TAD LEIDEN Bedrijven moeten Leiden bekender maken' Burgemeester Goekoop blij met uitbreiding taken Nieuwe KoutngLnnedag-activiteiten trekken duizenden naar binnenstad MUNT VOOR 100-PLUSSERS s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 MEI 1990 Te veel alcohol, te weinig benzine LEIDEN - Een 30-jarige Leide- naar viel gistermiddag door de mand omdat hij een teveel aan alcohol had en een tekort aan benzine. Agenten zagen rond 13.30 uur op de Willem de Zwijgerlaan een wagen rijden die er plotse ling met grote snelheid vandoor ging. De vluchtende bestuurder kwam niet ver; door brandstof gebrek gaf de wagen halverwe ge de Koningstraat de geest. Voor de agenten was het ver volgens een koud kunstje om de man staande te houden. Het rijbewijs van de Leide- naar was op 2 december van het vorige jaar ingetrokken. Boven dien bleek dat de man weer had gedronken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. LEIDEN - Drie Leidse 100-plussers, bewoners van het verzorgingshuis Lorentzhof bewonderen de nieuwe vijf tig gulden munt die ze gisteren ontvingen uit handen van burgemeester C. Goekoop. De munt staat in het teken van '100 jaar vorstinnen regering' en werd uitgereikt aan alle Nederlanders die op 27 april 100 jaar of ouder wa ren en dus vier vorstinnen hebben meegemaakt. In Leiden kregen nog acht andere inwoners de munt. In Voorscho ten heeft burgemeester P. Cannegieter de munt uitgereikt aan een bewoner van Huize Adegeest aan de Bachlaan en aan een bewoner van 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën. (foto Lock zuyderduin) Ninaber Inbreker op heterdaad betrapt LEIDEN - De politie heeft gister avond een 26-jarige Leidenaar op heterdaad betrapt bij een inbraak. De man haalde een ruitje weg bij de voordeur van een woning aan de Korte Langestraat. Buurtbewoners die onraad vermoedden, waar schuwden de politie. Agenten troffen de man om streeks 21.25 uur aan in de woning. Hij is gearresteerd. Leidenaar breekt record steenslaan LEIDEN - De Leidenaar Ben Heet-- veld uit de Voorstraat heeft sinds gisteren het wereldrecord 'steen slaan' in handen. Hij sloeg tijdens het Koninginne dag-programma in de Kooi met één welgemikte klap twaalf stenen doormidden. Eerder op de dag bleef hij bij elf stenen steken. Het record wordt bij geschreven in het Guinessbook of Records. In deze krant van 25 april staat i leuk en boeiend interview met m sen van het Leids ontwerpbureau Ninaber/Peters/Krouwel. Toch ben ik boos! Waarom? Op een gegeven moment zegt Pe ter Krouwel, als het gaat over het ontwerpen van nieuwe telefoontoe stellen: 'Het is voor ons een enorme uitdaging om een toestel te maken dat veel meer kan en dat zo simpel is dat oma er ook mee kan omgaan'. Nu wil ik graag aannemen dat de oma van Peter Krouwel dement of zwakzinnig is, of misschien beide, maar het is natuurlijk te gek om los te lopen om dan maar generalise rend te doen alsof alle oudere vrou wen dement en/of zwakzinnig zijn. Oudere vrouwen zijn gemiddeld precies zo intelligent, praktisch, handig, enzovoort als alle andere mensen. Er is geen enkele reden om hen buiten spel te zetten of neerbui gend en medelijdend te behande len. Integendeel: door hun werk- en levenservaring die ze op allerlei ma nieren benutten, zijn ze van on schatbare waarde voor de maat schappij en dienen ze met repect be jegend te worden. Trijntje Pols, Rijndijkstraat 21, Leiden. Meeuwen Nu er dezer dagen een nieuwe wet houder van milieuzaken in functie treedt, lijkt het zinvol aandacht te vrage: de stad. In het laatste artikel in deze krant bleek, dat de gemeente nog steeds het experiment voortzet met de meeuwenkooi. Gelukkig vliegen de meeuwen er niet in. Het is me ook niet ontgaan, dat er plaatsen zijn waar meer meeuwen komen dan op de bedoelde plek, maar daar worden de dieren aanvaard. Het is me bekend, dat de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels B en W heeft geadvi seerd om een andere methode toe te passen dan het vangen van meeu wen in kooien en daarna het om het leven brengen van de vogels. De suggesties zijn: 1. Er voor zorgen dat er geen voedsel aanwezig is en het verwij deren van nestmateriaal in de om geving (en het ligt vol met nestmate riaal); 2. Indien dat onvoldoende is: het rapen van de eieren, drie weken na dat het eerste ei is gelegd. De gemeente Leiden is er van op de hoogte gesteld, dat de manier die de gemeente wil hanteren met de meeuwenkooi geen kans van slagen heeft, maar ook in geen verhouding staat tot de zogenaamde overlast. De genoemde aanpak is tevens ge adviseerd door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Arnhem, zo heb ik vernomen. De volgende vragen rijzen bij de aanpak van de gemeente: waarom legt men het advies van Vogelbe scherming naast zich neer? In wel ke la is het advies verdwenen? Mo gelijk kan de nieuwe wethouder van milieuzaken het advies uit de la halen en er zijn werk mee doen. Waarom zou men overgaan tot het om het leven brengen van de vogels, die er niet om gevraagd hebben dat ze verdreven worden van hun na tuurlijke broedgebieden? Waarom toch klaagt men over vo gels en niet over bij voorbeeld het voorbij denderende verkeer? Wordt het geen tijd om te beden ken wat men aan het doen is? Aan de ene kant werken mensen in vo- gelasiels keihard om vogels te red den en in de gemeente Leiden zijn ze niet veilig. Zou er in Leiden wer kelijk een ambtenaar te vinden zijn, die, als hij door niet-begrijpende kraaloogjes van deze prachtige vo gels aangekeken wordt, ze om zal kunnen brengen? De Vogelbescherming is al 90 jaar de advocaat van de wilde vogels. Gelukkig zijn er bij Vogelbescher ming ook positieve geluiden over de meeuwen binnen gekomen. Ook in Leiden zijn mensen, die nauwlet tend volgen wat er "gebeurt en die het niet aanvaarden, dat de dieren worden omgebracht, nu niet en in de toekomst niet. W. Rozendaal, Wagnerplein 82, Leiden. Onderzoek naar toedracht ongeval van 'treinsurfer' LEIDEN - De spoorwegpolitie stelt een onderzoek in naar de toe dracht van het treinongeval waarbij een 20-jarige Leidenaar zondag ern stig gewond raakte. Het vermoeden bestaat dat de man het slachtoffer is geworden van het zogenaamde 'treinsurfen', waarbij mensen aan de zijkant van treinen gaan hangen. De man is nog op het perron ge zien vlak voor het vertrek van de trein. Een lokettiste sloeg alarm toen ze zag dat de man aan de bui-' tenkant van de trein meereisde. De machinist, die hiervan onmid dellijk in kennis werd gesteld, maakte een noodstop. De man werd in eerste instantie niet meer aange troffen. Ongeveer een uur later zag een voorbijganger de man liggen in de bosjes nabij het postkantoor op de Schipholweg. In verband met zijn verwondin gen (onder meer gebroken schedel, beenbreuk, kneuzingen en zware hersenschudding) is de man no niet verhoord. Hij moet worden ge opereerd. Zestien jaar geleden besloot de Leidse gemeenteraad om de burgemeester niet meer te laten doen dan zijn wettelijke taak, de verantwoordelijkheid voor de openbare orde. De beperking van de portefeuille van de voorzitter van de gemeenteraad was toen een landelijke trend. "De burgemeester kan geen politieke verantwoordelijkheid dragen, omdat hij als er fouten worden gemaakt niet kan worden afgezet", was het argument dat werd gehanteerd juist door diegenen die toen ook een pleidooi hielden voor een gekozen burgemeester. Volgende week komt aan die periode van 16 jaar een einde. Dan krijgt burgemeester Goekoop behalve de wettelijke verantwoordelijkheid voor politie en brandweer ook die over de Eerste Hulp Dienst, de promotie van Leiden en de Groenoordhallen. Goekoop zelf denkt dat uitbreiding van het takenpakket van de burgemeester in de eerste plaats weer een landelijke ontwikkeling is. "Daarnaast zit er ook een persoonlijk element in. 'We kunnen 'm wel wat toevertrouwen', zal er zijn geredeneerd". LEIDEN - Burgemeester Goe koop heeft niet de indruk dat hij de afgelopen jaren als een soort bijwagen van het college heeft gefungeerd. "Ik heb altijd mijn bijdrage kunnen leveren aan discussies. Wel heb ik me vier jaar geleden kritisch uitgelaten over de beperking van mijn ta kenpakket. Ik vond dat mijn mogelijkheden niet voor 100 procent werden benut". Aan het argument dat de burge meester niet kan worden afge zet, heeft hij altijd weinig waar de gehecht. "De gemeenteraad kan moties van treurnis en van wantrouwen aannemen en zelfs naar de minister van binnen landse zaken stappen om de burgemeester van zijn taak te ontheffen". door Willem Spierdijk Het besluit van de collegepartijen om hem meer werk te geven, beti telt Goekoop als een voorzichtige stap. De beleidsonderdelen die het college hem heeft toebedeeld, zijn niet de allerzwaartse. "Aan de ande re kant kan ik ook niet veel porte feuilles meer hebben. Dat komt ook omdat er op het gebied van de poli tie steeds meer werk komt de ko mende jaren". Goekoop noemt het belangrijk dat er nu een portefeuille 'Leiden promotie' in het leven is geroepen. "Natuurlijk hield ik me hiermee ook de afgelopen collegeperiode be zig, maar het voordeel is dat het nu een officiële status krijgt. Ik kan me er nu structureler mee bezighou den, heb bijvoorbeeld de mogelijk heid om, anders dan in informele sfeer, het bedrijfsleven bijeen te roepen. Kortom, een verruiming van de mogelijkheden. Ook ver wacht ik dat er wat geld beschik baar komt. Ik neem tenminste niet aan dat men een portefeuille in het leven roept zonder dat er financiën aan worden toegevoegd". Bedrijfsleven Goekoop heeft al voorzichtige idee ën over de vraag hoe zijn nieuwe taak gestalte moet krijgen. Hij wil vooral het Leidse bedrijfsleven een grotere rol laten spelen bij vergro ting van de naamsbekendheid van de stad. "Leiden is bekend als uni versiteitsstad, in minder mate als museumstad, maar nog onvoldoen de als economisch centrum, als werkstad. Daaraan kunnen juist de bedrijven een waardevolle bijdrage leveren". Als voorbeeld noemt Goekoop Amsterdam waar gemeente en be drijfsleven de stichting Ampro (Amsterdam Promotie) hebben op gericht en samenwerken om de stad te promoten. Zo worden handels missies naar het buitenland georga niseerd en gezamelijke presentaties op buitenlandse beurzen verzorgd. Aan een dergelijke ambitieuze opzet denkt Goekoop nog niet. Hij wil de samenwerking voorlopig wat bescheidener van start laten gaan. "Als bedrijven zich in het buiten land presenteren, kunnen ze vaak de naam 'Leiden' wat nadrukkelij ker uitdragen. Als een ondernemer zich manifesteert, laat-ie ook Lei den meenemen in z'n promotiecam pagne". Veemarkt Naast de promotie van Leiden krijgt Goekoop ook de Groenoord hallen in zijn portefeuille. Voor ve len is het verrassend dat hij nu de verantwoordelijkheid krijgt over de veemarkt. Dat de burgemeester dit onderdeel kreeg toegewezen, wordt wel toegeschreven aan het feit dat hij goed overweg kan met directeur André de Jong, die door andere col legeleden nogal eens als 'lastig' wordt beschouwd. Goekoop zegt echter dat dat geen enkele rol heeft gespeeld. Hij meent dat de Groenoordhallen wel aan sluiten bij zijn takenpakket. "Het is misschien een onderdeel dat op het eerste gezicht niet voor de hand ligt. Het is echter wel een instelling die mij na aan het hart ligt. De Groen oordhallen passen goed bij de por tefeuille Leiden promotie, het is een van de gebouwen die uitstraling hebben, die Leiden bekendheid be zorgen. Vergelijk het maar met de Pieterskerk in een heel andere cate gorie'. De evenementen- en veehal heeft volgens Goekoop veel mogelijkhe den in zich voor verdere ontwikke ling. "Wel moeten we bekijken of er op sommige punten vernieuwing noodzakelijk is. Een van de vragen is verder wat de toekomst van de veemarkt is. Hoe lang is er nog een basis aanwezig voor een goede ex ploitatie, of is de toekomst van de veehandel dat die elektronisch plaatsvindt". Dat Goekoop met ingang van vol gende week ook verantwoordelijk is voor de Eerste Hulp Dienst noemt hij logisch. Het sluit nauw aan bij zijn verantwoordelijkheid voor brandweer en politie. Op dat laatste terrein verwacht Goekoop boeien de ontwikkelingen. "Ik hoop dat het kabinet voor de zomer een be sluit neemt over de integratie van rijks- en gemeentepolitie. Ik signa leer wel dat er tegenkrachten aan het werk zijn om de voornemens te rug te draaien", zegt de burgemees ter. Die tegenkrachten kunnen er ook Op bepaalde plaatsen in Leiden - zoals aan de Lammenschansweg - zijn er zo te z Daar hangen vlaggen praktisch huis-aan-huis. LEIDEN - Het doel om op Konin ginnedag meer mensen naar de bin nenstad te halen is helemaal be- reikt. Duizenden mensen kwamen naar het Stadhuisplein waar een sportmarkt en kindervrijmarkt werd gehouden. De Vereniging Ko ninginnedag Leiden wil de evene menten die dit jaar voor het eerst zijn gehouden, volgend jaar zeker herhalen. Op het gedeelte van de Aalmarkt tussen V&D en de Koornbeursbrug hadden zo'n 70 kinderen hun spul letjes uitgestald om te verkopen. Sommigen waren voortijdig uitver kocht en konden inpakken. De plaatsen die zo open vielen werden ingenomen door kinderen die een instrument bespeelden. De Vereni ging Koninginnedag wil het aantal plaatsen op deze vrijmarkt volgend jaar zeker uitbreiden. Een succes bleek ook de sport markt op het Stadhuisplein, waar Leidse sportclubs demonstraties gaven in sporten zoals schermen en karate. Tevens werd daar een voet balwedstrijd gespeeld door beken de Leidenaars. Een andere publiekstrekker was de terrasboot bij de Hoogstraatkel ders. Met name het optreden van de Amerikaanse groep The Trammps trok honderden mensen. Behalve herhaling van de succes volle onderdelen van dit jaar over weegt de vereniging om volgend jaar iets te doen met de Leidse grachten. Gedacht wordt aan een varend corso door de grachten. "Het moet iets worden waaraan de Leidenaar zich kan vergapen", zegt bestuurslid Langezaal. De Vereniging Koninginnedag was niet tevreden over 'het vlaggen' van de Leidenaars. Volgens Lange zaal zijn er te veel weinig mens die op 30 april de vlag uitsteken. Om het vlaggen wat aan te moedi gen had de vereniging de actie 'Met vlag en wimpel' georganiseerd. Een notaris trok een reeks van straten en postcodenummers en vervolgens werden studenten erop uit gestuurd om te controleren of op die adressen ook een vlag was uitgestoken. Was dat het geval, dan maakten ze kans op een van de twintig prijzen die sponsors bij elkaar hadden ge bracht. De twintig adressen die in de prij zen zijn gevallen zijn: Vrouwenweg 46, Ganzezijde 3, Montgommery- straat 29, Rijnsburgersingel 64, Bos- huizerkade 54, Nieuwsteeg 41, Oost- dwarsgracht 15, Torresplein 7, Es- senrode 10, Roomburgerlaan 9, Doelengracht 7, Roomburgerlaan 1, Lage Morsweg 47, Torresplein 19, Zijlsingel 42, Frederik van Eeden laan 15, Ten Katestraat 25, Pasteur straat 50. Meisje ontsnapt aan aanranding LEIDEN - Een tot nu onbekende man heeft gistermiddag gepoogd een 8-jarig meisje aan te randen in het Stevenspark. De man sprak omstreeks 16.20 uur een groepje van drie spelende meisjes aan. Hij beloofde ze een ijsje als ze met hem meeliepen. De meis jes zetten het op een lopen, maar de man greep een van hen vast en pro beerde haar in de richting van de bosjes te slepen. Het slachtoffer wist zich te bevrij den met enkele flinke schoppen te gen de schenen van de man, die er vervolgens vandoor ging. De gealar meerde politie heeft de omgeving uitgekamd, maar trof geen spoor meer van de dader aan. Het gaat om een man van onge veer 30 jaar oud. Hij ging gekleed in een lichtblauw shirt en een groene sportbroek. De man is lichtkalend en heeft een ringbaartje. Burgemeester Goekoop: "Ik vond dat mijn mogelijkheden niet voor 100 procent werden benut voor zorgen dat de uitbreiding van paald, waarin ook het openbaar mi- tal zaken als ma< het Leidse politiekorps wordt uitge- nisterie zitting heeft. De Leidse po- ten dat die ook steld. De plaatselijke politie telt nu 230 koppen en dat moeten er 262 worden. "Ik verwacht dat die uit breiding vertraging oploopt, maar uiteindelijk wel doorgaat". Goed overleg met de andere wet houders moet ervoor zorgen dat de politie de zaken de de komende pe riode niet boven het hoofd groeien. "Het college moet de maatregelen zo nemen dat ze ook te handhaven zijn. Het besluit om het Noordeinde af te sluiten bijvoorbeeld heeft de gemeenteraad spontaan genomen zonder zich te realiseren dat het veel politie-inzet vergde. De raad moet zich realiseren dat er op het gebied van verkeer zaken zijn die prioriteit hebben van de politie, zoals alcohol, snelheidovertredingen en door rood licht rijden". Dat wordt volgens Goekoop ook nogal eens door de regering uit het oog verloren. "Ministers zoekèn de publiciteit met interessante maatre gelen, waarvan de politie voor de handhaving moet zorgen. Ik verzet me ertegen dat ministers onze prio riteiten gaan bepalen. Die moeten in het driehoeksoverleg worden be- Met paaltje tegen lamp gelopen LEIDEN - Twee Leidenaars zijn gisteren aangehouden omdat ze een weinig handige wandelroute had den uitgestippeld. Het tweetal had in Amsterdam een paaltje uit de grond gehaald en meegenomen naar Leiden. Op weg naar huis liepen ze doorgemoede- rerd langs het politiebureau met het Amsterdammertje onder de arm. (foto Jan Holvast) Daar werden ze toevallig opge merkt. Toen ze werden aangespro- ir niet wordt verge- ken °P hun ongebruikelijke bagage, nog andere taken gaïï" 26 "'.T8' 108 h8t P J8 '8 hebben gestolen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN .STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13