Beste wasmiddel zonder fosfaten en op zeepbasis T)UIVE Van Vliet ten einde raad in Spaarlamp met omvang van gewone gloeilamp Natuur en Milieu: consument jaren genept Prijs bintjes laatste maand flink gestegen Voor huurders Deze spaarlampen hebben hetzelfde formaat als gloeilampen, zijn een stuk zuiniger, kosten in aanschaf een stuk meer, maar gaan zo veel langer mee dat de consumenten er uiteindelijk voordeliger mee af is. PL(C)-reeks zichzelf door meer licht te geven bij hetzelfde stroom verbruik en door langer mee te gaan. De levensduur zou ongeveer 8000 uur zijn. Ter vergelijking: een gemiddelde gloeilamp gaat onge veer 1000 uur mee. De prijzen vari ëren, afhankelijk van het vermogen, van 45 gulden tot 49,50 gulden. Een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (waaraan Konsumenten Kontakt en Consumentbond meewerken) wees echter uit dat de besparing tegen viel, doordat veel PL-lampen van de eerste generatie voortijdig uitvie len, dan wel de lichtopbrengst be duidend terugliep. Van de huidige generatie spaarlampen is in de test gebleken dat lampen van het merk Jurg Nigg Arcotronic 16.000 uur meegaan. Een nadeel van de spaarlampen is, dat ze stoffen (kwik) bevatten die schadelijk zijn voor het milieu. Ze moeten als klein chemisch afval worden behandeld. Deze maand komen spaarlampen die even groot zijn als de gewone gloeiamp, het gewone peertje. Philips introduceert de nieuwe lichtbron deze maand in de versies 9,11,15 en 20 watt, vergelijk baar in lichtopbrengst met gloei lampen van 40, 60, 75 en 100 watt, onder de type-aanduiding PLC*E- lamp. De introductie van zuinige lamp (PL-lampen) was een ingrijpende ontwikkeling in de verlichtings branche. De PL-lampen waren aan vankelijk echter zo lomp, dat spe ciale armaturen nodig waren, of men moest genoegen nemen met een lamp die buiten de kap stak. De PL-lampen kregen ook al gauw dé bijnaam 'jampot-lamp'. De nu geïntroduceerde PLOE- lampen zijn maar weinig langer dan de gewone gloeilampen. Ze geven hetzelfde warme licht en passen in de standaard schroeffitting en dus in veel armaturen voor huiselijke toepassingen. Daarbij geven ze veel minder warmte af (minder energie verlies dus). Volgens de fabrikant betaalt de Samenstelling Raymond Peil Voor een goedwillende leek is de wereld van de wasmiddelen nauwelijks meer te overzien. Het kost zeeën van tijd een goede keuze te maken uit de tientallen verschillende poeders en vloeibare middelen die in de schappen staan. En schreeuwende kreten als 'fosfaat-vrij', 'geen nta', 'zonder sulfaten' en 'geen optische witmakers' maken het voor velen niet veel duidelijker. "Toch is het eigenlijk gemakkelijk om een onderscheid te maken tussen milieuvriendelijke en milieuschadelij ke wasmiddelen", legt Marijke Brunt van de Stichting Natuur en Milieu uit. "Je hebt twee soorten zeep: echte zeep gemaakt van plantaardige grondstoffen en synthetische zeep (detergent) gemaakt uit aardolie. Produkten op basis van echte zeep zijn over het algemeen niet schadelijk voor het milieu. Echte zeep breekt namelijk in tegenstelling tot synthetische zeep snel af in afvalwater". (Door onze correspondente Pien Wildeman) Synthetische zeep breekt soms langzaam tot bijna helemaal niet af in het afvalwater, waardoor schade lijke afvalstoffen in het slib en de modder terechtkomen. "Heel veel schoonmaakprodukten, zoals bijna alle wasmiddelen, shampoos, alles- reinigers, afwasmiddelen, douche- crèmes, enzovoort, zijn gemaakt van synthetische zeep. Waardoor steeds meer modder en slib wordt vervuild met schadelijke stoffen die in deze schoonmaakprodukten zijn verwerkt". In de supermarkten en kleine le vensmiddelenzaken zijn vaak hele maal geen wasmiddelen op basis van echte zeep te vinden. Maar er is ook nog een groot verschil tussen het ene en het andere synthetische wasmiddel. "Wasmiddelen bestaan altijd uit een wasactieve stof en vrij wel altijd uit een waterontharder en een strooimiddel. Het beste was middel is dat waar het minste aan is toegevoegd", zegt Brunt. Mijd ten eerste de wateronthar ders fosfaten. Fosfaten zijn beruch te milieuvervuilers door hun be mestende invloed op het water. Maar niet alle fosfaatvervangers zijn altijd even goed voor het milieu. Van de vier bekendste vervangers, Nta, zeoliet (ook wel nas of sasil), ci- traat en soda, is soda het milieu vriendelijkste. Nta is het slechtste alternatief. Deze stof kan namelijk giftige metalen vrijmaken die in het slib op de bodem van de rivier zit ten. En zware metalen zijn schade lijk voor plant, dier en mens. Genept Daarnaast bevatten nog veel was middelen strooimiddelen, soms wel 410 gram per kilo. Meestal is dit na- triumsulfaat, een vulmiddel. Brunt: "De enige functie hiervan is dat het een beetje helpt tegen klonteren, maar eigenlijk kan een wasmiddel best zonder en voor het milieu is dat veel beter, want sulfaten tasten de rioolbuizen aan". Die geconcentreerde wasmidde len die nu ineens op de markt ver schijnen van 4 naar 2 kilo, zonder verlies van waskracht zijn was middelen zonder sulfaten. In de kléine pakken zit dus eigenlijk net zo veel waspoeder als in de grotere, dus iedereen kan zonder meer over stappen op de kleine pakken. "Ei genlijk zijn we gewoon jaren lang genept met grote, zware pakken, omdat we als consument waar en vooral veel waar voor ons geld wil den hebben", vertelt Brunt. Wasmiddelen bevatten vaak per- boraat. Dit is een speciaal bleek middel dat pas zijn werk doet bij temperaturen hoger dan 70 graden. Veel mensen wassen echter op 30 tot 60 graden, waardoor dit bleek middel, dat in veel totaalwasmidde len zit verstopt, ongebruikt het riool ingaat. Wanneer een wasmiddel taed be vat, ook zo'n term waarmee consu menten worden geïmponeerd, bete kent dat het bleekmiddel ook al bij lagere temperatuur zijn werk doet. Bleekmiddel vreet niet alleen het wasgoed aan, het is ook nog eens slecht voor plant en dier. Bleekmid del doodt in zuiveringsinstallaties bacteriën die daar nu juist zo nuttig zijn. Deze bacteriën helpen de afval stoffen af te breken en doordat ze af sterven door bleekmiddel worden Zeepwasmiddelen zonder fosfaten belasten het milieu het minst. Het aan tal winkels waarvoor men voor dit produkt terecht kan is echter beperkt. schadelijke afvalstoffen minder goed of niet afgebroken. Ook de enzymen, die vaak in een totaalwasmiddel zitten, omdat ze bloed- en eiwitvlekken kunnen 'wegvreten', zijn vaak niet uitge werkt voor ze in het afvalwater te rechtkomen. In oppervlaktewater zijn enzymen schadelijk voor plan ten en dieren. En optisch witmid- del, een chemische stof die veelal te vinden is in totaalwasmiddelen en fijnwasmiddelen, wordt ook niet af gebroken en is schadelijk voor vis- Wasverzachter Een produkt dat echt de laatste tien jaar stormachtig is opgekomen, is de wasverzachter. Het is los te koop en zit in sommige wasmiddelen. Een kilo bintjes kost op het ogen blik ongeveer 80 cent per kilo, dat is 20 tot 30 cent duurder dan vorig jaar om deze tijd. De kleinere oogst vori ge jaar en de grote vraag van dit mo ment hebben de prijs van aardappe len de laatste maand opgedreven. Volgens B. Kimman van het Pro- duktschap voor Aardappelen gaat het hierbij uitsluitend om de oude aardappelen. "Op de termijnmarkt en op de beurs in Rotterdam stegen de prijzen van de aardappelen de af gelopen weken enorm. Tot nu toe is deze hogere prijs niet of nauwelijks doorberekend aan de consument, maar nu komt daar duidelijk veran dering in", aldus Kimman. Na de kleinere oogst in 1989 lag de kilo-prijs van de aardappelen 10 tot 15 cent boven die van vorige jaar. "De voorraad van de oogst uit 1989 lijkt echter bijna op, waardoor boeren die aardappelen in hun schuur hebben bewaard nu een veel betere prijs voor hun aardappelen kunnen vragen. Het waren in eerste instantie de grote aardappelen die erg in prijs zijn gestegen en deze aardappelen zijn voornamelijk be stemd voor de patat- en chipsindus trie", zegt Kimman. Nu zijn ook de kleinere aardappelen duidelijk duurder. "Het gaat om een tijdelijke verho ging van de prijzen. Vanaf januari komen al nieuwe aardappelen uit Israël, Egypte, Marokko en Malta binnen. En in Italië en Spanje is nu ook de export van aardappelen op gang gekomen. "De nieuwe aardap pelen zullen de oude dus binnen niet al te lange tijd verdringen in de winkel. Vooral omdat de nieuwe in verhouding nu een veel minder duur zijn ten opzichte van de oude dan in andere jaren. De nieuwe Ne derlandse aardappelen komen pas eind juni", aldus I" Wasverzachter bevat stoffen die met worden afgebroken in het af valwater en het is daardoor een snelopkomende slibvervuiler. Marijke Brunt: "En wasverzach ter werkt in tegenstelling tot wat veel mensen denken niet wateront- hardend. Het zorgt ervoor dat er een heel dun filmpje over de was komt. waardoor de was zachter en vettiger aanvoelt, maar ook minder vocht opneemt. Handdoeken en theedoe ken doen hun werk dus slechter. Als je de was buiten droogt, wordt ze van de wind zacht en door te was sen met echte zeep voelt het was goed ook zachter". "Eigenlijk bevatten bijna alle wasmiddelen dus bestanddelen die min of meer milieu-onvriendelijk zijn. De meest milieuvriendelijke zijn wasmiddelen zonder fosfaten op basis van echte zeep, die verder weinig of geen toevoegingen bevat ten. Eigenlijk zijn er maar twee van deze wasmiddelen, namelijk So- nett, ook wel Akwarein genoemd, en Meta. Beide wasmiddelen staan niet of bijna nooit in de supermarkt. Ze zijn wel te vinden in de Groene Winkels", zegt Brunt. Een goede tweede keus is volgens Natuur en Milieu een fosfaatvrij bontwasmiddel met de ontharder zeoliet of citraat. Bontwasmiddelen bevatten immers minder extra toe voegingen dan andere soorten mid delen en met een bontwasmiddel kan je ook wit- en fijngoed wassen. "En de milieuvriendelijkheid van het wasmiddel wordt niet alleen be paald door de samenstelling, maar ook door de hoeveelheid die ervan wordt gebruikt. Probeer eens wat minder te gebruiken, soms wordt de was met de helft van de gebrui kelijke hoeveelheid net zo goed schoon. En handdoeken en kleren kunnen vaak best langer dan een dag mee. Dat spaart niet alleen het milieu maar ook de portemonnee", luidt een handige tip van Brunt. Marijke Brunt heeft het boek 'Milieusparend huishouden' sa mengesteld waarin niet alleen tips staan hoe je milieuvriendelijk kunt wassen, maar ook hoe je alle andere huishoudelijke klussen op een zo milieuvriendelijk mogelijke manier kunt doen. Het boek kost 12,50 gul den en is te koop in de boekhandel. Het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing heeft drie nieuwe fol ders uitgebracht voor bewoners- groepen die krijgen te maken met renovatie of groot onderhoud. De folder getiteld 'Heerma's brief geeft informatie over de gang van zaken bij groot onderhoud en reno vatie, de folder 'Huurhuis vertim merd' over eigen verbeteringen aan de huurwoningen bij groot onder houd en renovatie en de folder 'schade bij onderhoud' spreekt voor zich. Zij zijn verkrijgbaar door één gulden per folder over te maken op giro 299 60 99 t.n.v. LOS Alkmaar. Bij de zaterdagclubs neemt de spanning aan de top van de topscorerslijst toe? Lei- den-spits Rob Bink nesteldé zich met twee treffers naast Jacques Keij (ARC). Achter het leidende tweetal zijn Rein Grooters (Oegstgeest) en Richard Trompert (Ka- gia) ook nog niet geheel kansloos. Bij de zond?g-schutters mag Theo Aanha- ne scoren wat hij wil, het is niet waar schijnlijk dat de VVSB-er Ronald de Rijk van Kickers nog achterhaalt. Wel liep Aan- hane in twee wedstrijden zeven doelpun ten in op de lijstaanvoerder. ZATERDAG Jacques Keij (ARC) 17 Rob Bink (Leiden) 17 Rein Grooters (Oegstgeest) 15 Richard T rompert (Kagia) 15 Leon Laros (Hazerswoudse Boys) 13 Coen Warnau (Hazerswoudse Boys) 13 Johan Jonker (Quick Boys) 11 Marcel van der Blom (RCL) 11 Peter Ruigrok (Noordwijk) 10 Piet van Duyn (Katwijk) 10 Mark Ens (FC Lisse) 9 Ron Paling (Koudekerk) 9 4 spelers met 8 doelpunten ZONDAG Ronald de Rijk (Kickers) 22 Theo Aanhane (VVSB) 17 Steef Roodakkers (SVLV) 16 Hans van Marwijk (Docos) 15 Marcel Valk (UVS) 14 Frans Bouckaert (FC Lisse) 13 Pieter van Zoest Alphense Boys) 12 Nico van Rijn (Foreholte) 12 Rob Reizevoort (Docos) 11 Stan Uljee (Foreholte) 11 Marcel van der Burg (Roodenburg) 6 spelers met 8 doelpunten BREDA (GPD) Hij ligt op kamer vijf van afdeling 1. „Wat het voor afdeling is? Het zal wel intern zijn of zoiets. Want het zit van binnen. Tussen m'n kop en m'n heupen." Aan de benen van wielrenner Teun van Vliet mankeert niks. Dat heeft het nooit gedaan, zegt hij zelf. „En nu kan het ook moeilijk, want ik heb haast geen benen meer over. Ik ben zes kilo afgevallen". ze pijn in de buik kreeg, heb ik de tas gepakt en ben naar het Bredase ziekenhuis gereden". En daar ligt hij nu voor onderzoek door internisten, bevangen door twijfels, ofschoon hij zich goed houdt. Maar zal het ooit nog wel goedkomen? Zal hij ooit nog het ni veau van '87 halen? Tenslotte is'ie 'pas' 28 nu. Een paar goede wieleija- ren moeten er nog inzitten. Maar ook de wielerwereld om hem heen is aan het twijfelen ge raakt. Had en heeft Teuntje wel de goede vrienden? Wordt hij nu niet gestraft voor zijn levenswijze, die hier en daar al wordt vergeleken met die van Johan van der Velde? Van Vliet is niet bij iedereen even populair en het peloton heeft het oordeel snel klaar. In zijn drang naar de top dacht ook Van Vliet voornamelijk aan zichzelf. Nie mand die hem dat kwalijk nam. Nie mand die de anderen nu kwalijk neemt dat zij zich niet echt om Van Vliet bekommeren. Het is een nor maal verschijnsel in de wereld van de profsport. Teun van Vliet ten voeten uit: proberen onder een contract uit te komen bij Peter Post na een betere aanbieding van Cees Priem, die zich met TVM snel een plaats in de top Van de ooit zo trotse en goedlachse coureur van Peter Post, in '87 bij voorbeeld nog winnaar van achter eenvolgens de Omloop het Volk, Gent-Wevelgem en de Ronde van Nederland, is op dit moment niet veel meer over. 'Teuntje', bekend om zijn grappen, kan wel janken. Dat doet hij natuurlijk niet, maar grappen maakt hij ook niet meer. In plaats daarvan voert cynisme nu de boventoon. Z'n onderste ledematen zijn even verscholen onder de lakens van het Bredase Baronie-ziekenhuis. Vori ge week meldde Van Vliet zich daar aan de poort, op eigen initiatief, ten einde raad. Consultaties van z'n huisarts en van ploegarts Jansen hadden de verwarring alleen maar groter gémaakt. „Het was m'n eigen besluit naar het ziekenhuis te gaan. Ik heb het m'n huisarts gewoon ver teld. Het kon zo toch niet langer. Voor mij was de grens bereikt. Ik schoot niks op, rolde van de ene ziekte in de andere en van de ene in de andere diagnose en dacht: nu is het afgelopen. Ik ga het ziekenhus in. Ze keren me daar maar binnen ste buiten en ik kom er niet uit voor dat is vast komen te staan wat ik mankeer". Want dat Teun van Vliet iets man keert, is hem en de wielerwereld zo langzamerhand wel duidelijk. Voor het derde achtereenvolgende jaar gaf de klassiekerspecialist in de be langrijkste voorjaarswedstrijden niet thuis. Na het gloriejaar '87 kwam hij in de eerste maanden van '88 nauwelijks aan wedstrijden toe en begon hij te sukkelen met zijn gezondheid. Een jaar later liet Van Vliet zich wel weer zien, maar ont brak het hem aan macht en nu, in '90, moest de vroegere Westlander opnieuw verzaken. Onduidelijk De oorzaken, ze zijn onduidelijk. Want Teun en de doktoren weten niet precies wat er aan de hand is. Klachten zijn er wel, natuurlijk, maar waar die vandaan komen, is nog onzeker. Van Vliet: „Vorig jaar heb ik natuurlijk ook m'n bloed la ten onderzoeken. Dat was goed, dus dan zoek je het verder bij jezelf. Maar nu weet ik het zo langzamer hand echt niet meer. Ik heb de Ron de van Sicilië en de Ruta del Sol nog gereden, en toen kreeg ik weer last van bronchitis. Vervolgens waren het aambeien en nu heb ik al weer geruime tijd last van braakneigin gen en kan ik geen eten meer bin nenhouden. Toen ik ook nog serieu- BUITENL. VOETBAL ENGELAND: Manchester United Wimbledon 0-0 VLAARDINGEN, 7380 m: 1. De Maat (Fortuna Vlaardmgen) 22.25,2. Van der Veer (AV Holland Leiden) 22.41, 3. Pragt (Sparta Den Haag) 22.48, 4 Van de Broeke (Atletica Vlissingen) 23.37,5, Van de Velde (AVR Rotterdam) 23.45,6. Kijne (AVR) 23.52 (1e vet). Vrouwen: 4920 m: 1. Kleijweg (Sparta) 16.45, 2. Vis (Olympus '70 Naaldwijk) 17.24, 3. Daane (Atletica) 18.28. - Denemarken 72-54 (44-25). EUROPEES ZONETOERNOOI Eindstand: 1Verpoest (Bel) 11 punten. 2. Lepsic (Joe) 10 (55). 3. Specogna (Ita) 10 (55). 4. Beyaert (Fra) 8 (49). 5. Bonave (Fra) 8 (41), 6. Machado (Por) 5,7. Apato (Por) 4,8. Floras (Zwi) 0. (eerste ir WK) HILVERSUM Eerste koers, 2000 m: 1Eric Clapton (H. Schoon hoven) 2.36,8 1 18,4,2. Puritan's Pride, 3. Estan- za Niet gestart- Elaine W. Toto: winnend 7,60 plaats 1,30 1,20 1.90 koppel 3,60 trio 148,10. Tweede koers. 2000 m1. Exact Kievitshof (H. Grift) 2.37,7 -118,9,2. De Bles Princes, 3. Caesar Abake. Niet gestart: Dynamite V. Toto: winnend 1,50 plaats 1.201,60 3,10 koppel 6,40 trio 124,90. Derde koers. 2900 m: 1. Calypso Boshoeve (A. Mollema) 3.56,3 -1.21,5, 2. Comeet Ruimzicht, 3. Cristiaan Morgan. Toto: winnend 4,80 plaats 2,40 1,40 koppel 5,60 trio 71,30. Vierde koers, 1609 m: 1. Cesar Brown (C. de Leeuw) 2.06,2 -1.18,4, 2. Colaf Pride, 3. Dakad vies. Niet gestart: Cracker Randalis. Toto: win nend 11,20 plaats 4,10 5,80 3,00 koppel 150,20 trio 3121,50. Vijfde koers, 2000 m: 1. Cleopatra Dutch (S. De- leu) 2.38,5 -1.19,3, 2. Catch Me Jacky, 3. Ame land. Toto: winnend 5,80 plaats 1,70 1,30 1,80 koppel 8,00 trio 145,10. Zesde koers, 2000 m: 1Strausie (H. Grift) 2.36,9 - 1.18,5,2. Cindy Tonka, 3. Carlina d'Almere. Toto: winnend 1,20 plaats 1,20 2,6010,70 koppel 10,70 trio 142,20. Zevende koers. 2440 m: 1Allard Morgan (B. Cre- bas) 3.13,0-1.19,1.2 Aronson Mac, 3. Wodjek, 4. Zoon van Jensen. Toto. 3,20, plaats 1,60 1,50 3,90, koppel 6,90, tno 150,20, kwartet 409,60. Achtste koers, 2000 m: 1. Incredible Crafts (H. Gnft) 2.33.9 -1.17,0, 2. Exito Frisiana, 3. Every- transs R. Toto: winnend 1,10, plaats 1,00 1,00, koppel 1,70, trio 3,00. Zamzam Fortuna. Toto: winnend plaats 4,60 3,50, koppel 19,00, trio 239,60. Tiende koers. 1609 m: 1Boni (P. Strooper) 2.03,1 1.16,5, 2. Coy van de Lente, 3. Capital Pride, 4. Corleone Star. Toto: winnend 2,00, plaats 1,70 3,10 21,70, koppel 16,80, trio 129,30, kwartet 9596,60. ro. Toto: winnend 2,00, plaats 1,201,201,20, kop pel 4,80, trio 26,30. W5 (3-2-4-6-3): 134,10. Omzet totalisator 356.007,00. HOOFDKLASSE: Sparta - HCAW 5-3, Spartaan - PSV 9-8, ADO - Neptunus 9-10, Kinheim - Pirates 9-3, Quick - NicolS 9-7. TWEEDE KLASSE 1: Aemstelpark -' Soest 3-5 HAMBURG, vrouwen, 700.000 gulden: Eerste ronde: Jagerman (Ned) Reinach (ZAf) 6-4 6-4, Halard (Fra) - Schultz (Ned) 5-7 6-0 6-1 MüNCHEN, mannen, 500.000 gulden: Eerste ronde: Krickstein (VSt) - De la Pena (Arg) 2-6 7-6 6-3, Riglewski (BrD) Lundgren (Zwe) 6-4 6-7 6-3, Strelba (Tsj) - Pescosolido (Ita) 6-3 6-2, Srejber (Tsj) - Prpic (Joe) 7-6 6-3, Novacek (Tsj) - Schwai- er (BrD) 6-3 6-4, Riglewski (BrD) - Lundgren (Zwe) 6-4 6-7 6-3, Svensson (Zwe) Sampras (VSt) 6-0 6-1Oresar (Joe) - St.ch (BrD) 7-6 6-7 6-4, Courier (VSt) - Cane (Ita) 7-6 6-2. Gustafsson (Zwe) ken (VSt) 6-3 6-3, Bergstroom (Zwe) - Skoff (Oos) 6-2 4-6 6-3. RONDE VAN SPANJE Zevende etappe, Jerez de la Frontera Sevilla, 187,3 km: 1. Van Brabant (Bel) 4.29.17, 2. Elliott (GBr), 3. Pastorelli (Ita), 4. Aboesjaporov (Sov), 5. Jalabert (Fra), 6. Esparza (Spa), 7. Poeira (Por), 8. Abreu (Por), 9. Calcaterra (Ita). 10. Iglesias (Spa), 11 Wijnands (Ned), 12. Heynderickx (Bel). 13. Hernandez (Spa). 14. Ruiz-Cabestany (Spa), 15. Cadena (Col). 23. Arntz (Ned), 56. Rfikers (Ned), 69. Nijboer (Ned), 107. Van den Akker (Ned), 120. Hoondert (Ned), 153. Vos (Ned), 157. Suykerbuyk (Ned), 181. Jakobs (Ned). Algemeen klassement: 1. Gorospe (Spa) 28.45.54,2. Giovanetti (Ita) 0.25,3. Klimov (Sov) 0.45,4. Cadena (Col) 0.56,5. Ivanov (Sov) 1.56,6. Unzaga (Spa) 2.30,7. Farfan (Col) 2.418. Fuerte (Spa) 2.49,9. Esnault (Fra) 3.08,10. Gaston (Spa) 3.30, 11. Ruiz-Cabestany 3.41, 12. Weltz (Den) 3.42. 13. Induram (Spa) 3.46, 14. Delgado (Spa) 3.46.15. Parra (Col) 4.00,17. Ampler (DDR) 4.12, 126. Suykerbuyk 38.06, 133. Van den Akker 40.14, 137. Arntz 41.17, 140. Jakobs 42.51, 149. Rëkers 45.02, 152. Nijboer 45.51, 155. Wijnands 46.47,164. Hoondert 48.54, 165. Vos 49.35. AMATEURCRITERIUMS 's Gravendeel: 1Van der Wolf (Rotterdam) 100 km in 2.19.13. 2. Maas (Papendrecht), 3. Kronen (Raamsdonkveer). 4. Stofmeel (Tilburg), 5. De Jortg (Roelofarendsveen). Tiel (vrouwen): 1 Van Moorsel (Boekei) 60 km in 1.31.14.2. De Laat (Haatten), 3. Ouwehand (Kat wijk). 4. Vink (Wijk en Aalburg), 5. Van der Hoorn (Leimuiden). WK A-LANDEN Finalepoule: Zweden Tsjechoslowakije 5-5 (3-1 1-1 1-3). Canada - Sovjetunie 1-7 (0-4 1-0 3-0). Sovjetunie 2-4, Tsjechoslowakije 2-3, Zweden 2-1 wilde inkopen. Een ander voor beeld: Teun van Vliet ging in zee met 'manager' André Boskamp en besloot dat het Fiscaal aantrekkelij ker was als hij er twee verblijfadres sen op nahield: één in Italië en één in de Belgisch-Nederlandse enclave Baarle Nassau-Hertog. Een halfjaar geleden mengde Van Vliet zich nog in een conflict dat was gerezen tus sen zijn manager André Boskamp en het KNWU-duo Theo Mangnus (voorzitter profsectie) en Van Ger- wen aan de andere kant. Van Vliet kreeg toen op die vergadering het grootste gedeelte van het profpelo ton niet op zijn hand. En nu moet Teun van Vliet het dus zelf maar uitzoeken. Maar de Brabander heeft één ding vóór op z'n eveneens tobbende 'makker' Jo han van der Velde: een doorlopend contract bij Peter Post. De Maat houdt Van der Veer achter zich LEIDEN - Theo van der Veer is nog slechts door een enkeling te stuiten. De winnaar van de afgelo pen Singelloop moest gisteren tij dens de 7,2 kilometer lange Haven loop in Vlaardingen alleen Michel de Maat laten voorgaan. Vijftien se conden na de winnaar kwam de 35- jarige atleet van AV Holland in 22.40 als tweede over de meet. Acht se conden later eindigde Huub Pragt als derde. Bij de vrouwen won Joke Kleijweg onbedreigd. De Leidse legde 4,9 kilometer af in 16.45. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 19.30 en 20.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De vrouwen van zaalvoetbal club THB Boys hebben zich te ruggetrokken voor het beker kampioenschap van West II De fusieclub ZFC/ZW heeft een nieuwe naam: HSC Zaandam De 42ste Ronde van Capitol gaat op Bevrijdingsdag niet door. De belangstelling van de wielerama- teurs om deel te nemen was te ge ring SV Voorschoten heeft de tweede wedstrijd van de serie van drie tegen profclubs verloren. Ditmaal was de jeugd van Ajax te sterk (1-5). In de tweede helft nam de Ajax-doelman plaats in het Voorschotendoel Zaalvoetbal club Bax start de competitie om de landstitel op 11 mei thuis tegen Canton Reiss (Heerlen). Een week later spelen de Voorhouters weer thuis tegen Molier Impac uit Dinteloord De bekerfinales voor de reserveteams bij het zaal voetbal worden op maandag 7 mei in Zoeterwoude verspeeld Nog meer zaalvoetbal, zes clubs strijden om minimaal twee plaat sen in de hoofdklasse. Dit zijn: Bola Raga, Wally Sport, Altior, De Sleutels, Hans van Goozen en Stoof. Noordwijk is al hoofdklas ser omdat het team in de najaar en voorjaarscompetitie kampioen werd Wielrenner Martin Schal- kers is weer terug in het peloton. De Katwijker, hersteld van een knieblessure, werd 17de in het Belgische Ruddervoorde Op dinsdag 8 mei begint de nacom- petitie om twee plaatsen in de eer ste klasse van ae afdeling Haar lem (zaterdag). Uit de Bollen streek zijn daar Van Nispen en Hillegom bij De 17-jarige Leidse schermer Tijmen Ros behaalde tijdens de Nederlandse kam pioenschappen een verrassende tweede plaats op sabel De eer ste overschrijvingen bij het zaal voetbal zijn bekend. Joop Lud- wig en Madjo Dewus verlaten FV Snoekie. Ludwig gaat naar De Maas, de club waarmee Jan Huy- ser zich gaat bemoeien, en Dewus gaat terug naar Silva Boys. Ook van de diensten van Marcel Valk (naar FC Den Haag) kan geen ge bruik meer gemaakt worden Roy Beukenkamp, de keeper van het Amsterdamse DWV en het Nederlands amateurelftal, heeft een ééryarig contract met FC Den Haag getekend De traditionele Ter Speckeloop is op donderdag 3 mei in Lisse Voetbalvereniging Lugdunum ontvangt op 24 mei de clubs die zijn doorgedrongen tot de bekerfinales van de lagere elf tallen Woensdag 9 mei de halve finales van LD Cup voor C-junio- ren. SJC speelt tegen FC Lisse en Quick Boys ontvangt UVS. De wedstrijden beginnen op 19.00 uur Het programma op Ren baan Duindigt begint morgen middag om 14.30 uur met de Scandinavië-prijs Er zijn van avond opvallend veel voetbalver enigingen die op de avond van de algemene voorjaarsvergadering andere activiteiten hebben, zoals vergaderingen bij de eigen club en wedstrijden om de LD Cup De finale van de Europa Cup meerkamp (atletiek) is in 1991 in Helmond Jean Houben is als ju rylid terug in de Tour de France. De Limburger is gekozen tot me disch inspecteur. Dat was hij ook_ toen Michel Pollentier fraudeer de met een peer De huidige trai ner van VNA, Koos van Weerlee, wordt jeugdtrainer (B-regiona- Ten) bij Roodenburg 9emco Torken heeft een tweejarig A- contract getekend bij FC Den Haag Marcel Valk (UVS) heeft zijn eerste interland gespeeld. Vo rige week speelde hij mee in het Nederlands militaire elftal tegen België (0-4) Vanavond komt de Nederlandse skeelertop naar Nieuwveen. De start is om 18.45 uur Korfbalclub De Danaïden houdt maandag 7 mei een buiten gewone algemene vergadering. De statuten en het huishoudelijk reglement moet worden gewij zigd De sponsorloop van de v.v. Leiden leverde ruim 10.000 gul den op Gymnastiekvereniging Harambee uit Rijpwetering zoekt een trainer De jaarlijkse korte- baandraverij van Warmond is op 7 juli Henk Westerbeek (Voor schoten) en Jos Versteege (Sas- senheim) vormen een equipe in de rallysprint in Nijmegen Wim van Til wordt de nieuwe trainer van hoofdklasser DHC Op 9 mei houdt Rinus Michels een spreek beurt op de faculteit der sociale wetenschappen aan de Leidse Wassenaarseweg Ook Rooden burg heeft zijn sponsorloop. Op 11 mei gaan de leden proberen zo veel mogelijk geld te vergaren voor de nieuwbouw van een jeugdhonk en vergaderruimte Frans Adelaar (FC Utrecht) gaat volgend jaar bij zaterdageerste klasser DOVO voetballen Op 2 mei ontvangen de D- en E-junio- ren van Ter Leede hun leeftijds genootjes van Ajax. Aanvang 18.30 uur Hendrik Jan Lager- wey, Eric Bos, Eric van Nieuw- kerk, Peter Bos, Casper van der Meer en Tom de Jong zijn opge nomen in de Swift/Casba-ploeg die op 6 mei deelneemt aan de zware Limburgse wielerklassie ker 'Onder de Banken' met start en finish in Merkelbeek

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19