Een leven op een rock roll-ritme FQ PAGINA VOOR JONGEREN Examentips WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 11 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - löl 442. p..EN PAU WOKpr IK. 6CDN0MISCH UtëSDYCOT Pooe. KÉiBilMé, IN) PEKi HM^,WMeNA It FE, STEUN KWA6, MAN ËEM OF Artf>02.£ t^^gOCirWOHT... PECH - &USH VAM P6 V S. 2AL6|0EN MAAree3,eiEfJ NEMEN TêJbfè1 Pfc W/GT VAM UTO0W6M Het is onderhand vijfjaar geleden dat de nog immer stevig gekuifde rock roller Shakin' Stevens in Nederland was. "Maar ik ben weer helemaal terug", klinkt>het anno 1990 uit de mond van Sha kin' himself. Terug met 'I Might', een door Pete Hammond gepro duceerde single en zeer snel stij gend in de hitlijsten. Shakin' terug aan het hitfront? Dat was wel even schrikken na een afwezigheid van zo'n vijfjaar. Iedereen dacht dat het succes hem dusdanig had verwend, dat er niet meer gewerkt hoefde te worden. Niets is minder waar. Shakin' had het zelfs drukker dan ooit tevoren. "In Holland bleven de nodige hits uit, maar in Engeland scoor de ik nog een aantal kleine suc- cesjes", aldus de vriendelijke Shakin' Stevens. "Bovendien heb ik ook een vrij lange periode door Oost-Europa getrokken. Uiter aard voor een groot aantal concer ten. Wat overigens enorm leuk maar wel hard werken was. Ver der wilde mijn platenmaatschap pij dat ik eens voor een andere muzikale richting koos. Dat bleek tevergeefs waarna we maar weer voor het oude recept kozen". Op gewekt vervolgt hij: "Door al deze zaken bleef het vrij lang stil maar ziehier mijn zoveelste succes". Shakin' groeide op in de jaren vijftig en kreeg zodoende de rock roll met de paplepel ingegoten. "Er bestaat voor mij maar één ding en dat is rock roll", zegt de zanger. "Het is zelfs zo erg dat ik onlangs een juke-box, met hierin zo'n 200 plaatjes, heb aange schaft. Zo kan ik de hele dag van mijn favoriete muziek genieten. Weet je, veel andere artiesten zin gen over discriminatie of politiek. Rock roll klinkt zorgeloos, de teksten zijn vaak lollig en de men sen houden ervan. Rock roll is tijdloos en blijft altijd boeien. Zo wel voor jong als oud". Over 'I Might': "Mijn nieuwe single klinkt net als de songs uit de beginjaren tachtig. Het is trou wens alweer negen jaar geleden dat ik met 'This Old House' en 'You Drive Me Crazy' in de hitlijs- Shakin' Stevens na vijf jaar terug aan het hitfront ten te vinden was". Gedreven ver volgt hij: "De laatste tijd vraagt men mij telkens weer: 'Waarom ben je geen popartiest gewor- den?'. Dan zeg ik: 'Ik ben een rock roll-liefhebber in hart en nieren en zal daarom altijd, met veel plezier, in dat genre blijven zingen. Ik heb het trouwens wel geprobeerd in een ander genre. De single 'Green Door' was hier een voorbeeld van. Ik kan je wel vertellen dat ik mij er niet echt happy bij voelde". Nu Shakin' met 'I Might' zo I hoog in de lijsten binnenkomt is hij extra gemotiveerd en, zo hij zelf zegt, ready voor de komende drukke maanden. "Ik voel me great",zegt hij. "Met 'I Might' wordt een stilte van enkele jaren doorbroken. Ik ben weer op het goede spoor terecht gekomen. Ik zat inderdaad een tijdje op een zij spoor. Verkeerde wissel! We heb ben in de afgelopen maanden vrij veel nieuw materiaal geschreven. Plaats dat maar een beetje in de lijn van 'I Might' Rond oktober/september dit I jaar zal er een nieuwe elpee van Shakin' in de winkels liggen. "Rond deze tijd start ook mijn tour langs een aantal Engelse ste den. Of ik ook in andere landen ga optreden weet ik nog niet. Dat hangt van de boekingsbureaus af. Maar ik ben er wel klaar voor! Rond kerst ga ik bovendien een veertien-daagse tour langs Engel se steden houden met een specia le kerstshow". Shakin' beëindigt het gesprek flink optimistisch: "Geloof het of niet, maar in Engeland scoorde ik maar liefst 31 single- en 11 album successen. Daarentegen zullen de jaren negentig mij nog meer glans en successen brengen. I'm ready to rock roll!". PIM LEMMENS Lisa Stansfield is, naast Europa, nu ook enorm populair in de Ame rikaanse hitlijsten met de songs All Around The World en Live To gether. Haar nieuwste single gaat What Did I Do To You? heten en very hot news: op 25 oktober geeft Lisa een eenmalig concert in het Haagse Congresgebouw. Een aanrader! Bekend zijn kan ook zeer nadelige gevolgen hebben. Dat moet zan ger David Bowie gedacht hebben toen hij in Italië zijn concert moest afgelasten. De reden hiervoor was dat hij diverse malen met de dood was bedreigd! Het debuutalbum van nationale trots Candy Dulfer heet Saxualety. Als single werd gekozen voor het titelstuk. Volgens betrouwbare bronnen zijn er op de plaat muzikale overeenkomsten te vinden met onder ander Prince, Wendy Lisa en Madhouse. Naast het no dige blaaswerk zijn er op het album ook diverse vocalen te beluiste ren. Van wie is nog een verrassing. Het gaat gewoon onwijs met het tweetal SNAP. Het duo bestaat uit Turbo B, oftewel Durron Maurice Butler en Jacqueline Arlissa Harris. 'The Power' staat nog steeds op nummer één. Binnenkort komt er eén album van hen uit met de titel Oops. De jongens van New Kids On The Block hebben van hun manager stevig op hun donder gehad. De reden hiervoor was de aanschaf van vijf stevige motorfietsen met de bijbehorende stevige PK's. Een manager is en blijft een manager en de man moet dan ook nacht merries hebben gehad van ernstige ongelukken en de daarbij on ontkoombaar slinke geldstroom. Hou ze heel! Phil Collins werd in Australië door het 50.000-koppige publiek aan genaam verrast. Sommige trouwe fans begonnen vanwege de ver jaardag van Phil's dochter 'Lang zal ze leven' te zingen. De kleine miss Collins werd namelijk één jaar. Toen iedereen in de gaten kreeg wat er aan de hand was zong binnen no time het hele publiek mee. Gezellig partijtje! In de video van Jason Donovan's nieuwe single Hang On To Your Love heeft de zanger zwart haar. De reden? Jason zat midden in de opnames van de serie Shadow Of A Heart waarin hij zwart haar moest hebben. Er was echter geen tijd meer om de kleur te verande ren zodat je Jason weer eens met een ander kleurtje ziet. Michael Jackson is druk bezig met de opnames voor een nieuwe elpee die voor volgend jaar gepland staat. Hiernaast legt hij ook de laatste hand aan een compilatie-elpee die een titel draagt die niets te raden over laat: Greatest Hits. Drukke tijden voor Michael. VRAAG 1 Wie is dit? VRAAG 5 Welk woord staat gen ëh Ier VRAAG 8 Welk woord ontbreekt hier? óf: Vul het ontbrekende woord in: MANAGUA (GPD) - Na 15 uur on afgebroken onderhandelingen zijn de Sandinistische regering en de Contra's in Nicaragua het gisteren eens geworden over een definitief staakt-het-vuren. Maar hetvan de rebellen in uitgesteld tot na de machtsoverdracht van volgende week woensdag en moet worden ge regeld door de komende regering van Chamorro ontwapenen vermoorden benaderen VRAAG 2 Welke bekende schilder Rembrandt van Rijn Vincent van Gogh Frans Hals Het gebruik van doping tijdens de Tour de France is vele malen minder gevaarlijk voor de gezondheid dan het rijden Flitsen In 't kort Stellingen VRAAG 9 Wat hebben deze lera- Geen straf voor leraren van Barlaeus Rextrix tegengewerkt Teveel strafwerk gegeven Geweigerd om les te geven VRAAG 3 Wie is dit? Freek de Jonge Paul de Leeuw Herman van Veen VRAAG 7 Welke sport is dit? VRAAG 10 Op welke pagina vond je deze tekening? Varia Strips Wetenschap Protest tegen zeevervuiling Ooievaars paren Redden van drenkeling 1. Letter 1 van vraag 6 2. Letter 9 van vraag 4 3. Letter 2 van vraag 7 4, Letter 1 van vraag 8 5. Letter 2 van vraag 2 6. Letter 1 van vraag 10 7. Letter 5 van vraag 1 8, Letter 10 van vraag 9 9. Letter 2 van vraag 5 10. Letter 6 van vraag 3 KRANTLEESQUIZ Test je kennis van het nieuws van de afgelopen week en win een platenbon door deze vijfde aflevering van de krantleesquiz goed op te lossen. De oplossing moet je voor dinsdag 8 mei Sturen naar het Leidsch Dagblad (re dactie Big Deal), postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de goede inzendingen wordt een platenbon van 25 gulden verloot. Veel succes! 'Voortijdig afscheid' van Ellie Wolf: Nuchtere kijk op werkelijkheid Iedereen kent de naam Anne Frank wel. Zij is niet het enige Joodse meisje, dat wat zij in Tweede Wereldoorlog allemaal meemaakte, op papier heeft ge zet. Haar leeftijdgenote Ellie Wolf heeft dat ook gedaan, maar pas toen die oorlog al lang en breed was afgelopen. De schrijfster kon haar ervaringen, in tegenstelling tot Anne Frank, tenminste nog na-vertellen. Het maakt het boek 'Voortijdig afscheid' van me vrouw E. van Bemmelen-Woll niet minder boeiend dan 'Het ach terhuis' van haar zo jong gestor ven voorloopster. Ellie Wolf vertelt haar verhaal over de oorlog in Nederland als iemand die de uitkomst kent. Voor haarzelf liep het allemaal nog goed af, voor zo ver je dat zo kunt zeggen van iemand die haar moeder en broertje nooit meer le vend heeft teruggezien. Door de afstand in tijd die Wolf heeft ge nomen van de periode, die zij als onderduikster meemaakte, is haar verhaal in elk geval goed te pruimen. Zij zet de zaken met ver bluffende nuchterheid op een rij tje. Ook stipt zij zaken uit het da gelijks leven aan, die voor de le zers van nu ook heel herkenbaai zijn: ruzie, eigenwijsheid, egoïs- Mild Toch ademt Voortijdig afscheid onmiskenbaar de sfeer van de oorlog. Vele facetten daarvan (moord, onderduiken, angst, ver driet. verraad, honger) komen bij Wolf aan de orde. Nooit wijdt zij te lang uit over een onderwerp. Opvallend is de milde toon, het begrip van de schrijfster voor wat mensen elkaar in moeilijke om standigheden allemaal kunnen aandoen. Hier spreekt geen veer tienjarig meisje, maar duidelijk een vrouw die heeft leren relative ren. Maar tegen 'gewoon' wange drag, zoals handtastelijkheid, mishandeling en uitbuiting, keert zij zich ongemeen fel. Op dat punt bestaat de verontwaardigde tie ner in Wolf nog steeds. Dan doet de oorlog even niet ter zake. Het enige dat ik op Wolfs ver der zo sobere vertelling wil aan merken, is de rol die zij zich ach teraf toebedeelt. In de trant van 'Ik weet het allemaal' geeft zij blijk van een zelfingenomenheid, die meer bij een meisje van veer tien dan bij een volwassen schrijf ster past. Aan de andere kant, als Wolf als tiener niet anders dan an deren was geweest, had zy de oor log waarschijnlijk nooit over leefd. Dan hadden wij dit uiterst leesbare boekwerk, dat bijna on gemerkt toch weer wat toevoegt aan wat wij weten over de Twee de Wereldoorlog, nooit onder ogen gehad, laat staan in één adem kunnen uitlezen. Volgens uitgeversmaatschap pij Kok kunnen jongeren vanaf een jaar of twaalf Voortijdig af scheid lezen. De prijs van het 74 pagina's tellende boek is kind vriendelijk: 12,50. Daarbij zijn de illustraties inbegrepen. TIM BROUWER DE KONING De nagels worden weer korter, de huid minder gaaf, de nachtrust miniem en de chagrijnigheid gro ter. Yep, het is weer examentijd. Sommige studenten gaan nu echt door een hel. Vooral als buiten het zonnetje schijnt, wat overi gens niet geheel ongewoon is in deze tijd van het jaar. Hoe hebben ze het ooit zo kunnen plannen!? De schrijver Aalt van de Glind schreef een boekje met buitenge woon handige tips voor tijdens de examenperiode. In Big Deal! vind je elke week in mei een fragment uit 'Succes Ermee!'. PRAKTIJK EN ZENUWEN: Spanning is bij elk examen nor maal. Spanning zorgt voor een optimale prestatie. Maar bibber- vingers zijn wel lastig. Door even te oefenen met een techniek en proefmateriaal komt de vaste hand meestal snel terug. Aalt v,d Glind, Succes Ermee! 55 studie- en examentips. f 12,90, Uitgeverij Auctor, Apeldoorn'. Verkrijgbaar bij de boekhandel. Illustratie Jos Diender. KINDER FOON Een veelvoorkomend probleem waarmee jongeren de kindertele foon bestoken is pesten. Wie er anders uitziet of zich anders ge draagt dan anderen loopt de kans daarvan het slachtoffer te wor den. Een beugel, rood haar, puist jes of een zwaar lijf, maar ook op- vliegerig of juist sloom gedrag kunnen redenen tot pesten zijn. Kinderen die worden gepest, vinden dat heel vervelend. Vaak hebben zij van alles geprobeerd om er van af te komen: negeren of juist een grote mond opzetten. Maar geen enkele tactiek biedt de garantie dat het pesten ophoudt. Ook als de aanleiding tot pesten (beugel, puistjes) verdwijnt, wil dat niet automatisch zeggen dat je niet meer wordt gepest. Dat komt waarschijnlijk omdat pesten vooral in groepsverband gebeurt. Zelden zal slechts één persoon een zondebok zoeken. Een groep doet dat wel vaak, lijkt zelfs een 'slachtoffer' nodig te hebben. Dat houdt in dat als de één niet meer wordt gepest, een ander last van pesterijen kan krijgen. In elk geval lucht het iedereen die last van pesterijen heeft, enorm op als hij of zij er over kan praten. Ouders troosten hun kin deren nog wel eens met dooddoe ners als 'het gaat wel weer over' of 'het gaat niet om de buitenkant, maar om de binnenkant'. Dat helpt meestal weinig. Ook het in schakelen van een leerkracht kan averechts werken. Andere leerlin gen kunnen dat als 'verraad' op vatten. Het verdient aanbeveling om eens anders te reageren op peste rijen dan je toto nu toe hebt ge daan. Verwacht echter niet dat die onmiddellijk succes heeft. Stukje bij beetje lukt het mis schien om niet steeds weer de pis paal te zijn. Ook kan het verande ren van uiterlijk of gedrag posi tief werken. Wie met vragen of problemen zit, kan de Leidse kindertelefoon bellen (071 - 120611). Daar zitten elke dag van 's middags vier uur tot 's avonds acht uur vrijwilli gers klaar om te luisteren en zono dig advies te geven. De kindertele- foon is speciaal bedoeld voor jon geren van acht tot achttien jaar. Shakin Stevens: "Ik ben weer helemaal terug'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11