Litouwen wil afscheiding uitstellen Polen in de rij voor bezoek Von Weizsacker Kohl wil verzet Sovjetunie afkopen Belgische politie bestormt bank, overvallers al weg Roemenen eisen uitstel verkiezingen Shamir: dialoog met Palestijnen uitstellen Politiek steekspel rond nieuwe Griekse president MET WATERMAN WORDT SCHRIJVEN EEN 3 PRE SENT DINSDAG 1 MEI 1990 Onafhankelijkheid twee jaar opschorten VILNIUS/MOSKOU/DEN HAAG (Rtr/AFP/D PA/U- PI/ANP) - De Litouwse regering is bereid de onafhanke lijkheidsverklaring van 11 maart te bevriezen om onderhan delingen met Moskou mogelijk te maken, zo heeft vice-pre mier Romualdas Ozolas in de Deense krant Berlingske Ti- dende verklaard. Het zou volgens onbevestigde berichten gaan om een bevriezing voor twee jaar. Volgens Ozolas wil Litouwen in de onderhandelingen met de Sovjetlei ding eerst nagaan welke wetten die het parlement na 11 maart heeft aangenomen de Sovjetbelangen schaden. Daarnaast willen de Litou wers westelijke waarnemers bij de onderhandelingen om te voorko men dat de Sovjetunie dwang uitoe fent of trucs uithaalt, aldus Ozolas. De Litouwse verklaring kwam nadat de Sovjetunie haar blokkade tegen de weerspannige republiek in het weekeinde opvoerde door ook de toevoer van kolen op te schorten. Van de beloofde opvoering van gas- leveranties was gisteren nog niets te merken. Het Kremlin liet tegelijker tijd weten een bevriezing in plaats van een herroeping van de onafhan kelijkheidverklaring te accepteren. Moskou reageerde daarmee op de oproep van president Francois Mit terrand en bondskanselier Helmut Kohl aan Litouwen afgelopen don derdag om de onafhankelijkheid "een tijdje uit te stellen". Moskou maakt zich vooral zorgen om drie wetten die na 11 maart wer den aangenomen: over de dienst plicht, waarbij Litouwers niet meer in dienst van het Sovjet-leger hoe ven, over de voorbereiding van ei gen identiteitskaarten en over de in beslagneming van eigendommen waarop de kleine pro-Moskou min derheid in de republiek aanspraak maakt. De Litouwse volksbeweging Sa- judis overweegt een kantoor in Ne derland te openen. Met het kantoor wil Sajudis de internationale ge meenschap beter inlichten over de situatie in Litouwen, zo heeft secre taris Mient-Jan Faber van het Inter kerkelijk Vredesberaad gisteren ge zegd. Het IKV-bestuur zal zich van daag nader over de zaak beraden. Letland In Letland komt het Volksfront vol gens de definitieve uitslag van de verkiezingen zes zetels tekort om op eigen kracht overmorgen bij de de eerste bijeenkomst direct de onaf hankelijkheid te kunnen uitroepen, het Volksfront heeft 128 van de 201 zetels veroverd, terwijl er 134 nodig zijn. Het Front zei gisteren echtef genoeg steun van andere groepen te hebben voor de vereiste tweederde meerderheid. Volgens een gisteren verschenen opiniepeiling blijkt dat naast 94 pro cent van de Letten ook 45 procent van de overige nationaliteiten in het land voor onafhankelijkheid is. Let land bestaat voor 54 procent uit Let ten, voor 33 procent uit Russen, vijf procent uit Witrussen, drie procent uit Oekraïeners en eveneens drie procent Polen. Estland wil in tegen stelling tot Litouwen en Letland on afhankelijkheid van de Sovjetunie stap voor stap trachten te bereiken. BONN (AP/AFP/ÜPI) - West- Duitsland heeft het Kremlin ver gaande economische hulp geboden in een poging de Russische weer stand tegen het NAVO-lidmaat- schap van een verpnigd Duitsland weg te nemen. Bondskanselier Hel mut Kohl heeft gisteren laten weten dat hij bereid is tot vergaande sa menwerking op het gebied van eco nomie en technologe en veiligheid. West-Duitsland is reeds de belang rijkste westerse handelspartner van de Sovjetunie. Deskundigen uit de VS. Groot- Brittannie, Frankrijk en de Sovjetu nie voerden gisteren in Oost-Berlijn voorbereidende besprekingen met specialisten uit de Bondsrepubliek en de DDR ter voorbereiding van de twee-plus-vierbesprekingen die vrijdag in de Westduitse hoofdstad Bonn beginnen, een dag eerder dan was gepland. Sovjet-leider Michael Gorbatsjov had zondag na een ge sprek met de Oostduitse premier Lothar de Maiziere nog eens gezegd dat het Kremlin het NAVO-lidmaat- schap van een verenigd Duitsland onaanvaardbaar acht. De Britse minister van buiten landse zaken Douglas Hurd heeft gisteren in Warschau gezegd dat hij de Poolse eis steunt voor een ver drag over de Poolse westgrens, zo heeft hij na een ontmoeting met de Poolse premier Tadeusz Mazo- wiecki gezegd. Hurd zei de deelna me van Polen aan het twee plus vier overleg toe te juichen als er onder handeld wordt over de Poolse gren zen. De Pools-Duitse grens wordt het eerste onderwerp op de agenda van het twee-plus-vier-overleg van zaterdag. Op het universiteitsplein in Bukarest protesteert een man met zijn dochtertje op zijn schouders tegen Iliescu. 'Voor altijd een familie van vandalen', staat er op het briefje in zijn hand met een verwijzing naar Iliescu's uit spraak dat de demonstranten tegen zijn regering vandalen zijn. (f0to epa> BUKAREST (Rtr/AFP/GPD) - Vijf in Bukarest. dat werd uitgeroepen Roemeense oppositiepartijen heb- 'communistenvrije zone', ben gisteren gedreigd de verkiezin gen in Roemenië te boycotten als die op 20 mei worden gehouden, gen wijlen dictator Ceausescu be- zoals het Front voor Nationale Red- gon, kwamen gisteren volgens de ding heeft bepaald. Ze eisen uitstel tot minimaal dit najaar omdat de oppositie nat heeft kunnen v democratische omstandigheden, Zij beschuldigen het Front daar- Roemeense radio zeker 40.000 op de been. De verschillende naast 'elijks campagne oppositiegroepen in de stad v< onder normale den een 'Nationale Alliantie voor de Verklaring van Timisoara'. Een woordvoerder van de regering beti- (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV - De Israëlische pre mier Jitschak Shamir, die op het punt staat een rechtse regering te vormen, wil het met de hulp van Amerika gestarte vredesproces voor onbepaalde tijd uitstellen. In een interview ter gelegenhe.id van Israëls onafhankelijkheidsdag zei hij gisteren dat hij in de nabije toe komst geen behoefte heeft aan een dialoog met de Palestijnen in Cairo. Zijn verklaring moet worden ge zien in het kader, van zijn poging een regering te vormen met een aan tal uiterst rechtse partyen, die zich hebben uitgesproken tegen Sha- mirs vredesvoorstellen van mei vo rig jaar. Die voorstellen voorzagen onder meer in verkiezingen in de bezette gebieden en een dialoog met de Palestijnen over beperkt zelfbestuur. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker is het afgelopen jaar druk doende ge weest de Israëlische voorstellen in een zodanige vorm te gieten dat ze aanvaardbaar werden voor de Pa lestijnen. Bakers woordvoerster, Margaret Tutwiler, noemde giste ren in Washington Shamirs verkla ring 'verwarrend' omdat de Vere nigde Staten zich met het proces zijn gaan bemoeien op verzoek van Israël. Ze zei dat Washington geen ander plan achter de hand heeft. Het was voor het eerst dat Shamir openlijk zijn handen heeft afgetrok ken van het besluit van zijn eigen regering, in november vorig jaar, om een Amerikaanse poging te steunen een dialoog met de Palestij nen in Cairo tot stand te brengen, nog voor verkiezingen in bezet ge bied (het zogenoemde 'plan Baker'). Shamir in het radio-interview: "Er mag dan een mate stemming zijn met de Verenigde Staten, maar dat betekent niet dat de dialoog uitgerekend in Cairo moet wordep gehouden, het zou best ergens anders kunnen. En er staat nergens dat die dialoog nu moet plaats hebben, het zou op elk gewenst moment kunnen". De premier zei ook dat het plan- Baker niet zonder meer moet wor den aanvaard. "Zelfs als er overeen stemming is met de Verenigde Sta ten dan kan men van ons toch niet verwachten dat we maar ieder voor stel en ieder idee van de Amerikaan-, se minister aanvaarden, wie hij dan* ook is". "schandelijke laster- telde de alliantie als een bewuste stap om het land te stabiliseren. Drie weken voor de eerste vrije ver veertig jaar dreigt twee blokken uiteen te vallen. Aan de ene kant campagne" tegen de oppositie, Tot de partijen die met de boycot „„„J hebben gedreigd behoren de drie bezingen v, belangrijkste oppositiepartijen: de Roemenië daarmee Boerenpartij, de Liberalen en de uiteen te vallen. A Sociaaldemocraten. Gisteren de- staat het Front voor Nationale Red- monstreerden voor de negende ach- ding met aan het hoofd Ion Iliescu tereenvolgende dag Roemenen op terwijl de verschillende oppositie- het grote plein voor de universiteit partyen zich vinden in een anti- Weer onderdelen superkanon gepalet EDIRNE (AP) - De Turkse douane heeft bij de grens met Bulgarije een - - i»«uu«iuMai»i> op^ieveiu. vrijuag rachtwagen met stalen buizen onderschept, die vermoedelijk onderdelen den. En nog steeds bestaat het ver- wordt h- echter waarschijnlijk wel ynvoor het door Irak te bouwen superkanon. Vorige week werden bij de- moeden dat de revolutie van de- gekozen tot nieUwe Griekse presi- communistische en anti-regerings- alliantie. Deze alliantie is er niet voor niets. Het begint erop te lijken dat het Roemeense volk niet veel meer heeft weten te bereiken dan een re gering die bereid is tot een aantal politieke en economische hervor mingen, maar het communisme is bepaald niet afgezworen. De twijfels over de aard van het Front begonnen al vrij snel na de val van Ceausescu. Critici wezen erop dat leidende figuren zoals Iliescu, de huidge premier Petre Roman en de inmiddels afgetreden Silviu Bru- can een rol in de Communistische Partij hadden gespeeld. Daarnaast rees de vraag hoe het eigenlijk mo gelijk was dat er zo snel na de val van Ceausescu leidinggevende functionarissen staat was de macht MORTSEL (GPD) - De ontkno ping gistermiddag van een bank roof in het stadje Mortsel bij Ant werpen is voor de vele honderden toeschouwers uitgelopen op een anti-climax. Er werd een storm loop uitgevoerd om de gegijzelde bankdirecteur en een bediende te ontzetten, maar de drie overval lers werden niet aangetroffen. Zij hadden de bank waarschijnlijk al lang verlaten. "Men kan ons niet van naïviteit beschuldigen", zei procureur Van Walle van het Antwerps parket na afloop, "de twee personeelsleden zijn er zelf steeds van overtuigd geweest dat de gangsters nog in het gebouw aanwezig waren. Daarom durfden zij onze tele foontjes niet te beantwoorden. Toen er ook niet werd gereageerd op de megafoon zijn we tot actie >ver gegaan". Om drie uur 's middags werd de achterdeur van de bank met een harde knal opgeblazen. Even la ter werden de twee geschokken personeelsleden gevonden. Het is nog onduidelijk wat er precies is gebeurd. Bij het openen van de bank om negen uur 's morgens moeten de directeur en een employe de bankrovers hebben gehoord op I de eerste etage. Dezen waren via een ingeslagen ruit aan de achter zijde van het gebouw binnenge drongen. Klaarblijkelijk in de veronderstelling dat de bank ge sloten was. werden de bankro vers verrast door het bankperso neel. De directeur heeft nog een stil alarm in werking kunnen stel len, de bediende kon een vrouwe lijke collega die net wilde binnen komen met gebaren duidelijk ma ken dat er een overval gaande was. Zij heeft daarop aan de over kant van de straat de rijkswacht gewaarschuwd. De directeur en de medewerker zijn waarschijnlijk onder bedrei ging van wapens naar een aparte kamer gebracht. De overvallers moeten daarna vrijwel direct zijn weggevlucht via de gebroken ruit aan de achterkant. De gewaarschuwde politie diensten lieten er intussen geen gras over groeien. In de wijde om trek werden de straten afgezet, scherpschutters posteerden zich op de daken tegenover de bank en vijf ambulances bleven paraat voor het geval dat. Tevergeefs, zo bleek 's middags. Maar dat vond Van Walle niet zo belangrijk. "Ik ben blij dat er geen onschuldige slachtoffers zijn gevallen". Of er iets was buitgemaakt kon de pro cureur niet zeggen. dat voorzitter Alevras en de 21-koppige fractie van de Alliantie van Links en Vooruitgang steunde de filosoof Komende vrij dag vindt de volgende stemming zelfde grensovergang twee vrachtwagens met stalen buizen onderschept De vrachtwagen zou op weg zijn geweest van West-Duitsland Iraakse hoofdstad Baghdad. dan Tibet China heeft vandaag na m< een jaar een eind gemaakt aan de staat van beleg in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Die werd begin maart vorig jaar ingesteld na drie dagen van bloedige onlusten tegen de Chinese bezetting. Het bloedver gieten begon vorig jaar'op 5 maart, toen een groepje Tibetanen met spandoeken rond de tempel Jok- hang trok. De politie opende het vuur, waarna in de drie daaropvol gende dagen tientallen mensen om* het leven kwamen. Belediging Een 17-jarige jongen heeft zaterdag in New York vier jongens neerge schoten omdat zij zijn meisje had den beledigd. Twee van hen vonden de dood. Volgens ooggetuigen wa ren de vier jongens aan het basket ballen op een schoolplein toen de 17-jarige Louis Perez naar hen toe liep en hun een joint aanbood. De jongens gingen naar een portiek van de school, waar Perez de vier dwong te knielen en hen neer schoot BONN "De belangrijkste buiten landse reis in mijn ambtsperiode", zo omschrijft de Westduitse presi dent Richard von Weizsacker zijn morgen beginnende vierdaagse staatsbezoek aan Polen. Von Weizs-' acker, onder meer in gezelschap van minister van buitenlandse za ken Genscher en de schrijver Gün- ter Grass, komt evenwel in feite met lege handen. Hij heeft geen onder nemers bij zich, die graag willen in vesteren en geen cheques ter waar de van miljarden. De miljoenen Polen, die zich in de oorlog hebben afgebeuld als slaven in de nazi-fabrieken, krijgen nog geen cent en het bezoek,van de Duitse president brengt ook geen oplossing voor het schuldenpro bleem en de economische crisis. En wat de morele Duitse schuld tegen over de Polen betreft: de knieval van Willy Brandt in 1970 kan niet worden herhaald, laat staan over troffen. Desalniettemin verwachten de Polen heel veel van het bezoek. Ie dereen die maar iets te betekenen heeft, 'heeft gestreden voor een plaatsje in het overvolle program ma. Staatslieden, kerkelijke leiders, vakbondsbestuurders, kunste naars, studenten. Allemaal willen ze hun zorgen kwijt en de visie van de alom gerespecteerde Westduitse president horen. Overal zal Von Weizsacker geconfronteerd worden met de last van het verleden, die ook de voorbereiding van de reis zo heeft bemoeilijkt. Oorspronkelijk had het bezoek plaats moeten vinden op 1 septem ber 1989, precies 50 jaar nadat de Duitsers Polen binnen waren geval len. Voor de Polen zou dit een grote symbolische betekenis hebben ge had, maar interne Westduitse poli tieke problemen verhinderden de reis. De rechtervleugel van de'chris- ten-democraten, toen nog volledig in de ban van de opkomst van de rechts-extremisti sche Republikei nen, vonden het te veel eer. Per slot van rekening was na de oorlog niet alleen ruim 100.000 vierkante kilo meter 'Duits' gebied verloren ge gaan, er waren ook miljoenen Duit sers verdreven. De strijd om de defi- nitieve erkenning van de Oder- dat veel Polen tientallen jaren zijn De grote opdracht voor Von Wei- Neissegrens was weer in volle he- geïndoctrineerd met anti-Duitse zsacker is het wegnemen van een vigheid ontbrand. Helmut Kohl propaganda, die het communisti- deel van die zorgen. Uit Poolse oog- deed steeds uitspraken die voor sche regime nodig had om de ver- punt zijn alle onopgeloste vragen, tweëerlei uitleg vatbaar waren. dragen met de nog meer gehate van de 'Wiedergutmachung' voor Russen te rechtvaardigen. En ten- dwangarbeiders tot de garantie van Weizsacker vertikte het onder die slotte herleeft door het arrogante de westgrens, alleen maar delen van omstandigheden als een soort voor- opdeden van een aantal Duitsers in van de hamvraag: welke burenrela- bode van Kohl te gaan. En dus ging de Polen de angst opnieuw als twee- tie willen de Duitsers aanbieden? Helmut Kohl in november 1989 derangs burgers te worden inge- Aan de vooravond van zijn reis pro- maar zelf. Weliswaar moest de kan- schaald. beerde Richard von Weizsacker een selier zijn good-willbezoek onder breken, omdat ook hij werd verrast door de val van de Muur. De Polen, in hun geschiedenis zelf drie keer getroffen door een deling, hadden er begrip voor. De reis van Kohl was geen door slaand succes, maar ook geen mis lukking. Hij verbond aan eventuele leningen keiharde voorwaarden en draaide nog een beetje om de defini tieve erkenning van de Poolse west grens heen. Aangezien dat thema nu uit de weg is geruimd kan Weizs acker vertrekken. Het tijdstip heeft natuurlijk niet zo'n symboolwer king als een reis op die eerste sep tember zou hebben gehad, maar is toch goed gekozen. Na de Duitse eenwording zal Polen immers weer een direct buurland worden en sinds de val van de Muur groeien de zorgen in Warschau dat de Duitsers in 'de nabije toekomst alleen maar met zichzelf bezig zullen zijn. Door nu, op het hoogtepunt van het eenwordingsproces, naar Polen te reizen, onderstreept het West duitse staatshoofd dat de Duitsers niet alleen nationaal of Westeuro pees georiënteerd zijn, maar ook be lang hebben bij een goede nabuur schap met de Polen. Per slot van re kening hebben zij een voortrek kersrol gespeeld bij de vreedzame omwenteling in Oost-Europa. Duitsland zou zonder Polen niet dat zijn wat het nu is of kan worden. Het bezoek is ook een dankbetuiging daarvoor. Desondanks vrezen de Polen het 'eimg vaterland' met zijp bijna 80 miljoen Duitsers. Ze maken in de DDR dagelijks mee hoe er op hen neer wordt gekeken en ze hech ten veel belang aan de stemming van de na de oorlog uit vroegere Duitse gebieden 'vertriebenen', die ze als gevaarlijker inschatten dan ze in werkelijkheid zijn. Verder mag niet worden vergeten (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE-De eerste stemronde... n - het nieuwe Griekse parlement heeft Despotopoulos. Injanuarikwamhetgeruchtalop dag vmd'd™ aantal partyeden, mUitai- door hem opgerichte Nieuwe De- Plaa«=' )?aarb« Karamanlis nog ..,i.nt,t.manc.n a] bezig mocratie (ND), gisteren nog niet het slecl?'s, de absolute meerderheid presidentschap opgeleverd. Vrijdag van 151 nodlS heeft. Maar de 'grand old man' heeft Presi- herhaaldelijk laten blijken graag dooreen meerderheid van meer dan één grote partij gekozen te willen oud-parlements- worden. De kans hierop lijkt nog niet geheel verkeken. Sommigen houden rekening met de mogelijk heid dat de socialistische leider An dreas Papandreou daags voor de volgende stemming zijn tactiek zal herzien en vrij kunnen laten om op Karamanlis te stemmen. Papandreou's wending zou hem echter goed uit komen. Van Kara- cember hen heeft overvallen, dat ze er uiteindelijk handig ge bruik van hebben gemaakt. dent. De socialistische Pasok gaf haar 123 stemmen eerste antwoord te geven. "Polen P o 1 en b if h u n 'coöperatiemetWesL ^f^fn m' Europa van^^Duitsem kuunen dan wordt de kans groter dat deze processen worden geseponeerd. Demmenie Haarlemmerstraat 16? 2312 DP telden Tel.* 071-141063 Sedert meer dan honderd jaar staat Waterman gelijk aan innovatie en perfektionering van het schrijven. Vandaag is Waterman "nummer één" in research naar kwaliteit en betrouwbaarheid. Maar ook in de kreatie vorm en kleur tracht men de absolute perfektie te berei ken. Bij Demmenie vindt u een uitgebreide kollektie schrijvende sieraden. Ter kennismaking bieden wij u in de maand mei het Waterman-model LAUREAT in de lakuitvoering aan. De Laureat is modern van lijn in zwart lak, rood gevlamd, marmergroen of verzilverd. kom gezellig winkelen De vulpen De ballpoint Fl. 115,- Fl. 75,- set kompleet Fl. 150,- prijzen INKLUSIEF BTW in de winkel van Demmenie 's -maandags geopend vanaf 13.00 uur

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7