Gif in waterputten nog niet gevaarlijk voor gezondheid 'Macht in lokale politiek belangrijker dan idealen' DE LEIDSE VIERSCHAAR VAN 1673 IN RODE RIJNKLEI DE T VAN TOEN Speurtocht naar bommen rond Schiphol E-team rukte in half jaar 500 keer uit MAANDAG 30 APRIL 1990 J. PAGINA 9 HOOFDDORP/SCHIPHOL (GPD) Het onderzoek naar on- ontplofte bommen op Schiphol krijgt zo goed als zeker een ver volg. De explosievenopruimings dienst (EOD) is bijna klaar met het minitieus afspeuren van de bodem van een elf hectare groot terrein waar Transavia en de KLM nieuwe hangars bouwen. De gemeente Haarlemmermeer overweegt om, zodra dit karwei is geklaard, de EOD verder te laten zoeken naar blindgangers op een aantal andere plaatsen op de luchthaven. De mogelijke aanwezigheid van blindgangers uit de Tweede Wereldoorlog werd ruim een jaar geleden aangekaart door leden van CRASH, een groep amateur historici die onderzoek doet naar de luchtoorlog in de jaren '40-'45. Uit luchtopnamen van Schiphol waar CRASH over beschikte, bleek dat de plaats waar Transa via en de KLM nieuwe hangars wilden bouwen, in de oorlog he vig gebombardeerd was en dat een aantal bommmen naar alle waarschijnlijk niet was ontploft. De Explosieven Opruimings dienst uit Culemborg begon in het voorjaar van 1989 met de eer ste dieptemetingen op de locatie Transavia. Lange tijd werd niets gevonden, het eerste projectiel dat de EOD op Schiphol onscha delijk maakte, werd bij toeval ontdekt in een bouwput op Schiphol-Centrum, kilometers verwijderd van de plaats waar ge zocht werd. In het najaar werd een kleine Duitse bom gevonden. De eerste echte vondst betrof een 250-pon- der van Amerikaanse makelij die eind vorig jaar werd gevonden. De afgelopen maand werden twee nog zwaardere projectielen gevonden. Op zes en zeven meter diep vond de EOD daar onlangs twee 500-ponders die destijds wa ren afgeworpen door de Amerika nen. De eerste bom werd tot ont ploffing gebracht de tweede en kele dagen geleden met succes gedemonteerd. Miljoenen Tot op heden is door de opdracht gever van het onderzoek, de ge meente Haarlemmermeer, zeven tien miljoen gulden uitgetrokken. Woordvoerder Pleging van Haar lemmermeer zegt: "We zijn nu aan het inventariseren waar er de komende tijd op Schiphol ge bouwd gaat worden, en of die lo caties in de oorlog gebombar deerd zijn". Het terrein tussen de Schipholweg en de snelweg A9 wordt hoogstwaarschijnlijk ook onderzocht. Dit terrein bestaat nu nog louter uit grasland, maar zal binnen afzienbare tijd bebouwd worden. Als eerste wordt er de ca- teringfabriek van de KLM neer gezet, net buiten het gebied dat destijds is gebombardeerd. Als het aan Haarlemmermeer ligt, dan gaat de EOD direct door met het onderzoeken van de an dere verdachte terreinen. Dat de EOD nog volop werk op en rond Schiphol heeft, verbaast Jan Uit hol en Henk Rebel van CRASH niets. "Toen wij destijds de kwes tie van de blindgangers aankaart ten, hebben we er al op gewezen dat er meer plaatsen op de lucht haven gebombardeerd zijn. Wat veel mensen niet weten, is dat Schiphol in de oorlog enorm is uitgebreid door de Duitsers. Het toenmalige vliegveld liep door tot aan de rand van Badhoevedorp en Nieuwe Meer. En er liep zelfs een spoorlijntje naar het Amster damse Bos, waar bommen lagen opgeslagen. Volgens de leden van CRASH stond in het gebied waar nu de snelweg A9 en de Schipholweg lopen, destijds een groot complex Duitse shelters, waarschijnlijk bedoeld voor Messerschmitts. Ook bevonden zich er bomop- slagplaatsen. EWR-directeur Haijkens: bescherming waterwingebieden schiet te kort NOORDWIJK/LEIDEN - Er is vooralsnog geen enkele reden om de waterwinput- ten in het Langeveld in Noordwijk te sluiten. Wel moeten er op zeer korte ter mijn maatregelen worden genomen om te voorkomen dat er resten van bestrij dingsmiddelen in het drink water terecht komen. Dat is de reactie van directeur Ha ijkens van het Energie Wa tervoorziening Rijnland (EWR) op het vinden van sporen van ETU, een af- braakprodukt van bestrij dingsmiddelen, in water- winputten in het Langeveld. Prof. W. Derksen (foto Wim Dijkman) die partij toch veel nieuwe mensen rondlopen, er weinig bestuurserva- ring is en men in het begin natuur lijk in een verdovende overwin ningsroes rondliep", aldus de Leid- se hoogleraar. Daardoor heeft de PvdA haar ver lies weten te beperken hoewel het Derksen verbaast dat deze partij nog steeds de machtspolitiek be drijft waar zij voor de verkiezingen zo zwaar voor werd afgestraft. De hoogleraar noemt de opstelling van de Amsterdamse PvdA tijdens de onderhandelingen een uitzonde ring. Daar zijn de sociaal-democra ten behoorlijk geschrokken van de grote verkiezingsnederlaag en zijn ze met open vizier de onderhande lingen in gegaan. Toch behoeven de D66-kiezers en bestuurders niet bijzonder ongeluk kig te zijn. Winst is er wel degelijk geboekt. In de 24 grootste steden van ons land bijvoorbeeld won D66 96 raadszetels en sleepte 20 nieuwe wethouderszetels in de wacht. Gro te winnaar is hier het CDA dat 2 raadszetels verloor en 10 extra wet houders wist binnen te halen. Ver liezer is de PvdA die 136 raadszetels en 24 wethouders inleverde. De WD moet het met drie wethouders minder doen. Maar wordt alleen gekeken naar de grote 13 gemeenten (met meer dan 100.000 inwoners) ontstaat een heel ander beeld. Daar stijgt het aantal PvdA-wethouders ondanks het grote verlies van 24 naar 31. Het aantal CDA-wethouders wordt bij na gehalveerd van 42 tot 24. D66 stijgt van 1 naar 14 en de WD daalt van 10 naar 8. Negen fietsroutes omgeving Leiden LEIDEN - De ENFB en IVN heb ben gezamenlijk een boekje ge maakt met negen Fietsroutes in de omgeving van Leiden. De uitgave 'Fietsen door de tijd' bevat niet al leen de routebeschrijvingen, maar geeft tevens informatie over de ge schiedenis van het landschap en de natuur die de Fietser op zijn weg te gen komt. Ook het milieu, de veran deringen daarin en de invloed die mensen hierop hebben gehad, ko men aan de orde. De tochten voeren door polder, duinen, landgoederen en de stad Leiden. Het boekje kost 12,50 gul den en is vanaf 10 mei verkrijgbaar bij de VVV en ANWB in Leiden en bij de plaatselijke boekhandels. D66 kan verlaezingswinst niet in wethouders vertalen LEIDEN - "De indruk wordt ge wekt dat het ook in de lokale poli tiek gaat om het spel van de macht in plaats van idealen en hart voor de stad. Een minder gelukkige ontwik keling". Dat constateert de Leidse hoogleraar bestuurskunde W. Der ksen aan de vooravond van de in stallatie van de nieuwe gemeentera den. Volgens Derksen heeft het stre ven naar politieke macht het in de onderhandelingen over de nieuwe colleges het gewonnen van de poli tieke idealen die zijn vastgelegd in partijprogramma's. Veel colleges zijn puur op getalsmatige gronden gevormd, meent Derksen. Na een maand onderhandelen treden morgenavond de nieuwe ge meenteraden aan die vervolgens nieuwe colleges van B en W zullen benoemen. Nu vrijwel overal de sa menstelling van die colleges be kend is, is volgens Derksen duide lijk dat D66 de enorme verkiezings winst niet evenredig heeft kunnen omzetten in wethouderszetels. Hoe ziet dit beeld er regionaal uit. Leiden is een veelbesproken voor beeld waar D66 de winst (van 2 naar 8 raadszetels) niet in bestuurlijke macht kon vertalen. Zelfs- de in menging van de landelijke PvdA- top kon daar niets aan veranderen. De PvdA (fors verlies van vijf raads zetels) levert in Leiden één wethou der in en het CDA mag sinds 16 jaar weer meedoen niet twee wethou ders. Ook in Oegstgeest leidde 50 pro cent winst in raadszetels niet tot col legedeelname voor D66. Datzelde deed zich voor in Voorschoten ter wijl in Wassenaar zowel PvdA als D66 uit de boot viel. Beide partijen konden het niet eens worden over een gezamenlijke kandidaat voor het wethouderschap. In Leiderdorp levert D66 voor het eerst één van de drie vrouwelijke wethouders. D66 doet in Alphen een uiterste poging om alsnog bij de collegevor ming te worden betrokken. De de mocraten hebben een beroep ge daan op het CDA en de kleinere pa rijen in de gemeenteraad om dit te bewerkstelligen. D66 groeide in Al phen van één naar vier zetels. Noordwijk kent geen D66 maar Noordwijks Belang. De groepering doet niet mee aan de vorming van een nieuwe college. In Katwijk vormt D66 samen met Gemeentebe langen een gecombineerde partij. Zij groeide met één zetel en levert een wethouder. De PvdA in Lisse bleef op vier zetels staan, dankzij een samengaan met D66. Van niets naar twee zetels in Hillegom, maar meedoen in een nieuw college is er niet bij. D'66 praat in Sassenheim wél mee. De vorming van een nieuw college is hier nog niet rond. Noord- wijkerhout krijgt geen D66-wethou- der, ondanks het feit dat de partij van één naar drie zetels groeide. Dat de winst van D66 niet is terug te vinden in alle colleges heeft volgens Derksen te maken met het feit dat de PvdA het onderhandelingsspel goed heeft beheerst waar het bij D66 aan ervaring ontbrak. "De soci aal-democraten hadden het ook wel gemakkelijk met D66 omdat binnen De EWR doet doorlopend onder zoek naar de kwaliteit van het water dat het bedrijf oppompt. Zaterdag werd bekend dat in Noordwijk res ten van bestrijdingsmiddelen die in de bloembollenteelt worden ge bruikt, in de waterwinputten te recht zijn gekomen. In het drinkwa ter wordt geen ETU aangetroffen omdat tussen waterwinput en drinkwater nog een zuiveringsstap zit. ETU kan in zeer grote hoeveelhe den kankerverwekkend zijn. Van gevaar voor de volksgezondheid is volgens Haijkens nu absoluut geen sprake. Ten eerste wordt de stof al leen in de waterwinput aangetrof fen en ten tweede zijn de gevonden hoeveelheden slechts een honderd ste van de norm die voor dergelijke stoffen wordt gebruikt. Hoewel de aangetroffen hoeveel heden minimaal zijn, is Haijkens toch verontrust. "Er is geen reden voor alarm of paniek. Dit is echter wel de zoveelste aanval op de kwali teit van het drinkwater. De provin cie is nog veel te ruimhartig als het gaat om het beschermen van water wingebieden. Als we ook in de toe- Volgens EWR-directeur Haijkens moet het gebruik van bestrijdingsmiddelen in waterwingebieden verder wor den teruggebracht. (foto Wim Dijkman) komst goed water willen houden, zullen er nu maatregelen moeten worden getroffen". In waterwingebieden mogen slechts bepaalde soorten bestrij dingsmiddelen worden gebruikt. Haijkens denkt dat deze regelge ving nog zal moeten worden ver scherpt. "ETU of andere afbraak- produkten van bestrijdingsmidde len horen niet in het drinkwater thuis. Er moet een nauwkeuriger en preciezere controle komen op het gebruik van bestrijdingsmiddelen". Mocht het verder aan banden leg gen van het gebruik van chemische middelen niet lukken, dan zouden er als veiligheidsmaatregel extra zuiveringsstappen kunnen worden ingebouwd. Als alle inspanningen vergeefs blijken te zijn, moet slui ting van de putten worden overwo gen. "Zo ver is het echter nog lang niet", aldus Haijkens. Het ETU is in de helft van de twaalf putten die in het Langeveld liggen, aangetroffen. De diepte waarop het middel voorkomt, vari eert sterk. De stroming van het grondwater is grillig en nauwelijks voorspelbaar. Dat noopt eens te meer tot een voorzichtig beleid ten aanzien van bestrijdingsmiddelen. De een miljoen kubieke meter water die in Noordwijk jaarlijks wordt gewonnen, gaat in zijn geheel naar de Noordwijkse bevolking. Omdat dit niet toereikend is, wordt water uit Katwijk bijgemengd. De directeur van het EWR heeft al bij de provincie aan de bel getrok ken en verwacht binnen enkele we ken maatregelen te kunnen nemen. De zaak ligt voor Haijkens duide lijk: "Dit is weer een teken dat het niet de goede kant op gaat met de waterwinning. Daar waar goed grondwater voor komt, zul je alles op alles moeten zetten om die kwali teit te behouden. Daar wordt nu, on der meer door de provincie, veel te makkelijk over gedacht". melding van een klant bij het EWR, eerst op bezoek en komt eventueel later terug om kleine technische wijzigingen aan te brengen. In 218 gevallen was voor lichting, onder meer over stook- gedrag, ventilatie en isolatie, vol doende. Van het steunfonds dat is be doeld voor klanten met een mini muminkomen, werd 200 keer ge bruik gemaakt, in 82 gevallen moesten de particulieren zelf voor de materiaalkosten opdraai en. Overigens blijkt de helft van de 516 klanten van het E-team een inkomen te hebben dat boven het minimum ligt. Grafsteen Clusius LEIDEN De grafsteen van Caro- lus Clusius in de Pieterskerk is ter gelegenheid van het 400-jarig be staan van de Hortus Botanicus, ge restaureerd. De onthulling van het grafmonument vindt op 8 mei om 17.00 uur plaats tijdens een jubile umsymposium over tuinkunst 'The authentic garden' dat in de Pieters kerk wordt gehouden. Clusius was de eerste directeur van de Leidse hortus. Honderd jaar geleden stond er in de krant: Te Brussel zal, op nader te be palen datums, eene waaier-ten- toonstelling gehouden worden in het Musée du Nord. Eene com missie daartoe is reeds samenge steld. Vele verzamelaars en Pa- rijsche specialiteiten en kenners op waaiers-gebied maken er deel van uit, evenals vele Belgi sche kunstenaars en vertegen woordigers der Brusselsche pers. - Een spoortrein op den weg tusschen Weenen en Pressburg is aan een groot gevaar ontsnapt. Juist tijdig genoeg om te stoppen ontdekte de machinist, dat de lijn door groote steenblokken versperd was. De misdaad schijnt begaan door 8 personen, onder wie eenigen in vrouwen- kleeding. Twee verdachten zijn in hechtenis genomen en een ver der onderzoek is ingesteld. Vijftig jaar geleden: Uit Ter Aar meldt men: 'ln te genstelling met veel dat dit voor jaar laat is de eerste peulen werden b.v. twee weken later aangevoerd dan het vorige jaar is de koekoek precies op tijd gearriveerd en laat des morgens vroeg zijn lieflijken roep over weiden en plassen klinken. Naar bekend is pleegt deze vogel, be kend doordat het wijfje haar eie ren zelf niet uitbroedt, doch deze in nesten van andere, vaak veel kleinere vogeltjes deponeert, in het einde van April hier te lande aan te komen. De verjaardag van Prinses Juliana is, overeenkomstig Haar wensch, zonder bijzondere feestviering verhopen. Aan Huis ten Bosch zijn niettemin ve le bloemen en telegrammen be zorgd, terwijl druk gebruik werd gemaakt van de gelegen heid ten paleize Noordemde de felicitatieregisters te teekenen. In Leiden werd veel drukker ge vlagd dan wij ons van vorige ja ren herinneren! LEiDEN/REGIO Het energie besparingsteam (E-team) van de Energie- en Watervoorziening Rijnland is, met 516 aanvragen voor hulp, een groot succes. Het team zou zijn werkterrein moeten uitbreiden. Nu komt het alleen in Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest, maar ontvangt aanvragen uit alle overige EWR- gemeenten. Er dient een haal baarheidsonderzoek te worden uitgevoerd naar uitbreiding van het werkgebied. Dat blijkt uit de evaluatie van de eerste zes maanden van het be staan van het E-team. Het team werd eind vorig jaar voor een proefperiode van twee jaar in het leven geroepen. Doel was en is energiebesparing bereiken door voorlichting te geven aan burgers en door kleine veranderingen aan te brengen in de huishoudelijke installaties. Het E-team biedt werk aan vijf langdurig werklo- Hoewel in principe iedereen in aanmerking komt voor hulp van het E-team, richtte het team zich vooral op ouderen, migranten en minder-validen. Van de 516 aan vragen was 10 procent afkomstig van migranten. Het aantal Turken en Marokkanen dat een beroep deed op het team is echter klein. Komend jaar wordt door overleg met de organisaties voor migran ten geprobeerd hierin verbetering te brengen. Het E-team kwam 190 keer bij mensen ouder dan 50 jaar. Over het aantal minder-validen dat werd bezocht, zijn geen cijfers bekend. Het E-team komt, na aan- De vijf van de waarschijnlijk oorspronkelijk elf stukken die zijn overgebleven van de 'Leidse Vierschaar van 1673: de winnende partij, de twee schepenen, de schout, de grif- Fier en de verliezende partij. Dit weekeinde, ofFicieel in Neder land bekend als het museum weekend, was voor het eerst in verschillende Leidse musea een aantal tentoonstellingen te be wonderen, georganiseerd ter ge legenheid van het vierhonderdja rig bestaan van de Hortus Botani cus. Onder de titel 'Planten in beeld. Tekenaars en geleerden in de Hortus Botanicus (17001800)' toont de Lakenhal haar bijdrage aan deze manifestatie. Eén van deze geleerden is Johannes Le Francq van Berkhey, die op 23 ja nuari 1729 in Leiden werd gebo ren als zoon van Evert Le Francq en Maria Berkhey. Zijn vader was wolhandelaar en zijn moeder stamde af van Willem Aelbertsz. Berkhey. Maria's vader was kunsthandelaar, die na de dood van zijn schoonzoon voor de op voeding van zijn kleinzoon zorg de. Bij zijn dood liet hij de kunst handel na aan zijn dochter, terwijl kleinzoon Johannes een legaat erfde op voorwaarde dat hij de naam Van Berkhey zou voegen bij Le Francq. Al op 15-jarige leeftijd werd Jo hannes Le Francq van Berkhey naar zee gestuurd, herhaaldelijk maakte hij reizen naar Indië. Reeds vroeg ontwikkelde zich bij hem een grote liefde voor de dichtkunst, daarnaast bleek ook interesse voor na tuurkennis, hij legde rijke verza melingen aan van opgezette die ren en gedroogde planten. Wegens financiële moeilijkheden Le Francq van Berkhey in 1783 genoodzaakt zijn ling te verkopen. Tot die collectie behoorde ook een aantal beeldjes van gebakken rode Rijnklei, voorstellende de Leidse Vierschaar van 1673, van de hand van de beeldhouwer Pie- ter Xavery. Het geheel heeft waar schijnlijk uit elf stukken bestaan, voorstellende 22 personen. Thans zijn slechts vijf stukken met elf personen in de Lakenhal aanwe zig. De 'winnende' en de 'verlie zende partij' werden in 1938 aan gekocht van dr. O. Hirschman, de 'schout' werd in 1947 geruild met het Victoria and Albert Museum in Londen en de 'griffier' en 'twee schepenen' werden in 1962 ge kocht bij de Londense kunsthan del K.J. Hewitt. RechtTabberden Volgens de beschrijving van Jo hannes Le Francq van Berkhey zélf bestond de gehele voorstel ling uit acht schepenen in hun 'RechtTabberden', zittende twee pen, voor de schout, zat de grifFier aan een tafel, waarover een kleed gespreid was en 'daar op wetboe ken en een schrijflessenaar, schij nende de grifFier te schrijven en toont zeer expressief een luistren- de attentie'. Ter weerszijden van de trappen was een koperen leu ning, waarbinnen ter rechterzijde de verliezende partij. Voor de op de bank zittende procureur stond de advocaat 'met gedekten hoof de, volgens het Jus Pilei, naast hem op de lagerhand, staat de tweede procureur met de stuk ken en eene penne in de hand. De ze partij staat aan de hogerhand van den reenter en schijnen dus eischers, aan de lagerhand van schepenen staat de andere partij, waarschijnlijk de gedaagde par tij, zekerlijk de triumpheerende partij'. Le Francq identiFiceerde de voor de winnende partij zittende Figuur met de papieren, waaraan het stadszegel hangt, met notaris Engel Scharpenbrant. Vóór deze LEIDSE /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Volgens de beschrijving stond het kunstwerk 'op een konstig ge- sneeden Voetstuk met twee Te nant-Beelden, en de wapens van Scharpenbrant en zijne Huis- vrouwe M. Bisschop Staren er voor. Het bleef in handen van des- selfs Weduwe Mejuffrouw Bis schop en kwam vandaar in han den van hare Broeder Jacob de Bisschop Staren, Predikant te Staren, boven den Oudenbos, welke Leeraar in den laatsten Oorlog voor de aankomst der Franschen vertrekkende, dit stuk in de grond liet begraven, en het weder opdelven na de Vrede. Deeze Heer overleden zynde, was de Heef de Stoppelaar Executeur in deszelfs Boedel; welke Heer dan dit stuk op verkooping des Boedels, in Eigendom kreeg, dog door dien de beeldjes zoo lang in den grond gelegen hadden en ver- zwart waren, sloeg men er weinig agt op, het wierd in een tuin ge plaatst, de Kinderen speelden er mede als met de Poppen, en het leed hier en daar veel, vooral aan de Hoeden'. KRONIEK OVER Een last aan twee ter weerszijden van de schout, die de gerechtsroede in de hand hield. Deze personen zaten op 'een verhevenheid van drie trappen' en 'verbeelden die trap pen bedekt te zijn met een ge bloemd tapijt'. Vóór deze trap- stond een advocaat 'mede met de hoed op', en naast hem een procu reur. In het midden stond een bo de, 'komende ten zale in, met een brief in de rechte en de hoed in de slinke hand'. Volgens Berkhey had deze bode slechts één been. Na het overlijden van zijn vader kwamen de beeldjes in bezit van N.C. de Stoppelaar van de Boek horst. De omvang van het geheel was voor hem, kamerbewoner, een last en hij schonk het aan Jo hannes Le Francq van Berkhey, die de beeldjes restaureerde met behulp van een door een Italiaan se beeldhouwer verschafte spe cie. die vanzelf hard werd en dus niet meer gebakken hoefde te worden. Le Francq van Berkhey noemde de naam van Engel Scharpen brant, maar een notaris, procu reur of advocaat van die naam was er in deze periode niet. P. J.M. de Baar van het Leidse Gemeen tearchief is van mening dat het beeldhouwwerk van Xavery heeft toebehoord aan Cornelis Pietersz. van Scharpenbrant. De ze werd in 1624 geboren en in 1644 als notaris te Leiden aangesteld. Hij trouwde twee maal, in 1646 en 1648, en overleed in 1687. Na zijn dood verwierf zijn dochter Corne lia de beeldjes. Zij was in 1678 ge trouwd met mr. Abraham San- dersz. Bisschop, advocaat v het Hof van Holland. Na haar overlijden en dat van haar zuster Anna werd de nalatenschap ver deeld tussen hun neef ds. Jaco bus van Scharpenbrant en de kin deren van hun neef J.C. Sanders Bisschop, predikant te 'Stand der buyten'. Het 'Staren boven den Oudenbos', genoemd door Jo hannes Le Francq van Berkhey, kan geïdentiFjceerd worden met Standdaarbuiten boven Ouden bosch. In Oudenbosch was Anthony de Stoppelaar sinds 1742 predikant. Deze kon als e cuteur-testamentair de beeldjes bemachtigen. Zijn kinderen speelden ermee alsof het poppen waren en één van hen, Nicolaas Cornelius de Stoppelaar, ging i 1777 in Leiden rechten studeren. Van hem verwierf Johannes Le Francq van Berkhey de beeldjes. INGRID MOERMAN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9