Ludieke actie tegen Ritzen Leidse Clusiustiiin naar oude geschriften in ere hersteld Wetenschappers laten publiek meelrijken (Duöilicutos 'Voedselverkoop moet aan banden' DINSDAG 1 MEI 1990 V REGIO PAGINA 15 wat verkeerde planten waren aan geplant. Tempel In 1982 besloten de toenmalige di recteur dr. G. van Vlieten hortula- nus C. Teune opnieuw een recon structie van Clusius' tuin te maken. Inmiddels konden voor de namen nieuwe hulpbronnen worden aan geboord: de aquarellen die voor de boeken van Clusius werden ver vaardigd werden in 1974 heront dekt in de universiteitsbibliotheek van het Poolse Krakow. Bovendien werden drie delen van het herbari um van de Leidse apotheker Antho- ni Gavmans door de universiteit van Los Angeles aan de Leidse uni versiteit geschonken. De planten hiervan werden bijna allemaal rond 1650 in de Hortus verzameld. De reconstructie die nu in op dracht van de Clusiusstichting is gemaakt komt in grote lijnen over een met de oorspronkelijke inde ling van de hortus. Zo worden klim planten langs een veredeld soort be zemstelen geleid, precies zoals dat vroeger gebeurde, omdat bamboe toen nog veel te zeldzaam was. Ook oospronkelijke ornamenten zoals een tempelachtig paviJjoentje pre cies in het midden van de tuin zijn aangebracht. Houtige gewassen zijn als vormboom gesnoeid en houten hekjes zorgen, net als een paar hon derd jaar geleden, voor de afschei dingen. Rariteiten Het enige dat ontbreekt is het Am bulacrum. Dat gebouw, in 1599 ge bouwd, diende 's winters als bei^ ging voor de kuipplanten. Met houtskoolvuurtjes werd het binnen warm gehouden. De hoogleraar in de geneeskunde maakte er gebruik van om hier zijn 'rariteiten' te verto nen, zoals opgezette krokodillen, schildpadden en zelfs een 'zeemeer min'. Plaats voor een nieuw Am bulacrum is er niet, maar er wordt Een paviljoentje in het midden van de gereconstrueerde Clusiustuin doet denken aan de beginperiode van de Leidse hortus. met de gedachte gespeeld een soort Daar ligt achter een muur de gere- tuin vaker open te stellen voor het 'Hollywood'-decor neer te zetten. construeerde tuin. "Helaas sporen publiek. In elk geval tussen de mid- Wie de Clusiustuin wil bezoeken de openingstijden van de Clusius- dag en mogelijk ook op één dag in kan vanuit de hortus het bruggetje tuin nog niet met die van de Hortus, het weekeinde", aldus Tjon Sie Fat. over naar de 5de Binnenvestgracht. Maar het is de bedoeling ook deze Alleen zullen de tulpen, de gewas sen die Clusius naar Nederland heeft gehaald en die nu de trots van de bloembollenkwekers zijn, niet meer bloeien. Daarop is het wach ten weer tot volgend voorjaar. LEIDEN De vernieuwde Clusi ustuin die vandaag aan de 5de Bin nenvestgracht in Leiden officieel is geopend, is volgens Leslie Tjon Sie Fat van de Hortus Botanicus "voor iedereen interessant". Van de toe vallige passant, die een kijkje in een mooie tuin wil nemen tot de gespe cialiseerde wetenschapper die hier bijzondere plantenrassen kan be studeren. Clusius, die samen met zijn hortu- lanus Dirk Cluyt de grondlegger van de Leidse Hortus Botanicus was, kan trots zijn op zijn 'nieuwe' tuin. Al in 1932 werd de oorspronkelij ke hortus gereconstrueerd. Dat de den de toenmalige directeur en hor- tulanus, dr. L.G.M. Baas Becking en H. Veendorp. Op de oorspronkelij ke plaats in de hortus zélf kon dat niet meer. Daar groeiden inmiddels waardevolle bomen en struiken. Maar zij kregen de beschikking over een stuk grond aan de 5de Bin nenvestgracht en togen aan het werk. Hun probleem was dat de inter pretatie van de plantennamen van Clusius moeilijk te achterhalen was. Onze huidige naamgeving gaat namelijk terug tot de namen die Linnaeus in 1753 publiceerde. En de relatie tussen de namen van deze laatste en die van Clusius was niet altijd even duidelijk. Later bleek dat een groot aantal namen niet juist was 'vertolkt' zodat er nogal Tekening van de oorspronkelijke hortus. Aleen het Ambulacrum op de achtergrond zal in de gereconstrueerde tuin voorlopigontbreken, (pr-foto) doeken wordt gedaan wat de gevol gen kunnen zijn van Ritzens plan- "Allereerst moet er duidelijkheid komen. Want niemand weet nog waarom het nu eigenlijk gaat. Bo vendien denken de meesten dat de planen toch niet doorgaan, terwijl vaststaat dat er een meerderheid in de Kamer niet tegen is". Ritzen heeft zijn plannen nog niet op papier staan, maar duidelijk is wel dat hij de basisbeurs wil verla gen in combinatie met het verhogen en privatiseren van de studielenin gen. De LSVb vreest dat daardoor studenten toch weer afhankelijker worden van hun ouders, terwijl het beleid van de regering erop was ge richt 18-jarigen zelfstandiger te la ten zijn. Ook is dé LSVb bang dat het systeem tot gevolg zal hebben dat studenten met steeds hogere rentedragende leningen komen te zitten. Studeren wordt op die ma nier voor studenten uit de lagere in komens steeds onaantrekkelijker, vindt de studentenvakbond. De LSVb pleit al jaren voor een 'academici-belasting', waarbij stu denten maandelijks een bedrag van de overheid krijgen dat zij later via de belasting terug betalen. Dit sys teem zou zichzelf, aldus de bond, binnen tien tot vijftien jaar terug verdienen. Bij het steunpunt studiefinancie ring in Leiden zijn overigens nog geen vragen over de op stapel staan de herziening binnengekomen. Een woordvoerder weet te melden dat vragen veelal pas worden gesteld als het systeem ook daadwerkelijk is ingevoerd. Maar, zo is de stelling van de LSVb, je kunt beter van te voren actie ondernemen dan wan neer alles al in kannen en kruiken is. Vandaar de 'verrassing' voor de minister morgenochtend. Fietsroute tussen twee hoofdsteden DEN HAAG - De provincies Zuid en Noord-Holland hebben ter gele genheid van hun 150-jarig bestaan een fietsroute uitgezet in het gebied tussen de twee provincie-hoofdste den. De Holland-route is 99 kilome ter lang en voert door duinen, land goederen, natuur- en recreatiege bieden. De route kan op elk punt worden opgepikt zodat het aantal af te leggen kilometers geheel naar ei gen inzicht kan worden bepaald. De folder over de Holland-route (ver krijgbaar bij de ANWB) bevat een kaartje alsmede informatie over de natuur, het landschap en beziens waardigheden onderweg. De route wordt op woensdag 2 mei officieel geopend door de Zuid hollandse gedeputeerde P. van Heemst en zijn Noordhollandse col lega J. Achterstraat. De voormalige polikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden biedt sinds kort plaats aan de faculteit sociale wetenschappen. Om dat te vieren worden op 10 en 11 mei open dagen gehouden. (foto Lock Zuyderduin) Faculteit sociale wetenschappen in Leiden houdt open dagen LEIDEN De faculteit sociale we tenschappen van de Leidse univer siteit houdt op donderdag 10 en vrij dag 11 mei een grote manifestatie in haar nieuwe onderkomen aan de Wassenaarseweg 52 (het voormalige gebouw 5). Alle vakgroepen en werkgroepen zullen dan aan be langstellende inwoners van Leiden en omgeving tonen wat zij doen op het gebied van onderwijs en onder zoek. Op beide dagen is het gebouw voor het publiek toegankelijk van half twee 's middags tot tien uur 's avonds. Tot voor kort waren de vakgroe pen over dertien gebouwen in de stad verdeeld. De manifestatie is be doeld om het feit te vieren dat alles nu in één gebouw is ondergebracht. De meest uiteenlopende onder werpen zullen zo helder mogelijk worden gepresenteerd in de vorm van demonstraties, video's, films, voordrachten, tests en posters. Bij veel presentaties kan het publiek een actieve rol spelen. Zo kunnen bezoekers hun eigen geheugen testen: hoe betrouwbaar zijn getuigen bij een ongeluk? Of hoe betrouwbaar is de politieagent die iemand bekeurt? Psychologen demonstreren dat het geheugen van mensen veel minder goed is dan zij zelf verwachten. Om het half uur kunnen bezoekers aan dit expe- rimnt deelnemen. Er worden dia's van een bepaalde misdaad getoond, waarbij het publiek dus als oogge tuige optreedt. Naderhand kan ie dere deelnemer zijn toedracht van de gebeurtenissen vertellen en dan zal blijken hoe goed of slecht het ge heugen van de deelnemers is. Ook zullen psychologen bepaalde effecten demonstreren. "Daarbij gaat het erom te laten zien dat her kenning gemakkelijker is dan vrije reproduktie", aldus prof.dr. W.A. Wagenaar. "Wanneer je niet op een naam kunt komen en je moet die naam uit je eigen geheugen zien te rug te halen (vrije reproduktie) is dat veel moeilijker dan wanneer je een lijstje met vier namen voorge legd krijgt waaruit je kunt kiezen". Bij een politieverhoor gaat het ook om vrije reproduktie, omdat im mers de dader veelal onbekend is. Voorts wordt het gemak van de computer bij het opzoeken van in formatie getoond en laten psycholo gen zien hoe het gedrag van mensen zodanig kan worden beïnvloed dat fouten worden voorkomen. Pedagogen tonen hoe men kinde ren kritischer naar bijvoorbeeld ge weld op tv kan laten kijken. Ook wordt op de manifestatie gedemon- streeerd hoe aan moeilijk lerende kinderen de letters van het alfabet kunnen worden geleerd. Hoe kun nen zij bijvoorbeeld de b van de d en de p van de q leren onderscheiden? Bezoekers kunnen eveneens vra gen stellen over openbaar bestuur en hun politieke kennis testen. Er wordt informatie gegeven over kie zersgedrag, kabinetsformaties en ontwikkelingen in Oost-Europa. Tenslotte zijn er films over Afri kaanse samenlevingen en culturen te zien. ZIEKENOMROEP - De zieken omroep van het AZL, Stichting Vrienden van de vrije lijn, houdt op zaterdag 12 mei van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Bezoekers kun nen niet alleen de studio bezichti gen, maar ook live-uitzendingen meemaken. DEN HAAG - Ter gelegenheid van de dodenherdenking zal in de hal van het provinciehuis, Koningska de 1 in Den Haag, van 3 tot en met 10 mei de tentoonstelling 'Tekens aan de wand' te zien zijn. Het is een ex positie, afkomstig van de Anne Frank Stichting van panelen, waar op foto's en teksten over nazisme en herlevend fascisme. Tijdens kan tooruren is de tentoonstelling vrij toegankelijk. Op vrijdag 4 mei zal om drie uur Tentoonstelling over herlevend fascisme in het Provinciehuis in het provinciehuis een plechtige dodeherdenking worden gehou den, waarvoor onder meer alle ge meentebesturen uit Zuid-Holland zijn uitgenodigd. De commissaris van de koningin, mr. S. Patijn, zal tijdens de bijeenkomst in de grote hal bij de statenzaal een toespraak houden. Verder zal B.J. Kahen ver tellen over zijn ervaringen in kamp Westerbork. Vervolgens zal Patijn een krans legen bij het wandkleed met de na men van bestuurders en ambtena ren van de provincie Zuid-Holland die in de jaren 1940-1945 zijn omge komen. Muzikale medewerking aan de plechtigheid verleent het Chris telijk Residentie Mannenkoor. Honderd jaar geleden stond er in de krant: Uit Amsterdam wordt gemeld dat de socialistische, werklieden, op aandrang hunner leiders, den lsten Mei mede zullen „ma nifesteeren. Dewijl hun van overheidswege de vergunning is onthouden een optocht te organi- seeren, zoo bestaat het voorne men 's avonds van een groot aantal verzamelplaatsen - als een waarvan is aangewezen de straat voor het hu is van mr. Jol les" - te gelijkertijd op te rukken naar Planciuswaar alsdan vergaderd wordt. Door de poli tie worden allerlei maatregelen getroffen, welke zich ook uit strekken over het garnizoen. Aan de manschappen zijn voor dien dag alle verloven en per missiën geweigerd, terwijl, naar men verneemt, de troepen den lsten Mei in de kazernes zullen geconsigneerd worden. Vijftig jaar geleden: Onder schitterende weersom standigheden heeft het Prinse lijk Gezin gistermiddag een 10 kilometer langen autorit door de residentie gemaakt ter gelegen heid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. In een open auto gezeten vertrok het Prinselijk Gezin de kleine prinsesjes Beatrix en Irene op de schoot van haar ouders gezeten om kwart voor vier van het door het zonbeschenen jonge groen omgeven Huis ten Bosch. De prinses was gekleed in een li la gewaad met zeegroenen hoed en de Prins in uniform van kapi tein; de kleine prinsesjes waren in het wit gekleed. De route leid de langs dichte drommen en thousiaste menschen. Het was een feestelijke aanblik, deze vro lijke menschenmenigte, die het Prinselijk Paar bejubelde en be wonderende uitroepen over de kleine prinsesjes slaakte. REGIO/AMSTERDAM - De Keuringsdienst van Waren is van mening dat gemeentebestu ren de verkoop van eigenge maakte hapjes op feestdagen als Koninginnedag zouden moe ten verbieden. Volgens J.W. Koolsma van de keuringsdienst rijden de gemeenten met hun toestemming het beleid van de ze instelling in de wielen. "Wij stellen als eis dat etenswaren in daartoe ingerichte bedrijfs ruimten moeten worden be reid". Hoewel er gisteren meer keurmeesters op pad waren dan gewoonlijk op feestdagen, heeft de keuringsdienst van waren in deze regio nauwelijks ingegre pen. Wel werd in sommige ge vallen een waarschuwende vin ger opgestoken naar particulie ren die zelf bereide etenswaren onafgedekt hadden uitgestald. "Het probleem is dat het niet om bedrijven gaat van wie je adressen kunt achterhalen en die je na een waarschuwing kunt verbaliseren", aldus Kool- Op de vrijmarkt in Amster dam is gisteren bij tientallen kraampjes ingegrepen. Bedor ven voorraden hapjes en ge rechten werden met een scheut zeep of chloor onverkoopbaar gemaakt. Hoewel de dienst spreekt van 'wantoestanden', werd nergens proces verbaal opgemaakt. "Bij particulieren die maar één dag in het jaar eet waar verkopen, heeft dat geen zin", aldus controleur-coördi nator H. Brinkman. De keuringsdienst was spe-' ciaal voor Koninginnedag met tien ploegen controleurs de straat op gegaan. Alleen in de ergste gevallen werd de geijkte elektronische thermometer in salades, schalen rijst en bonken kebab gestoken. Als de etens waar stonk of er bedorven uit zag, werd ingegrepen met de chloor- of zeepfles, zoals bij de pakketten saté op de achter bank van een auto of bij de pan warme rijst waarin de bacte riën zich de hele dag bij veertig graden hadden kunnen verme nigvuldigen. Moeilijkheden met woedende verkopers hebben de controleurs nergens gehad. "Er bestond juist veeleer begrip", zei Brinkman. De geringe hoeveelheid uit geschreven processen-verbaal betekent volgens hem niet dat de rest in orde was. "Maar mon sters trekken om in het labora torium een bacteriënkweek te maken, zou onbegonnen werk zijn geweest. Bovendien kon den de controleurs maar een klein deel van de vele duizen den kraampjes aan doen". Over de voedselverkoop op de Am sterdamse Koninginnedag is de keuringsdienst duidelijk: "Het zou verboden moeten worden. Ook wat ons betreft is de vrij markt aardig uit de hand gelo pen". bij Iverkoop vocdselkraampjes met dit soort dagen aan banden moet Hoewel de keurmeesters nergens in de ringsdienst van Waren toch dat de voedse LEIDEN/UTRECHT - Wan- neer morgenochtend minis ter Ritzen (onderwijs) de Leidse Pieterskerk zal bin nengaan om daar een sym posium over onderzoekop- leidingen bij te wonen, zal hij worden verrast door een 'ludieke' actie van een aantal Leidse studenten. Hoeveel het er precies zullen zijn, wil Annemarie de Ruiter van dè Leidse Studenten Bond nog niet zeggen. Ook over de aard van de actie weigert zij mededelingen, want het moet een echte verrassing zijn. De actie is op touw gezet om alvast uit te vissen hoeveel studenten op de been kunnen worden gebracht op 8 juni, de dag dat de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) een grootscheepse demonstratie in Am sterdam organiseert tegen de plan nen van Ritzen om het systeem van studiefinanciering (alweer) op de helling te zetten. Kennelijk omdat de Leidse stu dent in het verleden maar weinig ac tiebereidheid aan de dag legde, wil de Leidse Studenten Bond samen met studentenpartijen de stemming voor de demonstratie 'langzaam op- bouwen'. De actie van morgenoch tend is er dan ook één in een reeks die de Leidse gemoederen voor 8 ju ni moet opwarmen. Alle acties zul len, aldus De Ruiter, in een ludieke sfeer worden gehouden. Verder is er het plan om kranten uit te delen en affiches op te hangen, waar uit de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15