STAD LEIDEN Veel klachten over graffiti Nieuwbouw van centraal station in wijk Stevenshof Wensen van Leidenaars 'Inspraak is een farce' 'Politie moet harder optreden' Kritiek op verhoging van het reinigingrecht Obstakel Witte Singel: weg met dat ding! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 MEI 1990 LEIDEN - Een lange brief vol ideeën van E.M.J. Langezaal uit de Heemskerkstraat. Hij heeft er rustig de tijd voor genomen om al zijn wensen en grieven aan het papier toe te vertrouwen. Een greep daaruit: singels vrij maken van woonboten, zodat groenstro ken beter tot hun recht komen; omgeving Haven/Havenplein aantrekkelijker maken; minder kleding- en schoenenwinkels in de Haarlemmerstraat; Meelfa briek afbreken en groenstrook doortrekken; eventueel grachtjes (bij voorbeeld Stille Mare en Mare) weer opengraven; rommel markten zaterdags op Stadhuis plein laten plaatsvinden; kerst markt houden op Stadhuisplein. Nieuwbouw centraal station op de huidige plek? Mevrouw Schrama van de Rijndijk vindt het veel eenvoudiger als dat nieu we station in de Stevenshof wordt Kwartier na deinen LEIDEN- Het is af en toe echt te gek. We liggen dan nog ongeveer een kwartier na te deinen". M. Vos van woonboot 't Sonne- schip aan de Haagweg ergert zich groen en geel aan het harde varen van speedboten in de Rijn. Hij zegt dat hij bepaald niet de enige is. Ook vissers, roei ers van sportverenigingen (bo ten menigmaal omgeslagen) en niet in de laatste plaats broeden de watervogels hebben er last Hij wil dat er borden komen met: Langzaam varen. Wat hem betreft komen daar een paar uit roeptekens achter. gebouwd? Daar is ruimte genoeg en dan wordt er ook niet zo veel overlast veroorzaakt voor het ver keer in het centrum. Een Leidse, die niet met haar naam in de krant wil, heeft ook een lijst met wensen: geen huur huizen van 700 gulden in de maand verhuren aan mensen die een te laag inkomen hebben, want daar moeten anderen voor opdraaien (huursubsidie); veel meer groen en bomen; gezinnen met veel jonge kinderen liever niet in de binnenstad laten wo nen, zodat er minder wordt ver nield. "Geen ondertunneling Sta tionsplein, want dat is financieel niet haalbaar voor zo'n arme stad; rijksweg 11 moet aangelegd wor den en de Breestraat moet weer opegesteld worden voor woon- en werkverkeer". Deze maatregelen stelt de familie Winius van de Wit te Singel voor. Zoals de Bree straat er thans 'bijligt' stelt het volgens de familie niet veël voor: ongezellig en je wordt er van je sokken gereden door bussen en taxi's. Geen nieuwkomer in de ko lommen van deze krant is Hooi grachtbewoner Alfred Lagerweij, die aan wie het maar wil weten uitgebreid wil uitleggen wat er in Leiden moet gebeuren: afkoop mogelijkheid (eeuwigdurende) erfpacht; constructieve planvor ming Stationsplein, waarbij be woners Marislaan worden ont zien; actualiseren verkeerscircu latieplan; onderzoek naar autolu- we binnenstad; opnemen van ver bod op spuitbussen in het open baar zodat graffiti kan worden aangepakt, enzovoorts. LEIDEN - Wat moet er in Leiden gebeuren? Wat moet de nieuwe gemeenteraad doen om het Leidenaars naar de zin te maken? Het nieuwe college van burge meester en wethouders heeft zelf een uitgebreid pro gramma gemaakt van wat er de komende vier jaar in de stad moet gebeuren. Maar zijn dat ook de wensen van Leidenaars? Ongeveer 40 mensen klommen naar aanleiding van een oproep in deze krant in de pen om hun grieven en wensen op papier te zetten. De ene deed dat kort en krachtig, de andere stuurde een lange waslijst van problemen in, die zou moeten worden opgelost. Het is opvallend dat een aantal mensen zich in hun brieven rechtstreeks richt tot het gemeentebestuur van Leiden, kennelijk in de veronderstelling dat de wensen direct op het bureau van de desbetreffende wethouder terechtkomen. Een paar mensen bedanken in hun brieven aan deze krant nota bene het gemeen tebestuur voor deze vorm van inspraak! Op deze pagina een bloemlezing uit de brieven. Wethouder Bordewijk moet alsnog worden ontslagen, vindt een briefschrijver. LEIDEN - Inspraak in Leiden is een farce, zegt Bram Groeneweg uit de Soembastraat, onder meer bekend vanwege zijn verzet tegen verdichting van woningbouw op Zijloever. Volgens hem wordt inspraak door de gemeente als hinderlijk ervaren: "Dat blijkt uit de hou ding van ambtenaren en gemeen tebestuurders tijdens informatie- /inspraak-bijeenkomsten en uit het feit dat de ontvangst van brie ven door de gemeente niet wordt bevestigd, laat staan worden be- antwooord!" Dat moet allemaal beter. Vol gens hem moet worden voorko men dat in het nieuwe college op nieuw een paar wethouders de dienst uitmaken en bepalen wat goed is voor 110.000 Leidenaars: "Er moet goed oppositie worden geboden, de raad moet zaken kri tisch beoordelen en geen moeite LEIDEN - Een aantal i boos dat als gevolg van sluiting van de vuilverbranding het reini gingsrecht de komende jaren flink stijgen, meer dan 100 gulden per jaar. Een mevrouw uit de Mulders- straat bepleit dat ook het reini gingsrecht moet worden geheven op basis van het aantal bewoners van een huis, net zoals het Hoog heemraadschap van Rijnland dat in zekere mate doet. Voor eenper soonshuishoudens zou volgens haar dan ook een lager tarief moe ten worden gerekend. Jos Boerakker uit de Maurits- straat, kandidaat-raadslid voor de SP, laat weten dat zijn inziens het gemeentelijk apparaat veel duur der is dan in .vergelijkbare ge meenten. Daarop kan volgens hem dan ook worden bezuinigd. Hij ziet dan ook de noodzaak niet in dat de Leidse burgers moeten opdraaien voor (de extra kosten) voor het afvoeren van vuil naar Drenthe als de vuilverbranding sluit. Te veel bussen in Breestraat LEIDEN - Veel te veel bussen in de Breestraat. Een aantal briefschrijvers vindt dat het wel wat minder kan. Dat geldt bij voorbeeld voor mevrouw Plug uit de Pioenhof, Ze vindt dat er een deskundige moet wórden aangetrokken die de Verkeersproblematiek van de stad goed aanpakt. Ook E.J.M. Langezaal uit de Heemskerkstraat bepleit een betere regeling: "Nu gaan er soms vijf bussen tegelijk door de Breestraat". Hij stelt voor iedere tien minuten een bus te laten rijden vanaf het station naar de Breestraat en weer te- rug. W.J. Tan uit de Drechtstraat ergert zich aan de obstakels in de Breestraat: "Als de bussen in twee richtingen blijven rij den (eeri keus die door hem niet wordt bewonderd), dan moeten die plantenbakken en het terras verdwijnen". Het zijn volgens hem gevaarlijke hindernissen. Het doorkruisen van de stad per openbaar vervoer kost de heer Tan veel moeite: "Vanuit mijn woonwijk naar de stad is het geen probleem. Maar als ik moet overstappen, dan ont staan de problemen. Ik meen dat ik in Londen sneller van de ene naar de andere kant van de stad ben dan in Leiden. De ver voersmaatschappijen in Lei den zouden betere afspraken moeten maken". En B.J. Boonstra van de Jan Luykenlaan vindt dat er een snelle doorstroom voor bussen moeten komen in de binnen stad, bij voorbeeld via de Boommarkt. Hij stelt eveneens voor, nadat al eerder de zevende wethouder is 'geschrapt', ook de zesde wethou der maar aan de dijk te zetten. Dat kan volgens hem, omdat de bur gemeester nu meer taken heeft gekregen. Weinig goede woorden heeft Boerakker over voor het feit dat de gemeente nog eens extra 9 ton (buiten de rijksbijdrage) wil uit trekken voor kinderopvang. De mensen die ervan gebruik maken moeten de kosten dan maar zelf dragen, vindt hij. Ook M. de Mey uit De Laat de Kanterstraat houdt een pleidooi om op te houden met geldverslin dende projecten voor kinderop vang: "Werkende vrouwen moe ten zelf opvang voor kinderen re gelen op eigen kosten, zoals ver dienende en niet-verdienende moeders altijd hebben gedaan". Erfpacht moet worden afge schaft, schrijft de familie Winius van de Witte Singel, want dat is samen met de slechte bereikbaar heid van de binnenstad een van de meeste remmende factoren voor de plaatselijke e LEIDEN - Graffiti brengt sommi ge Leidenaars tot wanhoop. Tiny de Winter, uit de Spieghelstraat vindt dat jongeren die zich daar aan bezondigen hard moeten worden aangepakt. Ze heeft de in druk dat de politie liever achter il legale plakkers aanloopt dan ach ter graffiti-spuiters. Ze begrijpt dat niet: "Illegale plakkers oppakken, zodat de mo numenten vrij blijven van pa pier? Dan kunnen de graffiti-boys ze natuurlijk vol spuiten. Politie, waar zijn jullie mee bezig?". Ook M. Bergman van de Pieter- skergracht ergert zich groen en geel aan graffiti. Dat woord vindt hij eigenlijk veel te mooi voor het kladden op muren: "De stad is er zo armoedig van geworden". "Bekladders zo min mogelijk kansen geven", vindt ook A.G. van Rijn uit de Apollolaan. Niet alleen klachten over graffi ti, ook over vuil in de stad kwam een schier eindeloze lijst van grie ven. Mevrouw Opdam uit de Bar- bara van Meertenstraat (Stevens hof) zette haar kritiek op rijm: Wat ruist daar door het struikgewas? Maandverband en plastic tas. En ook wel luiers van papier, vindt men in de struiken hier. En als 't weer hard heeft gewaaid, dan ligt de wijk vol vuil bezaaid. Dus hoop ik dat de NIEUWE RAAD steaks eens een kijkje nemen gaat. En dan daarna besluiten kan Voor een NET en SCHOON wijkplan. Het buiten zetten van huisvuil een avond tevoren ergert J. Ber- voets uit Oegstgeest, die gezien de kritiek kennelijk veel in Lei den komt. Volgens Bervoets ge- Graffiti, vele Leidenaars ergeren zich er dood beurt het bij herhaling dat in de Breestraat en Steenstraat vuilnis zakken kapotgeschopt over straat liggen. Wie 's avonds de vuilnis buiten zet onmiddellijk bekeu ren, vindt Bervoets. Een mevrouw uit Leiden schrijft dat zij zich stoort aan stu denten en kamerbewoners die op feestdagen toch gewoon vuilnis buiten zetten. Mevrouw F.K. Daehl-Boertje van de klipperwerf vindt dat het hoog tijd wordt dat naast vuilcon tainers er ook containers komen voor compost, glas, papier en che misch afval. Schakel werkloze jongeren in om de stad schoon te houden, schrijft een Leidse die onbekend wenst te blijven. "Er is veel troep op de gevels. Er moeten hogere boetes worden gegeven. Ik als Leidse ben niet echt meer trots op die stad". "Wat mij erg dwars zit is dat de stad zo slecht wordt schoon ge- LEIDEN - "Paaltjes in de stad? Niets dan ergernis. Automobilis ten moeten bij fout parkeren snel bekeurd worden. Zo worden ze opgevoerd", vindt J. Gottmer uit Warmond, die zich ook ergert aan obstakels die in de Haarlemmer straat en de Breestraat staan, meestal als reclame voor de win kels: "De (visueel) gehandicapten worden de dupe van al die borden en rekken". Onverstandig, dat verkeers obstakel in de Witte Singel, con stateert W.J. Tan uit de Drechtstraat: "Iedereen weet dat als je een kanaal vernauwt, onge acht of het nu gaat om water, gas, wandelende mensen of auto's, dat er sprake is van een toename van de stroomsnelheid". Volgens Tan geven bepaalde automobilisten juist gas om het obstakel zo snel mogelijk te pas seren als ze een tegenligger zien aankomen. Daarbij komen de snelheden soms boven de 50 kilo meter per uur, dus: 'Weg met dat ding'. Ook de familie Winius van de Witte Singel sluit zich bij die wens aan, weliswaar op basis an dere argumenten: fileprobleem en uitlaatgassen. De wens om het obstakel te verwijderen wordt door meer briefschrijvers ge meld. Het fietspad langs de Gooi meerlaan (komende vanaf de brandweerkazerne) zou moeten worden doorgetrokken. Mensen moeten, aldus J. Kuijpers uit de Primuladuin, nu twee keer over steken om richting Groenoord- hallen te gaan. Amaryllis Fraai, pseudoniem van een bewoonster van het Leid se Noordeinde, heeft een lange lijst van wensen, kennelijk gro tendeels gebaseerd op haar erva ringen als bewoonster van die straat: binnenstad autovrij; een richtingsverkeer in het Noordein de; bouw parkeergarages aan de rand van de stad en verwijderen obstakels in winkelstraten (op voetpaden); bij smogalarm auto verkeer in Leiden stilleggen. Mevrouw A.M. Hansen van het Rapenburg bepleit (aan even kant, tussen Nonnensteeg en Nieuwsteeg) hekjes langs het Ra penburg om te voorkomen dat au to's in het water rijden. Ze woont er al 35 jaar en heeft waarschijn lijk al heel wat auto's zien plon zen. Ze zou graag ook zien dat er bankjes langs het water van het Rapenburg werden geplaatst. J. Markus van de Sint Joris- steeg moet zich welhaast een Don Quichot voelen. Al jaren kaart hij de problemen rond het sluipver- keer in de Kaardesteeg aan. In een dik pakket aan de krant ra kelt hij zijn strijd weer eens op. De steeg vormt een sluiproute tussen de Sint Jorissteeg en de Korevaarstraat, een lekkere korte route om verkeerslichten aan het einde van de Jorissteeg te omzei len, een makkelijke route naar Rapenburg en omgeving. Tal van oplossingen heeft Mar kus het college al aan de hand ge daan, maar nog immer is het pro bleem (geluidsoverlast, stank, ge vaar voor fietsers en voetgangers) niet opgelost. Zijn laatste brief dateert van 12 februari 1990. Mar kus: "Dik twee maanden later nog geen antwoord ontvangen van het college!" In de stad moeten meer ver keersdrempels worden aange legd, vindt mevrouw F.K. Deahl- Boertje van de Klipperwerf, want er wordt nog te hard gereden. Bij het station moet vo.lgens haar een loopbrug komen, zodat voetgan gers zonder problemen van en naar het station kunnen gaan. En bij datzelfde station moeten ook gratis of goedkope parkeerplaat sen komen voor forenzen. Op die manier wordt gebruik van open baar vervoer gestimuleerd. Mevrouw Schrama van de Rijndijk houdt als Stevenshofbe- woonster een pleidooi - hoe kan het anders - voor een tweede toe gangsweg naar deze wijk. Zij vindt het onaanvaardbaar dat de wijk vier jaar lang slechts via één route te bereiken is. Met de parkeergarages in Lei den wordt volgens de familie Winius van de Witte Singel een geheel fout beleid gevoerd: ze staan te ver van de binnenstad verwijderd; ze gaan veel te vroeg dicht en de prijzen zijn veel te hoog. De heer en mevrouw De Jong uit de Wevershof storen zich aan fietsers op de markt. En dan gaat het niet om fietsende Leidenaars, maar mensen die de fiets aan de hand meevoeren om boodschap pen te doen: "Als iemand met een fiets voor een kraam staat, kan ne- mand er meer bij". Een klacht die overigens door meer briefschrij vers wordt geuit. doen om het college te vleien". Ronduit misselijk wordt Groeneweg van de gang van za ken rond het vertrek van wethou der Marietje van der Molen. "Dat een vrouw-vriendelijk vacature- beleid gemakkelijker aan de brandweer en de gemeentereini ging wordt opgelegd, mag wel weer blijken uit de manier waar op de sociaal-democraten daar zelf mee omgaan". Groeneweg doelt daarmee op wethouder Van der Molen die plots het veld moest ruimen voor een mannelij ke collega. Groeneweg vindt Van der Molen 'een echte sociaal-de- mocrate van allure' en betreurt daarom vertrek. "De Leidse burger moet seri eus worden genomen en politici moeten niet alleen bij verkiezin gen om de gunst van kiezers vra gen", vindt een Noordeinde-be woonster. Het college en de ambtenaren moeten brieven van burgers be antwoorden, is ook de oproep van B. J. Boonstra van de Jan Luyken laan. "Een arbeiderspartij moet in de oppositie en niet meeregeren", is het duidelijke advies van D. Fakkel uit de Stellingmolen, die voorts harde kritiek heeft op de PvdA. Hij wil twee wethouders ontslaan: Tesselaar en Borde wijk, van wie de eerste overigens inmiddels van het politieke to neel is verdwenen. Anders had het alsnog moeten gebeuren, vindt Fakkel, onder meer vanwege de plannen van Tesselaar om op open stukjes groen in de stad te gaan bouwen. Bordewijk had gelijk ontslagen moeten worden na de schouw burgaffaire: "Als hij niets van die schouwburgzaak afwist, is hij dus niet op zijn taak berekend en moet dus weg" Wethouders moeten veel va ker naar de mensen toe gaan, vindt E.M.J. Langezaal uit de Heemskerkstraat: "Onbekend maakt onbemind. Zij moeten niet afwachten tot zij zelf worden be naderd door bij voorbeeld wijkor- gansities, maar zelf initiatieven Het gemeentebstuur moet geen buitenlandse politiek voe ren, is de stellige overtuiging van M. de Mey uit De Laat de Kanter straat. veegd", schrijft mevrouw Leupen van het Jacques Urlusplantsoen: "Op plaatsen waar geen rijweg is, komt de gemeentereiniging hele maal niet. Ik heb al dikwijls met de reiniging gebeld om iets te melden over vuil achter de win kels aan de Aaltje Noordewier- laan en over de vieze sloot bij de Churchilllaan en bij de voetbal velden. Daar wordt nooit iets ge daan". Leidenaar F. van de Ven uit de Toermalijnstraat vindt dat de glasbakken te dicht langs de weg staan en fietsers hebben daarvan nogal eens last, onder meer door dat er glas naast de bak valt. Hij wil dat de glasbakken verder van de straat zetten met een omhei ning er omheen, zodat het glas niet meer op de weg kortit. Hij heeft daarvoor een heel ontwerp gemaakt en dat naar de gemeente gestuurd. "Maar die had zoveel bezwaren dat ze niet op het plan netje wilde in gaan. Volgens mij bezwaren die nergens op sloe gen". En hoe kan het anders: na tuurlijk brieven over hondepoep. J. Kuijpers van de Primuladuin ergert zich aan hondepoep in win kelstraten: "De winkels zijn mooi om naar te kijken, maar het en thousiasme wordt getemperd als je bij thuiskomst de vloerbedek king moet schoonmaken". Ook andere briefschrijvers klagen over hondepoep. Irritaties over fietsers en foutparkeerders LEIDEN - Een pleidooi om de politie meer dienst te laten doen op de fiets en lopend, vooral in de binnenstad. Woorden van M. Bergman van de Pieterskers- gracht. De politie moet volgens J. Bervoets uit Oegstgeest meer bekeuringen uitdelen aan fiet sers: ze rijden door rood, fietsen zonder licht en gooien hun fiets maar neer waar ze willen. Mevrouw Plug uit de Pioen straat vindt dat er meer snel heidscontroles moeten worden gehouden op de toegangswegen van Leiden. De politie moet harder op treden en niet te veel op sussen de toon overtreders benaderen, vindt E.M.J. Langezaal uit de Heemskerkstraat. Een harde aanpak bepleit hij ook van fout- parkerders. In de avonduren en gedu rende de weekeinden moet de politie meer surveilleren in de binnenstad, vindt een bewoon ster van het Noordeinde. Er moet ook harder worden opge treden tegen foutparkeerders en stoepparkeerders, aldus deze bewoonster die zich ergert aan het parkeren van auto's van kroegbezoekers in haar straat. De politie zou volgens haar ook beter moeten optreden te gen overlast van terrassen en horecabedrijven. Zij pleit voor sluiting van alle 'coffee-hasj- shops' in Leiden. Tal van wensen van ouderen Niet jaren pratendirect doen! LEIDEN - M.M. Schijfsma van de Zoeterwoudsesingel mist in zyn buurt een zitje voor oudere men sen om uit te rusten. Hij vraagt zich af of het niet mogelijk is op de Fruinlaan een bankje te plaat sen dat uitziet op de Singel: "Als men een van de vele banken uit het Plantsoen zou verplaatsen, dan kost.het ook nog niet veel". Mevrouw A. van den Broek, wonende in Rosenburch, doet een dringend beroep op het nieu we gemeentebestuur om bij deze woonflat voor ouderen een geas falteerde weg met fietspad en ver keerslichten te maken, "en geef ons s.v.p. een parkje naast het woongebouw in plaats van het grote studentenflatgebouw dat nu gepland is". "Ik ben 81 jaar en woon reeds 50 jaar in de Professorenwijk", zo begint mevrouw A. Uppenkamp uit de De Sitterlaan haar brief kaart. Ze zou graag in haar wijk willen blijven wonen, maar dat kan alleen als er in de wijk senio renwoningen worden gebouwd en een dienstencentrum. Mevrouw Uppenkamp: "Veel ouderen wonen in een groot huis en willen in de wijk kleiner gaan wonen. Die seniorenwoningen zouden bij voorbeeld aan de Beij- erincklaan kunnen worden ge bouwd. Maar dan geen jaren pra ten, direct doen!". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13