Ik zet mijn lied nooit op een plaat Opschudding om Belgische deelnemer in Zagreb Jan Driessen (NOS) naar Brandpunt in augustus Xaviera Hollander lanceert cd Hollands Tango Cuatro INGEN PAGINA 24 DINSDAG 1 MEI 1990 ZAGREB (GPD) - De Belgische vedette Philip pe Lafontaine (35) heeft op de eerste repetitiedag voor het 35e Eurovisie Songfestival in Joegosla vië voor opschudding ge zorgd. "Ik weiger deze ode over mijn liefde voor mijn Joegoslavische vrouw commercieel te verkwan- door Ale van Dijk selen. Zelfs als ik win, zal er geen plaat of CD van mijn liedje 'Macedomien- ne' op de wereldmarkt verschijnen", riep hij geë motioneerd in Zagreb uit. Philippe Lafontaine: zijn 'Macedomienne' omstreden De Joegoslavische organisato ren van het festival, dat zaterdag avond naar een record aantal van ruim één miljard tv-kijkers op de hele wereld zal worden uitgezon den, vrezen bovendien dat het Belgische liedje om politieke re denen bij miljoenen Griekse kij kers verkeerd zal vallen. In Belgié heeft La Fontaine, al vele jaren in het Franstalige deel van zijn land en in Frankrijk een gevierde vedette, voor zijn ver trek naar Zagreb demonstratief de matrijs van de plaat in stuk ken gebroken. Het liedje was daarvoor slechts op vijfhonderd singles vastgelegd. Alleen pro ducers van radioprogramma's en journalisten krijgen een (gratis) exemplaar als ze een kaartje met naam en adres bij hem inleveren. De actie van La Fontaine maakt in Zagreb vooral indruk, omdat al sinds de start van het festival de platenindustrie kos ten noch moeite spaart om zo veel mogelijk platen van Eurovi sie-deelnemers in de hele wereld te slijten. De commercie maakte er een miljoenenfestijn van. Griekenland "Eigenlijk zou hier alleen maar muziek moeten worden gescha pen, maar geen handelswaar", al dus La Fontaine. De Belgische zanger is naar eigen zeggen veer tien jaar gelukkig getrouwd met een meisje uit de Joegoslavische republiek Macedonié. In de loop van vorig jaar schreef hij over de grote liefde, die hij nog altijd voor haar koestert, een liedje: "Niet met de bedoeling om het ooit in het openbaar te zingen, maar helemaal niet om het op de plaat vast te leggen, 't Was een ca deautje voor mijn vrouw. Toen ze me vorig jaar vroegen of ik in 1990 naar het Eurovisie Songfes tival wilde gaan, zagen ze ook dit liedje liggen. Dat kwam ze mooi uit, omdat het festival in Joego slavië zou worden gehouden". La Fontaine zingt naar eigen zeggen het liedje zaterdag graag voor een miljard mensen "omdat de hele wereld mag weten hoe ik voor mijn vrouw voel". De leiding van de Griekse zangploeg vreest dat het liedje in Griekenland een heel ander ge volg zal hebben: "De provincie Macedonië, waar zijn vrouw is geboren, is nog niet lang geleden door Joegoslavië van Grieken land afgepakt. En dat ligt de Grieken nog altijd zwaar op de maag". Het Nederlandse duo May- wood, dat zaterdagavond als vijf de aan de beurt is, repeteerde gis teren ook voor het eerst voor de camera's in de fraaie, hypermo derne en voor vele miljoenen guldens vernieuwde Vatroslav Lisinkski Concert Hall. Het ge- np) bouw is vernoemd naar een IVIaywood: werkplan gereed in geval van overwinning. De bookmakers voorspelden het duo na de eerste repetities meteen al een tweede plaats in de eindrangschikking. Alice (37) en Caren (40) de Vries, zoals de May- wood-zujes eigenlijk heten, wa ren er niet ondersteboven van: "Voor ons zijn de Engelsen en Westduitsers favoriet, maar je weet het nooit", zeiden ze be scheiden. Het duo Maywood is ook internationaal het bekendste duo dat aan het 35e songfestival meedoet. Met het vliegtuig uit Schiphol vloog zondag ook een backinggroep van drie meisjes mee, die in de nationale finale in Den Haag niet te zien waren. "Maar ze waren er wel degelijk. Ze stonden toen tussen de musi ci van het orkest opgesteld", al dus dirigent Harry van Hoof. Kleding Alice en Caren hebben voor hun optreden in Zagreb, de hoofd stad (meer dan een miljoen inwo ners) van de noordwestelijke Joegoslavische republiek Sava speciaal voor de Eurovisie-aan gelegenheid nieuwe kleding la ten ontwerpen. De Engelse ver sie van het liedje 'Ik wil alles met je delen', op het ogenblik num mer 3 op de hit-stijger-ladder, is al op de plaat verschenen. Titel: "No more winds to guide me". "Voor het geval wij winnen, hebben we al een werkplan ge reed liggen", zeggen Alice en Ca ren, die het duo Maywood hele maal zelf exploiteren. Van kind zangertjes of -zangeresjes heb ben ze in Zagreb niets meer te duchten: De organisatie heeft be sloten voortaan geen deelnemers van beneden de zestien jaar meer mee te laten doen. HILVERSUM (GPD) Jan Driessen, momenteel parle mentair verslaggever van NOS' 'Den Haag vandaag', stapt over naar KRO's 'Brandpunt'. Vanaf 1 augus tus gaat hij voor Brandpunt de parlementaire verslagge ving verzorgen. Met het aantrekken van Driessen wil Brandpunt de politieke berichtgeving ver sterken. Brandpunt-verslag gever Fons de Poel, die de laatste tijd mede parlemen tair redacteur was, o.a. in 'Brandpunt politiek café', zal zich weer met algemene re portages gaan bezig houden. Jan Driessen (29 jaar) stu deerde communicatie aan de HEAO, werkte een jaar bij een reclamebureau, werd daarna free lance radiover slaggever bij Omroep Bra bant en NG'RV's 'Hier en nu' en later bij KRO's 'Echo'. In zijn Echo-tijd werkte hij in cidenteel al voor Brandpunt. Drie jaar geleden ging hij naar 'Den Haag vandaag'. AMSTERDAM (GPD) Xa- CBS: "We denken absoluut viera Hollander, auteur van en- niet, dat we er de hitparade kele prikkelende bestsellers mee zullen bestormen. Maar over haar frivole leven als 'hap- de laatste jaren is er toch dui- py hooker', heeft de eerste CD delijk een tango revival. Het van het Nederlandse tango-or- publiek is niet gigantisch kest Tango Cuatro ten doop breed, maar het groeit wel gehouden. De echte tangolief- langzaam." Zelf houdt hij ook hebbers gruwden ervan, want Van de muziek: "Tango, dat is met haar verschijning beves- een muziek, daar heb je iets tigde ze het vooroordeel, dat mee of je hebt er niets mee." de tango een banale dans is. En De vier muzikanten behoren in dat is de tango nu juist niét, ieder geval tot de eerste cate- zeggen de tangueros, van wie gorie. Manager 'Mick Witte er steeds meer in Nederland veen: "Sommige leven zelfs als komen. de tango." Xaviera s verschijning was Ook de hoesontwerper, car- de enige smet op een verder toonist Joost Swarte, mag tot zeer smaakvolle presentatie de liefhebbers worden gere- van de CD (ook in LP en MC- kend. Zijn tekening is niet al- vorm beschikbaar) in het VOC- leen grappig, maar tevens een theater te Amsterdam. Cherry soort les voor beginners in de Duyns trad op in het voorpro- tango-liefde. Een hartje tussen gramma; de VPRO-televisie- twee dansschoenen, een la maker las zijn verhaal Tropen- chend en huilend gezicht op de tango' voor, een verhaal vol bandoneon, een waterkraan verdrieten heimwee. Daarmee (of is het tranenkraan?) op de bewees Duyns de voedingsbo- contrabas enz. Dat belooft wat dem van de Argentijnse tango heel wat beter te begrijpen dan Xaviera. In het verhaal ontmoet hij in Argentinië een oude man, een Nederlander, en samen 'genie ten ze van de droefheid van het^ bestaan'. Uiteraard onder het' genot van tangomuziek, die aan de andere kant van de oce aan in Amsterdam vertolkt werd door de vijf hoofdperso nen van de presentatie. Tango Cuatro werd in 1983 geformeerd. Het gezelschap bestaat uit vier muzikanten, onder wie de bekende Neder landse bandoneonist Carel Kraayenhof, en de Argentijnse zanger Juan Tajes. Typerend voor de groep is, dat zij geen Europees sausje over de tango gooit (zoals destijds Malando), maar de Argentijnse muziek zo authentiek mogelijk probeert te spelen. - Nummers van Pugliese en Piazzolla, namen van twee tango-giganten, die ook niet-ingewijden inmiddels niet meer vreemd in de oren klinken. Dat is ook de belangrijkste reden, waarom een grote pla tenmaatschappij als CBS het Xaviera Hollander 'bevestigde thans aandurft de CD uit te ge- met haar verschijning dat tango ven. Bert Smit, manager bij een banale dans is'. (foto RPd) Reptielenverzorger Roger Crommentuyn toont twee van de negen groene leguanen die onlangs in Ouwehands dieren park in Rhenen zijn geboren. Roger wordt goed in de gaten gehouden door de anderhalve meter lange vader van de beest jes. Van de 30 eieren kwamen er 21 niet uit. Het is overigens zeldzaam dat groene leguanen in gevangenschap worden gebo ren. (foto ANP) Autosticker De introduktic van een Europese autosticker in juni vorig jaar blijkt een groot succes. Er rijden in Nederland al zo'n miljoen au to's rond met de blauwe sticker waarop twaalf geelkleurige ster ren met middenin het NL-teken en daaronder een (piep)kleine Ne derlandse vlag staan afgebeeld. Als het aan Europarlementariër Jessica Larive (WD) ligt. wordt de sticker door de EG ingevoerd als de officiële landensticker naast de gangbare landentekens, om de Europese eenwording eind 1992 duidelijk te maken voor de 320 miljoen EG-burgers. Maar tot dusver heeft zij de EG vergeefs aangespoord stappen daartoe te doen. EG-commissaris voor trans portzaken Karei van Miert zei maandag in Brussel echter dat hij positief staat tegenover erken ning van de Eurosticker en be loofde de nodige juridische acties te ondernemen. 't Vlees is zwak De Engelse koning Henry VIII, berucht om zijn wellust voor vrouwen en macht, is bezweken aan zijn voorkeur voor vlees. Dat zegt de Britse historicus Susan Maclean Kybett in een artikel dat verschijnt in het septembernum mer van het blad History Today. Volgens Kybett vertoonde Henry VIII een reeks symptomen van scheurbuik, een ziekte waar van pas in de 18de eeuw bekend werd dat hij werd veroorzaakt door een gebrek aan vitamine C - gezwollen en zwerende benen. veelvuldige verkoudheid, ver stopping, lusteloosheid, vergeet achtigheid, opgeblazenheid en sterke wisseling van stemming. Volgens Kybett kreeg de ko ning scheurbuik omdat hij vrij wel geen groente of fruit at. Re dacteur Gordon Marsden van History Today zei dat de Engelse aristocraten, in tegenstelling tot hun soortgenoten op het vaste land, vrijwel uitsluitend vlees op het menu hadden. Lange tijd is gedacht dat Henry VIII, die in 1547 op 56-jarige leef tijd stierf, aan syfilis leed. Het feit dat geen van zijn kinderen die ziekte heeft geërfd spreekt echter tegen deze theorie. Kybett schrijft dat twee. van Henry's kinderen, de koningin nen Mary en Elizabeth, wel teke nen .vertoonden'van scheurbuik, evenals de zwaarlijvige kanselier van de koning, kardinaal Thomas Wolsey. Henry VIII is zesmaal ge trouwd. De haast waarmee hij zich van zijn eerste vrouw. Ca therine van Aragon, wilde laten scheiden, was aanleiding voor de breuk van de Engelse kerk met Rome.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24