EIDEN Weinig bezoekers Museumweekeinde Afscheid Tesselaar:aüemaaV Kanttekeningen bij vertrek wethouder M. van der Molen Afscheidsconcerten Kukler druk bezocht LEIDSCH m DAGBLAD bhbh MAANDAG 30 APRIL 1990 Concurrentie van mooi weer en bloemencorso LEIDEN Het Nationaal Mu seumweekeinde in Leiden heeft zaterdag en zondag aan merkelijk minder toeschou wers getrokken dan afgelopen jaren. Het bloemencorso door de Bollenstreek en het fraaie weer werden door vertegen woordigers van de musea aan gewezen als voornaamste oor zaak van de geringere animo voor de musea. Bij het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg zei de woordvoerder zelfs helemaal niets te hebben gemerkt van het Muse umweekeinde, waarbij de bezoe kers gratis toegang hebben. "We hebben 600 toeschouwers getrok ken, dat is net zoveel als op een ge wone zondag". Het Anatomisch Museum aan de Wassenaarseweg trok bij voorgaan de edities van het Museumweekein de duizenden toeschouwers. Con servator Mulder zag vorig jaar zelfs 8000 mensen de poorten passeren. Dit keer waren dat er 1500. "De vori ge keer was er zelfs aandacht in het NOS-journaal voor o Expositie over introductie tabak in Europa LEIDEN Vanaf 6 mei is in het Pij- penkabinet aan de Oude Vest 159a een expositie te zien over de intro ductie van tabak in Europa in de 16e eeuw. In het Pijpenkabinet staan in de maanden mei en juni onder meer bloeiende tabaksplanten. - Verder is een bescheiden ten toonstelling ingericht met pijpen die de Laatste Middenamerikaanse Indianen hebben gerookt. Het Leid- se museum bezit een van de groot ste collecties pre-columbiaanse pij pen van Europa. Naast deze india- nenpijpen worden enkele fraaie exemplaren van de vroegste Neder landse kleipijpen tentoongesteld. Het Pijpenkabinet is op zondagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 1 juli. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke'prijsklasse Dat heeft heel wat bezoekers opge leverd. Je kan natuurlijk niet elk jaar deze publiciteit verwachten". Volgens Mulder was het het gehe le weekend gezellig druk in zijn mu seum. "Nu kan iedereen de vitrifies rustig bekijken. Vorig jaar was dat nauwelijks mogelijk". De Pieterskerk was tevreden over de toeloop. Vorige jaren moest de kerk het met wat minder bezoekers stellen omdat de instelling niet is aangesloten bij de stichting Leiden Museumstad. "Daardoor kregqn we minder publiciteit dan de musea en Mannen opgepakt na twee berovingen LEIDEN - De politie heeft zaterdag twee mannen van 17 en 19 jaar aan gehouden die hebben bekend twee berovingen te hebben gepleegd in Leiden. Afgelopen vrijdag trokken zij in het Plantsoen een 67-jarige vrouw twee tassen met boodschap pen uit de handen. Daarin zat ook de handtas van de vrouw. Doordat zowel slachtoffer als een getuige een goed signalement ga ven, kon de politie zaterdag de bei de mannen aanhouden. Zij beken den eveneens, het vorig weekeinde, een dronken man te hebben be roofd. Dat gebeurde in de omgeving van de Haarlemmerstraat. Zij vroe gen de man om een gulden. Daarop pakte hij zijn portemonnee die zij prompt uit zijn handen gristen. Van die diefstal is nog geen aangifte ge daan. Pand gekraakt LEIDEN - In de loop van vrijdag is het pand Lammermarkt 50 door drie personen gekraakt. Dat is de politie zaterdag meegedeeld. Vol gens de krakers staat het pand al sinds halverwege vorig jaar leeg. Zij willen het pand van de eigenaar hu ren. De politie onderzoekt de zaak. ook minder bezoekers", aldus manager Boon. Dit jaar heeft de kerk echter zelf de publiciteit verzorgd en dat heeft geleid tot beduidend meer publiek. "Vooral zondag was er veel belang stelling en hebben drie mensen con tinu rondleidingen verzorgd. Boon zegt dat de Pieterskerk graag mee doet aan evenementen als het Muse umweekeinde. "De stichting Pieter skerk lijdt eigenlijk altijd verlies en kan blijven draaien dank zij subsi dies. We vinden het daarom maatschappelijke verantwoorde lijkheid om de kerk op dagen als de ze open te stellen. De kerk kan al leen maar voortbestaan als zoveel mogelijk mensen er zich bij betrok ken voelen". Ook bij De Lakenhal enthousias te geluiden over het bezoekersaan tal. Zaterdag wisten bijna 300 men sen het museum aan de Oude Singel te vinden, zondag waren dat er meer dan 530. Veel belangstelling was er voor de standjes van de vereniging Oud Leiden. Ook bij De Lakenhal was er veel belangstelling voor de rondleidingen. De museumboot, die in Leiden zaterdag en zondag vervoer over het water bood aan de bezoekers, had vooral gisteren niet over belangstel ling te klagen. Enkele honderden bezoekers lieten zich op deze ma in de Duin- en Bollenstreek werd door twee musea deelgenomen aan 'eekeinde. Het Bavo- Noordwijkerhout had zaterdag eveneens veel concurren tie van het bloemencorso en noteer de 50 bezoekers. Gisteren was de belangstelling groter en passeerden 225 bezoekers de toegangspoort voor de unieke expositie van foto's uit de oorlogsjaren. De belangstelling voor het het Museum van de Bloembollenstreek in Lisse was teleurstelleend. Zowel zaterdag (19 bezoekers) als zondag (24) bleef het rustig. Weinig woorden tijdens recepties PvdA-wethouder: Rechtswinkel De Leidse Rechtswinkel zoekt receptie medewerkers m/v die op vrijwillige basis ongeveer 6 uur per week werkzaamhe den willen verrichten en minimaal één jaar beschikbaar zijn. Geïnteresseerden kunnen tussen 10.00 uur en 16.00 uur contact opnemen met Jaap Slewe van de Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10. telefoon (071-) 130775. Kledingbeurs De Nederlandse Vereniging Van Huis vrouwen houddt op dinsdag 1 en woens dag 2 mei een zomerkledingbeurs aan de Caeciliastraat 18. De avondverkoop is op 1 mei van 19 00 uur tot 21 00 uur. de dagverkoop is op 2 mei van 10.00 uur tot 14.00 uur. LEIDEN/ALPHEN - Postduivenverenigingen uit de regio hielden afgelopen weekeinde wed vluchten. De uitslagen per vereniging zijn als volgt. Postduivenvereniging Leiderdorp (vanuit Moeskroen)'13 en 4 R. van den Nieuwendijk; 2 gebr. Distelvelt; 5 J. van Laar zn. De Rijnklievers (vanuit Moeskroen): J. v.d. Wal 1J. van Leyden 2; A. de Vries 3; J. Kok 4; J. Zevenhoven 5. Het Oosten (vanuit Moeskroen)- combinatie Van Putten-Van Weeren 1W. v.d. Hoogt 2: P van Duijl 3; C v.d. Berg 4, T. van As 5. De Zwaluw (vanuit Arras): W. van Ommen 1; N. Meeuwenoord 2; P. van Wissen zn 3 en 5; P. Verhoork 4. De Reisduif (vanuit Moeskroen): W. Kop 1P. Mooten 2 en 3; P. Kooijman 4; N de Groot en zn. 5. De Vriendenclub (vanuit Moeskroen)- W. v.d. Kooi| 1 en 2,1.M. Doornik 3; Bodijn en zn. 4; S. Klootwijk 5. De Blauwkras (vanuit Moeskroen): J. Stouten 1; combinatie Nieuwendijk 2, 3 en 4; P. Lan- densbergen 5. LPC (vanuit Moeskroen): K. Lefebré en zn. 13 en 4; A. Witteveen 2; J. de Wolf 5. LEIDEN Een ritje op een olifant door de piste van circus Renz gister avond, een optreden achter de drums bij de jazzband en een polo-; naise met Wies Cavé. Dick Tesse laar heeft dit weekeinde op een wei nig alledaagse wijze afscheid geno men na 16 jaar wethouderschap. Het vertrek als wethouder moest, als aan Tesselaar lag, zo ongemerkt mogelijk voorbij gaan. In elk geval geen toespraken, geen dnderschei- dingen en geen rijen mensen om hem de hand te schudden. In zijn enige afscheidsinterview, vrijdag op de feestavond van 'de sport' in de Drie-Oktoberhal afgenomen door wethouder De la Mar, vertelde Tes selaar recepties niet de meest span nende aangelegenheden te vinden. Als sportwethouder heeft hij nogal wat van die bijeenkomsten meegemaakt. "Ik was dan altijd de eerste spreker. Daarna volgden nog de voorzitter van KNVB, LSF, CO- VS, de voorzitter van de jubileum commissie, de voorzitter van de commissie die de lijnen trekt, de voorzitter van de barcommissie en tot slot nog de voorzitter van de club zelf', vertelde hij aan De la Mar. Het één-tweetje tussen de wet houders was een van de aardigste intermezzo's tijdens de twee af- scheidssessies, vrijdagavond in de sporthal en zondag in de tent van circus Renz. Tesselaar kondigde daar zijn laatste nota aan, eentje waarin hij voorstelt om ook alle sportvelden vol te bouwen, daar mee verwijzend op het door hem twee jaar geleden gepresenteerde plan om de 'open gaten' in de stad vol te bouwen. In de circustent v/as er opnieuw een hoofdrol voor De la Mar, hij fun geerde als spreekstalmeester. Hij kondigde de nummers van de Renz- artiesten aan en die van de gast-ar- tiesten. Zo bracht Arie Verboom, wethouder in het college '74-'78, met de voormalige Leidse bestuur ders Cees Waal, Jit Peters, Tinus van Aken en Hans van Dam en een Tesselaar-dochter een illusionisten nummer. dat al menig maal tussen de schuifdeuren is uitgevoerd, maar tussen de nummers van circus Renz niet misstond. Burgemeester Goekoop en de wethouders Van Dongen en Van der Nat kwamen aan het eind van de avond de arena binnen op olifan ten. Van Dongen en Goekoop wuif den het publiek souverein toe vanuit hun hoge positie, maar voor al Van der Nat maakte de indruk bang te zijn ieder moment zijn fcetel te kunnen verliezen. Uiteindelijk moest ook Tesselaar een rondje ma ken op een olifant. Ook aan het einde van de avond wilde Tesselaar niet meer terugblik ken op de periode van 16 jaar als stadsbestuurder. Met 'bedankt alle maal' nam een wethouder afscheid Leiden. Wies Cavé zingt samen met Tesselaa LEIDEN - Op het moment dat wethouder Dick Tesselaar vorige week tijdens de ledenvergade ring van zijn partij lovend werd toegesproken, stapte wethouder Marietje van der Molen buiten op haar fiets. Het contrast kon niet groter zijn. Terwijl Tesselaar zich het nodi ge gevlei liet welgevallen, zagen de PvdA-leden die zich bij het raam hadden geposteerd het ach terlichtje van Marietjes fiets een zaam wegsterven in het duister. Een politica, na twintig jaar afge dankt door haar partijgenoten, verdween geruisloos van het to neel. Nee, het was geen socialis me met een menselijk gezicht dat de PvdA de afgelopen week ten toonspreidde. door Jan Rijsdam Het onvrijwillige vertrek van wethouder Van der Molen kwam onverwacht, maar was het ook or^erecht? Óp die vraag past geen eenduidig antwoord. Het heeft al les te maken met de richtingen strijd, die altijd sluimert in de PvdA. en met de wijze waarop de partij gewend is met haar politici om te gaan. Van der Molen werd beentje ge licht zonder ooit enige steekhou dende kritiek uit de Pvd A-gelede- ren te hebben vernomen. Een wethouder dan naar huis te stu ren is - persoonlijke en maat schappelijke consequenties me de in acht genomen - van een grof heid die een politieke partij, en zeker een socialistische partij, niet past. Het vertrek van Van der Molen heeft ook alles te maken met de portefeuille die zij beheerde, die van de ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu. Met name het stadsver nieuwingsbeleid was jarenlang het boegbeeld van de PvdA- raadsfractie. Leiden vervulde im mers geruime tijd de positie van koploper onder de gemeenten in Nederland, die bezig waren met het herstel van de oude binnen stad. Het was vooral de verdien ste van oud-wethouder Waal dat Leiden in tien jaar tijd verander de van een stad in verval tot een stad in herstel. Dat Leiden in de jaren daarna zijn voorsprong is kwijtgeraakt is niet in de eerste plaats de schuld van Van der Molen. De vette jaren van de stadsvernieuwing, waarin de rijksoverheid vele miljoenen naar Leiden sluisde, waren duide lijk voorbij. Van der Molens voor ganger, Jit Peters, heeft boven dien veel zaken laten versloffen. Stadsvernieuwing in de jaren negentig vereist een nieuwe, bre dere aanpak. Peters valt te verwij ten dat hij nimmer werk heeft ge maakt van het formuleren van nieuwe uitgangspunten en doel stellingen, terwijl ideeën (het structuurplan, het verkeerscircu latieplan) in snel tempo werden achterhaald. De periode-Peters werd gekenmerkt door gelegen- heidsbeleid dat door menigeen als rommelig werd ervaren. De PvdA heeft evenwel nimmer het lef gehad de wethouder daarop aan te spreken, laat staan hem naar huis te sturen. Tekortgeschoten Bij het aantreden van Van der Molen ontbrak het niet alleen aan een duidelijke koers, ook het elan en het enthousiasme binnen het ambtelijk apparaat was verdwe nen. Van der Molen werd gecon fronteerd met grote problemen op ambtelijk niveau. Interne con flicten leidde tot het vertrek van topambtenaar Van der Valk. De naweeën daarvan, een ambtena renapparaat waaruit geen opti maal rendement valt te halen, zijn nog altijd aanwezig. Van der Mo len heeft onvoldoende tijd gekre gen om zaken, die onder haar voorganger zijn misgelopen, weer goed op de rails te zetten. Maar, anderhalf jaar wethou derschap is wel lang genoeg ge weest om te constateren dat de wethouder in een aantal situaties zelf ook tekort is geschoten. Merkwaardig is dat de fractie al leen de ontwikkeling van het Sta tionsplein als kritiekpunt heeft aangevoerd. Dat over deze kwes tie de meningen uiteenliepen en dat er blunders zijn gemaakt is wel duidelijk. Maar de andere be trokken wethouder (Tesselaar), PvdA-raadsleden met ruimtelijke ordening in hun portefeuille en de fractievoorzitter van de socia listen hebben zich in deze kwestie net zo goed incompetent getoond. Over het wethouderschap van Van der Molen valt nog te zeggen dat zij, in de tijd die haar gegeven is, weinig wapenfeiten op haar naam heeft kunnen zetten. De commissievergaderingen verlie pen, zeker de laatste tijd, moei zaam. Telkens weer konden agen dapunten niet worden afgehan deld omdat de wethouder onvol doende greep had op de discussie en de besluitvorming. Met de gang van zaken rond een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel (een prijsvraag die eindigde in een fiasco) toonde de wethouder zich al evenmin slagvaardig. Een en ander rechtvaardigt misschien de conclusie dat Van der Molen zich in anderhalf jaar weinig daadkrachtig heeft getoond, maar niet de laffe houding van de fractie om openlijke kritiek (in raad en raadscommissies) uit de weg te gaan en de wethouder ver volgens beentje te lichten. Kwaliteit Van de nieuwbakken wethouder Tjeerd van Rij kan gezegd wor den dat hij als enige, tijdens com missievergaderingen, Van der Molen op een kritische maar faire manier tegemoet is getreden. Nu komt hij zelf aan zet. Hij geniet daarbij het vertrouwen van zijn fractie, maar daar kan hij maar beter niet op bouwen. Hem wacht een zware taak. De problemen in de stad liggen hoog opgestapeld, ondanks de stads vernieuwing in het verleden. Bij de grote aanpak is vaak de kwali teit uit het oog verloren. Het is overal aan te zien en te merken: aan de lelijke, grove kunststofko zijnen in de renovatie; aan de rommelige straatbeelden met verspringende rooilijnen; aan de onooglijke open ruimtes met een lelijke vuilcontainer hier en een wipkip daar; aan de huisvestings- regels die een verkommerende omgeving, waar alleen bejaarden en starters op de woningmarkt (minima) terecht kunnen; in de hand werken, aan de slechte ar chitectuur van veel nieuwbouw. Hoe de toenemende vervuiling van de stad in toom is te houden? Hoe het beheer van de stad vorm te geven opdat de verloedering niet opnieuw begint? Hoe men sen eigen verantwoordelijkheid voor hun woonomgeving bij te brengen? Het zal waarachtig niet meevallen op al die vragen een passend antwoord te vinden. Dat vraagt om meer betrokkenheid, meer inspiratie, meer kwaliteits besef en meer durf van het stads bestuur. Het vraagt ook om mee denken, meepraten en meedoen van andere politici, van ambtena ren, bewoners, verhuurders, wo ningbouwcorporaties, van ïeder- Het is te hopen dat Van Rij de tijd krijgt en er in slaagt, naast de verbetering en vernieuwing van de woningvoorraad, die nieuwe en bredere aanpak van de stads vernieuwing gestalte te geven. Kwantiteit in plaats van kwaliteit heeft in deze stad al te lang de toon gezet. OEGSTGEEST/LEIDEN - Hon derden mensen hebben afgelo pen weekeinde afscheid geno men van de populaire dirigent Koos Kukler van het Leids show en muziekgezelschap Sempre Avanti. Ter gelegenheid daarvan werd zowel vrijdag- als zaterdag avond een afscheidsconcert ge houden in de aula van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Kukler heeft 'zijn' vereniging een halve eeuw trouw gediend: 50 jaar als lid, 40 jaar als dirigent en 30 jaar als voorzitter. De 70-jarige Kukler, die een kleine 800 optre dens van Sempre Avanti heeft ge dirigeerd, heeft nu definitief een punt gezet achter zijn werkzaam heden voor het muziekgezel schap. Ook de concerten ter gelegen heid van zijn afscheid, stonden onder zijn leiding. Medewerking aan het muziekspektakel verleen den de solisten Netty Koelewijn, Fransje du Pon, Amanda Zwet sloot, Joop van der Voort en Jan de Vries. De goed gevulde zaal luisterde voor de pauze naar een gevarieerd aantal liedjes, onder meer naar een cowboy-medley, 'Hongaarse dans' en 'Vergiss mir nicht' ge zongen door Jan de Vries. Daarna volgde een aantal liedjes over de regen: 'Bij de halte van lijn 9', 'Rain, rain go away' en het we reldberoemde Tm singing in the rain'. Mede dank zij choreograaf Rudi Bernard kwam de dans groep zeer goed voor de dag. Fransje du Pon zong het liedje 'Mitternacht'. Joop van der Voort ging op de Italiaanse toer met 'Bionda bella bionda', terwijl Net ty Koelewijn de liedjes van Vicky Brown 'Stay with me' en 'Stan ding by' vertolkte. 'Heimat deine Sterne' zong Jan de Vries. 'Het gebeurde in het Westen' was voor rekening van Amanda Zwetsloot. Het publiek was vooral gechar meerd van de muziek uit vroeger tijd, onder meer 'Terugzien naar de bevrijding', het laatste gedeel te voor de pauze. Hierin werden oude dansen als de Valeta en Hoky Poky uitstekend vertolkt door de dansgroep, uitgedost in klederdracht uit die jaren. Na de pauze een reis door ope- retteland, waarna symbolisch bloemen werden overhandigd aan Koos Kukler met het lied 'Met bloemen in het hart', gezon gen door de zang- en dansgroep en gedirigeerd door Jan de Vries. In Kukler verliest Sempre Avanti een groot- en zeer geliefd dirigent. Zijn dirigeerstok over handigde hij aan violist Henk Flandrijn. In zijn dankwoord me moreerde Koos Kukler dat Sem pre Avanti zijn tweede liefde was, en hij hoopte dat hij volgend jaar in de zaal kan zitten op vanuit een ander gezichtspunt naar Sempre Avanti te kijken. KEES VAN DUYVENBODE STAD' LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7