'Nicaragua bijna bankroet' PORTRET VAN 750 BEVOORRECHTE NEDERLANDERS. Twee op de vijf sterft aan geneesbare ziekte Renault adviseert Elf oliën. 6 jaar plaatwerk garantie. In een zwart glanzende Renault 19 Broadway weet u opeens hoe 't voelt om een bevoorrecht mens te zijn. Want u behoort tot het uitgelezen gezelschap van 750 auto mobilisten die in een Renault 19 Broadway rijden. Anderen letten misschien meer op de sierlijke striping, het zonwerende glas of het "série limitée" nummer op het dashboard. Voor u is dat bijzaak, want u weet hoe kom fortabel, hoe kompleet, hoe luxueus, kortom hoe bijzónder de Renault 19 Broadway is. De Renault 19 Broadway. Kracht met Karakter. DE RENAULT 19 BROADWAY: VANAF F 25.495,- RENAULT Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 - 71704. Leiden; Hemcar Leiden B.V., Amphoraweg 2-4, Tel. 071 - 769226. Noordwijk aan Zee; Roskam's Automobielbedrijf Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719-12472. Chamorro vraagt politieke en economische steun MEXICO-STAD - Violeta Cha morro, de nieuwe president van Ni caragua, heeft gisteren een aantal noodkreten laten horen. Ze vertelde dat de staat bijna bankroet is en riep de contrarevolutionairen op om zich te ontwapenen. Ook maakte ze een verzoenend gebaar naar de poli- Abortus toegestaan HARTFORD (AP) - Connecticut heeft als eerste Amerikaanse staat een wet aangenomen die abortus le galiseert. De wet geeft vrouwen het recht zelf te beslissen over een abor tus, met dien verstande dat meisjes jonger dan 16 jaar deskundig advies moeten inwinnen en dat bij een ver gevorderde zwangerschap alleen tot abortus mag worden overgegaan als het leven of de gezondheid van de vrouw in gevaar zijn. Connecti cut loopt met de nieuwe wet vooruit op de mogelijkheid dat een uit spraak van het Hooggerechtshof uit 1973, waarin werd gesteld dat staten abortus niet kunnen verbieden, nie tig wordt verklaard. tici met wie ze de afgelopen dagen overhoop heeft gelegen. Maar van het geëiste vertrek van Humberto Ortega als sterke man van het leger zal voorlopig geen sprake zijn. "Humberto Ortega blijft totdat ik besluit om van zijn diensten af te zien", verklaarde Chamorro. Ze leg de uit dat het aanblijven van Da niels broer in het belang is van de politieke en sociale stabiliteit van het land. En daarom zal Humberto blijven, zo voorspelde 'Donna Vio leta', totdat de contra's zijn ontman teld, alle onder de burgers uitge deelde wapens weer zijn ingeno men en ook de omvang van het le ger drastisch is gereduceerd. Nog deze week zal de witgrijze weduwe in Managua spreken met de absolute leider van de Contra's, Israel Galeano, beter bekend als 'Comandante Franklin'. Daarbij gaat het volgens haar raadgevers niet om nieuwe onderhandelingen, maar om een verduidelijking van de eerder deze maand gemaakte af spraken. Volgens die akkoorden moeten de rebellen voor 10 juni zijn ontwapend. Zelf eisen de Contra's dat eerst het Sandinistische leger wordt ontmanteld. gen. Ze beloofde dat er voor Virgilio Godoy, de bij haar bijna in ongena de geraakte vice-president, een apart kantoor wordt ingericht, ook al is het dan niet in het presidentiële hoofdkwartier. Godoy en zijn mensen (8 van de 14 partijen van de UNO-coalitie) hadden eerder gedreigd in de oppo sitie te gaan. Ze eisen een duidelijke uitleg over alle concessies die er bij de machtsoverdracht aan de San dinisten zijn gedaan. Bij wijze van antwoord deed Violeta Chamorro een dringend beroep op de vice-pre sident om haar bij te staan. Wat de financiën betreft vertelde Chamorro dat ze slechts 3 miljoen dollar (nog geen 6 miljoen gulden) in de schatkist had aangetroffen. Precies het bedrag dat de Sandinis ten vonden, nadat ze in 1979 dicta tor Somoza hadden veijaagd. De nieuwe president verklaarde dat de Sandinisten de afgelopen we ken op 'onverantwoordelijke wijze' de geldomloop hadden verdubbeld. Daarom zal er de komende maan den een ware inflatiestorm woeden, legde ze uit. Om alle economische problemen snel het hoofd te kun nen bieden, riep ze de Amerikaanse regering op om snel met de eerder toegezegde 300 miljoen dollar over de brug te komen. 'Geen rol drugsmafia moord Pizarro' BOGOTA (IPS) - Pablo Escobar, de meest gezochte drugshandelaar in Colombia, ontkent de betrokken heid van het drugskartel bij de moord op de linkse presidentskam didaat Carlos Pizarro. Volgens de officiële lezing van de politie was Escobar het brein achter de vorige week gepleegde moord. Bij haar eerste officiële optreden als president van Nicaragua sprak Vio leta Chamorro haar zorgen uit over de zorgwekkende toestand haar land verkeert. M19 en is nu door de linkse coalitie Democratisch Verbond ook aange wezen om Pizarro te vervangen in de presidentsverkiezingen die op 27 mei worden gehouden. Pizarro, de derde vermoorde presidentskandi daat binnen acht weken, werd in een vliegtuig doodgeschoten door een alleen opererende man, die on middellijk daarop werd gedood door de begeleiders van de presi dentskandidaat. GENEVE (AP) Ofschoon de gezondheidssituatie in de wereld aanzien lijk is verbeterd, sterven nog steeds twee van de vijf mensen aan geneesba re ziektes. Dit blijkt uit een mondiaal onderzoek dat gisteren door de We reldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) wordt gepu bliceerd. Volgens directeur-generaal Hiroshi Nakajima van de WHO zullen in de komende tien jaar naar schatting 200 miljoen mensen sterven aan genees bare ziektes als er niet meer geld wordt besteed aan gezondheidszorg. "Veel ziektes kunnen worden voorkomen door toediening van goedkope vaccinaties, antibiotica en zout- en suikeroplossingen," aldus Nakajima. Het rapport meldt dat ieder jaar 50 miljoen mensen sterven aan allerlei oorzaken, onder wie 14,5 miljoen kinderen onder de vijfjaar in de Derde Wereld. AJs er ieder jaar ongeveer 5 miljard gulden zou worden uitgegeven aan inenting en medicijnen tegen uitdroging en longontsteking, zouden jaarlijks 7,5 miljoen kinderen extra kunnen worden gered, aldus de WHO. Alleen al door een gewijzigde levensstijl zou een op de twee mensen die aan hart- en vaatziektes overlijden kunnen worden gered, zo meldde het rapport. Nu sterven hierdoor jaarlijks naar schatting 12 miljoen mensen. Ook overlijden ongeveer 3 miljoen volwassen jaarlijks aan 'ziektes die wor den veroorzaakt door tabak', meldde het rapport. Hepatitis b, een leverinfectie die jaarlijks naar schatting 1 tot 2 miljoen levens eist, wordt één van de meest voorkomende ziektes ter wereld ge noemd. De WHO schat dat zeker 2 miljard mensen, ongeveer tweevijfde van de wereldbevolking, besmet is met het hepatitis b-virus. Deze infectie ziekte is volgens de WHO inmiddels eenvoudig te voorkomen. Verder lijden er naar schatting 1,4 miljoen tot 1,6 miljoen r wereld aan de spoelworm- of mijnwormziekte, twee infectieziektes die door parasieten worden veroorzaakt en vooral in tropische landen voorko- Ook malaria, dat jaarlijks ongeveer 1 miljoen tot 2 miljoen levens eist en kinkhoest, waaraan ongeveer 500.000 mensen per jaar overlijden, staan nog steeds veel hoger op de lijst dan aids, dat per jaar ongeveer 200.000 le vens eist. Volgens de WHO is de gezondheidssituatie nog steeds het slechtst in zuidoost-Azie.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22