Terrorisme drastisch afgenomen Eindeloos wachten op een glimp van jarige Juliana WJ. v 4- m fvr Bijna halvering in 1989 Elk uur sterft kind in Toerkmenistan door gebruik pesticiden en kunstmest H'ir f v Typisch Engelse viering Koninginnedag Londen Mevrouw de koningin, doen we gezellig in een lijstje Kusjes van Henk voor koningin Beatrix DINSDAG 1 MEI 1990 PAGINA 11 (Van onze correspondent Henk Dam) WASHINGTON Het aantal doden en gewonden als ge volg van terroristische activiteiten is volgens een rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vo rig jaar scherp gedaald in vergelijking met voorgaande ja ren. In het jaarlijkse rapport over inter- tievelijk 856 incidenten, 638 doden nationaal terrorisme staat dat er vo- en 1125 gewondèri. Syrië en Iran, rig jaar 528 terroristische misdrij- ironisch genoeg de twee landen die i werden gepleegd waarbij 390 gisteren door president Bush i DEN HAAG (ANP) - De overirri- gatie voor de katoenteelt en de ver giftiging van de grond met kunst mest en bestrijdingsmiddelen be gint in de aan Iran grenzende Sov jetrepubliek Toerkmenistan een ho ge tol te eisen. "Elk uur sterft in Toerkemenistan een kind", schreef de krant Komsomolskaja Pravda onlangs. Het sterftecijfer onder kin deren in het eerste levensjaar ligt op 55 per duizend, het hoogste in de Sovjetunie en een van de hoogste ter wereld. Moskou onderkent het probleem wel, maar er is nog niets gedaan om de ecologische ramp te stoppen. De ze wordt veroorzaakt door het uit drogen van het Aral-meer als gevolg van overirrigatie ten behoeve van de katoenteelt. Daarnaast is het milieu ernstig vervuild door over- bemesting en het gebruik van bè- strijdingsmiddelen. Het Aral-meer verdwijnt. Als ge volg van ingrijpende bevloeiïngs- projecten stroom steeds minder wa ter uit de rivieren naar het Aral- meer en droogt deze eens vruchtba re binnenzee uit. Vis kan al jaren niet meer leven in het bremzoute water en grote delen van het Aral- meer zijn veranderd in een zout- woestijn. Vroegere vissersdorpen liggen nu op dorre vlakten op tien tallen kilometers van de waterkant. Het drinkwater in het gebied is zwaar vervuild door overgebruik van kunstmest voor de katoenmo nocultuur. Het grootste deel van het beschikbare water gaat naar de ka- toenvelden, die de afgelopen decen nia de plaats van velden met vruch ten hebben ingenomen. Het ver bouwen van alleen maar katoen en nooit andere gewassen put de grond uit, die ook al te lijden heeft van de overirrigatie waardoor essentiële voedingstoffen worden wegge spoeld. Daarom wordt de grond let terlijk met tonnen kunstmest ver giftigd. "In de Sovjetunie wordt ge middeld twee kilo chemicaliën ge bruikt op iedere hectare bouwland. In Centraal Azië gaat het eerder om vijftig kilo", schreef het maandblad Novy Mir eerder dit jaar. Voor de machinale verwerking moeten de katoenbladeren verwij derd worden. Daarvoor worden gif tige ontbladeringsmiddelen met vliegtuigen bespoten over de ka- toenvelden. maar ook over de be volking die er woont en werkt. Het bladerafval wordt weer gebruikt als veevoer, waardoor de giftige stoffen in de voeding terechtkomen. Het water bevat 50 maal meer zwavelzuurzout dan de toegestane norm, en 40 maal meer zoutzuur- zout. vrijwel alle pasgeborenen lij den aan darminfecties en longaan doeningen. Moedermelk bevat vier maal meer zout dan volgens de offi ciële norm toelaatbaar is. Vrijwel ie dereen, en in het bijzonder de zo gende moeders, lijdt aan bloedar moede. De slechte kwaliteit van het drinkwater zorgt voor een bijna voortdurende epidemie van hepati tis (leverontsteking). Ook lijden grote groepen mensen aan paraty- fus en dysenterie. Kabelj auwvissers dreig gen weer met blokkades IJMUIDEN (GPD) - De Neder- i Landbouw en Visserij de toe zegging voor een financiële regeling voor de sanering van de kabeljauw- vloot niet snel nakomt. Dat zegt J. Nooitgedagt, voorzitter derlandse Vissersbond. Braks zou al in februari met een regeling komen, maar tot op heden is daarvan niets terecht gekomen. De vissers zijn volgens Nooitgedagt 'furieus' omdat Braks de akkerbou- den bedankt voor hun rol bij de vrij lating van de Amerikaanse gijzelaar Reed, worden in het rapport ge noemd als landen die terrorisme steunen. Over Syrië wordt opgemerkt, dat het land nog steeds een groot aantal terroristische groepen steunt en be scherming biedt, waaronder de He zbollah, die in Libanon buitenlan ders gegijzeld houdt. Syrië's bereid willigheid om bij de gijzelaars- Iran, aldus het rapport, gebruikt nog steeds terrorisme als instru- 'derdekoets ment bij zijn buitenlandse beleid de Ne- Als voorbeelden van Iraan terroris me worden genoemd de aanvallen op Saoedische belangen, en Kho meini's oproep om de schrijver Sal man Rushdie te vermoorden. Libië wordt in het rapport ook voortrekt. Nooitgedagt: "De nog genoemd als land dat terroris- HAREN Voor de koninklijke trein haren binnenrolt, veegt zijn woedend. Blokkades zijn daarom niet uitgesloten", De kabeljauwvisse jaar bij de verdeling steunt. Maar tegelijk wordt ook geschreven dat Libië zich gematig- moesten dit der is gaan opstellen, en dat er in m het totale 1989 geen terroristische incidenten vloot van 70 schepen moest i sneld tempo tot vijftig schepen den teruggebracht. De vissers werd De wereldwijde daling van het terrorisme wordt verder toege- echter beloofd dat ze konden reke- schreven aan het stopzetten i extra geld uit het natio- door de Afghaanse regering ge- nale saneringsfonds. Samen met de eigen bijdrage van het visserijbedrijfsleven zou de to- steunde aanvallen op doelen Pakistan en aan de publieke veroor deling van terrorisme van PLO- (van onze correspondent Jan Wondergem) SOESTDIJK (GPD) - Prinses Julia na vierde gisteren c dijk in beslotenheid haar 81-ste jaardag. Officiële ontvangsten wer den niet gehouden. Hoewel duide lijk was dat op en bij Soestdijk Ideautje voor de jarige prinses Julia na. De poging dreigt te mislukken. "We zijn geen postbodes", laat de paleis Soest- dienstdoende bewaker weten. Even later worden de presentjes toch aan genomen. Verontschuldigend laat de KW' H "het volk" niets te beleven viel, weten de opdracht te hebben gekre- stonden er toch nieuwsgierigen aan gen geen cadeaus de vaart wordt gehaald, krijgt daar- port nog een belangrijke wijziging, mee een saneringsbedrag dat uit- Voor het eerst worden de aanvallen komt tussen de 500.000 en 700.000 gulden. Deze nieuwe regeling is echter tot op heden niet rond. De kabeljauwvissers vinden dat zij evenveel recht hebben op eeh rijksbijdrage als de akkerbouwers. Nooitgedagt: "Bij de vissers leeft de gedachte dat er voldoende geld komt als ze maar flink wat amok maken. Het is de akkerbouwers im mers ook gelukt". Het geld dat naar de akkerbou wers wordt toegeschoven, valt on der dezelfde begroting als de rijks bijdrage voor de vissers. Nooitge dagt: "Wij vinden het schandalig dat de boeren de 90 miljoen die zij krijgen, kruimelwerk noemen. Met tien procent van dat bedrag zou de visserijsector al zeer verguld zijn". "En je weet hoe dat gaat met be- i Palestijnen tegen Palestijr de door Israël bezette gebieden niet als terrorisme aangemerkt. kinderen trachten zelfge- de leverancier worden bezorgd, maakte tekeningen achter te laten Maar zulke kinderen kun je eigen lijk niet weigeren. Dan moeten we maar een uitzondering maken", legt hij uit. Lesje Soestdijk heeft z'n lesje geleerd. Op 30 april 1989 werd een groot aantal DEN HAAG (GPD) Bijna driekwart van de bevolking heeft veel vertrou- cadeaus bij het hek achtergelaten, wen in koningin Beatrix, terwijl twee procent helemaal geen vertrouwen Hoewel de verjaardagsviering in be- in haar heeft. Toch neemt het aantal voorstanders van de monarchie lang- slotenheid plaatsvond, bleven aan- zaam af: in 1964 vond 86 procent van dë Nederlanders dat het koninkrijk bidders gehandhaafd moest blijven, tien jaar geleden was dat percentage gedaald voormalige tot 82 en nu blijkt uit een onderzoek van het Nipo dat 79 procent derlanders voor de monarchie is. groet op hoog niveau aan Bernhard. De toeschouwers voor het hek van het paleis worden beloond. [Eerst verschijnt prins Bernhard voor het paleis. Hij tuurt naar boven en zwaait naar de bemanning van de toestellen. Even later staat Juliana (Kort Verband Vrijwilliger) achter hem. Mensen aan het hek enthousiast. Maar er volgt geen koninklijke reactie. De toe schouwers nemen het hen niet kwa- haar ge- alige "Alleen bloemstukken die zijn aangemeld, mogen door lijk. Zij zijn al blij haar maal te hebben mogen Vertrouwen in Beatrix neemt toe Het vertrouwen in koningin Beatrix omen. In 1980, toen Beatrix haar moeder als koningin opvolgde, procent veel vertrouwen in haar te hebben; dat percentage is nu opgelopen het koningshuis de vorstin 'verrassen', jde Ne- Maar Juliana hoeft niet meer zo no dig. Vandaar de maatregel. Toch zijn er mensen die hopen op een of de afgelopen tien jaar flink toege- ander manier een glimp van haar op De slimmerds zijn j tot 73. Uit het onderzoek, dat werd gehouden onder duizend huishoudens, want omstreeks die tijd worden de nooit de moeite heb genomen", wordt verder duidelijk dat ruim 60 procent van mening i grotingen", vervolgt hij. "Als de ak- even goed doet als haar moeder Juliana. Bijna 20 procent vindt dat Beatrix 'Ijoen krijgen, gaat haar rol als koningin beter vervult. Vier procent van de ondervraagden de heeft een positiever oordeel over de vorige koningin. Bijna 62 procent zegt dat koningin Beatrix haar handtekening onder een kerbouwers dat ten koste van anderen, visserij dus^Daarom is het de hoog ste tijd dat Braks komt. Anders zullen de vissers ge dwongen zijn tot het uitvoeren allerlei acties". r de brug wet mag weigeren, zonder dat dit gevolgen voor haar positie moet hebben, dat Beatrix het Lancasters en vliegende Forts bo ven Soestdijk verwacht. Dat type [toestellen vloog gedurende de hon gerwinter boven Nederland om voedsel te droppen. Op uitnodiging Ide stichting Voedsel en Vrede In België veroorzaakte koning Boudewijn kort geleden grote commotie zijn momenteel 135 veteranen toen hij weigerde zijn handtekening te zetten onder e zijn land mogelijk maakte. i wet die abortus i: (van onze correspondent Fred van Essen) AMSTERDAM Koninginnedag is gisteren massaal en uitbundig ge vierd. Het mooie weer en festivitei ten lokten duizenden mensen naar buiten. De traditionele vrijmarkt in Amsterdam lijkt steeds meer uit te groeien tot een Europese feestdag. Tussen de meer dan twee miljoen mensen die zich gisteren volgens de politie in de binnenstad hadden ver zameld, bevonden zich opvallend veel Fransen, Engelsen, Amerika nen en Duitsers. Ondanks de enorme toeloop heb ben zich volgens de politie geen problemen voorgedaan. "Grote eve nementen kunnen in Amsterdam zonder problemen verlopen, dat is toch formidabel", zei een bijna lyri sche politiewoordvoerder Wilting aan het eind van de drukste konin ginnedag die Amsterdam ooit ken de. Naar alle waarschijnlijkheid had ook de steekpartij in de nacht voor afgaande aan koninginnedag, waar bij een slachtoffer viel, niets met de vrijmarkt te maken. Patrouilleboten In de Amsterdamse binnenstad was het gistermiddag zo druk, dat de po litie voor het surveilleren de toe vlucht moest nemen tot patrouille boten in de grachten. Ernstige inci denten bleven volgens de politie uit, "op een paar kleinigheden na. Zo kreeg een aantal mensen last van ademnood omdat de straten in het centrum zo vol waren, dat ze niet meer voor- of achteruit konden", al dus Wilting. De vrijmarkt was een groot suc ces. Duizenden straatventers deden goede zaken met de verkoop van ■ïM* 'i ',V*is -ï. r* s* i s fes»,*!., "WfW p a mw mmmzmc «aifa ;-V>: xzrifW_ r *AMSTERDAM Ruim 2 miljoen mensen kwamen opdagen in Amsterdam. tweedehands kleding, oud speel goed en drink- en etenswaren. In het centrum was het een geweldig gedrang. Het mag een wonder heten dat de menselijke files die tiendui zenden soms minutenlang roerloos aan hun plaats kluisterden, zo zel den leidden tot uitbarstingen van woede en gewelddadigheid. Soms liep het uit de hand. Zoals toen een automobilist zijn auto op een brug tussen de Keizersgracht en de Herengracht volkomen vast manoeuvreerde in de wringende mensenmassa, die daardoor geen kant meer opkon. De woede van een jonge voetganger kostte de automo bilist zijn voorruit en leverde een paar fikse deuken op. Ook op ande re plaatsen zorgden automobilisten Volgens Wilting is daaraan weinig anders te doen dan in plaats van de voornaamste toegangswegen zoals nu gebeurde, de hele binnenstad voor autoverkeer afgrendelen. Een maatregel die de politie gen voor volgend jaar. (Van onze correspondent Cees van Zweeden) LONDEN De ambassadeur had tevoren gewaarschuwd: "We heb ben aan degenen die het een jaar lang niet gedaan hebben, de tekst van het Wilhelmus uitgereikt. Maar laten we ons vanwege de geluids overlast voor de buren beperken tot het eerste couplet". De aanwezigen in de statige resi dentie, pal tegenover het paleis van prins Charles en Lady Di, hadden gegniffeld over de geestige opmer king van de ambassadeur, maar hun gelach was besmuikt geweest. En nadat de diplomaten en hooggede- coreerde militairen zich op passen de wijze van hun vaderlandse plicht hadden gekweten, was hun gezang weer overgegaan in gedistingeerd geroezemoes. Maar de uit Portugal afkomstige butler, voor wie dit de eerste ken nismaking was met de rijke cultuur van de Hollanders in de diaspora, had misschien toch wat veel drank uit de Lage Landen laten overvlie gen: 30 liter Oranjebitter, 8 flessen Bokma, en verder een hoeveelheid Heineken waar geen kroegbaas zich voor zou schamen. In ieder geval nam het burengerucht tegen het einde van het Oranjefeest drastisch toe. De gesprekken werden geani meerder en een van de aanwezigen verkondigde op luide toon wat voor hem de kern was van dit statige feest. "Ik kan natuurlijk wel een lul- verhaal ophangen", zo zette een blauwgeblazerde student uit Eind hoven subtiel uiteen, "maar ik ben hier gewoon gekomen voor een gra tis borrel". Het probleem was vooral dat de student niet alleen was gekomen. Behalve 'Marco van Basten' ("We hebben hier allemaal bijnamen") waren daar ook: 'Oele', 'Banje', 'Nij- sen', 'Ventje' en anderen. En alle maal lustten ze wel een gratis bor rel. Zo dorstig waren zij zelfs dat zij bij tijd en wijle de komst van de but lers met dienblad, toch in groten ge tale aanwezig, niet afwachtten en geheel eigener beweging de provi siekamer betraden. Het was uitein delijk de ambassadeur die daar een einde aan maakte door de deur te sluiten met het understatement van het jaar: "Het staat zo slordig als ie dereen daar naar binnen kijkt". De Eindhovense studenten ver maakten zich behoorlijk. Een van hen droeg een geel lint met daaraan een potsierlijke bronzen medaille ter grootte van een voetbalveld met de letters: Lord of Wassadamo. Het betrof hier de voorzitter van de stu dentenvereniging Wassadamo (wat gewoon een samentrekking was van 'We Are Such Stuff As Dreams Are Made Of). De voorzitter, 'Marco van Basten', had al snel diverse prettige contac ten met de genodigden. "Iedereen vliegt op je af zo analyseerde hij de middag. "Het lijkt hier wel een be- jaardenfeest en veel van die oude vellen denken: Da's leuk, een stelle tje studenten". En uiteindelijk geschiedde wat onvermijdelijk was: op het bordes van de statige residentie stelde zich de formatie uit Eindhoven op en hief de meer proletarische versie van het Wilhelmus aan. En terwijl de genodigden het zoveelste toastje met kaviaar door hun kelen lieten glijden, steeg uit de ommuurde tuin aan het 'miljonairslaantje' de klan ken op waar voetbalsupporters het patent op dachten te hebben: 'Ne derland, o Nederland, wij worden kampioen! Wij houden van Oranje, zijn daden en zijn doen"! Een Nederlandse jongeheer die zich aan een prettig ogende en loslo pende au pair bekendmaakte als "een city-manager", meende onver stoorbaar: "Dit heeft bepaald char me. Een stijve borrel, keurige hap jes, keurige dames. Typisch Engels. Ik houd daar wel van". Na twaalf uur neemt de belangstel ling af. Slechts weinigen zien hoe prinses Christine, met echtgenoot en kinderen, arriveert. Met cadeaus. Na een uur wordt het weer drukker. Fietsers, wandelaars en automobi listen die de paleisroute van de Li- belle volgen, houden halt. Een sportief gezin uit Amersfoort kijkt nieuwsgierig naar de ramen en deuren van het paleis. De vrouw zegt: "Jammer dat die défilés niet meer worden gehouden. Had ik graag willen meemaken. Vroeger zag ik het op tv. Toen ging ik nooit naar Soestdijk. Ik dacht: als ik iets wil zien, moet ik hier heel vroeg toe. Nu heb ik toch spijt dat ik vertrokken, komt Julia na tot ieders verrassing nog even uit een ruimte van de rechter zij-vleu gel tevoorschijn om een bloemstuk- je te halen. "Is ze dat?", wordt er op gewonden gevraagd. "Ja hoor, dat is ze, heel zeker". Weer kan een aan tal mensen opgetogen huiswaarts keren. Hun dag kan niet meer stuk. Het Vondelpark, vorig jaar nog het slagveld waarop de commerciële handel elkaar naar de keel vloog, was dit keer veel rustiger en gezelli ger. Mini-portretjës van Beatrix "Mevrouw de koningin, gezellig in een lijstje" gingen voor een rijks daalder van de hand, naast de zelf- bottelende huiskamerproducent van vlierbessen- en pruimenwijn. De maatregel van het gemeentebe stuur om het park te bestemmen voor kinderen en de toegangshek ken pas 's ochtends van de grendel te doen, leek geslaagd. Tussen het obligate disco- en bongolawaai was voor het eerst in jaren weer volop het hartverscheurende gekras van prille vioolspelertjes te beluisteren en hadden de gelegenheidskooplui de overhand over de professionals. De textieldealers, de snackwa gens en de andere handelaars had den nu hun toevlucht vooral op het Leiseplein en het Rokin moeten zoeken. Een prima ontwikkeling, vonden veel Amsterdammers, want de agressieve commerciële handel heeft veel Amsterdammers tegen zich in het harnas gejaagd. Hoofd schuddend vertelden twee bewo ners van de Herengracht dat zon dagavond twee Italiaanse vrachtwa gens tonnen huisraad hadden uitge laden op het Spui. De roep om uit sluiting van handelaren van de vrij markt wordt dan ook steeds sterker. Het openbaar vervoer lag in het centrum de hele dag plat. Het Ge meente Vervoerbedrijf had meer dan in andere jaren last van de men senmassa. Trams konden in een grotere straal rond de binnenstad geen diensten uitvoeren, waardoor in de hele stad ernstige vertragin gen ontstonden. Koningin Beatrix in Loppe LOPPERSUM (GPD) - Het be zoek aan Loppersum moet voor de koninklijke familie aanvanke lijk een wonderlijke ervaring zijn geweest. Na aankomst in helikop ters op het sportcomplex aan de Bosweg reed het hoge bezoek in drie koetsen langs een vrijwel le ge weg naar het centrum van Lop persum. Koningin en prinsge maal zwaaiden bij tijd en wijlen routinematig in het luchtledige en de prinsen in de tweede koets keken lacherig in het rond. Het trottoir bood genoeg ruimte voor de belangstellenden om de ko ninklijke stoet door het dorp te volgen. In het centrum werd de rij be langstellenden langs de weg dik ker. Onderweg enkele spandoe ken: de familie Keizer schreef op een laken "Hier staan de Keizers, wij groeten de Koningin". Ver derop een spandoek met avances: "Kusjes van Henk". En een pro test van een boer: "Zonder goed graanbeleid bent u het mooie platteland kwijt". Maar de echte Oranjegekte bleef uit in het Groningse Lop persum. Sommige enthousiaste lingen hadden zich verschanst op daken en bushaltehokjes, maar de overgrote meerderheid stond gedisciplineerd achter de drang hekken. Onderweg veel opgeto gen en applaudiserende mensen en het 'Oranje boven' klonk op el ke straathoek. Jeugdige Oran jefans hadden hun haardos oranje gespoten. Een peuter wist de de strenge Rijksvoorlichtingsdienst en de lijfwachten te omzeilen en biedt het koninklijk paar een te kening met twee oranje ballon- Het onvermijdelijke 'kuip- steekspel' levert enkele deelne mers een nat pak op. Ook burge meester Pit blijft niet helemaal droog, maar tijd voor een ander pak is er niet en de stoet vervolgt haar weg. Nauwlettender wordt over de uitdossing van Hare Ma jesteit gewaakt. De hofdame wees de koningin al eerder tactvol op enkele druppeltjes water die uit een aangeboden ruikertje op haar mantel terechtkwamen. De voettocht door Loppersum loopt inmiddels tien minuten achter op het streng geredigeerde programma. De koningin zet er de pas stevig in en dwingt daar mee haar gevolg eveneens een ho gere versnelling te kiezen. Nadat ze het nieuwe gemeentewapen van Loppersum in elkaar heeft zien puzzelen, spoedt ze zich langs allerlei behendigheidsspel letjes naar het station. Een mede werkster van de Rijksvoorlich tingsdienst weet op het laatste nippertje nog de trein in te stap pen nadat de conducteur al op het fluitje heeft geblazen. Loppersum lijkt een uur na het vertrek van de koninklijke fami lie alweer bijna uitgestorven. De meest toegewijde aanhangers van ons vorstenhuis zitten in hotel Spoorzicht aan de televisie ge kluisterd om de feestelijkheden in het verderop gelegen Haren te volgen. Aan de bar wordt de laatste fles Oranjebitter geopend voor enkele in Loppersum ach tergebleven journalisten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11