Buitenlanders zijn gebaat bij kleine getto's' Kerken in China onder grote druk Studeren op de ideale sportschoen en rolstoel Toerisme bederft natuur Azië REPORTAGE) GEESTELIJK LEVEN Bewind vecht tegen 'westerse ideeën' SINGAPORE (GPD) De christelijke kerken in China bele ven donkere dagen. De Chinese premier Li Peng kondigde eni ge tijd terug in het parlement reeds aan dat China zich moet voorbereiden op een "lange en resolute strijd tegen westerse ideeën". En onder die categorie valt ook het christendom. De Chinese leiders beschuldigen vooral de Rooms-Katholieke Kerk van staatsondermijnende activiteiten. De katholieken zou den de democratische boodschap onder het volk hebben gebracht en dat zou onder meer het demo cratisch protest van een klein jaar geleden hebben veroorzaakt. De aanval geldt vooral de ka tholieken, die weigeren zich te onderwerpen aan het gezag van Peking en alleen het Vaticaan ge hoorzamen. De zogeheten pa triottische kerk, die de leiding van Peking erkent, waarvan de bisschop wordt benoemd door de regering, wordt door de autoritei ten met rust gelaten. Sinds het Tiananmen-bloedbad begin juni, wordt de rk priesters het leven moeilijk gemaakt. Er zijn tientallen kerkelijke leiders bij razzia's over heel Noord-China opgepakt. In zuidelijk Guang zhou werd de bekende pastoor, Lin Xiangao, gearresteerd terwijl tientallen leden van zijn parochie aan een verhoor werden onder worpen. Velen verdwenen spoor loos. De vervolging van de christelij ke kerken komt op een moment, dat de Chinezen bij honderdddui- zenden zich aansluiten bij de in middels ondergedoken kerk van Rome. De door commuunistische leiders erkende rk-kerk, die op rond zeven miljoen lidmaten wordt geschat, mag elke zondag een hoogmis in de kathedraal van Peking, compleet met een kna penkoor, houden. Maar talrijke priesters willen geen water in de wijn doen en blij ven de paus als hun geestelijke leider erkennen. Zij weigeren een wat genoemd wordt 'patriottisch pact' te sluiten met Peking. Tien tallen zijn daardoor in de gevan genis terecht gekomen, waar zij al vele jaren zouden zitten. De belangstelling, vooral onder jongeren, is gestegen na het bloedige militaire ingrijpen op het Plein van de Hemelse vrede en is beduidend toegenomen, na de instorting van het communis tische systeem in de Oosteurope- se landen. Er zijn op het ogenblik Betrekkingen Roemenië en Rome hersteld BUKAREST (AFP) - Het Vati caan en Roemenië hebben giste ren besloten hun diplomatieke betrekkingen te herstellen, zo heeft de Roemeense staatsradio gemeld. Het besluit is genomen tijdens een ontmoeting tussen de Roe meense minister van buitenland se zaken, Sergiu Celac, en mgr. Angelo Sodano van het Vaticaan se staatssecretariaat. De betrek kingen werden in 1948 door het communistische bewind in Roe menië verbroken. In maart dit jaar herstelde paus Johannes Paulus II de kerkelijke hiërarchie in Roemenië door twaalf bisschoppen te benoemen. In het overwegend orthodoxe Roemenië wonen naar schatting 2,8 miljoen katholieken. 50 miljoen christenen in China; slechts een fractie van de 1,2 mil jard inwonders. De christenen zijn vooral te vinden in de grote steden en de plaatsen langs de kunst. De Chinese leiders hebben de christelijke kerken altijd al als een subversieve factor be schouwd. Het missiewerk wordt door hen gezien als een vernede rende onderwerping van China aan het kolonialisme. De communistische partij heeft in een onlangs uitgeven stuk, do cument nummer 3, haar beleid geformuleerd ten aanzien van de christelijke kerken. Daarin staat dat de partij "dé kleine groep van rk leiders moet isoleren en deze individuele reactioneren van de kerk krachtig moet aanpakken". Vele religieuze leiders zien dat als het startsein voor de jacht op de christenen in China. Men houdt er rekening mee dat, zoals tijdens de culturele revolutie van 1966 en tot 1976, een verbod wordt ingesteld op alle gods dienstige activiteit. Men vreest voor massale arrestaties, marte lingen en uitroeiing van gelovi gen. Zendtijd IKON en RKK wordt niet uitgebreid HILVERSUM (ANP) - De ker kelijke omroepen IKON en RKK krijgen niet meer zendtijd; in to taal was een uitbreiding op radio en televisie gevraagd met 33 pro cent. Het belangrijkste argument van de omroepen is dat de com municatie over levensbeschou welijke vragen steeds minder ver loopt binnen de kerken zelf en steeds meer via de massamedia. Bovendien is door een toename van de totale hoeveelheid zend tijd het aandeel van de kerken procentueel gedaald. Het commissariaat vindt echter niet dat de zendtijd van de kerken marginaal is geworden. Vorig jaar wees het commissa riaat ook al een aanvraag om zendtijduitbreiding af. Daarover loopt nog een procedure bij de Raad van State. Klooster. De schrijver Alexan der Solzjenitsyn, die in 1974 naar de VS emigreerde, wil het hono rarium voor al zijn in de Sovjetu nie verschenen boeken schenken aan het orthodoxe Solo etski- klooster op een eiland in de Witte Zee. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Amersfoort (toez.) J Wolswinkel Alk maar; bedankt voor Montfoort W. Pie- ters Gen°muiden, voor Oudewater G. de Fijter Siddeburen en Wagenbor gen. Gereformeerde Kerk: beroepen te Bennekom drs. J. J. Th. Meijer Eiber- gen-Rekken en drs. H. Keegstra Gees- teren-Gelselaar-Boreulo. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Clifton (USA) en voor Krimpen aan den IJssel G. J. van Aalst Benthuizen. edankt voor Bruinisse: W. Verhoeks te Arnemuiden. DEN HAAG "Ik had kort geleden ruzie met iemand die een stoel voor gehandicapten had ontworpen waar je op maar één manier in kon zitten. De mensen werden als het ware in een gezonde houding ge dwongen. 'Dat is beter', zei de ont werper. Dat is helemaal niet beter. Zodra je het lichaam in een houding gaat dwingen, bereik je het tegen overgestelde effect". Aan het woord is C. Riezebos, van huis uit fysiotherapeut, maar tegen woordig projectleider van de pas opgerichte opleiding voor bewe gingstechnologie in Den Haag. In augustus staan de eerste vijftig stu denten op de stoep om aan de slag te gaan met rolstoelen, protheses en revalidatiehulpmiddelen. Maar ook schoenen, bureaustoelen en Fitness apparaten zullen zij aan een nader onderzoek onderwerpen. "Het is een unieke studie in Euro pa", aldus Riezebos. "Er is nog nie mand die zich bewegingstechno loog mag noemen, hoewel er veel studies zijn die raakvlakken heb ben met de onze". Als voorbeelden noemt hij: ergonomie, de studie die werkomstandigheden aan de be grenzingen van de mens aanpast; orthopedie, de wetenschap die zich buigt over misvormingen en veran deringen van spieren, gewrichten en beenderen en fysiotherapie, be handeling en massage om ge- wrichts- en spierpijn te verhelpen of te voorkomen. Techniek "Het is de bedoeling dat onze stu denten de gezondheidszorg met techniek gaan combineren", ver volgt Riezebos. "Vakken als werk tuigbouw, informatica, wiskunde, anatomie en neurologie komen hier dus ook om de hoek kijken. Tot nu Riezenbos (zittend) en Van den Berg: "In de praktijk blijkt dat er grote behoefte is aan mensen die kunnen zeg gen welke schoen het beste is voor trimmer A. Die schoen is namelijk weer anders dan die van trimmer B ging van de mens in combinatie met techniek bezighielden. Maar in de praktijk blijkt dat er grote behoefte is aan specialisten. Aan mensen die kunnen zeggen welke schoen het beste is voor trimmer A. Die schoen is namelijk weer anders dan die van trimmer B. Als die schoen nog niet bestaat, dan moet die met medische en technische kennis worden ge maakt". De studenten kunnen binnenkort met moderne hulpmiddelen exact analyseren hoe een bepaalde bewe ging van het menselijk lichaam wordt uitgevoerd. Moest het li chaam in het verleden nog behan gen worden met snoertjes en sen- sortjes om druk en beweging te me ten, tegenwoordig gaat men met vi deo en computer aan de slag. Er wordt bij voorbeeld een film van een springend persoon gemaakt. De computer deelt de Filmbeeldjes zo op, dat precies kan worden gemeten waar de meeste druk in het lichaam ontstaat bij het neerkomen. "De studenten moeten niet alleen de ideale schoen aan de hand van de computeranalyse kunnen maken, ook het ontwerpen van het compu terprogramma dat er aan vooraf bos. De opleiding bewegingstechnolo gie wordt een onderdeel van het ho ger beroepsonderwijs van de Haag se Hogeschool. Omdat de studie fy siotherapie als gevolg van een te groot aanbod van fysiotherapeuten uit de residentie moest verdwijnen, was er plaats voor een nieuwe oplei ding. "Dat heeft de pijn van het ver dwijnen van de fysiotherapieschool wat verzacht", verzucht J. van den Berg, adjunct-directeur van de sec tor gezondheidszorg van de Hoge school. In het eerste jaar van de studie wordt de basiskennis opgedaan die nodig is voor de rest van de studie. In het tweede en derdejaar komt de praktijk en de eerste stage aan bod en in het vierdejaar de tweede stage en het examen. De hele opleiding bestaat uit modules van zeven we ken. De vooropleidingseisen zijn minimaal havo met wis- en natuur kunde en biologie. Van den Berg: "Wij denken dat dit voorlopig de enige opleiding in zijn soort blijft in Nederland. De aanschaf van de apparatuur is ver schrikkelijk duur en het werkveld is niet erg groot. Toch krijgen we vanuit de meest onverwachte hoe ken positieve reacties en aanbiedin gen voor stageplaatsen. Zo blijkt een producent van keukens grote behoefte te hebben aan een stagiair (e) van onze school". Vrouwen De bewegingstechnologie is vol gens Van den Berg een uitermate geschikt vak voor vrouwen die exact hebben gekozen op de mid delbare school. De combinatie ge zondheidszorg en techniek moet vrouwen wel aanspreken, denkt hij. Van de veertig mensen die zich tot nu toe hebben aangemeld, is de ver houding man/vrouw Fifty-fifty. Daaronder zijn veel mensen die al een jaar technische universiteit of fysiotherapie hebben gedaan. Over vier jaar kunnen de eerste gediplomeerde bewegingstechno logen aan de slag. Sportschoenen en robothanden voor gehandicap ten zullen voor hen geen geheimen meer kennen. Riezebos hoopt dat de ontwikkeling van zo'n handpro these op zijn school de natuurlijke hand zal benaderen. "Nu kunnen de meeste kunsthanden maar net een een rubber balletje oppakken. Ik hoop dat eens de echte hand zal worden nagemaakt, hoewel ik weet dat de natuur in zijn perfectie nooit helemaal kan worden nagebootst." Wijding van vijf nieuwe priesters in de Nan Tang kathedraal in Pe king van de patriottische kerk in China, vorig jaar december. Het was de tweede maal in de geschiedenis van de volksrepubliek dat zo'n ge beurtenis in het openbaar plaatsvond. (foto ap> DEN HAAG De integratie van buitenlanders kan alleen slagen als migranten bij aankomst in Neder land worden gehuisvest in kleine getto's. In die eerste onzekere perio de van hun verblijf in ons land be houden ze hun zelfvertrouwen en waardigheid. Na die gewenningspe riode is de kans op integratie vele malen groter dan nu het geval is. Dat schrijft de PvdA-politicus Ge rard van Otterloo, ex-wethouder van volkshuisvesting in Den Haag, in een boekje dat hij bij zijn af scheid als raadslid heeft aangebo den. Den Haag is volgens Van Otterloo de stad, die zich het meest inzet voor de integratie van buitenlan ders. Maar tot nu toe heeft dat be leid geen vruchten afgeworpen. De buitenlanders hebben zich genes teld in de oude wijken, als Trans vaal en de Schilderswijk. In de afge lopen jaren zijn miljoenen guldens geinvesteerd om die wijken op te knappen. Toch zijn de bewoners nog steeds ontevreden, wat onder meer tot uiting kwam in het relatief grote aantal stemmen op Centrum democraten en Centrumpartij bij de gemeenteraadsverkiezingen. Transvaal en de Schilderswijk zijn getto's geworden, die voorna melijk worden bevolkt door mi granten. Daartussen wonen de kansarme blanke Hagenaars, die zich door de migranten bedreigd voelen. Van integratie kan in zo'n geval geen sprake zijn. Van Otterloo wil de twee wijken opdelen in twin tig tot veertig kleinere buurten, van 500 tot 1000 woningen. Elke buurt behoudt zijn eigen cultuur. Dambordconstructie Van Otterloo is voorstahder van een dambord-constructie. Zwarte en witte buurten wisselen elkaar af. De openbare ruimten in die wijken ver vullen een Soort brugfunctie. Daar moeten Nederlanders en migranten door het organiseren van buurtfees ten en culturele manifestaties el kaar leren kennen, waarderen en vertrouwen. Hij heeft daarbij het voorbeeld voor ogen van de Itali aanse hoofdstad Rome. Daar von den migranten en Romeinen elkaar tijdens culturele activiteiten op ver schillende historische plaatsen in het stadscentrum. „Er ontstond een nieuw gevoel van sociale samen hang, dat zich uitte in een trots om in de stad te leven", aldus Van Ot terloo. Het idee is ingegeven door zijn Fi- losoFie over de Partij van de Arbeid, die als het aan Van Otterloo ligt ver andert in een Partij van Liefde en Geluk. De Haagse ex-wethouder, broer van het Tweede-Kamerlid Gerrit-Jan, is zwaar teleurgesteld in de Haagse politieke cultuur. Enkele maanden geleden werd hij door de achterban gedwongen af te treden, toen de ruzie met zijn partijgenoot en collega-wethouder Adri Duives- teijn over de bouw van een nieuw stadhuis niet kon worden bijgelegd. Bij zijn afscheid weigerde hij de stadspenning, die aan vertrekkende raadsleden wordt toegekend, in ontvangst te i Van Otterloo is een bevlogen socia list, een van de weinige Filosofen binnen de Partij van de Arbeid die bereid is na te denken over de we zenlijke taken van de partij, over de invulling van het begrip sociale ver nieuwing. Hij beschouwt het socia lisme als een moreel project. Hij vindt het zinvol om na te denken over begrippen als liëfde en geluk, hoewel het oproepen van de vraag of het een taak van de overheid is om de bevolking liefde en geluk te schenken „voldoende is om tot een politieke idioot te worden bestem peld". Toch durft Gerard van Otterloo dat risico te nemen. Geluk (hij be doelt eigenlijk maatschappelijke te vredenheid en motivatie) bestaat pas als wordt voldaan aan behoef ten. Hij onderscheidt daarin vijf ni veaus in een vaste rangschikking: primaire levensbehoeften (eten en drinken), veiligheid en geborgen heid, het gevoel ergens bij te horen, waardigheid en creativiteit en zelf realisatie. Als aan de behoeften op de eerste drie niveaus niet wordt voldaan, is er sprake van misère. In ons land wordt iedereen voor zien in primaire levensbehoeften, meent Van Otterloo. Maar 'veilig heid en geborgenheid' en 'het ge voel ergens bij te horen' zijn begrip pen die voor velen, met name mi granten, niet opgaan. Voor migran ten geldt in dat geval dat het vor men van kleine getto's, waar de ei gen cultuur, de eigen winkels, het eigen sociale leven gewaarborgd zijn. kunnen bijdragen aan het ge luk. Pas daarna heeft integratie een kans van slagen. (Van IPS-correspondcnt Amina Rahman) BANGKOK Het toerisme is ge durende de laatste tien jaar een ze gening geweest voor Azië. Maar het continent heeft daarvoor wel een hoge prijs moeten betalen. "De snelle expansie van het toerisme heeft een waslijst van milieuproble men veroorzaakt, het afbrokkelen van traditionele waarden versneld en ongewenste praktijken gestimu leerd", aldus een studie van de eco nomische en sociale commissie voor Azië en de gebieden rondom de Stille Oceaan van de Verenigde Naties (Escap). Sinds Nepal in 1959 haar gebie den openstelde voor trekkers en 'natuurliefhebbers' zijn de bossen er niet fraaier op geworden. De pa den zijn bezaaid met rotzooi dat door passanten achteloos is wegge smeten en de bergen liggen vol met afval. De ecologie van de Himalaya is dermate aangetast dat Escap heeft aanbevolen de Mount Everest gedurende vijf jaar te sluiten zodat deze wereldberoemde berg zich kan herstellen. In Nepal is Escap een project ge start waarbij de schade aan eco systemen wordt opgenomen en ver volgens in samenwerking met de re gering maatregelen worden gefor muleerd om de natuurgebieden te beschermen. Maar ook in andere landen eist het toerisme haar tol. Op het Indo nesische eiland Bali verruilen jonge mensen de rijstvelden en andere traditionele middelen van bestaan om hun geluk te beproeven in de meer lucratieve toeristenindustrie. In Thailand brengt het toerisme de meeste dollars in de staatskas. Daarmee heeft de toeristenindus trie de rijstexport van haar topposi tie verdrongen. De keerzijde is dat er illegaal hotels worden gebouwd in nationale parken en dat door de ongebreidelde vuilstorting de stran den vergiftigd zijn door bacterieën. Twintig jaar geleden was Pattaya een slapend Thais vissersdorpje. Nu telt Pattaya, dat 150 kilometer van Bangkok ligt, 20.000 hotelka mers waar ongeveer 1,5 miljoen toe risten per jaar onderdak vinden. De voorzieningen waren echter niet berekend op deze totaal onver wachte toeristenstroom. Met bars, disco's en uitgaanscentra die als paddestoelen uit de grond schieten, kampt het oord met de bijbehoren de problemen als prostitutie, drugs verslaving en aids. Het hoofd van de afdeling toeris me van Escap, Ryuji Yamakawa, zegt dat elke economische activi teit, dus ook toerisme, bij-effecten heeft. Hij is er echter van overtuigd dat de baten hoger zijn dan de nega tieve gevolgen voor de samenleving en het milieu. Vooral in de Aziatische delen van de Stille Oceaan is toerisme is één van de snelst groeiende economi sche sectoren geworden. Voor lan den met beperkte middelen en een smalle economische basis zoals de Malidiven, Nepal en de eilanden van Samoa, Fiji, Tonga en Vanatu, is toerisme de voornaamste bron van inkomsten. Niet alleen krijgen deze landen op die manier buitenlandse valuta bin nen en meer werkgelegenheid, met de inkomsten uit de toeristenindus trie kunnen deze afgelegen gebie den hun economieën verbreden. "Toerisme is op zich geen pro bleem, maar als ontwikkelaars al leen maar op korte termijn-winsten azen zal men voorbijgaan aan het negatieve effect", aldus Yamakawa. Volgens hem kunnen deze negatie ve bijverschijnselen geminimali seerd worden als groei goed geregu leerd is. "Toerisme moet op een ge controleerde manier en in harmonie met de plaatselijke traditie ontwik keld worden. Zonder een goed be leid zal toerisme zichzelf de das om doen", zegt Yamakawa. Vorig jaar verdiende Thailand in totaal meer dan drie miljard dollar aan de toeristenindustrie waarmee aan kop gaat in de regio. De cam pagne 'het bezoek Thailand-jaar' van 1988 is een overweldigend suc ces gebleken. Het idee is inmiddels overgenomen door Malaysia met het 'bezoek Malaysia-jaar'. Om de negatieve effecten van het toerisme in te dammen heeft Escap voorgesteld om landen bij te staan in het verzamelen van gegevens en het formuleren van milieu- en socia le richtlijnen waardoor deze een plaats krijgen in de ontwikkeling van toerisme. r Afval van toeristen vormt een grote bedreiging voor de natuur in Aziati sche landen.$(archieffoto) Van Otterloo (pvdA) en de integratie Van Otterloo: PvdA moet partij in liefde en geluk worden. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2