Um Mi mm hoi rij» unt Wegmüller sterker dan renners Raas SPOoïTV Alphense Boys bedroevend Volendam kan nog Europa in Menken van Grieken Leidsch Dagblad-cup wordt grootste toernooi van het land WOENSDAG 2 MEI 1990 VOLENDAM (ANP) - Volendam heeft het laatste kansje op Europees voetbal gegrepen door gisteravond thuis FC Utrecht met 1-0 te ver slaan. In punten (39) zijn de Volen- dammers op gelijke hoogte geko men met Vitesse en Roda JC. De ploeg van Steegman moet nu hopen op een misstap van een van de twee medekandidaten voor een plaats in het toernooi om de UEFA-beker. waarvoor FC Twente zich al heeft geplaatst, want op doelsaldo-lopen ze ver achter. De gele kaarten van Young, Van der Meer, Steinmann en De Kruyff gaven aan dat de benadering van FC Utrecht niet altijd even 'stijlvol' was. Berghuis scoorde in de 33ste minuut via een van zijn befaamde vrije trappen. Doelman Van Ede was kansloos op zijn schot van der tig meter: 1-0 De tweede helft was iets minder opwindend. Utrecht drong Volen dam voor eigen doel terug. Ruim 20 minuten rolde de Utrechtse aan valsgolf in de richting van doelman Schilder. Zonder resultaat, omdat vooral Willaarts faalde. Alleen FC Den Haag had giste ren bij het al gedegradeerde Haar lem iets te winnen. De ploeg van trainer Co Adriaanse won het in-" haalduel met 2-1. Omdat daarmee de tiende plaats in de eredivisie werd veilig gesteld, incasseerden de Hagenaars een premie van 2500 gul den. Harry van der Laan besliste het lente-avondpartijtje twee minuten voor tijd. Na de openingstreffer van Leo Schellevis, kwam Haarlem nog voor rust gelijk via Arthur Numan. Het duel werd ontsierd door vijf kaarten. Scheidsrechter Wegereef had zijn dag niet en slingerde de Haarlemmers Dikstaal, Stafleu, Bouwens, en de Hagenaars Purvis en Van Oosten op de bon. redactie Bob Onderwater. Rob van der Zanden Voordat Ronald van Delft namens Rijnsburgse Boys gevaarlijk kan worden, zorgt doelman Straver voor oprui ming. Alphense Boys won, zij het zonder een greintje overtuiging. (foto Henk Bouwman) RIJNSBURG - Een compleet eerste team van Alphense Boys heeft gisteravond over de rug van tien reservespelers van Rijnsburgse Boys de kwartfinale bereikt van de Leidsch Dagblad-Cup. Zonder kleerscheuren, maar met het schaamrood op de kaken verlieten de Alphenaren sportpark Middel- mors na een wanprestatie van de eerste orde. "Tegen elf Rijnsburgers hadden we het waarschijnlijk niet gered", aldus trainer Paul Bahlmann met veel gevoel voor cynisme en realiteit. Pas in de slotfase stelde zijn ploeg de winst veilig: 1-3. Slechts een kwartier lang speelden de Rijnsburgers met elf man. Dat was het gevolg van een reeks bles sures die alle ontstonden door onge lukkige botsingen of door eigen toedóen. Achteraf bezien kreeg trai ner Arie Kurver dus het grootste ge lijk van de wereld door niet zijn hoofdmacht, maar de reserves de wei in te sturen. Met het oog op de naderende kampioenswedstrijd van Rijnsburgse Boys zette hij slechts twee eerste-elftalspelers in: Dick Heemskerk en Hans Zwaan. Sneu genoeg was het juist één van hen die de wedstrijd niet overleef- .de: Zwaan. De kopsterke spits moest al vroeg in de wedstrijd afha ken met een zware knieblessure, die hem in elk geval zaterdag aan de kant houdt in de beslissende wed strijd tegen ARC. Na een onschul dig duel met Alphenaar Henny van Raay verstapte hij zich en stortte ter aarde. Zwaan was na tien minten inge bracht voor Peter van Duin. Met tien man speelde Rijnsburgse Boys de eerste helft uit. De club uit het bloemendorp bezit zowat twintig seniorenteams, maar kon zo gauw geen elfde man ritselen. Toén kort voor rust ook Cor van Vliet nog uit viel met een hoofdblessure werd de nood wél erg hoog. Met negen man kon de ploeg de schade voor de pau ze beperken tot één doelpunt. Linkshalf Peter Ouwerkerk zag een niet al te harde volley onder de han den van de blunderende keeper De Graaf gaan en dat betekende 0-1. Hoewel schlemielig verkregen, was de voorsprong terecht. Daarvoor hadden Kees van Vliet (2x), Henny van Raay en Pieter van Zoest im mers al de beste Alphense kansen om zeep geholpen. In de tweede helft kwam Casper de Leeuw als tiende man het Rijns burgse negental versterken. On danks de chaotische ontwikkelin gen groeiden de geel-zwarten alleen maar in de wedstrijd. Alphense Boys had een mannetje meer en dat leidde tot een veldoverwicht, maar tot kansen nauwelijks. Invaller De Leeuw tikte na een counter de bal behendig over keeper Marcel Stra ver en dat was «de verrassende ge lijkmaker. Kort na de treffer was Ronald van Delft zelfs dicht bij 2-1. Zijn kopstoot, na goed voorberei dend werk van aanvoerder Peter Cardel, ging net naast. Alphense Boys weigerde een ver snelling hoger te schakelen en maakte het zichzelf met de minuut moeilijker. Het balverlies stapelde zich op en in niets leek de ploeg op een topper uit de eerste klasse van het zondagvoetbal. De Rijnsburgse vechtjassen streden voor elke meter en dat kon van de gasten moeilijk worden gezegd. Bij gebrek aan beweging van zijn ploeggenoten besloot Frank Bak ker het daarom maar van afstand te proberen. Na enkele losse flodders had de spelverdeler succes met een schitterende knal die stijf in het kruis verdween: 1-2. Pieter van Zoest mocht in de laatste minuut met een schuiver voor 1-3 tekenen. Paul Bahlmann: "De klasse van Bakker sleept ons er toch weer doorheen, al kan ik natuurlijk 'van niemand zeggen dat-ie goed heeft gespeeld. Zomeravondvoetbcil was het". En dan nog van het slechtste soort ook. ROB VAN DER ZANDEN Sneu De behulpzaamheid die voetbal ler Hans Zwaan gisteravond toon de is hem duur komen te staan. De centrumspits van Rijnsburgse Boys, dat zaterdag de titel in de eerste klasse kan pakken tegen ARC, hoorde tijdens de training dat zijn collega's van het tweede mankracht te kort kwamen. Nooit te beroerd voor een vrien dendienst spoedde de lange aan valler zich naar het hoofdterrein waar de reserves optraden voor de LD-Cup tegen Alphense Boys. Zwaan stond nog geen drie minu ten binnen de lijnen toen hij moest worden afgevoerd met een knieblessure. Wat de Rijnsburgse supporters vreesden werd uren later bevestigd door de doktoren in het ziekenhuis: Zwaan speelt zaterdag niet tegen ARC en mis schien de komende maanden zelfs helemaal niet. Het was een op het oog on schuldig duel dat de kopsterke goaltjesdief aanging met Alphe naar Henny van Raay. De afloop was dramatisch. De artsen willen Zwaan vrijdag terugzien voor een verder onderzoek. Ze sluiten niet uit dat de kruisbanden van zijn knie zijn afgescheurd. Zwaan speelde bijna een heel seizoen in de Rijnsburgse hoofd macht. Nu zaterdag de kroon op het werk kan worden gezet, moet hij vanuit de lappenmand toe kijken. De speler in kwestie was er gisteravond zo beduusd van dat hij geen commentaar kon ge ven op de tegenvaller. aldus elftalleider Bert Clavan. "Het meest lullige is nog dat-ie zelf zo graag de jongens van het tweede wilde helpen. Trainer Arie Kurver wilde de eerste-elftalspe lers sparen voor zaterdag, maar Zwaan wilde hoe dan ook mee doen met de reserves. Dan krijgt hij dit als beloning. Dat is triest". Volgens Clavan was het giste ren allemaal een samenloop van omstandigheden, die het optre den van Zwaan noodzakelijk maakten. Samen met het LD- Cup-duel tegen Alphense Boys stond er voor het eerste ook nog een bekerduel gepland voor het toernooi om de 'beker van de bol lenstreek'. Naar die wedstrijd werd het derde afgevaardigd, dus ook daarvan waren geen spelers beschikbaar. Rijnsburgse Boys lichtte dus gisteravond zwaar de hand met het principe dat altijd, het vaandelteam wordt ingezet tijdens de toernooien. "Dat doen we normaal niet. Rijnsburgse Boys is een van de weinige clubs die gewoon het eer ste team stuurt. Wat voor toernooi ook. Ik denk dat het logisch is dat we nu de zaak anders benaderen vanwege de titel die eraan zit te komen. Wie had weken geleden ook gedacht dat we nog in de race zouden zijn?" Taboe Als het aan de ambitieuze korf balclub TOP ligt worden er bin nenkort taboes doorbroken in de ze sport. Niet bedoeld wordt het afbreken van de muur tussen de vrouwen- en mannenkleedka mer. Het gaat de Sassenheimers puur om een sportieve mentali teitsverandering die moet wor den doorgevoerd. Volgende week moet een be langrijke stap worden gezet op weg naar de korfbalrevolutie in de Leidse regio. Tijdens een groot opgezette discussie-avond wil TOP iedereen die een beetje korf- balmindèd is een kwellende vraag voorleggen. "Gaan we nu eindelijk eens een korfbaltaboe doorbreken of blijft elke vereni ging een aparte familie?" TOP wil graag een grotere fami lieband kweken, daar draait het simpel gezegd om. Dat wil zeg gen: niet elke club moet beginnen te piepen als er een jong talentje wordt weggeplukt door een gro tere en hoger spelende vereniging (zoals TOP...). Want op die manier blijft het in Leiden en omgeving een marginale boel. In Sassenheim hebben ze zich de kwellende vraag van hierbo ven al langer gesteld. De club heeft een grote eigen jeugdoplei ding. Die functioneert naar beho ren. Maar het zou allemaal nog veel vlotter gaan als het talent uit de regio bijeen kan worden ge bracht. Niet dat TOP meteen als een bloedzuiger de collega-clubs wil bestoken, maar men wil er in elk geval over praten. In de uitnodiging voor de fo rumdiscussie worden daarom een aantal mogelijkheden opge somd. "TOP zou heel goed de jeugdop leiding grotendeels kunnen schrappen en alleen jeugdtalen- ten uit de regio gaan aantrekken. TOP wordt dan de regioclub met mogelijk een aantal satelliet-vere nigingen. De vraag is dan: hoe krijgen we die talentenop welke leeftijd benaderen we ze en moe ten we misschien een soort korf- balschool oprichten?" Dat riekt al naar een behoorlij ke professionele benadering. Maar het riekt ook naar een avondje kletsen voor de eigen pa rochie met als doel meer zieltjes te winnen. En vooral zieltjes die' de bal aardig in het mandje krij gen. Volgens Cor Gravekamp, trai ner van een andere korfbalclub (De Algemene) mag het initiatief van TOP zo niet worden uitge legd. "Het idee is nu van TOP. maar in feite maakt het niet uit welke club een dergelijke opleiding cen traliseert. Het gaat erom dat het niveau in zijn algemeenheid stijgt in Leiden en omgeving en dat er weer een topteam staat. We zitten met het korfbal nu op een tweesprong: breken we door of gaan we door met het slappe spel letje. Dat bedoel ik niet denigre rend, maar er moet iets gebeuren. Als je ziet hoeveel clubs er in Lei den en de regio zijn en je ziet wat er uitkomt, dan zit er iets niet goed. Door bundeling van spelers kun je verder komen. Het wegha len van spelers bij de buren is in 'korfbal nog een beetje taboe. Hoe wel er niet wordt betaald, krijg je al snel scheve gezichten bij de ge dupeerde clubs. Daar moeten we misschien eens van af, om te be- ginnen. Het is alleen maar goed dat TOP daarover wil discussië ren met de andere verenigingen. Het schrikeffect moet weg bij de kleinere clubs". Sjoerd van der Klaauw, hij leidt namens TOP de discussie-avond op 10 mei in Toppunt aan de Men- neweg (20.00 uur), onderstreept dat nog eens. "TOP wil geen narigheid ver oorzaken en de zaak voorleggen aan de andere partijen. Mis schien zeggen de clubs wel als het gaat om talenten afstaan: over mijn lijk. Maar wij willen in elk geval eens kijken hoe ver het staat in de Leidse regio". FRANKFURT (GPD) - Als er in Rund um den Henninger Turm een ploegenklassement was opgemaakt had het Buckler-team van Raas, die in Duitsland overigens werd vertegen woordigd door assistent Vanderschueren, met glans de eerste plaats veroverd. Behalve Peter Winnen (derde) eindigden immers ook Rolf Gölz en Frans Maassen in de top-tien. Wedstrijden buiten het wereldbekercircuit hebben echter geen ploegenrangschikking. Bovendien, wat koop je er in de moderne beroepswielersport voor? Het gaat om de indivi duele hoofdprijs en die was, net als twee dagen eerder in de Ronde van Noord-West Zwit serland, voor de 29-jarigg Thomas Wegmüller. "Alle respect voor de Zwitser", zei Peter Winnen, "maar ik geloof, dat een compliment aan het adres van onze ploeg toch op z'n plaats is. Er was agressiviteit en collectieve kracht. Alleen bleek Wegmüller sterker. Hij reed op weg naar het aankomstparcours (waar na 195 km nog drie plaatselijke ronden van ie der vijf kilometer restten, red.) ge woon bij ons vandaan. In ieder ge val, ik kon hem niet houden; mijn zes medevluchters evenmin". In de slopende finale keek Peter Winnen nog hoopvol uit naar ver sterking uit de achtergrond. Een ge organiseerde tegenaanval zou in dat geval wellicht nog mogelijk zijn, maar toen nationaal kampioen Frans Maassen zijn Duitse teamge noot Gölz (en de in Italiaanse dienst rijdende Zwitser Joho) in het groep je-Winnen afleverde had Wegmüller reeds het triomfantelijke gebaar van de winnaar kunnen maken. Hij had ruim een halve minuut voor sprong. Gölz: "Wij konden pas voluit gaan rijden nadat wij op de hoogte waren gesteld van de demarrage van Weg müller. In een eerder stadium moes ten wij met de positie van Peter Winnen rekening houden". Com mentaar van Frans Maassen: "Jam mer, dat wij te laat kwamen om nog orde op zaken te stellen. Ik had mijn woord gegeven aan Gölz, vandaar dat ik mij in de finale voor hem heb opgeofferd. Te gek eigenlijk, dat wij in de topwedstrijden altijd net naast de hoofdprijs grijpen. Twee dagen geleden toen een deel van de ploeg startte in Rund um Köln, een wed strijd volgens de open formule, was de winst wèl weer voor iemand van ons. Noël Segers won, maar dat is door Óet grote publiek gauw verge ten". Het feit, dat de concurrentie met Rooks, Theunisse, Van Lancker, et cetera, geen rol speelde (Wampers kwam met zijn dertiende plaats als - bestgeklasseerde van de ploeg Post uit de strijd in het Taunusgebergte tevoorschijn), kon de teleurstelling bij de renners van Raas niet vermin deren. Zelfs niet bij Peter Winnen, ofschoon de Noordlimburger toch met enige voldoening mocht con stateren "nooit eerder een betere prestatie te hebben neergezet in een klassieker". Zijn derde plaats in het veld van ruim honderdvijftig man was tevens een bevestiging van zijn sterke optreden tijdens de voorbije weken in dit soort werk. De andere Nederlandse ploegen, TVM en Elro, waren in Rund um den Henninger Turm amper goed voor een figuran tenrol en PDM had vanwege ver plichtingen elders zelfs helemaal geen afvaardiging gestuurd. Dagzege Op de 'Dag van de Arbeid' heeft het peloton in de Ronde van Spanje zich niet al te zware inspanningen getroost. Vooral met het oog op de ADVERTENTIE ZUIVEL NATUURLIIK co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. etappe van vandaag waarin vier cols van de tweede categorie moeten worden beklommen. De groten gedoogden dat een groep van dertien renners 150 kilo meter voorop bleef en in Merida on derling om de dagzege streed. Die was voor Atle Pedersen uit de PDM- ploeg van Jan Gisbers. De 25-jarige Noor was in de sprint sneller dan de Italiaan Scirea en de Spanjaard Sanchez. Het was de eerste over winning van Pedersen bij de profes sionals, waarvan hij sinds 1989 deel uitmaakt. Julian Gorospe behield de leiderstrui. Een van de wielrenners die na de derde etappe van de Ronde van Spanje is gecontroleerd op het ge bruik van dope, heeft positief gerea geerd. De identiteit van de coureur is nog niet bekendgemaakt. Het zal nog enkele dagen duren omdat in Spanje gisteren iedereen vrij had en woensdag de Madrile- nen ook nog een feestdag vieren. In de Spaanse hoofdstad is het labora torium gevestigd, dat de urine van de renners onderzoekt. In Murcia, waar de derde rit ein digde, werden onder andere Nico Emonds (Bel), Victor Klimov (Sov) en Silvio Martinello (Ita) gecontro leerd. Johan Museeuw heeft gisteren de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken gewonnen. Het was de tweede overwinning van de 24-jarige Belg, die vorig seizoen de inmiddels opgeheven ADR-ploeg verli'et voor de Lotto-equipe van Jean-Luc Vandenbroucke. Hij sprokkelde onderweg een aantal extra seconden bijelkaar door na vijftig kilometer een tussensprint te Vijf (zittende) sponsors en het bestuur van de Afdeling Leiden ondertekenden gisteravond in Sassenheim een uniek contract. Het levert de penningmeester, van de 'Leidse' KNVB het lieve sommetje van 150.000 gulden op. SASSENHEIM Het hoofdgerecht kwam dit maal na de maaltijd. De algemene voorjaarsvergade ring van de KNVB afdeling Leiden was gisteravond in Sassenheim al lang en breed achter de rug, toen vice-voorzitter Gerard van Dijk het sponsorplan voor de komende drie jaar ontvouwde. Het jas je van de Leidsch Dagblad-cup wordt met het ingang van het volgend seizoen aanzienlijk verruimd. Door toedoen van vijf sponsors kan in zestien categorieën om de beker worden gestreden. Basketbalsters van Lisse naar de eredivisie LEIDEN - De basketbalsters van Lisse hebben gisteravond besloten volgend seizoen in de eredivisie uit te komen. Dit op merkelijke besluit was mogelijk gemaakt, omdat Midland, wj tegen aanvankelijk een promo tie-degradatiewedstrijd zou worden gespeeld, zich onlangs had teruggetrokken. Lisse eii digde dit seizoen als tweede i de promotiedivisie. Den Bosch gaat naar de finale GRONINGEN (ANP) - Den Bosch- heeft zich gisteravond in Groningen» ten koste van Donar geplaatst voor de beslissende wedstrijdreeks om» het Nederlands kampioenschap' basketbal. Den Bosch versloeg in de Groningse Evenementenhal de- thuisclub met 94-91 (54-43). Het was de derde winst in vier wedstrijden.1 De Brabanders treffen in de finale-; ronde Den Helder dat maandag» Weert uitschakelde. Museeuw, die vandaag als leider aan de tweede etappe begint, ver sloeg in de eindsprint Urs Freuler uit de ploeg van Peter Post en de Sovjetrus Tsjabalkine. Jelle Nijdam en Eric Vanderaerden uit het team van Jan Raas mengden zich ook in de strijd om de eerste plaats. Zij kwamen niet verder dan de vijfde en zesde plaats. Op de golven van het succes van de huidige opzet van het toernooi om de LD-cup gaan nu ook de B- en A- junioren, de vrouwen en de reserves meedeinen. D^t alles gebeurt in meerdere categorieën, waardoor grote krachtsverschillen zoals die nu in de eerste rondes van het toer nooi voor C-junioren optreden, kunnen worden vermeden. De uit breiding van de bekercompetitie is mogelijk, omdat Th. Lubbe Reizen BV. de Nutsspaarbank, Sporthuis Landwer Johan met Menken van Grieken en het Leidsch Dagblad de sponsorpot drie jaar achtereen vul len met in totaal 50.000,-, die uit sluitend voor het toernooi zullen worden aaangewend. Alle bekers dragen de naam van het Leidsch Dagblad. Landwer Jo han sponsort in het bijzonder het toernooi bij de standaardteams, Lubbe Reizen bij de A-junioren, de Nutsspaarbank bij de B-junioren en de vrouwen, en Menken van Grie ken bij de C-junioren. De beker competitie wordt bovendien publi citair ondersteund. Naar een spon sor voor het toernooi by de i is de commissie commerciële acti viteiten van de afdeling nog op zoek. Gerard van Dijk, voorzitter van die commissie, beloofde ook waar borgen voor. een zo sterk mogelijke deelname aan het toernooi. "De deelnemende clubs moeten een lijst met namen opgeven van spelers die tijdens het toernooi inzetbaar zijn. Op die manier is het niet meer mo gelijk dat standaardelftallen onbe perkt reserves opstellen", aldus Van Dijk. De regel dat de sterkste afdelingsclub van het toernooi als bekerwinnaar van de afdeling wordt beschouwd en aan het toer nooi om de districtsbeker mag deel nemen, wordt gehandhaafd. Leiden, ëén van de kleinste afde lingen van de KNVB, heeft met het toernooi om de LD-cup nieuwe stijl in één klap de grootste bekercom petitie van het land. De standaard elftallen bijten in september de spits af. Via een zorgvuldige plan ning, waarin tijdens de winterstop ook enkele rondes zullen worden af gewerkt, moet dat uitmonden in een grote finaledag voor alle catego rieën. Voor 1 juni 1991 staan niet minder dan zestien LD-cup finales op het programma. De bijeenkomst in Sassenheim had verder weinig om het lijf. In sneltreinvaart joeg voorzitter Die- derik van de Veen Meerstadt de agenda er doorheen. Joop Straver van ROAC kreeg de KNVB-speld in zilver uitgereikt vanwege zijn ver diensten voor het toenmalige WOA en zijn huidige vereniging. De per 1 juli aanstaande aan de af deling verbonden STK (Sport Tech nisch Kader)-medewerker, Aart Ko- renhoff, presenteerde zich alvast aan de aanwezigen. Met de begroting had niemand noemenswaardige problemen. Dat de de thuisspelende vereniging in voorkomende gevallen op last van de scheidsrechter in reserve-tenues moet voetballen, ging de clubs te ver. De afdeling Leiden moet zich tijdens de algemene vergadering amateurvoetbal op 19 mei aanstaan de hiertegen uitspreken. TIM BROUWER DE KONING r Darts: Britse 17.15-19.00 Sportnet: Spaans Voetbal. 17.55-20.30 Did 1: Sport extra: WK IJs hockey: finaleronde. 19.00-19.30 TV 5: Montagne: bergsport magazine. 19.00-20.30 Sportnet: Boksen. 20.00-23,00 BRT 2: Sportavond: Fiorenti- na-Juventus en zeilen (Whitebread-race). 20.30-22.30 Sportnet: Update en Golf. 22.30-00.00 Sportnet: Rallycross. 22.50-23.20 Ned 3: Studio Sport: met Europacup voetbal. 23.25-01.05 BBC 1Sportsnight: met o.a. UEFA-Cupvoetbal en boksen (finale ama teurs). 00.00*01.00 Sportnet: Powersports Inter national. 01.00-02.00 Sportnet: Motorsport. 09.00-10.30 Sportnet: French Rugby Lea gue. 10.30-12.30 Sportnet: Golf. 12.30-13.30 Sportnet: Rallycross. 13.30-15.00 Sportnet: Wide World of Sport. 15.00-16.30 Sportnet: Tennis. 16.25-17.00 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 16,30-17.00 Sportnet: Paarderennen. 17.00-17.30 BBC 2: Junior Darjg. 17.00-19.00 Sportnet: Amerikaans Major League honkbal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17