, dat is waar. Freek zal zich vanaf nu op het schrijven gaan concentreren". Voor uitgeverij De Harmonie maakte de cabaretier tal van boeken, met daarin de teksten van zijn shows. In 1988 ver scheen bij dezelfde uitgeverij zijn roman 'Zaansch Veem', waarin hij herinneringen op haalt aan zijn kindertijd. DEN HAAG (GPD) - De Industrie bond FNV maakt de arbeidstijdver korting niet langer tot inzet van de cao-onderhandelingen. De 35-urige werkweek die de vak centrale FNV voorstaat om de werkgelegenheid te vergroten, is niet bij alle bedrijven mogelijk, zegt een woordvoerder van de Industrie- een ouderenregeling zoals de vut. bond desgevraagd. De ambtenarenbond AbvaKabo "Dat betekent dat we niet overal heeft al eerder gezegd de atv minder meer atv als cao-eis zullen stellen, belangrijk te vinden. Voor de Maar daar waar die verlangens er Bouw- en Houtbond is de arbeids- nog wel zijn, blijft de atv op de agen- tijdverkorting weer wel van groot da", aldus de Industriebond. Hij belang. Enkele maanden geleden is ontkent dat de bond hiermee het be- met moeite een 36-urige werkweek leid van de vakcentrale FNV onder- bereikt, mijnt, die in 1993 overal een werk week van 35 uur wil bereiken. "Waar het kan en waar men het wil, blijven we de atv voorstaan". Volgens de Industriebond FNV, die er in de al afgesloten cao's voor al in is geslaagd een loonstijging te bewerkstelligen, is er onder de le den echter steeds minder belang stelling voor atv. In veel bedrijven, zoals in de che- mie-sector, is er bovendien vaak een tekort aan arbeidskrachten. De Industriebond wil de werkgelegen heid dan ook liever vergroten met Vrijdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk Aansluitend Stil le Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten-stil te bij het monument bij molen De Valk. OEGSTGEEST (ANP) - De gemid- den gehouden. Het milieu en de KLM: openbaar vervoer stimuleren delde burger is nog lang geen "groe- economie hebben elkaar nodig, het ne consument". Desondanks vindt oude conflict tussen de twee de overheid steun in het groeiende dwijnt, zo meent hij. milieubewustzijn onder de bevol king. Dit zei minister-president Lubbers vandaag op een studiedag in Oegstgeest ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de inter nationale organisatie van consu mentenbonden IOCU. Lubbers wees op recent onder zoek waaruit blijkt dat maatregelen VOORSCHOTEN/LEIDEN - Hoe- die het autogebruik beperken in Nederland zeer impopulair zijn. Carapatiënten boos over smog-maatregel DEN HAAG (ANP) - De Astma Pa tiënten Vereniging VbbA is zeer verontwaardigd over het feit dat bij het bepalen van de nieuwe smog- maatregelen "economische belan gen zwaarder hebben gewogen dan de gezondheidsbelangen". De Vb bA schrijft dat aan commissaris van de koningin in Zuid Holland, S. Pa- tijn. De provincies hebben ervoor ge kozen om het autoverkeer niet stil te leggen bij smogvorming. Er wor den grote economische nadelen verwacht, terwijl het autoverkeer maar een klein aandeel zou hebben aan het veroorzaken van smog. De VbbA neemt het Patijn, zijn colle ga's van andere provincies en de mi nisters van binnenlandse zaken en milieu vooral kwalijk dat wordt ge kozen voor gedragsadviezen voor carapatiënten. Het steekt vooral dat automobilisten alleen maar wordt gevraagd, en dan nog op vrijwillige basis, het autogebruik te beperken. Volgens een woordvoerder van Pa tijn zullen de smogmaatregelen echter niet worden herroepen. LEIDEN - Minister Ritzen van on- een symposium over zijn plannen nister daarbij een flinke pot augur- derwijs is vanmorgen om veilig- voor de oprichting van hoog gekwa- ken aan. heidsredenen door de achteringang lificeerde onderzoeksscholen. Ook Ritzen zei zich 'een beetje de Leidse Pieterskerk binnenge- zuur te voelen'door zoveel onbegrip gaan om aan de voorzijde zo'n tien bij de studenten over zijn goed be- studenten te ontlopen die demon- Hij bleek overigens later alsnog doelde plannen. "Ook ik stel alles in streerden voor meer geld voor stu- bereid om met de protesterende stu- het werk om het onderwijs en de po- diefinanciering en verbetering van denten in discussie te gaan. De stu- sitie van studenten daarin te verbe de kwaliteit van het onderwijs. De denten, die actie voerden onder het teren," aldus de bewindsman, minister nam in de kerk deel aan motto 'wij zijn zuur', boden de mi- (foto Henk Bouwman) Goede WK-start hockeyvrouwen in Australië SYDNEY (ANP) - Het nationale vrouwenhockeyteam kan enigszins gerust zijn. De eerste confrontatie in het toernooi om de wereldtitel, tegen de Vere nigde Staten, werd vanmorgen gemakkelijk in winst omgezet (3-0) en Lisanne Lejeune is bijna weer de oude. De strafcornerspecialiste, die anderhalf jaar uit de roulatie was met problemen aan de lin kerknie, knalde er in Sydney weer eens twee ouderwets hard tegen de doelplank. De snel ge rezen ster van Mieketine Wou ters, met Helen van der Ben de opvallendste en actiefste speel ster, mocht aansluitend even ex tra stralen. Bondscoach Roelant Oltmans nam in de slotfase Le jeune enig werk uit handen en gunde Wouters de eer een straf- bal te benutten: 3-0. Franse tracks blokkeren grens PARIJS (DPA) - Franse vrachtau to's blokkeren sinds vanmorgen de 19 grensovergangen met de Bonds republiek. Hun actie is een protest tegen het plan van de Bondsrepu bliek, per 1 juli een belasting te hef fen op buitenlands vrachtverkeer. Tegen deze belasting, die tot 9.000 mark per jaar kan belopen, heeft de Europese Commissie een klacht in gediend bij het Europese Gerechts hof in Luxemburg. De Franse vrachtwagenchauf feurs zijn van plan hun actie tegen het eind van de avond te beëindi gen. wel de spits nog niet op gang i SCHIPHOL - De KLM wil op kor te termijn de openbaar vervoers voorzieningen voor haar personeel aanzienlijk verbeteren. Gedacht wordt aan de invoering van een 're gionale' openbaar ver voersj aar- kaart, waarmee KLM-personeel te gen korting van en naar de werk plek op Schiphol kan reizen. Met de openbare vervoersmaatschappijen en de Nederlandse Spoorwegen zal hierover binnenkort overleg wor den gepleegd. De KLM meent dat de bereik baarheid van Schiphol tijdens de spitsuren slecht is en die situatie zal de komende jaren door het toene mende autogebruik alleen maar verergeren. De maatschappij pleit dan ook voor een uitbreiding van de capaciteit van het wegennet rond Schiphol. Want zelfs als het open baar vervoer er in slaagt tot het jaar 2000 haar capaciteit te verdubbelen, zal de filevorming rond de luchtha ven blijven toenemen, aldus de KLM. In de tussentijd werkt de KLM zelf actief aan de verbetering van het openbaar vervoer op en rond Schiphol. Zo zal de luchtvaartmaat schappij jaarlijks ruim een miljoen gulden steken in een pendelbusrou te tussen Schiphol-Centrum, Schip- hol-Oost en Amstelveen. Het is' de bedoeling dat het eerste deel van het traject begin volgende maand geopend wordt. Eerder al hebben vier busmaat schappijen een plan ingediend om op Schiphol een spitslijnennet te openen. Dit zal eind van deze maand in werking treden door de NZH ingezette bussen plaatsje te bemachtigen. Door i helft van de Nederlanders bereid is honderd gulden extra belasting te defect aan de spoorbrug bij de Vink betalen voor gescheiden inzameling het treinverkeer tussen Leiden en Voorschoten gistermiddag van twee uur tot half vijf gestremd. De NZH had op verzoek van de NS tus sen Leiden en Mariahoeve twaalf extra bussen ingezet om de gestran de passagiers toch zo snel mogelijk op hun plaats van bestemming te krijgen. Onderweg deden Zij de tus senliggende stations aan om ook daar mensen op te pikken. Niette min is een aantal mensen de dupe van de stremming geworden, aldus een woordvoerder van de NZH. "He laas is het in zo'n geval niet te voor komen dat mensen hun afspraak missen of te laat aankomen". (Pagina 15: vuilnis. De minister-president zei dat con sumenten meer en meer een actieve bijdrage willen leveren aan de ver betering van het milieu. Zo zijn zij bereid hun afval te scheiden en meer te betalen voor produkten die minder milieubelastend zijn. Maar de invloed daarvan is beperkt. Ook de industrie, de overheid en andere landen moeten hun bijdrage leve- Volgens de premier dient milieu- beleid voorzichtig in het economi- - sche proces te worden ingepast: "vloeiend en zonder krampachtige schokken". Zo'n veranderingspro- ces kost tijd en geld, aldus minister president en met economische groei kan dat proces op gang wor- óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement 1285,50' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam AdresI Postcode- Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1