'We zijn in onszelf blijven geloven' PODIÜMBLIK Bekende Nederlanders Beelden in Paleistuin Blokfluiten in volle bloei Macrander uitschieter Beeldhouwkunst na 1945 in Museum Noord-Brabant DINSDAG 1 MEI 1990 ia*. Cabaretfestival Het Leids Cabaret Festival is de laatste jaren een belangrijke springplank gebleken voor nieuw cabarettalent. Deze week in de Leidse Schouwburg de twaalfde editie. Gisteravond was de eerste voorronde; vanavond is de twee de. De halve finale en de finale zijn respektievelijk donderdag en vrijdagavond. We volgen de zaak op de voet. Meneer Kaktus Ook voor de kinderen is er dè?e week 'theater'. Morgenmiddag o 13.30 uur en 16.00 uur zijn ment Kaktus, mevrouw Stemband 1 Kweenie in de Leidse Schouw burg. Hard meeschreeuwen ge wenst. Stroomopwaarts In samenwerking met toneelgezel schap Het Vervolg brengt de VARA maandagavond en dins dagavond (volgende week dus) het in 1982 door Alan Ayckbourn geschreven toneelstuk 'Stroomop waarts'. Het is een venijnige ko medie, gesitueerd aan boord van een jacht. Het stuk gaat over macht. Wie heeft de macht in de situatie, wie mag in de maatschappij met zijn vuist op tafel slaan? En is het zo dat macht altijd corrumpeert (ook diegenen die de macht niet hebbenHet zijn maar een paar vragen die in dit stuk van Ayckbourn aan de orde komen. Metroliefde Het LAK gaat na de Ierse activi teiten deze week een beetje op de Franse toer. Twee toneelstukken daar morgenavond: een van Jean Tardieu, 'Les Amants du Métro. Het is het verhaal van een roman ce in de ondergrondse. Bij het on- staan van die romance worden de gelieven omringd door een reeks hoogst eigenaardige medereizi gers. Het tweede stuk, 'Les Mamelies de Tiresias', is geschreven door de dichter Guillaume Apóllinaire. Het wordt gespeeld door toneel groep UVA. Het surrealistische thema van het stuk: hoe maken we van Zanzibar weer een kinderrijk land? Beckett Schetsen in dialoogvorm. Zo wordt het stuk 'Diablogues' van Roland Dubillard getypeerd. Al ledaagse voorvallen krijgen in dit stuk een 'duivels' zetje. Muziek speelt in deze voorstelling, die wordt gebracht door defranstali- ge groep Saint-Lazare, een grote rol. Dezelfde groep speeltCatastro pheeen kort spel van Samuel Beckett. Het is een van zijn laatste stukk, waarin de concentratie van taal tot het uiterste is doorge voerd. Aristophanes De vakgroep Klassieke Talen brengt op vrijdag- en zaterdag avond in het LAK-theater 'Plout- os' de laatste komedie van Aristophanes. 'Ploutos' is de rijk dom in persoon. Iedereen weet dat hij blind is, hadden anders niet alle brave borsten gebidkt van het geld en alle slechte mensen in de goot gelegen? Aristophanes laat zien wat er gebeurt als rijkdom wel kan zien. Regie: Doris Beurs- kens, decor: Richard van Dijk. Steinmetz Thérèse Steinmetz: dat zijn liedjes vol weemoed, melancholie en vro lijkheid. En klagende zigeuner- muziek natuurlijk, die ons ver moeide hart uit ons lichaam weet te slepen en ermee aan het dansen gaat. Steinmetz is op zondag avond 6 mei in de Leiderdorpse Muzenhof met een onderhoudend programmaZij wordt aan de vleugel begeleid door Charles Prince, die de leider is van Stein metz' vaste trio dat de zangeres ook heeft begeleid op haar tournee door Amerika. Tliércse Steinmetz. Cabaretestafette AMSTERDAM - Voor het pro gramma 'Cabaretestafette' van de Vara worden binnenkort opnamen gemaakt in de Kleine Komedie in Amsterdam. Hierin komt nieuw ca barettalent aan bod. dat is ontdekt bij het Leids Cabaretfestival en Ca- meretten. In het totaal zullen twaalf groepen en solisten aan het pro gramma meewerken. Het avondvullend theaterpro gramma wordt opgenomen op maandag 7, 14, 21 en 28 mei. Enkele cabaretiers zijn De Berini's, Ver- reck en Pleysier, Magnolia. Job Schuring, Luk Wijns en Astrid van Helden. De Cabaretestafette wordt gepresenteerd door Jack Spijker- GRONINGEN (GPD) - Jos Brink. Henny Huisman. Joop van Zijl, Bram Peper, Theo Sijthoff, Linda de Mol, Ed Nijpels, Arnold Vander- lijde, Herman Krebbers en nog 24 bekende Nederlanders beantwoor den ieder tien ongebruikelijke vra gen in het boekje 'Likkebaardje en andere bekende Nederlanders'. Daarin komen de flauwste mop, het smerigste voedsel dat ze ooit aten, koosnaampjes en hun lichten de voorbeelden uit de sproolyeswe- reld aan de orde. De koper draagt 1,50 gulden bij voor het nationaal jeugdfonds Jantje Beton. Lois Lane maakt met Fortune Fairytales 'droomplaat' AMSTERDAM (GPD) - Vlak voor het interview komt iemand nog even de ideeën voor de nieuwe con certposters laten zien. "Hoe groot worden de foto's dan?", vraagt bassist Frans Koenn. Even later komt ook zangeres Suzanne Klemann kijken. De kleuren, de groot te van de letters, het wordt allemaal kort besproken. Want bij Löïs Lane houden ze tegenwoordig alles zelf in de hand. 'Doe het zeivers' op weg naar het grote succes. door Hans Janssen "Iedereen in de band is even be langrijk en iedereen heeft ook even veel zeggenschap", legt Suzanne even later het principe achter de nu twee jaar gebruikte filosofie uit. "Alle bandleden, de twee managers en de andere mensen die bij Loïs Lane betrokken zijn hebben hun ei gen taken en steken maximale ener gie in de band. Iedereen kan op de ander rekenen. En dat werkt per fect". De reden voor het 'eigenwijze' ge drag, dat wat aan Abba doet den ken, is bekend. Platenmaatschappij WEA sloot in 1988 zijn Nederlandse stal en alle bands daarin konden op zoek naar een nieuwe maatschap pij. zoals in het geval van Loïs Lane, namen de zaakjes zelf in de hand. "Het oprichten van ons eigen maat schappijtje, Low Land Records, is uit de nood geboren en van die nood hebben we met z'n allen een deugd proberen te maken", vertelt Frans Koenn. Inmiddels is er een distributie deal met Polydor, omdat het anders wat te druk zou worden, maar ver der doet de groep alles zelf. Zange res Monique Klemann en huiscom ponist Evert Abbing zorgen voor de de beide zangeressen DEN HAAG (ANP) - In twee paleistuinen van het Haags Gemeentemuse um komt een tentoonstelling met beeldhouwwerk van vijftien afzonderlij ke en van één groep' Nederlandse kunstenaars. De expositie is van 30 mei tot 9 september te zien in de tuin achter het werkpaleis van de Koningin aan het Noordeinde en in de tuin van het Vredespaleis. Directeur van het museum, Rudi Fuchs, bekeek met Marianna Brouwer van Rijksmuseum Kröller-Müller eerst de plekken in de tuinen en zocht vervolgens kunstenaars. "Dit levert een expositie die een overzicht biedt van de hedendaagse sculptuur en die een aantal verbindingen tussen werk en plek demonstreert", aldus Fuchs. Tuin en beeld zijn volgens hem uit elkaar gegroeid. "De sculptuur is niet makkelijk te plooien of dienstbaar te maken aan architectuur of parkaan- leg. Toch worden overal, in parken en plantsoenen en op pleinen en langs wegen beelden neef-gezet. De meeste staan verkeerd", aldus Fuchs. Eén van de kunstenaars, Arno van der Mark, maakt voor beide tuinen iets. Bij het Vredespaleis komen van hem drie identieke standbeelden: veelkleuri ge roestvrijstalen cirkels van 2,90 m. In de andere tuin brengt hij in de ban ken van het rosarium messing bordjes met inscripties aan. De Vier Evangelisten, een groep kunstenaars uit Friesland, maken uit hout en leisteen een acht meter hoog beeld voor een centrale plek achter het Paleis Noordeinde. Daar komt ook werk van Irene Fortuyn, Jeroen Snijders, Hannes van Es, Sjoerd Buisman, Ferry Simonis, Carel Visser en Cornelius Rogge. Bij het Vredspaleis wordt werk geplaatst van André Volten, Niek Kemps, Jan Maaskant, Auke de Vries, Albert Goederond, Christiaan Bas- tiaans en J.C.J. van der Heijden. Het is de bedoeling dat de expositie tweejaarlijkse wordt gehouden. En dat er in de toekomst aandacht wordt gegeven aan niet-Nederlandse (beeldhouw)kunst. De tentoonstelling moet telkens door een ander per soon worden samengesteld. doen de merchandising en de ande re groepsleden hebben weer andere zaken. "Het is een kwestie van een hele lange adem, wantje moet niet alleen zelf muziek maken, maar die mu ziek ook aan de man brengen, zelf achter optredens aan, zelf de plaat jes pluggen en ga zo maar door. Maar het werkt wel heel motive rend", vindt Frans. Basis Met de muziek van de eind vorig jaar opgenomen nieuwe elpee For tune Fairytales moet nu de stap naar Het Grote Succes worden ge maakt, na de vier hits tot nu toe, 'Break It Up', 'Amsterdamned', 'My Best Friend' en „It's The First Ti me'. "Ja, het is er nu tijd voor, toch", vindt toetsenist Rob van Dongen, de vervanger van Evert Abbing. "Ik denk het wel. De basis is er in ieder geval", vult Suzanne aan. "We kon den en kunnen onze muziek klein schalig uitproberen in Nederland en gaat het daar goed, ja dan denk ik dat er meer in moet zitten". Dat zou dan moeten met de nieu we elpee, grotendeels volgeschre ven door producer Eveït Abbing (muziek en een deel van de teksten) en Monique Klemann (teksten). Daarnaast staan er nog een paar nummers van oprichter Tijn Tou- ber op de plaat, hoewel die verder niet of nauwelijks meer bij de groep actief is. De plaat klinkt al even perfect als de vorig jaar uitgebrachte 'mini', waarvan inmiddels de 100.000 ver kochte exemplaren in zicht komen en bevat een uit zo'n 80 nummers gekozen mix van swingende mid tempo-pop en soul, hier en daar een wat rockend nummer en een paar gedragen ballads. En Suzanne en Monique zingen elf keer achter el kaar de sterren van de hemel. "De belangrijkste invloeden voor ons waren Engelse en Amerikaanse soul-dingen, verder was het vooral zoiets van: als het lekker klinkt, dan is het goed", meent Frans. Wat de teksten betreft is vooral 'The Trou ble I've Seen' opmerkelijk, omdat Tijn Touber daarin afrekent met de ervaringen uit de WEA-periode. Engeland Naast Nederland worden de ogen nu ook heel nadrukkelijk op Enge land gericht, waar een paar weken geleden 'It's The First Time' in een geremixte versie en begeleid door Lois Lane wil af van het beeld van 'de band met die twee een andere clip is 'losgelaten'. De re acties tot nu toe waren heel positief. Over het waarom van de keuze voor 'It's The First Time' in plaats van de in Nederland gereleaste single 'Fortune Fairytales', vertelt Suzanne: "Een jaar geleden onge veer zag de platenmaatschappij in Engeland 'It's The First Time' op MTV. Door dat nummer raakten ze geïnteresseerd en dat nummer wil den ze dus ook op single". En waarom de remix? Rob: "Je moet het zo zien. In Engeland heb ben ze een geweldige hoge pet op van de eigen muziek, vooral pro- Flora Concert Praetorius Ensemble Flora concert II door het Praetorius Ensem ble o.l.v. Piet Kunst met werken van o.a. Praetorius, Frescobaldi en van Oorschot. Gehoord op 30 april in de Oranjerie van de Hortus Botanicus. LEIDEN - Liederen bestaan uit woorden, die bloemen als onder werp kunnen hebben. Ontbreken de woorden, dan wordt het al heel wat lastiger om de luisteraars te laten weten dat je de roos of de lindenboom wilt bezingen. De di rigent van het Praetorius Ensem ble, Piet Kunst, legde het publiek uit dat het een hele toer was ge weest om te komen tot titels als: 'Amarilli, mijn schone'; 'Ach Blumlein blau' of'Fiori l\4usicali'. Zelfs de (bloeiende) maand mei was aanleiding tot een program ma onderdeel. Naast 'botanische' composities lag.de nadruk in dit concert ook op muziek uit de ont staansperiode van de Leidse Hor tus. Terwijl tijdens het eerste con cert het Leiderdorps Kamerkoor de bezoekers af en toe bestookte met intense golven van geluid, had het blokfluit ensemble door de renaissance-afkomst van hun instrumenten een veel mildere werking op de oren. De akoestiek die in de Oranjerie alles zo helder weer geeft, deed de timbre-ver schillen tussen de hogere en lage re stemmen goed uitkomen, al leen de sopraangroep had soms een wat overheersende stem in het kapittel. Voor het overige werd er degelijk en met verve ge musiceerd. In het gezeefde licht van de' wintertuin opende het Praetorius Ensemble met muziek van Corne- lis Schuyt uit de 16e eeuw. Canzo nes en Gagliardes die ter verle vendiging van het dansante ka rakter een enkele keer door Piet Kunst op de handtrom begeleid werden. Sinds de 'Fluyten Lust hof van Jan Jacob van Eyck in amateurkringen verspreid is, heeft elke blokfluitspeler wel kennis gemaakt met 'Amarilli Mia Bella'. Daarom was het een leuk idee om de variaties over dit lied uit te voeren die Guido van Oorschot in 1986 heeft geschre ven. Amarilli in bluesvorm en met scherzo karakter, welke vari aties met veel plezier werden ge speeld en aanhoord. Meer heden daagse muziek in de suite 'Ach Blumlein blau' (1971) en Hans Dieter Vermeer werd door som mige toehoorders met een wat on wennig oor beluisterd. Na de pauze vergastte het en- Het Praetorius Ensemble onder leiding van Piet Kunst. semble ons op de weldadige klan ken van een suite van Praetorius, -waarbij Piet Kunst zijn fluiters behoedzaam begeleidde door de stroomversnellingen van tempo en maatwisseling. Maar het meest welluidende resultaat van dit concert vond ik toch wel de rijk geschakeerde muzikale bloemen pracht van Frescobaldi's 'Fiori Musicali'. Muziek die toch wel en kele graden hoger staat dan de werken van Schuyt met hun vele herhalingen of de wat geweld aandoende dissonanten bij Ver meer. Variaties in allerlei compo sitiestijlen op een meiliedje dat mij sinds de kleuterschool is bij gebleven, besloten het concert. Vooral de 'bijdrage' van Glenn Miller aan deze reeks viel zo in de smaak dat het na enthousiast en welverdiend applaus als toegift geschonken werd. MONICA SCHIKS meiden'. (foto GPD) duktioneel gezien. Alles wat van buiten Engeland komt, behalve dan de muziek uit Amerika, wordt ge woon overgemixed. Dat is vaste prik, daar kun je als groep gewoon geen ene moer aan doen." "Engelse arrogantie", gooit Suzanne er tus sendoor. Maar niet alleen de mix van de single moest anders, ook de video clip bij het nummer moest over. Die vonden ze in het land waar het woord 'puriteins' moet zijn uitge vonden, te ondeugend. "Vooral de scène met de saxofoon in bed ging veel te ver. Dus hebben we een hele nieuwe clip gemaakt, gewoon met live-opnamen van de band en wat beelden er omheen". "Engeland is voor ons heel be langrijk, omdat het van daaruit makkelijker is om internationaal door te breken. Als je het daar ge maakt hebt, wordt je meteen een stuk serieuzer genomen", meent Frans en raakt een teer punt, zoals uit de volgende reacties blijkt. Gevecht Want hoe goed het hier ook gaat, Loïs Lane voelt zich in Nederland nog niet echt op waarde geschat. Suzanne: "Je hoort gewoon te vaak reacties in de zin van: zulke mooie meiden en zulke knappe jongens, die kunnen vast geen muziek ma ken. Alsof wij er wat aan kunnen doen dat we er zo uitzien". Dan: "We hebben er nooit echt onder geleden, maar het was vaak wel een 'gevecht'. Sommige men sen staan je in een zaal heel afwach tend aan te staren en dan is het leuk om te zien dat ze aan het eind van een live-optreden meedoen, staan te swingen". Rob: "Wij willen af van het beeld dat Lois Lane die groep is met die twee mooie meiden. En we kunnen alleen maar bewijzen dat we een echte band zijn, die serieus bezig is, door keihard te werken." "En, het is niet leuk om te zeg gen", gaat Suzanne verder, "we zijn ook gewoon echt goed. We kunnen allemaal spelen en zingen. Je houdt ervan of je houdt er niet van, maar goed is Lois Lane wel. En in die zin is ons succes ook niet onverdiend, want we zijn steeds in onszelf blij ven geloven." Voorronde (1) Leids Cabaret Festival Eerste voorronde van het Leids Cabaret Festival. Gezien op 30 april in de Leidse schouwburg. Aldaar vanavond de tweede voorronde te zien. LEIDEN - Cabaret is populair. Vandaar ook steeds meer aanmel dingen voor steeds meer cabaret- manifestaties. En zoals zo vaak heeft het toenemende aantal en thousiastelingen een nivellerend effect. Dat blijkt maar weer eens uit de eerste voorronde van het Leids Cabaret Festival. Bijna honderd aanmeldingen leverden elf festivaldeelnemers op. Zes kandidaten traden gisteravond voor het voetlicht. Veel publieke belangstelling van met name ei gen aanhang van de gemotiveer de kandidaten zorgde voor een plezierige avond. Toch was het de middelmaat die overheerste - met slechts één echte uitschieter: de uit Amsterdam afkomstige Hes ter Macrander. Niet dat alles uit haar optreden nu zo overrompelend was, maar er stond tenminste iemand op to neel met professionee allure. Het begin van haar programma is wat rommelig, maar dan pats, begint ze 'Melne Ruhe ist hin' te zingen. Met een dictie die er zijn mag. Er volgt een (autobiografisch ge tint?) verhaal over een jonge ar tieste bij de Sociale Dienst. Van Brits-Engels (in het 'Suffragette'- lied uit de musical 'Mary Poppins') stapt ze over op Ameri kaans-Engels en speelt onafhan kelijk van haar vrouwenkleren de patserige hoerenloper in een de cadente bar om daarna als kwets bare vamp 'Godzijdank komt er aan alles een einde' te zingen. En daar zitten tal van momenten bij, waarop je denkt: wow, die heeft theaterpersoonlijkheid! Van de overige vijf deelnemers waren er twee die een herkansing kregen. Dominique Engers en Marcel Boon hebben namelijk al eens eerder aan het Leids Cabaret Festival meegedaan. Of ze nu be ter zullen scoren, staat echter nog allerminst vast. Beiden brengen vooral een liedjesprogramma dat aardige dingen bevat. Maar te weinig opvallends om deze extra kans met een halve finale-plaats te belonen. 'Del met diepgang' heet de bijdra ge van Dominique Engers en sug gereert daarmee een soort humor die er helaas niet uit komt. De bindende teksten slaan niet vol doende aan. De krampachtige presentatie is daar waarschijnlijk mede debet aan. Bovendien ge beurt er te weinig: ze staat er maar te staan. Marcel Boon probeert nog wel enige afwisseling te bren gen. Zijn geluidsklankenmono- loog over mono/stereo/studio doet het bijvoorbeeld goed bij het publiek. Wat hij zingt, heeft caba reteske souplesse en ligt makke lijk in het gehoor. Alleen lijkt het allemaal vreselijk veel op elkaar, wat doet vermoeden dat de moge lijkheden van Marcel Boon be perkt zijn. Voor het eerst sinds lange tijd wa ren er weer eens Leidse deelne mers bij het festival betrokken: de groep Basterd en de solist Hans Claus. Laatstgenoemde is een dertigjarige psycholoog die het ontwapenende toonbeeld van onbeholpenheid op het podium blijkt te zijn. Wat hij zingt, maakt een integere indruk. In zijn werk heeft hij persoonlijke ervaringen of zijn beroepsmatige belangstel ling verwerkt. 'Er zijn augurken en komkommers' - als hij in dit lied met een pakkende melodie de grootte van het mannelijk lid bezingt wil het publiek maar al te graag meedoen. Zijn festivalbij- drage moet dus een leuke erva ring geweest zijn. Daar moet^iet verder maar bij blijven, want als uitvoerend kunstenaar heeft hij geen merkbare affiniteit met the ater. Misschien kan hij zich tot tekstschrijver ontwikkelen. Met de groep 'Basterd' uit Leiden en de groep 'Truswalski' uit Utrecht zijn we bij de afdeling so ciëteitshumor aangekomen. Een enkele goed geslaagde grap daar gelaten, was het bij beiden hoofd zakelijk meligheid troef. Binnen het eigen studentencircuit waar schijnlijk succesvol en best wel te waarderen, maar in een festival op zoek naar nieuw professioneel talent toch enigszins misplaatst. Quasi-absurde crosstalks zijn bij dit soort groepen uitermate ge liefd. Ogenschijnlijk gemakke lijk, maar vaak net zo verraderlijk als drijfzand. De vijf festivaldeelnemers die vanavond in de Leidse schouw burg zullen optreden, zijn dus nog allesbehalve kansloos. De ju ry kan voor haar selectie van de halve finale nog wel een paar kan didaten gebruiken. WIJNAND ZEILSTRA HEESWIJK-DINTHER (GPD) Van 9 juni tot en met 12 augustus wordt in Heeswijk-Dinther een grote beelden-tentoonstelling gehouden waarin een overzicht wordt gegeven van de beeldhouwkunst in Noord-Brabant na 1945. De presentatie -georganiseerd door de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting- toont werk van vijftig kunstenaars. De tentoonstelling in en rondom kasteel Heeswijk in Heeswijk-Dinther (bij Den Bosch) pretendeert een gevarieerd overzicht te geven van de ont wikkelingen van de ruimtelijke beeldende kunst in Noord-Brabant van 1945 tot nu. Eerder organiseerde de NBKS een expositie-cyclus waarin de schilderkunst in Noord-Brabant na de Tweede Wereldoorlog werd toege licht. Bj de wederopbouw van de provincie kregen beeldhouwers vooral op drachten van religieuze aard. Altaren, glas-in-lood-ramen en beelden moesten worden vervangen. Veel tijd om 'vrij' werk te maken bleef er meestal niet over. Aan die beperking veranderde nogal wat door de con frontatie met nieuwe uitingsvormen (onder meer op Sonsbeek en Middel- heim). Buitenlandse tendenzen werden opgepakt en uitgewerkt. Dat, in combinatie met nieuwe industrieel vervaardigde materialen als polyester en perspex. Experimenten was in de jaren zestig gangbaar, naast het gebruik van gevonden en vergankelijke materialen. De NBKS stelt dan ook dat op de tentoonstelling een grote rijkdom aan vormen, technie ken en materialen te zien is. Volgens de organisatoren heeft het merendeel van de vijftig exposanten -waaronder Niel Steenbergen, Gerrit van Bakel, Henk Visch, Arie Ber- kulin, Michel Kuipers, Alex Vermeulen, Niko de Wit en Hanneke Mols-van Gooi- strikt genomen weinig tot niets met Brabant van doen. "Elke kunste naar probeert een eigen beeldtaal te ontwikkelen die zich niet aan provin ciale of nationale grenzen gebonden voelt. 'Beelden in Noord-Brabant' is dan ook geen 'Brabantse beeldhouwkunst'."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23