Hoger loon lokt agent naar Schiphol Erwin Krol wordt na 45 seconden saai Printje voor toerist om de weg te vinden Afvalbloed mag niet op het riool worden geloosd Kapotte Vinkbrug ontregelt treinverkeer Rijkspolitie betaalt agenten op luchthaven extra WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 15 LEIDEN/BOLLENSTREEK - Veel agenten van de rijkspo litie van de korpsen in de bollenstreek gaan op Schiphol werken, waar ze meer kunnen verdienen. De tekorten die ontstaan, leveren grote problemen voor het politiewerk op. In de grote steden in het westen van het land is een ware exodus van politieperspneel aan de gang. De agenten zoe ken een werkkring in rustiger delen van het land. De poli tieleiding van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gaat binnenkort om de tafel om het gemeenschappelijke pro bleem van de uittocht van agenten te bespreken. Een verklaring voor de uittocht uit de grote steden wordt gezocht in het feit dat het autorijden in de Rand stad duurder dreigt te worden, wo ningen elders goedkoper zijn maar ook gevoelens van heimwee naar de geboortestreek kunnen een rol spe len. Het Leidse politiekorps heeft geen last van de uittocht. Integen deel, zegt woordvoerder Dick Graveland, de situatie in het Leidse korps is "bijna ideaal". De animo om in Leiden te werken is groot, niet alleen onder scholieren die bij de politie aan de slag willen, maar ook collega's uit de grote steden kie zen graag voor Leiden, is zijn erva ring. "De animo onder scholieren om hier te komen werken is groot. Wij hebben geen enkel probleem om vacatures vervuld te krijgen", zegt Graveland. Toch zijn de eisen dié gesteld worden, bijzonder streng. Van de 20 geïnteresseerden voltooit er gemiddeld slechts één de oplei ding. Politiemensen, die al enige erva ring hebben, zien in Leiden kenne lijk wel een prettige gemeente om te werken. Graveland: "Alleen al dit jaar zijn negen collega's van elders naar hier gekomen. Dat is voor ons natuurlijk ideaal. Die mensen kun nen onmiddellijk aan de slag". De animo voor Leiden bleek ook op een open Aantal klachten Schiphol stijgt SCHIPHOL/REGIO - Bewo ners rond Schiphol ondervin den steeds meer overlast van vliegtuigen. De Commissie Ge luidhinder Schiphol kreeg in fe bruari ruim 1000 klachten, in maart 1629. De groeiende overlast heeft te maken met de verplaatsing van een radiobaken op Schiphol. Daardoor zijn de uitvliegroutes van de Kaagbaan veranderd. Naar het westen vliegende toe stellen volgen nu een andere route. Zij buigen al tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep af om vervolgens richting Noord zee te draaien. Ook het aantal klachten uit Hoofddorp en Nieuw-Vennep was volgens de Commissie Geluidhinder groter dan normaal. De nieuwe uitvliegroutes be zorgden vooral veel overlast in Rijsenhout, maar na wijziging van de route kwamen er minder klachten. 14 juli plaats had. Van de 152 bezoe kers worden er 89 als serieuze kan didaten beschouwd. Als het alle maal meezit, levert dat uiteindelijk 'een stuk of tien' agenten op, hoopt Graveland. Waarom het Leidse korps zo goed in de markt ligt. daar kan Graveland slechts naar gissen: "Kennelijk hoort men van elkaar dat het sfeertje hier zo goed is". Het Leidse korps heeft volop ruimte voor nieuwe mensen. In een jaar tijd neemt het personeelsbe stand toe van 204 naar 234 arbeids plaatsen. Dat is in een gemeente als Alphen aan den Rijn precies tegen overgesteld. Het politiekorps moet daar in omvang terug van 96 naar 86 mensen. "Daarmee hebben wij na tuurlijk weinig instroom van bui tenaf. Maar het probleem dat agen ten uit onvrede naar elders vertrek ken, kennen we gelukkig niet", zegt woordvoerder Schimmel. Het korps van de rijkspolitie in de bollenstreek heeft op personeelsge bied weer een heel ander probleem. Daar manifesteert zich de zuig kracht van Schiphol wel. De agen ten bij het rijkspolitie-detachement op Schiphol krijgen twee periodie ken meer dan hun collega's in de dorpen. Dat heeft er toe geleid dat acht van de circa tachtig agenten in de bollenstreek vorig jaar hun dorpspost achterlieten en naar de luchthaven vertrokken. "Dat lijkt op het oog niet veel", zegt rijkspolitie-woordvoerder Nieuwenburg, "maar je moet wel bedenken dat het zeker twee jaar duurt voordat nieuwe mensen zijn opgeleid. Vooral in kleinere korp sen is het verlies van enkele mensen moeilijk op te vangen". Zo'n korps is Rijnsburg waar vo rig jaar vier agenten naar Schiphol togen. Het tekort dat hierdoor is ontstaan, tracht men op te vangen door een aantal activiteiten zoals bij voorbeeld de surveillance samen met de korpsen van Sassenheim en Oegstgeest te doen. De zuigkracht van Schiphol is door de leiding van de rijkspolitie zelf in het leven geroepen. Tot voor enkele jaren bestond het uit 180 mensen bestaande detachement op de luchthaven uit louter 'aangewe zen vrijwilligers' uit andere korp sen. De animo om op Schiphol te gaan werken, was uiterst gering. Toen werd besloten het Schiphol- korps met 'eigen' mensen te vullen, werden de salarissen opgetrokken om de animo te vergroten. Overigens is de rijkspolitie druk doende de instroom van nieuwe mensen te vergroten. Het korps is enigszins vergrijst, zegt voorlichter Geelof, en om te voorkomen dat na vervroegde uittreding van een groot aantal agenten gaten vallen, is het aantal opleidingsplaatsen verdub beld naar 160. Iiifoprintlme biedt tal van mogelijkheden OEGSTGEEST - Toeristen en za kelijke bezoekers krijgen het in de toekomst een stuk makkelijker. Het Oegstgeestse bedrijf Icodex heeft een nieuw publiek-informatiesys- teem ontwikkeld, 'Infoprintline' waarmee de weg zoeken een stuk eenvoudiger wordt. De stad Leeuwarden krijgt binnen enkele maanden de eerste 'infoprintline', naar verwachting volgt de randstad snel. De infoprintline is enigszins ver gelijkbaar met de informatieborden die nu al aan de rand van steden en dorpen staan. Er is echter een groot verschil met de tot nu toe bestaande informatiesystemen. De gebruiker kan het computersysteem niet al leen de 'slimste' route van A naar B laten uitstippelen, hij krijgt van de ze route zelfs een print. Bovendien wordt het computergestuurde sys teem geregeld geactualiseerd. Als een automobilist de hem geadvi seerde route volgt, zal hij dus niet* voor opgebroken straten stil komen te staan. De infoprintline is een uit de klui ten gewassen telefooncel waarin een beeldscherm en een toetsen bord is aangebracht. De gebruiker toetst in in welke taal hij wil worden geholpen, er zijn vier talen ingepro- grammeerd, en beantwoordt ver volgens vragen over de gewenste bestemming en de manier van ver voer (auto, vrachtauto, fiets, voet ganger). Als alle gegevens zijn inge vuld verschijnt er op het beeld scherm een plattegrond van de stad en begint een bolletje de beste route naar de gevraagde bestemming te lopen. Eenmaal bij het gebied waar de bestemming zich bevindt (indus trieterrein, hotelkwartier) aangeko men, verschijnt er een plattegrond- je van het deelgebied en begint op nieuw het bolletje te lopen. Tot slot kan de gebruiker opdracht geven om van beide plattegrondjes een print te maken. Ongekend Volgens M.J. Coppoolse, directeur van Icodex, biedt het systeem onge kende mogelijkheden. Er kunnen 250.000 plattegrondjes worden inge stopt, maar ook andersoortige infor matie, zoals plaatjes van hotelka mers, is mogelijk. De infoprintline wordt geproduceerd door Euro- routing uit Leeuwarden, Icodex doet de promotie, service en acqui sitie. Hoewel bewegwijzering nage noeg overal handig is, zelfs in Tie- tjerksteradeel kan iemand lastig te vinden zijn, zullen in de praktijk al leen in de wat grotere steden of indrustrieterreinen infofarintlines worden geplaatst. De bedrijven of instellingen die in het computersys teem willen worden opgenomen, en van wie het adres en de route daar naartoe dus via de plaatselijke LEIDEN Ziekenhuizen mogen niet zonder vergunning bloed op het riool lozen. Het hoogheemraad schap van Rijnland zegt dat zo'n vergunning pas kan worden afgege ven als de effecten ervan bekend zijn. Bloed, aldus Rijnland, is een organische stof waarvoor zuurstof nodig is om het af te breken. Vol gens een woordvoerder van het hoogheemraadschap betekent dit een aanslag op de bacteriën in het riool. Op een congres in Rotterdam gin gen geluiden op dat de richtlijnen die voor bebloed ziekenhuisafval gelden te zwaar zouden zijn. Bloed zou, indien niet besmet, in het riool moeten kunnen worden geloosd. Gevaar voor aidsinfectie is er niet, zei men, omdat het zeer sterk wordt verdund. Het hoogheemraadschap voegt daar nog aan toe dat ook de tempe ratuur een rol speelt. De lichaam stemperatuur (37 graden) is aan merkelijk hoger dan die van afval water. Het virus dat aids veroor zaakt zou dat grote verschil niet Uitkeringen aan slachtoffers storm DEN HAAG/NOORDWIJK - Het Nederlandse Rode Kruis heeft defi nitief de uitkeringen aan slachtof fers van de stormen in januari en fe bruari vastgesteld. De EG heeft Ne derland een bedrag van 600.000 ecu (1.379.000 gulden) beschikbaar ge steld. Vijfentwintig nabestaanden van overledenen, onder wie de drie bij de brand in hotel Huis ter Duin om gekomen Noordwijkse brandweer lieden, hebben inmiddels 651.250 gulden uitgekeerd gekregen. Aan veertig mensen met lichamelijk let sel zal in totaal ongeveer 662.000 gulden worden uitgekeerd. De uitkeringen zijn vastgesteld op basis van een advies van een commissie van externe deskundi gen. Die commissie stelde dat twee doelgroepen in aanmerkingen kwa men voor een uitkering: nabestaan den in de eerste lijn van als gevolg van de stormen overleden personen (met uitzondering van volwassen niet thuiswonende kinderen) en personen die als gevolg van de stor men lichamelijk letsel met blijven de invaliditeit hebben opgelopen. In totaal ontving het Rode Kruis 70 aanvragen, nadat via adverten ties in dagbladen aan de mogelijk heid van uitkeringen bekendheid was gegeven. Streekvervoer wil desnoods geleidelijk invoeren OV-kaart UTRECHT - Streekvervoer Neder- land heeft gisteren in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer sterk aangedrongen op invoering van de openbaar-vervoerskaart voor stude renden per 1 januari 1991. Desnoods kan gefaseerde invoering worden overwogen. Daarbij denkt de orga nisatie van streekvervoerbedrijven aan een kaart per 1 januari 1991 voor het gehele streek- en stadvervoer. De spoorwegen zouden dan moeten beginnen met de hbo- en wo-stu- denten. Als de studenten van het mbo de kaart pas een jaar later in de trein kunnen gebruiken, krijgt NS meer tijd om het capaciteitspro bleem op te lossen, aldus Streekver voer Nederland. De organisatie meent ook dat de gesprekken over het verschuiven van collegetijden moeten doorgaan. overleven. Op verzoek van het per soneel dat werkzaam is op de zuive ringsinstallaties, is een onderzoek gedaan of dit bloot staat aan het ge vaar aids. Rijnland stelt dat de uit komst geen enkele aanleiding tot die angst geeft. Het Diaconessenhuis in Leiden en het Elisabethziekenhiuis in Lei derdorp zeggen over een goede pro cedure te beschikken om afval bloed te verwerken. Het Diacones senhuis heeft in een protocol opge nomen dat bloed op de operatieka mer in gesloten bakken moet wor den opgevangen. Bloed, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis vanmorgen, kan besmet zijn en daar wordt rekening mee gehouden. Het Elisabetziekenhuis voert al het bloed uit de operatiekamer af naar de Afvalverwerking Rijn mond. Er is geen aanleiding om dit te veranderen. Eenzelfde geluid komt uit het Academisch Ziekenhuis Leiden. Maar het AZL zegt dat bloed geen besmet afval is tenzij dit bekend is. De chirurgen wassen gewoon hun handen onder de kraan als daar bloed aan zit. Bloed dat bij een ope ratie vrijkomt, wordt weggespoeld. Wel volgt het AZL de richtlijnen van de Nationale Ziekenfondsraad. Een AZL-woordvoerder verklaarde dat huishoudens meer bloed op het riool lozen dan ziekenhuizen. - Voor het hof. van Angoulême stond terecht eene moeder, be schuldigd de wieg, waarin haar kind van l 112 jaar lag, te heb ben in brand gestokenzij was toen naar het veld gegaan, om aan toeval te doen gelooven. Het kind werd natuurlijk verkoold gevonden en een meisje van vier jaren, dat dicht bij de wieg sliep, was door den rook gestikt. Het bleek dat vrouw Sabaud 8 kin deren had gelïad, van welk slechts 1 in leven was gebleven hij was idiootde anderen wa ren door mishandelingen en ont bering gestorven, en de echtge noot der dame is thans juist in de gevangenis, wegens mishan deling van een der kinderen wel ke den dood ten gevolge had. Het hof van Angoulême veroordeel de deze modelmoeder slechts tot 2 jaar opsluiting wegens man slag door onvoorzichtigheid, aangezien het opzet niet was be- Vijftig jaar geleden: Van officieele zijde wordt ver nomen, dat de boterprijs gedu rende de zomerperiode, welke morgen aanvangt, is vastgesteld op f 1.55 per K.G., hetgeen 20 procent hooger is dan gedurende den vorigen zomer. In verband hiermede worden de heffingen op margarine, oliën en vetten met ingang van morgen met 8 cent verhoogd. Uit Boedapest wordt gemeld dat de Duitsche gezant in op dracht van Hitier aan Franz Lê- har op zijn 70sten verjaardag de Goethemedaille voor kunst en wetenschap heeft overhandigd. De directie van de jaarbeurs te Milaan heeft besloten op het terrein, waar de jaarbeurs steeds wordt gehouden, aardap pelen te gaan telen, inplaats van de bloemen, die er tot dusver werden gekweekt. Lezing van bekende weerman valt in het water LEIDEN Het leek leuk. Eeri lezing van de bekende weerman Erwin Krol die de relatie tussen het weer en de ruimtevaart uit een zou zetten: Met ongekend mooi weer buiten en de Hubble telescoop net gelanceerd, spreekt de combinatie van on derwerpen wel aan. Op dus naar het Kamcrlingh Onnes labora torium aan de Nieuwsteeg in Leiden om het oor te luisteren te leggen. Echt door de mensenmassa moeten heen wringen was er niet bij. Misschien wel juist vanwege het stralende weer gaf slechts een handjevol studenten gehoor aan de oproep van de vereniging De Leidsche Flesch om de lezing te volgen. Krol doet het op de televisie als weerman wel aardig, getui ge ook het vaste dienstverband dat de NOS hem heeft aangebo den, nadat zijn werk bij vlieg tuigbouwer Fokker kennelijk toch niet beviel. Maar een lezing houden, is wel iets anders dan in 45 seconden de weerkaart aan televisiekijkend Nederland uit leggen. De eerste paar minuten gaven al direct een fikse domper op de hooggespannen verwachtingen. De lezing zou niet over het weer en de ruimtevaart gaan, maar als snoepje van de week wilde hij wel een beetje milieu erbij halen. Nou ja, milieu en het weer kan ook leuk zijn, dus rus tig blijven zitten maar. Zo dach ten de studenten er blijkbaar ook over want de verleiding om zich in de zomerse temperatu ren buiten te begeven, liet de ruim twintig geïnteresseerden in het laboratorium niet echt los. door Monica Wesseling (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN/LEIDEN - Het treinverkeer tussen Voorschoten en Leiden is gistermiddag van twee uur tot half vijf gestremd geweest, omdat de spoorbrug bij de Vink wel open, maar niet meer dicht kon. Op verzoek van de NS heeft de NZH daarop twaalf bussen ingezet om de treinreizigers van Leiden naar Ma- riahoeve in Den Haag en omge keerd te vervoeren. Hoewel het treinverkeer nog vóór het spitsuur weer op gang kwam, hadden trein reizigers op dit traject nog tot half zeven met vertragingen te kampen. Over de oorzaak van het manke ment aan de Vinkbrug tast men nog De spoorbrug bij de Vink ging gisteren welopen, mac den en Voorschoten ruim twee uur lang was gestremd. r niet dicht. Met als gevolg dat het treinverkeer tussen Lei- in het duister, aldus een woordvoer ster van de NS. "Helaas kunnen der gelijke technische euvels af en toe optreden". In elk geval had het vol gens haar niets te maken met de werkzaamheden aan deze spoorlijn in verband met een verdubbeling van het spoorwegnet. Dat er bussen naar Mariahoeve reden en niet naar het station de Vink heeft volgens een woordvoer der van de NZH te maken met ruim tegebrek bij dit station. "Bij Ma riahoeve kunnen bussen veel ge makkelijker draaien, terwijl bij de Vink maar net één bus kan parke ren". Op de stations tussen Ma riahoeve, in Voorschoten en bij de Vink, werd de stremming omgeroe pen. NZH-bussen deden op hun route deze stations aan om gestran de reizigers op te pikken. Erwin Krol in beeld. De Leidse studenten wisten ook zonder deskundige uitleg wel dat het mooi weel was buiten en moesten zich inhouden niet hardhollend het eerste het beste terrasje op te zoeken. (foto Krol is een beetje een klets majoor. Een van de studenten had een kopje koffie voor hem gehaald en bij elke slok die hij nam, legde hij omstandig uit dat hij wel een slokje moest nemen want anders werd de koffie koud en dat was niet aardig ten opzichte van de studente die het bakkie had gehaald. Het gortdroge verhaal werd gelukkig verluchtigd met mooie dia's. Veel cumulus-, stapel-, sliert-, donder- en andersoorti ge wolken. Veel bliksems en verhalen over dode koeien en domme mensen die in een wei land rechtop blijven staan als het bliksemt. Eigenlijk was het een héél lang weerpraatje, met dit verschil dat het op de tv net lang genoeg duurt, maar na 45 seconden begint Krol al wat saai te worden. In tegenstelling tot de breed sprakige wijze waarop hij het weer en het ontstaan ervan be lichtte, bleef de weerman nogal summier voor wat betreft de re latie weer-milieu. Het broei kaseffect, het gat in de ozonlaag en het sterven van het tropisch regenwoud werden genoemd, o zeker, maar er viel gisteren zelfs voor een leek niets nieuws op te steken over de gevolgen hiervan voor het weer. Directeur M. Coppoolse (links) en E. van Dreven van Ico dex demonstre ren de Infop rintline. Het on derkomen van het nieuwe in formatiesysteem doet denken aan een uit de klui ten gewassen te lefooncel. (foto Wim Dijkman) infoprintline is op te vragen, betaalt hiervoor 800 gulden per jaar. Er moeten dan ongeveer 500 bedrijven meedoen om de plaatsing van vijf infoprintline-stations in een bepaal de stad te plaatsen. Omdat Leeuwarden de geboortestad is van het computerprogramma, wordt daar de eerste infoprintline ge plaatst. Met verschillende gemeen ten zijn evenwel al vergaande on derhandelingen over plaatsing van infoprintline. De infoprintline komt gewoon op straat te staan en vormt daarmee on miskenbaar een aantrekkelijk ob ject voor vandalen en andere onver laten. Coppoolse onderkent dit pro bleem. Icodex probeert op twee ma nieren uit de hand lopen ervan te voorkomen. Aan de ene kant is er een uitgebreid serviceapparaat op poten gezet. Zodra in een bepaalde stad infoprintlines worden ge plaatst, rukt een legertje contro leurs uit die geregeld de installaties nakijken. Beschadiging of bevui ling wordt binnen 48 uur verholpen. Om te voorkomen dat het printen van plattegrondjes als een leuk nieuw spelletje gaat dienen, moet. de gebruiker hiervoor een klein be drag, een kwartje of een gulden, be talen. Uit een marktonderzoek onder Leeuwardense ondernemers kwam naar voren dat maarliefst 87 procent van'de ondernemers er 800 gulden per jaar voor over hebben om in het systeem te worden opgenomen. Coppoolse: "Als in Leeuwarden al zo'n enorme respons is, zit het in de rarldstad zeker goed. We verwach ten dan ook binnen het jaar op ver schillende plaatsen het info-sys- teem te hebben geïnstalleerd". Zo wordt inmiddels onderhan deld met de stichting Pret. een in stantie die Leiden en de wijde om geving daarvan wil promoten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15