Ik moest dit nog even Kritiek op PvdA bij installatie van raad Nieuw Leids college geïnstalleerd Duitser twee keer aangereden Sombere verhalen overschaduwen 1-Meiviering PvdA BRAND BIJ STADSTIMMERWERF Vuilnisman breekt enkel ledereen weet dat er in dat café wordt gedeald9 Buurthuis Matilo verliest beroepszaak tegen SKIL WD stelt vragen over brand vuilverbranding WOENSDAG 2 MEI 1990 ^LËlDËN/REGIOTr-rrl vrijgekomen. De WD'er Geertse- ma vraagt zich verder af wat de ge volgen voor het milieu en de volks gezondheid zijn van een dergelijke brand, die vorige week in een vuil- bunker woedde. Zijn er maatregelen genomen om dit soort branden te voorkomen, is de oorzaak al bekend en hoe vaak is er al brand geweest, wil Geertsema weten. De VVD'er verzoekt het col lege ook duidelijk te maken welke maatregelen worden genomen om 'dit soort incidenten in de toekomst te vermijden'. Ten slotte wijst Geertsema erop dat het afval door de bluswerk zaamheden nat is geworden. "Zoals bekend wordt dioxinevorming be vorderd door nat afval. Welke maat regelen zijn of worden genomen om het afval te drogen voordat het wordt verbrand", vraagt Geertse- De Leidse brandweer liet vanoch tend weten vast te houden aan de vorige week gedane uitspraken. "Er zijn metingen verricht die hebben aangetoond dat er geen enkel ge vaar bestond voor de volksgezond heid". Bij de vuilverbranding was niemand aanwezig die kon vertel len wat er met het natte afval ge beurt. Het nieuwe college van Leiden: (vlnr) Hettinga, De la Mar, Van Dongen, burgemeester Goekoop, gemeentesecre taris Lodder, Walenkamp, Bordewijk en Van Rij. <r0to wim Dijkman) LEIDEN - Het CDA zit na zestien jaar weer in het Leidse college van B en W. De christendemocraten Walenkamp en Hettinga werden gisteren tot wethouder gekozen, evenals Van Dongen, Van Rij, Bor dewijk (alle drie PvdA) en De la Mar (Groen Links). Zij kregen alleen de steun van hun eigen fracties. D66, de WD en de Socialistische Partij stemden blanco, omdat ze niet te gen de personen zijn maar wel tegen de collegesamenstelling. Tijdens het debat dat aan de wet houdersverkiezing voorafging nog uitgebreid gesproken over de tot standkoming van het PvdA/C- DA/Groen-Linkscollege. Daarbij kwam vooral het weren van D66 aan de orde. Opvallend was dat D66- fractieleider Langenberg na de for se kritiek die hij eerder had geuit, nu een bijna verzoenende toon aan sloeg. D66 is 'boos en verdrietig ge weest', zo benadrukte hij, maar dat is iets anders dan 'verbitterd'. "D66 wil geen verwend kind zijn door de verkiezingswinst", aldus Langenberg, die de PvdA nog wel verweet voor de 'gemakkelijke weg' te hebben gekozen door met het CDA samen te gaan. Het CDA was tot veel concessies bereid na de lan ge oppositierol. "Kies je voor de durf of het gemak", dat was de vraag volgens Langenberg. De PvdA koos voor het gemak, meende hij. Hij pleitte voor openbare onder handelingen bij toekomstige colle gevormingen. WD-fractieleider Van der Nat kritiseerde het gebrek aan openheid bij de onderhandelin gen. "Als dit gebrek aan openheid de trend van het nieuwe college wordt, is het somber gesteld met de voornemens om de burgers dichter te betrekken bij de politiek". Zowel Van Dongen als De la Mar keerden zich tegen openbare onder handelingen. Volgens hen nemen partijen veel hardere standpunten in tijdens openbare discussies, waardoor de onderhandelingen moeilijker worden. Het voordeel dat veel duidelijker wordt wat ver schillende partijen willen en wat ze hebben moeten inleveren, weegt daar volgens hen niet tegen op. DUIVENBERICHTEN LEIDEN/ALPHEN - Tal van postduivenvereni gingen uit de regio namen deel aan wedvluch- De uitslagen per vereniging zijn als volgt. Alphense Vriendenclub (vanuit Moeskroen): Combi Gr. 1 en 5; J. van Rijn 2; Anders-Straat hof 3; F. Bruné 4. Stedelijk Samenspel Alphen: uitslag als Alphense Vriendenclub. ZOETERWOUDE - Een 55-jarige Duitser is gistermiddag tweemaal kort na elkaar aangereden op de Europaweg in Zoeterwoude. Om kwart voor zes reed de man in zijn auto over de Europaweg in de richting van Zoeter- meer. Toen hij bij een verkeerslicht stopte, zag een 20-jarige Zoeterwoudse automobilist dat te laat en botste tegen de Duitse wagen. De Duitser stapte uit en stak de parallelweg over paast de Europaweg. Daar werd hij geschept door een 23-jarige Zoeterwoudse automobilist, die in de richting van zijn woonplaats reed. Op dat tijdstip geldt op de parallel weg in die richting een rijverbod. De schouder van de Duitser lag uit de kom en hij had schaafwonden. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis. Over aan de kant schuiven van vrouwelijke wethouder LEIDEN - "Ik zie niet om in wrok, maar in verwondering", schrijft oud-wethouder Van der Molen (PvdA) in een brief aan burgemees ter Goekoop. In de brief deelt zij of ficieel mee haar benoeming tot raadslid niet te accepteren. Van der Molen werd door haar partij 'onvol doende geschikt' bevonden voor een voortzetting van het wethou derschap. Van der Molen heeft twintig jaar in allerlei politieke besturen geze ten. "Ik heb de mondigheid van de burger zien toenemen, het regen tendom zien afnemen in een steeds ingewikkelder wordende, sterk ge ïndividualiseerde samenleving. Daarin als volksvertegenwoordiger, als gekozene de juiste opstelling te kiezen is geen eenvoudige zaak. On afhankelijk, of je oren laten hangen naar...? En onafhankelijk ten op zichte van wie: de kiezer, de fractie, de partij?" "Een gekozene moet 'over de schutting kijken' waar burgers zich steeds vaker beperken tot het eigen belang. Nu Leiden niet af is, maar vol, iedere stoeptegel als het ware een bestemming heeft, betekent el ke verandering een politieke keuze waarbij er altijd verliezers zijn", al dus Van der Molen in haar af scheidsbrief. Tijdens de installatie van de nieu we gemeenteraad en de benoeming van de wethouders uitten D66 en de WD kritiek op de beslissing van de PvdA-fractie om Van der Molen buitenspel te zetten. Vooral het feit dat de PvdA nu twee mannelijke wethouders en slechts één vrouwe lijke levert, verbaasde hen. Het besluit van de PvdA is in strijd met het vrouwenvoorrangs- beleid, zo constateerde WD-frac tieleider Van der Nat. "Ik heb geen behoefte in te gaan op het vrouwen- voorrangsbeleid van de gemeente. Maar het aantal vrouwen dat de PvdA heeft aangedragen voor de wethoudersposten riep bij mij in de fractie nogal eens het gezegde 'Ver beter de wereld, begin bij uzelf op". Ook D66-fïactieleider Langen berg had weinig goede woorden over voor de wijze waarop de PvdA Van der Molen had laten vallen. "De manier waarop het vrouwenvoor- rangsbeleid vorm is gegeven, vind ik bedenkelijk", aldus Langenberg. PvdA-wethouder Van Dongen verweerde zich door te zeggen dat vrouwen niet altijd voorrang krij gen. Voorwaarde is dat iemand ge schikt is voor een functie. "En de PvdA-fractie heeft geconstateerd dat zij onvoldoende geschikt is voor het wethouderschap. Die keuze doet pijn, in de eerste plaats voor de betrokkene zelf, maar ook voor de partij". Ruiten woningen stuk geschoten 'LEIDEN - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde ruiten van drie woningen aan de Damastroos ingeschoten. De bewoners hebben hiervan gisteren aangifte gedaan bij c 1 de politie. 71 In de woningen zijn loden kogel tjes gevonden die afkomstig kun- 1 nen zijn van een vuurwapen met een klein kaliber. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN - Een 22-jarige Leidse '"vuilnisman is gisteren tijdens zijn werk gewond geraakt. De man reed mee op de treeplank van een vuil- niswagen. Op het moment dat het voertuig door een kuil reed, kwam de plank omhoog en knelde de en- kei van de Leidenaar af. Hij is naar het AZL overgebracht, waar een gebroken enkel werd ge- constateerd. Breder verzet in Leiden tegen aanleg All-west LEIDEN - Het Leidse verzet tegen rijksweg All-west, die ten zuiden r van de Stevenshof is gepland, wordt harder. Het nieuwe college J wil geen rekening meer houden met i mogelijke aanleg van de weg en gaat woningbouw plannnen, zo ver- telde de gisteren gekozen wethou- der Van Rij (PvdA/ruimtelijke orde- ning en volkshuisvesting). "Die weg komt er toch niet", weet Van Rij. "Er is geen geld voor. En wij hebben de ruimte hard nodig voor woningbouw". De wethouder j is niet bang dat de provincie Zuid- Holland een streep haalt door de woningbouwplannen zolang er geen beslissing over de weg is geno- men. "De provincie is op dit mo- ment ook haar streekplan aan het herzien", zegt Van Rij. Flinke file na kettingbotsing LEIDEN - Een kettingbotsing op de rijksweg A4 (Amsterdam-Den J Haag-centrum) heeft vanmorgen even na acht uur een file van 9 kilo- meter veroorzaakt. In de richting Den Haag werd op dat moment al langzaam gereden. Een auto moest ter hoogte van de Leidse Rijnbrug plotseling remmen. Dat werd niet opgemerkt door een autobestuur- der uit Hilversum. Vervolgens klap- ten zes auto's op elkaar. De materiële schade was groot. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de voertuigen uit elkaar te halen. Het oponthoud duurde on- geveer 'drie kwartier. LEIDEN - Een barbecue is ver moedelijk de oorzaak van een brand gisteravond in een ge bouwtje op het binnenterrein van de Stadstimmerwerf aan het Kort Galgewater. In korte tijd stond het in lichterlaaie. De Stadstimmerwerf, die momen teel wordt gerestaureerd in op dracht van de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra, liep geen schade op. Bij de Leidse brandweer kwam om even over zeven een te lefonische melding binnen van de brand. Door de enorme rook ontwikkeling zag het er aanvan kelijk ernstig uit. Gevreesd werd dat de monumentale Stadstim merwerf ten prooi zou vallen aan de vlammen. De brandweer wist het vuur evenwel beperkt te houden tot het gebouwtje op het binnenterrein dat overgens al bestemd was om te worden ge sloopt. In het gebouwtje lag sloopmateriaal opgeslagen, waaronder een rubber dakbe dekking. Dit materiaal was de oorzaak van de enorme rookont wikkeling. Een vat olie in het ge bouw kwam door de hitte tot ont- ploffing. De brandweer, die het vuur te lijf ging met twee autospuiten en één ladderwagen, was de brand snel meester. Tegen elven moest nog een keer worden uitgerukt omdat de smeulende resten op nieuw veel rook veroorzaakte. Volgens de brandweer hebben omwonenden enkele jongens in of bij het gebouwtje zien barbe cuen. *Vermoed wordt dat de bYand daardoor is ontstaan. De politie stelt een onderzoek in. DEN HAAG/LEIDEN - Een 38- jarige Leidenaar trof het niet, gis teren bij rechtbankpresident B. Punt in Den Haag: "Dat café, ie dereen weet toch dat, daar wordt gedeald. Dat weten we hier zelfs". De man gaf ook wel toe cocaïne te hebben verhandeld, maar niet zoveel als door de rechtbank wordt beweerd. Onder meer'daar voor werd tegen hem tien maan den gevangenisstraf geëist, waar van vier voorwaardelijk, met af trek van de drie maanden die hij inmiddels in voorarrest zit. "Ik ben geen dealer", hield hij tijdens de zitting gisteren tot het laatste moment vol. Maar zowel officier van justitie I. Klopper als Punt konden hem toch moeilijk anders betitelen. .Toen rond de laatste jaarwisseling een aantal weken zijn telefoon werd afge luisterd, werd door de Leidenaar dagelijks over 'het spul' gespro ken. Dat hij geregeld bezoeker was van een café aan de Haarlem- mersCraat, pleitte ook niet in zijn voordeel. Zoals gemeld kent Punt de reputatie van die tent. De man was pas een paar we ken in de opium-business gedo ken. Hij zat in geldnood, nadat eerder vorig jaar zijn uitkering was stopgezet. Hoewel de man ge scheiden was, verbleef hij nog re gelmatig bij zijn ex. Tijdelijk woonde hij ook boven het ge noemde café, maar wegens huur schuld was hij daar weer uitgezet. De man stond niet alleen we gens cocaïnehandel terecht, ook heeft hij bekend gestolen goede ren te hebben geheeld. En de Eenergie- en Watervoorziening Rijnland had hem op geknoei met de elektricitcits- en gasmeter be trapt. Hij beweerde dat hij zijn ex niet met te hoge lasten wilde laten zitten en pas enkele weken voor zijn arrestatie de meters had ge kanteld. Maar het EWR sluit niet uit dat de man al sinds de beginja ren '70 fraude heeft gepleegd. En tot slot wacht hem nog een rechtszaak wegens steunfraude. Zijn raadsvrouw vroeg de rechtbank rekening te houden met het feit dat hij slechts geringe hoeveelheden cocaïne had ver handeld gedurende een korte tijd. "Er werd wel veel over het spul via de telefoon gesproken, maar die gesprekken leidden nauwe lijks tot transacties. Hij verkeerde in een noodsituatie. Als hij snel vrijkomt, kan hij direct een baan krijgen en is hij niet meer afhan kelijk van een uitkering. Dan kan hij ook weer leven zoals hij de laatste jaren steeds heeft gedaan. Daarin ging het gewoon heel goed met hem en deed hij niets ver keerds. Zijn ouders zijn ook be reid hem weer in huis te nemen". Ze pleitte voor een straf, niet hoger dan de tijd die de man reeds in de cel heeft doorge bracht. De uitspraak is op 15 mei. LEIDEN - Buurthuis Matilo beeft de zaak om subsidie ook bij de com missie beroep en bezwaar verloren. Het buurthuis vocht het besluit aan van het college van B en W om per 1 januari geen subsidie meer te ge ven. De commissie is het eens met dit besluit, omdat de gemeente als subsidieverstrekker eisen kan stel len aan het buurthuis. Een van die eisen was dat het buurthuis, zoals alle Leidse club- en buurthuizen, lid werd van het Soci- aal-Kultureel Werk In Leiden (SKIL). Dit is een overkoepelend orgaan die bij voorbeeld de admini stratie voert van de buurt- en club huizen. Ook wordt in hoofdlijnen bepaald welke activiteiten mini maal in de buurthuizen moeten plaatsvinden. Het bestuur van het buurthuis, Stichting Meerburg, zag dat als een onaanvaardbaar verlies van onaf hankelijkheid en weigerde halsstar rig lid te worden van het SKIL. Hierna besloot de gemeente om de subsidiekraan dicht te draaien, waardoor het clubhuis de salarissen Het is nog onduidelijk wat het be stuur nu gaat doen. Eerst wordt nog een gesprek afgewacht met ofwel wethouder .Van Dongen die nu club- en buurthuiswerk in haar por tefeuille heeft ofwel met de huidige wethouder Hettinga. Wel moet er op korte termijn een opossing komen, omdat de bodem van de schatkist van Matilo inmiddels in zicht is ge komen. Fietser breekt enkel LEIDEN - Een 36-jarige man uit Leiderdorp heeft gisteren een ge broken enkel opgelopen bij een bot sing tegen een paaltje. De man fietste over de Roombur- gerweg, waar hij het obstakel volle dig over het hoofd zag en er vol te gen op reed. Hij is overgebracht naar het AZL. LEIDEN - De Leidse WD wil we- ,i ten of de brandweer metingen heeft verricht tijdens de brand in de vuil- verbranding, waaruit is gebleken dat er geen schadelijke stoffen zijn LEIDEN - Voor het eerst in de gesóhiedenis van de Leidse gemeenteraad zit er een echtpaar in het stadsbestuur: Steven Blok en Patricia Verzant- voort, beiden van D66. Ze werden gisteren geïnstalleerd als lid van de Leid se raad. Tot beginjaren '80 was het verboden voor een echtpaar om samen in de gemeenteraad te zitten. Blok stond het hoogst op de D66-kandidatenlijst. Hij bezette een vijfde plaats die bij voorbaat niet echt tot de verkiesbare plekken werd gerekend. Verzantvoort stond op de zevende stek. Door de grote verkiezingsoverwin ning - D66 behaalde in Leiden acht zetels - kwamen ze beiden in de gemeen teraad. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Het had een feest moeten worden. De 1-Meivie- ring van de PvdA klaarde ech- ter pas op toen de Surinaamse band Rytmico Special ging spe- len. Verscheindene sprekers hadden toen al hun gal ge- spuwd. 'Ik moest dit nog even kwijt', was herhaalde keren te horen. De avond die onmisken- baar werd overschaduwd door de vernietigend uitgevallen raadsverkiezingen, toonde aan hoezeer de partij in de misère zit. v door Meindert van der Kaaij v Het zat allemaal ook een beetje te- gen op de avond, die overigens maar matig was bezocht. Zo moest spreekstalmeester Hennie Koek al aan het begin melden dat het ge plande optreden van Joke Ligtvoet, die met een sketch haar kijk op vrouwen in de politiek zou geven, niet kon doorgaan. Het begon dus met een zwaar on derdeel: een lezing van Berend-Jan van den Boomen over de positie van sociaal-democratisch groeperingen in Oost-Europa. Daar liet hij het echter niet bij. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil door zijn be paald niet optimistische blik op de toekomst van de partij kenbaar te maken. "Als dat zo doorgaat, is de PvdA alleen nog maar in het bejaardente huis bekend", zo voorspelde Van den Boomen, die medewerker is van Tweede-Kamerfractie van de PvdA. Het kader is in zijn ogen ho peloos verouderd. "Ziet u nog wel eens nieuwe gezichten in de partij? Hoort u nog wel eens nieuwe idee ën?" zo vroeg hij de zaal. De leiding van de sociaal-demo cratische partij verweet hij struisvo gelpolitiek te voeren. "Het gaat niet goed, maar het partijbestuur doet niets. Voor het onlangs geleden ver lies worden mooie excuses aange dragen, maar daden zie ik niet", zo ranselde Van den Boomen zijn ver baasde gehoor. Het had helemaal niets te maken met zijn komst naar Leiden: het in zamelen van geld voor een sociaal democratisch blad in de Tjechische stad Brno. Wellicht dat zijn tirade daarom zo hard aankwam. Hij excu seerde zich nog wel voor zijn actie: "Ik weet 't, dit hoort niet thuis op een feest. Maar het zit me allemaal zo hoog dat ik het kwijt moest. Ik kon niet langer mijn mond hou den". Met gebogen hoofd verliet hij het podium. Ouderen Spreekstalmeester Hennie Koek kon op haar beurt niet laten om Van den Boomen op cynische toon te be danken 'voor de riem die hij de Leidse partijgenoten onder het hart had gestoken'. Ze bestreed zijn ne gatieve kijk. "We moeten niet alleen terugblikken, maar vooral met ge heven hoofd doorgaan met ons werk". En alsof het nog niet genoeg was, deed scheidend raadslid Wim van der Pluym het nog eens dunnetjes over met een zuur klinkende prijs uitreiking. "Waarom is hier de zaal niet te klein?" geselde hij zijn partij genoten. Hij meende dat in de partij een kloof was ontstaan tussen de oude garde en de rest van de PvdA. Die ochtend was in het Antonius Clubhuis een bijeenkomst geweest voor minstens 100 ouderen. "Waar om zitten die hier niet? Waarom zien we hen niet op de ledenverga deringen?" De eenheid en solidariteit is vol gens hem verdwenen. Dat de bezor ging van de rozen naar oude partij genoten gisterochtend niet goed ging is volgens Van der Pluym teke nend. "Het is goed dat de muur tussen de groepen eens gesloopt wordt", zei hjj- Hij klaagde erover dat be stuurders tegenwoordig zo slecht luisteren naar de achterban. En toen de raadsleden De Vreeze en Bordewijk het zich permitteerden met elkaar te praten, kon Van der Pluym het niet laten woedend uit te vallen. "Ik hoop ook hier niet tegen een muur gesproken te hebben". Hij sloot daarmee als jurylid aan bij het thema 'Muren' van de foto wedstrijd die ter gelegenheid van de 1-Meiviering werd gehouden. Winnaar werd de Leidenaar Martin Bergwerff met foto's die volgens Van der Pluym "technisch perfect waren en goed en verzorgd waren afgedrukt". Onbekend Tekenend voor de avond was ook dat enkele invloedrijke PvdA-men- sen zich plotseling gingen voorstel len aan de zaal. Hennie Koek had dat gedaan. Ria van der Lecq die gisteravond bedankt werd voor vier jaar werk in de Leidse raad. "Ja", zo verklaarde ze, "ik vind het zo gê nant afscheid te moeten nemen voor mensen die mij misschien he lemaal niet kennen" Fractievoorzitter Steven de Vree- ze die behalve Van der Lecq ook ex- raadslid Wim van der Pluym voor zijn verdiensten bedankte, deed dat niet alvorens hij zich keurig had voorgesteld. "Ik zeg het maar, omdat ik ver schillende gezichten nooit eerder heb gezien. Ik kan me best voorstel len dat zij nooit naar ledenvergade ringen gaan, want die zijn best moeilijk. Daarom vind ik dat we zo zuinig op de 1-Meiviering moeten zijn, want dan zien ook eens andere mensen", zo zei De vreeze, die daar aan toevoegde de Stem des Volks op de viering zo te missen. Ook hy kon het niet laten om nog even op de kritiek terug te komen. "De verkiezingsnederlaag is na tuurlijk een harde klap geweest. De partij heeft dit echter niet verdiend. We moeten gaan werken aan de be stuurlijke vernieuwing door de kie zer meer te betrekken bij het raads werk. Ik vind dat we het niet slecht gedaan hebben, integendeel. Dat moest ik nog even kwijt", zo zei De Vreeze. Koek nam het woord over van De Vreeze: "Ja, we blijven proberen er een feestavond van te maken...". De vrolijke noten van Rytmico special moesten heel wat goed maken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14