Van Brabant bevestigt reputatie Drie doden bij kampioensfeest van AS Napoli Italiaanse coach alleen bang voor uitputting selectie Alphense Boys kan stunten in Rijnsburg Teun Buys haalt Rus uit rivier Sovjetunie punt van wereldtitel af Belgische sprinter klopt Elliott op de meet Menken van Grieken Südstadt geeft 'onervaren' Ton van Linder de bons Utrecht dankt Edo Ophof af DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 17 NAPELS (ANP) - Het kampioensfeest van AS Napoli in de nacht van zondag op maandag heeft drie doden en 56 gewonden geëist. Dit heeft de Napolitaanse politie gisteren bekend gemaakt. Een 16-jarige jongen reed met zijn bromfiets tegen een muur en over leed. Zijn duopassagier raakte zwaar gewond. Het tweetal probeer de op de snelle tweewieler het doel punt van Baroni in de wedstrijd van Napoli tegen Lazio na te doen. De andere doden vielen eveneens in het verkeer; een motorrijder reed frontaal tegen een kleine auto. In het feestgedruis van Napels vielen nog eens 56 gewonden bij on gelukken met motoren, auto's en vuurwerk. Naar schatting waren een half miljoen voetbalfans tot diep in de nacht op de been om het voetbalkampioenschap van Italië te Er heerste totale chaos in licht blauwe - clubkleuren. Alles werd volgehangen met shirts, sjaals, petjes. Huizen, auto's, boten, tot honden en ezels aan toe. De voetbal- gekte heerste overal. Een banket bakker fabriceerde een taart van ze ven én een halve meter lengte. De spelers met aanvoerder Diego Maradona onttrokken zich aan het gedruis. Zij vierden feest met voor zitter Ferlaino op het speciaal voor de gelegenheid gehuurde jacht An gelina Lauro voor de kust van Capri. Zij toucheerden per man 165.000 gulden kampioenspremie. "Ik draag deze titel op aan mijn vader", zei Maradona. die zestien doelpunten maakte in de afgelopen competitie. Al zijn fratsen in de eer ste competitie-hëlft werden hem vergeven. De Argentijnse bondscoach Bi- lardo, die de slotwedstrijd van Na poli had bijgewoond, jubelde: "Als Diego in zo'n topvorm blijft steken, Dinamo Zagreb komt zonder te spelen tot winst BELGRADO (SID) Dinamo Zagreb is gisteren twee punten rijker geworden zonder daar voor een volledige wedstrijd in het veld te zijn gekomen. De tuchtcommissie van de Joego slavische voetbalbond kende Dinamo Zagreb een overwin ning met 3-0 toe in de wedstrijd tegen FC Sarajevo. De ontmoeting in Sarajevo werd onlangs wegens rellen op de tribunes door de scheids rechter gestaakt. De competitie leider besloot vervolgens de ontmoeting in zijn geheel te la ten overspelen. De tuchtcom missie was het daar niet mee eens en kende Dinamo de over winning toe. Met nog drie wed strijden te spelen heeft Dinamo drie punten achterstand op lei der Rode Ster Belgrado. LEIDEN De strijd om de Leidsch Dagblad Cup verliest vanavond hoe dan ook een interessante deelne mer: Rijnsburgse Boys of Alphense Boys. De zaterdageersteklasser en de zondageersteklasser treffen el kaar op sportpark Middelmors (aan vang 19.00 uur) met als inzet een plaats in de kwartfinale van het toernooi. Alphense Boys kan wat onbevan- gener naar het duel toeleven dan de thuisclub en dat zou de basis kun nen vormen voor een verrassing. De Alphenaren zitten weliswaar nog in de districtsbeker, maar de competi tie is gespeeld voor de rood-witten. Dat laatste kan van Rijnsburg niet worden gezegd. De ploeg van Arie Kurver kan zaterdag bij een andere Alphense club - ARC - het kam pioenschap behalen. Wellicht reden voor de Rijnsburgers om vanavond niet voluit gas te geven. Voor Boys-trainer Paul Bahl- mann betekent de wedstrijd een tij delijke rentree op Middelmors. Ja ren geleden was hij er jeugdtrainer onder leiding van de toenmalige hoofdtrainer Arie Lagendijk. De winnaar van vanavond treft over een week het recentelijk uit de Vier de klasse gedegradeerde Stomp- wijkse Boys. RCL - UVS zou oorspronkelijk van avond worden gespeeld, maar op verzoek van de Leiderdorpers is het duel verplaatst naar 8 mei. worden wij opnieuw wereldkam pioen". De Braziliaan Alemao heeft zijn contract bij de Napoli met twee jaar verlengd. De verbintenis van de Braziliaanse middenvelder zou in juni aflopen. Alemao, die bij de burgelijke stand staat ingeschreven als Ricar- do Rogerio de Brito, tekende giste ren in het bijzijn van manager Lu ciano Moggi de overeenkomst die loopt tot juni 1992. MOSKOU (ANP) - Volleybal-in ternational Teun Buys heeft gis teren in Moskou een Rus van de verdrinkingsdood gered. Met be hulp van vlaggen die de viering van de eerste mei kleur geven, sleepte hij de man uit de rivier die door de stad stroomt. De Moskovieten waren giste ren als aanloop naar de feestdag van 1 mei vrij. Net als de volley ballers," die vandaag naar Neder land vliegen na hun twee zeges op de Sovjetunie in de World Lea gue. Buys wandelde langs de Moskwa en merkte de drenkeling op. In tegenstelling tot anderen, die rustig hun hengeltje uitwier pen of het mooie weer bespraken, ging de 30-jarige inwoner van Oostzaan tot actie over. Buys maakte handig gebruik van de vele vlaggen die langs de kade zijn bevestigd voor de Dag van de Arbeid en Bevrijdingsdag op 9 mei. Voor de goede zaak haalde hij een paar vlaggen naar beneden en knoopte een koord. De drenkeling greep de reddings- lijn dankbaar en werd met enige moeite langs de enkele meters ho ge, stenen kade uit het water ge trokken. ROME (Reuter) De Italiaanse bondscoach Azeglio Vicini zegt te vrezen dat zijn voetballers uitgeput zijn voordat voor de eindronde om het wereldkampioenschap begint. De meeste spelers uit zijn selectie moeten in de Europese bekertoernooien overwerk ver richten. Het is wel ongeveer het enige probleem dat Vicini hindert. De Canadees James Macoun rechtsprobeert Dimitri Khristitch uit balans te brengen. BERN (SID) De Sovjetunie staat bij het toernooi om het wereldkam pioenschap voor het veroveren van de.22ste wereldtitel. Op de tweede dag van de finaleronde wonnen de Sovjets het prestigeduel tegen Ca nada met 7-1 (4-0 0-1 3-0). Na die ze ge heeft de ploeg in de wedstrijd te gen Tsjechoslowakije die voor mor genmiddag eveneens in Bern op het programma staat, nog slechts een gelijkspel nodig om opnieuw we reldkampioen te worden. Coiina Ouwehand derde in Tiel LEIDEN Corina Ouwehand is al derde geëindigd in een criterium in Tiel. De Katwijkse wielrenster moest gisteren in de eindsprint haar meerdere erkennen in Leontien van Moorsel. Ouwehand had zes ronden voör het einde de aanzet gegeven tot het ontstaan van een kopgroep van vijf rensters. die elkaar na zestig ki lometer de zege betwistten. Tsjechoslowakije haalde gisteren tegen Zweden een krachttoer uit. Tot de 54ste minuut stond de ploeg van trainer Pavel Wohl tegen de Zweden nog met 3-5 achter. Vier voudig wereldkampioen Zweden had tweemaal duidelijk de leiding. Eerst met 3-0 en later met 4-1. De Tsjechoslowaken, die in 1985 in Praag voor de laatste maal de we reldtitel veroverden moeten het du el tegen de Sovjetunie winnen om voor dezevende keer kampioen te worden. Tsjechoslowakije bewees tegen Zweden net als in de wedstrijd te gen Canada (3-2) over een fysiek zeer sterke ploeg te beschikken. De Sovjetunie zoals in de vorm tegen Canada lijkt echter nauwelijks te bedwingen. De Canadezen waren volstrekt kansloos tegen de Russi sche ijshockey 'machine', die in vif- tien minuten via Tatarinov, Bykov, Kamensky en Fedorov een voor sprong van 4-0 nam. Canada werd geconfronteerd met ijshockey, waarin ook hun sterren Yzerman en Coffee ten onder gingen. Yzerman liet, met het Canadese tegenpunt. wel zijn zevende treffer in het toer nooi aantekenen. Zijfi Russische concurrent als beste schutter, Tsjomoetov, bracht zijn totaal echter op elf treffers. Tsjomoetov raakte in het duel ge wond en moest enige tijd worden behandeld. De rechsbuiten van de eerste lijn van de Sovjetunie kreeg bij het begin van de tweede periode de puck in zijn gezicht en hield daar een fors bloedende wond aan over. Na een korte behandeling keerde hij terug, maar scoorde niet meer. Davidov en,Fetisov bepaalden de eindstand op 7-1. In het begin van het toernooi was het duel tussen Canada en de Sov jetunie gelijk (3-3) geëindigd. De overwinning van gisteravond was sedert 1977 de negentiende van de Sovjetunie in wedstrijden om de wereldtitel. Beide ploegen speelden in periode tijdens een toernooi om de wereldtitel 21 keer tegen elkaar. Bij verlies van Tsjechoslowakije tegen de Sovjetunie kan Zweden bij winst op Canada het zilver verove ren. Canada kan bij winst op Zwe den maximaal het brons veroveren. "Het is de vraag hoe ik de spelers fris krijg na de afmattende competi tie", zei hij gisteren bij de presenta tie van de groep van 22. De selectie slaat op 6 mei zijn trainingskamp op in Coverciano, even ten zuiden van Florence. Twaalf spelers dienen hun opwachting te maken in Eu ropese bekerfinales. Zij zullen zich pas op 24 mei bij de overigen voe gen. In de groep is de 26-jarige Giusep pe Bergomi de enige die in 1982 ook al deel uitmaakte van het Italiaanse elftal, dat in Spanje wereldkam pioen werd. Van de eindronde van 1986 resteren naast Bergomi Zenga, Vierchowod, Ancelotti, Vialli en Se rena. Italië is ingedeeld in de poule bij Oostenrijk, dat in de eerste wed strijd tegenstander is, de Verenigde Staten en Tsjechoslowakije. Een maand voor het sluiten van de inschrijvingstermijn heeft de Ita liaanse bondscoach Azeglio Vicini zijn definitieve selectie voor het we reldkampioenschap voetbal be kend gemaakt. Inter levert de mees te internationals: vijf. Juventus en AC Milan zien vier Italiaanse spe lers terug in de eindronden. De 22 Italianen zijn: doel: Walter Zenga (Inter), Gianluca Pagliuca (Sampdoria) en Stefano Tacconi (Juventus); verdediging: Franco Baresi (AC Milan), Giuseppe Ber gomi (Inter), Luigi de Agostini (Ju ventus), Ciro Ferrara (Napoli), Ric- cardo Ferri (Inter), Paolo Maldini (AC Milan) en Pietro Vierchowod (Sampdoria); middenveld: Carlo Ancelotti (AC Milan, Nicola Berti (Inter), Fernando De Napoli (Napo li), Giuseppe Giannini (Roma) en Giancarlo Marocchi (Juventus); aanval: Roberto Baggio (Fiorenti- na), Andrea Carnevale (Napoli), Ro- Ter Leede krijgt les van oud-internationals LEIDEN - Ter Leede heeft les ge- kregen van de oud-internationals. Het 'Oranje van toen' versloeg de ploeg van trainer Jan Kroese giste ren in Sassenheim met 3-1. SEVILLA (ANP) - Benny van Brabant heeft zijn repu tatie als geducht wegsprin- ter bevestigd. De Belgische wielrenner werd gisteren in Sevilla winnaar van de ze vende etappe in de Ronde van Spanje. Als werknemer bij de ploeg-Isoglass fietst de Limburger tegenwoordig weer in Belgische dienst; in de jaren dat hij voor ver schillende Spaanse stallen koerste viel hem nimmer een zege in de Vuelta ten deel. Uitvoerige studie van de finish-foto wees uit dat Van Brabant de Brit Malclom Elliott op het terrein waar over twee jaar de wereldtentoon stelling wordt gehouden, miniem was voorgebleven. De leidende po sitie van de Spanjaard Julian Goro- spe kwam niet in gevaar. Beste Ne derlander in de rit zonder geschie denis was Ad Wijnands, die als tien de eindigde. De Braziliaan Cassio Freitas pro beerde na 158 van 187 te rijden kilo meter een massaprint te voorko men. Hij kreeg de Spanjaarden Jai me Villamgjo en Manuel Guijarro mee, maar werd zes kilometer voor Sevilla ingerekend. Daarvoor had de Portugees Joaquim Gomez een min of meer serieuze poging ge waagd. Verder dan een voorsprong van drie minuten en veertig secon den liet het stevig koersende pelo ton het niet komen. De vlucht van de Portugees duurde tachtig kilo meter. In de beginfase maakte Er- win Nijboer deel uit van een groep van negen, die niet meer dan acht tien seconden kreeg. De Vuelta moest gisteren af scheid nemen van Gustavo Wilches. De Colombiaan bleek al na de eerste week opgebrand. Dat moet worden winningen behaalde. Na twee toegeschreven aan het zware voor- valpartijen gaf de winnaar van de larin hij al zeven over- Ronde van Colombia uitgeput op. ADVERTENTIE ZUIVEL NATUURLIIK co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. Henk Wullems trainer van AZ ALKMAAR (GPD) - Henk Wullems wordt de nieuwe trai ner van AZ. De 54-jarige oefen- meester tekent vanmiddag een eenjarig contract. Wullems, ruim een jaar zonder werk, zal samen met Jan Fransz de coaching verzorgen. Fransz had het tweede team onder zijn hoe de. Hugo Hovenkamp, de huidi ge elftalleider, zal andere taken binnen de club krijgen. Henk Wullems voetbalde ooit voor KFC en was later trainer van Blauw Wit, Willem II, NAC, Vitesse, Go Ahead Eagles en Ex celsior. De laatste tijd had de trainer geen club. Wullems wordt bij AZ de opvolger van Hans van Doorneveld, die naar Sparta vertrekt. WENEN (ANP) - Ton van Linder kan zich weer geheel richten op zijn werkzaamheden voor het Ne derlands Handbalverbond. De trainer uit Zevenaar zal komende maand niet op de bank zitten als Hypobank Südstadt de Europese bekerfinale speelt. Van manager Gunnar Prokop kreeg de oefenmeester te horen dat hij vriendelijk voor zijn bezig heden wordt bedankt. Eerder liet de almachtige Prokop weten dat er technisch niet veel op Van Lin der valt aan te merken, maar dat de Nederlander internationale er varing te kort komt. De Oostenrijkse vrouwenploeg bereikte dit weekeinde ten koste van LC Brühl uit Zwitserland de eindstrijd van het toernooi bij de landskampionenen. Tegenstan der is Kuban Krasnodar uit de Sovjetunie. Südstadt is beker houder. Van Linder, coach van het Nederlands vrouwenteam en trainingcoördinator bij het NHV, werd begin dit jaar aangetrokken om het Weense team naar prolon gatie van de Cup te leiden. berto Donadoni (AC Milan), Rober to Mancini (Sampdoria). Salvatore Schillaci (Juventus). Aldo Serena (Inter) en Gianluca Vialli (Sampdo- UTRECHT (ANP) - FC Utrecht zal Edo Ophof voor het komende sei zoen geen contract aanbieden. Ex- international Ophof heeft vrijwel het gehele voetbaljaar gesukkeld met een liesblessure. Hij was af komstig van AZ. Tijdens zijn perio de bij Ajax speelde hij vijftien inter lands. Basketbalsters te sterk voor Bondsrepubliek ORLEANS (ANP) - Het Neder lands vrouwen basketbalteam heeft gisteren tijdens een zeslandentoer- nooi in Orleans met 72-65 gewonnen van de Bondsrepubliek. De ploeg van trainer Meindert van Veen treft vandaag Frankrijk in de strijd om de derde plaats. De finale gaat tus sen Tsjechoslowakije Daphne Berends besliste de ont moeting door drie achtereenvolgen de driepunters in de laatste vijf mi nuten. Met 21 punten was Esther Wender topscorer bij Nederland. Bij rust leidde Nederland met 33-29. Een tempoverhogong bracht de Westduitse basketbalsters halver wege de tweede helft langszij (48- 53), waarna de selectie Van Veen te rugvocht (60-57). De individuele klasse van Berends gaf uiteindelijk de doorslag. Rally in Kenia. 16.00-17.00 Sportnet: Wide World of Sport. 16.25-19.05 Did 1: WK IJshockey. 17.00-17.30 BBC 2: Junior Darts: verslag e Britse jeugdkampioenschappen. 17.00-19.00 Sportnet- US PGA Golf. 19.00-20.30 Sportnet: French Rugby Lea gue. 20.00-22.00 Super: Ultra Sport: met o.a. surfen. 20.25-21.04 Ned 3: Sport Studio. 20.30-22.30 Sportnet: Update en Ameri- s honkbal uit de Major League. 21.00-22.00 TV 5: Sport. 21.30-22.00 BBC 1 A Question of Sport: 22.15-00.15 Super: Ultra Sport. 22.30-00.00 Sportnet Rallycross: Safari Rally in Kenia. 22.45-23.15 Did 3: Sport-Platz. 22.50-23.30 Did 1Sport extra: Bundeslig- avoetbal. 00.00-02.00 Sportnet: NHL IJshockey. WOENSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Amerikaans honk bal uit de Major League. 10.00-11.30 Sportnet: Rugby League. 11.30-13.30 Sportnet Indy Cart World Se ries: Long Beach Grand Prix. 13.30-15.30 Sportnet: NHL IJshockey. 15.15-15.50 BBC 2: Paarderennen: vanuit Ascot. 15.30-17.15 Sportnet: French Rugby Lea gue. 16.00-16.55 BBC 2: Paarderennen: vanuit Ascot. 17.05-17.35 BBC 2: Junior Darts: verslag van de Britse juniorenkampioenschap pen. 17.15-19.00 Sportnet: Spaans Voetbal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17