"Economie Sovjetunie op instorten" Braziliaanse rijken nu 'nieuwe armen' Wie blijft er ook spits in de file? ftmwi Massale staking Zuid-Korea India negeert 'zwarte lijst' Verenigde Staten Kantine-acties dreigen bij Hoogovens door cao Beurs Indonesië te populair DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 5 MOSKOU (AP) De economie van de Sovjetunie verkeert volgens een aantal economen in een crisis die zo ernstig is dat de problemen elk moment uit de hand kunnen lopen. In een publicatie in de partijkrant Pravda schrijven zij te vre zen voor een fatale combinatie van stagnatie en een onbe heersbare inflatie, de zogeheten 'stagflatie'. Alleen een solide financieel beleid en een stabiele roebel kunnen de gezondmaken, zeggen de De overheid zou de uit gaven moeten beperken door het opheffen van de subsidies en de in komsten verhogen door een belas tingverhoging. De regering van president Gor- batsjov buigt zich momenteel over een pakket radicale hervorminge.n om de financiële crisis aan te pak ken. De maanden geleden aange kondigde noodmaatregelen werden onlangs afgezwakt door Gor- batsjov, omdat zij niet voldoende zouden zijn overdacht. De 'oerknal' voor de economie naar Pools model zou bovendien voor gigantische maatschappelijke problemen zor gen. De economie blijft echter achter uit hollen, zoals blijkt uit de publi- katie van de cijfers van het afgelo pen kwartaal in de Pravda. In het eerste kwartaal van dit jaar is 1,2 procent minder geproduceerd dan in het voorgaande jaar. De econo men, onder wie de invloedrijke Gai dar, vrezen daardoor voor een gie rende inflatie. Door de dalende produktie kun nen leveranciers en industrie de vraag naar consumptiegoederen niet bijhouden, waardoor de prijzen blijven stijgen. Op de vrije markt is vlees al 16 keer duurder geworden, en ook voor groenten wordt 13 keer meer en voor fruit twintig keer meer betaald. Bovendien is het begrotingste kort heel groot en blijft de regering aan de lopende band geld drukken, wat een veel te snelle verruiming van de geldvoorraad tot gevolg heeft. Volgens Gaidar groeit de geldvoorraad in de Sovjetunie nu zes tot acht keer zo snel als tien jaar geleden, terwijl er minder goederen worden geproduceerd. NEW DELHI (UPI) - India geeft niet toe aan Amerikaanse druk om maatregelen die de Amerikaanse export naar India zouden belemme ren, af te schaffen. Indiase parle mentariërs hebben gisteren hun meningsverschillen opzij gezet om gezamenlijk de regering-Gandhi aan te moedigen niet te bezwijken. India eist dat buitenlandse bedrij ven zich aan bepaalde exportvoor schriften houden en dat zij eerst proberen in India onderdelen te la ten produceren en te kopen, voor dat die worden geïmporteerd. Vori ge week zetten de Verenigde Staten daarom India op de 'zwarte lijst' van landen die de Amerikaanse export op een oneerlijke manier zouden te genhouden. Als India zijn 'unfaire' methoden niet opgeeft, dan komen er Amerikaanse sancties. Enkele parlementariërs noemden de dreigementen van Washington' "pure chantage". Washington zou misbruik maken van het feit dat In dia momenteel kampt met een te kort aan deviezen. Amerikaanse multinationals zouden vqp deze si tuatie gebruik willen maken om in de Indiase markt te investeren. Verzekeraars eisen toegang tot de Indiase binnenlandse verzekerings- markt, die op drie miljard dollar (ruim 5,5 miljard gulden) wordt ge schat. Bank Bulgarije Zakenlieden in Bulgarije hebben besloten de eerste particuliere bank in het land op te richten. Deze in stelling zal leningen met lage rente verstrekken ter stimulering van het particuliere bedrijfsleven. De bank krijgt een kapitaal van tien miljoen leva (6,3 miljoen gulden). Er worden aandelen aangeboden voor 1.000 le va (630 gulden) per stuk. Die mogen ook door buitenlanders worden ge kocht. Bulgarije is evenals andere Oosteuropese landen bezig met het omschakelen van een centraal ge leide economie naar een vrije markt. Kas Nicaragua leeg De nieuwe regering van Nicaragua onder leiding van president Violeta Chamorro heeft van de voormalige Sandinistische regering een schuld van 11 miljard dollar (22 miljard gul den) geërfd en zal dit jaar gecon fronteerd worden met een hoge in flatie die in mei al 100 procent zal bedragen. Iri de staatskas zit nog slechts ongeveer drie miljoen dollar (zes miljoen gulden), zei de direc teur van de Nationale Bank maan dag. De liquide middelen in de staatskas komen ongeveer ovejeen met het bedrag dat de Sandinisten volgens eigen zeggen in de schat kist aantroffen toen zij de dictator Somoza hadden verjaagd. Vervoersbond FNV Ten minste vier personen stellen zich tegenkandidaat voor functies in het bestuur van de Vervoersbond FNV. Daarmee krijgt de al maanden durende ruzie binnen de de bond weer een vervolg. Bestuurder J. Draijer van de vakcentrale FNV deed vorige maand een voordracht voor een nieuw bestuur die door het zittende bestuur van de Vervoers bond is overgenomen. Draijer koos de groep van zeven mensen, met R. Vreeman als voorzitter, onder meer omdat te verwachten is dat de kan didaten met elkaar kunnen samen werken. Ook voor voorzitter Vree man is een tegenkandidaat te ver wachten. In het belastingjaar 1989-1990 be droeg de handel tussen beide lan den meer dan 12 miljard gulden, met een handelsoverschot voor In dia van twee miljard gulden. India heeft in tegenstelling tot Brazilië en Japan geweigerd over de Ameri kaanse eisen te onderhandelen. In dia zegt dat wetgeving die in de VS wordt aangenomen, India tot niets hoeft te verplichten en dat gedwon gen wijziging van de Indiase han delswetgeving een aantasting vormt van 's lands soevereiniteit. Nog een reden waarom Washing ton momenteel de druk op India zou opvoeren, is dat dit land in de ogen van de multinationals veel te veel dwarsligt bij de GATT-onder- handelingen. India en andere ont wikkelingslanden zijn tegen uit breiding van de GATT-overeen- komst naar nieuwe industriële pro- dukten zonder dat de westerse lan den vooraf behoorlijke concessies hebben gedaan. Verder eist India dat de VS zijn handelsbarrières voor textiel vermindert. Geen fusie Ahold met Euro-partners ZAANDAM (GPD) - Koninklijke Ahold (onder meer de supermarkt Albert Heijn) streeft niet langer naar een fusie met de Europese partners Argyll in Groot-Brittannië en Casino Guichard-Perrachon in Frankrijk. Dat zegt de nieuwe presi dent van het concern, Everaert, in het laatste nummer van het perso neelsblad Flitsen. Letterlijk zegt Everaert: "Het is niet onze strategie de samenwer king tussen Ahold, Argyll en Casino te laten uitmonden in een totale fu sie.. Misschien dat er ooit een kleine holding komt in Brussel, maar bij een fusie zou er een bedrijf ontstaan dat te log is om te besturen". Hier door neemt Everaert afstand van de suggestie van zijn voorganger, A. Heijn, dat een fusie niet is uitgeslo ten. IJMUIDEN (GPD) - Drie maan den nadat er een principe-akkoord tussen bonden en Hoogovens is af gesloten, is er opnieuw een conflict ontstaan over de werkgarantie. De industriebonden braken de onder handelingen in februari jongstleden r.f, omdat ze de komende jaren de garantie wilden hebben van de di rectie dat er geen gedwongen ont slagen zouden vallen. Hoogovens is momenteel bezig een groot reorga nisatieplan voor te bereiden om de produktiviteit van het staalbedrijf te verbeteren. Verwacht wordt dat daardoor een paar duizend arbeids plaatsen verloren zullen gaan. De industriebonden FNV en CNV dreigen opnieuw kantineac ties te gaan beleggen als Hoogovens niet snel besluit de werkgarantie-af- spraak in de nieuwe cao op te ne men. De Directie Staal wil de werk garantie in een apart protocol mee nemen, maar de bonden vinden de garantie essentieel voor de nieuwe cao bij Hoogovens. "Als de werkga rantie niet wordt opgenomen, héb ben we gewoon geen cao", stelt Jan Schalkx van de Industriebond FNV. .Nadat Hoogovens uiteindelijk toe zegde de komende cao-periode van anderhalfjaar geen ontslagen te 'zul len laten vallen en in de periode daarna 'alles in het werk' te zullen stellen om ontslag te voorkomen, gingen de bonden akkoord met de huidige principe-cao. Volgens een woordvoerder vindt Hoogovens het niet juist deze afspraak in een cao vast te leggen, omdat het om een toezegging gaat die langer duurt dan de cao-looptijd. "We hebben in het verleden dit soort toezeggingen oók niet in de cao opgenomen". De industriebonden constateren echter dat Hoogovens hiermee 'af breuk wil doen aan de concessie'. CNV-districtsbestuurder Gerrit Mastenbroek vindt het 'onbegrijpe lijk' dat Hoogovens zich op dit punt zo hard opstelt. "We hebben de on derhandelingen niet voor niets af gebroken. Het ging met name om de werkgarantie. Ik vind het getuigen van een uiterst kinderachtige hou ding om nu deze paragraaf niet in de cao te willen opnemen". Ook FNV-bestuurder Jan Schalkx noemt het 'ongepast' van de Directie Staal. "Ze zitten blijk baar met de werkgarantie in hun maag en proberen nog iets terug te krabbelen. Juridisch maakt het al lemaal niets uit. Het verschil zit in het feit dat de cao naar de werkge versorganisatie VNO wordt ge stuurd, maar een protocol niet. Blijkbaar wil Hoogovens niet aan de VNO laten zien dat ze die werk garantie heeft moeten gegeven. Maar wij willen het daarom juist wel in de cao hebben". Volgens Schalkx moet de directie op 10 mei tijdens het overleg duide lijkheid verschaffen. "Als ze dan op, het standpunt blijft staan, gaan we terug naar onze leden. Dan moeten we weer de kantines in om de werk nemers te informeren. Dat zou ook kunnen betekenen dat we opnieuw actie moeten gaan voeren, omdat we dan blijkbaar toch geen akkoord hebben bereikt met de directie". Textielbedrijf de straat op voor minimloon en atv TILBURG (ANP) - Ruim 50 werk nemers van het textielrecyclingbe- drijf Leon Kalfus BV in Tilburg, die sinds 25 april in staking zijn. heb ben vanochtend een protestmars gehouden door de binnenstad van Tilburg. Ze eisen dat hun werkgever de aanwezigheidspremies en produk- tietoeslagen afschaft. In plaats daar van willen ze een veertig-urige werkweek op basis van volledig mi nimumloon en dertien atv-dagen. Daarnaast willen de werknemers, voornamelijk Turkse vrouwen, om het andere jaar drie weken onbe taald verlof dat gekoppeld dient te worden aan de normale vakantie. De staking bij het Tilburgse tex tielbedrijf is volgens districtsbe stuurder E. Schellenberg van de In dustriebond FNV voor onbepaalde tijd uitgeschreven. "We gaan net zo lang door tot we onze zin krijgen", aldus Schellenberg. Volgens de vakbondsman wil Kalfus ondanks verschillende verzoeken niet weten van onderhandelen. Arbeiders van Hyundai staken uit protest tegen het optreden van de politie tegen collega's. (foto EPA) Beurs bereikt nieuw dieptepunt door economische onrust ULSAN/SEOUL (Rtr/AFP/KRF/AP) - In verschil lende Zuidkoreaanse steden heb ben dinsdag tienduizenden studen ten en arbeiders betoogd tegen het harde optreden van de regering te gen stakingsacties. De demonstran ten eisten meer vakbondsrechten zonder bemoeienis van de overheid en vrijlating van gearresteerde vak bondsmensen. De regering heeft verklaard dat arbeidsconflicten streng de kop in gedrukt worden, omdat die de eco nomie in gevaar brengen. De ex port, de drijvende kracht achter de Zuidkoreaanse economie, onder vindt volgens de regering veel scha de van de stakingen, de hoge loon stijgingen en de duurder wordende munt. De werknemers voeren actie in zeven Hyundai-vestigingen ver spreid over het hele land. Ook ruim 20.000 arbeiders van de Hyundai Motor Company de 'autopoot' van het bedrijf doen mee aan de staking die voorlopig twee dagen moet duren. Zaterdag bestormde de politie de scheepswerf van de fabri kant in Ulsan. Arbeiders hadden de werf al sinds woensdag platgelegd. De stemming op de beurs werd maandag verder gedrukt door de ar beidsonrust bij het Hyundai-con cern. De aandelenkoersen op de ef fectenbeurs van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel hebben maandag de sterkste daling laten zien die ooit op één dag is geregistreerd. Hande laren spraken van paniekverkopen onder invloed van toenemende ar beidsonrust en de weigering van de regering om de al maanden kwak kelende beurs te ondersteunen. De beursindex kelderde maan dag met 31,71 punten ofwel 4,4 pro cent tot 688,S6. Er sloten slechts twee fondsen hoger, negen on veranderd en maar liefst 750 lager. Van de lager sluitende aandelen boekten er 654 het maximaal toege stane koersverlies. Het koersgemiddelde van de beurs in Seoel is sinds het begin van het jaar al met 24,1 procent gedaald èn ligt nu 31,6 procent onder het ni veau van 1 april van het afgelopen jaar, toen er een hoogtepunt werd bereikt van 1.007 punten. De huidi ge stand is de laagste sinds 13 okto ber 1988. Beleggers bestormden gisteren evenals vorige week kantoren van effectenmakelaars om hun onge noegen te uiten over de malaise op dë beurs. Sommige effectenbedrij ven hielden uit vrees daarvoor hun deuren gesloten. JAKARTA (KRF) - Buitenland se beleggingsondernemingen hebben op de Indonesische beurs in de hoofdstad Jakarta voor meer dan 756 miljoen gulden in aandelen belegd. Daardoor heb ben zij met hun landenbeleg- gingsfondsen ongeveer veertig procent van de totale marktwaar de in handen. Dit is gisteren be kendgemaakt in een rapport van een economisch adviesbureau uit Singapore. Volgens de onderzoekers wordt de aandelenmarkt in Indo nesië overspoeld door buiten landse landenbeleggingsfondsen. De fondsen spelen in op de sterke koersstijgingen van de Indonesi sche aandelen op de beurs van Jakarta, ondanks waarschuwin gen van economische deskundi gen dat de koers/winstverhoudin gen van de aandelen onrealistisch hoog zijn. "Veel van de noterin gen hebben een koers/winstver houding van meer dan twintig. Deze verhouding is vergeleken met welk andere beurs dan ook hoog te noemen", aldus het ad viesbureau.' In het rapport wordt erop gewe zen dat er zelfs koers/winstver houdingen van 100, 250 of 500 voorkomen. "Met deze verhou dingen blijft er weinig ruimte over voor investeringen op de lan ge termijn die gebaseerd zijn op fundamentele waarden", zo staat in het rapport. "Het gevaar is aanwezig dat de noteringen op het koersenbord ineen zullen storten, zodat onder nemingen die het kapitaal op de beurs willen gebruiken om hun groei te financieren het moeilijk gaan krijgen", schrijven de on derzoekers. Het rapport geeft het advies om met meer regulerende maatregelen te komen om het vertrouwen in de Indonesische aandelenmarkt te kunnen hand haven. Shocktherapie president Collor de Mello verdeelt Brazilianen (Van AP-correspondent Ken Silverstein) RIO DE JANEIRO - Het economische beleid dat de Brazi liaanse president Fernando Collor de Mello heeft geïntroduceerd, heeft ontzetting teweeg gebracht onder de rijken, maar is enthousiast ontvangen door de armen, omdat er een eind mee is gekomen aan de hy perinflatie van bijna 5000 procent. Collor lanceerde zijn plan voor een 'Nieuw Brazilië' op 16 maart, de dag nadat hij was beëdigd als de eerste democratisch gekozen presi dent in 29 jaar. Spaarrekeningen van meer dan 2300 gulden werden bevroren, wat neerkwam op een be vriezing van ongeveer 230 miljard gulden, oftewel 80 procent van alle bankdeposito's. Daardoor werd het in omloop zijnde geld drastisch ver minderd en liep de inflatie snel te rug. Om het begrotingstekort van 60 miljard gulden terug te dringen heeft Collor verder danig gekort op de overheidsuitgaven, nieuwe be lastingen ingevoerd en beloofd dat een groot deel van de 188 staatsbe drijven wordt. Hoewel er meningsverschillen zijn over het inflatiecijfer voor april (de regering zegt dat het nul is, maar verschillende onafhankelijke in stellingen houden het op 25 pro cent), is het duidelijk dat het met de hyperinflatie is gedaan. Arme Bra zilianen kunnen zich nu af en toe weer wat vlees bij de maaltijd ver oorloven en zelfs wat geld opzij leg gen. Dat stimuleert weer de ver koop van de wat goedkopere artike len. Medelijden Het openbaar vervoer is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Sterker nog: nu de auto moet worden teruggedrongen, wordt het openbaar vervoer steeds belangrijker. Niet in de laatste plaats in onze overvolle steden. Elke dag gaan miljoenen mensen met het openbaar vervoer naar hun werk, bij elkaar op bezoek, boodschappen doen of naar de bioscoop. Dankzij de bestuurders van bus. metro en tram komt u er wel. En als u ondanks vrije busbanen toch een keer in de file komt, dan is het prettig te weten dat er iemand achter het stuur zit die ook dan spits en alert blijft. Veel mensen bij de gemeentelijke ver voerbedrijven zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die problemen niet uit de weg gaat en veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door zich sterk te maken voor goede arbeidsvoorwaarden. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. BON Stuur mij r over AbvaKabo I Naam Adres I Postcode Woonplaats I Naam werkgever I Stuur deze bón in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo. Antwoordnummer J 10018, 2700 VB Zoetermeer. iity AbvaKabo I De vakbond die 2 De minder bevoorrechte klassen hebben weinig medelijden met de 10 procent die niet meer aan hun geld kunnen komen en nu wel wor den bespot als de "nieuwe armen". Het verschil tussen rijk en arm is in Brazilië dan ook wel erg groot: Ruim de helft van de bevolking moet rond zien te komen van nog geen 300 gulden per maand, terwijl de rijkste 10 procent zich in weelde baadt. Toch hebben de mensen met de laagste inkomens ook hun beden kingen tegen Collors beleid. Het re- geringscijfer van een inflatie van nul procent betekent namelijk dat de salarissen niet meer worden ver hoogd. De middenklasse van Brazi lië is verdeeld over Collors beleid, waarbij ongeveer de helft voor is en de helft tegen. De rijken zijn daarentegen una niem tegen en verbitterd. Volgens een enquête voelen zij zich verne derd en verraden. De president van Brazilie's grootste particuliere on derneming, de groep Votorantin, vertelde in een praatprogramma op televisie mismoedig dat hij over woog te emigreren, nu een kleine miljard gulden van zijn bedrijf is be vroren op de bank. En er zijn meer topmensen in het bedrijfsleven die zich bedrogen voelen door Collor de Mello, die zij immers hebben ge_- steund in zijn campagne tegen de linkse kandidaat Lula da Silva. Voorspelling Vreemd genoeg zijn ook de vakbon den, die het niet vaak eens zijn met de werkgevers, boos op Collor. De werkloosheid is volgens de officiële cijfers sinds medio maart gestegen van 3,5 tot 9 procent. De grote bui tenlandse autofabrieken rond Sao Paulo zijn vrijwel verlaten, omdat 80 procent van de werknemers met verplicht verlof is gestuurd. De vak bonden vrezen voor een depressie die veel ergere gevolgen zal hebben dan de inflatie. Het zwaarst getrof fen werd de bouw, waar naar schat ting 300.000 ontslagen zijn gevallen sinds de introductie van het nieuwe economische beleid. Deze problemen hebben hun weerslag op Collors populariteit. Volgens een recente opiniepeiling onder de inwoners van de tien grootste steden wordt het plan ge steund door 71 procent van de be volking, 10 procent minder dan een maand geleden. Over de gevolgen op de lange ter mijn verschillen de deskundigen van mening. Een teruggang in de economie was onvermijdelijk om de inflatie te kunnen bestrijden, meent Gustavo Franco. een econoom van de katholieke univer siteit in Rio de Janeiro. "Als de kos ten voor het levensonderhoud da len, is het vrij eenvoudig om de groei weer aan te zwengelen. We hebben een sterke economie met een solide industriële basis." Ook optimistisch is oud-minister Bresser Pereira (financien). Hij meent dat er noodzakelijke maatre gelen zijn genomen om de inflatie te beteugelen. 'Eerst moeten we de economie stabiliseren en dat moet de regering een nivellerend beleid voeren om de armen te helpen." Maar de directeur van het gezag hebbende Instituut voor Sociaal en Economisch Onderzoek meent dat Brazilië geen recessie kan verwer ken, omdat er zoveel armoede De- staat. De baat die de armen nu nog vinden, zegt Herbert de Souza, zal teniet worden gedaan als er een re cessie intreedt. Maar velen wagen zich niet aan een voorspelling over wat er verder gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5