Acties bij installatie van extreem rechts HET IS NIEUW. ÏfP A 1 HET IS VAN BECEL. Vonhoff z'n zin: Voorhoeve stapt op m JTL Ssfli NIEUWE BECEL GOUD. Toeschouwers rally vernielen natuurgebied Nijpels gelooft z'n oren niet Migranten vrezen rivaliteit bij sociale vernieuwing •al» Bolkestein als tussenpaus WD y DINSDAG 1 MEI 1990 2EE AMSTERDAM (ANP/GPD) - In verschillende steden waar van daag nieuwe raadsleden van de extreem rechtse partijen Centrum Democraten en de CP'86 worden geïnstalleerd, is gedemon streerd. In Utrecht en Amsterdam werd een blokkade van de raad huizen voorbereid, maar de betrokken raadsleden waren daar al sinds gisteravond binnen. Zo'n honderdvijftig demonstranten waren gelaten. Burgemeester Van trokken gisteravond in Amsterdam Thijn had daar toestemming voor in een fakkeloptocht naar het stad- gegeven. huis. Daar hielden ze een nachtwa- De installatie van de drie raadsle- ke om te voorkomen dat de drie den zelf verliep rustig. Wel verwees raadsleden van CD en CP'86 binnen Van Thijn alle raadsleden, maar in zouden komen. Om half zes van- het bijzonder de drie, op artikel 1 morgen werd het plein niet zonder van de Grondwet. In dat artikel geweld ontruimd door de mobiele wordt het anti-discriminatiebegin- eenheid. Toen bleek ook dat de drie sel verwoord. "Ik verklaar als voor raadsleden gisteravond al binneh zitter van deze raad", zo zei Van ADVERTENTIE Thijn, "dat ik als voorzitter van de gemeenteraad elk woord of elke handeling in deze zaal zal toetsen aan dit grondwetsartikel met het re glement van orde van de gemeente raad in de hand". Tijdens de beëdiging van de drie gingen de overige raadsleden de monstratief zitten. De meeste leden droegen buttons met teksten als "racisme, nee", of "kiss me, I'm je- wish" op de revers. Ook in Utrecht had de gekozen centrumdemocraat gisteravond zijn intrek genomen in het stadhuis. Op zijn uitdrukkelijk verzoek heeft burgemeester Vos dat toegestaan, aldus vanmorgen hoofdcommissa ris Wiarda van de Utrechtse politie. Buiten werd gedemonstreerd door een kleine groep actievoerders. In Den Haag verliep de installatie van drie extreem rechtse raadleden vrij rustig. Buiten het standhuis had een demonstratie zonder inciden ten plaats. Een paar honderd leden en sympathisanten van het Plat form tegen racisme en fascisme scandeerden leuzen als 'geen racis me, geen fascisme maar solidari teit'. HELLENDOORN (ANP) - Toe schouwers van de Hellendoorn Ral ly hebben het afgelopen weekeinde op de Sallandse Heuvelrug ernstige schade aan flora en fauna toege bracht. Om maar niets van het auto sportevenement te hoeven missen, reden zij met grote snelheid over af gesloten zandwegen die de kwets bare natuurterreinen doorkruisen. Tegen tientallen toeschouwers is proces-verbaal opgemaakt. Staatsbosbeheer legt een direct verband tussen het wangedrag van dé toeschouwers en de dood van een korhoen. De vogel maakte deel uit van de zeldzame populatie kor hoenders die op de Sallandse Heu velrug leeft. De woordvoerder van Staatsbosbeheer zegt bovendien miskramen te verwachten doordat drachtige reeën enorm zijn ge schrokken van het motorlawaai. Ook vreest hij dat broedende vogels hun nesten als gevolg van de rust verstoring hebben verlaten. Met de andere beheerders van de natuurterreinen op de Sallandse Heuvelrug vindt Staatsbosbeheer dat herhaling van het wangedrag bij een volgende rally moet worden voorkomen. De kwestie komt op korte termijn aan de orde tijdens een nabespreking met de gemeen ten waarin de rally jaarlijks wordt verreden. De natuur- en milieu-organisaties hebben eerder dit jaar geprobeerd de Hellendoorn Rally te voorkó men. Hun bezwaarschrift werd ech ter door de gemeenten verworpen. De politie van Hellendoorn laat weten dat het gedrag van de 140.000 toeschouwers zeker niet slechter was dan de voorgaande jaren. Vol gens een woordvoerder zal er "wei eens wat zijn misgegaan", maar is de verkeersafwikkeling zonder noe menswaardige problemen verlo pen. Affiches roe pen op tot een demonstratie in Haarlem. Bo ven: een actie voerder in Am sterdam zwaait de zwarte vlag als protest tegen de installatie van drie ex treem-rechtse raadsleden. 'fSStKWUS I |M !H>' i t tWAAjfï ...jr'- "i* $>- DEN HAAG (GPD) - "Ik kon mijn oren niet geloven. Ik was buitenge woon verrast toen ik op de radio hoorde van het vertrek van Voor hoeve". Oud-WD-leider en oud minister Nijpels, inmiddels burge meester van Breda, had in de verste verte niet het vermoeden dat zijn opvolger het bijltje er bij neer zou gooien. "Drie weken geleden, toen ik mijn laatste fractievergadering bij woonde, heeft iedereen Voorhoeve nog volledige steun betuigd. Op 7 april deed de partijraad hetzelfde. Ik weet niet goed wat er na die tijd is gebeurd". Nijpels noemt het 'moedig' dat Voorhoeve, met wie hij een hartelij ke relatie onderhield, zijn lot in ei gen hand heeft genomen. Maar, zo stelt hij, "ik hoop niet dat hem als nog de kabinetscrisis in de schoe nen wordt geschoven. Dat zou on juist zijn, want Voorhoeve was wel de laatste die dat wilde". De kritiek op de wijze waarop Voorhoeve de gedachten van de WD naar buiten bracht, kan vol gens Nijpels geen reden zijn ge weest voor het vertrek. "Ieder vo geltje zingt zoals het gebekt is en we hebben indertijd bewust voor hem gekozen". Volgens Nijpels deed Voorhoeve "die man is integer tot op het bot" het in de vorige kabinetspe riode heel goed. "Een week voor de crisis stonden we volgens de peilin gen nog op dertig zetels". En bij de raadsverkiezingen was het drama tisch verlies bij de Kamerverkiezin gen alweer verleden tijd. "De zaak stabiliseerde zich. Het dieptepunt was voorbij". Nijpels wil zich niet uitspreken over Bolkestein als nieuwe leider van de Tweede Kamerfractie. Hij hoopt wel dat de fractie vasthoudt aan de middenkoers die Voorhoeve heeft uitgestippeld. "Er moet meer toenadering worden gezocht tot D66. Er is geen behoefte aan een ruk naar rechts". CDA wil studie naar invoering districtenstelsel bij verkiezingen DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil een studie verrichten naar de voor- en nadelen van de invoering van een beperkt districtenstelsel voor de verkiezing van de Tweede Ka mer. Fractievoorzitter Brinkman denkt dat daardoor de politiek dich ter bij de burgers k^n worden ge bracht. Met nadruk wijst het CDA er op, dat invoering van een beperkt districtenstelsel niet betekent dat een kiesdrempel moet worden inge voerd. Brinkman zei voor de radio dat de relatie tussen de bevolking en de politiek waarschijnlijk beter wordt als er een vertegenwoordiger uit de regio in het parlement komt. zoals met een districtenstelsel het geval is. Hij wil dan ook dat de bijzondere Kamercommissie Deetman, die zich bezighoudt met de mogelijkhe den voor bestuurlijke- en staats rechtelijke vernieuwing, zijn idee bestudeert. In deze commissie Deetman hebben alle fractievoorzit ters zitting. Een beperkt districtenstelsel houdt in dat Nederland wordt opge deeld in een aantal districten, bij voorbeeld ter grootte van de provin cies (12) of ter grootte van de kamer centrales (18). Binnen deze distric ten wordt dan bij verkiezingen de evenredige vertegenwoordiging toegepast. Daardoor kan een dis trict verschillende kamerleden af vaardigen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP)-Migrantenor- woordelijkheid moet nen ganisaties vrezen dat zij bij sociale het economisch activeren vernieuwing in gemeenten rentie krijgen BHBH IBiP mensen, is het niet vrijwillig dan andere doelgroe- met dwangmaatregelen". De rege- pen. De gelden die gemeenten krij- ring richt zich volgens de organisa- gen' voor sociale vernieuwing zijn ties te eenzijdig op bestrijding van met voor één vaste doelgroep be- de sociaal-economische achter- stemd. De organisaties denken dat stand van minderheden. Zij conclu- I hierdoor andere groepen aanspraak gaan maken op de bedragen die nog veerd. deren dit uit het door de Weten- u.. schappelijke Raad voor het Rege- minderheden zijn gereser- ringsbeleid voorgestelde allochto nenbeleid. Het kabinet heeft te veel Zeven migrantenorganisaties ge- aandacht voor arbeid en onderwijs, reactie op het aldus de organisaties. Het doel is 'olgens hen niet meer de vorming ■an een multi-culturele samenle- nen dat wat hun betreft de sociale ving, maar bestrijding van sociaal- vernieuwing eerst als proefbeleid economisch isolement. Migranten ingevoerd moet worden. Dit maak- worden volgens hen nog steeds ge- ten zij tijdens een, bijeenkomst i Den Haag bekend. Na de proefperiode moet er evaluatie worden gehouden ndividuen die elk zich de Nederlandse maatschappe lijke ladder op moeten om uit de achterstand te geraken waar zij zich sociale vernieuwingsbeleid thans in bevinden. Dat is een ver- waarbij de zeven organisaties be- keerde definitie van het probleem daarom zullen ook de voorgestel de maatregelen heilloos blijken". Verder noemen de zeven organi saties "het kunnen beleven van de t eigen identiteit" een levensvoor- Tunesiérs, aldus dé waarde voor het emancipatiepro ces. Stimulering van hun cultuur middels scholen, media, belangen- trokken worden. Het gaat spraakorganen en .organisaties van Turken, Antillianen, vluchtelingen, woonwagenbewoners, zigeuners, Zuid-Europeanen, Molukkers, Marokkanen De organisaties willen zélf formu- - leren wat volgens hen het beleid organisaties en woonvormen is vol gens hen dan ook van groot belang. moet zijn bij de sociale wing. Ook de uitvoering zou in hun handen moeten zijn, na overleg tus sen overheid en sociale partners. Op die manier zijn de migranten zelf ook verantwoordelijk. Het beleid is op deze wijze afgestemd op de be hoefte binnen de migrantengroe- pen. Daarnaast vinden de organisaties dat de Nederlandse samenleving "veel meer dan thans haar verant- (van onze correspondent Bart Jochems) DEN HAAG (GPD) - Mr. drs. Frits Bolkestein kan zo langzamerhand worden gekenschetst als de redder in de nood van de WD. Toen de CDA/VVD-coalitie nog bestond, mocht hij minister van defensie Van Eekelen opvolgen. Nu Voor hoeve er genoeg van heeft, mag die zelfde Bolkestein opdraven als frac tievoorzitter. Bij de opvolging van de door het paspoortmonster opgegeten Van Eekelen duurde de lol niet al te lang. Nu, nog geen dag na het ver werven van het fractievoorzitter- schap, voorspellen weinigen hem in die functie een lang leven. De tus senpaus, zo heet hij al. Wat wrang voor Bolkestein is dat hij eigenlijk ook de opvolger is van een tussenpaus. Joris Voorhoeve werd namelijk in 1986, na de perio- de-Nijpels, ook als voorlopig leider benoemd. Voorhoeve moest de rust binnen de WD doen weerkeren na de stormachtige jaren onder Ed Nij pels. Saillant detail: Bolkestein was een van de aanstichters van de cou pe tegen Nijpels. Het was dus ook Bolkestein die direct betrokken was bij de benoeming van Voorhoe- Bolkestein geldt als een van de weinige intellectuelen binnen zijn partij. Hij mag graag, op het toneel of in de krant, van zijn opvattingen kond doen. Of het nu om bezuini gen op Defensie gaat of om het ni veau van het onderwijs in Neder land, Bolkestein maakt het niet uit. Terdege onderbouwd, geeft hij zijn mening ten beste. Bolkestein is een 'alleseter'. Dat blijkt ook uit zijn studie-loopbaan. Geboren in 1933 bezoekt hij het Bar- laeus-gymnasium in Amsterdam. Ook bracht hij ruim twee jaar door in de Verenigde Staten, als student in de staat Oregon. Bij terugkomst haalde Bolkestein het kandidaats examen in wis- en natuurkunde. Dat vak liet hij verder voor wat het was om wijsbegeerte en Grieks te kiezen als doctoraal-vakken. Tij dens de jaren daarna Bolkestein was in dienst bij de oliemaatschap pij Shell - studeerde hij ook nog 'even' rechten aan de Leidse univer siteit. Minister Van 1978 tot 1982 bezette hij een ze tel in de Tweede Kamer. In het kabi net Lubbers I mocht hij zich in het buitenland minister noemen als staatssecretaris van economische zaken, belast met de buitenlandse handel. In 1986, bij de formatie van het tweede kabinet Lubbers, keer de hij niet terug in de regerings ploeg en nam zijn plaats ip de Ka- Maar toen minister van Defensie Van Eekelen de paspoortaffaire niet wist te overleven en in een door de WD als een koningsdrama geregis seerd toneelspel het strijdperk ver liet, dacht iedereen aan Bolkestein als zijn opvolgen De keuze lag zo voor de hand, dat velen begonnen te twijfelen: de kandidatuur Bolkes tein was te duidelijk. Intussen had de staatssecretaris op defensie, CDA'er Van Houwelin- gen, bij afwezigheid van een minis ter geprobeerd het hele departe ment in te palmen. Maar Bolkestein was als kersverse minister nauwe lijks over de drempel van het minis terie of Van Houwelingen moest de aftocht blazen. Bolkestein bleek een tegenstander van formaat, die Van Houwelingen terug naar zijn hok joeg. Als minister op defensie oogstte Bolkestein waardering bij vriend en vijand. Hier zat iemand met ver stand van zaken. Tijdens de debat ten in de Tweede Kamer hield hij zich eenvoudig staande. Door het gros van zijn ambtenaren werd zijn optreden met enige bewondering gadegeslagen. Op zoek De laatste maanden was Bolkestein een beetje op zoek. De WD had te genover het machtsblok van de re gerende CDA en PvdA weinig in te brengen en voor Bolkestein viel er toch al weinig eer te behalen. Als vice-voorzitter van zijn fractie moest hij ook nog de voor de WD teleurstellend verlopen gemeente raadsverkiezingen meemaken. Nu mag hij proberen het gekra keel binnen zijn partij te doen ver stommen. Bovendien zal hij de pre sentatie van de WD naar buiten toe moeten verbeteren. Wie echter denkt dat de WD'ers met Bolkes tein voor een populistisch beleid hebben gekozen, heeft ongelijk. Bolkestein heeft veel van het optre den van Voorhoeve: een beetje pro fessoraal. Of de WD het daarmee een aantal jaren uitzingt, tot de komst van ene Wiegel bij voorbeeld, is echter de vraag. Boekenbonhoes Studente grafische vormgeving Jet Kruger uit Enschedé heeft een prijs van 4000 gulden gewonnen met haar ontwerp voor een boekenbon hoes. Het winnende hoesje wijkt sterk af van het bestaande exem plaar. Het sluit niet als een envelop, maar als een doos. Het winnende hoesje ligt binnenkort in elke boe- kenhandel klaar voor gebruik. Herstemming Inwoners van Egmond gaan op 23 mei opnieuw naar de stembus. Het verzoek tot herstemming is afkom stig van de VVD. De liberalen kwa men bij de verkiezingen op 21 maart éen stem te kort voor een restzetel. Doodgeschoten In de bossen bij Maasbergen is gis teren het stoffelijk overschot van een onbekende man gevonden door een aantal fietsers. Volgens een woordvoerder van de politie is de man waarschijnlijk doodgeschoten. Lijk Uit het water van het Open haven front tegenover het Centraal Sta tion in Amsterdam is vanmorgen het lijk van een man gehaald. Vol- gens een woordvoerdr van de poli- dualisten tie heeft het lichaam lang in het wa- hecht tea: ter gelegen. Over de doodsoorzaak Helaas is nog niets bekend. DEN HAAG - De Groningse com missaris van de koningin. Henk Vonhoff, kreeg snel zijn zin. Tijdens de WD-partijraad 'enkele weken geleden in Amersfoort uitte hij felle kritiek op 'politiek leider' Joris Voorhoeve. Hij vond dat Voorhoeve vorig jaar tijdens de verkiezings campagne veel te snel de PvdA als regeringspartner had uitgesloten. Vonhoff was niet de enige die kri tisch was over Voorhoeve. Al van het begin af aan, toen hij als com promis-kandidaat naar voren werd geschoven voor de afgezette Ed Nij pels. werd ernstig getwijfeld aan de leiderscapaciteiten van Voorhoeve. Vooral zijn aantrekkingskracht als lijsttrekker sprak weinig tot de ver beelding. 'i 'v A kritiek van de partijafdelingen heeft gelegen. Maarde opvölging van Voorhoe ve belooft ook weer weinig goeds voor de partij. Bij een eerste stem ming tijdens de geheime fractiever gadering op Koninginnedag haalde vice-fractievoorzitter Loek Her mans de meeste stemmen. Hij eiste echter de onvoorwaardelijke steun van de hele fractie. Hij kreeg die niet. Joris Voorhoeve heeft altijd onder Hans Wiegel. Van hem moet waar schijnlijk de redding van de WD komen. Toch moest Voorhoeve de fractie gaan leiden. Zijn enige opdracht spervuur gelegen aïsWD-lexder. was de VVD, na de turbulente tijd onder leiding van Nijpels, weer in rustiger vaarwater te brengen. Alle nf danHpr^rl^Tnfil-^hlfrnkNoordwijk duurde dat allemaal niet voordat de strijd echt of andere manier betrokken ge- lang. Hü moest nederlaag op neder- nen. laag incasseren tegen premier Lub bers. Deze begon de VVD'er ook al snel irritant te vinden. Het is zeker de verhouding tussen Lubbers Voorhoeve geweest, die ertoe heeft geleid dat de WrD nu buiten de regering staat. weest bij de coup tegen Nijpels konden hem dus niet opvolgen, r rdig in de opzet te slagen. Welis waar ging het al direct niet goed in de opiniepeilingen met de VVD, maar de verkiezingen (het is 1986) waren nog zo ver weg, dat niemand zich daar zorgen over maakte. Joris wel Voorhoeve heeft c de strijd Spervuur Erg lang heeft Voorhoeve niet kun nen genieten van zijn positie. Hij is weliswaar nog bijna vier jaar leider geweèst van dé WD-fractie in de passant nog Tweede Kamer, maar zyn positie i het liberale Voorhoeve wist de sfeer in de frac- leiderschap met Rudolf de Korte heeft eigenlijk al die tijd onder gelegen. Erg veel steun heeft hij bij tie te herstellen. Hij maakte van het zijn voordeel beslecht. Dat kun je zijn opereren ook niet gekregen, groepje elkaar bestrijdende indivi- overigens moeilijk r de liberale leider uit het uiterst zwakke De Korte was gêen'serieuzêtè- optreden van partijvoorzitter Gin genpartij. Die zorgde er zelf wel jaar te wijten, dat Voorhoeve vrij- voor dat hu voUedig afbrandde, nog wel continu onder een spervuur van Nijpels Vervolgens werd nummer twee op de lijst, ex-minister Frits Bolkes tein, gekozen. De ironie wil dat het juist deze Bolkestein was die achter de coup in 1986 tegen Ed Nijpels zat. Net als bij Voorhoeve ziet ieder een Bolkestein als een tussenpaus. Ook in hem wordt niet de stem- mentrekker en charismatisch leider gezien, die de WD zo broodnodig heeft. De roep om Hans Wiegel, die nooit is verstomd, zal weer luid op klinken uit de gelederen van de WD. Daar staat de kieswet echter in de weg. Wiegel kwam op geen en kele lijst voor bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen. En dat bete kent dat hij minstens tot de volgen de verkiezingen moet wachten op een terugkeer in de landelijke poli tiek. Het zou echter al helpen als hij voorzichtig liet blijken er wel voor in te zijn bij de volgende verkiezin gen (pas in 1994) weer liberaal lijst trekker te worden. Over ruim twee weken is er een partijcongres van de WD in Zwolle. De liberalen heb ben daar twee dagen de tijd om orde op zaken te stellen. Het wordt hoog tyd. Frits Bolkestein (l) ontvangt twee jaar geleden als minister van defensit de secretaris-generaal van de Navo, M. Wörner. Bolkestein is nu benoemd tot leider van de WD. ADVERTENTIE Nu is er 'n jong belegen die niet alleen past in 'n cholesterolverlagend dieet, maar die vooral ook heel erg lekker is. Van Becel natuurlijk: Becel Goud. Gemaakt van melk en plantaardige olie. Vol en pittig van smaak BECEL O PAST IN EEN CHOLESTEROL-VERLAGEND DIEET

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3